'Inbranden' bij prijzenslag nieuwe vorm van reclame RTL 4 lanceert lucratieve bezigheid Nooit gehoord van 9De Belhamels9 Biseksueel PAGINA 26 MAANDAG 25 FEBRI'ARI 1991 WICHITA - Een stralende Kelly Marty (21) neemt het applaus in ontvangst na te zijn gekroond tot Miss America 1991. Oorlog of geen oorlog de verkiezingen gingen gewoon door. En nog wel in Wichita, woonplaats van Kelly. Het was de tweede keer in de 40-jarige chiedenis van de Miss-wcdstrijden dat de winnende Miss een thuiswedstrijd speelde, (foto AP) Kijker leert niets van journaal' HILVERSUM (GPD) Tv- kijkers die 's avonds alleen via het RTL4-journaal hun informatie ontvangen, gaan er wat hun kennis over het wel en wee in de wereld be treft eerder op achteruit dan vooruit. ;;De RTL4-journaals vu ren het nieuws als losse flod ders de huiskamers in. De zinnen die de presentatoren spreken, zijn te lang. Het aantal lettergrepen in woor den is te groot en de politie ke lijnen worden niet in de berichtgeving verweven", zo verwijt Jan Kleinnijenhuis, politicoloog en onderzoeker aan de Vrije Universiteit van Amsterdam, de makers van het dagelijkse RTL4- nieuws: "Er wordt overal een beeldje van getoond, maar al die beelden vangen de samenhang niet". Maar ook de NOS-jour- naals vormen niet de ideale informatie-bronnen: "Men sen leren over het algemeen erg weinig van televisie", concludeerden de Amster damse onderzoeker en zijn Hilversumse collega's op een symposium over 'Televi sienieuws' in Hilversum. "Het meeste leren de men sen nog van het lezen van dagbladen. Van de NOS- journaals steken de kijkers nog wel wat op, maar tijdens het voorbijtrekken van de RTL4-journaals neemt de kennis eerder af dan toe. Ook al omdat die journaals bij de mensen die ernaar kij ken, tussen de spelletjes door, blijven aanstaan". Een dinsdag gehouden on derzoek van de dienst Kijk en Luisteronderzoek naar het oordeel van de kijkers over de presentatie van de journaals, heeft als resultaat opgeleverd dat een meer derheid van de gevraagde kijkers de duo-presentatie van RTL4 'wat onrustig, on echt en ingestudeerd' vindt. Naast een heleboel andere feiten en cijfertjes brachten de onderzoekers ter tafel, dat tweederde van het aan tal kijkers dat naar het 8- uur-NOS-journaal kijkt, be wust op dat tijdstip het tv- toestel heeft ingeschakeld. Tweederde van het aantal kijkers die het half-acht- journaal van RTL4 aan zich voorbij zien trekken, had den het toestel al op die zen der ingeschakeld om "naar de omliggende programma's te kijken". "Hoe langer een uitzending van het journaal duurt, hoe mooier het wordt gevonden", was een ander onderzoeksresultaat. Jos Brink gaat het voormalige programma van Mies Bouwman 'Een van de acht' presenteren. Tijdens de lopende band mogen de fabrikanten reclame maken. (archieffoto) Ron Brandsteders quiz: ook 'ingebrand'. HILVERSUM (GPD) RTL 4 introduceert donderdag 28 fe bruari in het spelprogramma '1 van tv-reclame in Nederland: het zogenaamde 'inbranden'. Ook andere spelprogramma's bij RTL 4 zullen in de toekomst worden onderbroken om ad verteerders in de gelegenheid te stellen een 'toelichting' te geven op de gewonnen prijzen. Volgens algemeen directeur F. Eijken (36) van IP, het bedrijf dat voor RTL 4 de reclamezendtijd verkoopt, is deze vorm van ad verteren al gebruikelijk in ande re Europese landen. Daar blijkt het 'inbranden' zeer lucratief te zijn. 'Inbranden' gaat als volgt: In het spelprogramma 'Eén van de acht', gepresenteerd door Jos Brink, mag een kandidaat prij zen opnoemen die hij of zij zich herinnert van de lopende band. Vervolgens wordt het program ma gestopt en begint een recla meblok. waarin de fabrikanten van die prijzen hun artikelen aanprijzen. Na dit blok gaat het programma weer verder. Volgens Eijken is het ook de bedoeling dat in het nieuwe pro gramma van Ron Brandsteder deze reclame-onderbrekingen zullen plaatshebben. Ook Prij zenslag en het Rad van Fortuin zullen in de toekomst worden onderworpen aan 'inbranden'. "Alleen spelprogramma's. waar in prijzen te winnen zijn, lenen zich voor deze manier van recla me", aldus Eijken. Naar verwachting zal een be drijf, dat in zo'n blok een artikel wil aanprijzen, afhankelijk van de kijkdichtheid, zo'n vijf- tot ze venduizend gulden per keer moeten betalen. In een program ma als 'Eén van de acht' kan IP op die manier op zo'n 70.000 gul den aan extra inkomsten reke- "Ik denk", zegt Eijken, terwijl hij achteloos wat getallen intikt op een voor hem liggende rekenma chine, "dat wij dit jaar minstens IP-directeur Eijken: "In het begin dachten bedrijven dat al les kon (foto gpd) 36 procent van de gelden voor tv- reclame binnenhalen". Een een voudig rekensommetje leert dat Eijken in dat geval op jaarbasis 250 tot 300 miljoen gulden aan re clame-inkomsten opstrijkt Vorig jaar, tijdens het eerste volledige jaar van RTL 4, haalde IP in Nederland zo'n 180 miljoen gulden binnen door het verko pen van zendtijd aan adverteer ders (tegen 437 miljoen voor de STER) en aan andere transacties. "Dat is het voordeel dat wij heb ben. De STER verkoopt alleen maar seconden. Wij kunnen een heel pakket aanbieden, van sponsoring tot billboarding", al dus Eijken. Hij voegt er onmid dellijk aan toe dat bij RTL 4 niet alles mogelijk is. "In het begin dachten bedrijven dat alles kon. Ze wilden hun gestampte muis jes op tafel hebben in de 'Ontbijt- show'. Dat doen we dus niet". Eijken verwacht niet dat zijn sta tion schade zal ondervinden van de forse prijsverlaging die de STER vorige maand bekend maakte. Inmiddels heeft ook zijn station de prijzen aangepast. "Ik vind het onverstandig van de STER. Ze bereiken er alleen mee dat ze geen zendtijd terug hoe ven te geven aan de omroepen. Want de totale budgetten die be schikbaar zijn voor tv-reclame worden eerder groter dan klei ner. Je zult dus meer seconden gaan verkopen, maar je zult niet meer gaan omzetten. In die zin verwacht ik dus niet dat de STER er in inkomsten op achter- uit gaat. Het is wel zo dat de tv-budget- ten minder stijgen dan adver teerders ons bij de start van com merciële tv voorrekenden. Zij dachten dat er na twee jaar zo'n miljard aan tv-reclame zou wor den uitgegeven in Nederland. Ik denk dat we over een paar jaar op achthonderd miljoen uitkomen. Ik ben tevreden als RTL 4 het huidige marktaandeel behoudt. Kijk, een procentje meer of min der maakt echt geen verschil. Van onze correspondent Peter Louwerse ROTTERDAM Filmsterretjes in spe en hun ouders hapten gre tig toe. toen het Rotterdamse modellenbureau ICS in decem ber jeugdige acteurs zocht voor de film 'De Belhamels'. De ver wachtingen waren hooggespan nen: prille filmcarrières leken in het verschiet te liggen. De aanhouaing van de 32-jari- ge directeur en enige werknemer van ICS heeft die hoop de bodem ingeslagen. In de Nederlandse filmwereld heeft niemand ooit gehoord van plannen voor 'Bel hamels'. "Ik denk dat ICS ge makkelijk misbruik heeft ge maakt van de ambities van ou ders". zegt mevrouw E. Verlinde uit Heenvliet. Haar elfjarige dochtertje Jolie was een van de kinderen die werd aangelokt door de advertentie van ICS. "Wij zijn niet gedupeerd, want we hebben niets betaald", aldus mevrouw Verlinde. "Maar ande re mensen zijn wel de duDe". De 32-jarige verdachte, die vol gens een Rotterdams recherche bureau vroeger in de Maasstad een handel in 'ongeregelde goe deren' had, plaatste in december een advertentie, waarop honder den reacties kwamen. Op 22 de cember kwamen de aspirant-to neelspelertjes samen in het Groothandelsgebouw. Tussen het gejoel door werden de kinde ren op video opgenomen. "Vijf seconden per kind. Het leek wel lopende-bandwerk", herinnert mevrouw Verlinde zich. Ook werden gegevens genoteerd. Eind januari kreeg zij twee brieven kreeg over 'De Belha mels'. De ene brief kwam van ICS, de andere was afkomstig van MBC Pictures uit Gibraltar. In de brief stond dat Jolie mee mocht doen op voorwaarde dat ze f 17,50 zou storten. Verder moest de familie Verlinde voor 1 maart zorgen voor 30 professio nele foto's van Jolie. Waren die er niet, dan kon dat geregeld wor den in Amsterdam. Kosten: 325 gulden. Mevrouw Verlinde vertrouw de het niet en moest haar dochter vertellen dat een filmcarrière er voorlopig niet in zit. Een woordvoerster van cas tingbureau FTV in Rotterdam heeft een duidelijke opvatting over de omstreden 'concurrent'. "Volgens ons is het een oplich ter. Voor casting heb je helemaal geen fotosessie nodig. Alleen een screentest". Bij de Bioscoop bond en het Productiefonds weet niemand iets over 'De 'Bel hamels'. Begin van grondoorlog: minder oorlog op televisie HILVERSUM De start van de Grondoorlog bracht de eerste twintig uur minder rechtstreekse oorlogsbeel den op tv dan in de eerste uren na het uitbreken van de Golfoorlog. Toen, als teken dat de oorlog was uitgebro ken: het ratelende afweer geschut. de bliksemende bo minslagen en de stemmen van drie CNN-reporters rechtstreeks uit Baghdad. Nu, nèt na het uitbreken van de Grondoorlog: Ria Bremer (AVRO) en Aart Zeeman (NCRV) met een po lemoloog, een KMA-des- kundige en ex-VVD-leider Joris Voorhoeve (nu namens Clingendael) op Nederland 3. Naar CNN moest op zon dagmorgen alleen worden overgeschakeld om via een in beeld gebrachte wereld- ontvanger te horen wat Sad dam Hussayn ervan vond. Want ook CNN bracht deze keer voor de gezamenlijk heid weinig om over te ne- Maartje van Wcegen (NOS) en Hans Emans (Ve ronica) hadden ons zater dagavond namens de geza menlijke omroepen nog in onzekerheid achtergelaten: "Het kan vannacht gebeu ren, maar het kan ook niet". Wèl bij hen èn in de NOS- Journaals èn bij CNN het in drukwekkende optreden van de bejaarde violist Isaac Stern voor een zaal vol gas masker-dragende Israëli sche concertbezoekers. De informatie-stop zorgde er voor, dat de kijker zich deze keer moest behelpen met een KMA-deskundige, die schetste 'wat zich waar schijnlijk aan het front af speelde' en tevoren opgeno men filmpjes over bijvoor beeld de uitwerking van de kiezelsteenvergruizer. De polemologen vermoedden, dat 'we waarschijnlijk bin nen enkele dagen zullen we ten' hoe kort het allemaal zal hebben geduurd. Of hoe lang. De omroeppastor maakte zich kwaad, omdat 'net gedaan wordt of de oor log pas is uitgebroken'. De 'gezamenlijkheid' ver sloeg de eerste uren van de Grondoorlog dus in pro gramma-blokken van een uur of twee: Het zou niet misstaan als Nederland 1 en 2 en Radio 1 de kijkers in de komende Grondoorlogsda- gen van tijd tot tijd op de hoogte brengen van de tijd stippen van die gezamen lijkheidsuitzendingen op Nederland 3. Eindelijk hebben de Nederland se biseksuelen ook een eigen be langenvereniging. In de jaren zestig en zeventig, toen elke seksuele afwijking in clubver band naar emancipatie streef de, waren zij per ongeluk over geslagen. Dat is een vreemde zaak, want volgens woordvoer der J. Ober - wat een passende naam!; een ober is immers ie mand die zowel mannen als vrouwen bedient - lopen er in dit land tussen de twee en drie miljoen bisexuelen rond. Als dat zo is, dan moet die nage streefde emancipatie toch een fluitje van een cent zijn. Richt een politieke partij op, zou ik zeggen, dan staat het vast dat iliet de PvdA maar de PvdB (Partij van de Biseksuelen) de op een na grootste kamerfractie zal worden. In een interview, dat vorige week in de krant stond afge drukt, beweerde Ober dat de biseksueel de kroon van de seksuele revolutie vormt. Die re volutie begon met de doorbre king van de middeleeuwse op vatting dat seks in dienst moest staan van de voortplanting. Dat seks gewoon een heerlijk en plezierig element in je leven was, net als lekker eten of op een mountainbike door de plantsoe nen crossen, was al een geweldi ge stap voorwaarts in het men selijk denken. Toen bijslaap en bevalling eenmaal van elkaar waren losgekoppeld, zette de mensheid opnieuw een reuzen stap in het domein van de mo raal: de erkenning en accepta tie van de homoseksuele 'leef vorm'. De algemene aanvaar ding van de biseksualiteit zou het paradijselijke eindstadium zijn vaii deze seksuele drie trapsraket. Het grappige is dat volgens het schema van Ober de mense lijke evolutie daarmee eindigt, waarmee zij volgens oude den kers begon, namelijk in promis- cuiteit, dat wil zeggen in de "niet door een huwelijk geregel de geslachtelijke omgang tussen wisselende partners". In de ge- dachtengang van negentiende- eeuwse geleerden volgde op deze barbaarse fase de veelwijverij of veelmannerij, waarna de eindfase van het monogame hu welijk intrad. Daarmee kreeg dan eindelijk de beschaving een kans. De Stichting Biseksualiteit wil de belangen van haar leden behartigen, „uitgaande van de persoonlijke vrijheid en eman cipatie van de mens, in het bij zonder in de beleving van diens seksuele vrijheid en keuzes in zake relatievormen, teneinde belangstelling voor deze leef vorm op te wekken". Vrijheid blijheid, is wederom het parool, net als in de jaren zestig. In die tijd trachtte een progressieve psychiater een patiënt niet te genezen van zijn vaak bizarre seksuele voorkeuren. In de boe ken van Wolkers kon je lezen hoe je het met een kip kon doen, en in het ledenblad van de NVSH werd serieus ingegaan op de brief van een jonge vrouw of je zonder condoom veilig met je hond kon vrijen. Voorde psychi ater golden slechts twee crite ria: kwam de patiënt zelf door zijn gedrag in de problemen en bracht hij met zijn gedrag scha de toe aan anderen. Was dat laatste niet het geval, dan was er in principe geen reden om de ongewone neigingen van de man of vrouw de kop in te druk ken. Hoogstens moest hij of zij bijgepraat worden om de eigen afwijking te leren aanvaarden. Het probleem is alleen dat het vrijheidsstreven van de jaren zestig en zeventig heeft geleid tot allerlei uitwassen, die het so ciale leven er niet leuker op heb ben gemaakt. De experimenten met hasj en Isd hebben geleid tot de nieuwe onderwereld van de junks. Het verzet tegen het ge zag heeft de terreur van de kraakbeweging in het leven ge roepen. Aan de roep om emanci patie hebben we het intolerante gesnater van militante feminis ten te danken. En het is aan de lossere seksuele moraal te wij ten dat dit land door een plaag van geslachtsziekten en echt scheidingen wordt bezocht. Ziektekiemen, die de kwalen van Venus overdragen, voelen zich als een vis in het water in een moreel klimaat waarbij ie dereen met iedereen naar bed wil. Tot voorkort ging het daar bij om goed te genezen ge slachtsziekten, maar sinds de verschijning van aids is die tijd van onschuld voorgoed voorbij. Nog steeds is de situatie in het westen zo dat het dodelijke vi rus zijn schrikbewind vooral onder homoseksuelen uitoefent. Het slaagt er gelukkig nog steeds niet in het heteroseksuele bolwerk stormenderhand te ver overen, zoals deskundigen had den voorspeld. Die scheidsmuur moet natuurlijk met alle midde len in stand worden gehouden. Om die reden moet er geen pro paganda voor de biseksuele le vensvorm worden gemaakt: het gevaar is dan levensgroot aan wezig dat het gependel tussen mannen en vrouwen, waar die levensvorm op neerkomt, het aidsvirus alzijdig verbreidt. Ali bil LUI Iff HIT KUinilN OENKEN DAT IE DE BALTlSCHE REPUBLIEKEN ONDER DE VOET KUNNEN LOPEN.... - ...7ERWJI DE HELE WERELD NAA R Dl GOLFOORLOG K'JKT HEBBEN ZE NET NU.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 26