Albanië herdenkt slachtoffers geweld Doek valt voor president Aquino Zjivkov ontkent beschuldigingen Haat tegen Wessis groeit in ex-DDR Nek-aan-nek race in Bangladesh Te koop: Eeuwige jeugd Nieuwe strijd tegen bewind van Etiopië WOENSDAG 27 FEBRUARI 1991 PAGINA 11 Van onze correspondent Frits Schils TIRANA In de Albanese hoofdstad Tirana en andere steden in de Zuideuropese repu bliek zijn gisteravond herdenkingen gehouden voor alle mensen die de laatste weken bij gewelddadigheden zijn gedood. In het hele land werd gevolg gegeven aan een oproep van de Democratische Partij om klokslag negen uur de lichten in de huizen te doven en kaar sen te ontsteken. De leiding van de DP had eerder een verklaring uitgegeven waarin zij met nadruk stelt elke vorm van geweld af te wijzen. De Albanese oppositie reageerde hiermee indirect op een uitlating van president Ramiz Alia dat het ge weld in het land grotendeels toege schreven moet worden aan "duiste re krachten". Hij trad daarover niet in details. Alia heeft toegezegd dat hij dat wel zal doen zodra het poli tieke klimaat dat toestaat. Velen vermoeden dat het om communistische onruststokers gaat, die van bovenaf geïnstrueerd zijn. In dit verband valt de naam van Nedzmije Hoxha, weduwe van de vroegere stalinistische leider. Ondanks haar heengaan als leider van het Democratische Front, een overkoepelende communistische organisatie, wordt haar nog een gro te politieke macht toegeschreven. Gorbatsjov bang voor burgeroorlog MOSKOU (AP) Sovjet-president Gorbatsjov heeft gisteren kritiek geuit op zijn rivaal Jeltsin. Hij zei dat Jeltsin, president van de Russi sche Federatie, en andere radicalen proberen hem af te zetten door het organiseren van demonstraties. "Ze zouden in die opzet kunnen sla gen", aldus Gorbatsjov. In een toespraak in de Witrussi- sche hoofdstad Minsk beschuldig de hij Jeltsin van het verleggen van de strijd naar de straat: het organi seren van demonstraties, manifes taties, hongerstakingen en gewone stakingen. Hij beschuldigde zijn te genstanders van psychologische oorlogsvoering. "Wij verwerpen ca tegorisch het grijpen naar de macht met geweld, wat onvermijdelijk door een burgeroorlog gevolgd zou worden", voegde Gorbatsjov eraan Inmiddels gaan de arrestaties r Tijdens zijn recente bezoek de tegen Hoxha gerichte betogin- Albanië heeft de Griekse premier gen door. De politie gaat te werk Mitsotakiseen beroep gedaan op de Hoxha-geweld zijn verkregen. In de democratische hervormingen af te wachten. Deze Griekse 'strategie' nauwelijks 1 de 12.000 Griekenland uitgeweken Alba- huis zijn gegaan. zuidelijke stad Korea is door hangers van het huidige bewind het heeft ertoe geleid dat ook daar omgetrokken standbeeld een maand tijd 7000 van Enver Hoxha weer op zijn sok kel gezet. Een van de haarden van verzet te gen het heersende communistische bewind is het industriestadje Kava- ja, 20 km ten zuiden van de haven stad Durres. Hier is het de laatste gen weken al enkele malen tot ernstige ongeregeldheden gekomen. De BERLIJN (DPA) - Vijfmaanden na de Duitse vereniging groeit on der de bevolking van de voorma lige Duitse Democratische Repu bliek (DDR) de haat tegen de eer der zo bejubelde bevrijders uit het westen. Door de explosief toe genomen werkloosheid verwijten de Oostduitsers de "Wessis" er van dat ze zich slechts willen ver rijken aan de Duitse eenheid. Want wanneer het om solidariteit en Financiële offers gaat voor de door een zware crisis getroffen negen Bondsstaten, laten de rijke landgenoten in de oude Bondsre publiek het afweten. "In de zienswijze van de men sen hier staat werkloosheid gelijk aan het buiten de maatschapppij geplaatst zijn: wij zijn niet meer nodig. Wij zijn geen tweedeklas se-Duitsers, wij zijn gewoon over bodig", aldus Manfred Stolpe, de premier van de Oostduitse deel staat Brandenburg. Hij waar schuwde voor toenemende agres- Volgens de laatste voorspellin gen kan het aantal werklozen in de voormalige DDR deze zomer oplopen van de huidige 750.000 tot meer dan vier miljoen. In de noordelijke deelstaat Mecklen- burg-Vorpommern. dat het voor namelijk moet hebben van land bouw en de scheepvaartindus trie. dreigt een op de twee zonder werk te raken. Overal in de voormalige DDR wordt geprotesteerd tegen de har de politieke koers die de regering van bondskanselier Helmut Kohl vaart. Want terwijl enerzijds steeds meer mensen werkloos ra ken. nemen aan de andere kant de huur- en voedselprijzen toe en schaft Bonn de subsidies af die in de oude DDR bestonden. Vol gens organisaties van werklozen groeit de armoede en het aantal daklozen snel. "Ik weet niet hoe ik bij de hui dige prijsstijgingen met mijn werkloosheidsuitkering rond moet komen. Zo hebben we ons 'de "Wende" niet voorgesteld, zegt de 53-jarige Dieter Schutz. uit Ei senach. Hij is ploegleider in de autofabriek van Wartburg. Maar de produktie van deze Oostduitse 'limousine' is stopgezet. Het Westduitse autobedrijf Opel, een dochter van het Amerikaanse Ge neral Motors, zet in Eisenach een nieuwe fabriek op. Maar slechts een klein deel van de arbeiders van Wartburg-Belegschaft wordt door Opel overgenomen en omge schoold. Ondertussen pendelen hon derdduizenden Oostduitsers pen delen naar hun nieuwe baan in de oude Bondsrepubliek of vestigen zich in het westen. Ze zijn niet van plan te wachten op een Oost duits economisch wonder. In het dagelijks leven zijn de Westduitsers veranderd van ge- luksbrengers tot degenen die al leen maar ellende veroorzaken. Op geldbeluste huizenbezitters, arrogante superieuren van bedrij ven en overheidsinstellingen of onbetrouwbare verzekerings agenten bepalen het beeld. Wes terse ondernemingen worden niet meer luid jubelend binnen gehaald. maar fel bekritiseerd omdat ze de Oostduitse bedrijven met massa-ontslagen saneren. Ronduit vernederend vinden de Oostduitsers het feit dat ze voor hetzelfde werk vaak maar dertig procent van het Westduit se loon krijgen. Ook de euforie rond bondskan selier Helmut Kohl is duidelijk verminderd. "Het zal niemand slechter en velen beter gaan", had de conservatieve regeringsleider voor de Duitse vereniging aange kondigd. Nu wordt hij door de monstrerende arbeiders van be drog beschuldigd on heeft hu veel van zijn populariteit verloren. Met de verzuchting "vroeger had den we ten minste nog werk", wordt verwezen naar de heer schappij van de communisten. Op de Griekse ambassade in Tira na zijn niettemin ambtenaren dage lijks druk bezig een stroom aanvra- Albanezen voor een inreis- e verwerken. Ambassade raad Nikolaos Kannelos: "Dagelijks rust lijkt een rechtstreeks gevolg staan hier zo'n 600 tot 700 i de plotselinge hoge werkloos heid toen drie grote bedrijven hun poorten moesten sluiten door ge brek aan grondstoffen. De werkloze heidsduur arbeiders krijgen nu nog maar 80 den. Griekenland procent van hun normale salarissen machte nog mei uitbetaald. permanent op te r Griekenland heeft bekendge- o_ maakt dat het de controle aan de land niet in gevaar te brengen. Deze grens met Albanië gaat versterken, moet uitmonden in de eerste vrije Afgelopen weekeinde zijn opnieuw verkiezingen - op 31 maart - sinds het hek. We kunnen 240 aan vragen per dag afhandelen. Er wor den visa afgegeven met een geldig- tot drie maan- niet meer bij vluchtelingen 150 Albanezen naar het buurland gevlucht. Athene ziet geen moge lijkheden meer vluchtende Albane zen te blijven opnemen, nu Grie kenland zelf al met 300.000 van elders zit opgescheept. de Tweede Wereldoorlog. Albanië heeft geen diplomatieke betrekkin gen met de EG. Vorige week maak te een Albanese delegatie in Brussel duidelijk dat het die zo snel moge lijk wil. SOFIA (AP) De voormalige Bulgaarse communistische leider Todor Zji vkov heeft gisteren tegenover de rechter verklaard dat de beschuldigingen tegen hem gebaseerd zijn op "leugens en tegenstrijdigheden". Zjivkov staat momenteel terecht voor het verduisteren van staatsgelden tijdens zijn 35 jaar durende heerschappij. De 79-jarige voormalige leider ontkende de beschuldigingen dat hij een geld heeft verduisterd en dat hij communistische topfunctionarissen, per- het westen soneelsleden en vrienden heeft toegestaan illegaal auto's, flats en week endhuisjes te kopen tegen afbraakprijzen. Zjivkov is de eerste voormalige leider uit een Oosteuropees land die te- dewestë- recht staat voor misdaden begaan tijdens de regeerperiode. Als hij wordt veroordeeld kan hij 20 jaar gevangenisstraf krijgen. Zjivkov, die in een voorgelezen verklaring de aanklacht van de hand iani..a«cl,y wees, zei dat hij verder weigert te antwoorden op vragen tijdens de rechts- i brand worden zitting- z'.in advocaten betoogden dat tijdens Zjivkovs regeerperiode alle besluiten collectief genomen werden. Daarom kan hij niet persoonlijk ver antwoordelijk worden gesteld, aldus de verdediging. Volgens Zjivkov bezit hij geen persoonlijke rijkdommen. "Ik heb geen ïuis, geen telefoon of een auto. Het enige wat ik had, was een wollen de- ken, maar zelfs dat ben ik kwijtgeraakt", zei Zjivkov, die af en toe de la- n^aVieVUf^o'vive. Car^o"gisteren chers °P zi-in hand .had tijdens het afleggen van zijn verklaring. Presidentskandidaat sjeik Hasina Wajed brengt haar stem uit bij de verkiezingen in Bangladesh. Olieraffinaderij Linkse guerrillastrijders hebben gisteravond een olieraffinaderij de havenstad Acajutla in het vi van El Salvador aangevallen villawijk in de hoofdstad San Sal vador. Bij de gevechten ii lijke buitenwijk Escalon werd burger gedood en raakten z deren gewond. Bij de raffinaderij kon een begin 1 geblust. (AP) Verzetsgroep Onder groot ceremonieel vertoon heeft de Ecuadoraanse verzetsorga- r"°OP tig jaar in Bangladesh laten een nek- streerde kiezers. bureaus over het hele land opengin gen, stonden duizenden mensen in de rij om hun stem uit te brengen. Zij hebben de keuze uit 3000 kandi daten. Er zijn 62 miljoen geregi- Ruim 400.000 militairen en poli- het hele land op m te zorgen dat de verkiezingen orderlijk verlopen, loven dat noch Awami noch ^ie Een waamemerssteam van het Brit- -nek race zien tussen de Awami Liga van sjeik Hasina Wajed en de tiemannen zijn BNP van begum Khaleda Ziaur de been gebracht Rahman. Politieke Bangladesh Nationale Partij meerderheid zal behalen in het nieuwe 300 zetels tellend parle ment. Vijftig extra zetels zijn gere- Gemenebest controleert of zich geen onregelmatigheden voordoen. Zeventien mensen kwamen om het bij ongeregeldheden tijdens die worden de verkiezingscampagne. Zowel Awami als de BNP trok- zers toe in naam van haar vader, sjeik Mujibur Rahman, de stichter van Bangladesh, die door militairen om het leven werd gebracht. Be gum Khaleda van de BNP deed dat in naam van haar man, president Zia Rahman, die ook door militai ren werd gedood. Sjeik Hasina pleitte in haar toe spraken voor invoering van een par lementaire democratie, maar be gum Khaleda toonde zich een voor stander van een presidentieel be stuurssysteem. "Dit is de laatste kans voor de kiezers om te bewijzen dat zij voor altijd democratie willen militair dictatuur" gekozen door welke partij ook die een meerderheid wint. De opkomst wordt groot ge- 0.- noemd. Toen vanochtend de stem- leidster sjeik Hasina sprak de kie- der militair dictatuur geleefd ken duizenden verkiezingsbijeenkomsten. Awami- tijdens de verklaarde ze. Bangladesh heeft 14 de 20 jaar van zijn bestaan de wapens ingeleverd. De zestig v pens werden overgedragen aan ver tegenwoordigers van de katholieke kerk en vervolgens vernietigd. Vol gens guerrilla-leider Pedro Mon- cada is de overdracht van de wa pens een bijdrage aan de vrede in Ecuador. (IPS) Reunion De Franse minister Le Pensee (overzeese gebiedsdelen) is gisteren vertrokken naar het Oostafrikaanse eiland Reunion. Daar zal hij de si tuatie bekijken die is ontstaan na de rellen' van het afgelopen weekeinde. Maandag besloot Parijs twee eenhe den paramilitaire politie te sturen naar zijn gebiedsdeel in de Stille Oceaan. Le Pensee riep de bevol king van Reunion op tot kalmte na de ongeregeldheden waarbij in to taal acht mensen om het leven kwa men. (AFP) Aardverschuiving Een gigantische aardverschuiving in de hooglanden van Papua- Nieuw-Guinea heeft gisteren aan minstens 200 mensen het leven ge kost. De aardverschuiving, die is veroorzaakt door aanhoudende re genbuien in de afgelopen weken, heeft huizen, dorpen en wegen in het gebied verwoest, aldus premier Namaliu. Hij noemde de aardver schuiving een van de ergste natuur rampen waardoor het land ooit is getroffen. (AP) Thuislanden Zes Zuidafrikaanse thuislanden hebben zich gisteren bereid ver klaard deel te nemen aan een alge mene conferentie ter voorbereiding van onderhandelingen die een eind moeten maken aan de blanke over heersing. 'De leiders van de thuis landen Kwazulu. Gazankulu, Kang- wane en Leboa en hoge afgevaar digden van Qwaqwa en Kwandebe- le kwamen met president De Klerk de vorming van een werkgroep overeen. Die moet met voorrstellen komen over de conferentie. (AP) Geen visum Denemarken heeft Polen laten we ten dat het vanaf 1 maart Polen zal toelaten zonder visum. Het enige andere land waar Polen zonder vi sum binnen kunnen is Argentinië. Oostenrijk heeft aangekondigd dat Polen tot 31 juli visa nodig zullen hebben. Duitsland beloofde in no vember de bepaling dat Polen een visum nodig hebben te laten vallen, maar zo'n stap moet worden over legd met de mede-ondertekenaars van het Schengenakkoord. Frank rijk en de Beneluxlanden. (Rtr) ADVERTENTIE Recente wetenschappelijke ontdekkingen NEW YORK - Er heerst een koortsachtig klirrlaat sinds de ho ge omes van het dermatologische onderzoek in Amerika en Europa hebben bevestigd dat de weten schap nu werkelijk op het punt staat de strijd tegen de rimpels te In Europa hebben de onder zoekers van een multinationaal bedrijf een cosmetisch preparaat met Retinol uitgewerkt (het schijnt dat de eeuwige jeugd hem zit) dat ze aan diepgaande tests hebben onderworpen. Prof. Puschmann van de Der matologische Kliniek van Ham burg verklaart: «Het preparaat is werkelijk bijzonder doeltreffend, het vermindert het aantal rim pels en de diepte ervan zichtbaar. En het heeft geen enkel onaange naam neveneffect». Het nieuws is als een lopend vuurtje rondge gaan en nu lopen de liefhebbers van de eeuwige jeugd de deur plat bij de apotheken. «Ik heb nog nooit zoveel men sen gezien die één en hetzelfde preparaat «vilden kopen. Tenmin ste 50% van mijn vrouwelijke klanten heeft de crème besteld, maar ik kan niet aan deze massa le vraag voldoen met de weinige dozen die ik ontvang. En het zijn de mannen die het meest aan dringen» zegt een apotheker uit het centrum van New York. De met Retinol verkrijkte crème die door Puschmann is ge test, wordt geproduceerd door KorfT. een multinational voor co smetica voor apotheken met ho ofdkantoor in New York. In Hol land zorgt KorfT Nederland (Hoe- kenrode 2, Amsterdam) voor di stributie in apotheken van twee soorten, T.W. Anti Age Retard voor een zichtbaar resultaat bin nen enkele maanden en Anti Age Super met een vitaliserende wer king, verkrijgbaar op advies van uw apotheker. Na vijfjaar heeft de Filipijnse revolutie aan glans verloren. Demonstranten MANILA (IPS) - Protestdemonstraties, onrust en ontevredenheid kenmerkten deze week de herdenking van de volksrevolutie in de Filipij- nen, die in 1986 president Corazon Aquino aan het bewind bracht. De trots over de geweldloze omwenteling heeft plaats gemaakt voor twijfel en de verwijten over een "revolutie die misluk te." Aquino wordt door haar critici wordt gehe keld omdat ze de gelegenheid die die unieke re volutie bood op werkelijke verandering voorbij heeft laten gaan, en haar populariteit is op een dieptepunt gekomen. Niettemin had de presi dent maandag de bevolking opgeroepen om het vijfde verjaardag van deze revolutie te herden ken. Nu de gebreken van de regering-Aquino aan het licht zijn getreden, hebben velen de oproep van de president om de herdenking bij te wonen van de hand gewezen. Onder hen is bijvoor beeld senator Juan Ponce Enrile, die in 1986 als minister van defensie de muiterij leidde die de val van Marcos inluidde. De vijf regeringsjaren van Aquino worden vooral gekenmerkt door een lange lijst van din gen die niet zijn veranderd. De president erken de zondag zelf in een radio-toespraak dat na vijf jaar "niet alle verwachtingen" zijn uitgekomen, maar ze voegde daaraan toe dat het land zonder de revolutie mogelijk nog steeds onder het juk van Marcos had gezeten. Het is overigens niet waar dat er helemaal geen vooruitgang is geboekt. Onder Aquino is er werkelijke democratie gekomen, de bevol king heeft kunnen stemmen over een nieuwe grondwet, een nieuwe Congres, en over lokaal bestuur. De onafhankelijke rechtspraak is her steld. De Filipino's hadden echter veel meer ver wacht. Ze wilden beëindiging van de corruptie, het onrecht, en de sociale ongelijkheid. Maar nog steeds leeft 60 procent van de 61 miljoen tel lende bevolking onder de armoedegrens. Hun positie zal mogelijk nog verslechteren nu de re gering heeft ingestemd met een door het Inter nationaal Monetair Fonds (IMF) opgesteld be zuinigingsprogramma, in ruil voor een leningen ter waarde van meer dan 900 miljoen dollar. De belangrijkste verandering, een landhervor mingsprogramma dat een eind zou hebben ge maakt aan het feodalisme en de armoede die daarbij hoorden, is langzaam maar efficient om zeep geholpen door de grootgrondbezitters in het Congres, en door een onbekwame bureau cratie. Kolonel Gregorio Honasan, die een aantal muiterijen tegen de regering leidde, en nog steeds voortvluchtig is, somde vorige week in een verklaring de belangrijkste problemen van het land nog eens op: het aanstellen van een ca pabele regering, de verwerving van een werke lijk onafhankelijke nationale soevereiniteit, en "totale politieke, militaire en economische af hankelijkheid van het buitenland". Aquino heeft nog negen maanden te gaan, maar niemand rekent nog op enigerlei dramati sche verbetering. De president heeft zelf her haaldelijk laten doorschemeren dat ze niet van plan is zich opnieuw verkiesbaar te stellen. In feite begint het doek al te vallen voor de re gering-Aquino; de secretaris van de president. Oscar Orbos, die een goed gevoel heeft voor pu blic relations, heeft inmiddels een aantal opmer kelijke initiatieven ontplooid. Velen zien in zijn manoeuvres een voorbereiding voor de verkie zingscampagne van 1992 niet van Aquino, maar van Orbos zelf. Doronila heeft de bevol king echter al gewaarschuwd dat ze van de nieu we verkiezingen niet net zoveel te hoog gespan nen verwachtingen moeten hebben als van die gedenkwaardige 25ste februari in 1986. NAIROBI (GPD) - Diverse Etiopi- sche rebellengroeperingen hebben na enkele maanden betrekkelijke rust een groot offensief geopend in het noorden van het land. In een ra dio-uitzending beweerde het Etio- pische Democratische Volksfront (EDPF) dat de stad Bahir Dar. waar zich een belangrijke luchtmachtba sis bevindt, is ingenomen. Daar naast zou gebied zijn veroverd in de buurt van de plaats Bichin aan de weg naar de hoofdstad Addis Abe ba. Volgens een regeringsverklaring die maandagavond werd uitgege ven staat het voortbestaan van het land op het spel. De regering ver klaarde dat Tigrese rebellen de hoofdwegen ten noorden, noord oosten en noordwesten van de hoofdstad hebben afgesloten. "Het land heeft nog nooit voor zo'n kriti sche en gevaarlijke situatie ge staan", aldus het communiqué van de Staatsraad dat uitgezonden werd op radio en televisie. De gevechten van de afgelopen dagen, waarbij naast het EDPF ook het Entrees Volksbevrijdingsfront EPLF en het Tigre Volksbevrij dingsfront TPLF betrokken zijn. vinden vooral plaats in de provin cies Gondar, Gojam en Shoa en na bij Asab, Etiopië's belangrijkste ha ven. Het nieuwe offensief van de re bellen komt enkele dagen nadat de Etiopische regering en het EPLF weinig succesvolle vredesbespre kingen voerden in Washington. De gebieden waar wordt gevoch ten, zijn volgens waarnemers van strategisch belang voor de verdedi ging van Addis Abeba. Doel van de rebellen is alle aanvoerroutes van de hoofdstad naar deze gebieden af te snijden om te voorkomen dat de Etiopische regering troepenverster kingen naar het noorden stuurt. EG veroordeelt coup Thailand SINGAPORE (GPD) - De twaalf EG-landen hebben gisteren de mili taire staatsgreep in Thailand ver oordeeld. In een verklaring roept de Europese Gemeenschap de militai re leiders in Bangkok op om "de macht terug te geven aan de demo cratisch gekozen burgerregering". De EG veroordeelt in haar verkla ring de opschorting van de grond wet. de ontbinding van het parle ment en de invoering van de staat beleg. Alleen een democratisch land is in staat om een constructieve rol in Zuidoostazie, aldus de EG- verklaring. De junta wierp zaterdag de rege ring van de democratisch gekozen premier Chatichai Choonhavan om ver. Maar koning Bhumipol heefr de junta, waarin alle bevelhebbers van leger, lucht- en landmacht als mede de politie zitten, gisteren for meel erkend. De vorst benoemde te vens de opperbevelhebber van de strijdkrachten, generaal Sunthorn Kongsompong, tot leider van het Nationale Vredecommando. zouls de militaire raad zich officieel noemt. In een decreet zegt de Thai se vorst, dat "de afgezette regering het vertrouwen van het volk heefr verloren en gefaald heefr in het handhaven van wet en orde". Ook de VS hebben hun afkeuring uitgesproken over de staatsgreep en hebben de militaire en economi sche hulp stopgezet. Juntaleider ge neraal Sunthorn, verklaarde ge schokt te zijn over deze maatregel Hij gaf toe dat het imago van Thai land als een democratisch en stabiel land door de coup is geschonden. Deel verzet niet bij besprekingen NAIROBI (Rtr/AFP/DPA) - De So malische Nationale Beweging (SNM) zal niet deelnemen aan de nationale conferentie morgen over de politieke toekomst van het land. Dit heeft de voorzitter van de SNM. de belangrijkste verzetsbeweging in het noorden van Somalia in Nai robi gezegd. De Somalische inte rim-president Mahdi heefr een be roep gedaan op alle gewapende groeperingen bijeen te komen in de hoofdstad Muqdisho.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11