Op fiets naar school is vaak onmogelijk 'Nederlanders weg uit de Golf 'Busritje wordt onbetaalbaar' 'Strengere stralingsnorm gaat mensenlevens kosten' MILIEUHELIKOPTER VERKIEZINGEN WOENSDAG 27 FEBRUARI 1991 REGIO PAGINA 15 Actievere rol luxe bus en taxi bij personeelsvervoer DEN HAAG - Minister Maij-Weg- gen (verkeer en waterstaat) vindt dat touringcarbedrijven en taxi's een actieve rol moeten spelen in de vervoerregio's. Zij heeft opdracht gegeven voor een onderzoek naar de verhouding tussen dit zogeheten besloten vervoer en het streekver- Het onderzoek is gisteren toege zegd tijdens overleg tussen minister Maij-Weggen en vertegenwoordi gers van het Koninklijk Nederlands Vervoer, de bedrijfsorganisatie voor het besloten busvervoer (het vervoer van bij voorbeeld groepen werknemers). De minister drukte het KNV op het hart ook zelf een actiever te wor den. De bewindsvrouw zei dat voor het bedrijfsvervoer dit jaar een sub sidie van 15 miljoen gulden be schikbaar is. Tevens wil zij de mo gelijkheden bekijken om het beslo ten busvervoer gebruik te laten ma ken van de vrije busbanen en de verkeerslichtenbeïnvloedingsappa- ratuur. Tijdens het overleg werd ook ge sproken over de verhoging van die selaccijns die in de Tussenbalans is aangekondigd. De minister had toe gezegd de verhoging van de accijns te compenseren door verlaging van de motorrijtuigenbelasting. Slechts helft basisscholen heeft overdekte stalling WOERDEN/LEIDEN - Op de fiets naar school gaan is voor heel veel lecrlingetjes van het basisonderwijs onmogelijk. Er zijn onvoldoende stallingen bij de scholen en bovendien geldt op een groot aantal scholen een verbod om met de fiets te komen voor diegenen die dichtbij wonen. Dat blijkt uit een onderzoek van door de Fietsersbond ENFB. De bond heeft staatssecretaris Wallage van onderwijs gevraagd maatregelen te treffen. i veel kinderen met de fiets. Een c De bond heeft, nadat van verschil lende kanten klachten waren geuit, een enquête gehouden. Van de 6000 basisscholen in Nederland zijn er steekproefgewijs 36 scholen in twintig plaatsen ondervraagd. Ook twee Leidse scholen zijn bij het on derzoek betrokken. De uitslag noemt K. Rotteveel, onderzoeker en vrijwilliger van de fietsersbond, ronduit schandalig. "De schoolbesturen begrijpen abso luut niet dat kinderen jong moeten leren fietsen om zelfstandig te wor den en veilig aan het verkeer te kun nen deelnemen". Van alle scholen heeft de helft een overdekte fietsenstalling. Bij twee scholen was helemaal geen stalling aanwezig. Een ervan, een school in Schiedam met 160 leerlingen, ver biedt de leerlingen gewoon om met de fiets naar school te komen. De andere 'stallingloze' school betreft een platteland-schooltje met 18 leerlingen. Als er al een stalling aanwezig is. dan is de capaciteit ervan volgens de bond vrijwel altijd onvoldoende. Fietsen die onoverdekt of zelfs ge woon op het plein staan, zijn vaak doelwit van vandalisme. Rotteveel. "Dat leidt ertoe dat de ouders de kinderen verbieden om met de fiets naar school te komen of de kinde- UTRECHT - "De forse extra verho- «ds daar nog eens gemiddeld 35 pro- ging van de tarieven van stads- en cent bovenop komt. dan jaag je de streekvervoer met gemiddeld 35 mensen gegarandeerd het openbaar procent moet van de baan. Een jaar- vervoer uit". lijkse verhoging van vijf tot zes pro- Dat zegt secretaris H. Schouten cent is nog net aanvaardbaar maar van de BOS. een organisatie van 48 ROTTERDAM De veel strengere stralingsnormen in een-nota van het ministerie van milieubeheer zullen leiden tot een hogere sterfte en meer lichamelijke gebreken door medisch handelen. Die nota 'Om gaan met stralingsnormen' wordt binnenkort in de Tweede Kamer be sproken. De overheid zal die nota nog voor die tijd moeten aanpassen, anders kan zij voor het 'leed' aan sprakelijk worden gesteld. Dit hebben twee internisten van het Academisch Ziekenhuis Rotter dam. prof.dr. E.P. Krenning en dr. G. Henneman. gisteren meege deeld. Volgens het tweetal zal Ne derland met deze nota worden te ruggefloten door de EG. Het doel van deze nota is de sterf te door kanker terug te dringen, die wordt veroorzaakt door blootstel ling aan radio-actieve straling. Daarom zijn zeer strenge normen opgesteld voor alle toepassingen van radio-actieve straling, ook in ziekenhuizen. Volgens Krenning en Henneman zijn de gevolgen van deze normen voor met name schildklier-patiën ten onaanvaardbaar. Deze patiën ten moeten met een radio-actief jo dium worden behandeld. Door de strengere eisen wordt volgens de in ternisten de opnameduur voor deze patiënten verlengd van twee a drie dagen tot een a twee maanden. "Deze opname-duur is maat schappelijk en psychisch onaan vaardbaar. Deze patiënten zullen moeten worden geïsoleerd van fa milie en kennissen. Daarom zullen jaarlijks ongeveer 3000 patiënten om een andere behandeling vragen: verwijdering van de schildklier. En deze behandeling heeft aantoon baar nadelige effecten', zo stellen de internisten. Gevolg zou zijn dat jaarlijks 8 tot 18 patiënten zullen overlijden als gevolg van complicaties, bij onge veer zestig patiënten zullen levens lange problemen ontstaan in de kalkhuishouding en bij tien men sen levenslange stoornissen van de stem. Krenning: "Deze problemen hebben wij nog onderschat, omdat we het niet tè bont willen maken. Maar het is duidelijk dat de Kamer leden niet beseffen straks akkoord zullen gaan" middelgrote gemeenten die hun openbaar vervoer hebben uitbe steed aan het streekvervoer. Mogelijk moet een extra strip worden betaald of worden de zones verkleind. In kleinere gemeenten - met nu maar een zone - kan deze maatregel zelfs leiden tot een tarief- verhoging van maar liefst 50 pro cent. De gemeenten wijzen er ook op dat de fiscale maatregelen die het kabinet voor de auto in petto heeft voor een deel bestaan uit verhoging van de vaste kosten, namelijk de motorrijtuigenbelasting. Dat kan contraproduktief werken want de automoblist kan dan in de verlei ding worden gebracht om niet min der maar juist meer te gaan rijden om die vaste kosten eruit te halen. "Met dergelijke forse tariefverho gingen kan het openbaar vervoer niet tegen de auto opboksen. Dan is het evenwicht zoek. Zo komt er van al die mooie plannen om het open baar vervoer te bevorderen niets te recht", aldus desgevraagd een woordvoerder van Streekvervoer Nederland, samenwerkingsorgaan van de streekvervoerders in ons land. Het steekt het streekvervoer ook dat het openbaar vervoer door de Tussenbalans in feite dubbel wordt gepakt. Verkeer en Waterstaat heeft namelijk laten weten dat het open baar vervoer geen compensatie krijgt voor de stijging van de diesel accijns. Diesel wordt blijkens de kabi netsplannen per 1 juli zeven cent per liter duurder en per 1 januari 1993 komt daar nog eens een dub beltje bovenop. Elke cent verhoging van de die selaccijns kost het streekvervoer 1,3 miljoen gulden per jaar. DELFT/HAARLEMMERMEER Van de 400 reacties die begin vorig jaar een advertentie voor nieuwe astronauten opleverde, zijn nog 18 sollicitanten over. Onder hen een inwoner van Haarlemmermeer. Deze zeven tien mannen en een vrouw moe ten de komende dagen nog maals een pychologische test ondergaan cn worden opnieuw lichamelijk getest. Zo wordt be keken of ze cr wel tegen kunnen in een draaistoel rond te draai en. Uiteindelijk blijven er begin Haarlemmermeerder onder geselecteerde astronauten april vijf mensen over die gaan meedraaien in de internationa le selectieprocedure. Het Euro pean Space Agency (ESA) heeft tien mensen nodig die worden opgeleid als astronaut danwel vlieger. De verschillende ESA- landen leveren allemaal kandi daten zodat uiteindelijk uit een ploeg van vijftig tien kunnen worden geselecteerd. De Nederlandse selectiepro cedure wordt uitgevoerd door de Nederlandse Astronauten Selectie Commissie. Socialistische Arbeiderspartij wil provinciale politiek in POORTUGAAL - De Socialisti sche Arbeiderspartij, kortweg SAP, doet opnieuw een gooi naar een zetel in de provinciale staten. Of het nu wel lukt? Lijsttrekker Charlotte van Baaren haalt haar schouders op. De Rotterdamse, moeder van twee kinderen, hoopt het. Maar haar verwachtingen zijn niet al te hoog gespannen, geeft ze eerlijk toe. Hetgeen echter niet wegneemt dat ze zich met een zeker elan in de strijd werpt. De partijen die al in de staten zitten, vertelt ze, heb ben het wat gemakkelijker dan de SAP. "Wij moeten er veel meer moeite doen om onze ideeen uit te dragen. Er wordt niet zo best naar geluisterd. Dus wat doen wij, we gaan naar de basis, de kiezers. Sa men met hen vormen we, om maar eens een voorbeeld te noe men. actiegroepen. Zoals nu in Den Haag waar de overheid volkstuintjes opeist om op de grond een groot kantoor te bou wen. We trekken aan de bel want op deze manier wordt er geen po litiek gemaakt". De SAP zag in haar huidige vorm in 1983 het licht. Pogingen om een vinger in de politieke pap te krijgen zijn tot nu toe mislukt. Geen zetel in de Kamer, geen ze tel bij de provincie, geen raadsze- tel. Frustreert dat niet? Charlotte van Baaren: "Kijk. je hebt natuur lijk elke keer datje meedoet weer hoop. Wat wij vooral van belang vinden is politiek maken. Kan dat niet op de ene manier, dan doen we dat op een andere wijze. Bij de basis dus. Je gewoon samen met de mensen inzetten voor een goe de zaak. Uiteindelijk kom je er dan ook. Ook al zit de SAP nog niet in de Staten, samen met de mensen kun je er toch voor zor gen datje wordt gehoord". Serieus Hoe de kiezers de SAP moeten in terpreteren? Charlotte van Baar- Charlotte van Baaren: "Neem nou zo'n commissaris van de koningin. Voor ons hoeft die er niet te zijn hoor. Hij is niet eens gekozen, maar ge woon op die plek neergezet". «oio win uukmani met de laagste inkomens. Zeg maar de gewone rrfens. die het niet al te breed heeft. Mensen die nogal eens de dupe zijn van het regeringsbeleid, dat nu duidelijk kiest voor defensie". Defensie en Golfoorlog. Char lotte noemt ze in ëén adem. "Ne derland heeft daar niks te zoe ken". zegt Van Baaren. "Onze campagne is inderdaad gericht te partij. Al leen maakt die partij andere keu zes dan de partijen die de rege ring vertegenwoordigen. De SAP wil. om een voorbeeld te noemen, de belangen vertegenwoordigen van mensen die geen werk heb ben. of van vrouwen of van bui tenlanders. De politiek laat hen vaak in de kou staan. Onze sym pathie gaat uit naar gen de aanwezigheid van ons land daar. Je kunt er. ook al ben je met verkiezingen voor de provinciale staten bezig, niet omheen. Die oorlog is een enorme verspilling van mensen en geld. Wij worden wel gedwongen eraan mee te be talen door middel van allerlei be zuinigingen". Maar, benadrukt de lijststrek- ker, de SAP houdt zich ook met de huren, het openbaar vervoer en de gezondheidszorg bezig. Vooral over het openbaar vervoer kan Charlotte van Baaren zich op winden. "Wij vinden dat het openbaar vervoer onder geen en kel beding duurder mag worden. Als je wilt bereiken dat de men sen de auto laten staan, dan moet je het alternatief ervoor niet duur der maken. Doe je dat wel dan be reik je precies het omgekeerde ef fect. Bovendien hebben we alle maal onze mond vol van het milieu. Wil je dat verbeteren dan moet je toch wat? Zeker in zo'n dichtbevolkte provincie als Zuid- Holland". Democratisch Indien de SAP in de provinciale staten zou komen, dan blijft het hameren op het zich uit de Golf terugtrekken van Nederland op de eerste plaats staan. Verder? "Twee dingenzegt Charlotte van Baaren. "de provinciale sta ten moeten een stuk democrati scher gaan werken dan nu het ge val is en het milieu zal van ons de nodige aandacht krijgen. Neem nou zo'n commissaris van de ko ningin. Voor ons hoeft die er niet te zijn hoor. Hij is niet eens geko zen. maar gewoon op die plek neergezet. De SAP vindt dat het meest ondemocratische baantje dat er is. Als je het met zijn beleid niet eens bent. kun je hem niet eens naar huis sturen De hele po litiek. vinden wij. moet een stuk dichter bij de gewone man ko men. Zij moeten de politiek ma ken en niet de politici in hun ivo ren torentjes". NIPO: helft kiezers blijft 6 maart thuis EDE - De kiezers laten het bij de Statenverkiezingen op 6 maart massaal afweten. Bijna de helft van de stemgerechtigden zegt de stembus te zullen mijden. Dit leert een NIPO-steekproef on der 1350 Nederlanders. De pei ling voorspelt een opkomst van 52 procent, een diepterecord bij verkiezingen. Bij de Statenver kiezingen van 1987 toog nog 66,1 procent ter stembus. De PvdA krijgt volgens het NIPO de grootste klappen: een verlies van 10 procent, waarvan D66 en CDA zouden profiteren De WD zou 5 procent moeten inleveren. Groen Linies praat over groene hart LEIDEN - Groen Links praat morgenavond over het onder werp 'Groene hart groen?'. De schaarse ruimte in de Rand stad moet goed worden ver deeld. Woningbouw, bedrijfs terreinen. wegen, recreatie en natuur moeten in de Randstad aan bod komen. Landelijk open gebieden, zoals Oost- vlietpolder en Boterhuispol- der. moeten open gebied blij ven, vindt Groen Links. Wo ningbouw moet maar ergens anders, bij voorbeeld tussen de Mcrenwijk en Oegstgeest en nabij het nieuwe NS-sta- tion in Leiden. De verkiezingsbijeenkomst is in Dijk 33 aan de Apothc- kersdijk 33 in Leiden en begint om 20.00 uur. Sprekers zijn de Leidse bioloog Gcrrit Jan de Bruyn en Groen Links-lijst trekker Erik Meijer. ren een oude fiets meegeven. Dat laatste is uit het oogpunt van ver keersveiligheid uit den boze". Verboden Met name in steden gelden regels voor het gebruik van de fiets. Kin deren uit een bepaalde wijk mogen niet met de fiets komen. Als reden wordt hiervoor vaak opgegeven dat het veiliger zou zijn om te lopen. Bo vendien zou het voor de lichamelij ke ontwikkeling van de kinderen beter zijn te lopen dan te fietsen. "De scholen zijn gewoon niet bereid voor voldoende stallingen te zor gen", merkt Rotteveel op. De ENFB breekt een lans voor het vroeg op de fiets zetten van de jeugd. Dat bevordert de onafhanke lijkheid. Het fietsen naar de basis school heeft volgens de ENFB nog een extra dimensie. Onderzoek heeft uitgewezen dat veel fietsertjes van 12 of 13 jaar oud slachtoffer worden van een verkeersongeval. "De kinderen geen neer hel voort gezet onderwijs en moeten dan vaak met de fiets een langere af stand afleggen. Dan blijkt hoe be langrijk voldoende training is. De kinderen die op de basisschool wei nig fietsten, hebben de meeste kans op een ongeluk". Leiden Er zijn twee Leidse scholen bij het onderzoek betrokkken. De openba re Anne Frankschool heeft te wei nig stallingsmogelijkheid voor fiet sen. Er zijn ?oii hwrlingen en 55 plaatsen. Hoewel niet alle leerlin gen met de fiets naar school komen, is er duidelijk sprak van een tekort. De school is. zo bleek uit de enquête van de ENFB. met de gemeente in onderhandeling over uitbreiding. De protestant-christelijke Room burg-school scoort goed. Er zijn, bij een leeriihgaantal van 200. 150 plaatsen voor fietsen. Een van de leerkrachten merkte in de enquête wel op dat de school liever heeft dat de kinderen lopen "Die beweging is gezonder". De bond wil dat de staatsecretaris een richtlijn doet uitgaan over de fietsenstallingen bij scholen. "Het hoeft van on: r< en e< lit. wet te wor den. Het ministerie stuurt zo onge looflijk veel circulaires naar de scholen, daar kan er best eentje over de stallingen bij". Het ministerie van onderwijs in Zoetermeer geeft volgens een voor lichtster geen richtlijnen voor de bouw van scholen. "De schoolbe sturen moeten zelf beslissen of ze van het beschikbare budget voor de bouw ook een fietsenstalling laten aanleggen". Als er een stalling is, dan heeft de school recht op vergoe ding voor onderhoud. SCHIPHOL/REGIO - De Dienst Luchtvaart van het Korps Rijkspo litie heeft sinds gisteren de beschik king over een Bell Jetranger heli kopter. Het toestel is geleased van het Leidse bedrijf Schreiner en staat op vliegveld Schiphol. De helikopter is speciaal ingericht voorde milieu- controles. De politie is van plan dit jaar in de provincie Zuid-Holland veel vaker te controleren op milieu overtredingen vanuit de lucht. Vorig jaar werden er boven het district Den Haag van de rijkspoli tie (onder meer Rijn-. Vliet- en Braassemstreekacht vluchten uit gevoerd. Dit jaar lUfltD dal er 22 zijn. In totaal worden er dit jaar door de Dienst Luchtvaart drie keer zoveel milieuvluchten gemaakt als vorig jaar. «oioanpi Bijzondere bomen in kaart gebracht LISSE/REGIO - De gemeente Lis- se heeft 81 oude bomen op een spe ciale 'monumentenlijst' gezet. Deze bomen krijgen extra aandacht. De plantsoenendienst van Lisse heeft deze inventarisatie gemaakt naar aanleiding van een onderzoek van de landelijke Bomenstichting. Deze stichting heeft vorig jaar alle bijzondere bomen in Nederland in kaart gebracht. Daaruit bleek onder meer dat 35 bomen in Lisse van bij zondere waarde voor het landschap zijn. In Alphen aan den Rijn bevin den zich volgens de Bomenstich ting 15 monumentale bomen, -n Leiden 20 en in Katwijk 15. Deze bo men zijn ouder dan vijftig jaar. heb ben een bepaalde dikte en zgn bij zonder van vorm. Jaarlijks is 100.000 gulden beschikbaar uit een speciaal fonds voor achterstallig on derhoud en bescherming van bo- Lisse heeft zo zijn eigen criteria voor plaatsing op de gemeentelijke bomenlijst. De boom moet ouder zijn dan 50 jaar, hy moet een belang rijke betekenis voor het landschap hebben, op «rn brink (tttO, bij een kerk of bij het raadhuis. Ook moet hij in goede conditie zijn. Binnenkort brengt de gemeente een speciale bomenkaart uit voor belangstellenden. De gemeente heeft aan de eigenaren van 59 bo men bovendien een brief gestuurd waarin staat dat ze advies bij de ge meente kunnen krijgen over onder houd van de bomen. 01 - Zaterdag-middag heerschte on der de Londensche beursbezoe kers buitengwone beweging, met wegens een plotselinge rij zing der fondsen, maar om eene weddingschap, welke door twee bekende beursmannen was aan gegaan. Twee bekende make laars hadden gewed, wie in den icortsten tijd naar Croydon kon wandelen. Een der heeren, die bijzonder zwaarlijvig was. had een voorsprong ca»! 23 minuten en bereikte het eindpunt ruim eene minuut vóór zijne tegen stander. Naar men zegt. waren naar aanleiding van dezen wed dingschappen tot een bedrag van 5000 pd. st. gesloten. Eenige beursmannen vergezellen de wandelaars in rijtuigen. Zater dag ochtend om halfacht vetrok ken de beide kampioenen uit Piccadilly - Te St. Hilaire viel een rotsblok neer op eene groep kindertjes, die ter kerke gingen. Twee der kleinen, 12 en 13 jaren oud. wer den op de plaats gedood, twee anderen zwaar gekwetst Vufentwintig jaar geleden. De Amsterdamse mevrouw Lange veld, die met haar man op het station van Castricum op de trein wachtte heeft zaterdag avond de ontdekking van haar leven gedaan. Nadat zij een si naasappel had gegeten en de schillen in de vuilnisemmer wil de gooien, trof zij daar een zo te zien ongeopend pakje aan. Nieuwsgierig haalde ze het pak je uit de emmer en opende het Het was een expresse-zending, die uit Amsterdam was verzon den en een 20-tal horloges bleek te bevatten ter waarde van 2.000.— Een Zaandamse juwe lier, de heer W. H Grabijn. bleek het pakje zaterdag per expresse te hebben verstuurd naar een firma in Castricum. Daar zich in het pakje een rekening be vond was de eigenaar niet moei lijk te achterhalen. De verraste juwelier gaf mevrouw Lange- veld als beloning een horloge ca deau. de P TT. krijgt een klacht te incasseren.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15