Amerikaanse wapens overtreffen die van Irak Zo gaan de mariniers aan land PAGINA 8 OORLOG IN DE GOLF MAANDAG 25 FEBRUARI 1991 luchtlandingstroepen Met helikopters worden mariniers en lichte tanks over de vijandelijke linies gevlogen. Zij moeten de belangrijkste verbindingswegen bezetten om te voorkomen dat Iraakse versterkingen de kust bereiken. Olievlek De olievlek voor de kust vormt geen onoverkomelijke hindernis voor een landing. Ook niet als deze in brand wordt gestoken. steun vanuit zee vanaf slagschepen worden granaten op de Iraakse stellingen afgevuurd. Marine helikopter VERNIETIGEN VAN VIJANDELIJKE TANKS 3 VUURLINIES Luchtsteun Voor het vernietigen van Iraakse stellingen en om een eventuele luchtaanval tijdens I de landing af te kunnen slaan worden de volgende toestellen ingezet. j F/A-18 Hornet gevechtsvliegtuig dat opereert rir vanaf vliegdekschip ïze correspondent Henk Dam AMERIKA Versterkingen kustbatterijen worden door eerder aan land gebrachte eenheden uitgeschakeld of vanuit de lucht gebombardeerd. CH-46 Sea Knights zware helikopters brengen troepen en wapens achter de \verdedigingslinies M1A1 Abrams tank Als de Amerikaanse inval in Ku- wayt met een pijl wordt vergeleken, dan is de Ml Al Abrams tank de punt van de pijl. De M1A1 tank, waarvan de eerste in 1982 in gebruik werden genomen, is door z'n snel heid en kracht ervoor gemaakt om de weg te banen voor de troepen. Amerika heeft 1400 M1A1 tanks overgebracht naar Saudi-Arabië, tanks die voor een groot deel dienst deden in Europa. Het is niet de eni ge Amerikaanse tank die aan de ge vechten meedoet: ook oudere M60 tanks worden gebruikt. Maar het zijn de M1A1 tanks die het zware werk zullen moeten doen. Daarvoor zijn de door General Dy namics gemaakte, 2,5 miljoen dollar per stuk kostende tanks dan ook bij uitstek geschikt. Om een paar kwaliteiten te noe men: de M1A1 tank haalt de relatief hoge snelheid van 45 kilometer per uur, en kan in 7 seconden een snel heid van 0 naar 30 kilometer per uur bereiken. Daarmee is het zo onge veer de Porsche onder de tanks. De Ml Al heeft verder een grotere ac tieradius dan andere tanks: hij kan 450 kilometer in één keer afleggen. De Ml Al biedt een grote mate van bescherming aan z'n vierkoppi ge bemanning. Op de meeste plaat sen is de bepantsering gelaagd en 60 centimeter dik, voldoende om anti tank-granaten te stoppen. Er is bo vendien bij de bepantsering ge bruik gemaakt van een uranium-le- gering die een twee keer zo grote dichtheid heeft als staal. Chemische en biologische besmetting wordt buiten de deur gehouden doordat de luchtdruk in de tank kan worden opgevoerd. Het voornaamste wapen van de Ml Al tank is een 120 mm kanon, en in oudere types een 105 mm kanon. Beide typen worden voldoende krachtig geacht om de voornaamste tegenstander van de M1A1 op het slagveld de van oorsprong Russi sche T-72 tank te kunnen vernie tigen. Laserstralen en computers worden gebruikt die voor zo'n grote accuratesse zorgen dat zelfs een volop in beweging zijnde M1A1 in bijna alle gevallen z'n doel zal ra ken. AV-8B Harrier gevechtsvliegtuig Kan vertikaal opstijgen en landen Iraakse eenheden hebben zich 1 achter de tankwal ingegraven A10A Thunderbolt specialist in het uitschakelen van tanks I Tanks en troepen! verlaten de landings- i vaartuigen j mijnenveld^ Cobra aanvalshelikopter bestookt Iraakse tanks met raketten en mijnen worden met draadgeleide raketten tot ontploffing gebracht LCACs luchtkussen- landingsvaartuig. .Hiermee worden troepen en 3^. tanks aan land gebracht. Helikopter^ aanval AAVs Amfibie-pantservoertuig. Vervoert 2S mariniers bePakkin9 Amfibie aanvalsschip U.S.S. Tarawa Vanuit de buik van dit gigantische schip (iets kleiner dan een vliegdekschip) vertrekken de landingsvaartuigen naar het strand. Het schip kan 1700 manschappen plus aanvalsmateriaal vervoeren. Vanaf het vliegdek opereren 35 helikopters en Harrier gevechtsvliegtuigen. M2 en M3 Bradley pantservoer- De Bradley pantservoertuigen zijn een soort taxi's van het slag veld. Met deze op een tank lijkende voertuigen zullen de soldaten naar het front worden gebracht. Elk van de bijna 1000 Bradleys die Amerika naar de woestijn heeft overge bracht, kan daarbij zeven infante risten vervoeren. Net als de M1A1 tank zullen ook de Bradleys bij alle gevechten voor aan te vinden zijn. Dat kan omdat ze over een zo dikke pantserlaag be schikken dat ze de meeste anti tankwapens aankunnen, hoewel niet de granaten uit Iraks grootste artilleriestukken. Dat laatste maakt ze tot op zekere hoogte kwetsbaar. Qua snelheid kunnen ze zich met de Chemische wapens Iraks chemische wapens vormen de grote onbekende factor in de grondoorlog. De geallieerden gaan ervan uit dat Irak ze zal gebruiken, maar de vraag is hoeveel Irak er na alle bombardementen nog heeft, en of ze werkelijk effectief zullen zijn, of niet meer dan hinderlijk. Chemische wapens kunnen met vliegtuigen of artillerie-granaten worden gelanceerd. Omdat Iraks luchtmacht zo goed als uitgescha keld is, zal het land wel z'n toe vlucht tot granaten moeten nemen. Irak heeft de beschikking over drie typen chemische wapens. Het gaat in de eerste plaats om gifgassen die de zenuwen aantasten en op die manier voor verlamming en adem halingsmoeilijkheden kunnen zor gen. Grote doses kunnen in een kwartier een mens doden. Soortna men: Tabun-, Sarin en VX-gas. Verder heeft Irak gifgassen die 'voor grote brandwonden en blaren kunnen zorgen: mosterdgas en le- wisiet horen bij die groep. Tenslotte heeft Irak de beschikking over wa- terstofcyanide (blauwzuur), dat voor verstoring zorgt van het ver mogen van bloed om zuurstof af te geven. De gevolgen: verlamming en verstikking. Biologische wapens Biologische wapens zijn mis schien nog wel gruwelijker dan che mische wapens. Ze zijn moeilijker te ontdekken dan gifgassen, en ze blijven langer gevaarlijk. Bepaalde soorten virussen en bacterieën die kunnen worden gebruikt, zijn bo vendien besmettelijk. Met andere woorden: niet alleen de soldaat die in aanraking komt met een biolo gisch wapen kan ernstig ziek wor den, maar ook iedereen die daarna met hem omgaat. Het staat niet vast over welke bio logische wapens Irak precies be schikt, maar militaire publicaties in Amerika houden het op in ieder ge val de volgende soorten: - botuline- gif. Dit is een van de meest gevaar lijke gifstoffen die de wetenschap kent. Een kleine hoeveelheid is ge noeg om grote hoeveelheden men sen te doden. Iriademen of binnen krijgen via drinkwater is voldoen de. - typhus en cholera. Niet per se dodelijk, maar slachtoffers kunnen ernstig ziek worden. - miltvuur (anthrax). Infectie met miltvuur kan voor mens en dier snel dodelijke gevolgen hebben. Al 12 uur na de eerste besmetting zijn de eerste symptomen te zien: overge ven, diarree, coma, gevolgd door de dood. M109A3 artillerie Irak heeft de afgelopen jaren zwaar in z'n artillerie geïnvesteerd. Dat komt omdat de Irakezen tijdens de oorlag tegen Iran vaststelden, dat artillerie een goed tegenwicht vormde tegenover de overmacht aan mensen die Iran op de been kon brengen. Irak heeft onder meer de beschik king over artillerie van Russische en Franse makelij, maar de beste ar tilleriestukken zijn geleverd door Zuid-Afrika. Hun G-5 155 mm hou- witzers hebben een groter bereik dan ook de krachtigste artillerie van de geallieerden. Onduidelijk is nog, of Irak aan het front de beschikking heeft over de zelf vervaardigde Al Fao 210 mm houwitzers. Het gaat om een mobiel artilleriestuk dat bedoeld is voor de lange afstand. Sinds iets meer dan een jaar is bekend dat de Al Fao be staat. Als het is opgesteld, kan het een formidabel wapen zijn: het be reik van de Al Fao is volgens Israëli sche bronnen niet minder dan 57 ki lometer. BB Doel: Aanvallen met zware granaten op doelen die zich op enkele kilometers afstand bevinden (o.a. steden, tanks en infanterie) Munitie: 155 mm Lengte: 9 meter (Inclusief loop) Belangrijkste wapen: Hellfire raket De helikopter kan deze raket afvuren zonder visueel contact met het doel 1. Andere helikopters richten een laserstraal op het doel; een soldaat richt een laserstraal op een ander doel 2. AH-64 lanceert de raketten 3. De laser-zoeker richt op de doelen en de vijandelijke doelen worden vernietigd 1, vijandelijke tanks Aanvallen van een vijandelijke tank 1. Aanvallen van vijandelijke tanks, defensiepunten, infanterie, commando- en controlebunkers, het leggen van een rookgordijn om vijandelijke tanks het zicht te ontnemen 1. De bevelhebber bepaalt het doel 2. Een laserstraal wordt op het doel gericht. De computer van de M1A1 'vertaalthet teruggekaatste licht.. Met deze informatie kan nauwkeurig worden gericht. 3. De M1A1 blijft bewegen om tegenvuur te ontwijken. De geschutskoepel kan draaien, de loop kan tijdens het rijden op het doel gericht blijven. De computer controleert of de loop goed gericht is. 2. Aanvallen van vijandelijke artillerie, bunkers en radar- of communicatiestations laserstraal vijandelijke tanks HOT en Milan anti-tankraket- 3. Luchtverdediging: vernietigen van vijandelijk luchtafweergeschut, raket-lanceerinstallaties en radarsystemen vijandelijke linies Tijdens de oorlog tegen Iran ge bruikte Irak met veel succes HOT en Milan anti-tankraketten, die bei de door Frankrijk werden geleverd. De HOT gebruikt, net als de Ameri kaanse TOW en Dragon raketten, draadbesturing, en is zo goed dat veel Europese militaire experts het als de beste anti-tankraket ter we reld beschouwen. De Amerikaanse Ml Al tanks zijn vrijwel zeker tegen de HOT-raketten opgewassen, maar Bradley gevechtsvoertuigen en M- 60 tanks kunnen erdoor worden uit geschakeld. De Milan raket is zoiets als het kleinere broertje van de HOT raket, en is bedoeld voor voetsoldaten en lichte voertuigen. laserstraal soldaat 3. Lucht fcedigingslinie Bevoorradlngs Unie Aanvals-formatie tanks Wlg-vormig o, platoon k van 4 tanks bnr\ De tanks werken i per paar. De ene gf leidt, de andere geeft dekking. Hellfire raket vijandelijke tanks Infanterie gevechts voertuigen motor 9 Gewicht: 50 kg Lengte: 1,6 meter «Diameter: 17 cm fe- Laser-zoeker Tanks Artillerie Front Tweede linie linie verdedlngslinle

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 6