Eline Vere is vrouw van deze tijd' De mens op z'n breekbaarste moment Golden Earring is ruiger geworden' Gitarist Izar Elias (13) wint Prinses Christina Concours Berlijn in schaduw van Rotterdam Jan Blokker schreef scenario naar Couperus' roman PAGINA 19 DEN HAAG (GPD) De 13-jarige Izar Elias uit Amstelveen heeft met zijn formidabele gitaarspel voor groot enthousiasme gezorgd tijdens de finale van de 22ste aflevering van het Prinses Christina Concours in een afgeladen Diligentia (Den Haag). 'Hij was dé grote knaller', aldus Ruud van der Meer, directeur van de Stichting die het concours organi seert. Elias kreeg afgelopen zondagavond van de jury voor zijn presta ties een culturele reis naar Londen aangeboden. Verder mag hij als so list samen met het Residentie Orkest optreden en zal hij binnen niet al te lange tijd te zien zijn op de televisie (Veronica). Het Prinses Christina Concours - vroeger: Edith Stein Concours - is een jaarlijks terugkerend muzikaal evenement met als doel middelbare scholieren te stimuleren tot muziekbeoefening op zo hoog mogelijk ni veau. Aan de finale in Den Haag zijn in de maanden januari én februari regionale voorronden in Tilburg, Enschede, Groningen en Den Haag voorafgegaan. Afgelopen zaterdag werd in een zaal van het gebouw van de Raad van State in Den Haag de halve finale gehouden. De 2de prijs in de categorie jonge musici tot en met 14 jaar werd niet toegekend. Een gedeelde derde prijs ging naar de 14-jarige violist Joris van Rijn uit Arnhem en de 13-jarige pianiste Catelijne Smit uit Den Haag. Smit krijgt een optreden in het kinderprogramma van RTL 4, Te- lekids. Van Rijn is volgens zijn leraar nog niet toe aan een tv-optreden. In de categorie musici van 15 jaar en ouder werd de eerste prijs toege kend aan de 16-jarige pianist Bas Verheijden uit Zeist. Hij gaaf een cul turele trip naar het Franse Chartres maken. De tweede plaats was voor de 15-jarige hoboïste Tanja van der Kooij uit Den Haag die als soliste gaat optreden met het Jeugd Orkest Nederland. De 15-jarige harpiste Wiedke Dirks uit Amsterdam ontving de derde prijs (optreden voor AVRO-radio). Aan de 16-jarige pianiste Lieven Sienema uit Heeren veen werd de vierde prijs toegekend (aantal theaterbonnen). Prinses Christina was op de finale aanwezig en sprak na afloop met alle deelnemers. Overzichtsexpositie Amedeo Modigliani (1884-1920) in Düsseldorf "Ik zou liegen als ik zeg dat Louis Couperus altijd mijn lievelingsschrijver is geweest. Maar ik vond zijn Eline Vere wel een mooi boek toen ik het in de oorlogsdagen voor mijn boekenlijst op de middelbare school moest lezen. Bij herlezing, nu - tien jaar geleden, bleef ik dat vinden. De vraag 'hoe krijg ik het boek klein', vormde voor mij de uitdaging om het filmscenario van de roman te schrijven", aldus Jan Blokker, de scenarioschrijver van de speelfilm Eline Vere, die vanavond in aanwezigheid van koningin Beatrix en Prins Claus in Amsterdam in première gaat. Vanaf 1 maart is de film van de Belgische regisseur Harry Kümel in de Nederlandse bioscopen te zien. Van onz^ correspondente Sandra Jongenelen AMSTERDAM Eline Vere is het verhaal van een vrouw in het Den Haag van 1890, die wanhopige po gingen doet om haar verstikkende milieu te ontvluchten. Op zoek naar het geluk, op zoek naar 'leuke kerel' gaat ze letterlijk aan Den Haag ten onder. Blokker: "Het is een vrouw van deze tijd, zou je kunnen zeggen want het breken met het milieu en de daarbij behorende conventies is van alle tijden. Of het nu om het burgerlijke, streng-christelijke of het PSP-milieu gaat, maakt in feite niets uit". Couperus (1863-1923) schreef zijn roman, waarmee hij in 1889 debu teerde, eerste in feuilleton-vorm voor de Haagse krant Het Vader land. Eline is volgens Blokker ge deeltelijk het alter ego van de schrij ver. "Hij was nog een snotaap van het van 25 jaar toen hij het boek schreef. Half bewust, half onbe wust, heeft de schrijver zichzelf in Eline en haar neef Vincent opge splitst". In het boek en de film is neef Vincent, gespeeld door Thom "De homoseksuele geaardheid van Vincent heb ik in de film echter benadrukt omdat de ontknoping van het boek van Couperus 'niet echt klopt'. Dat blijkt bijvoorbeeld ook uit de kritiek van Lodewijk van Deijssel bij het verschijnen van het boek. Van Deijssel vond het een magnifieke roman maar snapte het einde van de roman totaal niet om dat hij niet begreep dat Vincent ho moseksueel was. Daarom heb ik bij het schrijven van het script zijn ge aardheid wel duidelijk aangegeven. Ik ben er overigens van overtuigd DEN HAAG (GPD) Zo af en toe in het nu al zevenentwin tigjarig bestaan van Golden Earring gaat er wel eens een jaartje voorbij, waarin er ogenschijnlijk weinig gebeurt rond de groep. Met 22 elpees op haar naam haalt de Earring net niet een jaargemiddelde van één. Vorig jaar ontbraken George Kooijmans en compa- nen weer eens in de release- lijsten. Een absentie die in maart wordt goedgemaakt. Dan verschijnt de nieuwe el pee/cd 'Bloody Buccaneers', gevolgd door een bescheiden tour van 15 optredens in Ne derland en 11 in Duitsland. "We zijn de snelsten niet meer", ver klaart de in België wonende George Kooijmans de ietwat vertraagde komst van de nieuwe plaat. "We wa ren vorig jaar al wel een heel eind op weg, maar we wilden ons niet haas ten. Je moet als gevestigde band toch wat ruimer de tijd nemen om te zoeken naar goede nummers. Om dat je veel speelt, is er betrekkelijk weinig tijd om aan nieuwe composi ties te werken. Bij beginnende groe pen ligt dat anders, die barsten vaak nog van materiaal en kunnen snel achter elkaar platen uitbrengen". Volgens Kooijmans heeft de ver broken relatie met good-old Kees van Kooten geen invloed gehad op de betrekkelijke stilte aan het front. De Earring zei vorig jaar Van Koot- ens platenmaatschappij CNR vaar wel. Alhoewel het niet hardop wordt gezegd, was 'Keeper of the Flame' commercieel geen overwel digend succes. "In Nederland en Duitsland verkochten we goed, al leen internationaal stelde het niet veel voor. Nu we bij CBS/Sony heb ben getekend, voor drie elpee's, ho pen we ook in Amerika weer wat aan de weg te kunnen timmeren". "We wilden ons door niemand la ten opjagen en dat is de oorzaak om pas dit voorjaar met een nieuwe plaat te komen en meteen te gaan touren" zegt Kooijmans, die 'Kee per of the Flame' achteraf wat 'te elektronisch' vond. "Terugkijkend ben ik niet zo gelukkig met die plaat. Daarom is alles nu veel sim peler gedaan. Gewoon track 1 en track 2, meteen opnemen en geen flauwekul. Het is eigenlijk een beetje terug naar vroeger, veel meer aandacht voor de melodie, maar toch ook nog behoorlijk wat ruige stukken. Er hangt een live-sfeertje op deze plaat". Op twee nummers na van bassist- /toetsenist Rinus Gerritsen ('One shot from paradise' en 'When love turns to pain'), bevat de nieuwe el pee/cd allemaal composities van het vaste duo Barry Hay/George Kooij mans. De titel van de twaalf num mers tellende elpee/cd wordt 'Bloody Buccaneers'. "Die titelsong geeft de sfeer wel goed weer. Naast een paar mooie ballads is het allemaal behoorlijk stevig. Echt een piraten-stijltje. Dat zal ook in de hoes, die wordt gete- Eline een wat vrolijkere vrouw werd dan in de eerste versie". Over het uiteindelijke resultaat van de speelfilm, die meer dan twee uur duurt, is de scenarioschrijver zeer tevreden. "Het is een film die ver boven het gemiddelde uitsteekt van wat in onze landen wordt ge maakt. De film deugt". "Toch is de film niet echt meer van mij. Hoewel het resultaat wel zo is als ik me had voorgesteld is de film voor 99 procent het werk van regisseur Harry Kümel. Hij kan de literatuur van Couperus in filmbeel den overbrengen en literaire dialo gen filmisch omzetten". Dat de film daardoor op een mo derne Avenue-cover zou gaan lij ken, wijst Blokker resoluut van de hand. "De film is artificieel, zoals het hoort. Bij een film wil ik gepakt worden door een werkelijkheid die ik niet dagelijks om me heen zie, want anders zet ik de televisie wel aan. Het moeten droombeelden zijn". f TH EOLIM PERS PRIJS - De Theo Limpergpnjs 1990, de prijs voor oorspronkelijkheid van industrieel ontwerpen, is toegekend aan de di recteur van het Groninger Museum Frans Haks. De onderscheiding is door een financiële bijdrage van het ministerie van WVC mogelijk ge maakt. Of de prijs volgend jaar op nieuw zal worden toegekend is nog onzeker, aldus een woordvoerster. Hij leidde het liederlijke leven dat leken vaak kenmerkend vinden voor kunstenaars. Amedeo Modigliani was een zware drinker en verslaafd aan drugs en vrouwen. Dat hij daarnaast de tijd vond schilderijen te maken die een serene rust uitstralen, sprak minder tot de verbeelding. Terwijl juist het verschil tussen de mens Modigliani en de kunstenaar Modigliani het grote raadsel van zijn leven was. Wie op de fraaie overzichtstentoonstelling van zijn werk in Düsseldorf rondkijkt, ziet geen spoor van een losbandig leven. Als geen ander is Modigliani erin geslaagd leven en werk uiteen te houden. Van onze correspondent Theo Hakkert DÜSSELDORF - Ook het dage lijks leven was niet aan hem be steed. De gruwelen van de Eerste Wereldoorlog lieten hem artistiek gezien koud. In het hectische Parijs van begin deze eeuw werkte de zie kelijke Italiaan van joodse komaf aan een persoonlijk oeuvre dat weliswaar een geheel eigen stempel droeg, maar zo wars was van enig programma, dat het geen school heeft gemaakt. Modigliani, tijdge noot en vriend van Picasso, Jean Cocteau en Marc Chagall, was een loner. Hij zocht zijn eigen weg. Amedeo Modigliani was vijftien jaar toen zijn moeder hem in 1898 naar de kunstacademie van zijn ge boorteplaats Livorno stuurde. Hij werd er getraind in de impressionis tische school en leerde er zowel landschappen als portretten schil deren. Beïnvloed door het lezen van 'decadenten' als Oscar Wilde en Ga- briële d'Annunzio en de filosoof Henri Bergson, ging hij zich gedra gen als een peintre maudit. Hij werd een bohémien, maar dan zo een die er stilletjes een serieuze, persoonlij ke kunstopvatting op nahoudt. Hij voelde zich in de eerste plaats beeldhouwer en gedurende zijn eer ste jaren in Parijs, waar hij in 1906 arriveerde, bekwaamde hij zich in die richting. Tot de oorlog uitbrak, werkte hij als beeldhouwer, onder meer in het atelier van Brancusi. Mogelijk onder invloed van zijn slechte gezondheid stapte hij rond 1915 over op schilderen, wat hij tot zijn dood bleef doen. Hij stierf in 1920 aan tuberculose. Aan Marinetti's bevel dat in het futuristische tijdperk geen naakten mochten worden geschilderd liet Modigliani zich niets gelegen lig gen. Weinig schilders voor hem hebben de vrouw zo in haar naakt heid durven uitbeelden. Elke po ging met een stuk lingerie enige schaamte te suggereren ontbreekt op dit grote doek. Op 'Le Grand Nu', dat destijds een schandaal ver oorzaakte, is het vlees ook echt vleeskleurig. Het ligt voor de hand in Modiglia- ni's naakten toch enige invloed van het kunstenaarsleven te zien. Maar dat is schijn. Het was hem er niet om te doen vriendinnen te portret teren. Sterker nog: elke vorm van individualiteit ontbreekt. Het ging hem om het 'feit' van het vrouwenli chaam, zonder vulgaire of erotische bijbedoelingen. Dat kan ook de re den zijn geweest waarom er schan de over werd gesproken: het ont breken van enig gevoel in de uit beelding. Iets wat ook over de ge klede portretten kan worden ge zegd, die in blootheid eigenlijk wei nig voor de naakten onder doen. Scheve nek In het museum in Düsseldorf han gen de naakten in de zaal na de por tretten en het lijkt wel of ze daar door minder onthullend lijken. De mooiste portretten zijn voorname lijk van keurig geklede vrienden van de schilder, onder wie Modigli- ani's agent Leopold Zborowski en de schrijvers Max Jacob en Jean Cocteau. Modigliani heeft ze echter in hun hulpeloze naaktheid gevan gen, op hun breekbaarste moment. Het hulpeloze zit 'm in de houding, niet in de blikken. De ogen namelijk zijn veelal open gaten. Alsof je er achter kunt gaan staan als op een kermis en een taart naar je hoofd krijgt. Als er wel pupillen zijn ge schilderd, kijken ze neutraal en 'spreken' niet. Je vraagt je af of zijn modellen blij zijn geweest over de wijze waarop ze zich uitgebeeld za gen. Het zijn bepaald geen flatteren de portretten. Enige uitbeelding van karakter ontbreekt. Het zijn één-dimensionale koppen, soms op het karikaturale of. Een spel met vorm, eerder dan een realistische weergave. De figuren zitten in een meewari ge houding in een nauwelijks inge vuld decor. De handen over elkaar, het langgerekte, ovale hoofd wat scheef op een soms te dikke en al tijd te lange nek. Uit die schuine nekken is wel eens afgeleid dat Mo digliani door het maniërisme zou zijn beïnvloed. Er worden graag vergelijkingen getrokken met Par- migianino's 'Dame met de lange nek', het maniëristische meester werk dat in de Uffizi hangt in Flo rence. Ik vind dat wat overdreven, want andere voor het maniërisme min stens zo belangrijke kenmerken ontbreken ten enen male. Modiglia ni heeft hoogstens zo hier en daar uit de kunstgeschiedenis iets ge plukt wat hij gebruiken kon om een geheel eigen stijl te ontwikkelen. Uit zijn sculpturen spreekt Egypti sche en Oosterse invloed, in de vlak ke tekening van sommige koppen en lichamen op de schilderijen schemert het kubisme en ook Cé- zanne spreekt een woordje mee. In de Kunstsammlung Nord- rhein-Westfalen is de zaal met werk van Paul Klee ontruimd om de teke ningen van Modigliani te kunnen tonen. Ze hangen er in een vreselijk licht, maar zijn de hoofdpijn waard. Modigliani gebruikte de tekening net als zovelen bij wijze van voor studie. Over de invloed van Modigliani kunnen we kort zijn. die heeft hij nauwelijks gehad. Hij paste niet in een stroming en voor eenzamen is er niet veel plek in de geschiedenis. Bovendien bleef zijn werk in de schaduw van zijn leven staan. Feit is wel dat Modigliani in de luwte van de modernistische avant-garde een fijn oeuvre heeft nagelaten, dat in Düsseldorf in al zijn pracht is te be wonderen. Tentoonstelling: Amedeo Mo digliani. Malerei, Skulpturen, Zeichnungen. Kunstsammlung Nordrhein-Westfalen, Grabbe- platz 5, Düsseldorf. Tot 1 april. Daarna in Kunsthaus Zürich van 19 april tot 7 juli. Catalogus: Werner Schmalen- De dichter/schrijver Max Jacob, geportretteerd door Modigliani. ^rou> bach: Amedeo Modigliani. Vitge- gus is voor DM 98.- in een Duitse verij Prestel München. Prijs DM en Engelse versie ook in boekhan- 49,- op de tentoonstelling. Catalo- del te koop. BERLIJN (GPD) - Tot aan het afge lopen weekeind bleef de Golfoorlog een randverschijnsel op de 41ste Berlinale, alleen voelbaar door de scherpe bewaking en een enkele (valse) bommelding. Zaterdag avond. drie dagen voor het slot van het filmfestival, won de realiteit het echter toch even van de fictie: op de beeldschermen van het gesloten tv- circuit in het perscentrum, waarop eerder alleen interviews met regis seurs en acteurs waren uitgezon den, verschenen opeens beelden van CNN. De hoop op vrede blijkt op dat moment de bodem te zijn in geslagen. In zo'n sfeer ga je liever niet zitten klagen over de teleurstellende artis tieke kwaliteiten van de films die meedingen in de competitie in Ber lijn. Eerder ga je extra hard op zoek naar die films die enige relatie heb ben met wat er op dit moment in de wereld gebeurt. Natuurlijk is de Golfoorlog geen thema dat als zodanig op het festival in films aan bod komt. daarvoor is het medium nu eenmaal te traag, maar in de Iraanse film "Dandan-E Mar" van Masud Kimiai komt bij voorbeeld wel aan de orde wat voor gevolgen de vorige oorlog van Irak had, voor de Iraanse samenleving wel te verstaan. Masud Kimiai laat de demoralisatie, de corruptie en de ontworteling zien die per definitie het gevolg zyn van een oorlogssitu atie. De uitwerking van het verhaal is helaas aan de magere kant Thematisch ook interessant en aanzienlijk sterker is de buiten competitie vertoonde Frans-Alge- rijnse film "Cheb" van Rachid Bou- chareb. De verschillen tussen de Arabische en de westerse wereld worden hierin helder belicht aan de hand van de lotgevallen van een in Frankrijk opgegroeide Algerijnse jongen die na een veroordeling door de Franse autoriteiten wordt uitge wezen en opeens in een Arabische cultuur belandt die hem volmaakt vreemd is; de jongen spreekt zelfs geen woord Arabisch. Hoewel "Cheb" vooral gaat over de ont heemding van allochtone jongeren kunnen ook westerse kijkers door de verbaasde ogen van die gedepor teerde jongen heel goed meekijken naar een voor hen vreemde cultuur, waarvan het beeld in de westerse publieke opinie door de affaire Rus hdie en de Golfoorlog een gevoelige knauw heeft gekregen. Prijzen De oorlog zal niet kunnen verhinde ren dat er vanavond in Berlijn ge woon prijzen uitgereikt worden. Als de voortekenen niet bedriegen, dan zullen die prijzen zeker voor een deel bij "Dances with Wolves" be landen. Juryvoorzitter Volker Schlondorff heeft zich in elk geval al opvallend positief over de film van Kevin Costner uitgelaten en met nog slechts een paar films te gaan is niet duidelijk welke concur rent kwalitatief een beetje in de buurt komt, even afgezien van het buiten mededinging vertoonde The Godfather III" en de Russische film "Satana". Alle speculaties, die tot het rituele tijdverdrijf in de wandelgangen be horen. kunnen echter niet verhul len dat de Berlinale dit jaar weinig te bieden had, zeker niet voor festi valgangers die ook in Rotterdam waren. Je hoeft geen Nederlandse chauvinist te zijn om te constateren dat de interessantste produkties in het Berlijnse programma voor een belangrijk deel een maand eerder al in de Maasstad te zien waren, met Sokoerovs 'De tweede cirkel' als be langrijkste voorbeeld. Golden Earring: "De fans zien ons in Amerika nog behoorlijk zitten". George Kooijmans wil publiek ,oude, image laten zien kend door Koos O., tot uitdrukking komen piraten, bloed, oorringen en zwaarden, kortom een tamelijke ruige Earring". Naast de titelsong maakt ook de ballad 'Going to the run' kans om als single uit te ko men. Kooijmans wil zich nog niet op voorhand uitspraken over de Ame- rika-aspiraties van de Earring. "We zijn er voor het laatst m '84 geweest en zelf heb ik er wel zin in om weer eens wat in de States te gaan doen Het moet echter wel verantwoord zijn. Er zijn in de afgelopen jaren best aanbiedingen geweest, maar we zijn voorzichtig. Het heeft geen zin daar in het wilde-weg te gaan spelen, zonder uitzicht te hebben op goede ondersteuning en plaatver koop. Anders is het gewoon zakken geld weggooien. Met dat nieuwe platencontract bij CBS/Sony hopen we natuurlijk wel op een terugkeer naar de States. De fans zien ons daar nog altijd behoorlijk zitten". Duitsland is een ander verhaal. "Dat land hebben we met name in de jaren met die Amerikaanse toer- nee's behoorlijk laten zitten. De laatste jaren zijn we dat aan het goedmaken De Earring is in Duits land nog altijd een grote naam". Winterswijk, Cultureel Cen trum (SS MnuOs Dm lm h. Rrabanthal (15 maart); Gom, Zee landhal (16 maart); Zutphen. Ilan- zehof (22 maart); Beneden Leeu wen. De Rosmolen (23 maart); Ge- mert. Feesttent (29 maart); Al phen (N.Br.). Feesttent 6 april); Wolvega (13 april); Lelystad. Ago ra (19 april); Franeker, De Treve (20 april); Arnhem. Rijnhal (27 april); Voorthuizen. Feesttent (30 april); Meijdreeht. Feesttent, (19 mm; Hi i suijU Iiinthrr, xt- ti lit!H mi-I). u n In. li l stti nt (12 juli), l ihisIr111'kiri xtti nt (12 au gustus). mij bijvoorbeeld veel valser dan bij Couperus. Hii is een slang, die het onnozele bakvisje Eline in ander halfjaar tijd de ondergang in drijft". Ook Eline is niet helemaal het zelfde personage als in het boek. Blokker: "Ik heb Eline veel vrolij ker en vitaler gemaakt. Bij Cou perus is zij toch vooral de zeurderi ge vrouw die slachtoffer is van haar eigen manische depressiviteit. Ik heb haar meer het slachtoffer van Den Haag gemaakt". In het eerste scenario, dat Blokker al in 1983 schreef, komt Eline volgens hem, overeen met de Eline van de roman. Toen verdween het script echter in een diepe lade omdat Kümel de film financieel niet rond kon krijgen. De Belgische regisseur vroeg Blokker al in 1981 om een scenario naar het boek van Couperus te schrijven. Al in de jaren zestig verfilmde Kü mel de novelle Monsieur Hawarden naar een scenario van Jan Blokker. "Het is een film die boven het gemiddelde uitsteekt. De film deugt". Hoffman, het zwarte schaap van de familie. Volgens de Vere's heeft hij een negatieve invloed op Eline. dat Couperus zich hierdoor niet in zijn graf zal omdraaien". Bij het schrijven van het filmscena rio heeft Blokker ook scènes toege voegd die niet in het boek staan. "De al genoemde neef Vincent is bij Blokker: "Toen filmproducent Mat- thys van Heijningen mij ongeveer twee jaar geleden belde met de boodschap dat hij de financiering van Eline Vere, die in totaal acht miljoen gulden heeft gekost, rond had, heb ik het script opnieuw be keken. Het viel me mee. De scènes zaten op de juiste plaats en de dialo gen waren niet slecht. In samenwer king met de Belg Patrick Pesnot heb ik de dialogen echter per scène kwartslagjes gedraaid, waardoor

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19