9 Grondoorlog was onvermij delij k9 Massaprotesten tegen de grondoorlog Palestijnen 'bedrogen' door Irak, vernederd door VS Politiek Den Haag vrijwel eensgezind Kuwayt wekte vaker de begeerte van Irak Vreemdelingenlegioen vecht in voorste linies Ondersteuning marine essentieel voor landing MAANDAG 25 FEBRUARI 1991 OORLOG IN DE GOLF PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) In politiek-Den Haag is gisteren vrijwel eensgezind gereageerd op het begin van het grondoffensief. Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) en de grote partijen in de Tweede Kamer menen dat de grondoorlog 'onvermijdelijk' was omdat Irak het ultimatum van de Amerikaanse president Bush negeerde. Alleen Groen Links wijst de landoorlog af. Volgens Van den Broek was de lan doorlog "de enige oplossing: het is ellendig dat het zo moet, maar ik denk dat het onvermijdelijk was". Van den Broek herhaalde nog eens dat het overleven van het regime- Saddam Hussein de oplossing van andere vraagstukken in het Mid den-Oosten aanzienlijk kan compli- Ook CDA-woordvoerder Gual- thérie van Weezei sprak gister avond van "een onvermijdelijk op treden". "Vooral gezien het optre den van Irak en Saddam Hussein vlak vóór de geallieerde inval, waar bij de mensenrechten in Kuwayt op stelselmatige wijze werden ge schonden". Mochten de Amerika nen, Britten of Fransen Nederland vragen om extra militaire bijdra gen, dan moet daar positief volgens Van Weezei positief op worden ge reageerd. PvdA-woordvoerder Melkert meent dat de manier waarop Hus sein heeft gereageerd op de diplo matieke voorstellen van de laatste dagen een militaire actie rechtvaar digt. "Er was geen begin van terug trekking en Irak heeft er zelf voor gekozen deze weg te willen be gaan". Het WD-Kamerlid Weisglas zei in een reactie op het begin van de landoorlog, dat het Irak was dat de strijd op 2 augustus is begonnen door Kuwayt in te nemen. "Na maandenlange economische en po litieke sancties moest op 17 januari met geweld worden ingegrepen. En nu moest, door de halsstarrigheid van Hussein, het offensief te land worden ingezet". In politiek Den Haag wijst alleen Groen Links de landoorlog af. Vol gens de fractie waren er nog moge lijkheden om het conflict vreed zaam ten einde te brengen. Midden-Oostendeskundige dr. Leo Biegel wees het wapengeweld eveneens van de hand. IKV-' man Mient-Jan Faber sprak de vrees uit dat de oorlog om Kuwayt het begin kan zijn van een terugval naar gewelddadige oplossingen. Hij omschreef zichzelf als 'radeloos'. "Ik houd mijn hart vast. Zullen we voortaan weer van de ene oorlog in de andere rollen"? De directeur van Clingendael, oud-WD-kamerlid Voorhoeve, acht het logisch dat Washington geen genoegen heeft genomen met het Sovjet-vredesplan. Er zijn te grote verschillen tussen de VN-uit- spraak over onvoorwaardelijke en directe terugtrekking uit Kuwayt en de condities van het Russische plan. Door het vervallen van de sancties zou Irak direct olie kunnen exporteren, terwijl het geen schade- HAMBURG (DPA/GPD) - Het rijke emiraat Kuwayt dat maar 17.800 vierkante kilometer groot is heeft in het verleden herhaal delijk de begeerte gewekt van zijn Iraakse buur. Als basis hiervan diende het feit dat Kuwayt op het moment dat Irak onafhankelijk werd (in 1932), met een autonome status deel uitmaakte van het Iraakse landsdeel Basra. Deze au tonome status ging terug op een in 1899 met Groot-Brittannie ge sloten verdrag. Groot-Brittannie. waaraan het tot dan toe door Turkije beheerste Mesopotamié na de Eerste We reldoorlog als mandaatgebied van de Volkenbond werd overge dragen, gaf het land aan de Eu- fraat en de Tigris in 1924 een grondwet en de naam Irak. Na het stichten van de staat Irak bleef Kuwayt een Brits protectoraat. Toen Baghdad na de Kuwaytse onafhankelijkheid in 1961 aan spraak op het emiraat maakte, vToeg Kuwayt om militaire hulp van Groot-Brittannie. Pas in 1963 erkende Baghdad het politieke bestaan van de klei ne buurman. Maar al in 1973 be zetten Iraakse troepen tijdelijk de Kuwaytse grenspost Samita. Toen de Iraakse buitenlandse schuld door de achtjarige oorlog tegen Iran tot 65 miljard dollar ge stegen was, kwam Baghdad in 1990 terug op zijn vermeende aan spraak op Kuwayt. Per decreet Kuwayt werd tot de Iraakse inva sie op 2 augustus geregeerd door de familie Sabah, die de emir Dsjabir al Ahmed al Dsjabir al Sa bah benoemd heeft. Hij benoem de de regering. Het gekozen par lement met 50 leden had de emir in 1986 afgeschaft, waarna hij per decreet regeerde. Voor de invasie had Kuwayt ongeveer 1,7 miljoen inwoners, van wie 1,1 miljoen buitenlandse werknemers. Op de lijst van olie exporterende landen stond het emiraat toen op de elfde plaats. De bekende oliereserves van Ku wayt werden beschouwd als de op drie na grootste ter wereld. Niet meer dan 0.2 procent van het land werd voor landbouw ge bruikt. zodat bijna alle voedsel geïmporteerd moest worden. Irak 438.000 vierkante km had volgens officiële gegevens bij het begin van de Golfoorlog onge veer 16 miljoen inwoners. Met rij ke aardoliereserves in het noord- 'oosten en zuiden van het land was Irak volgens een statistiek uit 1988 na Saudi-Arabie de op een na grootste olieproducent in het Midden-Oosten. In de rivierdalen van de Eufraat en de Tigris bevin den zich vruchtbare akkers en weilanden. Maar driekwart van het land is woestijn, zodat Irak voedsel moet invoeren. PARIJS (DPA/AFP) - Het vreem delingenlegioen, al 160 jaar het eli tecorps van het Franse leger en een de beroemdste gevechtseenhe- Na de Algerijnse onafhankelijk heid van Frankrijk (1962) liep het aantal vrijwilligers voor het legioen, dat met 50.000 manschappen den ter wereld, bevindt zich in de jaren vijftig zijn hoogtepunt bereik- voorste linies van het optrekkende noordelijke front van de alliantie. Ongeveer 2650 legionairs, meei dan een kwart van de Franse grond troepen die in Saudi-Arabie zijn ge stationeerd, waren gisteren al ver Irak, ten westen van Kuwayt, bin- de ronde nengedrongen. De soldaten beho- zouden i tot drie regimenten: het eerste pen achter zich hebben verbrand. te, snel terug. Het elitecorps bestaat nu uit 8000 soldaten, 45 procent Fransen en 55 procent andere natio naliteiten. Twee hardnekkige mythes doen de legionairs: Het zijn die alle sche- r de hele wereld gedemonstreerd tegen de oorlog. In het regiment van de cavalerie, het twee de regiment van de infanterie zesde regiment van de genie. En de meer romantische i het dat zij gegrepen zijn door het av( tuur of hun toevlucht hebben Het vreemdelingenlegioen werd zocht tot het legioen uit liefdesver- 11831 opgericht om Algerije te overen en zijn soldaten hebben, ge holpen door de filmindustrie, naam gemaakt als heldhaftige woestijn strijders in de landen van de islam. Zelfs zonder hun witte kepi hebben zij weer een plaats gevonden gevechtsmacht die opereert Iraakse woestijn. driet. Volgens een officiële brochure sluit de legionair zich bijna altijd aan bij het corps om "met het verle den te breken". Hij vindt er 'de ga rantie van anonimiteit' en kan er de 'zijn verloren idealen terugvinden', de Voor hem neemt het legioen spoe dig de plaats in van het vaderland, MADRID/SANAA/ AMSTERDAM (DPA/Rtr/ANP_) In verscheidene landen vonden gisteren demonstra ties plaats als protest tegen de gron- STRAALJAGERS - Nederland doorlog. Honderdduizenden Yeme- nieten gingen in diverse plaatsen in Yemen de straat op om te betogen tegen het grondoffensief van de ge allieerden tegen Irak. De betogers als "Navo, gooiden stenen naar de ambassades zen" geroepen, van de landen die deel uitmaken streerden bij elkaar zo'n mensen tegen de oorlog en voi de en het Sovjetvredesplan. In de den, moslims en humanisten i Spaanse hoofdstad werden slogans ten een "grondoffensief voor de vre- "Weg met de ba- de" beginnen, stelde J. Ruijter van het Amsterdamse Mozeshuis. In Maastricht werd door een paar hon- In de havenstad Barcelona vorm de anti-Iraakse coalitie, terwijl den de demonstranten een twintig derd man een pro-Israeel-manifes- kilometer lange menselijke keten, tatie bijgewoond. De Iraakse grondwet van 1968 gaat uit van een volksdemocratie in de vorm van een republiek. De islam is staatsgodsdienst. De overheersende politieke kracht is de door president Saddam Hus sein geleide Ba'ath-partg en het hoogste politieke orgaan de revo lutionaire commandoraad. De ambassade van Kuwayt in Den Haag viert vandaag zonder veel vreugde de 30ste keer de na tionale onafhankelijkheid. Op de ambassade zegt zaakgelastigde Salem Al-Zamanan tegelijk blij en bedroefd te zijn. Blij omdat de bevrijding van zijn land eindelijk is begonnen, maar bedroefd van wege de verwoestingen die zijn aangericht, de duizenden doden en de tienduizenden vermisten. "Maar het is beter om zo onze onafhankelijkheidsdag te vieren dan nog langer te moeten toezien dat ons land is bezet", zegt de zaakgelastigde, die dit jaar geen uitnodigingen heeft verstuurd aan zijn vele relaties om op de am bassade het feestje mee te vieren. "Maar dat halen we wel in. Als de bevrijding een feit is. dan mag er worden gefeest", vindt Al-Za- Van Heemskerck stoomt niet op naar Kuwayt A/B VAN HEEMSKERCK (ANP) - Het Nederlandse fregat Jacob van Heemskerck in de Perzische Golf zal niet dichter bij de kust van Ku wayt gaan opereren, nu de gron doorlog is uitgebroken, zo heeft es kadercommandant P.C. Kok mee gedeeld aan boord van het Neder landse vlaggeschip. Aan boord van het marinefregat is gisterochtend vroeg betrekkelijk laconiek gereageerd op het begin van de grondoorlog in Kuwayt. Het schip bleef gewoon de bestaande taak uitvoeren, namelijk het be schermen van de Amerikaanse vliegkampschepen in de Golf. De Van Heemskerck vaart mo menteel onder de kust Iran. op zo'n 200 kilometer van Kuwayt. Van het daar ontketende geweld is aan boord van de Van Heemskerck niets te merken. Ook de twee ande re Nederlandse marineschepen in de Golf. de Zuiderkruis en de Phi lips van Almonde, zijn vrij ver van de kust van Kuwayt verwijderd. Beide liggen m de haven van Du- bayy in de Verenigde Arabische Emiraten. Volgens Kok zullen de vlieg kampschepen en daarmee ook de omringende schepen, niet dichter onder de kust van Kuwayt gaan opereren. Belangrijkste reden daar- de aanwezigheid van duizen den mijnen in het noordelijke en westelijke deel van de Golf. De multinationale vloot in de. Golf heeft tot zaterdagavond ruim 200 mijnen aangetroffen en onscha delijk gemaakt Het Amerikaanse marineschip Leftwick, dat zich op ruim 50 kilometer afstand van de Van Heemskerck bevindt, merkte zaterdag pas één van die mijnen op, toen die op enkele meters van het schip dreef. Het Amerikaanse schip Jarrett vond een mijn met een kras, veroorzaakt door de schroef van het schip. "Dat schip heeft ongelooflijk veel geluk gehad aldus Kok. i-anti-tankgranaten. De Sommigen droegen borden bij de vliegtuigen, die zich waarop zij de Arabische leiders ties werden georganiseerd door po- heeft bij tal gebeurtenissen opofferingsgezindheid die de ninklijke Luchtmacht, bedraagt 19 den. Bedrijve Het gedisciplineerde legioen tot op het punt dat hij bereid is tot dienst hebben gedaan bij de Ko- die de coalitie steunen veroordeel- litieke partijen, vakbonden de openbare en desgroepen. In het Duitse Freiburg kwamen duizenden mensen op de been. Franse groepen hebben voor vanavond in Parijs tot een massale demonstratie tegen het geallieerde grondoffensief opgeroepen. In de Amsterdamse Mozes en Aaronkerk kwamen enkele honder den mensen bij elkaar om een "ke- Barcelona, de groot- ten van hoop" te vormen als "sym- m Spanje, demon- bolische daad van saamhorigheid" ze gevechten bij Dien Bien Phu in Vietnam in 1954. Van 300.000 legio nairs betrokken bij verschillende veldslagen in 22 landen vonden 36.000 de dood. Behalve in Afrika heeft de eenheid vooral gevochten in Mexico (1863), Noorwegen (1940) en Indochina (1948-1954). De legionairs die nu vechten in het Golfgebied behoren tot de snel le aanvalstroepen. Andere belang rijke eenheden van het legioen be vinden zich op het ogenblik in Tsjaad, de Centraalafrikaansè Re publiek en Djibouti. defensie wordt het contract Irak. In Egypte zette de politie schenking heeft plaats in het kader komen dat de hulp die NAVO-landen i andere NAVO-landen met een slecht ontwikkelde defensie-indus- verlietren e trekken. In Madrid e ste steden DEN HAAG (ANP) - Alleen al door riniers niet veel meer te doen. stelt hun aantal spelen de mariniers bij Van Rijn vast. "Maar het zijn ook het grondoffensief niet meer dan volledig geoefende grondtroepen, een ondersteunende rol, maar niet- A zij door hun vooruit- De Amerikanen staan wat dat be nei der mariniers Joop van Rijn. tot gaatJ"zett.er voor kort docent amfibische oor- 660 gebied het TEL AVIV - De PLO gaat er prat op betrokken te zijn geweest bij alle pogingen een eind te maken aan de oorlog in de Golf, vanaf Saddam Husseins verklaring van 12 augus tus 1990 tot en met de jongste Sov jet-vredesinitiatieven. Maar de Palestijnse verklaringen hebben niet aan geloofwaardigheid gewon nen nu Irak zich openlijk bereid heeft verklaard vredesvoorstellen te aanvaarden waarin niets meer is terug te vinden van de door de veel- bejubelde koppeling van de terug trekking uit Kuwayt aan een Israëli sche terugtrekking uit de in 1967 be zette gebieden. PLO-leider Yasser Arafat moest gisteren toegeven dat de benarde positie van Irak in de Golfoorlog de koppeling onhaalbaar heeft ge maakt. Vlak voor het ultimatum aan Hussein afliep deed hij nog een laatste oproep aan de Golfstaten het Sovjet-vredesinitiatief te aanvaar den. Zijn recente voorspelling dat het Iraakse leger nog drie jaar kan standhouden tegen de coalitie her haalde hij niet. Verbazing De Iraakse toegevendheid van de laatste dagen is op de Westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook ontvangen met een mengeling van verbazing, teleurstelling en verwar ring. Niet dat de Palestijnen nu in de armen zijn gedreven van de 'Amerikaans-zionistische-NAVO- imperialisten', maar de ongeremde liefde voor Hussein lijkt wat te zijn bekoeld. Een journalist in oost-Je- ruzalem, die zijn naam onder geen voorwaarde in de krant wil hebben, is zelfs kwaad. "Als Palestijnen heb ben we door onze opstelling veel vrienden in het Golfgebied verlo ren. Maar nu blijkt dat daar eigen lijk geen goede reden voor was. Irak heeft ons gewoon bedrogen". De meeste Palestijnen willen niet zo ver gaan. Nafez Essale, hoofd van het Palestijnse Centrum voor Ge weldloze Actie in oost-Jeruzalem, houdt het erop dat onder zijn volk voornamelijk teleurstelling heerst. "We vinden het jammer dat het idee van een koppeling met het Pale stijnse vraagstuk niet meer voor komt in de initiatieven, maar we be grijpen waarom dat zo is. De positie van Irak is op dit moment heel moeilijk en ondanks alles blijven we Saddam steunen". Ook voor de belangrijkste Pale stijnse leider in de bezette gebie den, Faysal al-Husayni, zit er weinig anders op dan begrip te tonen voor de situatie. Hij zegt dat Hussein de steun heeft van de Palestijnen om dat ze het gevoel hebben dat hij hun zaak weer bovenaan de internatio nale agenda heeft geplaatst. Op dit moment is het niet nodig het Pale stijnse vraagstuk opnieuw in een document te noemen, meent Husayni, omdat de geallieerden en ook Israel al hebben gezegd dat ze onmiddellijk na de oorlog willen zoeken naar een regeling. Arafat heeft daarentegen laten blijken dat hij volstrekt geen ver trouwen heeft in dergelijke Ameri kaanse toezeggingen. "De hele Ara bische natie gaat verliezen als de co alitie haar doeleinden bereikt", klaagde hij het afgelopen weekein de. Hij zei niet te verwachten dat de Amerikanen de al lang voor de oor log afgebroken dialoog met de PLO zullen hervatten, maar hij is nog Yasser Arafat: "De hele Arabi sche natie ver- liest als de coali tie haar doelein den bereikt". (foto ANP) steeds bereid tot onderhandelingen met zowel de Verenigde Staten als Israël. Positief Overigens leeft onder veel Palestij nen de overtuiging dat hun pro bleem wel degelijk wordt genoemd ergens in de Sovjet-Iraakse over eenkomst, wat die ook nog waard is. Dr. Mussa Darwish, een aanhanger van de Iraakse Ba'ath-beweging en docent aan de universiteit van Bethlehem, is ervan overtuigd dat de bemoeienis van de Sovjetunie uiteindelijk een positief effect zal hebben op het Palestijnse vraag stuk. "Volgens mij wordt de koppeling tussen Kuwayt en Palestina ge noemd in een geheime overeen komst tussen de Russen en Irak. De laatste dagen hebben een snelle ver betering te zien gegeven in de be trekkingen tussen Irak en de Sov jetunie en daar zullen wij als Pale stijnen uiteindelijk ons voordeel mee kunnen doen". De door de Israëli's afgezette ex- burgemeester van Nablus, Bassam Shaka, meent dat de Amerikanen "een vies spelletje spelen". "Irak was van het begin af aan bereid Ku wayt te verlaten", zegt hij, "maar de Verenigde Staten hebben nooit echt een oplossing gewild voor de problemen in het Midden-Oosten". Shaka, jarenlang een aanhanger van de Syrische Ba'ath-beweging, heeft zich recent bekeerd tot de Iraakse Ba'ath-variant. Nu het grondoffensief op gang is gekomen verwacht niemand dat Irak zal winnen, maar de Palestij nen zijn ervan overtuigd dat de wes ters-Arabische coalitie en Israel nog het een en ander te wachten staat. "Nu begint de oorlog pas echt", is een veelgehoorde analyse. Weini gen maken een geheim van hun in tens verlangen dat Hussein chemi sche wapens zal gebruiken tegen de Amerikanen en de Israëliërs. Naar hun vaste overtuiging heeft Israel de Verenigde Staten de oorlog inge loodst en maken de Amerikanen van hun positie als sterkste militai re macht misbruik door Irak te ver nederen en te verwoesten. Afgelopen zaterdagavond, toen Irak de 37-ste Scud-raket richting Israel stuurde, dansten en zongen honderden Palestijnen in oost-Jeru zalem op de daken. Toegestroomde joodse inwoners van de stad, die er een eind aan wilden maken, werden door de politie uiteengedreven. logsvoering en thans werkzaam bij de Marinestaf in Den Haag, stelt vast dat de mariniers zeker het eer ste ter plekke zullen zgn als een be paald gebied moet worden ver overd. Een ondersteunende taak voor de mariniers (zo'n 25.000 tot 30.000) in de operatie met het zwaartepunt bij het landoffensief van de tussen 400.000 en 500.000 man grondtroe pen. Over die taak zegt overste Van Rijn: "De amfibische strijdkrach ten. mariniers die per schip worden aangevoerd, kunnen verder vooruit in vijandelijk gebied bepaalde doe len tijdelijk bezetten vooruitlopend op de komst van de grote grondstnjdmacht. Zij kunnen ook vluchtwegen afsnijden of voorko men dat Iraakse versterkingen aan het front kunnen komen". Van Rijn denkt overigens dat de mariniers ook met grootschalige he likopter-operaties, vooral wegens de mijnendreiging op het strand, aan land worden gezet. Met de grote transporthelikopters hebben de mariniers de capaciteit om snel groter materieel aan te voe ren. zoals pantservoertuigen en ar tillerie. en grote hoeveelheden mu nitie. "Alleen de M-46-tank kan niet in een helikopter. Die kan echter met amfibische landingsvaartuigen worden aangevoerd. Als mariniers een bepaald gebied hebben veroverd, dat daarna is overgenomen door de grondstrijd krachten. ligt het volgens overste Van Rijn voor de hand dat de mari niers daar worden weggehaald en weer worden ingescheept om el ders. noordelijker langs de kust. op nieuw te worden ingezet. "De voertuigen en fanks gaan ta melijk flitsend door een gebied heen. Als men slechts lichte tegen stand ontmoet.' gaat men daar niet voor stoppen. Men gaat door tot de grote aanvalsdoelen zijn ingeno men. Dat betekent dat zich daarach ter nog kleine verspreide vijandelij ke eenheden kunnen bevinden die enige weerstand bieden. Het oprui men van dat soort weerstand kost enige tijd. een mooie opdracht voor mariniers". Een tweede mogelijke taak nadat de kustlijn is in»:<fflOOMHB is het uitkammen van Kuwayt-stad. Patriot-squadron komt aan in Israël GUTERSLOH (ANP) - Veertig Ne derlandse militairen zijn gisteren in Israel aangekomen om het land te beschermen tegen Scud-aanvallen. De Israëlische ambassadeur M Bawly was zaterdag samen met plaatsvervangend minister Pronk van defensie naar de vliegbasis in het Duitse Gutersloh gekomen om de manschappen uit te zwaaien. De beroepsmilitairen maken deel uit van het 327 Squadron van de Ko ninklijke Luchtmacht De man schappen kwamen ongeveer tegelij kertijd met de Patriot-installaties aan, die vanuit Bremen zgn ver scheept De eenheid zal zich ten westen van Jeruzalem legeren. Minister Pronk bood tijdens het afscheid zijn excuses aan voor de onzekerheid rond de detachering van de Patriot-eenheid. Hg doelde op het feit dat aanvankelgk alleen materieel naar Israel zou worden gestuurd.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7