Krijgsgevangenen groot probleem Bewijzen tegen verdachten IRA-proces zijn niet sterk Wereldgebedsdag: 'Samen op safari' DINSDAG 26 FEBRUARI ljplN i - GEESTELIJK LEVEN ROERMOND Het proces te gen de vier IRA-verdachten in Roermond, waar morgen voor het eerst getuigen voor de rechtbank zullen verschijnen, lijkt een zwa re dobber te worden voor officier van justitie mr. J. Laumen. Na de eerste drie uitputtende procesda- gen is het nog maar de vraag of Laumen erin slaagt "wettig en overtuigend" te bewijzen dat de vier daadwerkelijk zijn betrok ken bij de moord op de Australi sche toeristen Nick Spanopoulos (28) en Stephen Melrose (24). Het bewijsmateriaal waarmee hij tot nu toe is gekomen, lijkt daarvoor wat mager. Op 27 mei vorig jaar werden de twee Australische en in Londen wonende advocaten op de Markt in Roermond op beestachtige ma nier door tenminste 21 schoten uit een automatisch geweer en een revolver om het leven ge bracht. De IRA eiste korte tijd la ter de aanslag op en betreurde "de vergissing". De slachtoffers reden in een auto met een Engels kenteken. De IRA-cel die verant woordelijk was voor de aanslag was ervan uitgegaan dat de inzit tenden Engelse militairen waren. De bewijzen tegen de nu te recht staande verdachten zijn tot dusver echter pover. Er zijn welis waar op allerlei plaatsen vingeraf drukken van het viertal gevon- den. maar niet in de gestolen auto die bij de moordaanslag is ge bruikt. Die auto is immers volle dig uitgebrand teruggevonden in de bossen bij het Belgische Leo- poldsburg. Alle sporen zijn ver moedelijke door het vuur uitge wist. Althans: er is tot nu toe met geen woord over gerept. Vingerafdrukken In de door een van de verdachten gehuurde auto, die in Venlo door een echtpaar is gesignaleerd op de plaats waar kort voor de aan slag de latere vluchtauto is gesto len, is later een wegenkaart terug gevonden met daarop de vinger afdrukken van een andere ver dachte. Wanneer die kaart in de auto is terecht gekomen staat ech ter geenszins vast. Het echtpaar uit Venlo heeft tegenover de rech- ter-commissaris verklaard dat de betreffende auto werd bestuurd door de verdachte. De vrouw ver klaarde echter in eerste instantie niet te weten of er een man of een vrouw achter het stuur had geze ten. Opmerkelijk is ook dat het echtpaar zegt er zeker van te zijn dat de gestolen auto een Ford was terwijl het een Mazda betrof. Het bewuste IRA-lid beschikt op zijn beurt over drie getuigen, bekenden uit Noord-Ierland, die tegenover de de rechter-commis- saris hebben verklaard dat hij in de week van 20 tot 27 mei in Noord-Ierland was. Er is nog een echtpaar dat zegt een van de ver dachten te hebben gezien, dit maal kort na de aanslag. Later, bij de confrontatie, was de vrouw echter minder positief. De man bleef bij zijn eerdere verklaring. En dan is er ook nog de Sittard- se pompbediende die een half uur na de aanslag drie van de IRA-le- den bij zich in het benzinestation heeft gehad. Het drietal was ver dwaald en vroeg naar de kortste weg naar Duitsland. Daaruit kan echter alleen maar de conclusie worden getrokken dat het drietal op de bewuste avond op zijn minst in de buurt van Roermond is geweest. Van de schietpartij op de Roer- mondse Markt zijn tientallen mensen getuige geweest. Ze heb ben echter allemaal één ding ge meen: niemand heeft de daders goed kunnen zien, want ze droe gen allemaal bivakmutsen. Wagenaar Ook de tweede tenlastelegging, het lidmaatschap van de IRA. een verboden organisatie met crimi nele doelstellingen, is waar schijnlijk moeilijk te bewijzen. De verdachten ontkennen lid te zijn van de IRA of zeggen hele maal niets. Een Ierse politieman heeft verklaard er vast van over tuigd te zijn dat het viertal actief is betrokken bij de IRA. Echte be wijzen daarvoor heeft hij echter niet kunnen overleggen. Overigens heeft de officier van justitie tijdens het proces al meer tegenslagen moeten Zo heeft hij zich tevergeefs verzet tegen het verzoek van de verdedi ging om de echtparen uit Venlo en Roermond tijdens de zitting op te roepen als getuigen. Volgens Laumen zouden de getuigen zich ernstig bedreigd voelen door de IRA-verdachten. De verdediging bestreed dit en stelde dat Laumen door zijn verzet op zijn minst de schijn op zich laadde dat hij de confronatie tussen de getuigen en de rechtbank niet aandurfde. Woensdag en donderdag wordt het proces voortgezet met het ho ren van de getuigen, de echtparen uit Roermond en Venlo en de pomphouder. Bovendien komt aan het woord de gedragsweten schapper prof. dr. Wagenaar die door de verdediging als getuige- deskundige is opgeroepen. De verdediging wil via zijn inbreng ongetwijfeld aantonen dat de ge tuigenis van de twee echtparen op zijn minst twijfelachtig is. Officier van justitie Laumen heeft tijdens de eerste dag van het proces, tussen de regels door, zijn niet bepaald positieve opvatting over de kwaliteiten van prof. Wa genaar al geventilieerd. Het lever de hem meteen een terechtwij zing van de rechtbankpresident op. Zoals het zich nu laat aanzien zal Laumen met meer bewijzen moeten komen. Met alleen ver baal geweld zal het hem moeilijk vallen om de verdachten veroor deeld te krijgen. Henk I)am WASHINGTON - "We hebben meer hulp nodig met al die krijgsgevangenen", klaagde zondag een commandant van de Amerikaanse mariniers tegen verslaggevers. "Ik alleen heb er al een paar duizend. Daar kan ik echt niet voor zorgen". De geallieerden hebben bij hun grondaanvalgeprobeerd met veel eventualiteiten rekening te houden, maar niemand rekende erop dat de Iraaksc soldaten in vooral de frontlinies zich zo massaal en vlot zouden overgeven. Volgens Amerikaanse en Saudische militairen hebben zich alleen al in de eerste 24 uur van de gevechten 18.000 tot 20.000 Iraakse soldaten overgegeven. Die moeten allemaal worden geregistreerd e krijgsgevangenkampen worden overgebracht. Dat kost tijd. dat kost mankracht. Zoveel tijd en mankracht, dat gealli eerde commandanten gisteren klaagden dat zij minder snel hun of fensief kunnen voortzetten als ze wel zouden willen. Voor een deel is het grote aantal FOW's (Prisoners of War), of. zoals ze ook wel worden genoemd. EPW's (Enemy Prisoners of War), het resul taat van de tactiek die de geallieer den de afgelopen dagen hebben toe gepast. Die heeft er steeds uit bestaan, dat militaire stellingen eerst met zwaar artillerievuur werden be stookt. Daarna gingen vliegtuigen over met luidsprekers die de Iraak se soldaten in het Arabisch advi seerden zich snel over te geven. Witte vlaggen Dat advies werd in vele gevallen prompt opgevolgd. Witte vlaggen, soms bestaande uit stukken papier of t-shirts. werden buiten de bun kers gestoken, waarna rijen en rijen Iraakse soldaten verschenen die hun handen boven hun hoofd hiel den. In menig geval waren de soldaten overduidelijk blij dat ze krijgsge vangen waren gemaakt. De Ameri kaanse televisie liet zondagavond beelden zien van een kennelijk ge wonde Iraakse soldaat die zo opge lucht was dat hij een Saudische mi litair die hem vasthield op het voor hoofd kuste. Het is allemaal goed te begrijpen. De Iraakse soldaten in de frontlinie behoren niet tot de harde kern van het leger. Veelal gaat het om dienst plichtigen. die de afgelopen weken door een hel van constante bombar dementen zijn gegaan. Een aantal van de POW's meldde vrijwel geen eten te hebben gekre gen de laatste weken, hoewel ande ren er doorvoed uitzagen. Sommi gen hadden last van luizen, aldus geallieerde woordvoerders giste- Het moreel van de gevangenen werd in alle gevallen als "zo laag als maar kan" omschreven. Een woord voerder: "Deze mannen hadden geen zin meer om te vechten. Ze wilden alleen maar gevangen geno men worden". Namen Het registreren van krijgsgevange nen is bij de Amerikanen in eerste instantie een taak voor de Militaire Politie. MP's bevinden zich steeds in de buurt van de oprukkende troe pen. en zij moeten van de POW's de namen, rangen, geboortedata en dergelijke opschrijven. De gevangenen worden daarna overgebracht naar voorlopige kam pen, 'kooien' genaamd, vlak achter de frontlinies. Het gaat om niet veel meer dan met prikkeldraad afgezet te stukken woestijn, waarin steeds enkele tientallen POW's kunnen worden opgesloten. Van daaruit gaat het naar twee grote kampen die de Amerikanen in Saudi-Arabië hebben aangelegd, waarvan er een 'The Bronx' en de Een Iraakse gevangene wordt gefouilleerd door andere Brooklyn", naar twee volks- rijke wijken van New York, wordt genoemd. Die twee kampen kun nen samen ongeveer 100.000 gevan genen aan. In het overbrengen naar die kam pen zit het probleem, want dat kost tijd, mankracht en organisatie. De bedoeling is altijd geweest POW's per dubbeldekker en, als ze gewond zijn, per helikopter naar de kampen te brengen. Maar omdat er zulke grote aantal len krijgsgevangenen zijn gemaakt, wordt nu overwogen om met hen naar de kampen te marcheren, on der begeleiding van MP's. Dat zal ten. De Amerikanen behandelen hun gevangenen volgens de normen van de Internationale Conventie van Genève. Het betekent dat gevange nen niet onder druk worden gezet, om militaire inlichtingen uit hen te persen. Dat hoeft ook niet, aldus een re cent in de Los Angeles Times geci teerde militair die is betrokken bij het ondervragen van gevangenen, "want ze vertellen ook zonder datje iets vraagt alles dat ze maar weten". Voedsel bestaat in beginsel uit rijst en bonen en kan door de gevange nen zelf worden klaargemaakt. Ook krijgen de gevangenen, als er niets anders voorhanden is, MRE's (Me als Ready to Eat), de voorverpakte, niet erg smakelijke maar wel uitge balanceerde maaltijden die de Ame rikaanse soldaten zelf eten. De gevangenen worden schoon gemaakt en door medici onder zocht, krijgen desnoods kleren, gen lichte werkzaamheden vervul len, alles volgens de geldende nor men. POW's krijgen bovendien toi letartikelen zoals zeep overhandigd en daarnaast een gebedsmatje en een koran, zodat ze hun gods dienstige plichten kunnen blijven vervullen. De Amerikaanse kampen zijn niet meer dan doorgangshuizen. De Iraakse krijgsgevangenen worden in bijna alle gevallen overhandigd aan Saudi-Arabië, dat een paar gro te kampen in het binnenland heeft ingericht. Als het aantal POW's echt uit de hand loopt, dan is het de bedoeling om ook nog enkele voetbalstadions voor hun opvang te gebruiken. Op die manier denken de Saudiërs ze ker 300.000 POW's te kunnen her bergen. De Saudiërs hebben vanaf het be gin hun best gedaan de Iraakse mili tairen goed te behandelen, zo goed, dat de Amerikaanse militairen het allemaal een beetje hoofdschud dend hebben aangekeken. 'Vluchtelingen' De POW's kunnen in de Saudische kampen televisie-toestellen ver wachten en krijgen wat zakgeld zo dat ze sigaretten en repen kunnen kopen. Ze worden door de Saudiërs niet eens 'gevangenen' genoemd, maar 'militaire vluchtelingen'. De Saudische militaire woord voerder Fahd Jarbou zei onlangs: "Wij behandelen hen als vluchtelin gen en niet als gevangenen, omdat wij ons realiseren dat wij niet tegen het Iraakse volk vechten, maar te gen de huidige Iraakse leiders. Wij zorgen voor hen alsof ze pelgrims zijn". Daar zit meer dan alleen een menslievende gedachte achter. De Saudiërs realiseren zich terdege dat Irak, ook als alle Amerikanen allang weer naar huis zijn, hun buurland zal blijven. Om Jarbou nog een keer te citeren: "Wij moeten ook de vol gende duizenden jaar nog met de Irakezen leven". Zo gezien is de Saudische behan deling van de Irakezen vooral een manier om een hele generatie Iraak se militairen duidelijk te maken, dat degenen die door Saddam Hussein 'vijanden' worden genoemd, eigen lijk vrienden zijn. K Verhalen uit Kenya basis liturgie LEIDEN 'Samen op safari'. Dat is het aansprekende the ma van de wereldgebedsdag, die vrijdag weer door talloze christenen wordt herdacht. De liturgie voor de viering wordt gewoontegetrouw ie der jaar door een ander land voorbereid en dit maal is dat gedaan door Kenya. Het voorbereidende comité uit Kenya is hiervoor het hele land door getrokken om verhalen van vrouwen op te tekenen. De We reldgebedsdag is namelijk van ouds een initiatief van 'christen vrouwen'; in 1887 riep een aantal Amerikaanse vrouwen op tot een gebedsdag voor de zending in hun land. De oproep om in het gebed massaal aandacht te besteden aan de nood in de wereld, is uitge groeid tot een gebedsdag in zeker 180 landen, die altijd op de eerste vrijdag in maart wordt gevierd. Sinds 1828 neemt ook ons land deel aan de Wereldgebedsdag. Daarvoor is een nationaal comité actief, zoals dat ook in andere lan den bestaat. De liturgie wordt verspreid door een Internationaal Comité in New York. In de diensten wordt ook gecollecteerd, dit keer voor projecten op het vlak van de ba sisgezondheidszorg en het onder wijs in Kenya. Dergelijke projec ten worden speciaal door het in- ternationale comité geadopteerd. Het thema 'Samen op safari' verwijst natuurlijk naar één van de zaken waardoor een land als Kenya wereldwijd bekend is. Te gelijkertijd zit er, zo wordt door het Nederlandse comité duidelijk gemaakt, ook nadrukkelijk het element in van samen onderweg zijn. De Wereldgebedsdag kent ver der als doelstellingen: verster king van het geloof, het doorbre ken van eenzaamheid, de r zich een deel van de wereldbevoll king laten voelen, het inspirerer van mensen, invloed op de omga Dl ving uitoefenen door gebed èn acj ari hc. Ook in deze regio vindt de op, roep tot de gebedsdag grote weei *el klank. Van de volgende vieringei or ontvingen wij bericht: Lui Leiden: Lorentzhof (tien uur) naa de Haagwijk (drie uur), Haagse tus: Schouwkerk in Stevenshof (zeJope ven uur). Rosenburch (half acht voc en Groenhoven (half acht); Al- mo phen aan den Rijn: Rijnzate (hall ma acht), Driehoorne, De Bron, Goe mo de Herderkerk en Maranathakerk dar (allen acht uur); Wassenaar: Ka we pel van Huize Willibrord (half acht); Leimuiden: hervormde koi kerk (donderdag, half acht) de] Nieuwkoop: hervormde kerk leii (half acht); Nieuwveen: hervorm- de de kerk (half acht); Ter Aar: kw Dorpshuis (half acht). vei de SP' Leidse kerken opnieuw open voor publiek LEIDEN Net als vorig jaar zul len deze zomer een aantal kerken in de Leidse binnenstad op zater dagen de deuren openen voor be langstellenden. 'Langs Leidse Kerken' zal op alle zaterdagen in juli plaatsvinden. De kerken, ze ven in getal, zullen dus ook tij dens de Lakenfeesten (eerste helft juli) geopend zijn. De kerken die dit jaar voor een ieder vallen te bezichtigen, zijn de Hartebrugkerk, Hooglandse kerk, Lokhorstkek, Lutherse Kerk, Marekerk, Pieterskerk en de Waalse Kerk. Diverse activitei ten, zoals (orgel)concerten, rond leidingen, tentoonstellingen of vesperdiensten, zullen op de be wuste dagen worden georgani seerd. In samenwerking met de VW zal een folder worden verspreid, waarop een routekaartje en een korte beschrijving van de mee werkende kerken staat. De kerken zullen op de bewus te dagen geopend zijn van elf tot 'Langs Leidse Kerken' is een initiatief van de betrokken ker ken. Een pentekening van de her vormde Marekerk, gezichtsbepa lend voor de Leidse binnenstad. Eilandbewoners winnen slag met boot op zondag Bewoners van het behoudende calvinistische Britse eiland Harris hebben de strijd tegen veerbootschappij Cal mac voorlopig gewonnen. De 1 maatschappij wilde vanaf mei ook op zondags op het eiland gaan varen, maar heeft onder druk van hevige protesten en drei- I gementen van het plan af moeten J Calmac schrijft echter dat het toch een keer van zal moeten ko men en kondigt al vast aan dat het plan volgend jaar uit de ijs kast wordt gehaald. Ook dan zal de veerbootmaatschappij kunnen rekenen op dreigementen van sers om de haven te blokkeren alsi het werkelijk zo ver komt. De ruim 23.000 inwoners van het eiland, dat tot de Hebriden be-j hoort, zijn bijna allen lid van dej Free Church of Scotland of de\ Free Presbyterian Church. Zij hechten zeer veel waarde aan de zondagsrust. Volgens een recente opiniepeiling zou zeventig pro cent van de bevolking tegen zondagsdienst van de veerboot zijn. Godsdienst in meervoud. Godsdienst in meervoud is het thema van een cursus van twee zaterdagen, die het Hendrik Krae- mer Instituut in Oegstgeest orga niseert op 4 en 25 mei. Daarbij staat de ontmoeting tussen cultu ren centraal. Sprekers zijn drs. J. D. Gort (missioloog aan de VU) en Abdulwared van Bommel (Mos lim Informatiecentrum Den Haag). Opgave en inlichtingen via tel. 071-177777. Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Hete- ren W. van den Brink Twfjzelerheide, te Markelo J. A. D. van der Boon Hum- Gereformeerde Kerken: beroepen tinchem en N. W. Schreuder Goes; be roepen te Drachten Chr. van der Poel Yerseke, te Sprang Capelle dovenzorg R. Boogaard Leiderdorp;

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2