TAD LEIDEN 'Politie tegen anti-racisme Spaanse lessen populair op Louise de Coligny m mm Wethouder De la Mar ziet jacht op links weer geopend Gemeenteraad veroordeelt het optreden van de politie Monument krijgt wellicht andere plaats op Garenmarkt LEIDSCH m DAGBLAD MAANDAG 25 FEBRUARI 1991 HHMH LEIDEN - De politieke partijen in de Leidse gemeenteraad hebben de aanhouding van De la Mar veroordeeld. Zij hebben B en W om ophelde ring gevraagd. Volgens de fracties was de actie van de politie onjuist omdat er geen regels zijn die de plakactie verbieden. De politici verba zen zich er over dat iemand voor zo n licht vergrijp in een politiecel kan belanden. Zij menen bovendien dat de affiches ten onrechte in beslag zijn genomen. De twee agenten die zaterdag rond 17.00 uur De la Mar en gezin aan hielden, wisten niet dat ze te maken hadden met een wethouder. Dit heeft voorlichter D. Graveland van de Leidse politie vanochtend laten weten. De plakkers werd gevraagd vrijwillig mee te gaan naar het bu reau. De la Mar liet volgens de politie weten 'eerst de plakspullen veilig in de auto te willen zetten'. Dat stonden de agenten echter niet toe, om dat het regel is dat lijm en kwasten in beslag worden genomen. Daarop volgde een discussie, waarna de agenten besloten het tweetal in te rekenen. Volgens Graveland gedroegen De la Mar en vriendin zich 'bepaald niet vriendelijk' na de arrestatie. Beiden zijn voorgeleid en verhoord. De wethouder werd omstreeks 18.10 uur weer vrijgelaten. Zijn vriendin was al een half uur eerder op vrije voeten gesteld. Hans de la Mar zette gistermiddag zijn plakactie Van onze redacteur Emiel Fangmann (vervolg van pagina een) LEIDEN Verontwaardigd maar ook beduusd keerde Hans de la Mar, voor Groen Links wethouder van Lei den, met zijn vriendin en zijn 8-jarige zoon zaterdagavond j rond zeven uur huiswaarts, j Het drietal had net een uur i in een benauwde ruimte op het hoofdbureau van politie doorgebracht. Wegens het plakken door de wethouder i van een anti-racisme poster j op een plaats waar dat vol gens de politie niet was toe- j gestaan. Vijftien anti-racis me posters werden door de politie in beslag genomen. "Ik vind het gewoon debiel dat ik in de cel ben gezet en ik schaam me dat dit in Leiden gebeurd. Nee, ik heb geen stennis gemaakt bij mijn aanhouding, want ik had mijn zoon van acht bij me. Die begreep het al lemaal niet zo goed", regaeert De la Mar. De wethouder wil een klacht indienen tegen zijn arrestatie en zijn Groen Links-fractie vragen laten stellen aan B en W. "Wat mij betreft is de klok tien jaar terug gezet. Toen werd er ook jacht gemaakt op alles wat links was. Ik denk dat Groen Links toch veel meer in een bepaalde hoek zit. Zijn* we dan geen reet opgescho ten?", zo laat hij zich even gaan. Intimidatie De la Mar had zaterdagmiddag al een flink aantal verkiezingsborden i in de Leidse bii nenstad beplakt met posters van Groen Links en m^t oude anti-racisme posters met de tekst 'Geef racisme geen stem'. Rond half vijf arriveerde hij met zijn vriendin en zoon bij het bord aan de Langegracht, pal naast het politie bureau. Een agent bij de politiega- rage had hen stilzwijgend opge merkt. "We hadden de posters geplakt, liepen terug naar onze auto die een eindje verder geparkeerd stond en werden toen vanuit een politiewa gen aangehouden. We moesten mee j en we mochten onze auto, die open stond, niet sluiten", vertelt De la Mar. Volgens De la Mar werd hij door de agenten niet als wethouder herkend. "Nee, maar dat doet er ook niet toe". Op het politiebureau werd de wethouder met zijn zoon opgeslo ten. De la Mar: "We werden in de cel gegooid. In plaats dat we op een ge wone bank konden wachten op ver- hoor". De la Mar en zijn vriendin werden niet gefouilleerd. Nadat De la Mars vriendin haar naam had op gegeven, mocht ze de auto gaan af sluiten. Bij terugkomst werd zij ook ingesloten en na drie kwartier even eens officieel in staat van beschuldi ging gesteld. De twee werden onaf hankelijk van elkaar door hulpoffi cier van justitie en een agent ver- hoord. "Ik had alleen met de posters gelopen en niet geplakt, is dat dan ook verboden?", vraagt De la Mars vriendin zich af.. Tegen De la Mar werd tenslotte, twee uur na zijn arrestatie, proces verbaal opgemaakt wegens overtre ding van de APV. Dat is plakken op I een plaats waar dat niet is toege staan. De la Mar bestrijdt dit en de rechter moet nu een uitspraak doen. "Maar ik vrees dat de hele zaak ge- I seponeerd wordt en dat ik er nooit i meer wat van hoor. De hulpofficier kende de richtlijnen. Maar hij ver- j domde het om ze er bij te pakken. De hulpofficier van justitie is van Bijzondere Wetten. Nu weet ik wat dat zijn, namelijk hun eigen wetten. Ik heb een sterk vermoeden dat de j politie gewoon tegen deze poster is, dit is intimidatie. Wie durft er nog te I plakken? Ik heb trouwens gezegd dat ik gewoon doorga", verzucht de j Leidse wethouder. Doodzwijgen De hele kwestie spitst zich toe op de vraag of op de speciaal geplaatste houten plakborden voor de provin- ciale verkiezingen alleen affiches met een naam en een nummer van een politieke partij geplakt mogen worden. De APV is daar niet duide lijk over, maar de richtlijnen zijn Klacht over affiches van Centrumpartij LEIDEN - Het Meldpunt Discrimi natie heeft vrijdag bij de Leidse po litie aangifte gedaan van de ver spreiding van nieuwe verkiezings affiches van de Centrumpartij. Vol gens het meldpunt zetten de affi ches aan tot haat en discriminatie op grond van ras. Het openbaar mi nisterie zal onderzoeken of er stap pen kunnen worden ondernomen tegen de partij. volgens de La Mar evenmin gede tailleerd. "Er is zelfs afgelopen vrijdag overleg geweest tussen politie en een groep gemeenteambtenaren van bestuurlijke aangelegenheden. Een Centrum Democraat had een klacht ingediend tegen overplak- ken. Persoonlijk ben ik tegen over- plakken. Daarom plak ik mijn pos ter naast die van de Centrum Partij en niet er over heen, want doodzwij gen heeft geen zin", vindt de wet houder. Op het bord dat De la Mar naast het bureau beplakte is ruimte ge noeg. "Er is een stilzwijgende af spraak dat je elkaar als politieke partij bij een verkiezingsbord de ruimte laat. Als er geen ruimte is doordat er heel veel affiches van de een of de ander hangen, dan plakje natuurlijk wel over". Ook De la Mar meent dat het ver kiezingsbord er is voor de politieke partijen. "Maar vergeet niet, ik ben óók van een politieke partij en ik kies er voor om namens die partij een anti-racismeposter te plakken". Provoceren De la Mar wil bij zijn plakactie van het woord provoceren niet horen. "Wie rekent er nu op datje in de cel beland voor het plakken van een an ti-racisme affiche. Affiches die dus zijn toegestaan. En mijn zoontje was er bij, dan ga je geen trucs uit halen. Ik ben niet zoals die vader uit een verhaal Van Freek de Jonge, die de drugs bij zijn zoontje verstopte". Tenslotte: "De politie heeft mij tijdens het verhoor niet duidelijk kunnen maken wat ik fout heb ge daan. Ze traden op omdat zij er iets van vonden, niet omdat ik iets deed. De richtlijnen werden er niet bijge- pakt. En met die politiemensen moet ik bij milieu-acties samenwer ken. Ik hoop dat de politie de men sen dan wel duidelijk kan maken wat ze fout doen". Voor De la Mar was het de eerste keer dat hij in het cellencomplex aan de Lange Gracht belandde. "Tien jaar terug heb ik op het oude bureau aan de Zonneveldstraat kort vastgezeten. Ook wegens het plak ken van verkiezingsposters, op de muren van het Pieterskerkhof. We gens gebrek aan plakruimte had het college daar toestemming voor ge geven en de politie was daarvan niet op de hoogte". De la Mar zette zondagsmiddag met zijn vriendin de plakactie voort. Tegen enen werd hij met de stijfsel- pot bij het bord Van der Werf-park- /Doezatraat aangetroffen. Hij kon zijn actie ongestoord voltooien. Affiches zijn niet verwijderd LEIDEN De anti-racisme affi ches, die Hans de la Mar in de Leidse binnenstad zaterdag heeft aangeplakt, zijn niet ver wijderd. Volgens de gemeente lijke richtlijnen, diezelfde die hebben geleid tot de aanhou ding van de wethouder, moeten 'ongeoorloofd aangebrachte re clames onmiddellijk van ge meentewege (door de directie reiniging) worden verwijderd'. Bij de directie Reiniging wist men vanochtend echter nog van niks. De verantwoordelijke wet houder voor deze afdeling is Hans de la Mar. Zijn woordvoer der H. van Weerdum: "De direc tie reiniging loopt niet alle bor den af of er ongeoorloofde recla mes opzitten. En de directie heeft van niemand opdracht ontvangen en niets van de poli tie gehoord". LEIDEN De plek die is aangewe zen voor het Vredesmonument op de Garenmarkt is mogelijk niet ge schikt. Onder de grond ligt name lijk een rioleringsbuis die binnen tien jaar moet worden vervangen. Verontruste Leidenaren bijeen LEIDEN Een groep verontruste Leidenaren, onder voorzitterschap van D. Sloos, spreekt vanavond in het Leids Volkshuis over haar alge hele onvrede met de gemeentepoli tiek. Alle Leidse bewonerscomitees en bewonersgroepen zijn om acht uur uitgenodigd. De actiegroep heeft een lijst van 'hete hangijzers' opgesteld. Onder meer de eventuele bebouwing van een sportveld aan de Agaathlaan. de uitbreiding van het gemeentear chief. de verbouwing van 'Ico Athi- bu' aan de Hoge Rgndijk en de sloop van de Parmentierpanden (een ander voormalig Ico Atibu- complex) en de bouw van de Koets- o-theek aan de Lammermarkt ko men aan bod. Ook op de lgst staan de Kaas marktplannen, de Leidse Hout kwestie, de plannen voor het Vrou wenkerkplein, de uitbreiding van het Pesthuis tot Nationaal Natuur historisch Museum en 'verkeersel lende en parkeerverdriet'. De groep is zich ook tegen het vrygeven van de horecasluitingstijden. Het monument zou tijdens de werk zaamheden van zijn plaats moeten worden gehaald. Volgens C. van der Wardt van ci viele werken moet nog met de wet houder van ruimtelijke ordening worden overlegd. "Maar het ziet er naar uit dat het technisch heel moei lijk wordt om het monument daar te plaatsen". Het monument zou terechtko men bij de ingang van het Van der Werfpark en bij het Levendaal De kans bestaat dat het Vredesmonu ment zes meter wordt opgeschoven in de richting van de Steenschuur. In dat geval zal de monumenten commissie zich opnieuw buigen over de plannen. Met uitzondering van het lid R. van Cruysen heeft de commissie een positief advies gegeven over de eerste voorstellen. B en W hadden de mening van de commissieleden gevraagd omdat het monument wordt geplaatst in een historische omgeving, dat bovendien deel uit maakt van het beschermd stadsge zicht. Als een andere plek wordt aange wezen trekt de commissie haar ad vies in. Secretaris M. Schra van de monumentencommissie is er niet zo zeker van dat dan weer een posi tief advies wordt gegeven. "Ik vind het moeilyk, maar ik denk dat het fifty-fifty wordt. Er waren al leden die niet zo gelukkig waren met dit hele gedoe. Als de situatie veran dert, dan wordt het helemaal een dubbeltje op z'n kant". Wie vanaf de Garenmarkt het mo nument bekykt. zou in de eerste plannen daarachter de Lodewijks- kerk dtn liggen. "Dat vindt de mo numentencommissie erg goed, die link tussen verleden en heden. Maar als het monument wordt verplaatst, zie je vanaf de Garenmarkt de Bree- straat en daar is de commissie min der van gecharmeerd", aldus Schra. Een groot aantal omwonenden van de Garenmarkt is het sowieso niet eens met de plaatsing van het monument, dat grotendeels in glas wordt uitgevoerd. Tijdens een in formatieavond bleek dat veel bewo ners het monument niet mooi vin den. KAPSEL - Een 17-jarige jongen uit Leiderdorp heeft in de nacht van za terdag op zondag klappen opgelo pen op de Stationsweg. Hij ver moedt dat dit gebeurde omdat zijn vriend een 'aggressie-opwekkend' kapsel heeft. De Leiderdorper liep met twee vrienden over de Stations weg toen ze werden benaderd door een groep jongens. Die schopten en sloegen eerst de jongen met het bij zondere kapsel. Vervolgens maak ten ze zich uit de voeten, maar nabij de Steenstraat doemde de groep plotseling weer op. Nu liep de Lei derdorper klappen op. Die heeft hiervan gisteren aangifte gedaan. School maakt grif gebruik van goedgeefse ambassade LEIDEN Sinds ruim een jaar maakt de Louise de Coligny Scholengemeenschap dankbaar gebruik van de goedgeefsheid van de Spaanse ambassade in Den Haag. Leerlingen van deze school krijgen Spaanse les van een speciaal aangetrokken lera res en de schoolbibliotheek is uit gebreid met een aantal Spaansta lige boeken. Er worden op school culturele activiteiten georgani seerd die verband houden met Spanje en dat allemaal op kosten van de Spaanse ambassade. Volgens dc onderwijs-raadge- ver van de diplomatieke verte genwoordiging in Nederland, J.L. Hernandez Marco, was de ambassade zich bewust van de 'maatschappelijke' vraag naar Spaans onderwijs, die bij de Ne derlanders leeft. "Het trekt nog steeds de aandacht dat, in verge lijking tot de rest van de lidstaten in de EG, het volgen van Spaanse les hier in het voortgezet onder wijs niet mogelijk is". Spaans is een taal die op het ogenblik door 320 miljoen men sen wordt gesproken. In het jaar 2000 zullen dit er 420 miljoen zijn. Dat is zeven procent van de we reldbevolking. Spaans is na Chi nees en Engels de derde wereld taal en wordt gesproken in 21 lan den (Spanje, 19 Latijnsameri- kaanse landen en Spaans-Gui- nea). "We willen", vervolgt Her nandez Marco, "onder meer aan tonen dat, als de schoolvoorwaar- den het zouden toestaan, veel leerlingen uit het voortgezet on derwijs in Nederland Spaans in hun vakkenpakket zouden ne- De onderwijs-raadgever lijkt gelijk te krijgen. F. de Zoete, rec tor van de Louise dé Coligny Scholengemeenschap, is zelfs een beetje verbaasd over de grote belangstelling die er op 'zijn' school voor de taal bestaat. "In 2 havo en vwo is het vak nog ver plicht, maar ook in 4 atheneum, waar Spaans een keuzevak is, zijn de leerlingen enthousiast. Er doen in Nederland drie scholen aan het project mee, in Amster dam, Haarlem en Leiden. Het is voorlopig niet de bedoeling dat daar scholen bijkomen. Het is niet zo van: lever een lerares en het loopt. Het kost wel wat meer tijd". Gewend De lerares dié in Leiden verant woordelijk is voor het Spaanse onderwijs is B. Lopez. Zij werkt in het kader van een speciaal pro ject voor zes jaar in Nederland. Na een strenge selectieprocedure en een examen in Spanje is ze met haar man en dochtertje naar Ne derland gekomen. Ze vindt dat ze hier goed is opgevangen. "De eer ste contacten met de andere lera ren waren al meteen goed. Er zijn natuurlijk wel wat verschillen, maar geen moeilijkheden. Ieder een helpt me. De leraren, de con rector en de rector. Iedereen is ook erg geïnteresseerd. Ik krijg advies en uitleg over de kinderen hier. In het jaar dat ik hier nu ben, denk ik dat ik zo langzamerhand wel gewend ben. De komende vijf jaar in Nederland zie ik dan ook met vertrouwen tegemoet". Aangezien Lopez nauwelijk Nederlands spreekt, worden de lessen in het Spaans en in het En gels gegeven. "Ik probeer zoveel mogelijk Spaans te spreken. Grammatica probeer ik eerst in het Nederlands uit te leggen en als dat niet lukt in het Engels. De leerlingen verstaan erg goed En gels". "Ik leer op het ogenblik Neder lands, maar het valt nog niet mee om hier ergens de landstaal te le ren. Zeker niet als je elke daghes wil hebben. Er is in de omgeving van Leiden één opleiding waar ze drie uur per dag les geven, maar De Spaanse lerares Lopez: "Het is hier zo rustig en stil leefde ik in Madrid. Een hele leu ke stad. maar het leven is er wel erg snel. Iedereen heeft daar altijd haast. Het leven is hier rustiger en dat bevalt ons wel". sneeuw Lopez is niet geschrokken van het stevige winterweer. "We wa ren gewaarschuwd voor de stren ge winters hier, maar ik vind het tot nu toe nogal meevallen. Ons dochtertje vindt al die sneeuw in ieder geval prachtig". De Nederlandse leerlingen le veren ook geen problemen op. "Ze hebben interesse voor de taal en studeren veel. Wat wel opvalt is dat ze wat meer door de les heen praten dan Spaanse leerlin gen. Ik denk dat dat komt omdat ze wat jonger zijn dan Spaanse kinderen die in een vergelijkbare klas van het voortgezet onderwijs zitten. In Spanje zijn de kinderen veertien als ze doorstromen naar het voortgezet onderwijs. Hier ligt die leeftijd op twaalf jaar. De scholieren hebben meer keus. In Spanje zijn er alleen een havo- en vwo-richtinfc. In Nederland kun nen leerlingen ook nog naar het lbo of de mavo". Een ander verschil is dat in Spanje alle scholen vallen onder het ministerie van onderwijs. Alle leraren zijn dus ambtenaar. "Om leraar te worden, moet je eerst vijf a zes jaar aan de universiteit heb ben gestudeerd. Daarna volg je een pedagogische opleiding. Als je vervolgens ook echt les wilt ge ven. moet je eerst nog een staats- i doen". dat is 's middags en dan werk ik. Ik heb nu een tussenweg gevon den. Twee avonden in de week ga ik naar een cursus en daarnaast krijg ik privéles. Mijn Nederlands begint nu dan ook langzaam maar zeker te verbeteren "Wat me aan Nederland als land het meest opvalt, is dat het hier zo rustig en stil is. In Spanje Lopez mag maximaal zes jaar in Nederland blijven. Daarna moet een andere onderwijzer haar plaats innemen. "Ik moet na die zes jaar verplicht drie jaar les ge ven op mijn oude school in Ma drid. Wanneer ik weer in Spanje kom, kan ik gebruik maken van de kennis die ik hier heb opge daan Het zou dan natuurlijk niet goed zijn als ik er meteen weer vandoor zou gaan". STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9