Akkoord over scherm spoor Hoge Mors Tussenbalans verpest Leidse jubelstemming Referendum veroorzaakt ware klassenstrijd in Laren Te veel overlast voor Aquamarijnstraat Legt u de belofte af of zweert u de eed'? DINSDAG 26 FEBRUARI 1991 IfctÉfri 1 "i "i i'Vi iWSafrl Slechts een derde van de kiezers bracht een stem uit LEIDEN/LAREN - Leiden mag dan als eerste stad in Neder land hebben beslóten tot een refe rendum, in Laren vond een volks raadpleging ook echt als eerste plaats. Vorig .jaar oktober togen ruim 3000 Laarders een week lang naar de stembus om te kiezen tus sen een oud ziekenhuis en een nieuw complex van woningen en winkels. Inmiddels zijn de nieuw- bouwplannen helemaal rond en kan de sloophamer zijn verwoes tend werk gaan doen op het ter rein van de voorheen R.K. Zie kenverpleging Sint Jan. Wordt de bevolking in Laren vanaf heden geraadpleegd over elke steen die wordt gelegd of weggebroken? Nee, dat is niet zo, zegt wethouder F. Bierlaagh (ruimtelijke ordening). "Het 'St. Jan-plan' is niet zomaar een bouwproject, maar een voor La ren heel grote onderneming. La ren is met ongeveer 15.000 inwo ners heel wat kleiner dan bijvoor beeld Leiden (110.000 inwoners) en er is niet veel bouwgrond. Bo vendien is de sloop van de St. Jan al jaren een heet hangijzer hier". Een simpel 'ja' of'nee' was niet voldoende op het stemfeest in La ren, want er lagen 6 scenario's. "De kiezers maakten eerst hun keuze voor of tegen sloop en kon den dan weer kiezen uit drie ver schillende mogelijkheden", licht Bierlaagh toe. Zo koos een twee derde meerderheid uiteindelijk voor nieuwbouw en kreeg het bouwplan van aannemer Matser 30 stemmen meer dan het project van concurrent Wilma. De weken daarvoor konden de Laarders dan ook verschillende maquettes in het gemeentehuis bestuderen. Groot-kapitaal Het referendum maakte in het keurige Gooise stadje een heuse klassenstrijd los, met de retho- riek van 'wij in krotten, zij in pa leizen'. Veel mensen waren kwaad over de bouwplannen voor dure woningen, die naar hun mening alleen de rijkeren ten goe de zouden komen. De gemeente Laren bouwt te weinig woningen voor mensen met een klein inko men, mopperden velen. Het dagblad De Gooi- en Eem- lander stak met een 06-lijn een thermometer in de doorgaans in getogen bevolking en mat hoog- opgelopen emoties. "In Laren gaat het kapitaal altijd voor", te kende de krant op uit de mond van een bezorgde moeder, "Mijn kinderen (komen) weer niet aan de bak. Ja, zij kunnen voor 170.000 gulden een flatje kopen boven de supermarkt". Een ande re beller zei: "Het zijn zeker de dure wijken, die voor deze plan nen zijn". REFERENDUM Wethouder Bierlaagh ontkent een bouwpaljas te zijn van het groot-kapitaal. "De grond in La ren is over het algemeen heel duur. waardoor het moeilijk is goedkope woningen neer te zet ten. Maar zodra het kan, bouwen wij ook voor de kleine beurs. In twee jaar tijd hebben wij 71 wo ningwetwoningen gebouwd, dus dat verwijt slaat gewoon nergens op". Voorgekookt Het zegt niets dat de bevolking uiteindelijk wel koos voor nieuw bouw. schreef De Gooi- en Eem- lander. die het referendum als 'mislukt' bestempelde. Van de 9400 kiezers nam een derde deel de moeite om te gaan stemmen, waardoor de volksraadpleging niet zegt wat 'de burgers' willen. Volgens het regionale dagblad had Laren een minimum-op- komstpercentage moeten vast stellen, zoals Leiden dat heeft. Overigens is het referendum in Leiden al geldig als 27 procent van de kiezers zijn stem uit brengt. Het regionale dagblad meende met zijn eigen mini-enquète de mening van de bevolking veel be ter te hebben gepeild. "Inspraak is een illusie. Ze doen uiteindelijk wat ze zelf willen", had een beller gezegd. Een ander had er ano niem aan toegevoegd: "Het re ferendum had jaren eerder moe ten worden gehouden. Nu staat heel veel al vast. Alles is voorge kookt". In een knorrig stuk in de Gooi en Eemlander wierp wethouder Bierlaagh de verwijten ver van zich af en hij wil dat nu door de te lefoon nog wel eens doen. "Een opkomstpercentage is niet vast te stellen, behalve dan met de natte vinger. Stel: een referendum heeft een opkomst van 80 procent en de uitslag is 50-50. Zegt dat meer dan een referendum met een opkomst van 33 procent, waarbij de uitslag echter wel 66- 33 is. Bovendien lijkt de opkomst dan wel laag. maar het was dan ook een moeilijk referendum waarvoor de mensen een echte studie moesten verrichten". De gemeente Laren, die de woorden 'bestuurlijke vernieu wing' of 'invloed van de bevol king' niet heeft laten vallen als re den voor het referendum, heeft de schijn echter tegen. De stemhok ken waren nog nauwelijks geslo ten, of de gemeenteraad had de plannen al goedgekeurd. Ook de bouwvergunningen waren in een mum van tijd verleend, een zaak die normaal nogal wat tijd vraagt. "We hebben de uitslag meteen heel serieus genomen", zegt Bier laagh. Het lijkt er meer op dat het referendum een aardig schaam lapje is geweest voor plannen die al jaren zijn inderdaad voor gekookt. Dit is het tweede deel van een vier delige serie over referenda in andere steden. Het eerste deel over Am sterdam verscheen op vrijdag 22 februari. LEIDEN - Geboren: Dominique Louise Da nielle dv. B.A.R. Lalranca en M.L.H. van der Heu, Davina dv R A P. de Lange en D.P.F Vink, Maria Marilla dv. A.P. Messemaker en P F J Waasdorp, Denise Nandine Belia dv. C.W. Plug en A.M.J. Plug, Inge Kristine dv. D van Duijvenvoorde en M.W.M. Kuijpers, Mascha dv. R.R.J. van der Velden en C. Land- waarl, Tim zv. W. Hoek en C. van Delft, Bart zv. C. Prins en C. Remmelzwaal, Devin zv. A. Waasdorp en CM. de Vries, Janine dv T Hou wer en J.W. Ros, Jordan Othon zv. O. Gout en F van der Vlis, Alexandra Stephanie dv. M. Kranenburg en N.J.A. van der Arend, Robert- Yannick Alexander zv C.J. Rodenburg M.E.J. Verheul. Wendy dv. J.J. Redel en I.L. Böttmger. Daphne dv. J.J.M. Mei|er en M. Roodenburg, Didrik Bernardus Franciscus zv G.J.F. Turk en J.M. de Vries, Debbie dv P T Jonker en H.M. Goes, Sabine dv. S.C.M van der Werf en C.W. van Haastrecht, Ins dv W.F.H. Zwart en C.W Burgemeester, Sa- mantha Sarena Isabella dv. M.H.E. Kolkman. Barry Hans zv. J. Barnhoorn en W. Heems kerk, Ashley Elise Maria dv. M.C.A, Onderwa ter en E.C.C. Zuidhoek, Remy Johannes Wil- helmina Karei Maria zv. G.J. Peterse en A.G.M. Schotman, Anouk dv, F.J.G. Houben en T A M. Duijndam, Sjoerd zv. G.T. Lamboo en P.J.M. van den Burg, Chayenne dv. E. Per- reijn, Laura Elize dv. E.M. van Heeswijk en E G.C.M. Stoop, Jozef Ferndinandus Maria zv. E. Fakkel em M E T van Giezen, Silke Maria dv. J.Q.A. van Abswoude en P.J.M. van Zeijl, Sebastiaan Hubertus zv. M. Vink en M M Mle- loo. Ashley dv. F. van Meeteren en E.A.C. Hen driks, Maria Jacoba Pauline dv P.J Hoek en M.H.M. den Elzen, Monique dv. K J. Varkevis- ser en A. van der Plas, Nicky dv F.A. van Star- kenburg en A.J. Oosterom, Michelle Elisabeth Adriana dv. E.H M Duindam en P.J.M. Schrij vers. Jan Dirk zv P. Vliegentharl en C M Hus, Ernestine Fran^oise Albertine Caroline dv I.G F. Cath en jonkvrouw I.D. Beaufort. Taner zv, B. Sankaya en D Sankaya. Noreen Josefa dv. R.A. van Elk en J.A.C. Kroon, Deborah Francisca Helena dv. C.W H. Smit en M.H.A. Lekanne gezegd Deprez, Suzanne Charlotte dv. R.C. Wagener en M. Groos, Cherrel Gita dv K Ramjiawan en R Nankoe, Timo Olavi zv. K J. Markus en R.K. Markus. Sytse Gij3bert zv H.S. Wassenaar en A.H.M. Hulshof, Jasper zv. J. van der Mei) en C.P. Franke, Dolf zv. S.W van Geest en J.M. de Jong, Overleden: O. Tekm geb. 13 juli 1935 man, G.M. Smit geb. 1 okt. 1915 geh. gew. met C Vermeulen. E. Baalbergen geb. 23 |uli 1895 vrouw, P. Korbee geb 20 nov 1920 man, M.A.D. Braat geb. 4 juni 1931 man, M.J.C. Rot teveel geb. 16 okt 1899 geh gew met G. Bate laan, P. Remmerswaal geb. 26 maart 1927 geh. gew met C de Ru. W van Duuren geb 27 dec 1906 geh. gew met M. Jeltema, I J. Azier geb. 5 aug. 1956 man, H. Houwer geb. 9 jan 1934 man, C F. Griffioen geb. 1 febr. 1924 man, C.J van Gijlswijk geb. 20 jan 1915 vrouw, J E Vermeer geb. 29 maart 1901 geh. gew. met J S van Solkema. M Remmerswaal geb 12 |an 1917 vrouw. J. Onderwater geb 10 feb 1917 man, M Bellari geb 4 april 1977 dochter, H. de Vos geb 17 nov 1915 geh. gew. met J Ham, G. de Boer geb. 4 dec. 1943 man, F Heemskerk geb. 29 april 1931 man. C.J. Lind- hout geb. 8 okt 1907 echtgenote van H A van der Reijden, G. Schild geb. 14 aug 1925 echt genote-van J.J.F. Gorren, J. Zwier geb 27 sep 1917 man, H.J. Driessen fleb. 27 sep 1905 geh. gew. met J. Hoogkamer, S. Narain geb. 1 aug 1930 geh. gew. met R. Jankie. J. Neute boom geb. 23 maart 1901 geh. gew. met B. Heetveld. L. Klinkhamer geb. 29 juli 1923 man, J. Habold geb. 20 april 1910 man. Gehuwd: M. Ghourabi en A, van der Plas. VOORHOUT - Jacoba van Beieren. Dat is de naam n de nacht van zondag op maandag geboren ii-paardje op de kinderboerderij Krijntje. Jacoba is de dochter van Hildegard die in 1988 ter wereld kwam, het jaar dat Voorhout zijn 1000-jarig bestaan vierde. Het bestuur van de 'Stichting Voorhout 10 eeu wen oxid' heeft het mini-paardje zo gedoopt omdat Hil degard de oudste vrouwelijke naam was die in de his torie van Voorhout voorkwam. Hildegard was de vrouw van graaf Dirk II die in het jaar 988 de kerk van Voorhout schonk aan de abdij van Egmond. Voor het net geboren, 46 centimeter hoge, mini-paardje hebben Jan (op de foto) en Gré Warmer dam opnieuw een historische naam uit Voorhout geko zen. Jacoba van Beieren woonde van 1428 tot 1436 op het slot Teylingen, waarvan de vormde van het milleniumfeest. DEN HAAG/LEIDEN - Tus- sen de Smaragdlaan en de Vinkbruggen komt een ge- luidscherm langs de spoor lijn te staan. Geluidsonder- zoek heeft uitgewezen dat door de verdubbeling van het spoorwegtraject het la waai te groot wordt. Het scherm wordt door de Ne derlandse Spoorwegen be taald. Het groen dat door de werkzaamheden aan de lijn is verdwenen wordt weer' herplant. De geluidsschermen en het groen was eigenlijk onderwerp van een Raad van State-zitting, maar deze is door de toezeggingen van de Neder landse Spoorwegen overbodig ge worden. Wel bleven leden van de Vereniging Spoorleed bezwaren houden tegen de verdubbeling, om dat de spoorlijnen onnodig dicht bij de huizen aan de Aquamarijnstraat komen te liggen. Spoorleed wil dat de bouwver gunning die de gemeente Leiden aan de Nederlandse Spoorwegen heeft verleend voor verzwaring en uitbreiding van het spoortracé wordt vernietigd. De bewoners van de Aquamarijn straat menen dat de spoorbaan veel 1988 het decor dichter langs hun huizen gaan lo pen dan vooraf, bij de bestem- o Hieico Kuipers) mingsplanwijziging, was vastge- LEIDEN Een verdachte met een echte advocaat en een getui ge. Het waren gisteren de krenten in de pap van het Leidse kanton gerecht. Niet omdat een zaak van uitzonderlijk gewicht ter behan deling stond, wel omdat te zien viel dat het er bij een strafzitting van een kantongerecht ook wel eens anders aan kan toe gaan dan gewoonlijk. Al in een pauze viel buiten de rechtszaal te constateren dut hier werk van gemaakt was. Drie keu rige ouderen, die zich wat samen- spannerig, in de goede zin des woords, in de wandelgangen van het Rapenburg ophielden. Ruim schoots voor het officiële tijdstip van behandeling betraden ze de rechtszaal. Omdat velen ook die ochtend weer geen gehoor aan hun dag vaarding hadden gegeven, kon rechter mr. M.A. Kamp deze zaak vroeger openen, iets na half twaalf. De eerste getuige was er, de tweede moest zich nog melden. Maar omdat de getuigen toch niet bij het verhoor van de verdachte mogen zijn, achtte de rechter het geoorloofd vast te beginnen. De eerste getuige werd naar de gang gestuurd, verdachte en advocaat kwamen eerst aan het woord. De verdachte, een 56-jarige Lei- denaar, had in april 1989 met zijn auto over het Utrechtse Veer ge reden. "En de enige vraag waar het vandaag omgaat, meneer", zo zei de rechter, "is of u daar een fietser geen doorgang hebt ver leend". "Ik heb daar op de weg stilgestaan", begon de Leidenaar, "en op het moment dat ik optrok, viel er een fietser voor mijn auto. Die kwam als het ware uit de lucht vallen". Geen schade Omdat de fietser buiten bewust zijn raakte, werd de automobilist voor de veroorzaker van het onge val aangezien. De verdachte zei gisteren dat hij niets in de gaten had gehad. "Ik heb niets gehoord, niets gevoeld, geen schade". Het kon, maar het kon ook niet, wilde hij zeggen. De advocaat voerde vervolgens ter ondersteuning aan dat er in het proces-verbaal dat tegen de verdachte ter plekke was opge maakt veel fouten stonden. De kleur van de auto van de cliënt was niet blauw maar groen, bij voorbeeld. En het gedeelte van het rijwiel dat was aangereden, klopte evenmin met de beschrij ving in het proces-verbaal. "Pas later werd ook gezegd dat de nummerplaat van de auto bescha digd was" voegde de advocaat toe. Dat proces-verbaal leidde uit eindelijk wel tot de dagvaarding van gisteren. De automobilist had ook de schade betaald en was daardoor zijn 'no claim' kwijt. Was de man schuldig? Er had zich twee jaar geleden een vreemd feit voorgedaan. Enige dagen na het ongeval had de politie-agent die het proces verbaal had opgemaakt, de ver dachte thuis opgebeld. Die was er niet, maar zijn vrouw wel. De ad vocaat zei gisteren: "Ongevraagd deelde deze agent de echtgenote van verdachte - die trouwens he lemaal niet van het ongeval wist - mee dat haar man onschuldig was". Kortom, deze agent had ge suggereerd dat de hele zaak in kannen en kruiken was. Wijsheid Hoe was de agent tot deze wijs heid gekomen? Toen de fietser bij bewustzijn kwam, kon hij pas een verklaring afleggen. De gekwets te beweerde dat hij door een witte auto was aangereden, en de ver dachte reed in een wagen van een andere kleur. Er reed wel een wit te auto voor hem. De agent zag in deze verklaring genoeg aanlei ding de telefoon te pakken en de verdachte, door middel van zijn echtgenote, gerust te stellen. Maar later hadden weer ande ren binnen het politie- en justitie apparaat twijfels over de verkla ring van de fietser. Hij was toch buiten bewustzijn geweest en hoe kon hij het dan zo goed weten, zo vroeg men zich af. Het was duidelijk dat er nu ge tuigen moesten komen. Niet van het ongeval, want die waren er niet. Nee, het telefoongesprek moest bewezen worden. Dus werd de 54-jarige echtgenote als getuige opgeroepen. De rechter gaf de bode het sein dat mevrouw van de gang gehaald kon worden. "Mevrouw, u moet hier de waarheid spreken. Kiest u voor de eed of voor de belofte?" wilde de rechter weten, maar de getuige vroeg eerst naar het verschil. "Bent u gelovig?" vroeg de rech ter. "Ja, ik ben wel gelovig", klonk het alsof het er maar een beetje toe deed. "Nou, dan kunt u op God zweren, maar wat u ook kiest, als u de waarheid niet spreekt is het in beide gevallen meineed", legde de rechter op in formatieve wijze uit, overigens in alle vriendelijkheid. Hij vroeg haar vervolgens of ze de waarheid en niets dan de waar heid wilde spreken en daarop klonk het 'Zo waarlijk helpe mij God almachtig'. De dame deed verslag van de telefonische bood schap van de agent. Ze vulde aan dat er ook nog contacten met het fietsende slachtoffer waren ge weest, die alle op de onschuld van haar man duidden. Geest Toen stelde de rechter de ver dachte in de gelegenheid om zijn vrouw een vraag te stellen. "Ik heb eén vraag, edelachtbare", zo klonk het uit de mond van de ver dachte. Het leek alsof de zaak zich afspeelde in een Amerikaanse te levisierechtbank. "Wat zei het slachtoffer dat de politie over de toestand van het slachtoffer zei?". Het klonk ook voor de rechter wat cryptisch. "U bedoelt: wat vond de politie van de gesteldheid van het slachtof fer, volgens het slachtoffer zelf? Wat heeft het slachtoffer daarover aan uw vrouw gezegd?" "Inder daad". En volgens mevrouw had het slachtoffer tegen haar gezegd, dat de politie tegen hem had ge zegd dat zijn geestesgesteldheid goed was. Het was even moeilijk te volgen, maar het kwam er op neer dat de fietser buiten bewust zijn was geraakt en vanaf dat mo ment in een zwart gat viel. Toen hij weer was bijgekomen, kreeg hij wel zijn herinnering terug tot de fatale val. En dus was de ver klaring over die witte auto aanne melijk. Aldus de conclusie van dit getuigenoptreden. De spanning liep op. Wat zou de om twaalf uur de gedaagde poli tie-agent - hij was natuurlijk de tweede getuige - zeggen over het belangrijke telefoongesprek, dat hij twee jaar geleden met de vrouw van verdachte had ge voerd? Thuis Maar wie zich ook meldde, geen Leidse politieman. De bode moest van de rechter maar even naar het bureau bellen. Toen de bode terugkeerde, kon ook hij verslag doen van een telefoonge sprek. "Edelachtbare, hij was niet op het bureau, maar hij zat thuis. Ik heb hem aan de lijn gehad, maar hij wist van niets, had geen oproep gehad en stond op het punt met de auto weg te gaan". De getuige, wiens naam haas is en die bijna onvindbaar is, waar heb ben we dat meer gehoord? Natuurlijk mocht niemand aan de oprechtheid van de politieman twijfelen. Maar de officier van jus titie, verkeersschout J. de Moor, zat nu wel met een probleem. Moest hij de zaak laten aanhou den of tegen de rechter een be toog afsteken zonder de tweede getuige? Hij besloot tot het laaste. "Gezien de tegenstrijdigheden tussen proces-verbaal en de wer kelijke situatie èn de aannemelij ke verklaring van het slachtoffer over de witte auto, vraag ik om vrijspraak, meneer de rechter". Die was het er mee eens en zo liep de hele zaak met een sisser af. "Ik heb het idee, dat er recht is ge daan", sprak de vrijgesproken verdachte dankbaar. In de wandelgangen besprak het echtpaar met de advocaat, wie eigenlijk de kosten van dit proces moest dragen bij deze vrijspraak. Vermoedelijk toch de ex-ver- dachte, maar daarvoor bestaat de rechtsbijstandsverzekering. Zijn 'no claim' krijgt hij in ieder geval terug. steld. In plaats van 26.5 meter wordt Volgens Spoorleed-woordvoer- dat volgens woordvoerder M.M. der Goudzwaard wordt de hoogte Goudzwaard 19,5 meter. Dat gaat van de Vinkbrug inderdaad 5 r groenstrook langs hoog, maar dat is slechts 40 centi meter meer dan in het bestem- mingsplan staat aangegeven. "Van de verhoging waren NS en de ge- •olgens de ge- meente dus op de hoogte en 40 cen timeter kan nooit het gevolg heb- j oben dat de rails vijf meter verschui- 5 meter is verhoogd. 'Boven- ven", aldus Goudzwaard. Daarnaast j hij er op dat ter hoogte i ten koste de spoorlijn. Veiligheid Deze verandering meente Leiden en de NS noodzake lijk omdat ook de Vinkbrug dien moet voor de veiligheid het NS-personeel de ruimte tussen Voorschoten wel een door Spoor- de rails aar voldoen, zo voerder uit. leed gewenste maatvoering wordt gebruikt, zonder het NS-personeel gevaar te brengen. LEIDEN Officieel kan Lei den geen armlastige gemeente meer worden genoemd. De extra steun van het Rijk verdwijnt im mers over twee jaar. Gedurende vijfentwintig jaar ontving de stad in totaal 145 miljoen gulden extra van de Rijksoverheid. Aan die si tuatie komt in 1993 een einde, dan wordt de stad geacht op eigen be nen te kunnen staan. Het is nog maar een paar weken geleden dat het gemeentebestuur dat bericht bijna juichend ver kondigde. Aan de periode dat Lei den in last was, is een einde geko men, jubelde wethouder Paul Bordewijk van financiën. Tegelijkertijd liet hij weten be zorgd te zijn over de toekomst. Bij de bezuinigingsoperatie van het Rijk zullen de gemeenten niet worden ontzien, voorspelde hij. En inderdaad. De tussenbalans is gereed en daaruit blijkt dat het kabinet de bijdragen aan de ge meenten fors wil terugdringen. D.e inkomsten voor Leiden zullen acht a tien miljoen gulden minder worden, is de inschatting van Bordewijk. Vorige week werd ook nog bekend dat de gemeente ruim twee miljoen gulden moet storten op de rekening van h?t ministerie van sociale zaken. En al eerder bleek dat de hoge rente de gemeente ook meer geld kost dan was verwacht. den extra die moeten worden be steed aan de uitvoering van nieu- plannen. Die nieuwe plannen zouden kunhen worden betaald van de hogere belastingop brengst. Maar dan blijft dit jaar nog altijd een vermindering over van de gemeentelijke inkomsten van acht a tien miljoen gulden. Keuzes De politiek moet de komende tijd keuzes gaan maken. Welke plan nen voor nieuw beleid kunnen worden geschrapt en hoe kunnen de uitgaven van de gemeente worden teruggedrongen. Borde wijk gooide tijdens een bijeen komst van zijn eigen PvdA de knuppel al in het hoenderhok. De kaasschaafmethode kan niet lan ger meer worden toegepast, zei hij. Er kan niet meer een beetje op van alles worden bezuinigd, het enige dat nu nog helpt is het afsto ten van complete taken. Besloten zou bijvoorbeeld kun nen worden om bepaalde dien sten te privatiseren. De woon ruimteverdeling zou bij de wo ningbouwverenigingen kunnen worden ondergebracht, particu liere bedrijven zouden huisvuil kunnen ophalen en het groen kunnen onderhouden. Ook de re organisatie van het ambtelijk ap paraat zou geld kunnen besparen. Hoewel het college van B en W steeds heeft gesteld dat dat niet het doel is van de veranderingen. Die moeten er vooral voor zorgen dat de gemeente klantvriendelij ker kan gaan werken. De fracties hebben nog geen oordeel klaar over het te volgen beleid. Alleen de WD heeft zich altijd tegenstander verklaard van het uitvoeren van nieuw beleid. Niet vrolijk "Ik word er niet vrolijk van", zei' Bordewijk een tijdje geleden over de financiële situatie. Zijn som berheid moet de laatste weken al leen maar heel veel groter zijn ge worden. Want er is juist heel veel geld nodig. Niet alleen om nieuwe plannen te maken of bestaande taken te kunnen blijven uitvoe ren. Ook om bruggen op te knap pen, rioleringen te vervangen, lantaarnpalen staande te houden en schoolgebouwen niet te laten instorten. Hoe de gemeente de tegenval lers moet opvangen is nog niet be kend. Eind vorig jaar nam de ge meenteraad wel het standpunt in dat de lasten niet al te zeer meer politieke partij zich uit tegen mogen stijgen. De Leidenaars nieuwe bezuinigingsronde, ue worden dit jaar met een forse be- koek is op na alle bezuinigingen lastingverhoging geconfronteerd die we al hebben doorgevoerd, en zo mag dat niet doorgaan, was zeiden de politici. In de jaren de redenatie. tachtig werden immers verschil lende bezuinigingsronden gehou- Afgesproken is dat tot en met den. die in totaal zo'n 35 miljoen 1994 de opbrengst van de ge- gulden moesten opleveren. Wet- meentelijke heffingen met niet houder Bordewijk vertelde tij- meer dan vijf miljoen mag groei- dens diezelfde PvdA-ledenverga- en. dering dat hij het allemaal ook Dat betekent dat er voor de ge- nog niet wist. "Ik sta open voor meente maar een beperkte moge- suggesties", zei hij zelfs tegen zijn lijkheid bestaat om de teruglo- partijgenoten, pende inkomsten op te vangen' door een verhoging van de lasten. Er staat dus, hoe dan ook, een nieuwe en forse bezuinigingsope ratie voor de deur. Duidelijk is in elk geval wel dat de nieuwe bezuinigingsronde niet onopgemerkt voorbij zal gaan. Er zijn zulke forse ingrepen nodig dat tenminste een groep In het collegeprogramma Leidenaars daar de nadelige ge wordt geld uitgetrokken voor volgen van zal ondervinden. Met nieuw beleid. De komende jaren andere woorden: Leiden is nog gaat het nog om vijf miljoen gul- steeds in last.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 12