Junta: democratie in half jaar terug Oppositie Albanië ziet 'coup' Generaal Suchinda, de sterke man in Thailand Proces tegen Bulgaarse dictator Zhivkov begint Moskou voor en tegen Gorbatsjov en Jeltsin MAANDAG 25 FEBRUARI 1991 BUITENLAND PAGINA 23 Coup Thailand wipt eerste gekozen premier Van onze correspondent Bob Mantiri SINGAPORE/BANGKOK (GPD) De generaals die zaterdag in Thailand zonder bloed vergieten de regering van premier Chatichai Choonhavan in een coup hebben gewipt, heb ben gisteren aangekondigd dat zij binnen zes maanden de macht zullen teruggeven aan het volk. In de hoofdstad Bangkok is de toe stand intussen weer normaal. De troepen die in het weekeinde rege ringsgebouwen en andere strategi sche plaatsen bewaakten, zijn naar de kazernes teruggekeerd. Legerbevelhebber generaal gesteld. De functie Suchinda Kraprayoon verklaarde hebber Sunthorn gisteren op een persconferentie in Bangkok dat de staatsgreep is ge pleegd om de "democratie te be schermen". Volgens generaal Suchinda, die als 'sterke man' uit de coup is te voorschijn gekomen, werd de democratie ondermijnd door wat hij noemde 'parlementaire dictatuur'. De generaal beloofde binnen een half jaar verkiezingen en een nieuw grondwet. De nieuwe constitutie moet een politiek systeem garande ren dat een constitutionele monar chie combineert met een parlemen taire democratie, zo zei hij. Als lei der van een voorlopig kabinet treedt opperbevelhebber generaal Sunthorn Kongsompang op. Vol gens generaal Suchinda heeft de junta de zegen van koning Bhumi- BUDAPEST (GPD) - In Sofia be gint vandaag het proces tegen de voormalige communistische partij leider Todor Zjivkov. Ruim vijftien maanden nadat hij door een paleis revolutie ten val werd gebracht, moet hij zich verantwoorden voor corruptie en machtsmisbruik. De aanklacht. 22.000 bladzijden lang en 108 boekbanden dik. be perkt zich uitsluitend tot beschuldi gingen in de criminele sfeer. De 79- jarige Zjivkov wordt voorgeworpen schenen over de weelde waarin de dat hij 26 miljoen leva (rond de 15,5 partijleider leefde, viel dat in werke- niljoen gulden volgens de officiële lijkheid wel mee. Het Bulgaarst erdonke- giem hield ervan grootscheepse groot openbare manifestaties te organise- Zjivkov zelf leefde rede- wisselkoers) heeft remaand. Verder zou hij aantal huizen en dure westerse to's op kosten van de staat hebben Ujk bescheiden, aangeschaft, niet alleen voor zich zelf. maar ook voorpartijgenoten Hem wacht maximaal dertig jaar. paleizen waarin de Roemeense dic tator Ceausescu zich ophield. Dat hij een vette bankrekening in Zwitserland heeft, heeft de Bul gaarse regering nooit hard kunnen maken. En de parlementaire onder- antwoordehjk gesteld voor de ge dwongen assimilitatie van Turken in Bulgarije en voor de slaafse wijze waarop Bulgarije de Sovjetunie heeft nagevolgd. Maar die beschul digingen heeft men inmiddels laten vallen, omdat de strafwet geen mo gelijkheden kende om hem daarop te veroordelen. Ook zijn verant woordelijkheid voor de tienduizen den doden die in de Bulgaarse goe- lagkampen zijn omgekomen, komt niet aan de orde. Zjivkov was van 1954 tot 1989 par tijleider Hoewel hu aanvankelijk als tamelijk onbekend politicus een onbetekenende rol speelde, wist hij zijn positie in enkele jaren z Zijn ambtswoning had twaalf ka- Zjivkov moest lev zoekscommissie die de bewijzen perken, dat hij va"af de persoonlijke verrijking 1 jfi Ondanks de dikke stukken is de aanklacht tegen de ex-dictator ta melijk zwak. Hoewel in de Bulgaar se pers regelmatig verhalen zijn ver ifiers, een werkkamer, tw vangstruimtes, een zwembad, een sauna en een filmzaal, geen overdre ven woning voor de hoogste het land en geen vergelijking echt in geslaagd. twist de hoogste man in het land was. In een interview dat hij novem ber vorig jaar gaf. zegt hij inmiddels spijt te hebben van de afgelopen ja ren. Hij vindt dat hij meer dan der- op politieke punten worden aange- tig jaar lang "leiding heeft gegeve de kïaagd. Hij wordt persoonlijk zondig systeem" Hij kondigde aan dat de regering Chatichai zou nog gevangen China wil Dalai Lama uit Mongolië weren premier Chatichai ten val 1 gebracht, de grondwet was opge schort, het parlement ontbonden, de staat van beleg in het land was af gekondigd en perscensuur was in- opperbevel- den gehouden in het hoofdkwartier van de luchtmacht. Generaal Chati chai kwam in 1988 aan het bewind. Hij was de eerste democratisch ge kozen premier. De Amerikaanse regering heeft nistratieve. In tegenstelling tot le gerbevelhebber Suchinda heeft Sunthorn geen troepen onder zich. puur admi- de staatsgreep scherp veroordeeld. Zij kondigde aan dat de militaire e financiële hulp van meer dan zes tien miljoen dollar onmiddellijk De 71-jarige afgezette premier wordt opgeschort. PEKING (Rtr) - China probeert het bezoek tegen te houden dat de Dalai Lama, in juli aan Mongolië wil brengen. Dit is gisteren verno men uit officiële Mongolische bronnen. China heeft president Ochirbat gevraagd het bezoek van de Tibe taanse geestelijke leider af te zeg gen, aldus deze bronnen. China zou hebben gedreigd dat als de Dalai Lama naar Mongolië gaat. president Yang Shangkun van China zijn bezoek aan Mongolië zou afzeggen. De Dalai Lama is uitgenodigd door het boeddhistische Ganden- klooster en dat voelt er volgens de zegslieden niet veel voor de uitno diging in te trekken. Deze maand zou de Dalai Lama een bezoek brengen aan Nepal. Maar China, dat zich zorgen maakt over het toenemend presti ge van de de geestelijk leider, wist dit bezoek te voorkomen. De Dalai Lama vluchtte in 1959 uit Tibet nadat Chinese troepen een opstand tegen het communisti sche bewind hadden neergesla gen. Corruptie Suchinda wees de suggestie hand dat Thailand op weg een militaire dictatuur zoals in Bur ma. Als redenen voor hun staats greep noemden de militaire macht hebbers de voortwoekerende cor ruptie in de regering, de groeiende parlementaire dictatuur, het treite ren van ambtenaren door politici, ondermijning van de militaire een heid en het hinderen varreen onder zoek naar beschuldigingen over een moordaanslag op onder meer een lid van het koningshuis. Maar critici van het 200.000 man sterke leger zeggen dat de militaire leiders zelf corrupt zijn en uit puur eigenbelang handelen, ondanks hun bewering dat zij de hoeders van de natie zijn. De generaals hebben een aandeel in de economische hausse en hebben miljarden belan gen in de bouwsector, houtindus trie, bankwezen en gronden. De staatsgreep was klassiek van opzet. Troepen, ondersteund door legerwagens, bezetten zaterdag rond 6.30 uur Nederlandse tijd alle radio- en televisiestations, rege ringsgebouwen en kranten. Even later verscheen opperbevelhebber, generaal Sunthorn Kongsompong, voor de televisie, geflankeerd door de bevelhebbers van het leger, de luchtmacht er Kogels in Georgië MOSKOU (AP) Troepen van het Sovjet-ministerie van binnenlandse zaken hebben zaterdag hun inspan ningen opgevoerd om militante na tionalisten en separatisten in de re publiek Georgie te ontwapenen. De centrale regering in Moskou stelde eerder de onafhankelijkheidsbewe gingen in Georgie voor zaterdag een ultimatum om een einde te maken aan hun activiteiten of de afkondi ging van de noodtoestand in de re publiek te riskeren. Een woordvoerder van het Geor gische ministerie van binnenlandse zaken zei zaterdag dat militante se paratisten in Zuid-Ossetië al twee dagen in het wilde weg aan het vu ren waren en probeerden de bevol king te intimideren. Nieuwe leider: Solidariteit wordt echte vakbond GDANSK (AP) Het congres van het Poolse vakverbond Solidariteit heeft zaterdag Marian Krzaklewski tot nieuwe voorzitter gekozen. De man die Lech Walesa opvolgt heeft gezegd dat hij zich zal concentreren op het zekerstellen van de rechten van arbeiders, in plaats van politie ke activiteiten. 'Nl dl politieke successen moeten wij nu vakbonds successen behalen", zei hij. Krzaklewski won in de derde en beslissende stemronde met gemak van vice-voorzitter Lech Kaczvnski De 41-jange, uit Opper-Silv.-ie ld komstige Krzaklewski kreeg 222 van de 433 uitgebrachte stemmen, tegen Kaczynski 174. Krzaklewski bezwoer dat Solida riteit onder zijn leiding een garantie zou blijven voor de hervormingen die in Polen hebben plaatsgehad. Hij beloofde het vakverbond de voornaamste anti-communistische kracht te zullen maken en riep de regering op. haast te maken met het inperken van de macht van de oude communisten en de vele bedrijven die nog onder hun invloed staan. Een soldaat op een tank bewaakt de straat vlakbij het hoofdkwartier van het militaire opperbevel in de Thaise hoofdstad Bangkok, nadat het leger de macht in de staat had den overgenomen. (foto epa» Buitenland kort Burgerforum valt in tweeën uiteen PRAAG (AP) Binnen Burger forum, de beweging die 14 maanden geleden aan de wieg stond van de hervormingen in Tsjechoslowakije, heeft zich za terdag een scheuring voltrok ken. De twee groepen hebben evenwel toegezegd met elkaar te blijven samenwerken tot de ver kiezingen van volgend jaar. Het congres van Burgerforum stemde met 161 tegen drie en drie onthoudingen voor de ver deling in een conservatieve par tij en een liberale burgerbewe ging. De samenwerking tussen beide groepen krijgt gestalte in een tien leden tellende coördi nerende raad, vijf voor beide vleugels. TIRANA/WENEN (GPD/AP) De noodtoestand zal uitroepen als de Albanese oppositiepartij DPA be- wetten niet worden geëerbiedigd. schuldigen militairen v moufleerde poging tot staatsgreep'. Leden van de militaire academie, waar de afgelopen dagen werd ge schoten op demonstranten hebben na de verwijdering van de beelden van ex-dictator Hodzja een 'natio naal comité ter bescherming 'geca- Voor de derde achtereenvolgende zal hij handreiking doen Maar ondertussen wor den alle uitvalswegen van de hoofd- schoten zijn gelost en explo- regeldheden. de militaire B academie in Tirana, v Hans Geleijnse MOSKOU Tienduizenden de monstranten hebben dit weekeinde in Moskou hun politieke leiders ver oordeeld en toegejuicht. Op het Ma- nezj-plein, in de schaduw van het Kremlin, klonken zaterdag kreten van afkeuring over 'pseudo-demo- craten als Boris Jeltsin. die onze Unie ten gronde richten'. Zondag waren er op dezelfde plek scheldka nonnades aan het adres van Michail Gorbatsjov. Beide demonstraties trokken minder mensen dan de organisato ren hadden verwacht. Voor zater dag hadden verschillende centrum rechtse organisaties 300.000 men sen voorspeld, die hun steun voor 'de onverbrekelijke band tussen le- gereB echter gepeperd. Een oorlogsvete raan sprak over de 'fascisten in de Baltische republieken', op spandoe ken werd Jeltsin uitgemaakt voor een Zionist, Amerika voor moorde naar en Israel de gemeenschappelij ke vijand van Arabieren en Russen genoemd. Een fiink deel van de aanwezigen was in uniform. Hoewel de chef van de generale staf, Moissejev, had ont kend dat er orders waren uitgevaar digd aan de kazernes om afvaardi gingen te sturen, zeiden militairen desgevraagd dat ze waren verplicht hun vrije dag op te offeren aan de demonstratie. Zondag was de roep om Jeltsin als nieuwe Sovjet-president luid "Communisten, handen af van Jelt sin", klonk het herhaaldeluk. Jelt sin zelf heeft echter al laten weten i het i groep Cholera Peru De ministers van gezondheidszorg van zes Zuidamerikaanse landen zullen woensdag in Lima in spoed beraad bijeenkomen om een strate gie te ontwerpen waarmee Peru's toenemende cholera-epidemie te lijf kan worden gegaan. De epide mie heeft tot dusverre 150 mensen levens geeist en het aantal ziektege vallen nadert de 30.000. (AP) Exodus Sovjets Sovjet-frontlijnsoldaten zijn giste ren begonnen aan hun vertrek uit Duitsland. In Neuruppin, een garni zoensstad van het Sovjetleger in Duitsland ten noordwesten van Berlijn, hebben zich zaterdag forse rellen voorgedaan tussen Duitse 'skinheads' en Sovjetsoldaten. Er vielen ettelijke gewonden en 13 per sonen zijn gearresteerd. (Rtr) Budget België De Belgische regeringstop heeft gisteren een overeenkomst bereikt over een maatregelen om de begro tingsdoelstelling te bereiken. Met de maatregelen zou een bedrag van (omgerekend) 2,5 miljard gulden aan geschrapte uitgaven inkomsten gemoeid zijn. (ANP) Geen Arron De voormalige Surinaamse vi president Henck Arron stelt zich generaal Arthit Kamlang-ek tot niet kandidaat bij de verkiezingen waarnemend minister van defensie, van 25 mei. "Ik stel me niet beschik- was voor de generaals kennelijk de baar voor politiek bestuurlijke laatste druppel die de emmer deed functies. Ik wil me slechts wijden overvloeien. Generaal Chatichai aan mijn taak als voorzitter van de was van plan om ingrijpende wijzi- Nationale Partij Suriname (NPS)", gingen te brengen in de legertop en aldus Arron gisteren op een verga- zou dit hebben willen doen met de dering van de NPS. (ANP) hulp van Arthit. r, c De bevelhebbers vreesden voor GeWCld Sri Lanka hun positie. Arthit is een ex-opper- Bij een offensief van het regerings- bevelhebber. Hij is niet populair, leger tegen Tamil-rebellen in het vooral niet onder de generaals van oosten van Sri Lanka zijn 15 rebel- de Lichting 5, van wie generaal len gesneuveld, heeft het leger za- Suchinda de exponent van is. Deze terdag bekend gemaakt. Bij de ac- 57-jarige generaal wordt be- tie, in het oostelijke district Battica- schouwd als de sleutelfiguur achter loa, werden wapens en munitie op de succesvolle staatsgreep van za- de rebellen buit gemaakt. (APj terdag. Moordaanslag g X Een gepensioneerde grenswachter 1958 afstudeerde aan de prestigieu- heeft zaterdagavond geprobeerd de ze Chulachomklao Koninklijke Mi- voormalige Argentijnse president litaire Academie. Tot deze groep be- Raul Alfonsin neer te schieten ter- hoort ook de voormalige legerbe- wijl deze een politieke bijeenkomst velhebber en ex-minister van de- toesprak. maar aanhangers van de fensie generaal Chavalit Yong- ex-president wisten de grenswach- chaiyud. De meesten van deze ter te overmeesteren toen diens wa- groep hebben nu de rang bereikt pen weigerde. (ANP) van generaal en sinds de jaren ze- het vaderland' opgericht. De groot- militante officieren zich krachtda- ste oppositieparti j vindt dat de mili tairen zich met deze eis boven staat plaatsen. Volgens de laatste berichten is toestand in en rond de militaire a demie weer normaal. De minister dig verzet tegen de democratisering en de1 politieke hervormingen die Albanië min of meer in de greep hebben. Gisteravond zijn nieuwe arrestaties verricht. Oppositieleden ,'ertellen dat tegen de honderd me- Einde Warschaupact demonstratie van de oppositionele bliek. De Russische president heeft, groepering Democratisch Rusland, na zijn uitval tegen Gorbatsjov op r Boris Jeltsin werd toegejuicht de televisie vorige week. inmiddels i succesje geboekt. i defensie in het pas benoemde destanders zijn opgepakt WENEN/BUDAPEST PA/ANP) - De Sovjetunit voormalige Oosteuropese bondge noten zullen binnenkort het War- overgangskabinet, Kico Jani Mustaqi, zou greep hebben gekre gen op het militaire opleidingsinsti tuut. Daarnaast is de door president Alia ingestelde presidentiële raad met verregaande bevoegdheden uitgerust en heeft premier Fatos Nano aangekondigd dat hij de In e itoespraak het Albanese volk heeft pre sident Alia zaterdagavond op on dubbelzinnige wijze partij getrok ken voor zijn voorganger Hodzja. De slopers van het Hodzja-monu- ment noemde hij risten'. (Rtr/D- Democratisch Rusland-woord- haar voerders hadden tevoren gezegd dat hun betoging minstens twee keer zo massaal zou zijn als die van Radio Tira- schaupact als militair bondgenoot- zaterdag De meeste reden tot kla gen hadden echter de conservatie ven. Met 'kopstukken' als defensie minister Jazov, minister schap begraven. Tijdens een bijeen komst in de Hongaarse hoofdstad Budapest worden vandaag de bereidingen getroffen om de 36 jaar nenlandse zaken Poego en KGB- oude alliantie op 1 april 1991 haar militaire structuren te ont doen. chef Krjoetskov op het podium bleef de stemming lauw. De gebe zigde taal en de spandoeken waren SINGAPORE (GPD) - Het boterde al lang niet tussen premier Chati chai Choonhavan en de militaire lei ders. Het conflict sluimerde al sinds juni. De generaals waren ontevre den over de keuze van Chatichai van zijn ministers en de steun die hij gaf aan ex-officieren die in het verleden betrokken waren bij staatsgrepen. De benoeming ventig vormen deze officieren de in vloedrijke fractie binnen de Thaise strijdkrachten. Generaal Suchinda was de man die zijn kameraden samensmeedde tot een machtige, compacte eenheid in het leger, die als tegenwicht moest dienen voor de invloed van de groep van rebellerende officie ren die bekend stonden als de 'Jon ge Turken'. De Jonge Turken waren een formidabele macht in het leger, die in oktober 1977 een coup uit voerden en generaal Kriangsak Chomanand aan de macht hielpen. Knapste kop Twee jaar later brachten zij generaal Prem Tinsulanond, eveneens via een staatsgreep aan het bewind. Een nieuwe coup in april 1981 en ook in 1985 werden echter verhin derd door klasse 5' officieren, die er daarna in slaagden om hun in vloed te vergroten. Toen generaal Prem generaal Arthit Kamlamg-ek y» als legerbevelhebber ontsloeg en in K diens plaats generaal Chavalit jpntj'p „n Yongchaiyud benoemde, kwamen de tijdgenoten van Chavalit even eens in aanmerking voor promotie. Tegen 1984 waren de bevelhebbers van 11 van de 14 divisies militairen van de dezelfde lichting als Suchin- legde persconferentie in Bangkok nog het nodig was de regering van premier Chati chai af te zetten. Generaal Suchinda wordt be schouwd als de knapste knop van zijn klas. Hij studeerde op een beurs in Fort Leavenworth in de VS. was militair attache op de Thaise ambas sade in Washington. Hij werkte zich rang van luitenant-generaal. In april van divisiehoofd van de inlichtin- vorig jaar volgde hu generaal Cha- ting 5, zoals de bevelhebber w ,.u„u zei-strijdkrachten admiraal Prapat bureau"tMeiiT vertelden"ïournal Protest Kroaten voor vrijlating van partijleden BELGRADO (Rtr/AFP) Tiendui zenden mensen zijn gisteren naar het bureau van de militaire openba re aanklager in Zagreb gemar cheerd om de vrijlating van plaatse lijke functionarissen te eisen, zo hebben ooggetuigen verteld. De functionarissen zijn gevangengezet door Joegoslavische militairen De oproerpolitie hield de demon stranten op honderd meter Krasnachan, luchtmachbevelheb- ber Kaset Rojananil en generaal Is sarapon Nondpadk van Suchinda. Generaal Suchinda heeft in de junta de belangrijkste portefeuilles in handen: die van de fensie, binnenlandse zaken, com municatie en justitie. Diplomatieke waarnemers gelo ven dat de generaals voorlopig nog wel aan de macht blijven; in elk ge- val langer dan de zes maanden d,e '^n incidïntol" gë™!d ten per telefoon vanuit Zagreb, de hoofdstad van de weerspannige Joegoslavische republiek Kroetai De betogers kwamen eerder bijel- kaar op een van de pleinen van Za greb, waar zij luisterden naar toe spraken van Kroatische leiders en leuzen schreeuwden als 'Wy zullen Kroatië niet opgeven'. 'Op naar de strijd' en 'Laat de onschuldigen Bij de manifestatie werden zij zichzelf hebben gegev hebben het land zo stevig greep, dat zij Zij Der igte eiste de vrijlating v ten minste drie function.i: i niets hoeven te regt.rencje Kroatische Democra- De slaat van beleg verb.edt „sche Un.e Z.J werden door het politieke bijeenkomsten. Overtre- Joegosl,v,sche lcger gevangenge- ders krijgen een gevangenisstraf van zes maanden of een boete 3.300 gulden Hoofdredacteuren op beschuldiging beramen van een gewapende op stand en het vermóórden van een alle kranten moeten hun be- aanUl federale militairen v alit op als bevelhebber van het le- richten eerst aan een militaire sor laten lezen. Radio en televisie zun gekoppeld aan de legeromrot p D»- dtaiitsuran van putkulkn banken mogen alleen transacties doen na overleg met de militairen. Andere aanwijzingen dat de mili tairen niet van plan zijn om op korte termijn weer de legerbarakken op te zoeken zijn de ontbinding van het parlement en het opstellen van een nieuwe grondwet. Verwacht wordt, dat in de nieuwe grondwet de positie van de militairen zal wor den versterkt en de invloed van po litieke partuen wordt ingeperkt. Generaal Suchinda heeft zijn afkeer Kroatië en de naburige republiek Slovenie zijn in een heftig menings verschil verwikkeld met de Joego slavische federale autoriteiten en Servie, de grootste republiek van het land. De twee rebellerende re publieken willen dat JoCf een losse unie van soevereine staten wordt in plaats van een centraal ge- Iridr u-u r.itir en /u dreigen zich af te scheiden als zo n unie er niet komt. Eind vorige week besloten de leiders van de deelrepublieken, die gezamenlijk het presidentschap van de federatie vormen, dat Slove nië en Kroatië hun eigen weg mo gen gaan. Slovenie wijzigde afgelo- dat LfÜ? 1°"!^S^!ierl pen woensdag zijn grondwet m ~"m het een eigen buitenlands en defen siebeleid kan voeren.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 23