Asielzoekers in Leiderdorp: 'Wachten voelt als huisarrest' 'Gebruik liever verpeste bollengrond' BRANDWEERMUSEUM IS WEER OPEN Pleidooi in open brief voor behoud weide op grens Leiden en Oegstgeest 'Polders bij Kagerplassen moeten groen blijven' Vluchtelingenwerk zoekt vrijwilligers voor betere opvang LEIDERDORP - De Leiderdorpse afdeling Vluchtelingenwerk Neder land is op zoek naar nieuwe vrijwil ligers. De groep zoekt vooral ver sterking om de elf asielzoekers die drie huizen in Leiderdorp bewonen, beter te kunnen begeleiden. Boven dien hoopt Vluchtelingenwerk op een vierde opvanghuis, zodat meer asielzoekers onderdak kunnen krij gen terwijl ze wachten op toeken ning van hun asielrecht. "Ik woon nu al drie jaar in een van de Leiderdorpse opvanghuizen en weet nog steeds niet of ik asielrecht krijg", vertelt de Roemeense poli tieke vluchteling R. Bechir. "Dat wachten is heel moeilijk. Vandaag zit ik nog hier, maar misschien ver telt justitie me morgen dat ik terug moet naar Roemenie. En daar ben ik niet veilig; ik heb problemen ge had met de Securitate en die arres teert me zodra ik terugga". "Het wachten voelt als een soort huisarrest", vervolgt Bechir. "Ik wil graag werken, maar dat mag niet omdat ik geen verblijfsvergunning heb. Ik kan zelfs niet op vakantie, want ik moet elke woensdag mijn stempeltje halen bij de vreemdelin genpolitie". "Dat wachten op de uitspraak van justitie is psychologisch het aller ergste", bevestigt de coördinator van de opvang, mevrouw L. Muller. "We organiseren wél van alles, maar het grootste deel van de dag is er niets te doen en kijken ze maar naar de televisie. Dat is op de lange duur verschrikkelijk". Integratie De asielzoekers volgen in Leiden een basiscursus in de Nederlandse taal. "De wachttijden zijn gemid deld drie tot vier jaar en je kunt die mensen toch niet laten zwemmen. Ze moeten zelfredzaam zijn", vindt Muller. Van werkelijke integratie in de Nederlandse cultuur is echter geen sprake tot het asielrecht is toe gekend. Muller: "We hebben een heel pro gramma met sociaal-culturele acti viteiten om de ergste verveling te voorkomen. Zo nu en dan een mu- seumbezoek en jaarlijks een bus tocht naar iets typisch Nederlands, bij voorbeeld Slot Loevestein. Een keer per jaar gaan ze een lang week einde weg om toch wat van vakantie te proeven. Er zijn voorlichtings avonden over bij voorbeeld de ge zondheidszorg in Nederland of de juridische procedure van de asie laanvraag. En ze kunnen sporten bij de Leiderdorpse voetbal- en volley balverenigingen". De vrijwilligers zouden wel meer willen doen om de asielzoekers uit de slepende verveling te halen maar de meeste aandacht wordt opge slokt door de begeleiding naar offi ciële instellingen. "Volgens de af spraken moet een gemeente op elke duizend inwoners twee asielzoekers opvangen. In Leiderdorp zou er dus plaats moeten zijn voor 44 vluchte lingen maar er zijn er slechts elf. Als er een vierde opvanghuis komt, kunnen we vijftien asielzoekers on derbrengen. Het blijft toch een druppel op de gloeiende plaat". De vijf vrijwilligers die de Leider dorpse afdeling nu telt, hebben de handen vol aan de begeleiding van de elf vluchtlingen. "We gaan weke lijks met ze mee naar de vreemde lingenpolitie en zorgen dat uitke ring, bankrekening, ziekenfonds en dergelijke in orde zijn", vertelt be geleidster M. Stolk. "Daarnaast re gelen we de contacten met de advo caat die de hele procedure begeleid en moeten we zorgen dat de juiste aanvragen de deur uitgaan. We zijn bij het politieverhoor om erop te let ten dat de vluchteling goed behan deld wordt. En mijn deur staat altijd voor ze open". Niet elke nieuwe vrijwilliger krijgt echter een dergelijk omvang rijke taak. Ook mensen die kunnen behangen, verven, gordijnen naaien of schoonmaken zijn welkom. Mul ler: "De drie huizen aan de Erica laan, de Engelendaal en de We derikkreek in Leiderdorp moeten worden opgeknapt. Dat gebeurt eens in de paar jaar maar dan zijn er wel veel mensen nodig. We zoeken vooral mensen die echt geïnteres seerd zijn in anderen en in andere culturen". Inlichtingen bij mevrouw L. Mul ler: 071 -13 18 15. Asielzoeker R. Bechir: "Ik kan zelfs niet op vakantie want ik moet elke woensdag een stempeltje halen bij de vreemdelingenpolitie. <'oto Jan Holvast) DINSDAG 26 FEBRUARI 1991 Leiderdorp geeft tien cent voor elke kilo papier LEIDERDORP Een dubbeltje voor elke kilo oud papier die vereni gingen inleveren. Dat is de prijs die burgemeester en wethouders van Leiderdorp willen betalen tot de ge meenteraad in overleg met de Ge- vulei een garantieprijs heeft vastge steld. Het college noemt het milieu hygiënisch en financieel ongewenst het papier te verwerken met het huisvuil. CDA-avond in Zoeterwoude ZOETERWOUDE - Het Zoeter- woudse CDA biedt inwoners van het 'groene dorp' vanavond een kijkje achter de provinciale scher men. Vanaf acht uur wordt in 'Ons Huis' de algemene ledenvergade ring gehouden. Na het huishoude lijke gedeelte is de vergadering van af negen uur toegankelijk voor alle inwoners van Zoeterwoude. Vanaf dat moment wordt er een film ver toond over de provincie, getiteld 'Zuid-Holland in vele facetten'. De Zoeterwoudse CDA-kandidaat voor de Provinciale Staten, mevrouw H. Elderhorst-van Hofwegen, zal een toelichting geven op het provinciaal CDA-verkiezingsprogramma. Maarten 't Hart over bouwen in Klinkenbergerpolder OEGSTGEEST - Het weiland aan de Oegstgeester Gevers straat, op de grens van het grond gebied van de gemeenten Leiden en Oegstgeest. mag nooit worden bebouwd. Dat is de strekking van een open brief die een aantal ver ontruste organisaties en particu lieren aan het gemeentebestuur van Oegstgeest heeft verzonden. De brief is ondertekend door ver tegenwoordigers van het buurt- comitë Boschgeest, de Stichting behoud buitenplaatsen Ende geest, de werkgroep Milieuzorg Oegstgeest, de Vereniging Oud Oegstgeest en een aantal omwo nenden. Enerzijds zijn de onderteke naars tevreden over bestemmingsplan omdat daarin duidelijk wordt aangegeven dat de Weilanden groen moeten blij ven. Anderzijds presenteert het college van B en W vrijwel op het zelfde moment een ontwerp van een stedebouwkundig bureau waarin wordt voorgesteld het ge bied wël voor een deel te bebou wen. Het bureau heeft in op dracht van de gemeente Oegst geest het plan gemaakt om aan te geven hoe alle 'open gaten' in de Geversstraat kunnen worden be bouwd. 'Bestuurlijk verdient een en an der geen schoonheidsprijs; stede bouwkundig evenmin', schrijven de organisaties. Zij vragen dan ook 'een duidelijke uitspraak' van de gemeenteraad van Oegstgeest. 'De vaststelling van het bestem mingsplan Endegeest geeft u hiertoe alle gelegenheid', beslui ten de ondertekenaars de brief. Enige weken geleden werd het ontwerp-bestemmingsplan in een Oegstgeester raadscommissie be sproken. De organisaties die nu de brief hebben ondertekend ageerden toen hevig tegen het plan. De meeste sprekers kondig den bij die gelegenheid aan hun eerder ingediende bezwaarschrif ten zeker te zullen handhaven, ook als de gemeenteraad met het plan akkoord zou gaan. Waar schijnlijk gebeurt dat binnen kort. WARMOND - De Warmondse schrijver en bioloog Maarten 't Hart vindt het verschrikkelijk dat col legepartijen CDA en WD de War mondse Klinkenbergerpolder wil len bebouwen. De schrijver van 'Een vlucht regenwulpen' bewoont een boerderij in deze polder met een hectare grond er omheen. "De pol der kent een heel rijk vogelleven. Als de polder wordt bebouwd, ver dwijnen de vogels". Zonder moeite somt hij een rijtje vogels op die in de Klinkenberger polder voorkomen. "Er zitten grut to's en kievieten. Soms nestelen er kemphanen en kluten. Verder zit ten er allerlei soorten zangvogels, spechten, roofvogels en uilen. Bij de Oude Toren nestelen vleermui zen. Wanneer er woningen komen, zou het aantal vogels enorm terug lopen. De grutto nestelt bijna alleen maar in Nederland. Elke nestel plaats die hier verdwijnt, is er een te veel". 't Hart vindt het extra cynisch dat hij onlangs een folder van de Neder landse Spoorwegen onder ogen Inbrekers slaan grote slag in Oegstgeest OEGSTGEEST - Inbrekers hebben in de nacht van zaterdag op zondag voor ongeveer 15.000 gulden goede ren buitgemaakt in Oegstgeest. Uit een woning aan de Hazenboslaan verdween onder meer een videore corder, een kleurentelevisie, een Friese staartklok, een kast en siera den. De indringers kwamen binnen door een raam aan de voorzijde van de woning. kreeg waarin de NS het uitzicht vanaf de spoorlijn op de Oude To ren en de ruïne in de Klinkenber gerpolder roemden. "Het is een on- Zuidhollands landschap, dat dan ook al zou verdwijnen". 't Hart is de enige bewoner van de groene polder. Het zou hem niet verbazen wanneer zijn boerderij moet verdwijnen wanneer de wo ningbouwplannen doorgaan. "Op mijn hectare kunnen zo 40 wonin gen worden gebouwd. Maar of ze daadwerkelijk mijn woning zullen onteigenen, durf ik niet te zeggen". 't Hart is een van de twee bewo ners van de polder. Hij heeft als di rect belanghebbende geen extra in formatie gehad van de gemeente. "Waarom zouden we hem anders behandelen?", aldus CDA-wethou- der J.C.M. Wassenaar. "Hij wordt niet anders behandeld dan andere Warmonders". 't Hart heeft zich aangesloten bij de 'contactgroep betrokken Warm onders', die zich kritisch over wo ningbouwplannen heeft uitgelaten. De gemeente heeft nu alle reacties van burgers op de woningbouw plannen van rijk en provincie verza meld en op een rijtje gezet. De con tactgroep heeft gereageerd, maar 't Hart voelde zich niet geroepen om als individu nóg een keer te reage ren. "Als ik in mijn eentje actie zou voeren en er zou een stuk komen in de kranten, zou men zeggen dat ik dat deed uit eigenbelang". Dat er iets moet worden gedaan aan de lijst met woningzoekenden, staat ook voor Van 't Hart vast. Hij ziet echter niet in waarom de Klin kenbergerpolder daarvoor moeten worden opgeofferd. Hij denkt eer der aan bollengrond voor het bou wen van woningen. "Die grond is toch al verpest. En misschien zou den kwekers dat niet eens zo erg vinden, want bouwgrond is meer waard dan bollengrond". Een andere bekende Warmonder, de bioloog professor P. Sevenster, heeft wel een individuele reactie ge stuurd. Hij vraagt zich af of woning bouw wel zo nodig is en betwijfelt of de lijst met woningzoekenden WASSENAAR - Het Wassenaarse brandweermnseum is gisteren heropend. Het museum heeft onderdak gevon den in het souterrain van raadhuis 'De Paauw'. In de hal van het souterrain is een permanente expositieruimte ingericht, waar door de gemeente aangekochte kunstwerken worden tentoongesteld. Het brandweermuseum was bij de oprichting in 1923 gevestigd in het politiebureau aan de Van Zuylen van Nij- eveltstraat. Na enkele jaren moest het museum echter sluiten en werd de collectie opgeslagen in de kelder van het raadhuis. In 1983 konden de antieke brandweermaterialen weer worden bezichtigd. Dit maal in de brandweerka zerne aan de Pieter Twentlaan. Toen de kazerne verhuisde, moest de collectie opnieuw worden opgeslagen terwijl intussen het souterrain van 'De Paauw' werd gerestaureerd. In de permanente expositieruimte wordt ieder pas gekocht kunstwerk eerst tentoongesteld, voor het een defini tieve plaats krijgt elders in het raadhuis. Het brandweermuseum en de expositieruimte zijn elke dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 16.00 uur en in het weekeinde van 13.00 tot 16.00 uur te bezichtigen. (foto Ellen Martens) wel geregeld wordt geschoond. "Volgens mij staan sommige men sen wel vijf keer op die lijst". Als de huizen er eenmaal staan, zijn de be woners er wel bij te vinden, vindt de bioloog. "Desnoods komen ze uit een ander deel van het land. Dat is wel vaker gebeurd". Hij vraagt zich af of er in Neder land niet automatisch wordt ge bouwd omdat er zoveel werkgele genheid mee is gemoeid. Maar wan neer woningbouw toch nodig blijkt, zou bollengrond daarvoor moeten worden opgeofferd. Hij denkt daar bij eerder aan Rijnsburg of Voor hout. Wethouder Wassenaar ontkent in alle toonaarden dat de gemeente werkt met 'vervuilde lijsten met wo ningzoekenden. School brandt af VOORSCHOTEN - De voormalige kleuterschool en kinderdagverblijf aan het Voorschotense Aletta Ja- cobsplantsoen is vannacht om half twaalf door onbekenden in brand gestoken. Het houten gebouwtje brandde tot de grond toe af. De brandweer was snel ter plaatse, maar kon weinig meer uitrichten. Het nablussen duurde tot vijf uur vanochtend. Veel in de dakbedek king verwerkte kunststof materia len bleven lang nasmeulen, waar door het vuur steeds weer oplaaide. Het gebouwtje was de afgelopen week al grotendeels gesloopt door vandalen die houten panelen en ko zijnen meennamen. Zondagavond arresteerde de politie nog twee jon gens die probeerden brand te stich ten. Het gebouwtje zou nog deze week op een 'normale' manier wor den gesloopt. Dat is dus niet meer nodig. Wassenaarse Slag wordt veiliger WASSENAAR - Nadat op het fiets pad langs de Wassenaarse Slag veertien in drie jaar veertien onge lukken zijn gebeurd, heeft de Was senaarse gemeenteraad gisteravond unaniem besloten het pad te bevei ligen. Het deel tussen de Pieter Postlaan en de Klip wordt een me ter verbreed, waarvoor de autorij baan moet worden verlegd. De re constructie kost 421.000 gulden. Asfaltverharding moet het fiets pad zo veilig mogelijk maken. Om aanrijdingen te voorkomen tussen fietsers die langzaam bergop rijden en wielrijders die met grote snel heid de heuvel afkomen, worden de rijstroken gescheiden door een haag. De beplanting moet boven dien het groene en toeristische ka rakter van de Wassenaarse Slag waarborgen. Ook de rijrichtingen op de auto rijbaan worden van elkaar geschei den. Een verhoogde betonrand moet inhaalmanoeuvres voorko men en affaltribbels moet de snel heid van het afdalend verkeer af remmen. Aan de noordkant van de weg wordt daarnaast een voetpad van een meter breed aangelegd. De kruising met de Vleijsmanweg wordt voor de fietsers beveiligd met een zogenaamde verkeersdruppel, een verhoging in de weg die de snel heid afremt. Het Voorschotense schoolgebouw dat vannacht in de brand is gestoken. (foto Hielco Kuipers) WARMOND - De meeste Warmon ders die hebben gereageerd op de folder waarin de gemeente woning bouwplannen van rijk en provincie toelicht, willen de polders langs de Kagerplassen groen houden. De Warmondse recreatie moet hoog in het vaandel staan. Deze conclusie trekt CDA-wethouder C.J.M. Was senaar na het inventariseren van de reacties van Warmonders op de huis-aan-huis verspreide folder 'Warmond op weg naar 2015'. In de folder zijn de woningbouw plannen van rijk en provincie op een rijtje gezet. Collegepartijen WD en CDA hebben zich reeds uit gesproken voor bebouwing van de Klinkenbergerpolder die te noord westen van de bestaande bebou wing ligt. Progressief Warmond (PW) heeft haar mening opgeschort tot de inspraakprocedure is afge rond en zal binnenkort met een standpunt komen. Of er meer voor- of tegenstanders zijn voor bebouwing van de Klin kenbergerpolder, wil de wethouder nog niet zeggen. "Ik heb nog niet geteld. Wel kan ik zeggen dat de groep mensen die bereid is om te bouwen in de Kinkenbergerpolder de 'groene monumenten', zoals de Oude Toren, groen wil houden. Op waardevolle punten moeten open plekken en doorzichten komen". De wethouder roemt de kwaliteit van de reacties. Voor- en tegenstan ders kwamen met goede argumen ten. Ook PW-raadslid B. Schavema- ker, die deel uitmaakt van de pro jectgroep, vindt dat er zinvolle sug gesties werden gegeven. Insprekers die willen bouwen, hebben behalve de Klinkenberger polder meer polders als mogelijke bouwlocatie genoemd. Ze noemden bij voorbeeld de Veerpolder, Broek en Simontjespolder en de Klaas Hennepoelpolder. Het gaat dan om het stuk dat tussen Oegstgeest en de spoorbaan ligt ingeklemd. Volgens Schavemaker houden anderen vast aan de polders waar rijk en provin cie willen bouwen. De commissie ruimtelijke orde ning zal vrijdagavond om 20.00 uur in het gemeentehuis een openbare vergadering houden waarin wordt gepraat over de reacties. Overval op benzinestation Katwijk 'grap' KATWIJK/WARMOND - Een 18-jarige Warmonder is van nacht om vijf uur van zijn bed gelicht voor een overval op een benzinestation in Katwijk. De overvaller kwam gisteravond om acht uur met een bromfiets helm op het kantoortje van het benzinestation aan de Wasse- naarseweg in Katwijk binnen. Hij trok een pistool en zette dat op het hoofd van een Katwijkse klant. Er ontstond een worste ling waarbij de Katwijker een paar klappen op zijn hoofd op liep. Toen de overvaller uitriep dat het slechts om een 'grap' ging, werd hij losgelaten en verdween op de brommer. Het signale ment dat de Katwijkse pompbe diende en de klant van de over valler konden geven, leidde er toe dat de Warmonder vannacht kon worden aangehouden. Hij werd vanmorgen verhoord door de Katwijkse politie. "Wij gaan er voorlopig van uit dat het alle maal geen grap was", verklaar de een politiewoordvoerder vanmorgen. rjassen bij speeltuinvereni ging Kindervreugd, Hugo de Groot straat 100. aanvang 20.00 uur. Loidon voorstelling: 'Het Koekoeks nest', met Petra Laseur en Peter Faber, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. openbare voordracht van het Theosofisch Genootschap over 'De Wetenschap van het occultisme', aanvang 20.15 uur in de Pieters- miging - vergadering van de i 'Vogeliust', aanvang 20. caté-rest. 't Vuurschip. Nieuwe Zeeweg. klaverjasavond van de hereni ging 'Nooitgedacht', aanvang 20.00 uur in Ons Gebouw. Abraham van Royenstraat. de parli|en en kiezers, aanvang 20.00 uur in de (oyer van de Zijl laan-kerk. voorstelling: 'Moordspel'. met jeugdinstuif volleybal, v tot 19.30 uur in het gymnastieklo kaal van de Zonneoloemschool, Jongkindt Coninckstraat. 10.30 tot 12.00 Stadsbouwhuis. Langegracht. kindervoorstelling: 'De Sneeuw koningin', door het Mechels Jeugd Theater, aanvang 14.30 uur in de Leidse Schouwburg. informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centraal Wonen. Gerestraat 20, tel: 121554. voorstelling: 'Het monster van liefde', door het RO-Theater, aan vang 20.30 uur in het LAK-Theater, Cleveringaplaats. Noordwijk bijeenkomst Vrouwenraad Noordwijk met spreekbeurt over 'Homeopathie', door dr. G. Hoog- steen. aanvang 20.00 uur in 't Tref punt. Schoolstraat. n hotel Het Witte Huis. Woubrugge schrijfavond Amnesty Internatio nal. van 20.00 tot 22.00 uur in de openbare basisschool. Emmalaan. klaverjassen bij speeltuinvere- nigng Kindervreugd. Hugo de Grootstraat, aanvang 14.00 uur. lunchconcert door Erzsike Kövy op piano, van 12.45 tot 13.30 uur in de Kapelzaal van K&O, Haze- windsteeg. voorstelling (engelstalig) The Taming of the Shrew', door Lamda, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstelling: .'Het monster van liefde', door RO-Theater. aanvang 20.30 uur in het LAK-Theater. Cle veringaplaats. Leiderdorp klaverjassen Con Bravura, aan vang 20.00 uur in clubgebouw Beu kenschans. Noordwijkertiout open podium Folkclub Noordwij- kerhout, aanvang 20.30 uur in Het Wapen van Noordwijkerhout. Valkenburg film-contact-avond Vereniging Oud Militaire Indiëgangers afd. Zuid-Holland Noord, aanvang 20.00 uur in De Terp.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 14