Toppers opvallend honkvast dit jaar 1991 De ploegen voor 1991 Wereldbeker wielrennen i 20 MAANDAG 25 FEBRUARI 1991 PAGINA 21 AMAYA Ploegleider Javier Mmquez Bellosta.-. Ela- dio Ambite. Francisco Antequera, Vicente Aparicio, Santiago Crespo, Laudelino Cubi- no. Jose-Luis Diaz, Patnee Esnault (Fra). Juan Carlos Garcia, Enrique Guerricagoi- tia. Roland Leclerc (Fra). Juan Carlos Mar tin, Jesus Montoya, Javier Murguialday. Asensio Navarro. Fabio Parra (Col), Per BANESTO Ploegleider Jose-Miguel Echavarri.-. Mari no Alonso, Dominique Arnaud (Fra). Jean- Francois Bernard (Fra). Armand de las Cuevas (Fra), Pedro Delgado, Fabian nGoro- .nPru- dencio Induram, Javier Lazpiur, Roberto Lezaun, Javier Luquin, Juan Martinez. Jo- kin Mugica, Fernando Pacheco, Fabrice Philipot (Fra). Jesus Rodriguez (Fra). Abel- ardo Rondon (Col). Francisco San Roman. José Luis Santemana. Jose Luis de Santos CLAS Ploegleider Juan Fernandez - Guillermo Arenas. Angel Camarillo. Pello Ruiz Cabe- stany, Manuel Jorge Diaz, Javier Duch, Fe- Gaston, Arsenio Gonzalez, Manuel Gonza- lo, Victor Gonzalo, Alberto Leanizbarrutia. Pedro Marquma, Javier Mauleon, Casimiro Moreda, Jose Manuel Oliveira, Vicente Prado, Juan Carlos Sevilla en Roberto Sierra LOTUS FESTINA Ploegleider Miguel Moreno Theo Akker mans (Ned), Enrique Alonso, Joseba Ber- rojalbiz, Jesus Blanco Villar, Romes Gaiet- dinov (Sov), Carlos Galarreta Pedro Gar cia, Ramon Gonzalez, Mathieu Hermans (Ned), Carlos Hernandez, Joeri Manoeilov (Sov), Juan-Ramon Martin, Manuel Marti nez Costa, Juan-Tomas Martinez), José Marques (Por), Roberto Pagnin (Ita), Luis Perez, Fernando Pinero, Santiago Portillo, Joseba Ruiz. Augustin Sebastian. Acacio da Silva (Por), Luc Suykerbuyk (Ned), Roberto Torres, Vadim Tsjabalkine (Sov), Juan Valbuena, Dimitri Vassilitsjenko (Sov) en Andrei Zoebov (Sov). ONCE Ploegleider Manuel Saiz.-. José Maria Ahe- do, Xavier Aldanondo, Eduardo Chozas Luis Marie Diaz. Hermmio Diaz, Pedro Diaz, Anselmo Fuerte. Santos Hernandez, Stephen Hodge (Aus). Juan- Carlos Jus- dado, Marino Leiarreta. Juan Llaneras, Melchior Mauri, Miguel Martinez. Alex Pe- ders Villani Weltz (Den) en PATERNINA Ploegleider Domingo Perurena - Enrique Aja. René Beuker (Ned). Javier Carbaye- da, Fernando Carvalho (Por), José-Antomo Davoz. Dick Dekker (Ned). Andrez) Dulas (Pol), Javier Garciandia. Alfonso Gutierrez. Jose Luis Laguia. Jose Antonio Martiarena. Bernardo Mazon. Inaki Murua. Neil Step hens (Aus) en Fermm Trueba SEUR Ploegleider José-Antonio Gonzalez-Lina res - Ivan Alemany. Eleuterio Anguita. Luis Barroso (Ven), Jose Ignacio Cano. Roque de la Cruz, Malcolm Elliott (GBr), Federico Garcia. Joaquin Hernandez. Jean- Pierre Heynderickx (Bel). Peter Hilse (Dui), Ivan Ivanov (Sov), Victor Klimov (Sov), Pablo Pjotr Oegroemov (Sov), Ronan Pens (Fra), Rodriguez, Jose-Salvador San- s Delion (Fra). Serge Dem rent Dufaux, Luigi Furlan (Ita), Mauro Gia- netti, Heinz Imboden, Fabian Jeker. Domi- mk Krieger (Dui), Jean-Claude Leclerq (Fra), Henri Manders (Ned), Hans Rüdi Marki, Pascal Richard, Gerard Rué (Fra), Peter Stevenhagen (Ned) en Guido Win terberg. (Dui), Luc Colijn, Pierre Dewailly, Herman Prison, Kai Hundertmarck (Dui), Brian Holm (Den), Kurt Huygens, Benjamin van Itter- beeck, Andreas Kappes (Dui), Raimund Lehnert, Sören Lilholt (Den), Wilfried Peet- ers, Wim Sels, Remig Stumpf (Dui), Marc Thevenin (Fra), Johan Verstrepen, Didier Virvaleix (Fra). Patrick de Wael en Etienne de Wilde. LOTTO Ploegleider Jean Luc Vandenbroucke - Frank van den Abbeele, Serge Baguet Thierry Bock, Johan Bruyneel, Peter de Clercq. Claude Criquielion, Dirk Demol, Pa trick Deneut. Wim van Eynde. Jos Haex. Bart Leysen, Sammy Moreels. Johan Mu seeuw. Fabrice Naessens, Jan Nevens. Hendrik Redant. Peter Roes, Rick van Slycke. Patrick Verschueren en Marc Heyien. Wim Lambrechts, Mamix L Peter Spaenhoven, Andrei Tsjmil (Sov), Koen Vekemans, Marc Verbeeck. Rudy Vmgerhoets en Jan Wijnants TONTON TAPIS Ploegleider Roger de Vlaeminck.-. Gino de Backer, Erwin Biets, Laurent Biondi (Fra). Marc Bouillon, Jan van Camp. John Carl- sen (Den). Jean Claude Colotti (Fra), Rudy Dexters, Patrick Jacobs, Kurt van Keirs- bulck, Vincent Lacressonniere (Fra). Fran cis Moreau (Fra). KJaus de Muynck. Atle hen Roche (ler), Patrick Roelandt, Noél Szostek en Dirk de Wolf. TULIP Ploegleider Jose de Cauwer.-. Johnny Dauwe, Ton Desmet, Dietmar Hauer (Oos), Ronny van Holen, Olaf Jentzsch (Dui), Adrie Kools (Ned), Jimmy van de Laer, Stefan van Leeuwe, Roland Liboton, Kurt Poel (Ned), Jacq. van der Poel (Ned), Johan Remels, Rudy Rogiers, Luc Roosen, Colin Sturgess (Eng), Flip van Vooren en Michel Zanoli (Ned). WEINMAN Ploegleider Walter Godefrool.-. Alfred Achermann (Zwi), Andrea Bellati (Zwi), Carlo Bomans, Michel Demies, Marc Die- nckx, Peter Farazijn, Jan Goessens, Rolf Jarmann, Stephan Joho (Zwi), Laurenzo Lapage. Wilfried Nelissen, Ronny Pauwels, Kurt Steinmann (Zwi), Werner Stutz (Zwi), Rudi Verdonck, Thomas Wegmüller (Zwi) en Ludwig Willems. LA WILLIAM Ploegleider Rudy Pevenage Jean Fran cois Brasseur. Michel Cornelisse (Ned), Eric de Clercq. Ludo Giesberts. Yves Godi- mus. Frank Hoste. Peter Huyghe. Marek Kulas (Pol). Marc Macharis. Jan Mattheus. Danny Neskens, Patrick van Roosbroeck, Koen van Rooy, Michel Stasse, Stan Tour- ne en Roger Vandenbossche POSOTBON Ploegleider Raul Meza. - Raul Acosta. Hec tor Bettancourt. Alberto Camargo. Henry Cardenas. Juan Carlos Castillo, Arsenio Chapparo, Luis Herrera. Omar Hernandez. Jaramillo. Alvaro Reynel Montoya. Munoz. Victor i. Jorge Otaiva- Patarroyo. Willi- Luis Mosquera, Federico Olarte Julio Cesar re. William Paiacio, am Puiido, Efram Rico. Alvaro Sierra Oscar Varbas. (Ned), Hartmuth Bólts, Udo Bölts, Gerd Dörich, Guido Eickelberg, Urs Freuler (Zwi), Peter GSnsler, Bernd Gröne, Markus Hess, Josef Holzmann, Dariusz Kaizer, Ro bert Matwew, Erwin Nijboer (Ned), Mar kus Schleicher, Gerard Veldscholten (Ned), Ad Wijnands (Ned), Carsten Wolf, Dean Woods (Aus) en Werner Wüller. CASTORAMA Ploegleider Cyrille Guimard.- Dominique Arnould, Jean-Claude Bagot, Jacky Du- rand, Laurent Fignon, Dominique Garde, Christophe Lavamne, Luc Leblanc, Yvon Ledanois, Thierry Marie, Patrick Moncas- sin, Eric Pichon, Biarne Rns (Den), Jean- tuiippe Bouvatier, Frederic Brun, Ene Caritoux. Philippe Chevalier. Thierry Claveyroiat. Jean-Philippe DO)wa. Jean Luc Ronrond, Thierry Laurent. Pascal Uno. Marc Madiot. i Madiot. Christophe Manm, Charty Richard Virenque en Marcel Wust (DuO TOSHIBA Ploegleider Yves Heza'd - Henry Abad e, Laurent Bezault. Thierry Bourgu<gnon Pascal Chanteur. Christian Chaubet, Christophe Faudot. Sebastien Flicher Martial Gayant. Laurent Jaiabert. Hans Kmdberg (Zwe), Pascal Lance. Philippe Ploegleider Roger Legeay - Kim Andersen (Den). Miguel Arroyo (Mex), Wayne Ben nington (GBr). Bruno Bonnet. Eric Boyer. Christophe Capeiie. Phii.ppe Casado, Bru no Cormllet. Gilbert Duclos-Lassaiie, Ro bert Forest. Thierry Gouvenou. Atle Kvais- veil (Noo), Johan Lammerts (Ned), Fran cois Lemarchand. Greg LeMond (VSt). Ro bert Millar (Sch) en Pascal Simon ARIOSTEA Ploegleider Giancarlo Ferretb. Moreno Ar- gentm. Adnano Baffi. Davide Cassani. Bru no Cenghiaita, Roberto Conti, Alberto Elli, a Ferngato, Giorgio Furlan, Federico "i, Mar- Ghiotto, Rolf Gölz, Massimiliano L co Lietti, Dario Mariuzzo, Rodolfo "Massi, Valerio Piva, Marco Saligan, Rolf Sörensen (Den)_en Michael Wilson (Aus) Abdoesjaparov (Sov). Guido Bontempi, Claudio Chiappucci, Mario Chiesa, Massi mo Ghirotto. Alessandro Gianelli, Flavio Gi- upponi, Christian Henn (Dui), Erich Méchler (Zwi), Jure Pavlic (Joe), Giancarlo Penni, - m Puttini o Zaina. GATORADE Ploegleider Luigi Stanga- Emanuela Bom- bini, Gianni Bugno, Giuseppe Calcaterra. Giovanni Fidanza, Marco Giovannetti. Ivan Gotti, Roberto Gusmeroli, Mario Kummer (Dui), Mario Manzoni, Camillo Passera, Mauro Santaromita. Jan Schur (Dui), Mario Scirea, Valerio Tebaldi, Alberto Volpi en Stefano Zanatta. fTALBONIFlCA Pioeg'e der Bruno Reverben - Stefano Al- locch.o. Gianluca Bordignon. Sergio Carca- no. Miche'e Cappowio. W.iiiam Dazzam, Fabiano Fontanel i. Danieto G>oia. Michele Moro. Massimo Podenzana. Fabnzio Set- tembnni en Stefano Zanmi JOLLY, Ploegleider Wa'demaro BadoOzzi - Paoto Botareiii. Claudio Brandmi. Stefano Cattai. Stefano Giuliani. Endno Leon. Edcardo RoccN. Daniel Steiger (Zwi). Mass-mo Strazzer Marco ToffaV Marco Vitak. San- LAMPRE Ploegleider Pietro Algen - Alessandro Bo no. Fabrizio Bontempi, Gianluca Borto'ami. Lugi Botteen. Ca. de BbbH Cortinovis. Gianvito Martineiic. Dano N'CO- leni. Oscar Pelkcooli Lech Piaseck. (Pcd. Maunzio Piovani, Jan Svorada (Tsj). Marek Szerzynski (Pol) en Angelo Tosi SELLÈ ITALIA Ploegleider Domenico Cava'o - Roberto Caruso. Stefano Casagrande. Manuel Guevara (Ven). Marmo Marcozzi. Andrea M chelucci, Andrea de Mitn. Alexis Mendez (Ven), Richard Parra (Ven), Leonardo Sier ra (Ven), Andrea Tafi, Raimondo Vairetti. Arno Wohlfarter (Oos) en Daniél Wyder (Zwi) ZG MOBILI Ploegleider Dmo Zandegu - Giuseppe Citterio. Stefano Coiage, Mauro Consonm Antonio Fanelli. Gianni Faresm, Andrea Guidotti. Silvano Lorenzon, Mano Manto- vani. Michele Mara, Davide Perona, Gian luca Pierobon. Gianluca Tonetti, Diego Tro pin en Flavio Vanzella. BUCKLER Ploegleider Jan Raas -. Mano Deciercq (Bel)" Patrick Eyk, Peter Gênsler, Antoine Goense, Edwig van Hooydonck (Bel), Gi no van Hooydonck (Bel), Marco van der Hulst, Ludo de Keuienaer (Bel), Martin Kokkolkoren, Frans Maasscn, Jclle Nijdam, Twan Pools, Patrick Robeet (Bel). Stoven Rook», Noél Segers (Bel), Gerrit Solleveld, Patrick Tolhoek, Eric Van- deraerden (Bel), Wiebren Veenstra, Pe ter Winnen en Wilco Zuyderwijk. ELRO Ploegleider (Bel), Wim Bouwmans. Rudy Dhaenens (Ben. V|ats- jesiav Ekimov iSov). Maunzio Fondriest (ita), Jacques Hanegraaf. Jens Heppner tCuii Eric Knuvers. Louis de Konmg. Enc van Lancker (Be Michel LeGrand, Henk Lubberdmg. C Ludw«g (Dui). Guv Nuiens (Ben. Marc van Orsouw. Harry Rozendal. Ma'C Sergeant (Be". Patrick Strouken. Rober van de Vin. Menno Vink. Jehn-Mane Wampers (Ben Marco Zen (ita) en Dimitn Zhdanov (Sov) PDM Poegietder Jan G sbers - Jos van Aert John van den Akker. Fa. Alca 3 iMe«' Maarten den Bakker. Fa'k Boden iDu Erik Brcukink. Tom Cordcs. Thomas Durst (Du.i Mat.n Earley (le" Peter Hoondert. Gert Jakobs. Sean he e Frank Kersten. Harakl Ma>er (Oos). Uwe Raab (Du John Talen. Nico Verhoeven en John Vos TVM Ploegleider Cees Priem - Thomas Barth (D. Johan Cap'Ot (Ben. Maarten Du- Rob Harmeling. Dim.tn Konis.e r (Zwi). Serqei Oes'am.n (Sov) Jos van dor Pas. Martin Schalkcrs. Eddy Schurer, Jan Siemons, Mark Siemons Jesper Skibby (Den). Scott Sunde'iand (Aus). Gert Jan Theunisse (Ned) en A.am VERENIGDE STATEN Mike Costeilo, Thomas Craven. Matt Ea ton. Keith Harper Arjan Jagt (Nod). Atan McCormack (ler), Andrew Paulm, Kurt Stockton, James Urbonas, Randy Whicker COORS LIGHT Ploegleider Lenn Petty/ohn Mike Engle- man, David Farmer, Roberto Gaggiok iital. Alexi Grewal. Chns Huber, Roy kmckman. Greg Oravetz. Davis Phmney Clark Sneenan en Stephen Swart (NZI) MOTOROLA Ploegleider Jim Ochowtz - Norman Alvis. Phil Anderson (Aus), Franky Andreu. Steve Bauer (Can), Andy Bishop, Mike Carter Nathan Dahiberg (NZI). Andrew Hampsten Ron Kiefel. Dag-Otto Launtzen (Noo). Scott McKmley. Bob Roll. John Tomac, Brian Walton (Can) en Sean Y s (GBr) Kwart van peloton in eefi andere trui (Door Peter Ouwerkerk) ROTTERDAM (GPD) Ruim een kwart van 's werelds beste wielerprofs heeft vanaf deze maand een andere trui aan. Zevenentwintig renners van de top-100 op de FICP-lijst (begin 1991) gingen afgelopen winter op zoek naar een nieuwe werkgever. De grootste belangstelling trokken de renners met 3- a 400 punten ach ter hun naam: zestien renners tus sen plaats 40 en 80 zwaaiden hun oude sponsor gedag. Relatief goed kope renners misschien, hoewel het toch ook beter betaalden als Ruiz- Cabestany, Rooks, Parra en Pensee betreft. Voor de top-tien verliep de voor bije transferperiode ongewoon rus tig: aileen Rominger (10e) verkaste. Erik Breukink deed het tegenover gestelde: hij tekende vorige week bij PDM nog voor een jaartje extra bij. Vlak onder de top vielen ge daanteverwisselingen als die van Giovannetti, Fondriest, Dhaenens, Van der Poel, Roche, Konitsjev, Roosen en Anderson op. De voornaamste mutaties tussen de wielerseizoenen 1990/1991, land per land in kaart gebracht: België De sanering lijkt voltooid, de be roepsgroep blijft qua aantal op ni veau. Er zijn, net als vorig jaar, ne gen profploegen in gang gebracht: vijf grotere, met internationale am bities, vier kleinere voor in het bij zonder de kermiskoersen. Een hon derdtal overwinningen boekten La William, Westwood, Isoglass, SEFB en IOC (verdwenen) in 1990 op die manier; en dat loont de investering nog steeds, vinden de Vlaams/Waal se klein-industriëlen. Maar als de tv-camera's zullen het toch vooral de van Histor, Lotto, Tonton Tapis, Tu lip en Weinmann zijn, die de beel den verzorgen. Na wat onderlinge verschuivingen, en gekrakeel over en weer, kwamen er vier vrijwel ge lijkwaardige ploegen uit de bus. Al leen het Weinmann van Walter Go- defroot is een ongewisse factor; en niet alleen sportief, ook financieel had de ploeg een slechte start er ontbrak een co-sponsor. Nieuwste loot in België: Tonton Tapis, het speeltje van de Luikse ta pijtkoning André Debor (45), die zijn eigen conterfeitsel op het shirt heeft laten borduren. Debor pompt dit jaar 4 miljoen in zijn ploeg, heeft al 100 winkels in Belgie, beoogt ie dere week een nieuw filiaal in Frankrijk, Spanje, Zwitserland en Duitsland, en belooft in '93 goed te zijn voor een wielerploeg van 10 miljoen gulden. 'Tonton'gaf vorig jaar april Roger de Vlaeminck opdracht een ploeg te formeren. 'Monsieur Paris-Rou- baix' strikte o.a. Dirk de Wolf al voor diens tweede plaats op het WK. en legde ook de hand op Jean-Clau- de Colotti, alsmede op Stephen Ro che en een deel van diens Franse aanhang (o.w. Moreau, Pillon). Ton ton is Roches zesde baas in acht Nadat De Vlaeminck zijn veto had uitgesproken over Roches 'vriend' Patrick Valcke als assis tent-ploegleider. besloot de Ier tot een definitieve breuk met de 'nor dist'. Het naschrift was niet mis: Valcke had Roche nog net niet be drogen. maar een 'woekerplant' en 'kankergezwel', een 'dictator' was hij altijd wel. Roche hoopt dat met Valcke ook zijn knie-, rug-, en zadel pijn zijn verdwenen. Stephen Roche had in feite nog een contract bij Histor, maar hij vond dat die ploeg hem onvoldoen de steunde. 'Belachelijk', was de re pliek en men opende de deur. Langs de andere kant kwam een Duitse in vasie binnen: Stumpf, Kappes (voor de klassiekers), Hundertmark, Leh nert (neo's) en Uwe Ampler, die zich na een jaar PDM al vond uitgeleerd als klassementsrenner. De huidige 4 miljoen is een schijntje vergeleken met het budget dat voor 1992 wordt genoemd: 10 miljoen, in D-mark. Histor fieet van af volgend jaar weer Sigma, Duits dus, omdat de 'hele DDR moet wor den geverfd'. Vandaar nu alvast dat sterke Duitse accent. Frits Pirard is er tweede ploegleider, naast Willy •Teirlinck. Een sponsor, die ook verder kijkt dan dit jaar, is Tulip, waar José de Cauwer samen met showbizz-mana- ger Ludo Voeten zich heeft ont fermd over een twintigtal 'onbegre- penen': de categorie-Van der Poel, Peiper, Pieters, Zanoli en Roosen. Over de laatste is al bijna evenveel gepubliceerd als over Jeff Bernard in Frankrijk, maar echt grote over winningen nog niet één. Hoewel de vrije tijdskostuums bij de voor stelling sneller kreukten dan crêpe- papier, ziet het er naar uit, dat De Cauwer nu eindelijk een betrouw baar financier heeft gevonden. Een stabiele factor is de Lotto- ploeg van Jean-Luc Vandenbrouc ke. Het wordt het laatste seizoen van Claudy Criquielion, boegbeeld van het tweetalige wielrennen in België. Vierendertig, geen Tour meer, bezig met afbouwen. „Alleen een WK kan er nog iets aan verande ren: ik stop na Lombardije van dit jaar." Cricri's opvolgers staan klaar: Jo han Bruyneel was Tourrevelatie 1990 (17e), die bevestigde met eindwinst in de EG-ronde; Sammie Moreels toonde in het najaar zijn beenbreuk te hebben overleefd; en Johan Museeuw zal dit seizoen heel veel gaan winnen. De enige, noe menswaardige transfer was die van VandenAbbeele, die als gevolg van een dubbele handtekening (ook SEFB) bijna voor het gerecht werd gedaagd. Rest Weinmann. Een Belgisch- /Zwitserse mix, onder leiding van Walter Godefroot, die als renner be ter presteerde dan als ploegleider. Hij nam destijds het risico persoon lijk verantwoordelijk te willen zijn voor het financieel reilen en zeilen van zijn ploeg, maar nu SMM is weggevallen en er wekenlang, ver geefs, naar een co-sponsor is ge zocht, kan dat hem lelijk gaan op breken. Weinmann verloor Van der Poel, maar kreeg er een paar goeie Zwit sers voor terug, onder wie het talent Rolf Jarmann en prijsrijder Step han Joho. Colombia Het zat er in, het kwam er uit: na acht jaar geen Café de Colombia meer tussen de wielen. De koffie- Erik Breukink verlengde vorige week zijn contract alvast. De kopman jan PDM wil vooral rust rond zijn persoon. (toto archief) prijs op de internationale markt is zó gekelderd, dat het niet meer loont een miljoen of tien voor een brokje wielerreclame te fourneren, luidt de officiële lezing. Anderen zeggen, dat het vertrek van bondsvoorzitter Bermudez naar de regering in Bogota alles heeft te maken met de onmiskenba re ineenstorting van het Colom biaanse profwielrennen. Wat tien jaar geleden begon als interessant experiment, en uitmondde in o.a. 23 maart Milaan - San Remo 7 april Ronde van Vlaanderen 14 april Parijs - Roubaix 21 april Luik - Bastenaken Luik 27 april Amstel Gold Race 4 augustus Wincanton Classic 10 augustus San Sebastian - San Sebastian 18 augustus Kampioenschap van Zu"rich 15 september Grand Prix de la Liberation 6 oktober Grand Prix des Ameriques 13 oktober Parijs - Tours 19 oktober Ronde van Lombardije 26 oktober Finale Wereldbeker (Florence) De drie grote ronden: 29 april tot en met 19 mei Ronde van Spanje 26 mei tot en met 16 juni Ronde van Italië" 6 juli tot en met 28 juli Ronde van Frankrijk een Vuelta-zege van Lucho Herrera. daarvan zijn anno 1991 nog slechts de smeulende resten zichtbaar. De brokstukken van de CdC-rui- ne zijn overgeheveld naar Posto- bon, vorig jaar al in de Tour geprefe reerd boven de koffiebonen Ge volg: Herrera speelt dit jaar ploeg maat van Alvaro Mejia, het talent dat afgelopen zomer niet doorbrak, als gevolg van een knieblessure. In Colombia is verder nog Pony Malta actief, voornamelijk op het thuisfront. Duitsland Het derde jaar van Hennie Kuiper, het jaar van zijn Tourdebuut (zegt hij). Langzaam, maar zeer gedegen werkt de naar Twente teruggekeer de 'Bellefleur' aan een formatie die Duitsland moet klaarmaken voor het echte profwielrennen. Een re plica van zijn eigen actieve carrière. Een rijpere ploeg, met Freuler en Veldscholten er bij, degelijker sponsors ook: Telekom/Mercedes. Als Sigma straks eveneens de Duit se markt gaat bestormen, dan zou er met de fundamenten va® Kuiper iets moois kunnen ontstaan in een land met 132.000 licentiehouders Frankrijk Het gaat niet goed met de profwie lersport in het land van de Tour. De absolute wanprestatie van de Fran se klassementsrenners in La Gran de Bouclé (beste man. Philipot op de 14e plaats, nog nooit vertoond in de historie), heeft zijn sporen na gelaten. De co-sponsors trokken zich en masse terug, met als gevolg dat Castorama het in '91 zonder Raleigh en Toshiba het zonder Look moeten stellen. Scheelt in bei de gevallen een kwart van het bud get. Frankrijk is. na Belgie, het 'arm ste' grote wielerland geworden. Waar in Nederland nog vier ploegen van gemiddeld 7 miljoen gulden doende zijn, komt in Frankrijk al leen Z (royaal) mee in die top. Maar toch moest ook sponsor Roger Zan- nier 'nee' verkopen, toen Ronan Pensee (goed voor een paar dagen geel, vorig jaar) hem een aanbieding van het Spaanse Banesto voorleg de. Pensee vertrok naar het buiten land. zoals zoveel van zijn met de fiets verdienende landgenoten. Een kwart van de Franse beroepsren ners haalt zijn geld inmiddels van buiten de landsgrenzen. Met Pen- sec 'emigreerden' ook Colotti (Ton ton), Le Clerc (Amaya) en Philipot (Banesto) naar Spanje; Rué verruil de Guimard voor Helvetia's Paul Köchli. Ook Guimard kon Rué niet meer betalen wat hij elders kon verdie nen. De hautaine Normandier zeil treedt voortaan op in een 'Post-rol'; algemeen manager Bernard Quilfen is zijn opvolger als ploegleider. Cas torama. dat vorig seizoen een dra matische entree maakte in het prof peloton, ziet Laurent Fignon nu om ringd door een groot aantal jonge Met Toshiba is het niet veel beter gesteld. Het is de enige multinatio nal in de Franse profwielersport, maar de erfenis van La Vie Claire is nooit bekwaam ingevuld. Jean- Francois Bernard was ook te lang slechts een medisch dossier. Toen er een nieuwe pseudo-kopman werd aangekondigd (Tony Romin ger, weggepest uit de schaduw van Bugno), alsmede een nieuwe ploeg leider (Bernard Vallet was twee da gen na zijn ontslag bij RMO opvol ger van Yves Hézard), hapte Ber nard gretig in een aanbieding van het Spaanse Seur. De stoelendans bij Toshiba was pas compleet toen Mare en Yvon Madiot uitweken naar RMO. Dat RMO niet langer gebruik wenste te maken van de diensten van Vallet, kwam overigens vreemd over. De meest toevallige bergko ning, die de Tour ooit heeft gehad, had van de Grenobler uitzend-ploeg toch een redelijk succesvol team weten te maken. Dat Charley 'auto ped' Mottet geen Tourwinnaar bleek te zijn, mocht je Vallet niet kwalijk nemen. Maar zijn bazen de den het wel. Bruno Roussel. voor malig rechterhand van Kochli, neemt het stuur over van de ploeg leidersauto. Hij moet de levensgees ten bij de Madiot Bros (Mare en Yvon) weer zien op te wekken. Ver der weinig nieuwe gezichten, dit jaar. Evenmin als bij Z, de duurste en meest succesvolle Franse ploeg. Dank zij, of ondanks Greg LeMond. De Amerikaan won drie wedstrij den in 1990, zat meer niet dan wel op de fiets, maar zegevierde in de be langrijkste koers van al: de Tour. „Daar hebben we hem ook voor aangetrokken," klonk het in het kamp der kinderkleders. LeMond moet dit jaar iets meer waar voor zijn geld bieden, is de op dracht; Z wil ook in de wereldbe kerwedstrijden een rol spelen. Af gemeten aan de duimsdikke knip sels over LeMonds recreatieve fiets tochtje naar Mexico, en zijn voorge nomen werelduurrecordpoqing voor '92, is dat publicitair gezien niet eens nodig Maar de voorzitter van de internationale ploegleiders, Roger Legeay, wil kritici als Eddy Merckx niet altijd blijven afvallen. Italië Italianissima, Azzurfissima.. Het 'Forza Italia' kon niet op, vorig jaar, met de ene na de andere Wereld be ker-zege en de triomftocht in de gro te ronden. Het kan nauwelijks be ter. Of toch? Jawel, met de eind overwinning in de Tour. en het we reldkampioenschap. Het kan vreemd lopen januari '90 lag het Italiaanse 'ciclismo' zowat opgebaard in de Dom van Milaan, negen maanden later praatte men over niets anders dan succes. De ruimte in de dagbladen is te ruggewonnen. de aarzelende spon sors zijn spontaan meegegaan in een nieuwe roes. Zo constructief als voorbije winter was het niet vaak, op het schiereiland. Er zijn opnieuw elf ploegen, en in feite verdween er maar een Malvor. nadat ook die geldschieter door had. dat de zal vende praatjes van Dino Zandegu vooral voor diens eigen portemon nee bestemd waren. Ook Diana keert niet terug, maar Ernesto Col- nago verhuurt zijn naam meestal in hoog tempo. De grote Italiaanse ploegen, ope rerend op de internationale (wieler- )markt, lijken zich zonder uitzonde ring te hebben versterkt. Bij Cha teau d'Ax, dat in Gatorade (limona de) een nieuwe co-sponsor vond. kreeg Gianni Bugno gezelschap van Vuelta-winnaar Marco Giovannetti Moreno Argentin vindt dit jaar bij Anostea Rolf Golz naast zich. bij Del Tongo kan Franco Ballerim voortaan rekenen op de diensten van de amateur wereldkampioen van '89. de Pool Halupczok. en Car- rera viste voor Chiappucci de Rus Poelnikov uit de Alfa Lum-dump Het Sovjet-verhaal van Alfa Lum is na twee jaar uit. De groep ver toonde medio 1990 al duidelijke scheuren, en was niet langer bij el kaar te houden. De meesten zijn overigens elders goed onderdak ge komen, maar alleen Poelnikov en Abdoesjaparov (ook Carrera) rijden nog in Italiaanse dienst. Vertrekken deden er ook renners, uit Italië; Rominger dus, gekrenkt door ploegleider Stanga, naar Tos hiba; Fondriest, om de Tour te rij den, naar Panasonic, Da Silva en Muechler voor het geld DUT bel Spaanse Lotus. Nederland Dezelfde vier ploegen als vorig jaar. met Elro als minuscuul broertje voor de 'Bene'-koersen. Ook onge veer hetzelfde beschikbare geld wat Panasonic niet uitgeeft, beste den Buckler. PDM en TVM extra. Peter Post kocht Dhaenens en Fondriest. en geeft zijn nieuwe ploegleider Theo de Rooy een hele rits jongeren mee door Europa. Het evenwicht lijkt vooralsnog zoek. maar dat kan dus. in tegenstelling tot vorig jaar. alleen maar meeval len. Jan Raas ziet de bergen mis schien eindelijk ook eens 'van vo ren', tenzij Rooks nog niet verlost is van het schaamtegevoel over zijn voorbije seizoen. Jan Gisbers kan werken aan 'een nieuwe' Van Pop- pel in de spnnt.s. en 'MB nu NNI I T I len in de klassiekers. En Cees Priem mag drieeneenhalve maand hunkr- ren naar de rentree van Theunisse. en onderweg hopen op voldoende aansprekende prestaties om de Tour-directie te Spanje Het grote wielergeld zit tegenwoor dig in Spanje. Elf ploegen bieden werk aan ruim 210 renners, en heb ben de beschikking over een bud get van zo'n 45 miljoen gulden. Van die 212 renners komen er 52 uit het buitenland. Daaronder 13 Sovjets. 11 riilniiiMimii 0 Pm n, i>. MB .11 nok 5 Nederlander H< I mans. Akkermans en Suykerbuyk bij Lotus. Dekker en Beuker bij (het nieuwe) Paternina Het waarom achter die bijna on- hegren dr mngelnkheden in Sp.m ie9 De televisie. Vorig jaar bracht 100 uur live-reportages van wieler koersen op de Spaanse tv Dat is zo wat het drievoudige van de aan dacht op de Franse televisie. Behal ve de Vuelta komt ook een groot aantal kleinere ronden 'live', en met reclame, op het scherm. De twee grootste ploegen blijven Banesto en ONCE, beide goed voor een budget van f 13 miljoen. Pedro Drlg.id.. d«- dik ft miljoen per jaar Banesto nam Phi- lipot en Fuchs op de loonlijst, ON CE verloor Pello Ruiz Cabcstany aan daa Seur roerde zich het meest op de ban Ibiiiiaihl Oiovannatti, Ho* mans en Pino verdwenen. Elliott, Fanaae. Hüm *b Ru i men er voor terug Amaya. de voort zetting van BH. nam Cubino, Parra. Le Clerc en Per Pedersen in dienst. En Lotus versterkte zich met Her mans. Da Silva, Maechler en de eni ge Italiaan in Spaanse dienst. Pagn- BH stopte zijn sponsoring, even- al TE KA I j.: KA. Gonzales Linares, bestuurt dit jaar Seur. dat Maxim Perez op straat zette. Van BH kwam ploegleider Ja- vier Minguez mee naar Amaya.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 21