Amerika is bezorgd en opgelucht Storaiin' Norman tegen Rashid, de Kurd Duitse kerken: Ja tegen fusieproces Grondoorlog brengt weinig nieuwe milieuschade in het woestijngebied Allan Boesak trouwt Botha REPORTAGE EBB Ed Blanche NICOSIA (AP) In de grondoorlog in de Golf staan twee gelauwerde en gelouterde commandanten tegen over elkaar: de Amerikaanse gene raal Norman Schwarzkopf, de op perbevelhebber van de geallieerde troepen in de Golf die zijn sporen heeft verdiend in Vietnam, en gene raal Hussein Rashid. 'de Kurd", de geharde tankcommandant die de oorlog tegen Iran een definitieve wending gaf. De beslissingen van deze twee mensen, die tezamen bijna twee miljoen soldaten aanvoeren, zullen de komende dagen van cruciaal be lang zijn. De leden van de westerse coalitie twijfelen niet aan de uit komst van de oorlog, Zij hebben een overwicht in technologie en vuurkracht en verwachten na een maand van bombardementen en ra- ketaanvallen op Irak de overwin ning te behalen. Maar Rashid, stafchef van het Iraakse leger, die door de westerse militairen wordt beschouwd als de beste Iraakse commandant, kan een grote aanslag doen op de middelen die Schwarzkopf ter beschikking staan bij de bevrijding van Kuwayt. Schwarzkopf, die wegens zijn on stuimige temperament 'Stormin Norman' wordt genoemd, zei vorige maand dat hij niet "zijn (Rashids) oorlog" zou vechten maar "onze oorlog". Intussen verschansten de Irakezen zich achter hun verdedi gingslinies in afwachting van een uitputtingsslag. De zwaargebouwde Amerikaanse viersterrengeneraal heeft in zijn 34- jarige dienstverband een reputatie opgebouwd als strateeg en perfec tionist die de volledige toewijding van zijn officieren en soldaten eist. Hij werd wegens zijn prestaties in de Vietnamoorlog tweemaal onder scheiden met een Purple Heart en werd in 1983 commandant van de 24ste infanteriedivisie in Fort Ste wart, Florida. De 24ste infanteriedi visie was een van de eerste eenhe den die in augustus werden ingezet in Operatie Desert Shield. Als hoofd van het in Florida ge vestigde U.S. Central Command voerde Schwarzkopf vanaf het be gin van de Golfcrisis het commando in Saudi-Arabie. Afgelopen herfst zei hij dat zijn strijdplannen erop Patriottisme zal de onbekende lintjesplakker tot zijn nachtelijke missie hebben gedreven. Iets van onrust en angst misschien ook, het gevoel iets te moeten doen, vanwe ge het toen nog naderende ultima tum van president Bush aan Sad dam Hussein. Amerika wachtte zaterdag op nieuw vol spanning op het verstrij ken van een ultimatum, net als ruim vijf weken eerder. Het was te mer ken. Veel mensen bleven tot na twaalven - het moment waarop het ultimatum afliep - thuis. Op straat en in de winkels was het veel stiller dan normaal. Op de grote parkeerplaatsen voor de super markten bij ons in de buurt zaten mannen met ernstige gezichten naar hun autoradio's te luisteren, zo gegrepen door de spanning van de 'live' reportages dat ze vergaten hun boodschappen te doen. Het was leven van de ene kleine hoop naar de volgende kleine desil lusie. Een Saudische militair zei op de radio en voor de tv dat er minder vluchten waren uitgevoerd. Zou dat betekenen dat er toch niet snel een grondoorlog komt? Maar toen was het weer: zware bombardementen op Baghdad - toch gauw oorlog De omroep CBS meldde even na elf uur in de och tend dat volgens drie verschillende diplomaten bij de Verenigde Naties Irak toch positief op het ultimatum van Bush zou hebben gereageerd. Vijf minuten later: "Een woord voerder van de VN heeft het bericht zojuist tegengesproken". Even voor twaalf uur werd het in de doorgaans uitermate levendige Vienna Inn. een café in onze buiten wijk van Washington, ineens stil. Ie dereen keek naar de drie tv's in het dranklokaal. Bier. chili en ge frituurde uiringen, de specialiteiten van Vienna Inn. bleven onaange roerd op tafel staan. "Het ultimatum is verstreken. Er is geen reactie van Irak", zei een nieuwslezer, en de stilte maakte di rect plaats voor onderdrukt geroe zemoes. "Nu gaan we pas goed be ginnen". zei iemand naast me. En zijn buurman: "We moeten wel, an ders moeten we over twee of drie jaar weer terug". Opluchting ,vel 2 Iedereen in Amerika zal eigen verhaal te vertellen hebben over het afgelopen weekeinde, waarin aanvankelijke hoop op ver mijding van het ergste, een bloedige grondoorlog, plaatsmaakte voor be rusting en zelfs opluchting. Opluchting was er zaterdag avond. toen de tv de grondoorlog meldde, bij veel mensen omdat, in de woorden van een buurman. "We nu in de eindfase zitten en onze jon gens eindelijk binnenkort naar huis mogen". Nog meer opluchting was er zon dagochtend, toen de Amerikaanse bevelhebber in Saudi-Arabië. de immens populair geworden gene raal Schwarzkopf, vertelde dat de grondoorlog "beter dan verwacht" verliep en er "verrassend weinig slachtoffers" aan geallieerde zijde waren gevallen. Om hog wat van verschillende kanten bijeengeharkte reacties te citeren: "Dit was onvermijdelijk. De uitkomst staat vast, en de enige vraag is nog hoe lang en pijnlijk het gaat worden". "Je voelt je bedroefd. Maar aan de andere kant: onze man- neerkwamen dat hij Saddam zover mogelijk van diens stellingen de woestijn in zou lokken. "Daarna zal ik hem murw slaan en uiteindelijk zal ik over hem heenlopen en hem oprollen", aldus Schwarzkopf. De onder zijn leiding gevoerde strijd heeft tot dusver bestaan uit het verzwakken van het Iraakse le ger door een onophoudelijke lucht- campagne die de Iraakse lucht macht aan de grond hield, aanvoer lijnen verbrak en Saddams grond troepen in Kuwayt uitputte. Wat be treft een grondoffensief neigt de ge neraal niet naar een directe confron tatie met de ingegraven Iraakse troepen. De geallieerden zullen waarschijnlijk de belangrijkste Iraakse stellingen omzeilen en Zuid-Irak binnenvallen om Sad dams troepen in Kuwayt af te snij den van die in Irak. Tegelijkertijd zullen Amerikaan se mariniers en andere eenheden van de coalitie waarschijnlijk de in gegraven Iraakse troepen bezig houden, terwijl luchtlandingsdivi sies een verrassingsoperatie uitvoe ren achter de Iraakse linies en heli kopters en mariniers met amfibie voertuigen vanuit het noordoosten aanvallen op Kuwayt zullen doen. Rashids plan - als het niet ont sproten is aan het brein van Sad dam Hussein - heeft elementen van de tactiek van de verschroeide aar de. De Iraakse generaal zal de eerste geallieerde aanval incasseren en de strijdkrachten van de coalitie op hem laten afkomen om vervolgens de Republikeinse Garde, Saddams elitetroepen, te laten toeslaan. Rashid is de voormalige com mandant van de Garde, die als stra tegische reserve grotendeels is ge stationeerd langs de Iraaks-Ku- waytse grens ten zuiden van de stad Basra. In 1982 was hij commandant van de 3de pantserdivisie en in te genstelling tot de meeste comman danten van pantsereenheden die in 1980 deelnamen aan de inval in Iran. vertoonde hij grote flair in tactische zaken. Driejaar later werd hij bevel hebber van de Republikeinse Gar de en onder zijn leiding werd deze uitgebreid tot 120.000 man. Het vernietigen van de zes Garde divisies in Kuwayt zal een van de belangrijkste doelen van Schwarz kopf zijn. Onder Rashids leiding lanceerde de Garde in april 1988 en kele offensieven die de Iraniërs uit eindelijk deden besluiten de hand doek in de ring te werpen. Door de tegenstanders vakkun dig te misleiden, door de mobiliteit en het gebruik van chemische wa pens wist de Garde het schiereiland Faw te heroveren dat de Iraniers in februari 1986 in bezit hadden geno men. In de volgende drie maanden dreven de Gardisten de Iraniërs uit de drassige Majnoon-olievelden ten noorden van Basra en andere Iraak se gebieden. De Irakezen drongen uiteindelijk door tot Iraans grond gebied waar ze zo'n 1.000 vierkante kilometer terrein veroverden. In november vorig jaar ontsloeg Saddam Hussein zijn stafchef, luite nant-generaal Nizar el-Khazraji, en benoemde Rashid in diens plaats. Dat was een veelbetekenende stap; een aanvallend ingestelde comman dant werd na Saddam zelf de be langrijkste man van het Iraakse le ger, waardoor de Iraakse bereid heid tot vechten werd benadrukt. Ofschoon Rashid behoort tot de opstandige Kurdische minderheid is hij toch te beschouwen als een vertrouweling van de Iraakse lei der; hij komt uit uit het ten noorden van Baghdad gelegen Takrit, Sad dams geboorteplaats. Van onze correspondent Henk Dam WASHINGTON (GPD) Zaterdagochtend vroeg zat er ineens een geel lintje aan onze brievenbus. Iemand had het 's nachts eraan geplakt, met een strookje papier erbij waarop stond: "Steun onze troepen!". En we waren niet de enige. Van alle brievenbussen in de straat, en de volgende straat, en nog een zijstraat, wapperden gele lintjes - het onofficiële symbool van de hoop op de veilige terugkeer van de troepen - in de winterse wind. nen en vrouwen zijn er klaar voor". Tenslotte: "We hadden moeten doorgaan met de bombardementen. Dit kost het leven van onze solda ten. We hadden ze naar de hel moe ten bombarderen". Het is maar een steekproef van ci taten die geen wetenschappelijke betekenis heeft. Maar één ding is ze ker: een duidelijke meerderheid van de Amerikanen is het ermee eens dat hun president het sein tot de grondoorlog heeft gegeven. Nog vóór het ultimatum zaterdag afliep, hielden het tijdschrift News week en de Washington Post peilin gen. Het resultaat: meer dan 60 pro cent van de Amerikanen bleek te vinden dat Bush direct na afloop van het ultimatum maar met de grondoorlog moest beginnen. Steun Zo kreeg de meerderheid z'n zin. Het verrassende van de publieke opinie in Amerika is dat ook nu nog. vijf-en-een-halve maand nadat Bush de eerste troepen richting Saudi-Arabie stuurde, de steun voor de oorlog zo groot is. De peilingen zijn meer dan duide lijk. Volgens een op 22 februari ge houden enquête is 81 procent van de Amerikanen voorstander van de oorlog, en maar 18 procent tegen. Dat is het grootste verschil tussen voor- en tegenstanders sinds de Golf-oorlog op 16 januari begon. Je kunt de pro-oorlogs stemming zien aan de vredesbeweging die praktisch niet meer bestaat. Zater dag bijvoorbeeld, de dag van het ul timatum. waren er niet veel meer dan 150 vredesdemonstranten in de buurt van het Witte Huis te vinden, waar zij een stille wake hielden. Vlakbij hen vroeg een groepje van 20 voorstanders van de oorlog iedereen die voorbijreed, te toete ren. Ze hadden spandoeken bij zich waarop teksten stonden als "Niets Minder Dan De Totale Overwin ning". Er werd veel getoeterd. Het is allemaal tekenend. Psycho logen beginnen te schrijven dat de oorlog zo populair is, dat Amerika straks, als het allemaal voorbij is, wel eens een nieuw, optimistischer land met een groter collectief zelf vertrouwen zou kunnen worden, net als na de Tweede Wereldoorlog het geval was. Vlaggetjes, t-shirts met vader landslievende afbeeldingen en tek sten daarop, golfballetjes met het strenge hoofd van Saddam Hussein erop. ze vliegen nog steeds de win kel uit. Om nog één concreet voorbeeld te geven: in de kiosken ligt nu een 'Operation Desert Shield'-tijd- schrift, met daarin niet veel meer dan een betrekkelijk droge opsom ming en beschrijving van alle wa pens die de Amerikanen naar de Golf hebben overgebracht. "Amerika's verschrikkelijke vuurkracht! De meest verwoesten de oorlogsmachine die ooit bij el kaar is gebracht"! staat er op de co ver. De eerste druk. met een oplaag van 500.000 exemplaren, is bijna uit verkocht, meldt de uijgever. Er zijn zelfs mensen, gewone bur gers, die geld naar het Pentagon stu ren, om hun steentje bij te dragen. Op die manier is inmiddels van 395 sponsors 31.000 dollar binnengeko men, goed voor. als de laagste ra ming van de kosten van Operatie Desert Storm wordt aangehouden, nog geen 18 seconden oorlog. Jennifer Schmidt rechtsen Paula Richardson riepen zaterdag vanaf de overkant van het Witte Huis passeren deautomobilisten op met toeteren hun steun te betuigen aan operatie Desert Storm. Ongeveer 25 voorstanders van de oorlog in de Golf demonstreerden er als tegenwicht voor een anti-oorlog betoging die er op dat moment eveneens werd gehouden. (fotoEPA) DEN HAAG/CAMBRIDGE (ANP) De milieugevolgen van een gron doorlog voor het woestijngebied in en rond Kuwayt zullen "tamelijk marginaal" zijn. De luchtverontrei niging die ontstaat door het in brand steken van oliebronnen heeft vooral voor Iran betekenis. Na de oorlog is voor de bescherming van het milieu in het gebied samenwer king van de Golfstaten dringend ge wenst. Dat zegt R. Pellew van het World Conservation Monotoring Centre (WCMC) in het Britse Cambridge. Het WCMC heeft voor de UNEP. het Milieubureau van de Verenigde Na ties. een rapport opgesteld over de milieugevolgen van de Golfoorlog voor het land en de lucht. Pellew noemt het woestijngebied waar gisterochtend de grondoorlog is begonnen een "onvriendelijk ge bied" voor bomen en planten. De reeds bestaande olie-produktie, het houden van vee en het jagen op wil de dieren heeft reeds de nodige schade aangericht. De gevolgen van een militair optreden zullen be perkt blijven. "Het kan zelfs enige voordelen hebben", aldus Pellew. Het harde grondoppervlak wordt door de tanks losgewoeld, waardoor de ve getatie meer kans krijgt. Bovendien liggen in het gebied niet-geëxplo- deerde mijnen. "Dat houdt mensen ook na de oorlog uit de buurt, waar door planten en dieren zich kunnen herstellen". Pellew wijst op een parallel met de zesdaagse oorlog tussen Israël en Egypte. De Egyptenaren lieten, toen zij zich van het slagveld terug trokken, in de Sinaï-woestijn mij achter. Na de oorlog deel van dat gebied park opgericht. Daarnaast echter, lew, stond in Kuwayt bieden op de schermd gebied te klaard. Hij noemt onder nationaal meldt Pel- n aantal ge- om tot be- orden ver- enke le zogeheten wadi's, droge bedddingen of woenstijndallen. Volgens Pellew zullen deze gebie den van het militaire offensief "zwaar te lijden" hebben. Kuwayt kent zo'n 375 produktie- ve oliebronnen. Irak heeft er daar van de afgelopen dagen een kleine 200 in brand gezet. Ook de overige bronnen kunnen in brand gaan. zo meent Pellew, omdat ook daar mij nen zijn gelegd. De schade die dit met zich meebrengt door verontrei niging van de lucht zal vooral in Iran merkbaar zijn. De windrich ting is overheersend westelijk. Hoe groot de rookwolk zal zijn die door de branden vrijkomt, valt op dit moment niet te zeggen. Met een oppervlakte van enkele honderden kilometers dient echter volgens Pellew rekening te worden gehou den. Hij acht het volstrekt uitgeslo ten dat ook ver buiten het gebied, bij voorbeeld in Europa, hiervan klimaatgevolgen bespeurbaar zul len zijn. 'onder' de zullen de schadelijke effecten ech ter merken. Een aanzienlijke hoe veelheid roet kan neerslaan. Ook zal de zure regen, door stoffen als zwa- veldioxyde en stikstofoxyde, be hoorlijk toenemen. Niet alleen de menselijke omgeving, ook de mens zelf zal hiervan de gevolgen mer ken, aldus Pellew, die wijst op een verhoogd kanker-risico. De dikke rookwolken houden het zonlicht tegen. Dat kan ertoe leiden dat de temperatuur in het getroffen gebied 10 tot 15 graden daalt, het geen schadelijk is voor de land bouw, en daarmee voor de voedsel voorziening. Ook kunnen dieren en planten, zowel op het land als in de Golf, het slachtoffer worden. Het bombarderen door de anti- Irak coalitie van chemische en nu cleaire installaties in Irak kan op grote schaal besmetting veroorza ken. Zo staan veel van de installa ties vlakbij rivieren. Als radioactie ve stoffen hierin terechtkomen kunnen zij uiteindelijk in de Golf stromen, aldus Pellew. MAANDAG 25 FEBRUARI 199| Weg viij voor gezamenlijke synode BERLIJN (EPD) - De sy nodes van de Evangelische Kerk in Duitsland en van de Bond van Evangelische Kerken in de voormalige DDR hebben gisteren tot hereniging van beide ker ken besloten. Tijdens een gemeenschappelijke vergadering in Berlijn stemde de EKD-synode met slechts één ont houding voor een kerkordearti kel, dat de basis vormt voor de hereniging, terwijl aan Oost-zijde 43 voor en acht tegen stemden bij acht onthoudingen. Volgens het kerkordeartikel wordt de EKD juridisch de op volgster van de Bond van Evan gelische Kerken in de DDR zodra de synodes van de acht regionale kerken in de voormalige DDR er mee hebben ingestemd. Dat wordt uiterlijk begin juni ver wacht. Met het aanvaarden van de kerkordelijke weg is de eenheid tussen de kerken uit Oost en West nog niet voltooid, aldus bisschop Martin Kruse, voorzitter van de EKD. Het ineengroeien van beide delen zal volgens hem nog lange tijd vergen. De laatste voorzitter van de Kerkenbond, bisschop Christoph Demke, sprak de hoop uit dat bei de kerken elkaar niet zullen 'beë- vangeliseren', maar elkaar van advies zullen dienen en gemeen- schappelijk zich op hun taak zul len bezinnen. Zonder slag of stoot hebben de voormalige Oostduitse synodele den zich niet overgegeven. Het is een illusie geweest dat beide ker ken als gelijkwaardige partners een nieuwe structuur konden ontwerpen, meent Martin Ziegler, secretaris van de Kerken bond. In plaats daarvan is de Oostduitse kerk zijns inziens door de EKD%geannexeerd. De kerken in de voormalige DDR hadden geleerd dat eei kere distantie tot de overheid geen slechte zaak is. aldus oud- buisschop Werner Krusche Maagdenburg. Nu lopen zij het gevaar dat zij een "staatsdragen- de" kerk worden die "de kritische kracht van het evangelie" dreigt te verliezen. Met het besluit van beide syno des is de weg vrij voor de eerste gemeenschappelijke synode van de Duitse kerk sinds 1963. Deze wordt van 28 tot 30 juni in Coburg gehouden. Bomers: Iedere aanval op Israël is verwerpelijk BUSSUM (ANP) - De Joodse Gemeente Bussum heeft gister middag bij bisschop Bomers van Haarlem krachtig aangedrongen op erkenning van de staat Israël door het Vaticaan. Het bezoek van de bisschop was het gevolg van de afwezig heid van rk vertegenwoordigers toen vijf weken geleden namens de Protestantse kerken in Bus sum 1.200 handtekeningen ter so lidariteit met Israël in de synago ge werden overhandigd, enkele dagen nadat Irak de eerste Scud- raketten op Israël had afgevuurd. Mgr. Bomers gaf daarop gehoor aan een verzoek vanuit de rk ge meenschap in Bussum om zelf in de Joodse Gemeente het rk stand punt toe te lichten. De bisschop van Haarlem ver wees naar de verklaring van kar dinaal Simonis van 23 januari waarin grote waardering werd uitgesproken voor het feit dat Is raël zich in zijn zelfverdediging beperkingen oplegt. Bomers zei verder dat elke aanval, van Irak of van welke' kant ook, tegen het volk of de staat van Israël of tegen Joden waar ook ter wereld, "als een verwerpelijk kwaad" veroor deeld verdient te worden. Tenslotte sprak hij de hoop uit "dat zo spoedig mogelijk tege moet gekomen wordt aan het' rechtmatig verlangen van het Palestijnse volk op een eigen be staan en dat alle erbij betrokken partijen daar constructief toe zul len bijdragen". KAAPSTAD (ANP) - De voor malige Zuidafrikaanse kerkleider dr. Allan Boesak is zaterdag in het huwelijk getreden met de blanke mevrouw Elna Botha, nicht van de vroegere minister. Het Verenigd Democratisch Front, waarvan Boesak een van de oprichters was, het ANC en an dere politieke partijen waren op vallend afwezig. Dat het huwelijk plaats vond in de enige kleurlin- gengemeen.te van de (blanke) Ne- derduits-Gereformeerde Kerk, toont verder aan hoe moeilijk de zaak in Boesak's eigen kerk, de NG Sending Kerk, ligt. Toen vorig jaar juli de affaire tussen Boesak, die afgelopen de cember van zijn vrouw Dorothy scheidde, en tv-producente Elna Botha via een hotelmedewerkster bekend werd, vroeg de Sending Kerk hem een einde aan de ver houding te maken. Boesak wei gerde dit en werd gedwongen zijn ambt neer te leggen. Ook trad hij af als voorzitter van de Sending Kerk en ook als president van de Wereldbond van Hervormde en Gereformeerde Kerken (WARC), die hem net had herkozen. Boesaks eerste vrouw Dorothy en de oudste dochter waren de stad uit. De andere drie kinderen waren wel aanwezig. Ook Elna Botha's ouders, die moeite heb ben met een kleurling als schoon zoon, lieten zich niet zien. Held opgevolgd door orthodox CANBERRA (EPD) - De We reldraad van Kerken heeft voor het eerst in zijn geschiedenis een orthodox als voorzitter van het centraal comité (bestuur); aarts bisschop Aram Keshishian (44) van de Armeens-Apostolische Kerk in Libanon is door het nieu we centraal comité tot opvolger gekozen van de Duitse Heinz Joachim Held. De verkiezing van de liberale Keshishian is een duidelijk sig naal. De Orthodoxen hebben de afgelopen weken in Canberra scherpe kritiek geuit op het be leid van de Wereldraad, die steeds verder verwijderd van het chris telijk geloof zou raken. Als Armeniër is hij een fervent pleitbezorger van de Palestijnse zaak. zoals tijdens de assemblee bleek. Daarom voelt hij niets voor een speciale behandeling van Is raël door de Wereldraad. Enkele Westeuropese leden van het cen traal comité, onder wie dr. K. Blei, vrezen daarom dat er in de Israël-houding van de Wereld raad de eerste zeven jaar geen ver andering zal komen. Het centraal comité voert het beleid van de Wereldraad uit waarvan de grote lijnen elke ze ven jaar door de assemblee wor den uitgezet. Oorlog. De paus heeft gisteren opgeroepen tot een "zo spoedig mogelijk" einde aan de Golfoor log. In zijn wekelijkse zondagsge bed sprak de paus enige honder den mensen toe op het Sint Pie terplein: "Nog nooit is de mens zozeer geroepen om de rede bo ven de emotie te stellen en meer dan ooit dienen staatshoofden zich te verantwoorden tegenover hun geweten". Napalm. De rk kardinaal Basil Hume heeft zaterdag de Britse premier John Major opgeroepen het gebruik van napalm tegen sol daten en burgers niet toe te laten. Volgens sommie journalisten zouden Iraakse stellingen met na palm worden bestookt. Sekten. De groei van sekten en andere fundamentalistische be wegingen dwingt de Rooms-Ka- tholieke Kerk tot een gewetens onderzoek, vindt kardinaal Simo nis. De sekten wijzen op het ge vaar dat "de boodschap van Je zus" bedolven dreigt te raken "onder onze kerkelijke instellin gen en organisaties, die toch geen andere functie hebben dan de kern van de boodschap van en over Jezus bloot te leggen en door te geven". Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Alk maar mw. H. te Rozenburg J singen; aagenomen naar Barneveld (toez.) G. S. A. de Knegt Putten. Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Middelburg drs. C. Brakema Schiedam. Christelijke Gcrcf. Kerken: bedankt voor Rijnsburg P. D. J. Buijs Zwaag- westeinde, voor Rotterdam-W. J. Wes terink Bunschoten. Gereformeerde Gemeenten: beroe pen te Alblasserdam P. van Ruiten- burg Meliskerke. te Oosterland (Zld) C. A. van Dieren Stolwijk, te Lelystad A. Bac Bodegraven; bedankt

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2