Hondencontroleur is succes in Oegstgeest Wereldwinkel in 'gevangenis'? 'Typisch een verkeersgriezel' Gemeente enorm geschrokken' Forse schade door brand op Warmondse Herenweg Snelheidsremmers op sluiproute Wassenaar Opbrengst hojidenbelasting stijgt met 34 mille ONVEILIG9 GROEN WEGGEHAALD Leiderdorpse HUIS TER DUIN HERRIJST clubs steunen stedenband ZOETERWOUDE - De vroegere Zoeterwoudse 'gevangenis' is een prachtige ruimte voor een wereld winkel. Dat dacht mevrouw C. van der Zee van de plaatselijke werkgroep die Derde Wereldpro- dukten verkoopt, toen ze enkele maanden geleden bij dit bouwsel- tje in de Dorpsstraat op de bus stond te wachten. Bij slecht weer kunnen mensen die op de bus wachten schuilen in dit hokje aan de rand van het terrein van her vormde kerk. Het is een wat onvriendelijk ogende ruimte: de muren zijn be klad met graffity en soms stinkt het er naar urine. Vroeger bestond het interieur uit twee cellen en een gang. In die cellen werden vooral in de weekends mensen opgesloten die dronken over straat liepen. Ook lastige kermisgasten en zelfs een zwarthandelaar zijn er vroe ger vastgezet. Het ging er overigens gemoede lijk toe, herinneren de dochters van de vroegere dorpsagent Box- termans zich. 's Morgens kregen de ontnuchterde 'gevangenen' een kannetje met koffie en wat brood door het luik geschoven en als ze hadden ontbeten konden ze ver trekken. Het kwam zelfs voor dat Leidse bedelaars die in Zoeter- meer hun kostje hadden opge scharreld, op weg naar huis niet verder wilden en de sleutel van de gevangenis kwamen vragen. Zij kregen dan brood en thee en ze mochten de nacht in de cel door brengen. De volgende dag brach ten ze de sleutel terug en gingen verder naar Leiden. Omstreeks 1960 was de gevangenis niet meer nodig. De cellen werden uitgebro ken, de voordeur verdween en sindsdien kunnen busreizigers er schuilen. Max Havelaar Volgens mevrouw Van der Zee is de Dorpsstraat een prima lokatie voor een wereldwinkel. Nu al wordt Max Havelaarkoffie, sui ker, thee en honing uit Derde We reldlanden bij andere winkels in het dorp en bij boerderij Rustdam verkocht. Er is echter nog geen centraal punt in Zoeterwoude waar alle produkten verkrijg baar zijn. Bovendien zou een win kel in de 'gevangenis' zijn assorti- Buurt sloopt Voorschotens gebouw na 24 uur leegstand VOORSCHOTEN - "Ik ben enorm geschrokken datje een gebouw nog geen 24 uur leeg kan laten staan, zonder dat het wordt gesloopt". De Voorschotense welzijnswethouder M. Breunesse (PvdA) vertolkt de gevoelens van het college. In een officiële persverklaring spreken B en W hun afkeuring uit over de vernieling van het voormali ge kinderdagverblijf Bibelebon in het Aletta Jacobsplantsoen in Voorschoten. Het houten gebouw heeft volgens het college tot afgelopen vrijdag officieel dienst gedaan als behuizing voor het kinderdagverblijf Bibelebon. Dit zetelt nu in het gebouw van het voormalige Lucas College aan de Prins Bernhardlaan. Aan het Aletta Jacobsplantsoen wordt binnenkort een nieuw multi-functioneel centrum ge bouwd. Het houten gebouwtje zou gisteren worden gesloopt, maar werd het afgelopen weekeinde direct na het vertrek van de laatste verhuiswagen grondig vernield. Daarbij moesten de ruiten, houten panelen en kozijnen het ontgel den. "Waarom grijpen ouders die buurtkinderen daar bezig zien niet de telefoon om te zeggen: 'Uw zoontje is be zig om daar de boel te vernielen'?", vraagt Breunesse zich af. Zondag is geprobeerd om het gebouwtje in brand te steken. De wethouder spreekt van een uiterst gevaarlijke situatie, omdat gas. water en licht nog niet waren afgesloten. Dat zou maandag pas gebeuren. "Het gebouw had wel kunnen ontploffen", stelt ze vast. Onbekenden hebben het gebouw ontdaan van alles wat nog waarde had. Koperen leidingen, geiser, keuken blok. aluminimum. brandhaspel. verlichting, delen van verwarmingsketels, zonweringen en inbraak preventie- apparatuur zijn verdwenen. Volgens Bïeunesse is dit een financiële strop voor de gemeente. Zo wilde zij de in- braakapparatuur gebruiken in het nieuwe multi-functionele gebouw. De sloper rekende er op dat hij bruikbare onderdelen kon meenemen. Dit had de sloopkosten voor de gemeente kunnen drukken. Hoe groot de financiële strop uiteindelijk wordt, kan de wethouder nog niet zeggen. ment met kunstnijverheidspro- dukten kunnen uitbreiden. Momenteel slaat Van der Zee deze produkten en propagan damateriaal noodgedwongen thuis op, in haar huis in de Zonne- gaarde. Ze verwacht echter veel meer te kunnen omzetten in een leuk winkeltje met een flink etala- geraam, lichtbakken en een verfje in de landelijke Wereldwinkel- kleuren grijs en groen. Bovendien zal zo'n uitspanning een wat vriendelijker aanblik geven aan de Dorpsstraat dan de saaie grij ze muur die er nu staat, vindt Van der Zee. Plaatselijke politici steunen het plan. De raadsleden M.E.E. Knops (CDA) en A.M. de Lange (Progressief Zoeterwoude - PZ) hebben namens hun fracties al verklaard dat zij de wereldwin kel graag in de Dorpskern zien verschijnen. Toch is nog niet alles in kannèn en kruiken. De gemeente wilde aan vankelijk het gebouwtje slopen. Volgens PZ-wethouder A.B. Rin- gersma van openbare werken Wet een 'echte' abri komen op de plaats van het huidige hokje. Het zou moeilijk zijn om op een ande re plaats in de Dorpsstraat ruim te te vinden voor zo'n beschermde bushalte. De voor- en achtermuur en het dak kunnen volgens de gemeente lijke plannen worden verwijderd. Dan ontstaat een aardige door kijkje naar de dorpskerk. De ge meente heeft wel aan de Rijks dienst voor de monumentenzorg een oordeel gevraagd over de waarde van het gebouw als te be schermen dorpsgezicht. "Je kunt niet zomaar iets van historische waarde weghalen", verklaart Ringersma. Toch staan B en W volgens de wethouder positief tegenover het idee om de Wereldwinkel in de Dorpskern te vestigen: Maar of dat nu juist in de 'gevangenis' moet zijn is voor het college de vraag. Een oplossing is misschien het oude brandspuithuisje naast de 'gevangenis', dat nu dienst doet als opslagruimte voor het achterliggende kerkhof bij de Ne derlands Hervormde Kerk. Het huisje is eigendom van de Kerk, maar misschien zou deze het beschikbaar willen stellen voor de wereldwinkel, oppert Rin gersma. Mevrouw Van der Zee is niet enthousiast over deze moge lijkheid. Voorlopig wacht ze eerst op schriftelijk antwoord van B en W op haar verzoek om de gevange nis tegen een geringe vergoeding te mogen gebruiken als Wereld winkel. De grijze muur aan de Zoeterwoudse Dorpsstraat moet plaats gaan bieden aan een wereldwinkel (foto WARMOND - "Aanzienlijk", noemt de politie in Warmond de schade die vannacht is toegebracht aan het asfalt wegdek van Herenweg, ter hoogte van de Korenmolcnbrug. Een groep jongeren heeft daar auto banden in de brand gestoken. De politie roept getuigen op zich te mel den. Zij wil onder meer weten of er mensen zijn die de jongens kennen en waar de banden vandaan komen. Het bevreemdt de politie dat deze liefhebberij van een aantal Warmondse jongeren de kop weer op steekt. De politie en de de brandweer kregen de melding even na midder nacht binnen. Toen zij arriveerden waren de daders al gevlogen. De schade is nog niet in geld uitgedrukt. Een woordvoerder van de ge meente bevestigt dat de schade groot is. Vast staat dat herstel nodig is. Oegstgeestenaar veroordeeld voor slopen auto DEN HAAG/OEGSTGEEST - De 21-jarige Oegstgeestenaar was zo boos over het, rijgedrag var> een andere automobilist dat hij be sloot de man eens mores te leren. Samen met een vriend trapte hij een buitenspiegel eraf en sloopte de daklijst. De Haagse politie rechter Donker veroordeelde de Oegstgeestenaar gisteren tot een boete van 1500 gulden 500 gulden voorwaardelijk. Volgens het slachtoffer reed de man op de A44 met een snelheid van ongeveer 150 kilometer per uur. De man ging kennelijk te langzaam van de linker- naar de rechterrijbaan en dus sneed de snelheidsduivel de ander tot drie keer toe. Beide automobilisten namen de afslag bij Sassenheim en bij het stoplicht stapte de Oegstgees tenaar uit en kwam scheldend op de andere auto af. De twee inzit tenden vergrendelden de portie ren en dus koelde de man zijn woede op auto. "Dit is typisch een verkeers griezel", zo zei officier van justitie mr. Van Ek. "Mensen die om het geringste gevaarlijke stunten uit halen en hun woede op anderen koelen". De officier van justitie eiste voor dit 'a-sociaal gedrag' 750 gulden boete en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf. WASSENAAR - In een aantal stra ten in Wassenaar worden binnen kort snelheidsbeperlcende drem pels en ribbels aangebracht. Hét gaat vooral om straten die door het verkeer worden gebruikt als sluip route. De gemeente heeft een heel pak ket maatregelen gelanceerd waar over volgende week donderdag in een commissievergadering wordt gesproken. De maatregelen kosten OEGSTGEEST - De hondencontroleur in Oegstgeest verdient zichzelf dubbel en dwars terug. De gemeente wil dan ook dat deze functionaris, die in mei van vorig jaar in tijdelijke dienst trad, actief blijft in het dorp. Burgemeester en wethouders spreken deze wens uit in een evaluatie na nog geen jaar. de gemeente ruim 150.000 gulden. In de Jagerslaan wil het college op twee plaatsen ribbels leggen. Dit moet ertoe leiden dat automobilis ten op de Jagerslaan snelheid min deren voor de kruisende Hazelaan. Op dit moment merkt het verkeer op de Jagerslaan de kruising nau welijks op, zodat het verkeer op de j Hazelaan moeite heeft om in te voe gen. Op de Prinsenweg komen ter hoogte van de sportvelden zoge naamde attentiestroken die de snel heid van het verkeer moeten rem men. Ze variëren in dikte van een halve tot twee centimeter. Ook op de Schouwweg tussen Rust en Vreugdlaan en Stoeplaan komen deze attentiestroken. Voor de Prinses Marielaan, die van de Prinsenweg naar de Lange Kerkdam leidt, heeft de gemeente een heel pakket verkeersmaatrege len in petto zoals nieuwe tegels, het doortrekken van het fietspad en verkeersdrempels. Bij de kruising van de Prinses Marielaan en de Lan ge Kerkdam komt een verhoogd plateau. Hofland niet naar Wassenaar NOORDWIJK Met man en macht wordt bij het Noordwijkse hotel Huis ter Duin gewerkt om de geplande heropeningsdatum te halen. En volgens hoteleigenaar G. Noorlander gaat dat lukken. "Ondanks de vertraging die we door het winterse weer hebben opgelopen, kunnen we op 15 juli de eerste hotelgasten ontvangen. We werken tegenwoordig zelfs op zaterdagen door om dat voor elkaar te krijgen", aldus Noorlander. Wanneer de officiële her opening van het in januari vorig jaar gedeeltelijk door brand verwoeste hotel is, staat nog niet vast. In vergelijking met voorde brand krijgt het ho tel de beschikking over 182 hotelkamers extra. (foto Wim Di jkman» WASSENAAR - De jaarlijkse Co- meniuslezing in de dorpskerk van Wassenaar wordt morgenavond niet gehouden door de bekende journalist H. Hofland. De commen tator van NRC-handelsblad ver blijft in het buitenland. Als vervan ger spreekt de journalist A. Mün- ninghoff, werkzaam bij de Haagse Courant en tot voor kort correspon dent voor de AVRO in Moskou. Het onderwerp van de lezing verandert niet: Nederland temidden van het tumult. Uitgerekend is dat er dit jaar zo'n 110.000 gulden aan hondenbelas ting binnenkomt. Dat is ruim 17.000 gulden meer dan was verwacht en zelfs 34.000 gulden meer dan zonder controleur. De hondencontroleur kost de gemeente 25.000 gulden per jaar. Toen de hondencontroleur in Oegstgeest begon, stonden er 834 honden geregistreerd. Het Oegst- geester gemiddelde - 11.7 honden per 100 woningen - was in vergelij king met het regio-gemiddelde (15,37) an de lage kant. Na acht maanden is het aantal ge registreerde honden 'ineens' toege nomen met 224 tot 1058 honden. En dan te bedenken, schrijven B en W in hun raadsvoorstel, dat nog niet eens heel Oegstgeest is gecontro leerd. Dat de opbrengsten uit de hon denbelasting hoger zijn komt vol gens B en W doordat ook aanslagen over vorige dienstjaren worden op gelegd. Ook zijn tot het moment waarop de hondencontroleur werd aangesteld de tweede en derde hond verzwegen. Milieu De Oegstgeester hondencontroleur besteedt een kwart van zijn arbeids uren in het plaatselijke milieu. Zo controleert hij de naleving van de regels uit de algemene plaatselijke verordening, bestrijdt hij overhan gend groen en let hi j op de wijze van aanbieding van huisvuil en op de naleving van het aanlijngebod van honden. B en W beschouwen .ook het behoud van de 'formatie-uren' waarin de controleur deze werk zaamheden verricht als 'zeer nood zakelijk'. VOORSCHOTEN - Het struikgewas naast het parkeerterrein bij het zwembad 't Wedde aan de Weddeloop in Voorschoten is verwijderd. Het gaat om een strook langs de toegangsweg die van de Richard Wagnerlaan naar het bad leidt. De struiken zijn weggehaald op verzoek van Sportfondsen, de exploitant van het bad. Bezoekers die hun auto's op de parkeerplaats hadden achtergelaten, werden nogal eens het slachtoffer van inbraak. Ook vonden sommige mensen het toegangspad te donker en voelden zich onveilig. De directie heeft de klachten doorgegeven aan de ge meente, die besloot in te grijpen. Een woordvoerder van het bad denkt dat de verlichting 's avonds beter is, znu zij minder wordt belemmerd door het struikgewas. Bovendien hebben personeel en bezoekers nu meer zicht op de parkeerplaats. "Het ziet er nu veel overzichtelijker uit", aldus een woordvoerder van het bad. (foto Eiien Martens) LEIDERDORP - De Leiderdorpse verenigingen hebben overwegend positief gereageerd op het IKV-plan om een stedenband aan te gaan met een Oosteuropese gemeente. Slechts enkele clubs antwoordden de IKV-afdeling Leiderdorp dat ze een dergelijk initiatief niet zullen steunen, omdat het te weinig raak vlakken zou hebben met hun activi teiten. De gemeente wil het initia tief alleen steunen als het een breed draagvlak heeft onder de Leider dorpse bevolking. Het IKV wil in maarteen informa tie-avond houden. Dan moet duide lijk worden met welke Oosteurope se gemeente een band kan worden aangegaan en hoe zo'n stedenband georganiseerd kan worden. leugdmstuif volleybal, van 18.30 tol 19.30 uur in het gymnasiieklo- kaal van de Zonnebloemschool. Jongkmdt Coninckstraat. ir bi) Vereniging Centraal Wonen. Gerestraat 20. tel 121554. voorstelling Het monster van liefde', door het RO-Theater. aan vang 20.30 uur in het LAK-Theater. Cleveringaplaats. Noordwijk bijeenkomst Vrouwenraad Noordwijk met spreekbeurt over 'Homeopathie', door dr. G. Hoog- steen. aanvang 20.00 uur in 'I Tref punt. Schoolstraat. Oegstgeest bridgen bij DDS. aanvang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. DONDERDAG 28 FEBRUARI Alphen klaverjassen bij speeltuinvere- nigng Kindervreugd, Hugo de Grootstraat, aanvang 14.00 uur. Leiden lunchconcert door Erzsike Kövy op piano, van 12.45 tot 13.30 uur in Kapelzaal van K&O. Haze- windsteeg. aanvang 20.15 »w. Schouwburg. voorstelling: 'Het ing (engelstalig): The door Lamda, in de Leidse liefde', door RO-Theater. aanvang 20 30 uur in het LAK-Theater, Cle veringaplaats. Leiderdorp klaverjassen Con Bravura, aan vang 20.00 uur m clubgebouw Beu kenschans. klaverjassen bij de Sfeerjassers. aanvang 20.15 uur in de Muzenhof Noordwijkertiout open podium Folkclub Noordwij- kerhout, aanvang 20.30 uur in Het Wapen van Noordwijkerhout VRIJDAG 1 MAART Alphen 1 lezing over het expressionis puur gevoel', door Valkenburg film-contact-avond Vereniging Oud Militaire Indiègangers afd. Zuid-Holland Noord, aanvang 20.00 uur in De Terp. Wassenaar Comeniuslezing met sprekers: Alexander Munnmghoff en Erik Jur- gens. aanvang 20.00 uur in de Dorpskerk. Katwijk voorstelling: 'De dood van h lljitsj', solotoneel door Henk var sen, aanvang 20.15 uur in de i van het Pieter Groen College. Leiden bingo voor leden van LFC. aan vang 20.00 uur in het clubhuis. Bos- Nationaal Fonds, aanvang 20.30 uur in het LAK-Theater. Leiderdorp 1 prijsklaverjassen en sjoelen in e kantine van de IJsclub. 20.00 it Mary Dresselhuys en Dirk Zee- lenberg, aanvang 20.15 uur in de se Schouwburg, oncerl in de 'Beethoven-cy clus'. met Alwin Bar op piano. a< vang 20.15 uur in de Kapelzaal v K&O. Hazewmdsteeg. 1 voorstelling: True Color', door school Lisse en Omstreken, aan vang 20.00 uur. Heereweg Noordwijk thema-avond Groen Links over 'Afval', met formudiscussie, aan vang 20 30 uur in De Vinkenhof. Achterzeeweg.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 16