OPEC vreest lage olieprijs na oorlog Oorlog vreet bedrijven internationaal aan Niet-Golflanden bezorgd bijeen Belgen hikken aan tegen hun tussenbalans Philips verkoopt produktie laboratoriuminstrimienten EG zegt Oostbloklanden omvangrijke steun toe ONS GOEIE GELD Hf DINSDAG 26 FEBRUARI 199! ECONOMIE PAGINA 5 Van onze correspondent door Marien van den Bos DEN HAAG Terwijl de landen rond de Perzische Golf wel iets anders aan het hoofd heb ben, kwam de andere helft van de organisatie van olie-exporterende landen (OPEC) giste ren naar Wenen voor informeel overleg. "Zorgen over de vooruitzichten van de olieprijzen op het moment dat de vijandelijkheden voorbij zijn", was de reden die de Indonesische olieminister Kartasasmita noemde bij aankomst in Wenen, waar het OPEC-secretariaat is gevestigd. BRUSSEL (GPD/ANP) - In Belgie hebben werkgevers en oppositie zware kritiek geleverd op de begro tingsmaatregelen die premier Mar tens gisteren aan het parlement voorschotelde. "Te weinig en te laat", oordeelde voorzitter Verhof- stadt van de Vlaamse liberale PW. De Belgische 'tussenbalans' is het resultaat van drie weken vergade ren van de meest betrokken minis ters. Premier Martens legde uit dat de Golfoorlog de regering flink par ten heeft gespeeld omdat de over heidsinkomsten daardoor dit jaar tegenvallen terwijl er extra uitga ven tegenover staan. Zo betaalt België (omgerekend) 54 miljoen gulden aan Frankrijk en Groot- Brittannië als tegemoetko ming in de kosten die zij maken in de Golfoorlog. Deze bijdrage komt in de plaats van de levering van mu nitie waartegen de Vlaamse socia- listen in het kabinet zich, net als in december toen de Britten voor het eerst om munitie aanklopten, op nieuw met succes verzetten. Met de begrotingsoperatie bleek een bedrag van 2,5 miljard gulden aan besparingen en nieuwe inkom sten gemoeid. Die inkomsten ko men onder meer uit verhoging van de accijns op gelode benzine met bijna vier cent per liter. Voor de rest wordt de burger, met parlements verkiezingen in januari 1992 in zicht, redelijk met rust gelaten. Tot onvrede van de werkgevers in het Verbond van de Belgische On dernemingen (VBO) en het Liberaal Verbond voor Zelfstandigen (LVZ) mikte de regering vooral op de be drijven, die via allerlei mazen in de fiscale wetten hun aanslag wisten te drukken. Martens hoopt door het afgrendelen van die 'achterpoortjes' op zo n 540 miljoen gulden extra vennootschapsbelasting. De Groenen (Anders gaan le- ven/Agalev) kraakten de resultaten van de begrotingscontrole als 'schaamteloos electoraal gefoefel'. Zij vonden het huichelachtig om de extra benzine-accijns te verkopen als een maatregel ter bescherming van het milieu. De opbrengst van ruim 100 miljoen gulden wordt vol gens Agalev juist gebruikt om de extra kosten in verband met de Golfoorlog te dekken. Opnieuw sjiek Brits ldedingbedrijf in Japanse handen Juist omdat het militaire conflict zich afspeelt in de belangrijkste re gio voor de winning van olie, is het verloop van de strijd van groot be lang voor de toekomstige prijzen. Olie is niet alleen verreweg het be langrijkste produkt in de wereld handel, de economieën van de lan den rond de Golf drijven er letterlijk op. Dat geldt zeker voor de OPEC- leden die nu wel bijeen zijn in We nen: Algerije, Gabon, Indonesië, Li bië, Nigeria en Venezuela. De vooruitzichten kunnen zonder meer somber worden genoemd voor de korte termijn. Met Saudie- Arabië voorop, hebben de OPEC- landen immers in een mum van tijd hun produktie snel verhoogd na het wegvallen van de Iraakse en Ku- waytse export sinds augustus. Dat kan hen in vredestijd opbreken. Saudie-Arabië is en blijft voorlo pig de belangrijke spil in de organf satie van olielanden, een land dat de prijs op de wereldmarkt kan maken of breken. Door zich vrijwillig te be perken konden de olielanden in de jaren tachtig de prijs relatief hoog houden, totdat de Saudi's daar ge noeg van hadden en hun eigen gang gingen. Gevolg: de prijzen daalden in 1987 tijdelijk tot 8 dollar per vat (een vat of'barrel' is 159 liter). Vóór de Iraakse inval in Kuwayt schom melden de prijzen door grotere discipline van diverse OPEC-lan- den keurig tussen de 18 en 22 dol lar, zoals afgesproken. Marktaandeel Maar om het wegvallen van de Iraakse en Kuwaytse olie op te van gen en om aan de enorme behoef te aan brandstof door de oorlog te voldoen schakelden de Saudiers over in een hogere versnelling. Was in het tweede kwartaal van 1990 de produktie volgens afspraak 5,4 mil joen vaten per dag, in het vierde kwartaal lag dat op een niveau van 8 miljoen en de schattingen voor fe bruari van dit jaar liggen in de buurt van de 8,4 miljoen. Als de Saudi's daarmee doorgaan na het beëindigen van de oorlog kunnen de prijzen weer snel instor ten. Vooral als Irak in staat blijkt binnen korte tijd de produktie te hervatten. Bovendien is de winter in de grote olieverbruikende landen Investeringen Het Commissariaat voor Buiten landse Investeringen in Nederland was vorig jaar betrokken bij 66 be drijven die samen voor ongeveer 800 miljoen gulden netto investeer den in ons land en daarmee goed waren voor ruim 2000 arbeidsplaat sen. Het aantal projecten was hoger dan een jaar eerder, maar in 1989 was het investeringsbedrag 1,4 mil jard gulden en het aantal arbeids plaatsen 2.500. Beslag Aktieplan Het beslag dat voormalig directeur A.M. Fennis op de bezittingen van de Stichting Aktieplan Oost-Euro pa heeft gelegd, blijft naar alle waar schijnlijkheid gehandhaafd. Fennis heeft een loonvordering op de stich ting en alleen al op grond daarvan zou de beslaglegging rechtmatig zijn. Die voorlopige mening gaf de president van de Zwolse rechtbank, mr. J.C.A. Schunck, gisteren tij dens een kort geding. KLM hervat vluchten De KLM hervat op woensdag 6 maart de diensten tussen Schiphol en de Omaanse hoofdstad Masqat en op zaterdag 9 maart op Dubayy in de Verenigde Arabische Emira ten. De vluchten worden uitge voerd met een Boeing 747. De be stemmingen zullen voorlopig één maal per week worden aangedaan, in combinatie met de Egyptische hoofdstad Cairo. Boeing optimistisch De Amerikaanse vliegtuigfabrikant Boeing gaat er vanuit dat de Golf oorlog voor het einde van dit jaar voorbij is, dat de olieprijs rond het niveau van voor de crisis blijft schommelen en dat de economie di rect na afloop van de oorlog weer zal groeien, 's Werelds grootste vlieg tuigbouwer denkt tot het jaar 2005 9000 vliegtuigen te bouwen. Inflatie EG De consumentenprijzen in de Eu ropese Gemeenschap zijn in januari met een half procent opgelopen ver geleken met een stijging met 0.1 procent de voorgaande maand, zo blijkt uit cijfers van Eurostat, het EG-bureau voor de statistiek. In Spanje steeg de inflatie het sterkst, en wel met 1,2 procent. In Neder land en Denemarken bleven de prij zen gelijk. op het noordelijk halfrond voorbij en daalde de vraag naar olie toch al door economische recessie of ver minderde groei. Analisten in de oliewereld sluiten bovendien niet uit dat een land als Saudi-Arabië er van overtuigd is dat lage olieprijzen voor de korte tot middellange termijn noodzakelijk zijn, om het marktaandeel van hun olie voor langere tijd te waarborgen. Relatief hoge olieprijzen moedi gen twee ontwikkelingen aan, waar de Saudi's allerminst op zitten te wachten: gesterkt door de opnieuw gebleken instabiliteit van de Golf streven regeringen van industrie landen en particuliere oliemaat schappijen naar het spreiden van de risico's. Terwijl de winning in de Saudische woestijn hooguit enkele dollars per vat kost, worden bij ho gere opbrengsten ook duurdere oliewinningsgebieden interessant. Zo geldt op de Noordzee een kost prijs voor een vat olie van 8 tot 12 dollar, in de diepzee van Noorwe gen met enorme voorraden olie en gas ligt dat bedrag vele dollars hoger. Een tweede ontwikkeling is de spreiding van brandstofsoorten in het belangrijkste afzetgebied van de OPEC. Voor industrieel gebruik en voor energievoorziening is die diversificatie al langer op gang. Kernenergie vond in een aantal lan den grootschalige toepassing en op dit moment komt ook het gebruik van kolen weer nadrukkelijker op de voorgrond, binnenkort wellicht versterkt door de techniek van de kolenvergassing. Voor lokaal ver bruik zoals in Nederland nam plaatselijk gewonnen aardgas een enorme vlucht. De markt voor de OPEC-olie is de afgelopen twee decennia al in be langrijke mate verschoven van de grootscheepse toepassingen naar kleinschalige, het vervoer. En dat vervoer wordt in de geïndustriali seerde landen, in wisselende mate, niet erg gestimuleerd. Automotoren worden zuiniger, milieuheffingen maken het verbruik duurder. Re den genoeg dus voor de ontwikke lingslanden binnen de OPEC om zich ernstig zorgen te maken. De landen die nu bijeen zijn in Wenen missen de mogelijkheden van vooral Saudie-Arabië en in mindere mate de andere landen aan de Golf (in vredestijd) om de produktie naar believen te verho gen of te verlagen, terwijl de olie prijs cruciaal is voor de eigen econo mische ontwikkeling. De scheids lijn die in dit opzicht altijd al dwars door de OPEC gelopen heeft, zal zich daardoor binnenkort nog dui delijker aftekenen. LONDEN (Rtr/ANP) - Het pres tigieuze Britse kledingbedrijf Daks Simpson wordt voor 65 mil joen pond sterling (215 miljoen gulden) overgenomen door de Ja panse onderneming Sankyo Sei ko, zo is maandag bekendge maakt. Een concurrent van Daks, Aquascutum, kwam vorig jaar in handen van Renown, de grootste kledingfabrikant in Japan. Daks en Sankyo Seiko onder houden al twintig jaar zakelijke relaties. De Japanners fabriceren bepaalde produkten van Daks in licentie. De Britse onderneming heeft nu al meer winkels in Japan dan in eigen land. Het vlagge- schip staat dicht bij Piccadilly Circus in Londen. Sankyo Seiko biedt 33 pand per gewoon aan deel. Dat is 76 procent meer dan de slotkoers op de Londense ef fectenbeurs van vrijdag. Een afgedankte ja-knikker wordt schoonges-poten, hoewel hij jaren ge leden al tot schroot werd verklaard. De knikkende machines bepaalden met hun typische vorm tientallen ja ren het aangezicht van oost- Drenthe. Ze worden nu uit het Drenthse landschap verwijderd. OPEC-lid Venezuela heeft er een aantal van gekocht. (foto and EINDHOVEN (ANP) - Philips heeft met de Amerikaanse Analytical Technology (ATI) een klaring getekend over de verkoop van haar activitei ten op het gebied van laboratoriumapparatuur aan de Amerikanen. Deze activiteiten vinden plaats in het Britse Cambridge. Er zijn 675 mensen bij betrokken, van wie 150 buiten Engeland. Philips en ATI zijn van mening, dat de combinatie van een in de Verenig de Staten gevestigde onderneming en een Europees bedrijf de best moge lijke basis kan vormen voor toekomstige groei en succes op de wereld markt. ATI is leverancier van infrarood spectrofotometers en electroche- mische instrumentatie. ATI heeft daarmee een sterke positie in Amerika, waar Philips op het gebied van laboratoriuminstrumenten tot nu toe slechts een beperkt aandeel had. Comecon blijft even bestaan BUDAPEST (Rtr/DPA) - De voor morgen en donderdag vast gestelde opheffingsvergadering van de Comecon, het economi sche samenwerkingsverband van het voormalige Oostblok, is uitgesteld. Er is geen nieuwe da tum voor de bijeenkomst van de regeringsleiders genoemd. Evenmin wordt door gastland Hongarije een duidelijke reden voor het besluit gegeven. Er zijn naar verluidt meningsverschil len over de toekomstige econo mische samenwerking. De Sov jetunie, Bulgarije, Roemenie. Cuba. Vietnam en Mongolië zouden een andere samenwer kingsvorm willen in een nieuwe organisatie. Polen en Tsjechos- lowakije lieten vorige week al weten zich daarbij niet te zullen aansluiten. Hongarije lijkt op hetzelfde standpunt te staan. Spaarzin ontluikt door Golfoorlog UTRECHT - De Golfoorlog heeft tot gevolg dat mensen meer sparen. De Rabobank had voor de afgelo pen maand januari gerekend op een inleg van 600 miljoen gulden, het werd 900 miljoen gulden. Daarmee wordt overigens een trend voortge zet die vorig jaar al was begonnen. Er werd vorig jaar 6.3 miljard gul den ingelegd, een groei van bijna 9 procent tot 77 miljard gulden. Rabo-topman drs. H. Wijffels meldde dit gisteren tijdens een toe lichting op de jaarcijfers van Rabo Volgens Wijffels zijn er echter nog meer verklaringen vor de toegeno men spaarzin: de grotere koop kracht als gevolg van Oort en de vo rig jaar afgesloten cao's, die tot loonsverhogingen hebben geleid. Daarnaast hebben de gedaalde beurskoersen er voor gezorgd dat veel beleggers besloten hun midde len op spaardeposito's te zetten. De kredietverlening van de Rabo in de agrarische sector groeide vo rig jaar met 11 procent. In totaal staat daar nu een bedrag van 31 mil jard gulden uit. In de handel, indus trie en dienstverlening was sprake van een groei van 17 procent tot 46 miljard. Het bij particulieren aan le ningen uitstaande bedrag groeide met 10 procent tot 51 miljard gul den. Als gevolg van fusies tussen plaatselijke Rabobanken daalde het aantal banken van 882 tot 851. Het aantal kantoren daalde van 2199 naar 2044. Belastingen in Duitsland hoger, benzine duurder BERLIJN (GPD/ANP) - Een toe slag van 7.5 procent op de belastin gen voor burgers en bedrijven voor de tijd van éen jaar en een drasti sche accijnsverhoging op benzine, die geen tijdbeperking kent en ver hoging van de belasting op het af sluiten van verzekeringen van ze ven tot tien procent. Het loont voor de Nederlandse automobilist na 1 juli nauwelijks nog om in Duitsland te gaan tanken. De benzineprijzen aan de andere kant van de grens gaan op die da tum fors omhoog. Weliswaar wor den tezelfdertijd ook de prijzen in Nederland opgeschroefd, maar niet zo sterk als in Duitsland. De ver schillen, die nu nog tussen de 20 en 25 cent per liter liggen, zijn dan na genoeg verdwenen. Gelode super- benzine is in Nederland dan zelfs goedkoper. De Duitse regering heeft deze in grijpende maatregelen getroffen om de hoog oplopende kosten van de eenwording en de mondiale ex tra lasten te kunnen betalen. Alle verhogingen gaan in op 1 juli Waigel kondigde verder aan dat de btw niet omhoog gaat. maar hij voegde daaraan toe dat die in het kader van de EG-harmonisatie van af 1993 ter discussie staat. Minister Mollemann (economische zaken) verklaarde dinsdagmorgen dat ook nog jaarlijks voor tien miljard mark aan subsidies zal worden geschrapt. BRUSSEL (GPD) - Tsjechoslowa- kije en Hongarije krijgen van de EG steun voor hun zwakke munt ter waarde van honderden miljoenen guldens. Dat hebben de EG-minis- ters van financien gisteren beslo ten. Bulgarije, Roemenie en Tsjechoslowakije zullen voortaan ook geld kunnen lenen bij de Eu ropese Investeringsbank (EIB), een mogelijkheid die voor Hongarije en Polen al bestond. De Tsjechen krijgen 850 miljoen gulden over een periode van zeven jaar. Het eerste deel bedraagt 440 miljoen gulden. De groep van 24 rij ke industrielanden die op zich heb ben genomen de nieuwe Oost- europese democratieën te helpen, zal de helft verstrekken. Hongarije krijgt van de EG 425 miljoen gulden aan hulp, terwijl de andere landen van de groep van 24 daar nog eens zoveel bijleggen. Ver zoeken van Roemenie en Bulgarije om soortgelijke steun worden door de EG nog onderzocht. Voorlopig wordt op de EIB-begroting 1,6 mil jard gulden bestemd voor leningen aan Tsjechoslowakije, Bulgarije en Roemenie. De ministers van financien stem den ook in met financiële hulp ter waarde van vijf miljard gulden aan Griekenland, om dat land over zijn begrotingsproblemen heen te hel pen. Het is voor het eerst dat zulke grote begrotingssteun aan een EG- land wordt gegeven. De EG heeft wel strenge voorwaarden voor sane ring van de Griekse i deze steun verbonden. Overheid mag haan afdwingen voor zwakkeren" Noodgrepen noodzakelijk om te overleven Boeiend zijn de gevolgen van de Golfoorlog voor de internationale luchtvaartindustrie. Hier en daar wordt de bodem van de kassen al zichtbaar. De tragische gang van za ken wordt verergerd door de lage dollarkoers, die de concurrentiepo sitie van de vliegtuigbouwers bui ten de Verenigde Staten aantast. Iets minder benard wordt de situa tie door het goedkoper worden van het geld de rente in Nederland is inmiddels al 0,75 procent (8,5 tegen 9,25 procent) lager dan rond de jaar wisseling. De grote vraag is echter in hoever re de betrokken ondernemingen in staat zullen blijken te zijn het hoofd bovtm water te houden. In veel ge vallen zal dat niet zonder ingrijpen de bezuinigingen en personeelsin krimping kunnen geschieden. De luchthaven Schiphol, die eens droomde van de geweldige vlucht die het luchtvervoer zou nemen, remt zijn investeringen af. Fokker krijgt te weinig orders voor zijn Fokker 50 en Fokker 100 vliegtui gen en dankt daarom de directeur verkoop af. De KLM. die ook zonder Golfoorlog al slecht draaide, weet zich geen raad aanzienlijk minder passagiers, nieuwe vliegtuigen waarvoor geen werk is en een over daad aan medewerkers waarvoor onvoldoende werk is. In het buitenland is de toestand niet anders. De grote carriers weten niet wat ze met hun vliegtuigen aan moeten. British Airways en sommi ge grote, wereldberoemde Ameri kaanse luchtvaartondernemingen zoals Panam en TWA verkeren in zeer slechte financiële toestand. Eastern Airlines is in feite failliet. Geprobeerd wordt landingsrechten op het Londense vliegveld He athrow te verkopen. Op veel luchthavens is het angstig stil en vliegtuigfabrieken als Boeing, McDonnell Douglas en Martin Marietta - om onze Europe se Airbusconsortium niet te verge ten beleven dezelfde ellende als Fokker en horen van klanten dat ze al bestelde vliegtuigen later kunnen leveren. Fokker profiteert echter in zekere zin wel weer van de Golfoor log omdat in de fabriek in Hoog- eveen lanceerinstallaties voor Pa triotraketten worden gebouwd. Onderdelen Denkt u eens even in hoe dit alles de economie aanvreet. De talloze in dustrieën die de vliegtuigbouwers onderdelen leveren, de grote olie concerns die met hun vliegtuig brandstoffen blijven zitten, de aan nemersbedrijven die zich vette or ders zien ontglippen door het stil leggen van uitbreidingsprogram ma's van luchthavens. En wat dacht u van de talloze be lastingvrije winkels, de café's en restaurants op de luchthavens als mede de lokale taxi-ondernemers en dergelijke, die voor een deel van hun inkomen van het luchtverkeer afhankelijk zijn. Bijzonder hard worden de grote luxueuze vijf-ster renhotels getroffen die weinig of geen gasten meer herbergen. Voor beeld. Krasnapolsky in Amsterdam heeft vóór grote aantallen mede werkers al arbeidstijdverkorting moeten aanvragen. Het idee van de Ibis hotelketen om spaarzegels te geven aan direc tie-secretaresses laat ook duidelijk zien, dat de toestand in deze bran che allerbelabberdst is. Per geboek te overnachting wordt één zegel uit gereikt. De prijzen variëren van een lekkere appeltaart (10 zegels) tot een cocktailpartij voor 20 personen (125 zegels) of twee overnachtingen voor twee personen in Europa (150 zegels). Nachtzicht Delft Instruments ondervindt op geheel eigen wijze de ellende van de Golfoorlog. Er kan nergens een nachtzichtkijker worden gevonden of de beschuldigende vingers gaan richting Delft. Helemaal duidelijk zijn die verwijten mij niet. omdat Irak vermoedelijk stampvol wes ters en Russisch oorlogsmaterieel zit. Het zou goed zijn naar dergelijke beschuldigingen een grondig on derzoek in te stellen na de oorlog pas dan kan een goed inzicht wor den verkregen in de leveranties van de wapenindustrieën van de wereld aan Irak. een land dat eens werd be wonderd om het geslaagde verzet tegen de oprukkende Iraanse legers van Khomeini. Ik heb het vermoe den, dat het in die tijd door de inter nationale wapenindustrie een eer werd geacht het belaagde Irak van wapens te voorzien. Ook denk ik, dat die wapenindustrieën destijds zonder enig probleem exportver gunningen voor Irak kregen. Slachtoffers van geheel andere aard zijn de belastingdiensten, die hun inkomsten uit hoofd van om zetbelasting (btw dus) en accijnzen zien slinken. Bovendien vallen de baten uit hoofde van de vennoot schapsbelasting weg. Wat Neder land betreft komt daarbij in het ge val van de KLM nog een groot fis caal aftrekbaar verlies, waardoor deze onderneming, zelfs als het be drijf weer als een trein loopt, vele ja ren lang geen vennootschapsbelas ting zal behoeven te betalen. Niet armer Vele bedrijven in deze belangrijke sector van de wereldeconomie zul len bovendien gedwongen worden gelden op de kapitaalmarkt te lenen om het voortbestaan te rekken. Dat leidt ook tot minder winst en tot grotere aftrekposten voor de belas tingen. Ongetwijfeld zullen de ban ken echter van dergeluke lenings operaties niet armer worden. Wat die belastingvrije inkopen betreft mag hier de vraag worden gesteld of daardoor een inkrimping van deze handel niet onvermijdelijk wordt. Wat is namelijk het geval? Eind 1992 wanneer de grote EG- markt werkelijkheid wordt zal in die winkels niet meer mogen wor den verkocht aan reizigers met een EG-bestemming. Daardoor zal een groot deel van hun omzet wegval len. Als die omzet nu al fors daalt cijfers heb ik helaas niet dan zal rekening moeten worden gehouden door Wim van der Meulen met een vervroegde reorganisatie van dit bedrijf. Het is te hopen, dat de eufone van de Amsterdamse effectenbeurs over de successen van het grondof- fensief tegen Irak aanhoudt. Dat zou namelijk kunnen betekenen, dat een aantal problemen verdwijnt en dat de weg omhoog weer kan worden ingeslagen door alle onder nemingen die thans door de Golf oorlog worden geteisterd. DEN HAAG (GPD) - De overheid mag van bedrijven eisen dat zij be paalde groepen mensen aannemen. Dit is een logisch vervolg op de ei sen die de overheid reeds aan on dernemers stelt op de terreinen ruimtelijke ordening, milieu, ar beidsomstandigheden en medezeg genschap. Dit staat in de studie Lokale eco nomic die de Wiardi Beckmanstich- ting. het wetenschappelijk instituut van de PvdA. h.M A UltgSbrachl Hoe actief de overheid zich moet gaan bemoeien met het personeels beleid hangt af van de plaatselijke situatie, aldus de studie. Volgens de studie hebben ge meenten heel veel te bieden grond- - gn m verbindingen, medewer king bij het afgeven van vergunnin gen, snelle bemiddeling en scholing v.in personeel Men kan du ei en stellen. Een actief gemeentelijk ves tigingsbeleid zal zich ook moeten richten op 'sociale infrastructuur' I)e genieenten kunnen m hun con tacten met ondernemers de belan gen van langdurig werklozen en an dere zwakke groepen op de arbeids markt aankaarten Banen- en ar beidspools bieden daarvoor nog ex tra mogelijkheden. Bod op Saab-Scania STOCKHOLM (RTR/UPI/ANP) - De invloedrijke Zweedse onderne mersfamilie Wallenberg heeft een bod uitgebracht op de niet in bezit zijnde aandelen van het concern Saab-Scania. De door de familie ge controleerde investeringsgroepen Investor en Procidentia bezitten al 58 procent van de stemgerechtigde aandelen. De groep heeft in totaal 12.8 miljard Zweedse kroon '3.8 mil jard gulden) geboden. Zu heeft ook aandelen in grote concerns als Elec- trolux, Ericsson. ABB en kogella- gerfebrikant SKF Verder bezit Wallenberg ook aandelen in de grootste bank van Zweden, Skan- dinaviska Enskilda Banken. In de afgelopen twee jaar werden aande len verkocht in Alfa Laval (machi nes voor zuivelindustrie) en de ver zekeringsmaatschappij Skandia.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5