Lezers s chiij ven ^'^'^^ÊÊÊÊËik WOENSDAG 27 FEBRUARI 1991 LEIDEN/REGIO Stemplicht Het referendum over de horeca-sluitingstij- den zit mij al enige tijd dwars. Ten eerste: een referendum heeft alleen bestaansrecht bij een opkomst van honderd procent. Be grijp me wel. ik ben heel erg voor een refe rendum. Ik denk dat de Zwitserse democra tie een van de beste ter wereld is. In Neder land is het met het stemmen wel erg droevig gesteld. Ik ben dan ook voor herinvoering van de stemplicht. Het is in ieder geval een morele plicht. Veel mensen denken er niet bij na hoe lang er gevochten moest worden om stemrecht te krijgen. Ten tweede: het onderwerp is niet erg ge lukkig gekozen. Als ik 's zaterdagsavonds de stad inga, heb ik niet het gevoel dat er hon derdduizend mensen lopen. Dus de mensen die in de Merenwijk wonen en nooit uitgaan zal het een zorg zijn hoe laat de kroegen dichtgaan. Ten derde: de gewraakte sluitingstijden van de horeca. Als regelmatige stapper ben ik me heel goed bewust van de nadelen voor de inwoners van de binnenstad. Ik heb trou wens ook twaalf jaar op de Hooigracht ge werkt en gewoond en ken het 'probleem' dus van twee kanten. De parkeeroverlast is de laatste jaren wel wat teruggelopen door het vergunningsysteem. Al zijn er altijd wel een paar die zich nergens iets van aantrekken. Maar ik denk dat de spreiding van het ge luid door het vrijgeven van de sluitingstij den bevorderd zou kunnen worden. Dan de ondernemers en werknemers. De afgelopen weken hoor ik nog wel eens de op merking: "Maar die lui willen toch ook naar bed". Wel. dat kan toch. Men is niet verplicht om 24 uur per dag open te zijn. Al met al denk ik dat dit referendum geen succes zal zijn. Door het ontbreken van de stemplicht en het gekozen onderwerp is de kans groot dat de 'verliezende partij' altijd het gevoel zal hebben dat het anders had kunnen zijn, als er maar...Ik zal in ieder geval blijven stemmen en uitgaan. Lineke van Noort Koningstraat 21 Leiden Absurd Naar mijn mening leidt iedere verruiming van de sluitingstijd van cafés tot toename van de overlast voor met name binnenstad- bewoners. In de huidige situatie kan bij overlast na de officiële sluitingstijd een be roep gedaan worden op de politie, maar dat is straks bij vrije sluitingstijden onmogelijk. Moet ik me voorstellen dat de politie bij iede re melding van overlast de hele nacht tot bij het ochtendgloren corrigerend gaat optre den? De politie zou wel eens overwerkt kun nen raken. Tot op de dag van vandaag heeft het stads bestuur van Leiden bewezen volkomen doof te zijn voor klachten van vele Leidse burgers die grote overlast van cafés, bars, en koffie (hasj)-shops signaleerden. Straks mag elke Leidse stemgerechtigde, al dan niet geconfronteerd met deze over last, zich gaan uitspreken voor of tegen de vrije sluitingstijden. Een absurde manier om tot besluitvorming te komen. Het stadsbestuur heeft mijns inziens reeds' lang besloten de sluitingstijd vrij te laten e hoopt wellicht op 6 maart de steun van ee bepaalde categorie burgers te verkrijgen or dit dwaze plan met een gerust hart uit te vo< De steun van met name de burger die ni( in de binnenstad woont, de burger die gee café. bar of koffieshop als buur heeft, de bur ger die niet geterroriseerd wordt door opge' drongen 'gezellige' eafémuziek, de burgej die niet een groot gedeelte van de nacht wak ker ligt van lallende en schreeuwende café' klanten en de burger die geen langdurig fout-parkeerder op de stoep voor de deui heeft staan. Kortom, het stadsbestuur hoopt op de massale steun van de burger die lekker kaïj gaan slapen en 's morgens weer gezond op kan. De burger die enkele jaren geleden met mooie beloften door het stadsbestuur naai! de binnenstad is gehaald en de rol van soci aal controleur kreeg toebedeeld, wordt nu aan zijn lot overgelaten. Amaryllis Fraai Noordeinde 10a Leiden BBBBf EIKic- Dogma Naar aanleiding van het referen dum over de vrije sluitingstijden op 6 maart a.s. zou ik het volgende wil len opmerken. 1Door de niet aflatende ijver van het toenmalige raadslid Bernard Stoxen van de partij Leiden Weer Gezellig (LWG) werd niettemin bij voortduring het zgn. 24-uurs kli maat voor de stad Leiden bepleit. Bij de voorbereidingen van de raadsverkiezingen 1990 namen na genoeg alle deelnemende partijen het punt nadrukkelijk op in het ver kiezingsprogramma en het mede op grond van de verkiezingsuitslag tot stand gekomen college nam in zijn programma dus ook de vrije slui tingstijden op. Wat zou nu A.D. 1991 politiek een voudiger zijn dan deze zaak ten uit voer te brengen? 2. Er speelde in 1990 echter nog een ander onderwerp. De 'progresssie- ven' hadden ook wel gemerkt, dat er 'enige' discrepantie bestond tussen hun politiek en de kiezers. Daarom werd op voorstel van D66 besloten tot instelling van een raadgevend referendum. Het enige vuiltje was nog om een geschikt onderwerp te vinden. Welnu, na oproepen onder de bevolking en andere 'inspraak', oeverloze debatten en een paar ku bieke meters hout in de vorm van papier, kwam het bestuuur niet ver der dan 'de sluitingstijden'. Nota bene: een onderwerp, waar over een beslissing reeds was geno- 3. Ter uitvoering van dit voornemen werd een ambtenaar aangesteld, is promotiedrukwerk gemaakt, een videopresentatie enz., enz., enz. Tenslotte komen daar de (extra) Dubbele ramen Dit referendum heeft voor ons bin- nenstadbewoners weinig zin. Wij zijn sowieso al in de minderheid, terwijl we de meeste overlast onder vinden van het uitgaansleven. Woon je buiten de binnenstad, wat maakt het uit of cafés en hore cagelegenheden na 2 uur open blij ven. Het is zelfs wel prettig dat ze open blijven. Wil je zelf eens uit gaan, dan stem je dus voor. Sinds anderhalf jaar is er op onge veer tien meter van onze slaapka mer een jongerencafé geopend, dat volgens onze informatie om 12 uur dicht moet zijn, maar gecontroleerd wordt er niet, dus nu hoor je al tot 2 uur startende auto's, en bromfiet sen en schreeuwende jongelui. Zelfs dubbele ramen die we inmid dels geplaatst hebben, helpen niet altijd. Nu worden we tot 2 uur wak ker gehouden, wat moet het straks worden. Om over verdere overlast zoals overgeefsel, urine, kapotte glazen en andere troep nu maar niet te pra ten. Wij gunnen een ieder het uit gaansleven, vinden het zelf ons ook best leuk, maar gun ons binnen stadbewoners na 2 uur onze nacht rust. Fam. Planjer Oude Singel 44/Lange Scheistraat 1 Leiden Zonde geld Ik vind dit referendum zonde van het geld. Overigens ben ik niet ob jectief gezien mijn leeftijd van 75 jaar. Thuis heb ik mijn eigen café in de koelkast en dat werkt prima. Per soonlijk vind ik de sluitingstijden wel goed. Volgens mij zijn er betere onder werpen voor een referendum. Neem b.v. de Breestraat. Jaren te rug heb ik in deze krant al geschre ven. dat het nooit wat zou worden. Het is niets, het wordt niets en zal nooit iets worden. Misschien hadden we beter onze tram kunnen behouden. Overigens alle kasteleins goede zaken gewenst en succes met het referendum. L.M.H. van Cleef Lekstraat 42 Leiden Circus Een referendum om het referen dum waarvoor de animo niet groot is. De energie en het vele geld had de armlastige gemeente Leiden be ter kunnen reserveren voor een goed voorbereid item. Voor de men sen die het aangaat is het te hopen dat ook de politiek bewuste, voor dit onderwerp niet geïnteresseerde burger zoals ik, zich op maart van stemmen onthoudt. Zodat het de Leidse politiek ein delijk duidelijk wordt dat zij nog steeds nauwelijks beseft waarmee de relatie burgerij-politiek werke lijk gebaat is. A. Groeneweg Soembastraat 65 Leiden kosten van de verkiezingen nog bij. Er is dus veel geld mee gemoeid en dat terwijl de gemeente nergens geld voor heeft. Een urgent onder werp is b.v. 'cultuur'. In het kader van de bezuinigingen is de stadsbei- aardier afgeschaft (a raison van 50 duizend gulden per jaar) en is geen geld voor de noodzakelijke repara tie van het stadhuiscarillon. Maar voor de videoband voor het referen dum wordt 40 duizend gulden ge put uit het fonds van de stadskabei! 4. Met deze hele gang van zaken heeft de gemeenteraad zichzelf een brevet van onvermogen gegeven. De verschillende partijen tonen een diepe minachting voor de uitslag van hun ledenvergaderingen, waar op besloten werd tot vrije sluitings tijden. Het college dient gewoon uit de voeren wat in zijn programma is opgenomen, dat tot stand kwam op basis van de verkiezing 1990. Laten we hopen dat de kiezers op 6 maart a.s. hun verantwoordelijk heid zullen kennen en de uitvoering zullen afdwingen van datgene waar voor zij al eerder hadden gekozen. J. de Coo Willem Pijperstraat 13 Leiden (J. de Coo is oud-fractie-assistent van Leiden Weer Gezellig) Proef Ik woon in de binnenstaa maar ik heb geen overlast van de cafés. Het lijkt mij het beste de sluitingstijden te laten zoals ze zijn, want als ze worden vrijgegeven is de kans groot dat er tot laat in de vroege ochtend lawaai door de cafébezoekers wordt veroorzaakt. Wil men de sluitingstijden vrijge ven, dan eerst een tijd op proef. Het is goed in bepaalde gevallen de Leidse bevolking hierbij te betrek ken door middel van een refendum, maar het onderwerp moet wel de gehele bevolking aangaan. In het geval van de sluitingstijden van de cafés hebben alleen bewoners van de binnenstad er belang bij. F. Muller Heilige Geesthofje 13 Leiden Het laatste woord over het referen dum van 6 maart aanstaande is nog lang niet gesproken. Uit alle berich ten die ik erover lees, krijg ik steeds meer de indruk dat veel mensen met me eens zijn dat het een enorme verspilling is van (ons) gemeen schapsgeld. Het onderwerp - de sluitingstij den van cafés - is geen punt van al gemeen belang. Ik zelf bijvoorbeeld heb er absoluut niets mee te maken: Het eerste referendum dat in Lei den zal worden gehouden, gaat over een onderwerp dat vele Leidenaars dorstig maakt en velen onberoerd laat. Mijns inziens zijn er nog talloze andere onderwerpen voor een vol gend referendum. Bijvoorbeeld: wat te doen tegen de hondepoep die je overal in de stad op de trottoirs ziet liggen, wat te doen tegen de on telbare fietsers die 's avonds zonder verlichting door de stad fietsen, wat te doen tegen al die auto's die dub bel geparkeerd staan. Zo kan ik wel even doorgaan, maar vele proble men behoren tot het normale bur- Verspilling ik ga zelden of nooit naar een café en de dichtstbijzijnde kroeg is op meer dan een kilometer afstand van mijn huis. Wat mij wel aangaat en (in mijn portemonnee) raakt is het gebruik van 'kabelgeld' voor de voorlich tingsfilm. Daargelaten of het wettig is of niet, als er geld over is, ga ik lie- Burgerfatsoen gerfatsoen, wat velen dus missen! En nu mag dezelfde burgerij gaan uitmaken, cq adviseren of de kaste lein de zaak sluit op een vastgestel de tijd of nog even open laat, want wie weet komen er nog gasten bij collega's vandaan die nog een laatste afzakkertje willen. Wie heeft er dan de verantwoording? Juist. De caféeigenaar, die dan onder de druk staat van zijn gasten enerzijds en anderzijds van zijn personeel. Wie heeft het dan over een 38 urige ver wat minder betalen. Leiden is toch al een dure gemeente om te Ik denk dat er nog maar een mo gelijkheid is om te laten zien hoe we erover denken: Als we op 6 maart al lemaal het referendumformulier ongeldig maken door zowel voor als tegen te stemmen, wil de gemeente misschien eindelijk inzien hoe on zinnig dit plan was. Christa van der Ham werkweek in de horeca? Ik vind de sluitingstijden net als van de win kels en dergelijke dienen te worden vastgesteld in een plaatselijke ver ordening. Want als er geen stok achter de ca fédeur cq politie staat, dan brengt dat wildgroei, ruzies en zelfs crimi naliteit met zich mee! Dus de ham vraag is: wilt u op een vastgestelde tijd de 'Tap toe' of wilt u een weke lijkse kroegentocht? J. Mooij Sumatrastraat 61 Leiden Proefdraaien Waarom niet een jaar de kat uit de boom kijken, proefdraaien das? Dan kan men eventueel ook zonder moeite de zaak terugdraaien, want iedereen heeft z'n kans gehad. J.W.S. de Groot Oude Vest 41 Leiden Geblèr Tijdens de weekeinden is de ge luidsoverlast in de binnenstad van Leiden groot. Het dichtstbijzijnde café is toch minstens 200 meter he melsbreed van mijn huis verwij derd maar zomers kan je echt niet met open ramen slapen. Vrijdagnacht ga je niet meer voor 1.30 uur naar bed. Op zaterdag avond idem dito, alleen moetje dan nog een uur later naar bed gaan. Denk niet dat je op zondagoch tend wat nachtrust in kunt halen. Op zondagochtend moet er name lijk nog één oud vrouwtje met veel klokgebeier naar de kerk geroepen worden (bij de kerk hebben ze ken nelijk nog nooit de telefoon ont dekt). Het is voornamelijk die groep Aanfluiting Ik ben bewoner van een wijk waar in de wijde omgeving geen cafe te bekennen is (Rivierenwijk) en be zoek zelden of nooit een cafe. Het referendum spreekt mij daarom to taal niet aan. Het verbaast mij echter dat een gemeentebestuur dat zich zo weinig van de wensen en zorgen van de in woners aantrekt, met een referen dum wil weten of deze inwoners zich tot 2 uur of tot 3 uur 's nachts willen bezatten en of de omgeving dat nu wel of niet leuk vindt. Op de inspraakavonden over het dichten van de gaten in Leiden was de inspraak gewoon een aanflui ting. Onze straat schreef op 3 janu ari 1989 een brief aan de wethouder van ruimtelijke ordening waarin wij onze zorgen uitspraken over onze woonomgeving. Men heeft zelfs de moeite niet genomen om ons een ontvangstbevestiging te sturen. Onze wijk met circa 4000 inwo- Schatjes Natuurlijk hebben ook mensen die niet in de binnenstad wonen belang bij de sluitingstijden van de horeca. Denke eens aan de ouders van stap pende tieners. Veel van hen liggen vrijdags en zaterdagsnachts onge rust wakker in hun bed te luisteren of hun schatjes al thuiskomen. Pas daarna kunnen ze rustig gaan sla pen. Deze mensen zitten er beslist niet op te wachten dat de kroegen nog langer open blijven en zij dus nog langer wakker zullen liggen. M. van de Bent Scarlattistraat 6 Leiden angstige jongetjes van 16 tot 22 jaar die in kuddes door de stad lopen die de overlast bezorgen. Bang in het donker en dus blèren ze. Bang in het donker en dus drinken ze en daij helaas vooral bier, een agressief ma-! kend smerig drankje. Nee, zolang er in Leiden geen po litie is die wat tegen^de nu reeds be-J staande overlast wil doen. heb ik geen behoefte aan latere openstel ling van horecagelegenheden. En ik weiger te geloven dat de politie toti beter optreden in staat is. Dus voor lopig zal dit nog wel blijven: in de weekeinden luiken voor je ramen, deurbellen afzetten, brievenbussen! dicht en kieren van deuren probe^ ren dicht te stoppen en vooral niet vroeg naar bed. I A. de Kleijn Kort Rapenburg 12a Leiden I ners verzamelde 1500 handtekenin gen om ons ongenoegen kenbaar te maken over de plannen voor ons buurthuis. Het haast op chantage lijkende gevolg was dat er drie maanden geen subsidie werd ver strekt en de stichting Meerburg uit eigen zak salarissen moest betalen zodat Meerburg bijna failliet ging. Ik vind het een schande dat dit re ferendum uit de belastingen van, burgers wordt betaald. Er zijn heel1 wat doelen waaraan dit geld beter besteed kan worden, bijvoorbeeld] de vluchtelingenhulp, j H.Schoof Vliststraat 13 Leiden Druk Wat maken mensen zich toch druk! Binnenstadbewoners zijn over het algemeen mensen die heel bewust voor hun woonomgeving hebben gekozen. Gezelligheid, gemak err sociale contacten zijn allemaal rede nen waarom diezelfde mensen nooit in Zuid-West, de Merenwijk of; de Stevenshof zouden willen wo- Maar daarbij hoort ook zo nu en! dan overlast. Het een is nu eenmaal ondenkbaar zonder het ander. Het' gaat al jaren en jaren zo. Maar plot seling is de vlam in de pan: de slui tingstijden van de horeca dreigen te worden vrijgegeven. Nou en? Gaan er plotseling tweemaal zo veel mensen het café in? Welnee. Gaan de huidige klanten dan twee maal zo veel drinken? Zeer onwaar schijnlijk. Het enige dat we zeker weten is dat - mocht het doorgaan - niet alle cafés meer tegelijk dicht gaan. In de praktijk is het langer opengaan iets dat zich hoofdzake lijk tot het weekeinde zal beperken. Vrije sluitingstijden is voor Lei den natuurlijk niets nieuws. Stu dentensociëteiten hebben al sinds jaar en Jag dit privilege en iedereen die zegt dat dit heel iets anders is, moet mij maar eens uitleggen waar om. Het blijft namelijk een idiote zaak dat een paar duizend inwoners van Leiden geen enkele beperking hebben, terwijl de rest door de bur gemeester naar bed wordt ge stuurd. Na zo'n twaalf jaar in de binnen stad te hebben gewoond, heb ik sinds vijf maanden het veld"moeten ruimen naar een buitenwijk. He laas. Iedereen die het 'horeca-ge- weld' vreest mag met me ruilen. Rob Oostenrijk Veilingkade 20 Leiden Kloof In het Leidsch Dagblad van 16 fe bruari staat met forse letters ver meld: 'Kloof tussen politiek en bur ger nog veel te groot'. En nu denkt men veel goed te ma ken met een referendum, en nog wel over een onderwerp waar 80 procent van de bevolking geen be langstelling voor heeft, namelijk de sluitingsuren van de horeca. Hoe komen ze op het idee. Had den ze nou echt geen beter onder werp kunnen kiezen. Mag ik er eni ge noemen? 1. De geldsmijterij in de Bree straat. 2. Het verkeer in Leiden. Laat politici eens proberen in de huid van een bejaarde te kruipen en een wandeling door de stad te ma ken. Ook bij beveiligde oversteek plaatsen goed opletten, anders word je tegen de vlakte gereden door fietsers, brommers, automobi listen die door rood rijden. 3. Vuile straten. Om de kloof tussen burgers en politiek te dichten is meer nodig. De mentaliteit van de politiek zal dras tisch dienen te veranderen. Bij de kiezer groeit steeds meer de over tuiging: het helpt toch niet. Demo cratie is een kostbaar bezit waarmee goed moet worden omgegaan. Zien wij dat niet, dan vrees ik dat er onder ons zijn (vooral de jonge ren) die gaan roepen om een zoge naamde sterke man, en dat is het ergste wat ons kan overkomen J. Zeilstra Burggravenlaan 220 Leiden Vrije sluitingstijden voor de hore ca? Levert dat nu meer of minder overlast op straat op. Leiden gaat daar op 6 maart over stemmen maar in andere steden is daar al jarenlang ervaring mee opge daan. Een kleine steekproef onder vier gemeenten leverde geen op lossing op. Wel een nieuwe vari ant uit het Utrechtse IJsselstein. En de wetenschap dat vrije slui tingstijden niet bevordelijk is voor vriendschappen maar thuis wel veel drank uitspaart. Nachtbraken of 's nachts bra ken. Een kijkje over de Leidse ge meentegrenzen. Utrecht "We zijn heel blij met de vrije slui tingstijden", zegt A H. van Lon den, politievoorlichter te Utrecht. "De overlast is beslist vermin derd. Want de mensen verlaten de horecagelegenheden gespreid". Utrecht kent sinds drie jaar vrije sluitingstijden. "Nee. we hebben geen enkele behoefte om er op te rug te komen. Het merendeel van de cafes gaat in de praktijk op een redelijk normale tijd dicht. Wij zijn er gelukkig mee en de horeca wil het zelf graag". De Utrechtse politie kent. net als Leiden van plan is, een aantal sancties voor kroegen die over last veroorzaken. "Als er klachten komen over een café. dan moet het een aantal keren vroeger dicht. Dat is een paar keer in de afgelopen jaren voorgekomen". "Vrije sluitingstijden hebben ook nog een enorm bijkomend voordeel. Je bent, zowel als poli tie en horeca, van een enorme ad ministratieve rompslomp af. Je hoeft immers geen ontheffingen meer te verlenen". IJsselstein Dit Utrechtse stadje <20.000 inwo ners) heeft de laatste jaren kennis kunnen maken met verschillende varianten. De kroegen moesten er vroeger om twee uur 's nachts Haarlem REDACTIE: EMIEL FANGMANN, TELEFOON 161444 dicht. Daarna werden de slui tingstijden helemaa^ vrijgelaten. Politieman J. van der Steeg: "Maar men bleef dan in de regel zo lang open dat er overlast bleef. Want de horeca zit hier vlak bij el kaar". Sinds een halfjaar beproeft IJs selstein een nieuwe variant. Alle 'natte' horecagelegenheden slui ten om twee uur 's nachts. Dat wil zeggen: je mag er dan niet meer in, er mogen alleen nog mensen uit. Van der Steeg: "En de erva ring leert nu dat het dan om onge veer vier uur gebeurd is. Een cafe dat na tweeën nog mensen bin nenlaat, raakt de ontheffing kwijt en moet om twaalf uur dicht". De politie is tevreden: "Je krijgt geen massale oploop, want men verlaat de cafe's gespreid". Aan de ande re kant geeft Van der Steeg toe dat er altijd wel bewoners zijn die blijven 'zeuren' over overlast. "Nou, zeuren, aan de ene kant hebben ze gelijk". De caféhouders zelf zijn tevre den. D. van der Zouw, voorzitter van de plaatselijke horecavereni- ging: "De proefperiode is voorbij en ik denk dat voordat de burge meester in mei vertrekt, deze vari ant officieel wordt. Vergeet niet dat de horeca zelf vrijwillig dit eenrichtingsverkeer heeft voor gesteld: wel naar buiten, niet meer naar binnen na twee uur 's nacht. De cafés weten om twee uur wat ze binnen hebben, het is gezellig en men kan zelf uitmaken wanneer men sluit. Het werkt perfect". De Leidse politiek stortte zich meermalen in het nachtleven om het probleem van de sluitingstijden aan den lijve te ervaren. De foto herinnert aan een uitstapje naar Utrecht dat op initiatief van raadslid Bernard Stoxen (links in donker pak) werd gemaakt. Haarlem beleefde afgelopen jaar een hete herfst. Met Amsterdam se toestanden, voor wie zich de beelden van het NOS-journaal herinnert. De horeca, geconcen treerd rondom de Grote Markt, mocht tot dan toe in het weekein de om vier uur 's nachts sluiten. Maar er waren voortdurende klachten van omwonenden. "Piesen, overgeven en herrie", al dus gemeentevoorlichter R. van Oppenraaij. Dat maakte het ingrijpen van de burgemeester noodzakelijk. Mevrouw E. Schmitz besloot de kroegen twee uur eerder te slui ten, op vijf nachtzaken na. De maatregel zou voor een jaar gel den. Zover kwam het niet eens. De bezoekers pikten het niet. Ge volg: rellen in de eerste twee weekeinden van oktober. De poli tie hanteerde de korte wapen stok. "Negen personen aange houden", aldus de persberichten van toen. De cafébazen gingen in beroep en de Raad van State draaide het besluit van de burgemeester te rug en dwong gemeente, horeca en politie om de tafel te gaan zit ten. "De gemeente heeft totaal vrije sluitingstijden overwogen. Maar dat is de oplossing niet. want de cafes liggen dicht bij el kaar. Bij cafés die verder uit el kaar liggen, kun je daar makkelij ker iets mee doen", zegt voorlich ter R. van Oppenraaij. "Op dit moment is er een soort stabiele si tuatie. maar nu is het winter. Ik ben er wat terughoudend over, want het is hier een gevoelige kwestie". Kampen In het Overijsselse Kampen den ken horeca en politie heel anders over sluitingstijden. De horeca is geconcentreerd rond de winkel straat. Politievoorlichter R. Klop penburg zegt dat al een aantal ja ren de sluitngstijden geheel vrij zijn. "Eerst was het twee uur 's nachts. Maar dan kwamen er in een keer veel mensen op straat. Dat leidde tot vechtpartijen. Een hoofdofficier uit Zwolle heeft toen die vrije sluitingstijden voor gesteld. En dat werkt uitstekend. Vernielingen zijn weliswaar niet aanzienlijk in aantal gedaald maar de vechtpartijen wel". In het begin bleven de meeste kroegen lang open. nu (nog maar) tot.zo'n uur of drie. J.K. Wande- lee, eigenaar van het 'Coopmans- huys' en plaatselijk oud-horeca voorzitter, vindt het allemaal maar niets. "Nee. ik ben geen voorstander van vrije sluitingstij den. Wij moeten ook naar bed e eerst nog schoonmaken. En je hebt nu herrie van vrijdagavond tot maandagochtend. De laatste kroeg sluit hier geloof ik om half acht 's ochtends". Wandelee geeft nog een argu ment: "Vroeg ging je naar kroeg. Als die sloot, zeiden de be zoekers tegen elkaar: heb jij nog wat onder de kurk thuis? En dan zette men het privé voort. Dat 1 helemaal verdwenen, je weet niet meer wie je vrienden zijn".

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 14