LEIDSCH DAGBLAD KMftAto.UU t* it. IUiMM Geallieerde troepen vlakbij Kuwayt-stad NODIG! Iraakse tankcolonne rukt op voor tegenaanval Irakezen executeren Kuwaytse burgers' WITLOF EN KIPPEBOUT Wethouder De la Mar in cel voor illegaal plakken MAANDAG 25 FEBRUARI 1991 OPGERICHT 1 MAART 1 No. 39482 Prijs fl. 1,45 Warschaupact is opgeheven BUDAPEST (AFP) - Het War schaupact is opgeheven. Verte genwoordigers van de zes deel nemende landen die bijeen zijn in Budapest, hebben vandaag de opheffing van het sinds 1955 bestaande Oosteuropese militai re verbond aangekondigd. De ministers van buitenland se zaken en van defensie van de Sovjetunie, Tsjechoslowakije, Polen, Hongarije, Bulgarije en Roemenië hebben een docu ment ondertekend dat de ver plichtingen tussen de lidstaten opheft. Dat betekent ook dat de wederzijdse bijstand in geval van agressie niet langer meer geldt. De gehele organisatie wordt voor 1 april ontbonden. Honderden Iraakse krijgs gevangen mar cheren door de woestijn van Kuwayt in de richting van de Saudische grens nauwlettend in de gaten gehou den door eenhe den van de geal lieerden troe pen. (foto EPA) I. Een verpleegster van de Mash-eenheid vai slaapt met de teddybeer in de armen tijdens een rustpauze. Het legeronder deel werd naar het front verplaatst na het begin van het grondoffensief in Kuwayt. (foto epa> DEN HAAG (GPD) - Op de tweede dag van hun grondof fensief hebben de geallieerden hun opmars versneld en de rand van Kuwayt-stad bereikt. Daar zijn ze zich aan hei vijfde Amerikaanse leger |jet versterken, zo heeft een Saudische legerwoordvoer- der vanmorgen verklaard. Amerikaanse piloten meld den dat een Iraakse colonne van 80 tanks oprukt naar de de aanval Kuwayts-Saudische grens. Geallieerden hanteren officieel een nieuwsstop van 48 uur, maar hoge militairen reppen opgetogen over het ge mak waarmee de opmars tot nu toe verloopt. Er zouden 12 Amerikaanse doden zijn. Het VS-opperbevel meldt dat 14.000 Iraakse soldaten zijn gevangengenomen. LONDEN (GPD/AP) - Iraakse mi litairen hebben gisteren hun con troleposten in Kuwayt City verla ten, nadat zij de voorgaande twee dagen 800 burgers hadden ver moord. Dat heeft dr. Jaafar Ali van de Association for a Free Kuwayt in Londen verklaard. De geëxecuteer de Kuwayti's waren opgepakt bij het verlaten van hun moskee. De woordvoerder van de Kuwayt se regering, die in Saudi-Arabië in ballingschap is, toonde zich 'erg be zorgd' over het lot van zijn landge- eerden) hebben gezegd", Duizenden zouden op het punt de luchtmacht klaar is o staan de strijd te staken. Coalitiesol- op de tanks te openen, daten rapporteerden tal van witte Voor het eerst in de oorlog vuurde vlaggen aan Iraakse kant. Dat de ge- Irak vanmorgen een zijderupsraket allieerden zich ingraven aan de rand af. Die was gericht op de geallieerde van Kuwayt-stad duidt er op dat ze vloot voor de kust maar werd onder- tegenstand ondervinden. Voor het schept door een Britse torpedoja- begin van het offensief werd gezegd ger. dat de verovering van de hoofdstad Het gunstige verloop van de strijd een zware klus zou zijn. Het Ku- fcan ook problemen opleveren. Zo lijke vijand zijn kwaadaardige waytse verzet meldt dat grotendelen zjjn er vooralsnog voorzieningen agressie heeft losgelaten op frontdi- ÉgÈ het derde, zevende eerste korps en op onze heldhaftige mariniersinfanterie op het eiland Failaka". "De agressors roepen om hulp en zwemmen in hun eigen bloed aan het front in de strijd met de 26ste, de stad in brand staan. Flatge- getroffen voor slechts 100.000 bouwen zouden worden opengebla- krijgsgevangenen. De snelle op- zen. mars brengt het gevaar met zich Nieuwe berichten over een amfi- mee dat de geallieerde artillerie ei- bische landing konden rond het gen mensen beschiet. Geallieerde middaguur nog niet worden beves- voertuigen zijn voorzien van oranje tigd. Mariniers zouden ten zuiden merklappen om de kans op vergis- Kuwayt-stad bezig zijn noten in Kuwayt. "Mannelijke Ku- communiqué verder. wayti's van 15 tot 45 jaar zijn j vrachtauto's en bussen geladen, weten niet waar ze naartoe zijn iand singen te verminderen, 45ste, 29ste en 8ste divisies en op te gaan. Vandaag is "de Kuwaytse Het grondoffensief werd gisteroch- het eiland Failaka, waar onze eenhe- onafhankelijkheidsdag, dus het zou tend om 2 uur Nederlandse tijd in den nog altijd weerstand bieden, in van grote psychologische waarde gezet. Alle doelstellingen tegenstelling tot wat zij (de gealli- zijn als de Kuwaytse vlag v oorHonl 'O ging het eind van de dag wappert op iangrijk gebouw in de stad. Radio Baghdad heeft in het eerste De oprukkende Iraakse tankco Iraakse commentaar op het begin lonne maakt volgens de piloten on van het geallieerde grondoffensief derdeel uit van de Republikeinse gebracht", aldus dr. Al Sabah op het gezegd dat Irak in "de edelste veld- Garde die in het zuiden van Irak is I radiostation BBC 4. De Britse pre- s^.aS van de geschiedenis zal zege- gelegerd. Militairen verklaarden te mier Major zei dat duizenden Ku- vieren". gen het middaguur dat de geallieer waytse burgers in vrachtwagens naar Irak worden afgevoerd en dat er in Kuwayt-Stad honderden op straat worden geëxecuteerd. Britse journalisten aan het front hebben gezegd dat een groot aantal Iraakse soldaten opgelucht leek na dat zij zich hadden overgegeven. Verslaggever Sandy Gall Britse televisiezender ITN, die met Saudische eenheden optrok Kuwayt, verklaarde dat de eerste Iraakse militairen die op zo'n 24 ki lometer in Kuwaytse gebied gevan genen werden gemaakt bijzonder opgetogen en blij leken. "Eén van de Iraakse gevangenen kuste zijn Saudische bewaker, zo blij was hij met zijn gevangenne ming", aldus Gall. Volgens berich ten is het aantal Iraakse gevange nen opgelopen tot meer dan 14.000. Het Iraakse militair commando heeft gisteren verklaard dat het ge allieerde offensief onder bedwang is gebracht. Ongeveer tien uur na de start van het grondoffensief, zei het commando dat de vijandelijke aan val tot dusverre volledig is mislukt. "Onze gewapende strijdkrachten waren op alle fronten in staat het grondoffensief van 30 landen te be dwingen. De overwinning smaakt zoet", zo luidde het communiqué. De eerste officiële Iraakse beves tiging dat het geallieerde grondof fensief was begonnen kwam van Saddam zelf in een radiotoespraak, die minder dan tien minuten in be slag nam. In het militaire communi qué werd gemeld dat "de verrader- kopf. Vanuit Irak kwamen volstrekt andere berichten. Radio Bahgdad meldde zware verliezen aan gealli eerde zijde. De grondtroepen bestaan uit Amerikaanse, Britse, Franse, Ku waytse, Egyptische, Saudische en Syrische eenheden. Zij braken door de Iraakse linies met ondersteuning van luchtaanvallen en beschietin gen vanaf zee. Ook staken Britse, Amerikaanse en Franse eenheden de grens met Irak ten westen van Kuwayt om via een omtrekkende beweging de Re publikeinse Garde in de rug aan te vallen. Franse media meldden van middag dat het vreemdelingenle gioen 150 km tot in Irak is opgerukt. De Fransen zouden de stad Nisi- riyeh willen innemen, aanvoerlij nen willen doorsnijden en hebben al ruim 1000 Iraakse militairen krijgsgevangen gemaakt. Scud-aanvallen Nog geen half uur nadat de eerste geallieerde troepen de grens waren overgestoken, vuurde Baghdad een Scud-raket af op de Saudische hoofdstad Riyad. Het projectiel werd onderschept door een Patriot. Intensieve luchtaanvallen op doelen in Kuwayt en Irak gaan door Geallieerde troepen trekken in een 200 km breed front op in Kuwayt. Hierbij zijn duizenden Irakezen krijgsgevangen gemaakt Plaatselijk mist Vannacht plaatselijk mist; weinig wind en een minimumtempera tuur van ongeveer 3 graden. Over dag af en toe zon. In de avond meer bewolking maar waar schijnlijk droog. Middagtempera- tuur ongeveer 10 graden, in het Waddengebied enkele graden la ger. Zwakke tot matige zuidooste lijke wind. De vooruitzichten voor woens dag tot en met zaterdag: Af en toe wat zon en weinig of geen neerslag. Middagtempera- tuur rond 7 graden, op woensdag nog ongeveer 9 graden. 28 PAGINA'S Bomalarm Londen legt treinverkeer lam LONDEN (GPD) - Een bomalarm heeft vanmorgen het treinverkeer naar Londen ontwricht. British Rail sloot op een na alle 13 spoorwegsta tions in Centraal Londen. Alleen Li verpool Street Station bleef open. Een half miljoen mensen werd ge troffen. Zij konden hun werk in het centrum alleen bereiken langs om wegen. Ook de metro werd ontre geld, omdat die niet stopten bij de spoorwegstations. De Britse Spoorwegen wisten vanmorgen niet hoe lang de stations gesloten zouden blijven. Pende laars werd geadviseerd vandaag een dag vrij te nemen. Precies een week geleden ont ploften IRA-bommen op Padding- ton en Victoria Station, waarbij 1 dode en tientallen gewonden vie len. Een aantal ligt nog steeds met ernstige verwondingen in het zie kenhuis. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding wit|of, 1 /IQ 500 gram ±rK7 C(1 Kippebouten, kilo£r995.99 £Q 100 gram ®a®® Wv Z7 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. kwamen neer op het zuiden van Is raël en richtten volgens Israëlische opgave geen schade aan. Het tv-station CBS berichtte dat mariniers het strategisch belangrij ke eilandje Faylakah hadden ver overd, maar dat is zowel door de ge allieerden als door Baghdad tegen gesproken. Twee uur na het begin van de grondoorlog gaf president Bush een korte verklaring. Hij zei dat Irak zich 'helaas' niet had gehouden aan het ultimatum dat door hem vrijdag was gegeven. "Wat we hebben ge zien is een verdubbeling van Sad dam Husseins pogingen om Ku wayt en zijn volk geheel te vernieti gen", aldus de president. Bush doelde op het in brand ste ken van de olie-installaties in Ku wayt en het executeren van on schuldige Kuwaytse burgers. Vol gens ooggetuigen staan tientallen olievelden in brand. De Sovjetunie heeft teleurgesteld later werden twee gereageerd op het grondoffensief Scuds in het noorden van Saudi- en de geallieerden verweten onvol- Arabië uitgeschakeld door Patriot- doende geduld te betrachten. Sov- raketten. Afgelopen nacht werd Is- jet-president Gorbatsjov had zater- raël bestookt. Twee Scud-raketten dag nog om uitstel gevraagd. LEIDEN De Leidse wethouder Hans de la Mar (Groen Links) heeft zaterdagmiddag met zijn gezin ruim een uur op het hoofdbureau van po litie vastgezeten. De la Mar werd aangehouden toen hij een anti-ra cisme poster plakte op een verkie zingsbord pal naast het politiebu- Het bord is volgens de politie slechts voor verkiezingsaffiches van politieke partijen bedoeld. De la Mar meent dat de poster met de tekst 'Geef racisme geen stem' wel degelijk een verkiezings poster is. Hij plakte het affiche op als protest. Boven zijn anti-racisme- affiche hangt een verkiezingsaffi che van de Centrum Partij '86 met de tekst 'Eigen Volk Eerst'. De la Mar beschuldigt de politie er van de verspreiding van ant-racisme affi ches te willen tegengaan. Korpschef H. Mostert betreurt deze uitlating. "Het verdriet mij ten zeerste dat het politiekorps van een dergelijke gedachtengang wordt beticht". Volgens de korpschef had 'de betrokken burger' de affiches direct moeten verwijderen. Dan was er niets aan de hand geweest. "Het ware beter geweest als deze burger de pamfletten had geplakt op plaatsen waar dat wel mag. Ik vind het zonde van mijn tijd dat ik me hier mee moet bezighouden". De la Mar werd na verhoor vrijge laten. Hij noemt zijn arrestatie 'de biel' en wil een klacht indienen. Hij zette zijn plakactie gisteren (onge stoord) voort. (vervolg op pagina stad: 'Politie te- c afficbes') Wethouder De la Mar WIELERSEIZOEN Coureurs rijden zich op het ogenblik nog warm in zuidelij ke streken, maar met de klas sieker de Omloop Het Volk be gint aanstaande zondag het wielerseizoen 1991 officieel. De strijd barst weer los. Te genwoordig niet zozeer meer om de eer, maar vooral om de FICP-punten waaraan status en salaris wordt ontleend en die in het geval van de plocg- belangen bepalend zijn of een équipe mag meedoen aan de grote ronden als de Tour en de Giro, alsook aan de klassie kers. Over die ingewikkelde pun tentelling. over de kanonnen als Greg LeMond en Gianni Bugno. over de ploegen, over de afstappers en over de trans fers biedt deze krant de lezer vandaag 3 extra pagina's infor matie. Ook de amateurs, in ca- su de aan de nationale top te ruggekeerde ploeg van Swift, worden daarbij niet vergeten. Jan Siemerink De meest opvallende man van de week was Rijnsburger Jan Siemerink. Hij beklom in Stuttgart met rappe treden de internationale tennisladder door te dringen tot de halve fi nal e van het hoog aangeschre ven tennistoernooi aldaar. Pas na overwinningen op drie spe lers uit de top-30 van de we reldranglijst. vond hij in de halve finale zijn Waterloo te gen de nummer eén van de we reld. Stefan Edberg. Die was na afloop van de partij vol lof over de Rijnsburger en voor spelde hem een grote toe- PAGINA 2 Amerikanen tegelijk bezorgd en opgelucht Zorg voor doden en gewonden in grondoorlog 'Stormin' Norman tegen Ras- hid de "Kurd" Deskundigen verwachten wei nig milieuschade PAGINA 5 Moskou is teleurgesteld dat vredesinitief geen kans kreeg Verklaringen van George Bush en Saddam Hussein Raketaanval van Irakezen op Israel Baker VS-plan voor Iraakse terugtrekking niet van tafel PAGINA 6 Overzicht van in de Golfoorlog gebruikte wapensystemen PAGINA 7 Nederlandse reacties Palestijnen in de steek gelaten door Irak en vernederd door Verenigde Staten Kuwayt en de aanspraken van Irak Van Heemskerck niet dichter bü Kuwayt Nederlandse luchtmachtmili- tairen op weg naar Israel Vreemdelingenlegioen in voorste linies Massale demonstraties tegen de oorlog óók voor de sportpagina's Brand op explosievenschip LONDEN (Rtr/AFP) - In het Kanaal is vannacht op een Brits schip, gela den met 150 ton explosieven. brand uitgebroken in de machinkamer. De 'Breydon Marchent' ligt t» r hoogte van het Britse Newhaven. De 4 bemanningsleden zijn VU boord gehaald. Schepen en vliegtui gen zijn gewaarschuwd uit de buurt te blijven. Het schip was op weg van Frankrijk naar Ierland. Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends Dat wil ik niet missen? Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts 28.75 Ik neem een kwartaalabonnement 76.75* Ik neem een laarabonnement 298.60' Voor het abonnement ingaat ontvanQ ik de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode Woonplaats. .Tel Deze bon in een envelop, zonder postzegel sturen naar leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden U kunt ook bellen 071-161400

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1