Israël vraagt VS om extra militaire hulp O Kauwgom met xylitol kan tandbederf tegengaan Cv-ketel is op veel punten verbeterd Sluikreclame in wachtkamer arts 'Gouden regels' voor schoner werk bakkers Özal paait Kurdische leiders in Irak I&ÏÉiêiméatêm wèêêêêêëèêêêêêêêkkêê DINSDAG 26 FEBRTTARI 1991 SAMENSTELLING RAYMOND PEIL gaat om gebruik van andere zoet stoffen. Omdat suiker in hoge mate de smaak bepaalt en het gebruik van alternatieve zoetstoffen tot een andere smaak kunnen leiden. Het risico bestaat dat een snoepsoort daardoor uit de gratie raakt bij de koper. Woordvoerder A. van Lieshout van snoepfabriek Mars uit Veghel meent dat die smaakverstoring een groot probleem is. "Er wordt voor zoetwaren nogal veel gebruikt ge maakt van gebrande suiker, die de typische caramelsmaak geeft. Dat lukt niet met een produkt als xylitol en daarom is het voor ons al niet ge schikt. Verder is het natuurlijk zo. dat cariès anno 1991 door gebruik van fluoride in tandpasta en in het algemeen een goede gebitsverzor ging al bijna niet meer voorkomt". Als dat waar is. zouden veel tandart- sen inmiddels brodeloos zijn. Diarree Van Lieshout wijst ook op het feit dat weliswaar de bacteriën in de mond geen raad weten met xylitol, zoals ze dat wel kunnen met natuur lijke suiker, maar dat ook de darm flora het produkt niet afbreekt. "Als je meer dan 20 gram gebruikt, kan daardoor diarree ontstaan". Dit pro bleem doet zich bij andere, kunst matige zoetstoffen overigens ook Tandarts en voedingsdeskundige F. Toors uit Heemstede, die de ont wikkeling van zoetstoffen op de voet volgt, wijst op het feit dat xyli tol in Scandinavië al lang bekend is. "Het werd in de jaren zestig al ge bruikt als suikervervanger in voe dingsmiddelen. Men vermoedde toen al gebitsversterkende eigen schappen van deze natuurlijke sui kervervanger. Volgens Toors zou het ideaal zijn als alle suiker in ons voedsel ver vangen zou worden door xylitol. "Maar helaas is dat economisch niet haalbaar. Het is een kostbare stof die voornamelijk uit berkehout snippers wordt gewonnen. Het komt overigens in veel groenten en fruit voor. In het bijzonder in gele pruimen, aardbeien, bloemkool, an dijvie en aubergines." Volgens directeur VanManen 'Goed kan beter', is het nieuwe mot to van de nieuwe hygiënecode in het banketbakkersbedrijf. Deze gedragsregels voor hygiënischer werken zijn opgesteld door het Be drijfschap voor het Bakkersbedrijf en het Bedrijfschap voor het Ban ketbakkersbedrijf, twee overheids organisaties die in hun branche re gels mogen opleggen. Aan de hand van een aantal 'gouden regels' wordt bakkers verteld hoe ze hygië nisch kunnen werken. De voor schriften en aanbevelingen vervan gen ten dele de bestaande wettelij ke regelingen en vullen ze ten dele Ook het ministerie van economi sche zaken heeft de ontwikkeling van de code gesteund. "Het toepas sen van de code is een uitdrukkelij ke voorwaarde voor het tot stand komen van een goed en gezond eindprodukt en daarmee een aspect van goed ondernemerschap. Te vens versterkt een goed produkt de concurrentiepositie", aldus F. Heu- er van het ministerie bij de presen tatie van het reglement. De bak kersbranche biedt werk aan 45.000 mensen en heeft een jaarlijkse om zet van vier miljard gulden. De banketbakkers hadden al in 1987 regels opgesteld om schoner te werken. Het lag voor de hand om deze code te laten samensmelten met de broodbakkerscode. Beide branches zijn de laatste jaren meer naar elkaar toegegroeid. Van de broodbakkers verkoopt 94 procent ook banket en 66 procent van de banketbakkers heeft tevens brood in het assortiment. Hygiënisch werken is belangrij ker geworden omdat in de bakkerij en veel nieuwe produkten kwamen. Bederfelijke waren als melk, room en eieren vormden altijd al een ge vaar. Tegenwoordig wordt steeds meer vlees, vis, groente en fruit ver werkt in de produkten. De kans op ziektekiemen of bacteriën die het voedsel bederven neemt hierdoor toe. Bovendien worden, volgens de bedrijfschappen, door de consu ment steeds hogere eisen gesteld aan brood en banket. Klachten van consumenten wa ren overigens niet de aanlëiding voor het ontwikkelen van de hygi ënecode. Bij onderzoeken van de Keuringsdiensten van Waren ko men de bakkerijen evenmin slecht uit de bus. Cv-ketels die een jaar of tien oud zijn. leveren een rendement van on geveer 70 procent. De afgelopen ja ren zijn cv-ketels op veel punten verbeterd. Ze leveren een hoger rendement, zijn compacter ge bouwd, hebben geen gas verslin dende waakvlam meer, hebben een energie-efficiënte pompschakelaar en worden meestal gecombineerd met een warmwaterapparaat. Daar om kan het verstandig zijn een cv- ketel te vervangen nog voordat die echt 'op' is. Bovendien is een zuinige ketel door het lager brandstofverbruik Kauwgum die wordt gezoet met de zoetstof xylitol kan ertoe bijdragen dat er minder tandbederf optreedt. Dat blijkt uit een onderzoek van twee Canadese wetenschappers van de universiteit van Montreal. Xylitol word gewonnen uit berke hout en vermindert na het eten van voedsel de zuurgraad in de mond holte. Een te hoge zuurgraad ont- kalkt het tandglazuur en verhoogt het risico op de vorming van cariës, van gaatjes dus. Het smaakt ook nog fris, dus fabrikanen hebben soorten kauwgum op de markt ge bracht waar het in wordt verwerkt. Het onderzoek werd verricht bij schoolkinderen, verdeeld in twee groepen. Aan de ene groep werd ge durende enkele jaren xylitól-hou- dende kauwgum verstrekt, terwijl de andere de kauwgum niet kreeg. De onderzoekers constateerden na twee jaar, zo meldt de toonaange vende Journal of Dental Research. dat de kinderen die drie keer daags de kauwgum kregen, tot 62 procent minder last van gaatjes hadden. Nederlandse tandartsen hebben inmiddels belangstelling getoond voor dit onderzoek, getuige het aan tal aanvragen om een overdruk van het betreffende artikel. Tandartsen in Scandinavië, waar al eerder een onderzoek plaatshad, bevelen het gebruik van xylitol-houdende kauwgum aan. Afwachtend In Nederland werd door kauwgum fabrikant Benzon halverwege vorig jaar al de kauwgum Benbits Clinic op de markt gebracht. Behalve xyli tol bevat Clinic ook natriumbicar bonaat. dat de zuurgraad neutrali seert en een kleine hoeveelheid di- calcium orthofosfaat. dat ook in tandpasta wordt gebruikt en een licht polijstend effect op de tanden heeft. Xylitol zorgt voor een langdu rig lage zuurgraad, waardoor cariës- vormende bacteriën geen kans krij gen. Andere snoepfabrikanten zijn vooralsnog wat afwachtend als het In de wachtkamer van de huisarts duikt soms onverwachte sluikrecla me op in de vorm van het blad 'Vrouw en gezond zijn'. Het ziet er uit als een gewoon tijdschrift, maar is in feite een soort reclameblad, dat wordt uitgegeven door het farma ceutische bedrijf geneesmiddelen fabrikant Schering, een Firma die onder meer anticonceptie-pillen verkoopt. De Consumentenbond stelt in zijn Consumentengids deze praktijk aan de kaak. 'Vrouw en gezond zijn' prijst na melijk de pil volledig de hemel in. Volgens een artikel is de pil: veilig, betrouwbaar, goed onderzocht, be vat weinig hormonen, bevordert een regelmatige menstruatie, ver mindert bloedverlies, verkleint de kant op reuma en kanker aan baar moeder en eierstokken, gaat de pressie, ontstekingen, ongewenste, haargroei en acne tegen. Enzo voorts. Een soort wondermiddel dus. Bijwerkingen Wat ontbreekt is kritische informa tie over bijwerkingen. Afhankelijk van de zwaarte en de soort pil kan de gebruikster last krijgen van: puistjes, vet haar, gewichtstoena me, vasthouden van vocht, gespan nen en pijnlijke borsten, een droge vagina, opvliegers, neerslachtig heid, hoofdpijn, hoge bloeddruk, minder zin in seks, spataderen en beenkrampen. Deze opsomming is niet volledig en uiteraard slikken ook veel vrou wen de pil zonder bijwerkingen, maar het toont wel aan dat de pil geen wondermiddel is tegen allerlei van Maple Leaf kost xylitol vi jftien gulden per kilo. "Niet gering. Maar doordat er in kauwgom maar wei nig zoetstof zit. is het nog op te bren gen. Wel wordt het product duur der. Een pakje Xylifress is voor de consument twee kwartjes duurde dan Sportlife, een ander produkt zonder suiker. In Nederland zal de kauwgom, volgens A. Termorshuize van het Ivoren Kruis (landelijke voorlich ting mondgezondheid) in elk geval nooit officieel worden aanbevolen. "Om gaatjes te voorkomen raden wij twee dingen aan. Verminder het aantal zoete tussendoortjes en poets met fluoridetandpasta". En snoep verstandig, eet vers fruit. Dat betekent niet dat het Ivoren Kruis niet gelooft in de cariësrem- mende werking van xylitol. Maar gebruik van cariësremmende stof in kauwgom, mag natuurlijk geen alibi worden voor het eten van an dere vormen van snoep. Snoep met suiker is overigens niet alleen slecht voor de tanden. Suiker wordt door voedingsdeskundigen algemeen als niet erg gezonde stof aangemerkt. kwalen. Bovendien kan hiermee worden bewezen dat de de informa tie uit dit reclameblad zeer eenzij dig is. Dat blijkt trouwens ook uit het feit dat het blad zegt dat de pil de kans op kanker aan het slijmvlies van de baarmoeder verkleint. Het verzwijgt dat de kans op baarmoe- dermondkanker juist wordt ver groot. Slechte beurt Vaak is moeilijk meetbaar of een produkt kankerverwekkend is. Kanker is een thema dat niet in re clame zou moeten worden gebruikt. En zeker niet in dit soort sluikrecla me, die zich als objectieve informa tie presenteert. Een slechte beurt voor 'Vrouw en gezond zijn' en pil- lenverkoper Schering. voer voor dat water gemaakt. De waterafvoer moet op de riolering worden aangesloten. Door de moderne techniek is de hr- ketel wat duurder in aanschaf dan een gewone cv-ketel. Daar staat echter een forse besparing op het gasverbruik. Voor investerin gen in energiebesparende maatre gelen en vervanging van een be staande cv-ketel door een hoog ren dementketel (hr-ketel) kan subsi die worden gevangen. Alle informa tie kan men vinden in een gratis brochure die bij het energiebedrijf klaar ligt. ook milieuvriendelijker. De aan schaf van een nieuwe ketel kan dus een bijdrage zijn aan een schoner milieu. Wie overweegt een nieuwe ketel te kopen, kan ook aan het iso leren van een woning denken. Hoe minder energie er nodig is, hoe min der groot de capaciteit van de nieu we ketel hoeft te zijn. Voor wie de afgelopen jaren heeft geïsoleerd zal vaak een kleinere ketel volstaan en is vervanging van de ketel extra veging waard. Dat komt het duidelijkst naar voren als eenmaal per jaar de afrekening van het gasverbruik in de bus valt. Op dit overzicht staat de hoeveel heid gas vermeld die dat jaar is ver bruikt. Het energieverbruik voor de verwarming van de woning, de ver warming van water en het koken bepalen samen het jaarlijkse gas verbruik. De cv-ketel verbruikt ver reweg het meeste gas. Als aardgas in een cv-ketel ver brandt, zal niet alle warmte aan het cv-water ten goede komen. Een deel van de warmte van het toestel ver dwijnt door de schoorsteen. Een an der deel verdwijnt door de mantel. De warmte die niet in het water komt is verlies. De warmte die in het water zit bepaalt het rendement van de ketel. Hr-ketels hebben een rendement van minimaal 90 procent. In een hr- ketel koelen de verbrandingsgassen erg sterk af voordat ze de afvoerlei- ding ingaan. Een ventilator in het toestel zorgt ervoor dat ze naar bui ten worden afgevoerd. Er gaat door de sterke afkoeling minder warmte met de verbrandingsgassen naar buiten. Bij het afkoelen van de ver brandingsgassen condenseert de waterdamp in water. Om te voorko men dat de gasbrander vol water zou lopen, is er op de hr-ketel een af- Bakkers beloven hygiënisch met brood om te gaan OORLOG IN DE GOLF JERUZALEM/DEN HAAG (Rtr/ANP) - Israël heeft Was hington een miljard dollar (ongeveer 1,7 miljard gulden) ex tra aan militaire hulp gevraagd. Dit heeft het Israëlische mi nisterie van buitenlandse zaken gisteren bekendgemaakt. Volgens het ministerie dekt het verzoek niet de economi sche verliezen van Israël, zoals de instorting van de toeris tenindustrie en de hogere olieprijzen gedurende de crisis in de Golf. Het formele verzoek, dat vrijdag is gedaan door de Israëlische ambas- Kuwayt steunt Frans Golfleger PARIJS (AFP/DPA) - Kuwayt heeft Frankrijk maandag een financiële bijdrage in de Golfoorlog toegezegd voor "de militaire bijdrage aan de bevrijding van Kuwayt". Parijs krijgt van het emiraat een miljard dollar, zo heeft emir Al-Sabah aan president Francois Mitterrand laten weten. Volgens een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken weet Frankrijk de gift "zeer te waarderen". Parijs schat de kosten voor deelname aan de Golfoorlog op bijna drie miljard gulden. EG-trojka blijft toch maar thuis DEN HAAG (ANP) - Het bezoek van de zogeheten EG-trojka aan Egypte en Libië dat voor woensdag en donderdag op het programma stond, gaat niet door. Dit heeft mi nister Van den Broek van buiten landse zaken maandag meegedeeld tijdens overleg met de vaste kamer commissies voor buitenlandse za ken en defensie. De EG-trojka,be staande uit de ministers van buiten landse zaken van Italië, Luxemburg en Nederland, had overleg willen voeren met verscheidene Arabische landen over de oplossing van de problemen in het Midden-Oosten na afloop van de Golfoorlog. sade in Washington, komt twee we ken na een onverwacht bezoek van de Israëlische minister van defen sie. Moshe Arens. aan de Verenigde Staten om er te overleggen met Amerikaanse leiders. De Israëlische ambassadeur, Zalman Shoval, klaagde op 14 februari over de om vang van de Amerikaanse hulp, wat door president George Bush scherp werd bekritiseerd. De Verenigde Staten verstrekken jaarlijks al 1,8 miljard dollar (onge veer 3 miljard gulden) aan militaire hulp en 1,2 miljard dollar (ongeveer 2 miljard gulden) economische hulp. Vorige maand verklaarde de Is raëlische minister van financiën Yitzhak Modai tegnover een Ameri kaans gezant dat Israël 13 miljard dollar (ongeveer 22 miljard gulden) hulp wilde hebben - drie miljard voor onkosten door de Golfoorlog en 10 miljard voor hulp bij de vesti ging van Sovjet-immigranten. Minister Pronk (ontwikkelingssa menwerking) is bereid Israel huma nitaire hulp te verlenen. Het is nog niet duidelijk welk bedrag hiermee is gemoeid. Dat zei Pronk gisteren tijdens een mondeling overleg in de Kamer. Het gaat volgens Pronk niet om hulp die direct is gericht op de gevolgen voor Israel van de Golf oorlog maar om indirecte hulpver lening aan mensen die naar Israel komen uit ontwikkelingslanden, met name uit Ethioüië. Israël hoeft trouwens niet te beta len voor de Patriots die Nederland voor de verdediging van dat land af schiet. Volgens Pronk zijn Neder land en Israël een redelijke verde ling van de kosten van de plaatsing van de Patriots overeengekomen. Een Saudische panstenvagen passeert een gebombardeerde boog nabij de stad Al Ahmadi, op weg naar Kanway-Stad. Frans ATHENE - De Golfoorlog doet de Turkse president Turgut özal nu eens met andere ogen naar de Kur- den kijken. Zo zijn er de laatste da- de de Kurdische taal in Turkije toe Die laatste groep wordt geschat op te staan. Tegenstanders in de natio- een miljoen (in Ankara op twee mil- Jr- joen) en bezigt tot nu toe zelf geen de regerende Moederland taalrechten. Vorige week vrijdag is Partij inmiddels op de lange baan vanuit Turkmeense gelederen geschoven. ruchtbaarheid gegeven van het feit gen indirecte contacten tussen Ozal Algemeen wordt aangenomen dat diat!al.ir"°vne^"'.9®f Jelal Talabant. de leider van de Ozal met zijn initiatief is gekomen, te Turkmeense]partgvd niet zozeer om sympathie van de gericht. Deze partij eist minstens tien miljoen Kurden in Turkije te winnen (ze spreken so wieso al Kurdisch) maar als een ges- te jegens Kurdische leiders in Irak. derd met het voorstel elkaar te ont- zoals Talabani en Masud Barzani. Patriottische Unie van Kurdistan, die in Irak opereert en zich met an dere oppositiegroepen andere ver zet tegen Saddam Hussein. Talabani zou özal hebben bena- Irak is op- volledige rechten op voor de "miljoenen die, gijzelaars zijn geweest van een ner gens voor terugdeinzende dictator". Özal verkondigt uit en te na dat hij geen opties heeft op de Iraakse Sad- provincies Mosul en Kirkuk. waar n be- de Turkssprekende minderheid hun en een Kufdische meerderheid woont. Maar het zal voor Turkije In een vraaggesprek met de Fran- een aantrekkelijk vooruitzicht zijn se krant Le Figaro voorspelde Özal als grote mogendheid in de regio begin deze maand gekomen dat het een soort supervisie, misschien nieuwe Irak de vorm zal kunnen zelfs garantie, te gaan uitoefenen kriigen van een confederatie tussen over een Iraakse constellatie, waar- réider"sprak zün^'wMrdèring^uit de Arabische. K«rdi^e/"^ne d.e rechten T"rkmenen en over Ozal, die kort geleden voorstel- (Turkmeense) bevolkingsgroepen. Kurden zijn vastgelegd. moeten om te praten over de vor ming van een toekomstig democra- ,,ii tisch Irak. Tevoren zou de president langrijke rol zullen spelen via bemiddelaars al contact met Ta- vaderland^ labani hebben gezocht. In een vraaggesprek met de BBC heeft Talabani zijn verzoek beves tigd, maar hij had van Özal nog geen antwoord ontvangen. De Kurdische Daarvoor moeten echter de ernstig ste Kurdische frustraties over de Turkse behandeling van de eigen Kurdische minderheid worden glad gestreken. Het jongste taalinitiatief hoeft niet het enige te blijven. Nairn Ceylani. een (Kurdische) afgevaar digde voor de regerende Moeder land Partij, kwam deze dagen met de verrassende boodschap dat Özal hem had gemachtigd een amnestie wet op te stellen voor een aantal ge vangen militanten van de PKK, de arbeiderspartij Kurdistan. Deze voert al sinds 1984 een guerrilla in Zuidoost-Turkije. Ongetwijfeld is dit ook weer zo n plan dat de president uitvoert zon der er iemand in te kennen. Hij weet dat de betrekkingen tussen de PKK die zich neutraal opstelt in de Golfoorlog en de Kurdische orga nisaties in Irak niet al te hartelijk zijn. Rechter vraagt Cheney uitleg over persbreidel NEW YORK (AP) - Een federale rechter heeft het Amerikaanse mi nisterie van defensie gisteren ge vraagd uitleg te geven over de be perkingen die het de media heeft opgelegd over het verslaan van de Golfoorlog. Dit is gebeurd in enkele kort gedingen die door een bladen en persbureau's zijn aangespanb- nen. Volgens de media zijn de be perkingen in strijd met de Grond wet. Uitgaansverbod versoepeld in bezette gebieden JERUZALEM (AP) - Het Israëli sche leger heeft gisteren de uit gangsverboden in de bezette gebie den versoepeld. Ze waren zondag ingesteld uit angst voor geweldda digheden van Palestijnen in ver band met het geallieerde grondof- fensief in de Golfoorlog. Volgens het leger en Palestijnse bronnen werden gisteren in de meeste grotere steden in de Gaza- strook en voor sommige vluchtelin genkampen op de westelijke Jor- daanoever de uitgaansverboden overdag tien of elf uur opgeheven. De uitgaansverboden werden di rect na het uitbreken van de Golf oorlog op 17 januari voor al de 1,7 miljoen Palestijnen in de bezette ge bieden ingesteld. Het Israëlische le ger hoopt hiermee onlusten onder de Palestijnen te voorkomen. Afge lopen week werden de uitgaansver boden iets versoepeld, maar bij het begin van de grondoorlog zondag morgen werden ze weer aange scherpt. Het leger maakte ook bekend dat het acht winkels in de stad Jabaliya in de Gazastrook had vernield die zouden zijn gebruikt als schuiladres voor jongeren die een nabijgelegen legerbasis aanvielen met stenen en brandbommen. In een van de win kels was een artsenpraktijk geves tigd en in een ander een boekhan del. Militairen hebben verder het huis van een Palestijn op de West oever vernield omdat de 22-jarige zoon van de eigenaar brandbom men had gegooid naar een legerpa trouille.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 8