LEIDSCH DAGBLAD Alliantie: leger Irak omsingeld H I S WA 91 NODIG! CDA keihard tegen verdere lastenverzwaringen Partijen willen fors sleutelen aan bezuinigingsmaatregelen 'Troepen Saddam systematisch vernietigd' OOIT OM 7 UUR'S MORGENS BIJ DE KAPPER GEZETEN? DE KAPPERS VAN 7TOT7. Moordenaar winkelier aangehouden WOENSDAG 27 FEBRUARI 1991 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39484 Prijs fl. 1,45 Giften voor hulp aan slachtoffers Golfgebied mager DEN HAAG (GPD) - De hulp aan slachtoffers van de Golfoor log komt moeizaam op gang. Het Nederlandse Rode Kruis heeft nog steeds geen toegang tot het geteisterde Kuwayt en Irak. Ook is er in Nederland nauwelijks geld gestort op het speciaal open gestelde gironummer. Volgens woordvoerder Vergeer zijn mensen nog niet bereid de oorlogsslachtoffers te helpen. "Ze betwijfelen het of hun geld wel goed terechtkomt. Boven dien klinkt het nu niet populair om Irak te helpen. Dan lijkt het alsof ze de agressor Saddam Hus sein steunen", aldus Vergeer. Ook de pas opgerichte Stich ting voor het Midden-Oosten die medicijnen en voedsel wil inza melen voor oorlogsslachtoffers, krijgt weinig medewerking. Vol gens woordvoerder Malas Hais- sam verliest men uit het oog dat de Iraakse bevolking onschuldig is. "Toen honderden mensen de dood vonden na een bombarde ment op een schuilkelder, riep ie dereen: Dat is een propagan dastunt van Saddam Hussein. Moeten wij hulp aan die onschul dige burgers boycotten omdat hun leider toevallig een oplichter is? Dat is niet eerlijk". Beide organisaties ervaren dat het erg moeilijk is hulpgoederen Irak binnen te krijgen. Hoewel de VN-resoluties het zenden van goederen als voedsel en medicij nen officieel toestaan, komen die nauwelijks de grens over. Het Ro de Kruis is wel in staat geweest 120 ton medicijnen van Iran naar Irak te transporteren. De overige eerste hulp wordt vanuit Bagh dad verzorgd door het Internatio nale Rode Kruis. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet mag het gat van circa 3 miljard gul den dat ook na de Tussenbalans nog bestaat, niet opvangen via lasten verhoging. Deze waarschuwing gaf CDA-fractieleider Brinkman van morgen bij het het begin van het ka merdebat over de Tussenbalans. Hij kwam daarmee in botsing met PvdA-collega Wöltgens. Volgens Brinkman zullen op brengsten uit een verdere belasting- vereenvoudiging, waarop de com missie-Stevens studeert, gebruikt moeten worden voor belastingver laging. Hij waarschuwde het kabi net niet "te winkelen bij de commis sie-Stevens om de financiële pro blemen op te lossen". Brinkman eiste nog voor de zomer concrete kabinetsvoorstellen om het finan cieringtekort van 3,25 procent in 1994 te halen. Wöltgens daarentegen betoogde voorgenomen beperking van de dat er voor het kabinet extra inkom- rente- en dividend-vrijstelling en af- sten ontstaan via het advies-Ste- trekbaarheid van rente op persoon- vens. Hij zei verder dat alle fiscale lijke leningen. De bezuiniging op aftrekposten, voor burgers en be- ontwikkelingssamenwerking van drijven, kritisch moeten worden ruim een half miljard is ook slecht de e investeringsaftrek v bedrijven. CDA en PvdA kondigden aan op tal van punten te willen sleutelen aan het bezuinigingspakket. Veel kritiek klonk er bij alle partijen op de fiscale plannen, met name de gevallen bij CDA, PvdA en D66. Het CDA wil de begroting voor ontwikkelingshulp op peil houden door isolatiesubsidies aan burgers en bedrijven te beperken, milieu-in vesteringen niet fiscaal aftrekbaar te maken, en de prijs van wijn te verhogen. De PvdA wil de voorge nomen bezuiniging op hulp aan de Derde Wereld ("een foute keuze") verhalen op Defensie. Wöltgens opperde ee i nieuwe be zuiniging van 10 procent op de 2 miljard voor allerlei bureaus die de overheid adviseren bij de afslan king. D66 wil de belasting op benzi ne en diesel met nog eens 2 cent ver hogen, en alcohol en tabak meer be lasten. WD-leider Bolkestein opende het debat met een harde aanval op de voorgenomen lastenverzwarin gen voor automobilisten en bezit ters van eigen huizen. De VVD wil niets weten van een verhoging van het huurwaardeforfait. CDA en PvdA stemmen in met het pakket maatregelen rond de woonlasten, inclusief de huurverhoging met 5,5 procent. De regeringspartijen wil len wel zeker weten dat de laagstbe taalden via de huursubsidie worden gecompenseerd. De VVD vindt ook de aanpak van het ziekteverzuim en arbeidsonge schiktheid veel te vaag. D66 bepleit te een 'terugkeerrecht' bij hun oude bedrijf voor werknemeis die na meer dan een jaar ziekte zijn ontsla gen. Een geplande sterke tariefstijging in het openbaar vervoer stuit op problemen bij de PvdA en D66. DHti wil die tariefsverhoging beperken, en de PvdA willen die geleidelijk in voeren. Het CDA wil experimente ren met een 'combikaart' voor auto mobilisten. De accijnsverhoging voor automobilisten moet volgens de PvdA gepaard gaan met een ver laging van de motorrijtuigenbelas ting. Ook de VVD wil dat. DEN HAAGAVASHINGTON/DHAHRAN (GPD) De geallieerde troepen zijn bezig met een systematische vernietiging van de elite-troepen van Saddam Hussein. In het zuidoos ten van Irak woedt nu de grootste tankslag sinds de Tweede Wereldoorlog. De afgelopen uren hebben Amerikaanse, Franse en Britse grondtroepen hun opmars in het zuiden en oosten van Irak voortgezet en de Republikeinse Garde omsingeld. In totaal zou nu een half miljoen Iraakse militairen zijn ingesloten. Amerikaanse Abrams-tanks en ge vechtshelikopters hebben intussen een deel van een zware tankdivisie van de Republikeinse Garde vernie tigd. Een tweede divisie zou van morgen hebben geprobeerd haar tanks in veiligheid te brengen door naar het noorden uit te wijken. Een hoge Amerikaanse militair ver klaarde dat ze waren onderschept. In totaal zijn nu 27 divisies van elk 10.000 tot 14.000 man buiten ge vecht gesteld vergeleken met 21 gis teren. Vanmorgen vroég wapperde de Kuwaytse vlag voor het eerst sinds 2 augustus vorig jaar boven Ku- wayt-Stad, nadat geallieerde troe pen de hoofdstad van het emiraat hadden ingenomen. Bij de bezet ting van^Kuwayt City ontmoetten de geallieerden weinig weerstand, omdat de meeste Iraakse militairen de stad gisteren in grote haast wa ren ontvlucht. Amerikaanse mari niers veroverden het vliegveld. Ondanks de vlucht van de Iraakse strijdmacht zetten de geallieerden de aanvallen voort om Husseins mi litaire capaciteit te vernietigen. In tussen zouden zich al meer dan 30.000 Iraakse soldaten en officie ren hebben overgegeven. De helft van de Iraakse divisies in de oor logszone in de Golf is nu verslagen. De Amerikaanse generaal Neal meldde dat de geallieerden in staat zijn elke terugtrekking in de rich ting van Baghdad te verhinderen. Lijk vermoorde man in Leidse flat gevonden LEIDEN - De politie heeft gis terochtend het stoffelijk overschot gevonden van een man die waar schijnlijk al eind december is ver moord. Het in vergaande staat van ontbinding verkerende lichaam werd aangetroffen in een apparte ment aan de Langegracht. Vermoedelijk is het slachtoffer de 28-jarige huurder van de woning, al is dat niet zeker. Het lichaam is al zo ver vergaan dat identificatie zonder sectie onmogelijk is. De moordzaak wordt onderzocht door een groep van 30 rechercheurs. Twintig uit Leiden en 10 man van het regionale bijstandsteam. Een eerste onderzoek wees uit dat de woning is doorzocht. Vandaar het vermoeden van- de recherche dat het om een misdrijf gaat. (pagina Leiden: Buren merkten niets van ondraaglijke lijklucht) Vijftien geallieerde soldaten omgekomen PARIJS (AP) Zeven Ameri kaanse militairen die onder Frans operationeel commando stonden zijn tijdens het geallieerde gron- doffensief gesneuveld, zo heeft het hoofd van de Franse strijd krachten, generaal Maurice Schmitt, vanmorgen meegedeeld. Bij een explosie in het westen van Irak zijn gisteren ook twee Franse commando's gesneuveld. Zij zijn de eerste Fransen die tijdens de grondoorlog in de Golfregio zijn gevallen. Tevens zijn zes Britten tot nu toe bij de gevechten omgekomen. Parachutisten van het achttiende Amerikaanse legerkorps die bij de Iraakse stad Basra zijn gedropt, hebben de terugweg voor de Repu blikeinse Garde afgesneden. Ook de ontsnappingsroutes in het wes ten van Kuwayt staan onder contro le van de geallieerden. Volgens de Britse premier Major, die vanoch tend officieel bevestigde dat Ku- wayt-Stad volledig is bevrijd, laten de Britten alleen militairen door die ongewapend willen terugkeren. Bij het vallen van de avond was Kuwayt-Stad gisteren een spook stad. Inwoners noch Iraakse solda ten waren volgens Amerikaanse tv- verslaggevers op straat te zien. De en opgeroepen in hun huizen te blijven om de voor de poorten staande geallieerde troepen bij hun opmars niet te hinderen. Donkere rookwolken, vermoedelijk van verwoeste olie-installaties, hin gen boven de stad. Vluchtende Irakezen hadden hun zware wapens en munitie achterge laten. Onbemande tanks zouden midden op straat staan. De interna tionale hotels in de hoofdstad zijn grotendeels uitgebrand. De stad zat nog steeds zonder water en elektri citeit, maar Kuwaytse troepen stuurden in de avond technici om de voorzieningen te herstellen. De eerste militairen die Kuwayt- Stad betraden waren tien man van een Amerikaanse speciale eenheid en een soortgelijke groep, van Saudi's. De Amerikaanse mariniers hesen de vlag op het gebouw van de Amerikaanse ambassade, die voor heropend werd verklaard. Inmiddels hebben de Verenigde Staten plannen openbaar gemaakt om de bevolking in zuid-Irak tijde lijk onder Amerikaans bestuur te brengen. De Amerikaanse regering benadrukt dat ze niet van plan is Iraaks grondgebied te behouden. Anonieme overheidsfunctionaris sen zeiden dat het tijdelijk bestuur onder andere is bedoeld om de be volking van voedsel te voorzien. Andere functionarissen suggereer den echter dat de VS delen van Irak zouden moeten bezetten om presi dent Saddam Hussein te dwingen tot herstelbetalingen en het vrijla ten van krijgsgevangenen. (meer Golfnieuws op pagina 2, 7. en 9) Een Amerikaanse militair maakt samen het V-teken met ge wapende Kuwaytse burgers op het dak van het politiebureau in Sabahiah nadat het gebouw is veroverd op de Iraakse militai ren. (foto EPA) UITZENDBURO is met ingang van donder dag 28 februari nu ook op koopavonden geopend, van 18 00-21.00 uur' CiTiijff geopereerd na een hartinfarct BARCELONA - Johan Cruijff is vanmiddag geopereerd aan zijn hartkranssiagader. Gis termiddag was hij na een hart infarct opgenomen in de Sant Jordi-kliniek in Barcelona. De oefenmeester van de Spaanse voetbalclub verbleef op de in tensive care afdeling van het ziekenhuis. Volgens een ver klaring van het ziekenhuis is de operatie noodzakelijk om een verstopping weg te nemen. Er is geen sprake van levens gevaar. aldus de verklaring. De trainer werd deze week voor de derde keer onwel. Wolkenvelden Wolkenvelden, maar vooral in het noordoosten ook af en toe zon. Op de meeste plaatsen droog. Mini mumtemperatuur omstreeks 2 graden, middagtemperatuur on geveer 5 graden. Wind uit zuidoost tot oost, matig, aan de kust en op het IJsselmeer af en toe krachtig. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: Wolkenvel den, ook af en toe zon en overwe gend droog. Minimumtempera tuur iets boven nul, middagtem peratuur ongeveer 6 graden. IRAN Grote geallieerde luchtlanding bij Nasiriyah Een divisie van de Republikeinse Garde wordt door enkele honderden tanks van het Amerikaanse 7de legerkorps aangevallen en uitgeschakeld. Twee andere divisies vluchten naar Basra IRAK Saddams elite-leger, de Republikeinse garde, is volledig omsingeld. Meer dan een half miljoen Iraakse soldaten zitten vast in en rond Kuwayt SAUDI-ARABIE 't Kan. Van 7 tot 7 kappers aan de Stationsweg 38 in Leiden. We zijn van 's morgens 7 tot 's avonds 7 open. Om u perfekt te knippen. Tijdelijk 10,-* korting. Als u vóór 10.00 uur komt. U bent welkom. Geldig tot I april 1991 Stationsweg 38, Leiden. Telefoon 071-122706 of telefoon 071-121173. AMSTERDAM (GPD) - In samen werking met de Franse politie is in Clermont-Ferrand een 45-jarige P'r.irv-m.in g.-.irrr-t.'rrd dir hi| i n overval in Amsterdam VOllffl maand een winkelier doodschoot. Een Algerijnse medeverdachte die in Amsterdam werd aangehouden ontkent elke betrokkenheid Een derde verdachte is nog voorivlurh tig. De moord veroorzaakte grote be roering bij de Amsterdamse mid denstand en leidde tot de VOfmtaf van een roof-bijstandsteam van 180 man. De politie kwam de daders op het spoor via een bij een msk in beslag genomen pistool. Onder zoek in het gerechtelijk laborato rium in Rijswijk wees uit d.it de avondwinkelier met het wapen was gedood De Fransman woonde 11 jaar ille gaal in Nederland en plr. i M overvallen, die hij samen met de moord heeft bekend. Hij werkte daarbii samen met criminelen die ook illegaal in Nederland verbhj- De geallieerden hebben heel Kuwayt Stad heroverd. Het vliegveld van de stad is weer opengesteld 28 PAGINA'S Gesprek met zilveren paar HILVERSUM (ANP) - De NOS zendt zondag 10 maart een gesprek uit met koningin Beatrix en prins Claus. Het programma wordt ge maakt ter gelegenheid van het zilve ren huwelijksfeest van koningin en prins. Het gesprek met het zilveren bruidspaar wordt geleid door W.L Brugsma. De uitzending is vanaf 12 uur te zien op Nederland 3 en te ho ren via een van de radio-zenders. *7» Lrt wsA&r ie. C.t 2-10 MAART Nettowinst Akzo daalt 30 procent ARNHEM (ANP) - De nettowinst van het chemieconcern Akzo is het I afgelopen jaar met ongeveer een derde gedaald. Akzo acht de onze- kerheid nu zo groot dat zu geen I voorspelling kan doen over de ont wikkeling van 1991. Het nettoresultaat daalde van 954 miljoen m 1989 tot 663 miljoen in I 1990. Het dividend gaat van 8 naar 6,50 gulden per aandeel. Als oorza- ken noemt Akzo de daling van de dollar met 14 procent en de sterk schommelende, maar hoger uitval- I lende, olieprijs. De omzet daalde met 8 procent van 18.7 tot 17,2 miljard gulden. De I veranderde omstandigheden heb ben tot maatregelen geleid om ver- I I dere kostenverlagingen te bewerk- I stelligen, zowel door modernisering als door reorganisaties en beeindi- I ging van blijvend verlieslatende ac tiviteiten. Aangekondigd werd dat nieuwe reorganisaties noodzakelijk zijn. Op de beurs zakten de Akzo-aan- daten vandaag 2 gulden nadat ze gisteren al 4 gulden waren gedaald. óók om mee te kunnen praten over wat er in de buurt is gebeurd Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends Oat willen we niet missen! J Wi| nemen een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts 28.75 -I Wi| nemen een kwartaalabonnement 76.75' -J Wi| nemen een jaarabonnement 298.60' Voor het abonnement ingaat ontvangen wij de krant twee weken gratis* (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres PostcodeTel. Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden U kunt ook bellen 071-161400

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1