TAD LEIDEN Verbetering flats WBL in Slaaghwijk onzeker Verdreven ganzen verzamelen zich rond flats in Zuid-West Buren merkten niets van de ondraaglijke lijklucht De Put bang voor toename van verkeer in Morsstraat Regio overweegt grenzen te sluiten s LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 27 FEBRUARI 1991 STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN Dronken bestuurder vrijgesproken DEN HAAG/LEIDEN - E«-n M Jari ge Leidenaar werd gisteren door de Haagse rechtbank vrijgesproken omdat de Leidsc politie weigerde hem een bloedproef af te nemen. De man werd 3 december 1989 aange houden op de Maresingel. Na een blaastest, de ouderwetse methode, bleek dat de man te veel had ge dronken. Ook de electronische blaastest op het politiebureau wees uit dat de Leidenaar ruim twee keer zoveel had gedronken dan is toegestaan. De man hield echter vol dat hg slechts dne biertjes had gedronken en eiste een bloedproef In die pe riode verkeerde de politie in de ver onderstelling dat het apparaat vol doende bewgsmiddel was en wei gerde een bloedproef af te nemen. Volgens politierechter Donkers is de politie echter na een uitspraak van de Hoge Raad. de hoogste rechtsinstantie in Nederland, ver plicht een contra-expertise uit te voeren wanneer de Verdachte daar direct na de blaastest om vraagt Hoewel de officier van justitie nog een boete van 900 gulden had geeist. kon de rechter niets anders doen dan de man vrijspreken 'Beschouw ze maar als daldozen' Van onze medewerkster Brenda Fillipo LEIDEN - Eerst waren er de meeuwen die massaal op Zuid- West neerstreken. Nu wordt de wijk geteisterd door een koppel ganzen die, verdreven van hun weilandje De Coebel, richting stad oprukt en de flats aan het Jacques Urlusplantsoen heeft omsingeld. De eerste klacht over nachtelijk gegak heeft de ge meente reeds bereikt. Overdag waggelen de 36 gan zen over het grasveld achter de flats. Dit tot vermaak en vertede ring van jong en oud, die de 'snoe pers' regelmatig komen voeren. Maar 's nachts veranderen de charmante hartenbrekers in ver velende herriemakers. Dit vol gens een bewoonster van een flat aan het Jacques Urlusplantsoen die gisteren een klacht heeft inge diend bij de gemeente over de ge luidsoverlast die de ganzen zou den veroorzaken. Nu de naastge legen Coebel wordt bebouwd, zoeken de dieren permanent hun toevlucht in de buurt van de hoogbouw. Bij de minste onrust schrikken de dieren op en slaan ze alarm. Medewerker van de afdeling milieu van de gemeente, A. Uljee, vertelt dat hij een aantal bewo ners heeft gebeld, maar dat nie mand zei last te hebben van de dieren. "De klacht moet eerst grondig worden onderzocht. Daarna kijken we of we iets kun nen en willen ondernemen". Daklozen Een rondvraag bij enkele bewo ners van het Jacques Urlusplant soen leert dat eigenlijk niemand zich aan de ganzenkolonie stoort. Een voorbijgangster reageert ver ontwaardigd: "Wat zijn er toch kinderachtige mensen". Ze wordt 's nachts niet wakker gehouden door gakkende ganzen. "Overdag hoor je ze wel eens, maar ik vind het juist een leuk geluid". Haar vriendin weet niets van klagende buurtbewoners, maar beschouwt de vogels als 'troelen'. "Het zijn leuke beesten waar de buurt veel plezier van heeft". Op het grasveld snuffelt een hond wat rond. Hij besteedt nau welijks aandacht aan de gakken de ganzen. De eigenaar begrijpt niet dat iemand over de ganzen- kolonie kan klagen. "De ganzen zijn weggejaagd door de bouw op De Coebel. Vroeger hadden ze het hele eiland voor zichzelf. Nu ko men ze 's nachts naar de flats toe. Soms beginnen ze om twaalf uur 's nachts te tetteren. Maar wij vin den dat niet storend". De ganzen treft geen blaam, vindt hij. "Die beesten worden door de bouw van de ene naar de andere hoek gejaagd. Beschouw ze maar als daklozen, die kunnen ook geen kant op. Als bewoners werkelijk last van de dieren heb ben, hebben ze dat aan zichzelf te danken". Triest In hun woning valt zijn vrouw hem bij. "De mensen blijven de dieren voeren. In de winter heb ben wij ze ook gevoerd, maar nu moeten ze hun eigen kostje weer opscharrelenAls voorbeeld noemen de echtelieden de meeu wen. Op de daken van de flats be vinden zich heel veel meeuwen. De vrouw demonstreert wat er ge beurt als de balcondeur wordt opengedaan en er brood wordt gestrooid. Een hele zwerm meeu wen vliegt van het dak naar het grasveld achter de flats. "De mensen klagen over iets wat ze zelf veroorzaken. Als je die meeuwen elke dag voert, hoeven ze geen moeite meer te doen om voedsel te zoeken. Daarom trek ken veel meeuwen allang niet meer naar de kust om voedsel te vergaren. Dat zou ook met de gan zen kunnen gebeuren". Terwijl hij zgn auto staat te De ganzen achter de flat aan de Jacques Urlusplantsoen. tt ®t« wim Dijkman» wassen, geeft een bewoner zijn vi sie op het 'probleem'. "Ik heb geen last van de ganzen, 's Nachts hoor ik niets. Maar ik ben wel te gen het voeren omdat de dieren dan niet verder trekken". "Het is triest als je last hebt van dieren", vindt een andere be woonster. "Klagen over het beetje natuur dat je hier hebt Ik heb geen last van de ganzen. Ik vind ze juist hartstikke leuk". Van onze redacteur Roy Klopper (vervolg van pagina een) LEIDEN - De politie kwam de vermoedelijke moordzaak aan de Langegracht op het spoor dankzij een tip van de Oegstgeestse eige naar van de woning. Die was er door andere huurders op gewe zen dat ze al geruime tijd niets meer hadden gehoord van een medebewoner van het apparte mentencomplex tussen de Klok- poort en de Koolstraat. Omdat ook de Oegstgeestenaar geen contact kon leggen met de huurder, schakelde hij gisteroch tend de politie in. Twee agenten gingen rond 9.30 uur poolshoogte nemen. Omdat niet werd openge daan en geen tweede sleutel van het appartement beschikbaar Milieudefensie wil verbod op reclamedrukwerk LEIDEN - De gemeente moet onge wenst reclamedrukwerk verbieden, vindt Milieudefensie Leiden. Het verbod zou net als in de steden Gro ningen en Gouda in de Algemene Plaatselijke Verordening moeten worden opgenomen. Momenteel kan de Leidenaar zijn bezwaar te gen reclamedrukwerk alleen duide lijk maken door een speciale sticker op de brievenbus te plakken. Milieudefensie verspreidt al en kelejaren stickers tegen ongewenst drukwerk, maar vindt dat geen goe de oplossing omdat de hoeveelheid drukwerk onvoldoende afneemt. Dit blijkt onder meer uit klachten van mensen aan wie zo'n sticker is verkocht. De Leidse afdeling van Milieudefensie gaat daarom actie voeren tegen ongewenst drukwerk. Binnenkort zullen handtekeniggen worden ingezameld voor een ver bod op ongewenst drukwerk. De gemeente betwijfelt of een verbod werkt. De politie moet bij de overtreding van een bezorger aanto nen dat de bewoners hun afkeer van reclamedrukwerk voldoende heb ben duidelijk gemaakt. En justitie moet de zaak belangrijk genoeg vin den voor een rechtzaak. Milieude fensie is het oneens met de gemeen te. Een of twee proefprocessen te gen bedrijven die ongewenst druk werk blijven bezorgen, zou volgens Milieudefensie genoeg effect heb ben. Koopappartementen le Binnenvestgracht LEIDEN De panden aan de le Binnenvestgracht 1 tot en met 4 worden afgebroken. Op het terrein worden zerkoopappartementen ge bouwd. Verder heeft het college van B en W gisteren besloten om de pan den aan de Steenstraat 5, 7 en 9 te verbouwen tot een winkel. Op de verdieping komen drie bovenwo ningen. Die zullen door de gemeen te worden verhuurd. De gemeente heeft al eerder het plan gelanceerd om de Steenstraat als toegangsrou te tot de binnenstad aantrekkelijker te maken voor het winkelende pu bliek. Vermoorde man na 2 maanden gevonden was, forceerden ze de deur. Ze werden overvallen door een on draaglijke stank die het onmoge lijk maakte de woning te betre den. Brandweerlieden konden de woning ten slotte betreden met behulp van persluchtmaskers. In de woonkamer werd het stoffelijk overschot aangetroffen van een man. Uit poststukken en kranten werd geconcludeerd dat hij sinds eind vorig jaar niet meer in leven is. De doodsoorzaak kon nog niet worden vastgesteld. Vandaag wordt sectie verricht op het li chaam. eerste gesprekken gevoerd met buurtbewoners. Het is onbekend of dat waardevole tips heeft opge leverd. Wel laat politiewoord voerder D. Graveland weten dat haast is geboden, omdat de moord al eind vorig jaar is ge pleegd. "Hoe langer we wachten, hoe meer de mensen kunnen ver geten". Dat de omwonenden niets heb ben gemerkt van de enorme stank, wordt toegeschreven aan de goed werkende luchtafvoer in het trapportaal. Als er al lijklucht naar buiten is gekomen, is die meteen weggezogen, vermoedt Graveland. Daarbij komt nog dat de meest directe buren van het slachtoffer pas sinds kort in het appartementencomplex wonen, zodat ze hun buurman niet mis- Huurders niet de dupe laten zijn van plan Rijk LEIDEN - De Woning bouwvereniging Leiden (WBL) komt in grote proble men als het kabinet zijn zin krijgt. De regering is van plan de subsidie voor de ver betering van kleine wonin gen vanaf 1992 te schrappen. Dat zou het opknappen van de ruim 800 flatwoningen van de WBL in de Slaagh wijk in gevaar brengen. Di recteur J. Boggia benadrukt echter dat de bewoners van deze flatwijk niet de dupe mogen worden van de kabi netsplannen. De regering presenteerde vorige week de tussenbalans waarin een aantal voorstellen wordt gedaan voor bezuinigingen. Een van de plannen is om de subsidie voor klei ne woningverbeteringen te schrap pen. Tot dit jaar werd 20 procent van de kosten vergoed door het Rijk. Het kabinet stelt dat de wo- ningbouwcoöperaties het geld voor opknappen van de woningen moe ten betalen uit de huurverhogingen. Die huren gaan omhoog met 5 procent. "Voor ons is die hogere huuropbrengst ten enemale onvol doende om dat gat op te vangen", zegt Boggia. "Ik hoop van ganser harte dat er in politiek Den Haag een grote storm opsteekt zodat die plannen kunnen worden tegenge houden". WELZIJN - J.T.M. van Deursen uit Barendrecht is benoemd tot hoofd van de gemeentelijke directie welzijn. Zij geeft thans leiding aan de afdeling sport, welzijn, onder wijs en cultuur van de gemeente Ba rendrecht. Van Deursen treedt op 1 juni in dienst. Zij volgt G. Bovens op, die vorig jaar werd benoemd tot directeur van De Zgl Bedrijven. Wat er ook gebeurt, de directeur wil per se dat de woningen aan de Arendshorst, Kondorhorst, Zijldonk en Merendonk worden op geknapt. "Er is veel creativiteit voor nodig om een oplossing te vinden. Mijn vindingrijkheid is op dit mo ment heel beperkt". In het 'spaarpotje' van de woning bouwvereniging zit 'nauwelijks' geld. "We moeten maar eens met de gemeente gaan praten en met ieder een die er verder iets aan kan doen. En eventueel gaan we naar Den Haag", aldus de directeur. Woningbouwvereniging De Sleu tels is dit jaar begonnen met het op knappen van 217 woningen in de Slaaghwijk. In eerste instantie was onduidelijk of het project in een keer kon worden uitgevoerd omdat er niet genoeg geld was. Toen de ge meente vorige week met een extra subsidie van vgf ton voor de dag LEIDEN Buurtvereniging De Put in de Oude Morsch is bang dat automobilisten massaal door de Morsstraat gaan rijden als het nieu we station klaar is. De vereniging wil dat de gemeente maatregelen neemt om dat te voorkomen. De straat kan bijvoorbeeld geheel of gedeeltelijk worden afgesloten of alleen toegankelijk worden ge maakt voor bestemmingsverkeer. Het college van B en W heeft in middels een brief ontvangen waarin de buurtvereniging haar verontrus ting uit over de nieuwste plannen voor de verkeersafwikkeling bij het nieuwe station. De raad heeft geko zen voor de aanleg van een nieuwe weg langs de Schipholweg. Van deze zogeheten u-bochtvariant moet het verkeer gebruik maken kwam, konden alle plannen wel doorgaan. Volgend jaar worden opnieuw ruim 200 woningen aangepakt van De Sleutels. Onduidelijk is of de ka binetsplannen daar ook tot proble men kunnen leiden. Directeur A. Lepelaar van De Sleutels was van ochtend niet bereikbaar. Valse snippen LEIDEN - Bij Leidse Amro-ban- ken zijn de afgelopen dagen drie valse honderdjes binnengekomen. De vervalsingen werden ontdekt bij de geldtclcentrale van de bank. Het het geld is afkomstig is van dagopbrengsten van drie winkelbe drijven in het centrum. De biljetten, met identieke serienummers, wa ren gecopieerd. dat uit de lange tunnel komt en de stad in wil. Eerder waren er plannen om van de Manslaan een doorgaan de route te maken. Bewoners van de doodlopende straat protesteerden daar heftig tegen. "Wij verwachten dat automobilis ten die de stad in willen, bij het be lastingkantoor kiezen voor de route via de Morsstraat. Dat gaat namelijk drie of vier keer zo snel als via die al lernieuwste hoela-hoepvanant", al dus bestuursondersteuner L. Leef- mans van De Put. "We hopen dat de gemeente daar rekening mee wil houden. Als buurtvereniging zijn we blij voor de bewoners van de Ma- rislaan dat die variant van de baan is. Maar dat betekent niet dat wg nu de dupe moeten worden van de plannen". 'Liever een Leidenaar dan een Hagenaar in Zoeterwoude' LEIDEN De zon heeft de kou bijna verdreven en dus is het goede leven weer begonnen voor fervente liefhebbers van terrasjes. De eerste 'buitenzitters' werden gisteren ontdekt in de Leidse binnenstad, onder andere bij Annie's Verjaardag aan de Hoogstraat. doto Hieico Kuiper» LEIDEN - De Leidse regio heeft te maken met een fors vestigingsover schot. Het aantal mensen dat zich in deze regio vestigt, is groter dan het aantal mensen dat naar elders ver trekt. Omdat er nog maar weinig mogelijkheden zijn voor nieuw bouw wordt overwogen de regiona le grenzen te sluiten voor mensen die niet in de regio Leiden werken. Een aantal regiogemeenten heeft nu besloten tot een onderzoek naar dit verschijnsel om zo een goed be leid voor volkshuisvesting en ruim telijke ordening te ontwikkelen. De betrokken gemeenten zijn Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Voorscho ten. Alkemade en Zoeterwoude. Zij hebben de Arnhemse Adviesgroep Companen opdracht gegeven voor het houden van een telefonische en quête onder mensen die de afgelo pen twee jaar in de verschillende ge meenten zijn komen wonen. Onge veer duizend huishoudens zullen in de periode van 28 februari tot 20 maart worden benaderd. Volgens een medewerker van de afdeling volkshuisvesting van de gemeente Leiden, P. Lek. willen de gemeenten er naar streven dat de woningen in de regio worden be stemd voor mensen die wonen èn werken in de Leidse regio. "Want Leiden is binnen vier jaar wel volge bouwd Bouwgrond is schaars ter wijl er een grote behoefte aan wo ningen is". Lek vermoedt dat vooral veel mensen die in de Haagse regio wer ken zich in de omgeving van Leiden vestigen. Hij vindt dat het deze mensen moeilijker moet worden ge maakt om hier te komen wonen. "Zo zouden de gemeenten bij nieuwbouw voorrang moeten ge ven aan mensen die in de regio wer ken. Ook zouden de gemeenten el kaar kunnen helpen door eikaars in woners op te nemen. Liever een Lei denaar dan een Hagenaar die zich in Zoeterwoude vestigt. Verder zou den sommige gemeenten de vesti- gingsregels aan moeten scherpen", aldus Lek.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13