r: Gedwongen ontslag ambtenaar mogelijk trambedrijf Amsterdam Tussenbalans is een tanggeboorte van een lege dop Sportvissers gooien illegaal een netje uit Werkgevers wellicht niet bij het voorjaarsoverleg Kamer wil opheldering over positie Boertien Particuliere kinderopvang groeit snelst RlX INSDAG 26 FEBRUARI 1991 BINNENLAND Kabinet kan geen garanties geven SCHEVENINGEN (ANP) - Sport vissers langs de kust maken zich op grote schaal sfhuldig aan illegale visserij. De beroepsvisserij en vis handelaren klagen al geruime tijd over het gedrag van de hengelaars. Bij mooi weer varen de sportvissers namelijk uit in kleine bootjes om gequoteerde vis te vangen. De buit wordt vervolgens doorverkocht aan visrestaurants. iv et het r pleziervaartuigen netten aan boord te gevist kan wor- te ontlopen laten hun bootjes offi- om tuigage hebben. w£ den. Om di veel sportv DEN HAAG (ANP/GPD) - Het kabinet houdt er rekening mee dat er de komende jaren ^^JJSjnSten'aaji boord heb- ambtenaren ontslagen moeten worden. Het is een gevolg van de zogenoemde grote 'effi- ben. maar die alleen gebruiken om ciency-operatie'. waarbij totaal negenduizend arbeidsplaatsen bij de overheid weg moe- met-geqüoteerde vissoorten, zoals ten. Premier Lubbers en vice-premier Kok willen geen garanties geven tegen gedwongen schar- 'e vangen Doordat er geen r mntrnlp is paan rlp snr» ontslagen ratie van Visserijverenigingen be vestigt dat sportvissers zich schul dig maken aan illegale visvangsten. "Het tiert welig. Het is een pro- zyn Visrestaurants blijken dan bleem dat al jaren speelt. Nu wordt minder af te nemen van hun norma- het weer eens duidelijk omdat veel je leveranciers, omdat ze van vis snnrtvissers zich laten registreren, worden voorzien door sportvissers. boomkorvisser die per Als de normale marktprijs vijf kistjes kabeljauw gulden per kilo bedraagt, bieden de slaakt een Kamerlid een kreet. Maar de volgende dag is het weer verge ten." Zolang sportvissers niet wor den gecontroleerd, gaan ze gewoon door met de illegale visvangst, stelt Meun. "Het mag niet. maar het is lu cratief om het toch te doen. De pak kans is minimaal. En dus gaat het onverdroten voort." Volgens dé Scheveningse vis- groothandelaar W. van Wijk is het met name bij mooi weer goed te merken dat de sportvissers actief veek het t mag aanlanden, lag te zien dat sportv tien. twaalf of vijftien kisten brengen." Terwijl beroepsvis: Lubbers en Kok verklaarden dit naar aanleiding van vragen over de tussenbalans. Deze bezuinigings operatie heeft namelijk gevolgen voor de efficiency-operatie, die moet leiden tot een beter en doel matiger werkende overheid. Er moeten meer banen verdwijnen dan waar in eerste instantie over werd gesproken. Volgens de bewindsmannen komt er voor de reorganisatie op de departemeneten, een sociaal be leidskader. Dit zal ervan uitgaan dat de betrokken minister zo goed en zo kwaad als het kan probeert om bo ventallige ambtenaren binnen het departement of ergens anders bin nen de overheid aan nieuw werk te helpen. Mocht dat niet lukken dan ver plicht de overheid zich tot het be middelen bij het vinden van pas send werk in bijvoorbeeld het be drijfsleven. Om-, her-, en bijscho ling zullen daarbij een voorname rol spelen beloven Lubbers en Kok nog wel - evenals andere begelei- de uittreding regelen. Vast staat dat dende maatregelen. de operatie niet kan worden inge- De 9000 plaatsen die weg moe- vuld door een gedeeltelijke vacatu- ten - zijn nog niet per departement restop. Een commissie van minis- verdeeld. Dat gebeurt pas als be- ters onder leiding van premier Lub- kend is hoeveel overlappingen er in bers beslist uiteindelijk werkzaamheden zitten, welke taken maatregelen, geprivatiseerd kunnen worden en welke regelingen overbodig zijn. Wel is er een eerste begin van een lijst met door topambtenaren uitge zochte gebieden. Doordat de effi ciency-operatie in de tussenbalans is uitgebreid, volgen er nog meer ta ken, die afgestoten kunnen worden dan wel helemaal moeten verdwij- Het aantal gedwongen ontslagen staat ook nog niet vast. Dat is net als de verdeling per departement af hankelijk van het aantal banen dat werkelijk overbodig is. Bovendien moet nog worden gekeken wat er door natuurlijk verloop kan worden opgevangen. Een "flankerend be leid" moet onder andere vervroeg- controle is. gaan de sportv zich te buiten aan het vangen kabeljauw, tong en schol. Het aantal geregistreerde •uigjes korter dan tien meter is de tiedienst (AID) worden sportv laatste tijd met sprongen gestegen. Zo hebben zich alleen al in Scheve- ningen in de maand januari 26 vis- de sersbootjes laten registreren. Secretaris G. Meun van de Fede- hard ge- sportvis ;omswel gulden per kilo. Vandaag met n wal mooie weer ligt er geen bootje c de kade. Die zijn allemaal de zee bijna Je moei de totale vangst doorlopend in de gaten worden ge- sportvissers niet onderschatten, houden door de Algemene Inspec- Per bootje komen ze toch al gauw ~!D) worden sportvissers met vier. vijf kistjes kabeljauw aan niet of nauwelijks gecontroleerd, al- land. Daar is erg weinig controle op. dus Meun. "Kennelijk heeft het bij Dat klopt natuurlijk met. De rond- ir-- visvloot moet aan wal blijven lig gen. omdat ze acht dagen per maand niet mag vissen." de controle-autoriteiten geen enke le prioriteit. Ook de politiek heeft e weinig interesse voor. Af en to DEN HAAG (ANP) - De Raad ijs-' Centrale Ondernemingsorganisa zal ties (RCO), de z lichtingen als de verlaging van de btw. Vooral wat zij de "strafheffin- samenwerken- gen" noemen, zit de werkgevers ij de werkgeversorganisaties, zet het dwars. Die komen er als de gemid- voorjaarsoverleg op de helling. De delde loonontwikkeling iets uit- als organisatie gaat zich beraden op het stijgt boven wat voor koopkracht- al dan niet deelnemen jan leg met vakbeweging en kabinet, be- wanneer de tussenbalans ook na be- dei handeling in de Tweede Kamer de voldoende tegemoetkomt Zij kritiek. behoud nodig In dat geval blijft de koppeling tussen lonen, ambtenarensalarissen en uitkeringen, maar moeten de so- hun ciale partners zelf voor de betaal baarheid zorgen. Het gevolg de Een woordvoerder van de christe- gere sociale premies. Behalve de lijke de werkgeversorganisatie werkgevers zien ook de vakbonden 1 NCW deelde dit mee, nadat gisteren weinig in dit "loondictaat". een delegatie van de RCO gespro- Wanneer de lonen zo sterk drei- ken had met Kamerleden van PvdA gen te stijgen dat i D66. Vorige week zetten werkge vers hun bezwaren al uiteen bij CDA en WD. het kabinet de verhouding tus- werkenden en niet-werkenden verslechtert, wil de overheid de uit- het niet-doorgaan van lastenver- blijft. DEN HAAG (ANP) - Een meerder heid van de Tweede Kamer wil snel duidelijkheid over de positie Zeeuwse commissaris van de ko ningin Boertien. De commissaris moet snel duidelijkheid geven over zijn betrokkenheid en zijn mede verantwoordelijkheid bij het belas tingschandaal, dat inmiddels tot het aftreden van vier gedeputeerden heeft geleid. Kamerleden van PvsA, WD, D66 en Groen Links hebben dit gisteren gesteld in schriftelijke vragen aan minister Dales en staats secretaris De Graaff-Nauta van bin nenlandse zaken. Twee van de afgetreden provin ciebestuurders, J.D. de Voogd (VVD) en W. Don (PvdA), hebben inmiddels aangekondigd dat ze het lidmaatschap van hun partij zullen opzeggen. Ze doen dit uit onvrede met het optreden van hun partijen in de kwestie. De meerderheid van provinciale staten stemde zaterdag voor een motie van wantrouwen tegen vier van de zes Zeeuwse gedeputeerden. Volgens Don en De Voogd had de zaak beperkt kunnen blijven tot een motie van afkeuring. Don zegt te leurgesteld te zijn over de veroorde ling van zijn partij met termen als zakkenvullerij en eigenbevoorde ling, nog voor een onderzoek in de zaak had plaatsgevonden. De Voogd zegt zich door de motie van wantrouwen "als grof vuil aan de rand van het trottoir gezet". Demissionair gedeputeerde E. Maris Koster (WD) wenste geen commentaar meer op de afhande ling van de belastingaffaire te ge ven. De vierde afgetreden gedepu teerde. J. Ventevogel, gaat de ver kiezingen voor provinciale staten in als lijsttrekker voor het CDA. AMSTERDAM (ANP) - Te jong om het zelf mee te hebben gemaakt maar toch diep onder de indruk. Deze twee mensen woonden gister middag zoals nog duizen den jon geren en ouderen bij het beeld 'De Dokwerker' de herdenking bij van de Februaristaking van 1941. Het is dit jaar een halve eeuw geleden dat in Amsterdam op 25 en 26 februari massaal werd gestaakt als protest tegen de jodenvervolging. De her denking werd dit maal voor het eerst bijgewoond door koningin AMcTFRnAMlANP. Am.,„ Beatnxen prinsClans. Eerder op de vL™. 25Ï5 dag nam burgemeester Van Thijn plaatsvinden i damse Gemeente Vervoer Bedrijf herplaatsingsbeleid' (GVB) moet de komende jaren 75 voerd tot ^5 miljoen gulden bezuinigen. 'd*7e herdenking. De De ingreep is nodig J zal i verbeteren. Het GVB moet ir streven het uitgavenpeil te be- ken" werktijden speciale postzegel in ontvangst die de PTT heeft uitgebracht legenheid van deze herdenki Israëlische posterijen hebben eens een poststempel uitgebracht ter herinnering aan de Februarista king.(foto AM') Meer naar kapper AMSTERDAM (ANP) - Steeds meer Nederlanders blijken steeds pel verwacht dat de kostenbespa- vaker naar de kapper te gaan. Het ring zal leiden tot het verdwijnen de zorgelij- McKinsey ook moeten worden be ke financiële situatie bij het bedrijf reikt door de dienstregeling strak actiet zaak te veel zouden hebben laten worden ge- ontsporen. AbvaKabo-bestuurder Nijs Kep- De bezuinigingen zullen volgens pei noemt het positief dat McKin- 1u~ sey met wil sleutelen aan de mate- arbeidsvoorwaarden. Ook het ker' op te zetten, opnieuw 'gebro- terugdringen van het kostenpeil tot i de aantal mensen dat naar kapper gaat, is sinds 1985 met zeven procent toe genomen tot 83 procent van de be- vorig jaar werd besteed, ligt i 2,30 gulden hoger dan in 1989. Dit aantal formatieplaatsen via natuur- blijkt uit een onderzoek Economisch Instituut voor het Mid den- en Kleinbedrijf (EIM). reiken van het - veel goedkoper onlangs ingevoerde ravon-indeling draaiende - streekvervoer. Dat stelt af te schaffen. De nieuwe organisa- het onderzoeksbureau McKinsey tie van het GVB moet bestaan uit voor in een rapport dat gisteren openbaar is gemaakt. AbvaKabo-bestuurder Nijs Kep- tram. de metro-sneltramsector en de pontveren. Bovendien zou frequentie van het openbaar ver voer in de stad tijdens de daluren moeten worden ingeperkt en moet het gemeentebestuur weliswaar grip op het openbaar vervoer hou- het den. maar slechts op afstand en in grote lijnen besturen. In het rapport wordt overigens forse kritiek gele verd op vorige gemeentebesturen en directies van het bedrijf, die de de 4000 banen bij het GVB. Minister Maij-Weggen (ver keer en waterstaat) heeft tijden: olking. Het gemiddelde bedrag dat werkbezoek op 21 februari toege zegd dat de vermindering t lijk verloop kan plaatsvinden. Er zullen, zo maakte het GVB gisteren bekend, geen gedwongen ontslagen met het streekv lijkbaar niveau, kan zijn goedkeu ring wegdragen. Minder tevreden is hij over de hoogte van de voorge stelde bezuiniging. De AbvaKabo meent dat de effecten op het perso neel en de kwaliteit van het open baar vervoer onvoldoende zijn uit gewerkt. De Centrale Medezeggenschaps Commissie (CMC) van het GVB plaatst veel vraagtekens bij de fi nanciële onderbouwing van het rapport. De maatregelen ter verho ging van de efficiency dreigen bo vendien, aldus de CMC. de kwaliteit van de service aan het publiek aan te tasten. DEN HAAG (ANP) M De groet van de particuliere kinderopvang was in 1989 met 48 procent twee keer zo groot als de groei van de gesubsidi eerde kinderopvang. Dat conclude ren onderzoekers van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten (VNG) in het rapport 'Kinderop vang in gemeenten". De enorme groei (48 procent) van de particulie re kinderopvang bewijst volgens de VNG dat de gemeenten, ondanks hun inspanningen, niet geheel aan de groeiende vraag naar kinderop vang konden voldoen. De capaciteit van de kinderop vang in Nederland bedroeg aan het eind van 1989 ruim twintigduizend plaatsen. Dat is 4 836 plaatsen meer dan het jaar daarvoor. De kosten kwamen in 1989 voor driekwart voor rekening van de gemeenten, voor twintig procent voor rekening van de ouders en voor vijf procent voor rekening van het bedrijfsle ven. De gemeenten gaven in dat jaar gezamenlijk een bedrag van 98 mil joen gulden uit aan subsidies voor kinderopvang. Ondanks de explosieve groei van de subsidies, blijkt de behoefte ech ter zo groot dat de ongesubsidieer de kinderverblijven als padde toe len uit de grond verschijnen. Uit het VNG-onderzoek blijkt verder dat het aantal voorzieningen voor kin deropvang op 31 december '89 in to taal 899 bedroeg. In een op elke drie gemeenten was een voorziening T raining neeint stress niet weg AMSTERDAM (ANP) - In tegen stelling tot wat altijd gedacht werd. neemt regelmatige conditietraining stress niet weg. Dit concludeert de vakgroep Psychonomie van de Vrije Universiteit. De groot opge zette trainingsstudie (acht maanden lichamelijke oefening) bleek tijdens stress geen effect te hebben op de hartslag, bloeddruk of hormoonre acties van de 'proefpersonen'. 'Ziekteverzuim moet omlaag in gezondheidszorg RIJSSEN (ANP) - Volgens staats secretaris Simons (volksgezond heid) moet en kan het ziektever zuim in de gezondheidszorg om laag. Hij constateerde gisteren op een manifestatie van de CNV-bond CFO in Rijssen dat tussen vergelijk bare instellingen in deze sector gro te verschillen in ziekteverzuim be staan. Volgens Simons zijn verschillen in werksfeer en arbeidsomstandig heden oorzaak van dit verschil. Het moet daarom mogelijk zijn, meent hij, om het verzuim via een gericht beleid terug te dringen. Daarmee wil Simons voorkomen dat de om vang van de zorgverlening wordt aangetast. Vermindering van het ziekteverzuim is namelijk een van de manieren waarop volgens de tus senbalans in de gezondheidszorg moet worden bezuinigd. Het verzuim - ongeveer 9 pro cent in de instellingen en 6 procent in de thuiszorg kost 1,5 miljard gulden per jaar. Dat moet met een half procent of meer per jaar omlaag kunnen, denkt Simons. Hij bena drukte dat het kabinet het voor ver lichting van de werkdruk uitgetrok ken bedrag niet heeft gekort. Over anderhalve maand verschijnt het rapport over de besteding van de 100 miljoen voor 1990. in de loop van dit voorjaar gevolgd door een "eerste indruk" van de besteding in 1991. Simons wil met bonden en werkgevers nog praten over een mogelijk "gerichtere" inzet van het geld in 1992 omdat hij de indruk heeft dat er regionale verschillen bl taan In het werkdrukprobleem WD-leider Bolkestein vindt het kabinetsbeleid volkomen verkeerd Kanaal verbeteren Verbetering van de vaarweg Al- melo-Coevorden heeft positieve ef fecten op het vestigingsklimaat in de oostelijke regio's, is in het belang van het milieu en dient de verkeers veiligheid. Dit blijkt uit een studie, die de provincies Drenthe en Overijssel gisteren presenteerden. De provincies willen het kanaal ge schikt maken voor 800-tons sche pen. De verbetering van het kanaal gaat 66,6 miljoen gulden kosten. Nog niet opgeruimd Directie Zeeland van Rijkswater staat verwacht nog 'enkele dagen bezig te zijn met het verwijderen van oliekoeken langs enkele kilo meters kust bij Borssele. Dagelijks spoelen nog hoeveelheden geklon terde olie aan. De oorzaak hiervan is een lozing op de Westerschelde in de nacht van zaterdag op zondag door het Cypriotische zeeschip Al- tenbels. Er is inmiddels een bank garantie binnen voor vier ton voor het opruimen en voor de schade aan het milieu. In cassatie De gemeente Maassluis gaat in ho ger beroep tegen het vonnis van het Haagse gerechtshof. Het hof be paalde vorig jaar dat het stadsbe stuur aansprakelijk is voor de scha de die de bewoners van de gifwijk Steendijkpolder lijden door de waardevermindering van hun koopwoningen. Hen DEN HAAG Vraag Frits Bolkes tein naar zijn oordeel over de rege ringscoalitie, de 'tussenbalans' en de politieke concurrentie, en de on gezouten uitspraken volgen elkaar in hoog tempo op. "Dit kabinet maakt er een potje van", klinkt het. "Het is volkomen verkeerd", zegt hij met de nadruk op elke letter greep. Het hoogtepunt in zijn afkeer van het kabinetsbeleid bereikt hij in: "De tussenbalans is een tangge boorte van een lege dop". Er volgt een snelle verontschuldiging voor de wat vreemde beeldspraak, maar een ding is duidelijk: hier spreekt de oppositie die eist dat het kabinet, tot heil van het land, zo snel moge lijk z'n biezen pakt. Een interview met Frits Bolkestein, de man die de WD er. na een reeks van verkie zingsnederlagen en interne per soonlijke vetes, weer bovenop moet helpen. Bolkestein kijkt de verkiezingen ontspannen tegemoet, alle slechte voorspellingen ten spijt. De man die vorig jaar de electoraal te weinig aansprekende Joris Voorhoeve op volgde, is er nog niet in geslaagd de kiezersgunst te winnen. Integen deel, de VVD verliest nog steeds kiezers. "Ik probeer het beste van te maken. De concurrenten hebben het voordeel bekender te zijn, dan ik. Daar kan ik ook niets aan doen. De tijd zal dat veranderen". Bolkestein denkt overigens dat de resultaten volgende week woensdag nog wel eens zouden kunnen meevallen. "Bij tussentijd se verkiezingen in een paar gemeen ten, zijn we op of boven het niveau van 1986 uitgekomen. Dat geeft hoop". De VVD-leider maakt tijdens het gesprek veelvuldig gebruik van bij na Wiegeliaanse termen. Over de tussenbalans zegt hij "Het rode ge halte van deze operatie is aanzien lijk. Het CDA is daaraan medeplich tig. Als je het beleid van dit kabinet vergelijkt met dat van het eerste ka- binet-Lubbers, dan is hier veel meer sprake van lastenverzwaring, in plaats van ombuigingen gekoppeld aan lastenverlichting. Brinkman zei vooraf dat de tussenbalans een lak moesproef voor dit kabinet \vas. Welnu, het resultaat is wel erg zuur geworden". "Het kabinet stelt bezuinigingen voor ter hoogte van 12,6 miljard gul den. Die voorstellen moeten nog hard gemaakt worden. Over bij voorbeeld het terugdringen van het ziekteverzuim beslist het kabinet niets, maar worden de sociale part Bolkestein. "Het rode gehalte is aanzienlijk ners gevraagd voorstellen te doen. Je weet echter van tevoren dat je daar verdeelde adviezen over krijgt. De werkgevers hebben groot gelijk dat ze aan die vertoning niet mee willen werken". Bolkestein verwijst naar opmer kingen van de hoogleraar econo mie, prof. Wolfson. Deze zegt dat veertig procent van de WAO'ers ten onrechte van deze regeling gebruik maakt. "Ik zou willen voortbordu ren op de meest harde variant van het kabinet. Daarin wordt voorge steld om voor de WAO onder hnd te maken tussen een sociaal risico (een ongelukje tijdens de winter sport bij voorbeeld, red) en het be drijfsrisico. Bovendien zou de duur en de hoogte van de uitkering af hankelijk moeten worden van het arbeidsverleden", aldus Bolkestein. De plannen om het autorijden en het wonen duurder te maken, noemt Bolkestein ordinaire lasten verzwaringen. "Ik vraag me daaren tegen af of het geven van subsidies aan bedrijven voor energiebespa rende investeringen wel zo effectief is. De bedrijven gaan toch pas in vesteren, als dat in het bedrijfsbe lang noodzakelijk is. Dan is de sub sidie van 20 of 25 procent mooi mee genomen. maar het beïnvloedt de beslissing om te investeren niet". Ook de omvangrijke subsidies op de volkshuisvesting zijn Bolkestein een doorn in het oog. "Tussen 1970 en 1990 is de welvaart met 20 tot 30 procent gestegen. Je zou verwach ten dat de subsidies op het wonen daardoor drastisch omlaag hadden gekund. In werkelijkheid zijn de subsidies op de huisvesting met vijfhonderd procent gestegen. Dat is waanzinnig". Bolkestein keert zich faliekant te gen het voorstel van het kabinet om de belasting voor eigenaar-bewo ners te verhogen. "Het kabinet volgt daarbij een kronkelredene ring. Mensen die met een inkomen, waarover al belasting is betaald, een huis kopen, moeten niet nog eens worden belast. Daarmee rem je het eigen-woningbezit af. terwijl je dat juist zou moeten stimuleren". De WD-leider verzet zich even fel tegen de koppeling tussen het duurder maken van het openbaar vervoer en het particuliere autoge bruik. "Je krijgt de mensen niet uit de auto door het autorijden duurder te maken. De enige manier om dat voor elkaar te krijgen, is het open baar vervoer drastisch te verbete- D66 Bij de komende verkiezingen zou de WD wel eens kunnen worden gedegradeerd tot de vierde partij van het land. D66 staat in de peilin gen vrijwel steeds net iets boven de WD. Vreest Bolkestein de concur rentie van de andere liberale partij "Uit alle verkiezingsondcrzoeken blijkt dat D66 voornamelijk van de PvdA wint en het CDA van ons. Je ziet weinig uitwisseling tussen die twee blokken" Een fusie tussen de WD en D66 ziet hij dus niet. "Ik zie eerder een fusie tussen de PvdA en I)Mi.,n! Ij.it /M'. I' 1 De PvdA is het kompas kwijt en D66 heeft nooit een kompas gehad" i).- htf ioor ptïfmgan voor de WD wijt Bolkestein vooral aan de problemen VBO MnOOnUfka aard. die de WD de laatste jaren hebben beheerst. "Het Nederlandse electoraat heeft een afkeer van dat soort problemen. De wijze waarop Voorhoeve is vervangen, was niet leuk. Dat heeft zijn electorale conse quenties".

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3