Woonbooteigenaren woedend Baan zeven werknemers Ladbroke staat op t spel Doorbraak in bestrijding sepsis Provincie wil op termijn boten weg van Kagerj )lassen 'Overheid moet meebetalen aan keuring siergewassen' 'Tekort aan woningen, wèl ruimte voor moskeeën' (Puft Lhcutos DINSDAG 26 FEBRUARI 1991 PAGINA 13 LEIDEN/ALPHEN/NOORDWIJK Zeven werknemers van drie Lad- broke wedkantoren in Leiden. Al phen aan den Rijn en Noordwijk gaan de komende maanden een on zekere toekomst tegemoet nu de Engelse ondernemer heeft besloten zijn activiteiten op de Nederlandse paardenwedmarkt op 30 september te beëindigen. Ladbroke is gedu rende vijf jaar in Nederland actief geweest. De gehuurde ruimten aan de Ko- revaartstraat in Leiden en aan het Thorbeckeplein in Alphen zijn nog niet opgezegd in de hoop dat een nieuwe exploitant zich tijdig aan dient. De vestiging in Noordwijk wordt beheerd door een zelfstandi ge- Bij Ladbroke zijn in het hele land tachtig mensen in vaste dienst. Ze bemannen de 75 kantoren. In Lei den zijn er vier werkzaam, in Al phen twee. in Noordwijk eën. Op het Haagse hoofdkantoor werken nog eens vijftig man. Per brief zijn zij van de situatie in kennis gesteld. Met enigen is. aldus algemeen di recteur Peter Woodward, een af vloeiingsregeling getroffen. Volgens Woodward liep het fout. omdat het prijzengeld met elf pro cent steeg, maar het aantal deelne mende paarden een daling te zien gaf van 22 procent. "En toch", zegt de Noordwijkse zelfstandige be heerder. "heb ik bestaansrecht. Zoals de zaken er nu voor staan sluit ik op 30 september. Maar ik heb goede hoop dat er voor die tijd een nieuwe exploitant is gevonden. Nee. ik heb nog geen stappen on dernomen om wat anders te gaan doen. Daarvoor is het wat aan de vroege kant. Bovendien lijkt het mij stug dat we de zaak moeten slui ten". Om aan te tonen dat hij bestaans recht heeft, vertelt de Noordwijker dat hij afgelopen zondag zo n vijftig man in huis had die een wedje waagden op de paarderennen in Hilversum. Gokkers, die de hele middag bij hem zaten. Als straks de koersen op Duindigt (Wassenaar) weer beginnen zal het. zo verwacht hij, wat minder druk zijn omdat de mensen dan naar de baan zelf gaan. "Ik bekijk het nuchter", zegt hij. "Het is jammer dat dit is gebeurd, maar ik geloof wel dat er een oplos sing, wordt gevonden". Nieuw middel vermindert sterfte aanzienlijk LEIDEN/AMSTERDAM - Ameri kaanse en Nederlandse onderzoe kers hebben een middel ontwik keld waarmee de levensbedreigen de aandoening gram-negatieve sep sis een vergiftiging van het bloed - kan worden bestreden. Proeven in de Verenigde Staten en het Aca demisch Medisch Centrum in Am sterdam (AMC) hebben aangetoond dat het aantal sterfgevallen dras tisch omlaag kan worden gebracht. Het middel is mede ontwikkeld Van onze redacteur Monica Wesseling DEN HAAG/DE KAAG De eigenaren van woonboten in het gebied van de Kagerplassen zijn woedend op de provin cie. De provincie wil op termijn de boten, die voor recreatie worden gebruikt, helemaal weg hebben. Sommige boten mogen nog één keer met vergunning worden verkocht, an dere twee keer, maar weg moeten ze op termijn allemaal. De eigenaren vrezen, naast verlies van vele recreatieve uurtjes op de boot, een fikse waardedaling van hun bezit. Bovendien wordt de provincie ver weten de eigenaren te laat te heb ben ingelicht, dat de inspraak een wassen neus is en dat de problema tiek veel te eenzijdig wordt bekij ken. De plannen voor het op termijn doen verdwijnen van woonboten staan in het provinciaal deelplan De Kaag. De afgelopen jaren is de recreatie in dit gebied sterk gegroeid. Er va ren duizenden plezierjachtjes rond. De 368 woonboten die er liggen, worden niet permanent worden be woond. De grootste concentraties woonschepen liggen onder meer in de beide oevergedeelten van de Spriet, de Warmonder Leede, het Vennemeer. het Molengat. de Hof- lee en de Dinsdagsche Watering. Door de grote drukte komen vol gens de provincie natuur en land schap in het gedrang en de beleids makers stellen dan ook voor paal en perk te stellen aan het ongebreidel de gebruik van de plassen. Woon schepen worden in de nota vanuit landschappelijk oogpunt storende elementen genoemd en moeten dus weg. Dat betekent niet dat ze direct het veld moeten ruimen. Afhanke lijk van de ligging mogen de boten nog een of twee keer worden ver kocht. Geen beroep "Door deze constructie te kiezen kunnen de huidige eigenaren geen beroepsprodcedure aanspannen. Zij worden immers niet direct in zijn belang getroffen'', zagt een van de woonschip-eigenaren, B. van der Spek uit Leiden. Het heeft volgens de Leidenaar geen zin uit te wijken naar een andere plas of een ander deel van Nederland: "Woonschepen worden in het hele land geweerd". Dat betekent dan weer dat een woonschip minder waard wordt. De eigenaren van de woonsche pen hebben zich inmiddels in ver schillende grote en kleinere belan genverenigingen verenigd. De grootste is de Belangenvereniging Woonschipeigenaren op het Venne meer en omgeving, de BWV. De ver schillende verenigingen hebben el kaar gevonden in het Kagerplassen- platform. Secretaris Sekrève van de BWV steekt zijn woede over het provinciaal plan niet onder stoelen of banken. "De belanghebbenden zijn bewust nooit geïnformeerd door de provincie en mogen nu op het laatste moment hun zegje ko men doen". Volgens de secretaris hebben de opstellers van het deelplan uitslui tend gekeken naar de mogelijke ne gatieve effecten van de aanwezig heid van woonschepen. "Ze hebben geen oog voor de beroepsvaart of voor de boeren die met mest het milieu verpesten. Woonschepen worden gezien als horizonvervui ling, maar wat te denken van de op rukkende bebouwing?" Wat betreft de vermeende vervui- kleinere varende plezierscheepjes ling door de woonschepen zijn zijn dat evenmin", zegt Van der Sekrève en Van der Spek een ande- Spek. Sekréve voegt daar nog aan re mening toegedaan dan de provin- toe dat de huizen nabij De Kaag ook cie. Woonschepen zijn niet aange- niet zijn aangesloten op de riole- sloten op de riolering, "maar de ring. De woonschipeigenaren zijn LEIDEN De Leidse Bloedbank wil in de toekomst nauw gaan sa menwerken met de Bloedbank in Den Haag. In dat geval kan de bloedbank over meer donoren be schikken en beter reageren op acute situaties. Een haalbaar heidsonderzoek moet uitwijzen of de plannen te verwezenlijken zijn. De besturen van de Rode Kruis Bloedbanken Den Haag en Leiden nemen in het eerste kwar taal van dit jaar een principebe sluit over de fusie. Sommige bloedcomponenten zoals bloedplaatjes of thrombocyten kun- Leidse bloedbank onderzoekt fusie Haagse bloedbank nen alleen worden bereid uit vers afgenomen bloed. En Leiden heeft vooral behoefte aan die bloedplaat jes, rode bloedcellen zijn er genoeg. In de Haagse regio daarentegen, is juist meer behoefte aan rode bloed cellen. Als beide instellingen gaan samenwerken, kunnen deze be hoeften meer op elkaar worden af gestemd. Bovendien neemt de vraag van ziekenhuizen naar rela tief schaarse bloedcomponenten. die maar beperkt houdbaar zijn, toe. Een grotere bloedbank kan beter aan die vraag voldoen. Het uiteindelijke doel van de fu sie is de verbetering van de patiën tenzorg in de regio. Beide bloedban ken kunnen straks profiteren van wetenschappelijk onderzoek dat in het Academisch Ziekenhuis Leiden wordt gedaan. De bloedbanken lo pen met hun plannen vooruit op het voornemen van de overheid om het aantal bloedbanken in Nederland terug te dringen. volgens beiden allerzins bereid te praten over aansluiting op het riool. De beschadiging van de rietkra gen die de woonschepen zouden veroorzaken, is volgens de Leide naar helemaal uit de lucht gegre pen. "Ik kan me voorstellen dat va rende schepen bij het afmeren riet kragen beschadigen, maar dat geldt niet voor woonboten". De secretaris van de BWV voegt daar nog aan toe "Die koeien, die vreten het riet op. maar daar letten ze niet op. De woonbooteigenaren de schuld ge ven slaat nergens op. Juist bij woon boten nestelen zich tal van bijzon dere watervogels". De provincie heeft voor donder dag een hoorzitting belegd. Veel verwacht Sekrève daar niet van. "Het enige dat ons rest is een brief schrijven aan de commissaris van de koningin en dat zullen we doen door het in Leiden gevestigde Ame rikaanse biofarmaceutisch bedrijf Centocor. Sepsis komt tot stand doordat be paalde bacteriën in de bloedbanen terecht komen en daar een ontste king veroorzaken. De aandoening wordt gekenmerkt door onder meer koorts, koude rillingen, abnormale verlaging van de bloeddruk, snelle polsslag, verwardheid en het onvol doende functioneren van de nieren. Zelfs met de meest optimale behan deling. onder andere met antibioti ca. overlijdt 60 tot 75 procent van de patiënten aan de ziekte. Het nieuwe middel, een met be hulp van biotechnologie ontwik keld antilichaam. verlaagt de sterfte van ernstig zieke patiënten met 39 procent. Bij de meest zieke patiën ten. die tijdens de proeven in een shock verkeerden, verlaagde het middel. Centoxin genoemd, de sterfte zelfs met 42 procent. Volgens een van de Nederlandse onderzoekers. S. van Deventer, in ternist bij het AMC. betekent dit een doorbraak in de bestrijding van de ziekte. "Dit is na jarenlang on derzoek het eerste middel dat de sterfte aanzienlijk vermindert. Bo vendien is de behandelwijze nieuw. Antistoffen die zijn ontwikkeld in laboratoria van Centocor. vermin deren de giftige werking van en- dotoxine, de stof die de ziekte ver oorzaakt". Volgens de onderzoekers begon de verlaging van de sterfte aan sep sis al op de eerste dag van de behan deling met het nieuwe middel. Bij geen van de in 24 verschillende zie kenhuizen in de Verenigde Staten en Nederland behandelde patiënten traden ernstige bijwerkingen op. In het AMC zijn 65 patiënten met het middel behandeld. Opbrengst optreden Herman van Veen voor AZL-kliniek LEIDEN - Om geld bijeen te bren gen voor de uitbreiding van de afde ling beenmergtransplantatie van de kinderkliniek van het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) geeft Herman van Veen een extra voor stelling van zijn lopende theater programma. Deze voorstelling is 2 mei in de Stadsgehoorzaal m Lei den. De voorverkoop begint 1 maart bij de Leidse Volksuniversiteit K O. Het AZL is het enige centrum in Nederland voor beenmergtranplan- taties bij kinderen. Kinderen met bloedkanker worden hier enkele maanden intensief en in geïsoleerde boxen behandeld. Op dit moment telt de kliniek zes van dergelijke boxen. De opbrengst van de extra voorstelling wordt gebruikt voor de aanschaf van een zevende box. De kosten daarvoor zijn 75.000 gulden. De toegangsprijs voor het extra concert is voor het goede doel ver hoogd tot vijftig gulden. Het aantal patiënten met sepsis wordt nu geschat op ongeveer een half miljoen in Europa en de Ver enigde Staten. In Nederland komt de ziekte regelmatig voor. preciese cijfers zijn niet bekend. Ongeveer tussen de 35 en 45 procent van de patiënten overlijdt binnen twee tot vier weken als gevolg van de infec - tie. Het sterftecijfer bij patiënten met een septische shock en bij het uitvallen van vitale organen kan op lopen tot 75 procent. Soms kan de dood al optreden binnen enkele uren na de infectie. Schoolkinderen dragen boompje bij aan omgeving LEIDEN/REGIO - Schoolkinderen planten woensdag 20 maart voor de 35ste keer een boompje in hun woonomgeving. De Nationale Boomfeestdag wordt gevierd in meer dan 530 gemeenten. Koningin Beatrix en prins Claus zijn te gast bij de landelijke viering in Bever wijk. Ter gelegenheid van het zev ende lustrum is door de Stichting Natio nale Boomfeestdag een landelijke scholenwedstrijd uitgeschreven rond het thema 'De bomen in de buurt'. Scholen werden uitgeno digd een groepswerkstuk te maken over het groen in de omgeving van de school. De twee winnaars krijgen hun prijs tijdens de viering in Be verwijk. De eerste Boomfdeestdag werd gevierd in 1957. naar aanleiding van een resolutie van de FAO. de voed sel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties. Daarin werd be zorgdheid uitgesproken over de ontbossing in veel landen, met als gevolg erosie en woestijnvorming. Op 10 april 1975 werd in Apeldoorn door 1600 kinderen de eerste Boom feestdag gevierd. Inmiddels doen meer dan 100.000 schoolkinderen mee aan het jaarlijkse evenement. De gemeenten in deze regio laten zich ook niet onbetuigd. In de dorpskernen Woubrugge en Lei- muiden worden bomen geplant. Zoeterwoude besteedt extra an- dacht aan het onderhoud van be planting bij scholen en Nieuwkoop plant een bosplantsoen en laanbo men. Ook in vrijwel alle andere ge meenten in de Bollenstreek en de Rijnstreek worden bomen geplant. Sassenheim heeft de stichting Na tionale Boomfeestdag laten weten geen plaats te hebben voor aan plant. Toch gaat de dag daar ook niet ongemerkt voorbij. Ongeveer 300 leerlingen krijgen les over bo men. Centmmpartij '86 besteedt ruime aandacht aan wel en wee van de buitenlanders DEN HAAG - Het verkiezings programma Eigen Volk Eerst van Centrumpartij '86 voor de provin ciale verkiezingen past op welge teld twee kantjes. De dijkpolder- huisjes aan de Linge mogen niet tegen de grond, de glasbouw mag niet uit het Westland verdwijnen en dat bouwen van woningen is onzin want die komen toch weer 'ten goede aan allochtonen die vers binnenkomen'. Hoe je het ook went of keert, het gesprek met de lijsttrekker van Centrumpartij '86 Wim Koek (56) komt steeds terecht bij het onderwerp buitenlanders. Je kunt praten over het tekort aan woningen, maar Koek wijst je er op dat er in de Randstad wel ruimte is voor de bouw van mos keeën. Begin over de tolpleinen die zijn partij afwijst, omdat de Nederlander zich in zijn land vrij moet kunnen bewegen en Koek voegt daar aan toe dat er daaren tegen wel een legitimatieplicht moet komen. Maar Koek vindt zich geen ra cist. "Ja, kijk misschien dat ande ren in mijn partij daar verder in gaan. maar ik persoonlijk ben geen racist. Ik weet dat buitenlan ders vaak hele lieve mensen zijn. maar ze horen hier gewoon niet. Als ik in de Paul Krugerstraat in Den Haag loop voel ik me althans niet prettig met al die donkeren". Tot verbijstering van velen is Koek vorige week door het Haag se gerechtshof vrijgesproken van discriminatie. Hij had voor het ar beidsbureau in Den Haag pam fletten uitgedeeld waarin hij zich beklaagde over het voorrangsbe leid dat allochtonen krijgen. Maar het is niet zo dat Koek de buitenlanders haat. het is juist omgekeerd: zij haten hem. "Als ik u vertel wat er soms gebeurt, dat is bij de wilde spinnen af. Ik word bedreigd via telefoontjes en kaartjes. Turkse geheime organi saties die me willen vermoorden en zo. Echt waar. Nee. geen aan zijn niet meer in de hand te hou den. hebben zich niet weten aan te passen. Moet ik u meenemen naar Hoogvliet. Rotterdam of Den Haag? Dan kunt u het zien. Maar ik ben nu aan het discrimi neren. terwijl ik gewoon zeg wat ik vind. De andere partijen zijn bang en sluiten de ogen voor de werkelijkheid", aldus een furieu ze Koek. die sinds 14 jaar zonder werk zit wegens een verminkte rechterhand. Hoe ironisch dat Koek een paar keer per ongeluk zijn Centrum partij verwisselt met de Centrum democraten. die onder leiding staat van Tweede-Kamerlid Jan maat. Er is een groot verschil met de concurrent op de, laten we maar zeggen, racistische kiezers markt. "Dat zijn hele andere men sen", zegt Koek alsof dat een van zelfsprekendheid is. "Pure op portunisten. Neem nou die Jan maat, dat is een grote zakkenvul ler. Die belt rustig een mevrouw op die hij net 36.000 gulden heeft afgetroggeld, met de mededeling dat ze haar contributie nog niet heeft betaald. Vervolgens zit hij voor honderden guldens in het casino te gokken". Koek weet het over Janmaat zelfs nog bonter te vertellen. "Deze man heeft de hele partij rond zich gebouwd. Het zijn stichtingen waardoor hij de macht in handen houdt. Janmaat is een kleine dictator. Nee, wij zijn centrum-demo. eh nee, na- tionaal-democratisch. We hebben alles gedemocratiseerd. Wij heb ben geen kleine Hitlertjes nodig". gifte gedaan". De Hagenaar vraagt zich af waarom Nederlanders met een 'mengelmoes' bedeeld moeten worden. Hij bekent in een pam flet dat hij tegenstander is van rasvermeningen. "Doch zelfs honden zoeken vaak hun eigen ras op en anders zorgt de eigenaar van de hond wel dat de hond niet in aanraking komt mêt een ander ras. In de vrije natuur komt ras vermenging zelden voor. Behou dens de hete straathonden vermengen zelfs honden zich niet. Maar ja. straathonden zijn van een minder ras en ook heter. Daarom noemt men hen ook wel Hot Dogs". Het zijn de jonge Nederlanders Kork: "Ik weet dat buitenlanders vaak hele lieve mensen zijn. die volgens Koek, ooit kandidaat bij de fameuze Boerenpartij van boer Koekoek en nu fractie-assis tent van Haags Centrumpartij- raadslid Van Wijngaarden, de du pe worden van het 'schandalige' regeringsbeleid van vroeger: "De huizen van jonge trouwlustige mensen worden bezet door voor ons land overbodige mensen die niet anders kunnen dan hun hand ophouden voor bijstand". "Natuurlijk zijn de buitenlan ders naar Nederland gekomen omdat wij het vuile werk niet wil den opknappen. Je zou wel een stomme Turk zijn als je in je eigen land met een laag loontje bleef werken. Maar kijk nu eens naar die buitenlandse jongeren, die D66 hoopt op verdubbeling van aantal zetels statenverkiezing DEN HAAG En wat denken de lijsttrekkers zelf van de uitslag van de statenverkie zingen? Het personeelsblad van de provincie heeft naar hun prognoses gevraagd. De huidige verdeling van de ze tels in de Staten is: PvdA 29. CDA 25. VVD 15. D66 6. Groen Links 3. SGP 3. RPF/GPV 2. CDA-lijsttrekker Huub van der Meer ziet zijn eigen partij beseheiden stijgen met een ze tel, voor de Pvda heeft hij met vijf zetels minder flink verlies in petto. VVD blijft geli jk. DM gaat er 3 omhoog. PvdA'er Van der Vlist houdt het voor zijn partij ook op een verlies van vijf zetels. Het CDA en de VVD mogen van hem gelijk blijven en D66 zou er vier zetels op vooruitgaan. Ted Jansen van de VVD ziet als enige lijsttrekker zijn par tij een zetel winst maken. Dat gunt hij ook het CDA. Het ver lies van de PvdA zou vier ze tels bedragen, waarmee hij optimistischer is dan zijn soci alistische collega. D66 mag van Jansen twee zetels stijgen. D66-voorman Eddy Schuyer ziet zijn partij bijna verdub belen. van 6 naar 11 zetels. Sa men met CDA-gedeputeerde Van der >leer denkt hij. dat de Centrum-Democraten met een zetel hun entree in de Sta ten zullen maken. Op 6 maart zal blijken, wie de beste prog nose heeft gemaakt. DEN HAAG De overheid moet blijven meebetalen aan de kosten van keuringen van sierteeltproduk- ten. Alleen door doorlopend excel lente kwaliteit te leveren, kan de sierteeltsector concurreren met het buitenland. Het agrarische bedrijfs leven probeert zelf onder meer door het invoeren van keurmerken het kwaliteitsbesef te verbeteren. Ver mindering van de overheidsteun druist daar recht tegenin Dat constateerde voorzitter J. van der Veen van het Produktschap voor Siergewassen vanmiddag tij dens de algemene vergadering. De overheid betaalt nu 40 procent mee in de keuringskosten. In de omrin gende landen nemen de overheden de kosten voor 100 procent voor hun rekening. Hoewel er nog geen concrete plannen zijn voor vermin dering van de rijksbijdrage is Van der Veen alles behalve gerust Het kabinet heeft vooralsnog af gezien van verhoging van de btw op bloemen. Van der Veen is bang dat die verhoging wel wordt gebruikt als politiek wisselgeld om andere politiek gevoelige bezuinigingen te vermijden. Voor de sierteeltsector heeft btw-verhoging grote nadelige Commissarissen tekenen Meer samenwerking Randstadprovincies DEN HAAG Drie zwierige hand tekeningen bezegelen de almaar uitdijende samenwerking tussen de drie Randstadprovincies. De com missarissen van de koningin drs R. de Wit (Noord-Holland), mr. S. Pa- tijn (Zuid-Holland) en jhr drs. P Beelaerts van Blokland (Utrecht) ondertekenden in het provinciehuis in Den Haag een papier, waarin het voornemen tot meer gezamenlijk optreden is neergelegd. Als eerste zal Patijn zich aan het voorzitterschap van het coordina- tie-orgaan wijden, dat de samen werking de komende jaren in goede banen moet leiden. Patijn veront schuldigde zich voor zijn 'strompe lende entree'. Een zondag tijdens een hockeywedstrijd opgelopen bleaiura Cu speelde tegen Ruud Lubbers, maar hu haalt 't niat ge daan') belette hem niet de plechtige ceremonie in korte tijd af te ronden Patijn "We deden de laatste jaren al veel samen, bg voorbeeld in het Randstadoverleg. maar de komen de jaren willen we nog meer samen doen." gevolgen. De prijsverhoging van bloemen met ruim 12 procent zal. zo blijkt uit eerdere studies, tot een omzetverlies van 400 miljoen gul den leiden en daarmee een verlies aan 2500 arbeidsplaatsen. Honderd jaar geleden stond er in de krant: - In December van het vorig jaar werd aan den Amerikaan Day. te Rochester, het dooduonnu uol- trokken. omdat hij zijne vrouw zou vermoord hebben. Bij het on derzoek degde zijne zuster getui genis tegen hem af en verklaar de dat Dag zijne vrouw plotse ling in de Niagara had gewor pen op een oogenblik dat zij, Day's zuster, even het hoofd had afgewend. Man en vrouw ston den naast elkaar, maar toen zij zich omkeerde was hare schoon zuster verdwenen. Op grond van deze getuigenis werd haar broe der den llden Dec. opgehangen. Day liet een brief achter, waarin hij verklaarde dat zijne zuster een valschen eed had afgelegd om zichzelve te redden. Nu heeft Day's zuster op haar ster/bed verklaard dat zij het was. die Day's vrouw txxn den oever stiet. doch dat haar broeder daarbij tegenwoordig en medeplichtig aan den moord is geweest. Spoe dig na het afleggen van deze be kentenis overleed zij. Vijfentwintig jaar geleden De Amsterdamse wapenhande laar Pistolen-Pault je" heeft woord gehouden. Gistermiddag kwam hij even naar Den Haag en bracht twee gouden horloges mee. Een voor brandwacht I P Schaap en een voor hoofdbrand wacht L. Blok. De brandweerlie den kwamen in het nieuws, om dat ze ieder een hond uit het wa ter redden. Paul las het »n de krant en greep de telefoon. ..Daar moet je durf voor hebben. roor ieder een gouden horloge beloofde hij spontaan. Om die woorden waar te maken sprong hij tussen twee bezigheden door in zijn opgevoerde staalgrijze Alfa Romeo Spider, die nog i.an generaal Moboeto* van het .Tsjombe-leger is geweest. Met plank-gas en «oms sneller dan 200 kilometer per uur jakkerde hij naar Den Haag en weer te rug.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13