=DIGRQS= 3?8 Commissie Stevens weer aan het werk Kruiend ijs blijkt toeristische attractie Zeeuwse gedeputeerden opgestapt Micheünsterren zijn duistere dingen &SpotI Kok en Van Amelsvoort willigen eisen in Winst Rabobank stijgt met ruim acht procent Ondernemingsraden en bestuur van Internatio ruziën over toekomst MAANDAG 25 FEBRUARI 1991 DEN HAAG (GPD) De commissie Stevens, die studeert op een verdere belastingvereen voudiging. zal haar werkzaamheden hervatten. De commissie zegde dit gisteren toe aan minister Kok van financiën en zijn staatssecretaris Van Amelsvoort. Dat gebeurde nadat de beide bewindslieden hadden beloofd een aantal belastingmaatregelen - waar onder het schrappen van de rente-vrijstelling - opnieuw te bezien. Alle betrokkenen gaan er vanuit dat de Kamer deze week tijdens het debat over de tussenbalans niet meer aan'hun akkoord zal tornen. Afgelopen week legde de sie Stevens haar werkzaamheden neer. Ze deed dat uit woede over de tussenbalans. Volgens de commis sie ging het kabinet er ten onrechte van uit dat het advies van de com missie geld zou moeten opleveren om het financieringstekort in 1994 alsnog op 3,25 procent te krijgen. In de taakopdracht van de commissie stond echter dat het advies de belas tingbetaler niets mocht opleveren, maar ook niets mocht kosten. Bo vendien voelde de commissie zich gegriefd omdat het kabinet ter dek king van enkele zaken in de tussen balans reeds gekozen had voor be- lastingingrepen. Kok en Van Amelsvoort hebben nu toegezegd bij de voorbereiding van de begroting voor 1992 opnieuw te zullen kijken naar belastingmaat regelen die de 1250 miljoen gulden moeten opleveren welke het kabi net nu wil besteden aan een verho ging van de belastingvrije voet met 470 gulden. Het kabinet wil de 1250 miljoen gulden binnenhalen door afschaffing van rente- en dividend- vrijstelling, het schrappen van de renteaftrek voor consumptieve le ningen en een verhoging van de ta baksaccijns. Vooral tegen de eerste twee maat- UTRECHT (GPD) - De winst van de Rabobank is het afgelopen jaar met 8.1 procent gestegen tot 971 miljoen gulden. In 1989 nam de winst al toe met 15.4 procent tot 898 miljoen gulden. Hoewel de onzeker heden nu groter zijn dan in voor gaande jaren. verwacht de bank dat een verdere stijging mogelijk is. De kredietverlening steeg het af gelopen jaar met 10,8 procent tot 128.1 miljard gulden. Er werd aan zienlijk meer gespaard: de inleg nam 6,3 miljard gulden toe. De groei was met 8.9 procent twee procent sterker dan in 1989. Het balanstotaal steeg met 17 pro cent en passeerde de grens van 200 miljard gulden. Zonder het coöpe ratieve verzekeringsconcern Inter polis, dat per 1 juni 1990 in de Rabo bank is opgenomen, zou het ba lanstotaal onder de 200 miljard zijn gebleven. regelen had de commissie Stevens bezwaar. Kok en Van Amelsvoort zijn nu bereid de dekking van de 1250 miljoen gulden nader te bezien in samenhang met het advies van de commissie Stevens. De commissie brengt deze zomer haar eindrapport uit. Belastingverlaging Ook op het andere punt zijn Kok en Van Amelsvoort de commissie Ste vens tegemoet gekomen. Per jaar lijks in te dienen begroting zal na der beslist moeten worden over in komsten-verhogende maatregelen die er voor zorgen dat het financie ringstekort in 1994 inderdaad op 3.25 procent uit komt. of daar dicht bij brengen. In dat licht zal het ad vies dat de commissie uitbrengt, in tegraal betrokken worden. Kok en Van Amelsvoort hebben daarbij er kend dat met het oog op het wegval len van de grenzen in de EG in 1992, het van groot belang is te streven naar belastingverlaging. Stevens zelfheeft in een brief aan Kok en Van Amelsvoort te kennen gegeven dat de commissie haar werkzaamheden zal hervatten in dien blijkt dat de Kamer met het nu afgesprokene akkoord gaat. Hij kan er mee instemmen dat een eventue le spanning tussen het advies van de commissie (dat de staat niets mag opleveren) en maatregelen, die al in de tussenbalans staan, te zij- nertijd wordt opgelost. Deze kinderen uit Urk vermaakten terdag met 'bergklimmen'. Door harde wind had het ijs zich flink opgestapeld. LEEUWARDEN (ANP) - Langs de IJsselmeerkust was er afgelopen weekeinde sprake van een zomerse drukte en filevorming. Vele dagjes mensen kwamen op het kruiend ijs af dat langs de hele kust de stranden en wegen teistert. De door dooi en wind veroorzaakte ijsbergen blij ken een attractie voor veel toeris ten. De weg tussen de Friese plaatsjes Mirns en Stavoren werd zaterdag nacht op last van de politie door het waterschap afgesloten, maar giste ren konden nieuwsgierigen zij het op eigen risico het wegdek al weer berijden. Toch staan er ver bodsborden, waardoor de politie niet verantwoordelijk kan worden gesteld door de wegbeheerder bij eventuele calamiteiten. Vanwege de relatief hoge temperatuur over dag en de aanwakkerende wind blijft de kans bestaan dat er ijs op het wegdek belandt. Ook de dijk tussen Lelystad en Enkhuizen werd gisteren rond een uur of vier weer opengesteld. De dijk moest in de nacht van vrijdag op zaterdag worden gesloten, om dat kruiend ijs beide rijbanen ver sperde. Opruimploegen zijn volgens de politie ruim een dag bezig geweest de oprukkende ijsschotsen te wijderen. De dijk werd onmiddel lijk na de openstelling "in bezit" ge nomen door vele honderden sen, die naar het kruiende ijs kwa men kijken, aldus de politie. Dankzij een snelle actie van de brandweer van Enkhuizen hebben twee jongens zondagmiddag een hachelijk avontuur op de ijsschot sen overleefd. Het tweetal was van af de dijk enkele honderden meters de smeltende ijsschotsen opgegaan en daarbij diverse keren in het ijs koude water terecht gekomen. Duikers van de brandweer kon den het tweetal in een snelle actie in veiligheid brengen, waarna zij met verschijnselen van ernstige onder koeling in het Westfries Gasthuis in Hoorn zijn opgenomen. Volgens de ondercommandant van de plaatse lijke brandweer verkeert een van beiden in zorgwekkende toestand. Na motie van wantrouwen over ,belastinga£faire, MIDDELBURG (ANP) Drie voldoende democratisch is geweest Zeeuwse gedeputeerden hebben jp- terdagmiddag tijdens een Staten vergadering over de zogenoemde dat de statenleden over deze zaak ontoereikend werden ingelicht. De twee gedeputeerden die bui- gegevens van tien mensen die we al len goed kenden en waar we jaren lang als collega's en vrienden goed mee waren opgetrokken". Don wees verder onder deputeerde J.B. Ventevogel dat al geen deel uit het bestuur. Gedepu- de informatie waarover zij beschikte kenbaar hebben gemaakt. De volgens de fractievoorzitters uit de zaak voortvloeiende vertrou wensbreuk tussen politiek conventvergadering volking bood volgens hen geen had gedaan. De bestuurders maak- teerde Staten ten hun vertrek bekend nadat Pro- zaterdag tijdens vinciale Staten een motie trouwen tegen de vier hadden inge- Zeeland bleven en speciale staten vergadering over de provinciale be lastingaffaire bestrijden dat Provin- over de jaarrekening 1984, ongeveer vijf ton was verwerkt voor de belasting en naheffing van Gede puteerde Staten. "Tóén had dere mogelijkheid dan een motie van wantrouwen tegen het college van Gedeputeerde Staten uit de pe riode 1984-'85, waarin de betwiste Rebellie op zijn Fries. Ook studen ten uit deze provincie zijn het on eens met onderwijsminister Ritzen. Samen met enkele duizenden stu denten en scholieren protesteerden ze zaterdagmiddag op de Dam in Stookolie In de Westerschelde is zaterdag nacht tien tot vijftien ton zware stookolie terechtgekomen door na latigheid van de bemanning van het Cyprische vrachtschip Altenbeis tijdens het inslaan van brandstof. De zware stookolie stolde in het koele water en vormde koeken die over een groot gebied zijn ver spreid. De kerncentrale bij Borssele heeft voor de koel water inlaten een oliescherm gelegd. Rijswaterstaat eist 400.000 gulden schadevergoe ding van de reder. Driehonderd gulden Alle 32 studenten die op 12 april vo rig jaar hebben deelgenomen aan de bezetting van de Informatiserings bank in Groningen zijn vanmorgen door politierechter P.. Duinkerken veroordeeld tot een boete van 300 gulden. Hij acht bewezen dat de stu denten zich schuldig hebben ge maakt aan lokaalvredebreuk. De of ficier van justitie had eerder een boete van 1000 gulden en vier we ken voorwaardelijke gevangenis straf geëist. Tegen huurverhoging Voorzitter Marjanne Sint van de PvdA vindt een jaarlijkse huurver hoging van 5.5 procent te veel van het goede. "Het zou mij een lief ding waard zijn als de PvdA-fractie in de Tweede Kamer deze verhoging weet te beperken", zei zij zaterdag in Rotterdam. Sint vindt dat de huursubsidie voor de mensen met de laagste inkomens in elk geval buiten schot moet blijven. Het kabi net van CDA en PvdA heeft de Ka mer voorgesteld de huren de ko mende jaren niet met 3,0 maar met 5,5 procent te verhogen. met 33 tegen 5 stemmen. De vertrekkende GS-leden zijn naast Ventevogel, J.D. de Voogd en E. Maris-Koster van de WD en W. Don van de PvdA. Voor deze drie betekent de motie een oneervol in plaats van een eervol vertrek uit de provinciale politiek. Zij hadden voor de belastingaffaire in de publi citeit kwam al te kennen gegeven na de komende statenverkiezingen niet meer terug te willen komen als gedeputeerde. De vier afgetreden bestuurders zullen hun lopende za ken afhandelen tot in hun opvol ging is voorzien. Aanleiding voor de motie was het feit dat de provincie de belasting- Amsterdam tegen het beleid van de plannen met de studiefinanciering. na^dlede^ed^iTteerd^n moesten minister, dat volgens hen de kwali- de studieduurverkorting, het bin- betalen over hun reiskostenvereoe teit van het onderwijs aantast Er dend stud,^adviesmaatregelen di ,n totaal belrof het 4000 l0, deden z,ch geen ongeregeldheden d,e het onderwijs minder toeganke- 40.000 gulden per gedeputeerden voor b,j de demonstratie. He, pro- lymaande uitkomsten van de Provmcl,e s,afen vatende be- test was onder meer gericht tegen de tussenbalans. «„.„Abri stuurders da, de besluitvorming on- diend. De motie werd aangenomen ciale Staten niet op de hoogte zijn 1 de besluitvorming in de Gedeputeerde mevrouw E. Maris- Koster zaterdag tegen Provinciale Staten "In plaats dat iedereen stond voor de besluitvorming, pro beerde men zijn straatje schoon te vegen en klonk alom 'Wij hebben het niet geweten'. Het is een schan de hoe iedereen probeert zich te onttrekken aan eigen verantwoor delijkheid". Opener De meerderheid van GS gaf eerder deze week al te kennen dat zij de ge hele kwestie achteraf gezien eerder en opener bij de Staten op tafel had moeten leggen. Gedeputeerde W. Don voerde zaterdag aan dat dit ver zuim geen bewuste opzet ten grond slag lag. "Het was en is een ver draaid netelige kwestie", aldus Don in zijn verweer. "Een kwestie waar het gaat om persoonlijke inkomens ven de stelling in het rapport van de onderzoekscommissie in de belas tingzaak, dat alertheid niorenconvent, de stuurszaken en mogelijk tot eei ming had kunn ge zou echter ni deputeerde Staten aan hun stand punt was voor de meeste fractie voorzitters een reden te meer voor be- de ingediende motie. Het bovenma- 1 leiden Het colle- de Staten geen aanleiding te zijn imer alle relevante voor verwijten. ROTTERDAM (GPDl - Bij het zou worden bemoeilgkt handels-, electronica- en haveneon- De bemiddeling komt in ieder ge- Internatio-Muller is een fikse vaj te |aat voor mr R Vlek. Die was halve week geleden werden ze (schriftelijk) uitgereikt en afgepakt. En als je hem krijgt, mag je dat niet aan de grote klok hangen. Geen nood, want alle fijnproevers in ons land weten het direct. "Toen wij Van onze correspondent Ed Blaauw HEEZE - Het is zuur om na elf jaar zonder opgaaf van reden je ster kwijt te raken. Want de stralende Michelinster gaf hostellerie Du Chateau natuurlijk wel cachet. Daar maakt Hans Huisman ook geen ge heim van. De restaurateur uit Heeze kreeg het droeve nieuws anderhal ve week geleden te horen. Hij zegt al over de teleurstelling heen te zijn. "Je ster missen is heel vervelend, maar de klap kwam niet zo hard aan. We hadden er al min of meer re kening mee gehouden toen onze chef-kok vertrok. Een chef-kok weg betekent vaak ster weg". Het zou onzin zijn te denken dat Du Chateau door de 'degradatie' nu opeens een tweederangs zaak zou zijn. Het Brabantse restaurant blijft een voorname, toonaangevende zaak met een gerenommeerde keu ken. Maar toch, je ster missen blijft een hard gelag. "Die ster bracht glans, publiciteit en klanten. Daar ben ik heel nuch ter in". Het leven zonder ster ziet er echter niet anders uit, zegt Huis man. "We blijven precies hetzelfde werken. De kwaliteit, de sfeer en de aankleding zijn ook niet veranderd. Je kunt je dan afvragen waarom we dan die ster zijn kwijtgeraakt. Mijn gasten ervaren het in ieder geval als een onrecht dat me is aangedaan. Die steun doet me goed". Maar die steun brengt de ster niet ^en inleveren. Dat merken een geheimzinnige aangelegenheid. Hoogtepunt "Het kan wel duister zijn, maar stre ven naar het hoogste is streven naar ster", zegt restaurateur Wir eerste ster kregen, hadden we dat Zandt van het sjieke restaurant De zo'n ster verdient, die ster is zeer be langrijk", zegt Zandt. "Ik ben hem kwijt, maar ik lig er ook niet echt wakker van", zegt Huisman. Bee- ren: "Een ster zegt veel, maar je moet ook de betrekkelijkheid er Als ik buiten de deur middelaar eerste jaar meteen twintig procent Hoop op d'Swarte Walvis (sinds eet, ga ik echt niet altijd meer omzet", zegt John Beeren van 1984 met ster) in Zaandam. "Voor je het sinds anderhalve week met fatsoen zeg je dat je trouwdag en de twee sterren onderscheiden restau rant De Bokkedoorns in Overveen. "En nu we die tweede hebben ge kregen, viel zowat de hele wereld over ons heen. Honderden telefoon tjes en faxen hebben we binnen ge kregen", zegt Beeren met ingetogen blijdschap. Twee sterren. Het summum in ons land. Drie sterren kan ook, maar in ons land komt dat (nog) niet voor. Naast De Bokkedoorns zijn er slechts drie etablissementen in Ne derland met twee sterren achter hun naam: Inter Scaldis in Kruinin- gen. De Swaen in Oisterwijk en De Oude Rosmolen in Hoorn. Twee sterren. Hoe goed is een restaurant dan wel? Heel goed. excellent en ex clusief. in vele opzichten. Er zijn in ons land wel internationale hotels met een voortreffelijke keuken, maar als de (vaak hoge) prijs niet past bij het geserveerde, reikt de geboorte van je kinderen de hoogte punten van je leven zijn, maar mijn hoogtepunt was toen ons restaurant een ster kreeg". Beeren: "Zo'n ster is de kroon op je werk. Maar het blijft subjectief. Ik bedoel, er zijn misschien dertig, veertig restaurants met een ster. En zouden al die andere restaurants minder zijn? Kom nou. Het is zo moeilijk, je kunt niet naar een ster toewerken. Je krijgt hem of je krijgt hem niet. Je kiest voor een formule, voor een bepaalde bedrijfsvoering en daar komt de ster dan achter- "Ik ken de criteria ook niet. Ik weet wel dat het niet alleen om de chef kok gaat. Lucas Rieve, onze chef kok is natuurlijk belangrijk, maar over chef koks wordt wel eens wat theatraal gedaan. Het gaat om het team. Onze chef-kok staat met acht, negen mensen in de keuken. uitgebroken. Punt van geschil is het te voeren toekomstig beleid. Het personeel, de directie en de on dernemingsraden van drie werk maatschappijen (Koning en Hart man in Delft, Datelcare in Zeist en Argo-Datelcom in Maarssen) heb ben zelfs het vertrouwen in de raad van bestuur van Internatio-Muller opgezegd Inmiddels heeft de concerntop positief gereageerd op het verzoek de ondernemingsraden een be te schakelen om de ertrouwensbreuk weer te lijmen, Ik zit aldus de voorzitter J.J. Scholtsz van pizzeria, de ondernemingsraad van Konng aandelen sterren-restaurant. Kom net zo makkelijk Daar kun je ook lekker eten. Ik eis en Hartman Op de aard van de r alleen dat een maaltijd met zorg en ningsverschillen met de raad van smaak is bereid. Zo niet dan baal ik, bestuur van Internatio-Moller wilde zelfs als ik maar een tientje voor die hij niet ingaan, omdat daardoor vol- enkele dagen directeur van de divisie informatie- en communi catietechniek van het moederbe drijf en in die hoedanigheid ook di recteur van onder meer Koning en Hartman. Volgens een woordvoer der van Internatio-Muller is het plotwUnp vertrek van Vlek NB f* volg van het genoemde verschil van inzicht over toekomst van de divi sie. Ook hij wilde over de aard van het geschil niets zeggen. Hoewel Internatio-Muller het niet willen bevestigen, zou het conflict betrekking hebben op een plan dat het personeel en het management de genoemde bedreven pizza heb betaald". gens het werk van de bemiddelaar moet geven. De raad van bestuur zou het plan te ver vinden gaan. Vol gens Scholtz hebben de problemen in ieder geval geen betrekking op de resultaten van de divisie Franse bandenfirma Michelin geen Hij moet creatief zijn en motiverend werken". De Bokkedoorns. De Hoop op d'S- ster uit. Restaurateurs weten nooit of ze of ster krijgen of dat ze een ster terug. Corresponderen over de uit- teraf. De vaak Belgische 'onderzoe slag is niet of nauwelijks mogelijk, kers' komen onaangekondigd, eten Je kent ook de criteria niet waarop onherkenbaar en verdwijnen je wordt beoordeeld. De verzorging, de kwaliteit van het eten, daar zal wel op gelet worden, denk ik". de nacht. De contro leurs. immer incognito, geven hun identiteit pas prijs als ze met pen- De heilige ster van Michelin. Ander- sioen gaan. Het 'sterrengedoe' blijft warte Walvis. Hostellerie Du Cha teau. stuk voor stuk lid van de Alli ance Gastronomique Néerlandaise, een exclusieve vereniging van res taurateurs. Wie lid is. moet in staat worden geacht om culinaire hoog standjes te serveren. Maar een ster. dat is nog een trapje hoger. "Hoe onduidelijk het ook is hoe je

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3