Lagerweij zet blik op oneindig Rouleren in de marge bij de ploeg van Elen De coureurs die afstapten Steven Rooks blijft steken op tweede plek in Valencia e van Equip Priem op wachtlijst Wielrenner keert terug in topcompetitie MAANDAG 25 FEBRUARI 1991 WIELERSEIZOEN '91 PAGINA 20 Door Peter Ouwerkerk ROTTERDAM - Geen carrière duurt eeuwig, dus ook niet in de wielersport. Een dertigtal meer en minder bekende profs keert dit seizoen niet terug op de wegen. Blessures, demoti vatie, te weinig kwaliteit, of gewoon uitgereden. De bekendste is de Italiaan Giusep pe Saronni. 'Beppe', voor de Lom barden, tegenspeler van Francesco Moser, al op z'n 19de professional, op z'n 21ste winnaar van de Giro en op z'n 25ste wereldkampioen. 'Te jong groot,' zeiden velen, 'en dus te snel verzadigd.' Pas op z'n 30ste de buteerde hij in de Tour. maar hij ging geruisloos door de zijdeur af. Saronni was voor de Italianen niettemin een 'campionissimo', met z'n 476 overwinningen (alles opge teld), z'n 500 negatieve dopingcon troles en z'n rustige optreden. Mooie erelijst, met o.a. Giro (2x), Milaan-Sanremo, Lombardije, Zu rich, Waalse Pijl, NK en WK. Is thans manager van de Lampre-Col- nago-ploeg (met o.a. Piacsecki). Saronni is niet de enige Italiaan van naam, die er niet meer bij is, Silvano Contini (Luik-Bastenaken- nooit kunnen waarmaken. Hij Luik 1982) zijn gestopt. Pierino Ga- vazzi is dat, ondanks zijn 41 jaar (de oudste van het peloton) nog niet. Hij kreeg dispensatie. Peeters In België zette 'tachtigers' er een streep onder. Ludo Peeters hield het na 17 profja- gezien. Peet- Zimmermann De Zwitserse wielerliefhebbers drietal bekende moeten het voortaan stellen zonder Urs Zimmermann. De mens 'Zim- mi' heeft de buik vol van de coureur Zimmermann, heeft hij laten weten, bewaart de beste herinneringen Of hij ooit nog iets met de koers te aan zijn verwantschap met Jan maken zal hebben, betwijfelt hij ten Raas; hij sloot zijn loopbaan af bij zeerste. Zimmi's topjaar Door Govert van Veen DONGEN Post, Raas, Gisbers, Priem en....Jos Elen. Zowaar, de snacksfabrikant uit Dongen mag zich collega noemen van de met miljoenen smijtende Nederlandse collega's. Want Jos Elen leidt zelf het door hem gesponsorde Elro. Zeven renners met stuk voor stuk een minimum-salaris als contractbasis. Hetgeen neerkomt op 33.000 gulden bruto per jaar of ongeveer 1500 gulden netto per maand. Wie durft er nu nog te zeggen dat wielerprofs verwend zijn? Hennie Kuiper. De 'dienaar' uit Brecht trapte mooi palmarès bijeen: twee keer pioen werd Parijs-Brussel, twee keer Grote Tour. Herfstprijs, tweemaal de Henninger toen hij het Criterium International de Dauphiné won, Zwitsers kam- derde eindigde in de Zimmermann i ROTTERDAM (GPD)- De Touretappes, twee dagen gele trui Peeters wil ooit ploegleider den, maar drijft voorlopig pingspook te maken kreeg. Beide keren in de Giro; in '88 toen hij met sport- anderen de controle niet had kun- lak. nen vinden, in '90 toen er plots een Eveneens gestopt: Fons De Wolf. gerucht opdook in de Italiaanse worden. Hij zegevierde in Lombar dije, Milaan-Sanremo en Het Volk (2x). Volgens Anquetil zou hij ooit de Tour kunnen winnen, maar het bleef bij sensationele etappezeges (Tour, Giro en Vuelta), meestentijds de dag erop gevolgd door Cees Priem staat op de wacht- inzinkingen. Een val in Parijs-Brus sel '83 wierp hem ver terug; zijn lot was helemaal de anonimiteit tot in combinatie met de '87 ook zijn lever begon op te spe- de voorbije winter, len. Jean-Philippe VandenBrande, ■g maar Flup, is er evenmin nog lijst voor de wereldbeker-wedstrij den. Na het opmaken van de balans over% 1990, transfers v komt TVM niet hoger dan de 21ste plaats op de FICP-'ranking'. Aan WB-wedstryden mogen de eerste 20 ploegen (van 8 renners) rechtstreeks deelnemen. Bedankt een van die twintig, dan wordt auto matisch nummer 21 uitgenodigd, enzovoort. Het veld van 160 wordt daarna aangevuld met de overschietende ploegen uit het land van organisa tie, mits gerangschikt onder de eer ste 35 van de FICP-lijst. Het maxi mum van 200 renners kan in dat ge val worden overschreden. Daarvoor wordt dispensatie verleend. PDM voert, net als begin 1991, de nieuwe FICP-rangschikking aan. De ploeg van Jan Gisbers heeft 1000 punten meer dan de Bucklers van Raas, die derde staan, en ook het Chateau d'Ax van Gianni Bugno voor zich moeten dulden. Panasonic staat op de 16e plaats; dat is elf plaatsen lager dan aan het begin in 1990. Post mag de totalen van zijn voornaamste aankopen Dhaenens en Fondriest niet meetel len, omdat ze zijn losgekocht van hun eigenlijke sponsors. De punten blijven nog een jaar lang bij de oude ploeg; Post heeft in dit verband nog 'recht op' Rooks. Panasonic is, als nr. 16, startge- rechtigd in alle WB-kbersen (deze stand geldt tot en met 'Lombar dije'). Heel wat problematischer is het echter voor bijvoorbeeld de Tonton-ploeg van De Vlaeminck, die 26e staat. Het betekent, dat lang Ook gestopt in Zwitserland: Niki Rüttimann, die van Paul Koechli geen contract meer kreeg, maar kan bogen op een aardig Tourverleden: 11de, 13de, 7de en 14de in het eind klassement. Rüttimann heeft een chronische achillespees blessure. Oostenrijk heeft Gerhard Pino In Spanje komen de namen van An gel Sarrapio, Celestino Pneto en Al- varo Pino niet meer voor op de li- centielijst. Pino, in 1986 winnaar van de Vuelta, was nochtans het kopmanschap bij Kelme aangebo den, maar een opspelende achilles pees noopte hem tot stoppen. In Frankrijk rijdt Joel Pelier niet meer. Achtentwintig jaar pas, maar genoeg van het leven als wielerprof. Als 'youngster' haalde hij de woede op de hals van dictator Hinault, die met het Tourpeloton een niet-aan- valsverdrag was overeengekomen, op weg naar zijn laatste zege, in 1985. Pelier reed dwars door die combine heen, maar heeft die actie nog jaren moeten bekopen. In Spaanse BH-dienst won hij een Tourrit, na een solo van 175 kilome ter, in Futuroscope. Hij huilde als gelukkige kunstrijdster. Pelier Zadrobilek zijn fiets voorgoed ge- gaat ex-topsporters begeleiden toen hij de Classics San Sebastian cal Dubois (ass.-ploegleider bij Cas- Kun je in het geval van Elro nog wel praten van een profploeg? Jos Elen vindt natuurlijk van wel. „We vol doen keurig aan alle normen en ei sen van de KNWU en de BWB. Alles wordt op tijd betaald, sociale lasten ook. Ik ben een man van afspraken. Er is geen renner die een gulden van mij te goed heeft. Het is geen vetpot, maar toch, ze weten waar ze aan be ginnen als ze tekenen. En ze komen graag rijden, reken maar..." Wat ze dan rijden, dat weten ze niet als ze bij Elen tekenen. De ploegleiding kan geen garanties ge ven over het programma. Van de ongeveer vijftig profploegen die het mondiale profpeloton kent, zakte Elro begin dit seizoen terug van plaats 42 naar 46 op de FlCP-rang- lijst. Omdat andere ploegen zich versterkten. En die positie is altijd nog een dikke vijfentwintig plaat sen te laag om automatisch in aan merking te komen voor het grote klassieker- en rondewerk. Bedelen Zodat ploegleider Jos Elen en admi nistrateur Hennie Libregts van Stichting Procyclisme in de winter periode maar weer alle organisato ren hebben aangeschreven. Dat de jongens van Elro zo goed hun best doen in de koers en graag zoveel mogelijk startgelegenheid hebben. Al kan de ploeg niet bepaald terug zien op een schitterend eerste jaar. Alleen Henk Woltman wdn in '90 in het Elro-tricot een koers, een wed strijd over 180 kilometer in het Bel gische Zolder. Dat is niet goed, zelfs niet voor een ploeg met bescheiden aspira ties als Elro. Jos Elen is er dan ook helemaal niet tevreden over. Praat zelfs over: „Ik stop onherroepelijk als het dit jaar weer zo moet". Drei gende taal dus, maar aan dovemans oren gericht, want: „Ik meen altijd alles. Ze moeten niet denken dat het loze dreigementen zijn. Het moet gewoon beter, anders heb ik geen zin om ermee door te gaan. Daar is het allemaal te duur voor en loopt er teveel personeel voor rond". En Elen somt op: twee mechanie- kers, een soigneur cq masseur, co ördinator-administrateur Libregts, hijzelf... en een budget van een klei ne zes ton daar waar de (Nederland se) concurrentie het doorgaans met een nulletje meer mag doen. „De omzet van mijn bedrijf is lager dan het bedrag dat andere firma's in een wielerploeg stoppen, dat kan ik je Van onze redacteur Tim Brouwer de Koning WOUBRUGGE 'Was ik maar profwielrenner'. Jan-Hendrik Lagerweij zegt het niet hardop, maar je hoort het de Woubrugse wieleramateur denken. Met zijn 26 jaar is hij een zeer gewaardeerde kracht in de gelederen van Swift-Casba. Hij kan tenslotte al bogen op ervaring in de topcompetitie. Wat voor de Leidse wielervereniging voorlopig het summum is, beschouwt Lagerweij diep in zijn hart slechts als een opstapje naar het nog grotere werk. "Mijn doel voor dit Lagerweij van wal, top-tienklasseringen petitie". Om er in één adem aan toe te voegen: "En een goed Neder lands kampioenschap. Ik heb namelijk al geplaatst door mijn overwinning schapsronde van vorig jaar. Een he le zorg minder" de verzorging liet te over. We kregen domweg niet vol doende te eten. Dat is één van de re de NK denen dat ik bij Swift ben terugge- de Water- keerd". Vorig jaar moest Lagerweij daar- sportieve veer laten, In die wedstrijd rond Zoeter- dat de Leidse ploeg toen 'slechts' die door de overvloedige i genval zijn naam alle eer aandeed, had Lagerweij (zoals dat in wieler- de promotiecompetitie uitkwam. niet alle WB-koersen toegankelijk jargon heet) al zijn duivels ontbon- zijn voor Dirk de Wolf en Stephen Roche. Na afloop van de Ronde van Spanje, op 20 mei, zal de FICP-lijst ook worden gehanteerd voor het deelnemersveld van de Tour de France. De eerste 16 ploegen heb ben automatisch startrecht, de an dere 6 worden geïnviteerd met wild cards. Volgens de huidige stand zouden er voor de Tour van het in aanmer king komende twaalftal Toshiba den. De Woubrugse rozenkweker had maling aan de erbarmelijke weersomstandigheden en liet zich evenmin in de luren leggen door een meefietsende profiteur. "Met mijn ploeggenoot Erik Bos erbij, was het logisch dat die Lenting geen kopwerk verrichtte. Maar toen Bos eraf was, ging die vlieger niet meer op. Toch weigerde Lenting mij af te lossen. Toen heb ik hem maar van me af geschud". Zo eenvoudig kan wielrennen (Rominger), Castorama (Fignon), jus zijn. Maar Lagerweij heeft tot Histor (Ampler), Tulip (Roosen), zijn schande ondervonden dat het ^eej ancjers kan toegaan in het cyclisme. De schuldvraag hoeft niet te worden gesteld, want Lagerweij is reëel genoeg om de hand in eigen boezem te steken. "Het begon al in mijn eerste officiële wedstrijd. Ik derde positie. Bij de finish TVM (Theunisse), Seur (Pensee), Amaya (Parra), Postobon (Herrera), Telekom (Nijboer), Tonton (Roche), Lotus (Suykerbuyk) en Kelme (Farfan) zes ploegen moeten afval len. de topcom- gen wel vaak naar het buitenland, vergelijking trekken met zijn 'Tijs- tijd'. "Swift is nog niet zo kwistig met buitenlandse wedstrijden. Voor het overige denk ik dat het al lemaal beter is verzorgd dan bij Tijs". Hoe professioneler een wieler ploeg in elkaar steekt, hoe liever het Lagerweij is. Naast zijn dagelijkse werk besteedt de Woubruggenaar vrijwel al zijn vrije tijd aan het wiel rennen. Als het regent is hij niet te genieten. "Ik sla inderdaad niet graag een training over. Maar als het hard regent heeft het weinig zin om er op uit te trekken. Als ik al onder weg ben kort ik mijn training ge woon wat in". Een vreemde opmerking uit de mond van een renner, die bij herha ling zegt dat hij het best gedijt on der extreme omstandigheden: heel goed of heel slecht weer. Een man van uitersten dus. Op aanraden van zijn dorpsgenoot en tegenwoordig ook ploeggenoot René van der Salm begonnen met het rijden van toer tochten. "Je kent dat wel: rondom het IJsselmeer. In een jaar reed ik meer dan 12000 kilometer". De FICP-ploegenstand per 1 fe- bruari 1991 (punten van de beste vijf stond mijn vader Ik reed "meteen 3 getotaliseerd): 1. PDM 3543 pnt, 2. Chateau d'Ax 3101, 3. Buckler 2500, 4. Banesto 2411, 5. Once 2403, 6. Ariostea 2386, 7. Carrera 2345, 8. Z 2247, 9. Lotto 2125, 10. Motorola 2091, 11. RMO 2074.12. Helvetia 2048,13. Clas 2009, 14. Del Tongo 1957, 15. Weinmann 1878, 16. Panasonic 1849, 17. Toshi ba 1798, 18. Castorama 1729, 19. Histor 1619, 20. Tulip 1421, 21. TVM 1276, 22. Seur 1210, 23. Amaya 1057, 24. Postobon 878. 25. Telekom 819. 26. Tonton 752, 27. Selle Roval 688. 28. Lotus 635,29. Kelme 618,30. Jol- lv 455, 31. Amore et Vita 453. 32. ZG Mobili 449, 33. GIS. 34. SEFB 436, 35. Paternina 389, etc. plaats". Honger Wie naar Lagerweij luistert, komt gemakkelijk tot de conclusie dat er nog steeds een verhaal zit in de wie lersport. Dat hij als onervaren ren ner een keer in winnende positie moest opgeven vanwege een 'ram' van de honger, klinkt nog redelijk normaal. Welke wielrenner heeft dat niet aan den lijve ondervonden. Dat Lagerweij na die bewuste keer nog vaker 'honger leed' op de fiets, doet merkwaardiger aan. "Ik Programma Swift-reiiners (t) topcompetitie (o) open competitie (onder voorbehoud) 9 Ronde var 24 Omloop 30 Ronde v« APRIL 1 Omloop v< Zuid-Holland (o) n Noord-Holland (t) an de Baronie (t) n Drenthe (t) 13/14 Ster v i de Bommelerwaard (o) gelland (o) i Brabant (t) 24 Omloop Glazen Stad (t) 27 Ronde van Zuid-Friesland (0) MEI 4 Ronde van Overijssel (t) 5 Omloop Moerdijkbruggen (o) 12 Omloop der Kempen (t) 20 Districtskampioenschappen JUNI 1 Ronde van Midden Zeeland (o) 2 Ronde van Limburg (t) 8 Zeeuw-Vlaams Wielerweekend (o) 15 Ronde van Midden-Nederland (o) 16 Tijdrit Velddriel (t) 23 Omloop Zuid-Westhoek (t) 29 Kampioenschap van Nederland JULI 24 Ploegentijdrit Kollum (t) -• Baanwedstnjden Alkmaar (t) 26/31 Internationale Avondzesdaagse AUGUSTUS 4 Dnelanden Omloop (o) 31 Caraco Omloop (o) Jan Hendrik Lagerweij: "Ik denk dat Swift het dit jaar vooral i chard van Kempen, Arnold Stam, Erik Bos en mij moet hebben". Plezier Als wedstrijdcoureur slaagde La gerweij er al snel in om kwantiteit in kwaliteit om te zetten. Het plezier in het fietsen bleef onverminderd groot. "Je maakt ook van alles mee in de koers. Onder toeziend oog van mijn baas, die ook eens kwam kij ken, reed ik tijdens de ronde van Rijnsburg om een valpartij te ont wijken in de sloot. 'Doe jij dat elke wedstrijd zo?', vroeg hij mij ver baasd". "Ook brak ik eens mijn ketting tij dens de beklimming van de Mont Ventoux. Op een geleende fiets sneed ik vervolgens een stuk af, waardoor ik vlak achter de kop groep terecht kwam. Aanvankelijk had niemand iets in de gaten. Uit eindelijk werd ik wel gediskwalifi ceerd". Maar Lagerweij is niet altijd zelf de grote pechvogel. Zijn oud-ploeg genoten Tom de Jong en Casper van der Meer moesten ook een stuk af snijden om bij de ronde van Zürich aansuiting te krijgen bij het pelo ton. Omdat het horloge van De Jong stil stond, hadden zij de start ge mist. We hebben ook eens een keer een gewond paard in het peloton ge had. En in Duitsland reed een mo torrijder tot grote hilariteit van de renners een greppel in". Lagerweij zou een boek kunnen schrijven over zijn wielerervarin- gen. Maar veel liever zet de gelou terde amateur de blik op oneindig. Een trainingsweekend in Zeeland, de thuisbasis van ploegleider Wim de Wilde, beschouwt hij als een uit je. "We rijden dan dagelijks 150 kilo meter. Dat hebben we volgende week wel nodig, als de competitie begint. Bovendien is trainen in groepsverband goed voor de team geest. Door het slechte weer hebben we al twee trainingskampen moe ten missen". "Ik denk dat Swift het dit jaar vooral van Richard van Kempen, Arnold Stam, Erik Bos en mij moet hebben. Bij Tijs moest ik het des tijds vaak alleen doen. Als de moge lijkheid zich voordoet, zal ik ook nu nog wel eens voor mijn eigen kans rijden. Om te winnen moet ik alleen aan de meet komen, want ik ben niet zo'n sprinter. Het liefst rijd ik bergop of meerdaagse wedstrijden. Ik ben net een locomotief. Het duurt eventjes voor ik ben warmge- draaid". verzekeren. Maar dat maakt in de koersen waarin we rijden niks uit. Ook wij hebben de beste hotels, ook wij schuiven 's morgens aan voor een vorstelijk ontbijtbuffet, ook wij hebben materiaal zat..." Niet iedereeen is het daarmee eens. Luister maar naar Rudy van Vlimmeren, de Westbrabantse cri- teriumspecialist en de enige die na een jaar afhaakte in de Elro-ploeg. Zijn plaats wordt nu overigens inge nomen door de Belgische neo-prof Wim van Calster. Lachen Van Vlimmeren, toentertijd na zijn vertrek uit de ploeg: „Man, dat is op deze manier toch geen profsport. Het prijzengeld van de Belgische wedstrijden heb ik nog nooit terug gezien. Als ik in de koers een band kapot reed, kostte het me zelf geld en als ik een fiets ontwrichtte, moest ik een dag later zelf een nieu we kopen. Schei uit, ze moeten in het peloton toch allemaal om ons la chen". De reactie van Elen: „Rudy is een slecht verliezer. In het peloton wordt heus niet zo om ons gelachen. Weet je wat er gebeurd was, hoe Van Vlimmeren zijn fiets kapot reed? Toen gedroeg hij zichzelf ui terst lachwekkend. Hij reed, gie rend van het lachen, op een vlucht heuvel. Overigens is dat zaakje keu rig geregeld, ook met die fiets. En wat dat prijzengeld betreft: dat heeft-ie tot de laatste cent terug ge kregen. We hebben het laatst nog gespecificeerd en keurig 86 gulden aan hem overgemaakt. De rest heeft hij rechtstreeks van de Belgische bond gekregen". Rudy van Vlimmeren is een afval lige, de rest zeurt niet. Omdat ze blij mogen zijn met een plaatsje in het profpeloton. Dat is tenminste de op tiek van Elen en Libregts, die er prat op gaan dat alle renners hetzelf de, minimum-, salaris verdienen. Het 'management' van de ploeg is bovendien al blij als er elk jaar één renner overgaat naar een grotere profploeg. Aan die doelstelling is dus het eerste seizoen ook al niet voldaan. Al zat Woltman, als je Elen mag geloven, er dicht tegenaan. „Hij heeft toch zijn neus aan het venster gezet. Er wordt toch stille- kes over die jongen gepraat". Elen heeft zo'n groot vertrouwen in zijn eigen groep, dat hij 'aanbiedin gen' van buitenaf afslaat. „Geloof me of niet, maar er zijn genoeg ren ners die bij ons willen rijden. Via via heeft Peter Hoondert gesolliciteerd bijvoorbeeld, al heb ik ook begre pen dat-ie zich aan de andere kant dan weer laatdunkend over ons uit laat. Dat hij bij zo'n ploeg niet wil rijden. Maar ze komen, als de nood hoog is, dat zie je". Bovendien, Elro is een ploeg voor renners die het nog willen maken, niet voor coureurs die elders al een kans hebben gehad en deze hebben verprutst. Elen: „Ik zit al 25 jaar in het vak, waarvan tien jaar in de profwielrennerij. Vertel mij niks. Veel renners willen er pas echt iets voor doen als het te laat is. Als ze hun kansen hebben gehad. Ze vin den het schitterend als ze in het we reldje zitten, hotels, reizen, fietsen, van je hobby je beroep maken. Er zijn er maar weinig die op dat mo ment beseffen dat ze er gewoon kei hard voor moeten werken. Die de weelde kunnen verdragen. Het be sef dat ze hun wielerleven eigenlijk vergooid hebben, komt pas als ze weer achter de kruiwagen lopen, of tussen vier muren zitten. Maar dan is het vaak te laat". VALENCIA (ANP) - Steven Rooks klimmer uit de ploeg van Jan Raas i de Ronde van Valencia op de moest de 24-jarige Spanjaard Mei tweede plaats blijve Eerste winst Varkevisser vinter LEIDEN - De Swift Mark Varkevisser is de goed doorgekomen. De Katwij- ker legde gisteren beslag op de eerste plaats bij het openingscri terium in Gouda. Varkevisser won bij de junioren, Maurits van Rijn bij de B-amateurs. Achter hem kaapten ploeggenoten een aantal ereplaatsen weg. Aloys Goossen eindigde als derde. Hans Schoelink als vijfde. An dre Mohlmann als zesde en Piet Kralt als zevende. steken. De chior Mauri met zeven seconden la ten voorgaan. Vorig jaar begon Rooks zijn derde werkperiode bij Peter Post even eens met de tweede plaats; in de Si- ciliaanse Wielerweek achter de Deen Rolf Sörensen. De beslissing in de Ronde van Va lencia viel zaterdagmiddag in de in dividuele tijdrit over 15,5 kilometer in Puzol. Frans Maassen werd win naar. Net als in de voorgaande etap pes waren Mauri en Rooks aan el kaar gewaagd. Uiteindelijk was Mauri iets sneller. De Spanjaard werd zevende op 33 seconden van de Limburgse winnaar, de Noord hollander negende op 40 seconden. krachtig genoeg. Van der Poel be gon de sprint van ver, leek te gaan winnen, maar tenslotte gingen nog vier renners hem voorbij: Van tweede. In het eerste deraerden, Pieters, Gonzalez en de vijfde etappe werd de Uriarte. na twee dagen is zestiende plaats op negentien conden van de leider. Aertopde digde op 51 seconden. Peter Win nen liep een achterstand van een bijna een kwartier op. Rooks reageerde na afloop enigszins teleurgesteld. „Ik verlies liever met zeven dan met eén secon de verschil. Ik heb gereden om te Het is helaas niet gelukt. Voor de tijdrit werd Adri Poel deel vice-wereldkampioen veldrijden de sprint verslagen door de Deen Sören Lilholt. Van der Poel werd gehinderd door een valpartij, ver oorzaakt door de Italiaan Roberto Pagnin. Een grote groep renners ging tegen de grond. Onder de onge- lukkigen waren Hermans, Veenstra en de Belgen Museeuw en Van- deraerden. De kwetsuren bleven beperkt tot wat schaafwonden. Vanderaerden was gisteren al weer fit genoeg om de slotetappe op zijn naam te schrijven. Het slotcrite- rium over 60 kilometer eindigde zoals gewoonlijk in een massas print, al probeerde Rene Beuker het twee ronden voor het einde nog al leen. Zijn demarrage was niet Wielerweek Giuseppe Petito loste gisteren in Agrigento Djamolidin Abdoesjapa- rov af. De Italiaan won de tweede en langste etappe (218 kilometer) van de achtste Siciliaanse Wielerweek. Na zeven jaar heeft Eric Ca- De 30-jarige routinier onttroonde ritoux opnieuw de Ronde van Haut- Jean-Paul van Poppel trad zater dag op de voorgrond zonder een prijs te pakken. De na een mislukt seizoen naar eerherstel zoekende sprinter maakte op weg naar de westkust van Sicilië deel uit van een kopgroep van twaalf renners, onder wie ook Jogi Muller en Stephen Ro che. de Sovjetrus als leider. De tweede jaarsprof had zaterdag de eerste rit van Castellammare del Golfo naar Marsala gewonnen. Het was de eer ste overwinning van Abdoesjapar- ov sinds zijn debuut bij de beroeps renners vorig jaar. De Nederlanders bleven in het af- Var gewonnen. De Fransman zaterdag na 178 km in Roquebrune- sur-Agens de Belgen Etienne de Wilde en Willem van Eynde te snel af. Vijf renners ontsnapten in een klimmetje, enige kilometers voor de streep. Caritoux, twee keer kam pioen van Frankrijk, glipte gelopen weekeinde grotendeels op laatste meters weg. Het peloton met de achtergrond. Beste landgenoot Ad Wijnands en Marcel Arntz ein- Theunisse naar burgerrechter MARSALA (ANP) - Gert-Jan Theunisse schakelt de burgerrechter in. Volgens zijn ploegleider Cees Priem wil de tot 12 juni geschorste ren ner via de civiele rechtbank zijn gelijk en genoegdoening halen. De Zeeuw liet zaterdag in Marsala, waar de eerste etappe van de Sici liaanse wielerweek in een sprintzege voor Abdoesjaparov eindigde, weten dat Theunisse in overleg met zijn advocaten Beugels en Clerx verdere stappen onderneemt tegen de beslissing van de UCI (interna tionale wielrenunie) geen gratie te verlenen. TVM heeft volgens Priem geen bemoeienissen met de gerechtelijke voortzetting van de dope-affaire rond en met Theunisse. „Het is zijn ei gen beslissing. Theunisse beseft dat het jaren kan duren voordat de burgerrechter een uitspraak doet. Hy wil echter aantonen dat hem on recht is aangedaan. Dat is zijn beweegreden", aldus Priem. De op non-actief gestelde Brabantse coureur is voor zijn trainings stage van de Franse Alpen uitgeweken naar Tenerife.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 20