TAD LEIDEN Toekomst Kabelnet Merenvvijk onzeker LEIDSCH DAGBLAD Politie: geen behoefte aan gesprek met wethouder 'Bedrijven worden te veel lastig gevallen' 'Politici lachen om honderden handtekeningen' Actievoerder s DINSDAG 26 FEBRUARI 1991 Korpschef Mostert: 'Zonde van mijn tijd' LEIDEN De Leidse politie is vooralsnog niet van plan een ge sprek te arrangeren met wethou der H. de la Mar, naar aanleiding van diens uitlatingen over het an- ti-discriminatiebeleid van het korps. Dat liet korpschef H. Mos tert gisteren weten. "We zullen overgaan tot de orde van de dag. Er zijn problemen genoeg in de stad". De hoofdcommissaris die aan het einde van de maand naar Zuid-Limburg vertrekt, zei het zonde van zijn tijd te vinden zich te moeten bezighouden met deze zaak 'terwijl de wereld bol staat van de spanningen'. De beschuldiging van De la Mar (Groen Links) dat de Leidse politie bewust jaagt op versprei ders van anti-discriminatiepam fletten, werpt Mostert verre van zich. "Het verdriet mij ten zeerste dat het politiekorps van een der gelijke gedachtengang wordt beticht". Volgens Mostert vindt de Leid se politie het juist belangrijk om te strijden tegen discriminatie en racisme. Er wordt geregeld over legd met het Meldpunt Discrimi natie. daar is bij de politie zelfs een contactpersoon voor aange steld, aldus de korpschef. "Wij zijn een organisatie die er voor heeft gekozen om op de muur een tekening van Amnesty International aan te brengen. Dat is toch het overtuigend bewijs dat we tegen discriminatie zijn". De la Mar werd zaterdagmid dag opgepakt toen hij anti-discri minatiepamfletten plakte op ver kiezingsborden bij het politiebu reau. Toen hij werd aangespro ken door agenten had hij moeten ophouden en de affiches moeten aanbrengen op plekken waar dat wel is toegestaan, zegt Mostert. "Het ware beter geweest als de betrokken burger had gezegd: ik verwijder die affiches. Maar door zijn gedrag en zijn behoefte aan een discussie over de vrijheid van meningsuiting werd de zaak niet meteen afgedaan". De la Mar werd tot zijn verbijs tering op het bureau opgesloten en verhoord. "Er hebben heel wat uren gezeten in deze activiteit", concludeert Mostert. "Het gaat helemaal niet om de discussie over de tekst op het affiche. Het gaat erom dat de pamfletten wer den geplakt op plaatsen waar dat niet mag. En als iemand dat dan doet vlakbij het politiebureau, op klaarlichte dag, dan vergroot -ie zijn pakkans". Kantoormeubelenzaak wil weg uit Breestraat LEIDEN - Directeur J. Wolfslag van de gelijknamige kantoormeu- belhandel aan de Breestraat 122-124 heeft de strijd tegen de gemeente opgegeven, beweert hij. Er bestaan vergevorderde plannen om de zaak te verplaatsen naar het nieuwe be drijfsverzamelgebouw op het voor malige veilingterrein aan de Lam- menschansweg. "Als we de zaak hier goed kunnen verhuren of ver kopen, dan verhuizen we. We heb ben de zaak een jaar of zes geleden verbouwd. Zo'n lolletje is het alle maal niet". De problemen met aan- en afvoer van goederen vormen de voornaam ste reden van de verhuisplannen Maar ook het feit dat klanten maar moeilijk de zaak aan de Breestraat kunnen bereiken, speelt een rol. "We hebben veel bedrijfsmatige klanten. Architectenbureaus, bij voorbeeld, die even een velletje let ters willen ophalen. Als we aan de Lammenschansweg zitten, kunnen ze dat zo bij de balie krijgen, maar hier gaat dat niet zo gemakkelijk". Sinds Wolfslag een brief van de dienst parkeerbeheer heeft gekre gen, is de situatie helemaal penibel geworden. Aangekondigd wordt dat per 1 mei de inrij-ontheffing voor de zaak vervalt. Om de door stroming van het verkeer door de winkelstraat te verbeteren, wil de Bouwverenigingen steunen kritiek op SKM LEIDEN - Het voortbe staan van de Stichting Ka belnet Merenwijk (SKM) lijkt onzeker. De woning bouwverenigingen Leiden (WBL) en De Sleutels willen volgens secretaris A. Muller van de SKM verder praten over aansluiting van de Me renwijk op de stadskabel. Over de gevolgen daarvan voor de abonnees zijn de me ningen vgrdeeld. De SKM beweert dat stadskabei duurder is terwijl stadskabei zegt meer service voor het zelfde geld te kunnen bie den. De directie van de WBL heeft dui delijk gemaakt dat ze ondubbelzin nig achter de forse kritiek staat die SKM-bestuurder J. Olivier onlangs uitte. Olivier, namens de WBL be stuurslid bij de SKM, zei vorige maand dat de stichting zo snel mo gelijk moet worden opgeheven. Hij sprak van een on-democratische club, die louter in stand wordt ge houden omdat de bestuurders hun macht niet willen afstaan. De SKM vroeg de woningbouw vereniging schriftelijk om ophelde ring. Ze wilde weten of Olivier de uitspraken deed op eigen titel, of dat hij de mening vertolkte van de WBL. Volgens secretaris A. Muller van de SKM blijkt uit het antwoord dat de woningbouwvereniging Oli vier volledig steunt. De directie van De Sleutels staat ook grotendeels achter de ideeën van Olivier, zo heeft de secretaris begrepen. Hij noemt dit een forse tegenvaller. "Tot nu toe dachten we dat De Sleutels achter ons stond, maar dat blijkt een misvatting". Directeur A. Lepelaar van De Sleutels wil dit overigens niet be vestigen. "Er liggen verschillende standpunten. Het staat allerminst vast dat al onze bestuursleden plei ten voor opheffing van de SKM. We wachten eerst de besprekingen over deze kwestie af en zullen ons daarna beraden". Directeur J. Boggia van de WBL gaat iets verder. "Inderdaad is het zo dat officieel in de verschillende bestuursvergaderingen een stand punt moet worden geformuleerd. Maar uit overleg met de directies van andere woningbouwverenigin gen heb ik de indruk dat we alle maal verder willen met de stadska- bel". Grievend M. Glazer, directeur van Ons Doel die ook een zetel heeft in het be stuur van de SKM, wil nog geen standpunt naar buiten brengen. Ze wil eerst de vergadering afwachten met de andere woningbouwvereni gingen. Wel bevestigt ze cfe uit spraak van Boggia dat de woning coöperaties in principe hetzelfde denken over de toekomst van de SKM. Gezamenlijk hebben de woning bouwverenigingen overigens geen meerderheid in het negentig zetels tellende bestuur. Dit betekent dat ze de SKM niet de nek kunnen om draaien. Wel is het met hun grote aantal bestuursplaatsen mogelijk te zorgen voor een min of meer on werkbare situatie. In een poging dit te voorkomen riep het SKM-bestuur Olivier vori ge week tot de orde. Het bestuurslid is meegedeeld dat hij zich in de toe komst dient te onthouden van voor de SKM grievende uitspraken en dat hij eventuele kritiek intern dient te spuien. Volgens Muller heeft de stichting formeel geen bevoegdheid Olivier uit het bestuur te zetten indien hij opnieuw grievende uitspraken doet. Wat er in een dergelijk geval wel gebeurt, weet de secretaris nog niet. "Op voorhand gaan we er van uit dat hij in de toekomst afziet van dergelijke acties". gemeente het aantal ontheffingen flink terugdringen. De bedrijfswagens van Wolfslag kunnen daardoor alleen nog tot elf uur 's ochtends voor de deur parke ren en na zeven uur 's avonds. Dat is niks, vindt de directeur. "Onze ser vice is onze kracht. Onze klanten hebben het liefst hun spullen al in huis voordat ze ze gekocht hebben. Dat betekent dat we meestal nog de zelfde dag proberen te bezorgen. In drukke tijden haalt de bedrijfswa gen toch wel enkele tientallen keren per dag goederen op". Krachttermen Als de ontheffing inderdaad wordt ingetrokken, 'zullen wij onze zaak moeten sluiten', schrijft Wolfslag in een protestbrief aan de parkeerpoli tie. "Dat is een beetje overdreven", geeft Wolfslag toe. "Maar als je geen krachttermen gebruikt, dan werkt het niet". Dat neemt niet weg dat het inderdaad een strop is voor zijn c aan de Breestraat. "Natuurlijk kunnen we met die spullen gaan sjouwen, (foto Henk Bouwman) zaak als de bestellingen niet meer drijven zoals wij niet steeds met dit de hele dag kunnen worden afge- soort van toestanden worden lastig haald, voegt hij eraan toe. gevallen. Ik heb daar op 'hoor'zittin- "Natuurlijk kunnen we die spul- gen - die helemaal geen 'hoor'zittin- len gaan sjouwen, alles kan. Maar gen zijn maar meer dictaten van de waar moet je je auto dan parkeren. Ik kom regelmatig in Duitse steden, daar word je bij wijze van spreken een parkeergarage ingeloodst. Maar hier is dat heel slecht geregeld. Die Sandersparkeergarage aan de Ko- revaarstraat is ongelooflijk hope loos. Dames kunnen er heel slecht de bochten nemen en die zijn toch wethouder - er vaak op gewezen maar dat is water naar de zee dra gen". Al het geld dat is besteed aan on derzoeken naar verbetering van de Breestraat. had moeten worden ge bruikt om er een echt mooie winkel straat van te maken, vindt Wolfslag. "Er was een goed plan. met mooi as- al angstig voor parkeergarages. Het fait en mooie lantaarns waardoor de is onbegrijpelijk dat de gemeente straat smaller leek en dus gezelliger toestemming heeft gegeven voor de werd. Maar nu zijn de oude klinkers bouw van zo'n garage". r weer gelegd met een afschuwelij- Wolfslag vindt het ook heel raar ke blindengeleidelijn erop. En wie dat de ingang van de Sandersgarage laat er nou door een straat die een aan de achterkant zit. "Niemand promenade moet worden van twee kan die ingang vinden. Ik erger me kanten bussen rijden. Dat had ge- daar zo aan". woon eenrichtingsverkeer moeten worden. De bussen naar het station In de brief aan de dienst parkeer- zouden via de Hooigracht moeten beheer moppert Wolfslag nog even rijden. Dan los je allerlei problemen door. "Wat de gemeente eerst moet op. Maar er is niet tegen te vechten, doen is maatregelen nemen, dat be- ik heb de strijd opgegeven". DEN HAAG (GPD) - De Nationale Ombudsman heeft een klacht geho noreerd, die tegen de Koninklijke Marechaussee op Schiphol was in gediend. Volgens de ombudsman heeft de marechaussee onbehoor lijk gehandeld. De klacht was inge diend door een Leidenaar. De man wilde op 2 juli 1989 op Schiphol zijn dochter uitzwaaien. Hij vroeg de marechaussee toe stemming haar naar de 'gate' te mo gen begeleiden. Dat verzoek werd afgewezen. Volgens de Leidenaar werd hij daarna staande gehouden Klacht over optreden marechaussee terecht en verhoord, louter op grond van het feit dat hij een Marokkaans ui terlijk heeft. De man heeft een Ne derlands paspoort en spreekt goed Nederlands. De Leidenaar voelde zich gediscrimineerd. De marechaussee had volgens de Ombudsman geen onderzoek naar de identiteit van de man mogen in stellen op grond van de Vreemde lingenwet, zoals wel is gedaan. Bo- Politie rukt uit voor speelgoedslang LEIDEN Een bewoonster van de Milanenhorst belde gisteren de po litie met de mededeling dat zij een kleine ringslang op het trottoir had gezien. Zij had het beest gevangen door er een plastic bak over heen te zetten. Nadat agenten waren gearri veerd, probeerden zij de slang met de nodige omzichtigheid gevangen te nemen. Toen zij het bakje met een stok hadden opgetild, bleek het om een speelgoedslang te gaan. Onmacht en boosheid gebundeld in bewonersplatfonn LEIDEN Algehele onvrede met de Leidse politiek en de in spraak. Dat bracht zo'n twintig le den van buurtverenigingen gis teravond in het Leids Volkshuis bij elkaar. Onmacht en boosheid worden voortaan gebundeld in het Leids Bewonersplatform, een club die sinds een jaar namens burgers met de gemeente over legt en er nu een nieuwe werk groep bij krijgt. De verenigingen waren opge trommeld door D. Sloos, voorzit ter van de Vereniging van Huisei genaren aan de Marepoortkade, H. Schoch van buurtvereniging Maredijk en de architect-in-ruste J. Barendse. De laatste maakt naam met alternatieve bouwplan nen in Leiden voor buurtvereni gingen die tegen gemeente en projectontwikkelaars te hoop lo pen. De burger voelt zich machte loos, zo maakten de aanwezigen duidelijk. Politici lappen de in spraak op het terrein van de ruim telijke ordening aan hun laars, zo viel meermalen te horen. "Het ad ministratieve recht is zo ingewik keld geworden, dat niemand meer weet hoe het zit", sprak T. Leenhouts van bewonersgroep 'De Leidse Hout'. Hij kraakte het gemak waarmee de overheid be stemmingsplannen wijzigt. "Hoe is het bijvoorbeeld toch mogelijk dat niet massaal tegen de afbraak van de Leidse Hout wordt gepro testeerd?", sprak hij. Protesteren bij de gemeente helpt niets, daar was iedereen wel van overtuigd. Want wethouders T. Leenhouts heft i moede zijn armen over zoveel onbegrip van de gemeente. benoemen medestanders tot ambtenaar, gemeenteraadsleden veranderen van de ene op de an dere dag om duistere redenen van mening en politici lachen om honderden handtekeningen. Slechts één politicus bevond zich in het Leids Volkshuis, het gemeenteraadslid C. Vergeer (So- cialistiese Partij). Sloos noemde hem de enige goede 'al is dit geen politieke avond'. Vergeer - 'ik kom hier vooral om te luisteren' - riep de burgers op om elke keer weer van zich te laten horen. "Met spandoeken op de tribune van het stadhuis". "We zouden elkaar moeten steunen. Maar bij de inspraak kan dat niet. Dan zeggen ze: met die en die wijk heb jij niets te maken, want je woont elders", merkte ie mand op. Voorzitter Sloos maakte van de gelegenheid gebruik om te probe ren de aanwezigen op één lijn te krijgen om bij het referendum te gen de vrije sluitingstijden te stemmen. Dat lukte minder goed. Het was geen onderwerp voor het bewonersplatform. "Wij hebben er geen mening over", sprak E. van der Giessen namens het plat form. "Dan maar zoveel mogelijk ingezonden brieven schrijven over het referendum, en de poli tiek bij de verkiezingen pakken. Want alleen dan zijn ze kwets baar", zo sloot Sloos tenslotte de avond af. vendien had de Leidenaar niet vast gepakt mogen worden en is een klacht, die door de Leidenaar bij de commandant van de marechaussee was ingediend, niet goed afgehan deld. Volgens de marechaussee was er van discriminatie geen sprake en is er correct met de Leidenaar omge gaan. Klagers worden voortaan door de marechaussee schriftelijk geïnformeerd over de te volgen pro cedure. Daarnaast wordt aan een folder gewerkt waarin een en ander wordt uitgelegd. Man aangehouden wegens oplichting LISSE/LEIDEN - Een 25-jange man zonder vaste woon- of verblijf plaats is gisteren tijdens een ver keerscontrole op de rijksweg A4 aangehouden door de Algemene Verkeersdienst Rijkspolitie. Tijdens de routinecontrole bleek dat man in Lisse gezocht wordt voor diefstal van een auto. Hij had in 1989 een wagen gekocht bij een Nis san-dealer in Den Haag. Hij ver zuimde de 28.000 gulden kostende wagen te betalen waarna het hoofd kantoor van Nissan in Lisse aangif te deed. Ook de Leidse politie zocht de man. Hij had winkeliers in Leiden advertenties verkocht voor een tele foongids. Deze waren echter nooit geplaatst. De man wordt op dit moment in Lisse vastgehouden voor verder on derzoek. Commentaar Wethouder Hans de la Mar blijft zijn afkomst trouw. Als actievoerder kwam hij in de gemeenteraad en ac tievoerder is hij tot op de dag van vandaag gebleven. Zo trok hij afge lopen zaterdag met gezin en lijm- kwast de stad in om te protesteren tegen affiches van de Centrumpartij waarop tot racisme werd opgeroe pen. Als actievoerder werd hij ver volgens door de politie opgepakt. Was De la Mar geen wethouder ge weest dan had hij als zovele plak kers geen enkele aandacht gekre gen. Met achterlating van lijmpot en affiches en met een vermanend woord van 'oom' agent, zou hij op straat zijn gezet. Nu echter een bestuurder van de ge meente Leiden betrokken is bij het optreden van de politie, is het ru moer losgebarsten. De gemeente raad wil opheldering en De la Mar zelf is woedend en verbaasd tege lijk. Alle kritiek richt zich op het Leid se politiekorps. Een onbenullig voor val is een ernstig incident geworden. In zeer ernstige beschuldigingen suggereert De la Mar dat hij het slachtoffer is geworden van de jacht van de politie op linkse sympathiên: de politie is niet uit op illegale plak kers maar op anti-racisten, denkt De la Mar. In zijn kielzog trokken de fracties in de gemeenteraad al even fel van leer. Zij veroordeelden het optreden van de politie nog voordat deze gelegenheid had gekregen tekst en uitleg te geven. De la Mar had zich moeten realise ren dat hij als bestuurder van de ge meente Leiden mede-verantwoor delijk is voor het beleid van de poli tie. Wanneer hij daarop aanmerkin gen heeft, moet hij deze in het colle ge van B en W bespreken. Met zijn ongenuanceerde beschuldigingen waarvoor hij vooralsnog geen bewij zen heeft aangedragen, gedraagt hij zich als de eerste de beste provoce rende actievoerder. Daarmee zet hij zijn geloofwaardigheid als wethou der op het spel. Vanuit het politiekorps is de afgelo pen jaren meermalen te kennen ge geven dat de verstandhouding tus sen politie en politiek soms moei zaam is. De grote afstand tussen beide instanties is niet eenvoudig te overbruggen. Helaas moet worden vastgesteld dat de politiek er dezer dagen alles aan heeft gedaan de kloof zo breed mogelijk te houden. Vreewijk: Witte Singel geen voorrangsweg LEIDEN - Het wijkcomité Vree wijk wil dat de gemeente de plan nen voor herinrichting van de Witte Singel verandert. Volgens de buurt bewoners is het nodig dat verkeer uit de Groenhovenstraat en Jan van Goyenkade voorrang blijft krijgen op het van links komend verkeer op de Witte Singel. Dit omdat anders te hard wordt gereden op de singel. In de huidige plannen wordt er van uitgegaan dat de Witte Singel een voorrangsweg wordt. Dat leidt volgens de omwonenden tot min der voorzichtig verkersgedrag op de Witte Smgel. Ze menen dat behalve de fiets- suggestiestroken ook andere snel- heidremmende maatregelen nodig zijn. Ze zien handhaving van de voorrang-status van de zijstraten als goede mogelijkheid Voorts dringt het wijkcomité er op aan de fietsssuggestiestroken vanaf de Schelpenkade tot aan de Hercnstra.it floor te trekken De ge meente is tot nu toe niet van zins op deze plaats stroken aan te leggen, omdat het wegdek daarvoor te smal is. De bewoners denken daar anders over en verlangen minimaal een proef. ADVERTENTIE Op Woensdag 27 februari a.s. zullen i.v.m. metingen, uitzendingen via het kabelnet van stadskabei Leiden (m.u.v. de Merenwijk) onderbroken kunnen worden. De onderbreking zal plaatsvinden tussen 08.00 en 1G.00 uur. De programma's die niet onderbro ken worden zijn: Alle radio programma's en de TV programma's: Omroep Rijnland - BRT 1 -BRT 2 - Nederland 1, 2 en 3. Excuus voor het eventuele ongemak. Heeft u nog vragen dan kunt u bellen naar Stadsxabei Leiden. Tel. 25 48 88 of 12 85 12. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11