De Zijl/LGB herstelt zich Slap NOVO weggespeeld limn in i 11—min Sterke beurt van Oegstgeest Zwemmers testen zich voor winterkampioenschap PAGINA 16 /DO/STA MAANDAG 25 FEBRUARI 1991 LEIDEN - In verband met de Open Tsjechische kampioen schappen werd er dit weekeinde geen programma in de eredivisie heren gespeeld. Ook de wedstrijd in de eredivisie vrouwen tussen HOI Opleidingen en Docos ging niet door in verband met deelna me van Melissa Muller (HOI) aan genoemd kampioenschap. Oegst geest leverde in de tweede ronde van de eerste divisie een veelbelo vende prestatie door concurrent Chrompack Middelburg Zuid op Zeeuwse bodem te bedwingen: 4- 6. De vrouwen van Scylla moes ten in eigen huis diep buigen voor het Katwijkse Rijnsoever, 1-9. Het in de eerste ronde kwakke lende Oegstgeest (7-3 winst tegen degradatiekandidaat Red Stars) bevestigde met de 6-4 overwin ning tegen concurrent Chrom pack duidelijk de kampioensas piraties. Dat de weg naar dat kam pioenschap nog een (lijdens)weg kan worden zal iedereen in het Oegstgeester kamp beamen. In ieder geval onderstreepte Oegst geest, gelet op de wijze waarop de zege tot stand kwam, de homoge niteit van de ploeg. De riante 3-0 voorsprong die het nam bleek echter een valse start, want bij rust stond het al weer gelijk (3-3). Herman van der Broek/Friso Reitsma, normaliter een sterk dubbelpaar, hadden het toch Spaans benauwd tegen Wim Wegman/Jan Hein Bomhof toen zij tegen een 15-8 achterstand in de derde game aankeken, maar wisten deze set dankzij een ontke tende Van der Broek toch in hun voordeel te beslissen. De winst van Ron Schipaan- boord/Siem van der Valk versus Koen de Vries/Kasse werd even eens keurig behaald. Toen Her man Van der Broek de sterke Wegman in twee games van zich af had geschud leek een ruime ze ge in het verschiet. Niets was minder waar. De Zeeuwen, die vorige week tegen het lastige OKI gelijk hadden gespeeld (5-5), trok ken de stand tot de rust alweer ge lijk, 3-3. Na de pauze etaleerde Van der Broek zijn klasse door met alle gemak van de lastige ver dediger De Vries te winnen. Schipaanboord, die in zijn eer ste partij kansloos van Bomhof had verloren, voerde middels winst op Kasse de stand op naar 3-5. Hoewel het verlies van de niet op scherp staande Reitsma (eer der wisselvallig spelend ten on der tegen De Vries) tegen Weg man min of meer voor de hand lag, compenseerde Van der Valk met een knappe winst op Bomhof zijn onverwachte verlies eerder tegen Kasse. Oegstgeest is na twee ronden weliswaar de trotse koploper, maar in het duel van volgende week tegen OKI in Eindhoven (met de sterke ex-ere divisie speler Rob Turk in de ge lederen), zal blijken of de koppo sitie gerechtvaardigd is. Docos boekte in de derde divi sie een belangrijke 7-3 overwin ning tegen Never Despair 2. Daar mee is de slechte thuisbeurt tegen OKI 3 (3-7) weer enigszins in de vergetelheid geraakt en kan de ploeg van de geblesseerde Michel van der Kooij weer wat ruimer ademhalen voor wat betreft het gevaar van degradatie. Edward Hulst was met drie overwinnin gen de gevierde man in het Do- coskamp. Erik Lenselink won twee partijen en Johan Kuif één maal. Het dubbelspel bleef ook in Leidse handen. De heren van Rijnsoever, ope rerend in dezelfde divisie, doen het boven verwachting. In Alme- re-Haven diende aangetreden te worden tegen ATC, dat vorige week Shot S met 8-2 de oren was te. Met een verbluffende 4-6 over winning reisden de Katwijkers te rug naar hun eigen haven. Na twee ronden neemt Rijnsoever met 14 punten de koppositie in, met echter de hete adem in de nek van het Zwolsche Flits. Zowel Gert-Jan van Duijn als Marco Checci boerde met twee zeges niet slecht. Chiel Kuiper wist te gen de materiaal-spelers slechts één partij te winnen. De winst in het dubbbel verklaart de 4-6 winst. In de tweede divisie vrouwen ervaarde Scylla dat er met het ambitieuze Rijnsoever niet te spotten valt. De derby eindigde 1- 9 in het voordeel van de Katwijk- se vrouwen, die ook na twee speelronden aan kop staan. Scyl la, dat vorig seizoen in de eerste divisie speelde, zal ook nu op hun tellen moeten passen, al was het overigens de eerste beproeving in deze divisie. Van het Leidse trio Corine de Jong, Wildemans en in valster Lieneke Snellers wist eerstgenoemde het enige punt in de wacht te slepen ten koste van Saskia van der Guchten. Iris Sjaardema en Mariska de Haas bleven ongeslagen overeind. RON HOOGENDAM LEIDEN - De mannen van NOVO hadden dit keer ken nelijk niet zo veel trek in een lekkere pot, anders is het niet te verklaren waarom er zo dik verloren werd van Piet Zoom- ers/DA 2 (3-0). Gemini deed wel wat verwacht werd, na melijk winnen bij DOS (0-3). Leython 2 redde het niet te gen Inter Amicos (3-0). De vrouwen liet Gemini eigenlijk toch een punt liggen in de ont moeting met ZOVOC (3-2). NOVO miste Frank de Vette (va kantie) en bij het inspelen ging ook Macco Korteweg-Maris nog eens door zijn rug. Dat betekende dat er twee heel lange mensen aan het net ontbraken. Of dat nu de hoofdreden was, of omdat de ploeg toch geen rol meer kon spe len in de strijd om promotie of de gradatie, feit is dat er heel slap ge speeld werd. Misschien speelde ook dat er thuis punten waren ge pakt. Nu kon NOVO zijn oppo nent geen moment bedreigen en werd het eigenlijk compleet weg gespeeld (15-7, 15-8, 15-3). Gemini had al met al drie we ken stilgestaan, vandaar dat coach Leon Jungschlager toch zijn twijfels had over het optre den. Toch ging het heel redelijk tegen de jonge DOS-ploeg. De eerste twee sets gingen zelfs vrij gemakkelijk en via 8-15 en 9-15 nam Gemini een simpele 0-2 voor sprong. In de derde set kwam het met 14-11 achter, waarmee DOS aantoonde best wel wat in zijn mars te hebben. Alleen bleek die ploeg dit door onbesuisdheid niet uit te kunnen bouwen. Na vijf fouten op rij was 16. want zo lang had Inter Amicos er over gedaan om te laten zien wie de sterkste was (15-8, 15-5 en 15- 7). Het grote manco aan Leython- zijde was te weinig aanvals- kracht. In de eerste set kwam daar bovendien nog een slechte pass bij. Dat noopte tot enige om zettingen in de volgende. Zo ging Philip van Vianen spelverdelen op de plaats van Renée Leeflang, zodat laatstgenoemde als vaste passer kon gaan fungeren. Dat hielp, maar de aanval wist weder om geen vuist te maken. In de promotieklas A was de ontmoeting tussen RW en Radi us 3 gewoon saai, niet zozeer door de thuisploeg maar door de gerin ge tegenstand van de bezoekers. RW benutte dit buitenkansje door iedereen te laten spelen. Ook de jonge spelverdeler Ronald Verheyen kwam hierdoor weer eens aan de bak en kon weer eens bewijzen wat voor een talent hij is. Met Kees van de Meent en Hans Pardon als uitblinkers won RW zoals het wilde: 15-8, 15-7 en 15-10). Leython 3 kon het tegen het dit seizoen toch ook niet zo sterke Agon niet redden. Elke week het zelfde manco: d pelog speelt te wisselvallig om aanspraak te mo gen maken op winst. Dit keer was de pass niet naar wens waardoor de aanval niet echt goed aange speeld kon worden. Agon had al leen in de derde set was tegen stand te duchten (15-10, 15-7 en 17-16). VCS miste zijn vaste spelverde ler, waardoor nu René Jagtman deze positie innam. Ook buiten aanvaller Eric van Seggelen ont brak, zodat er enige omzettingen noodzakelijk waren. Desondanks had het team geenenkele moeite met Kalinko. Met een venijnige serve hield het zijn tegenstander uitstekend onder druk en de aan val scoorde heel regelmatig, voor al via alleskunner Dick van Elck (15-6, 15-8, 15-11). In de B-afdeling zorgde Gemi ni 2 voor een aangename verras sing door een punt weg te halen bij Netwerk. Het was er heen ge gaan met de gedachte: we zien wel hoe ver we komen. In de eer ste set was het nog even wennen (15-7), maar in de volgende twee was Gemini de betere. Dat was knap want door twee rode kaar ten (John Kahlmeyer en Jan Dompeling) miste het evenzoveel punten. In deze fase scoorde Mar co Feyen aan de buitenkant bijna alles. Hierna verslapte de concen tratie echter (15-10, 15-7 en 3-2 verlies). Ook Graficon en Super Span ning maakten er een vijfsetter van. Twee sets won Graficon heel dik (de eerste met 5-15 en de der de met 2-15), in de overige was Su per Spanning de betere (16-14,15- 13 en 15-11). Belnagrijk was het dat op 10-13 in de tweede set voor Graficon de scheidsrechter vier dubieuze beslissingen nam in het nadeel van de bezoekers. Bij de vrouwen was Gemini te gen ZOVOC een gekke wedstrijd. Heel wisselvallig en kort ondanks de vijf sets. Wie de opslag had scoorde 'zomaar' zes, zeven pun ten op rij. Aleen de vijfde ste bood spanning: 16-14 voor Gemini. In de overige was het vesrchil te groot: 7-15, 15-5, 8-15,15-5. Bij Ge- mini was aanvalster Irene van Dongen goed op dreef en pakte Elsbeth van de Berg praktisch al les van de grond. In de promotieklas A kwam WWV tweemaal in het veld. Bij Ridderveld verloor het met 3-0; uit de ontmoeting met Radius 2 peurde het een punt (3-2). De streekderby tussen Gemini 2 en Leython was duidelijk voor laatstgenoemde. Volgens coach "te gemakkelijk". De Leython- aanval scoorde bijna honderd procent en het blok sloot voor treffelijk. In de derde set liep het wat terug door concentratiepro blemen maar dat werd weer snel rechtgezet. Carolien van Gendt en invalster Tine de Bloois gre pen een hoofdrol, terwijl Co Pronk en Saskia Coene ontbra ken (1-15, 4-15 en 8-15). Bij Leython 2 ontbraken liefst vier speelsters en dat gaf uitein delijk de doorslag tegen Super Spanning. Na vijf sets had het één punt over tegen Super Spanning twee. Winfried Hosstra uit het derde bleek een uitstekende in valster en scoorde veelvuldig Gemini 3 verloor wel van Ka linko (3-1), maar was meer tevre den dan in de vorige ontmoeting toen het werd weggespeeld. In de eerste set dacht het na 11-14 het winnende punt te hebben ge scoord, toen de scheidsrechter het team alsnog terugfloot en ooi- deelde dat het punt niet telde (technische fout). In het vervolg verloor de aangeslagen ploeg de set (16-14). Dat werkte door in de volgende (10-15) en pas in de der de hervond het zich (15-11). In de vierde kwam het nog terug van 14-5 naar 14-13, maar een verve lend ballteje deed gemini uitein delijk de das om GER RENES LEIDEN - De Zijl/LGB heeft zichzelf een goede dienst be wezen door in de tweede thuiswedstrijd na de winterstop eindelijk weer eens te zegevieren. Geslachtofferd werd Het Ravijn uit Nijverdal dat in de heenwedstrijd ook al (13-12) verloor van de Leidenaars. Ditmaal deed de de formatie van coach Albert Spijker er nog een schepje bovenop door over de krachtsverhoudingen tussen beide ploegen geen twijfel te laten bestaan. De 12-8 overwinning sprak duidelijke taal. De zege was echter wel broodnodig want door de magere resultaten van de voorbije weken was de goede sei zoenstart voor een groot deel teniet gedaan. Middels de twee punten van zaterdagavond staat de Leidse formatie stevig geklasseerd op de zesde positie terwijl de aansluiting met de subtop van Nederland niet lang op zich hoeft te laten wachten. Opgelost Het lijkt erop dat tweedejaarscoach Albert Spijker zijn personele pro blemen heeft opgelost. Na het ver trek van Mark van Belkum kamp ten de voorwaartsen van De Zijl- /LGB met een gebrek aan schot kracht. Dit manco wordt voorlopig opgevangen door de in vorm groei ende oudgediende Anton Heiden die in het treffen tegen Het Ravijn de absolute uitblinker was. De ro buuste Hagenaar, voorheen uitko mend voor ZPB en Zian/Vitesse, is ook op 30-jarige leeftijd voor meni ge defensie nog steeds moeilijk te bespelen. Hij was in ieder geval een maatje te groot voor de achterhoede van de oostelijke formatie die hun handen vol had aan de produktieve Heiden: hij scoorde 5 maal. In tegenstelling tot vorige wed strijden waarin De Zijl nogal mat speelde schoten de Leidenaars nu wel fanatiek uit de startblokken. De 2-0 achterstand werd door de Nij- verdallers nog wel in de eerste pe riode weggepoetst maar de Leidse demarrage in de tweede periode kon niet meer worden beantwoord (7-3). En als Het Ravijn aanstalten maakte een serieuze achtervolging in te zetten dan was er altijd nog wel een Heiden die vanaf de midvoor- positie daar een stokje voor stak. Het Ravijn kwam in het afsluiten de spelpart nog wel terug tot 9-6 en had inmiddels een antwoord gevon den op het probleem Heiden. Zelf kwam hij niet maar aan een doel punt toe maar de aandacht rond zijn persoon stelde wel zijn medespelers in staat het scoren over te nemen. De Zijl/LGB behield dan ook soepel een marge van vier doelpunten in stand. Eindstand 12-8. Leidse sco res: Anton Heiden 5x. Robbie Dub- beldeman 2x, Marco Kerkvliet 2x, Edwin Redegeld, Niels Joor en Sjors van Reyn elk eenmaal. Realiteit Stadgenoot en eersteklasser LZ '86 glijdt in duizelingwekkende vaart af naur de lagere regionen van het Nederlandse waterpolo. Na de de gradatie van vorig jaar doet de posi tie van LZ ook nu weer vermoeden dat men volgend jaar een toontje la ger moet zingen. Werd in eerste in stantie nog aangenomen dat LZ binnen afzienbare kon terugkeren op het hoogste platform, de harde realiteit leert echter wel dat LZ niet over de routine beschikt om lastige uitwedstrijden als tegen Losser in winst om te zetten. Losser wachtte voor de confron tatie met LZ nog steeds op de eerste overwinning en was met drie pun ten de eerste ploeg die in aanmer king zou komen voor degradatie. Uitgerekend tegen LZ slaagde de oostelijke formatie erin de eerste overwinning (9-7) te begroeten. LZ begon nog wel voortvarend aan het cruciale treffen en nam in de eerste periode een gerustellende voor sprong (3-0). Niets bleek minder waar. De tweede periode toonde al aan dat LZ in gebreke bleef bij het verzilve ren van de talloze kansen. Losser spendeerde heel wat minder ener gie maar bleek wel veel doeltreffen der. De ploeg nam het heft in han den en nam in de tweede periode een 3-5 voorsprong die in het ver volg niet meer werd weggegeven. LZ gooide er nog een schepje bo venop, maar het sorteerde weinig effect. Aanvoerder Renee van der Zeeuw kon niet veel meer uitbren gen dan "Het was ontzettend slecht" en dat de kansen op handha ving in de eerste klasse wel zeer mi niem zijn. De marge met naaste con- currept De Ham is opgelopen tot vier punten en met nog zeven wed strijden te gaan zal LZ toch alle zei len bij moetem zetten. Leidse sco res: Jan Langerhorst 2x. Rene van der Zeeuw, Jim van Es, Hans van Hees. Niels Zuid weg en Ben Olde Othof ieder eenmaal. Succestrainer Eerste kandidaat om de plaats van Peter Spenkelink (nummer 10, Hei Ravijn) waagt een doelpoging. Keeper Martin Nederlof (De Zijl/LGB) en zijn ploeggenoten Anton Heiden (rechts) >n Robbie Dubbeldeman vormen echter een onneembare hindernis. <fnto Loek Zuyderduin) voor de Nieuwerkerkers. Doelpun ten: Serge Dietz 4x, Dick van de Bosch 4x, Jack Frauenfelder 2x, Jeroen Plasmeyer en Hans Treis- burg elk eenmaal. Zonder Ronald Heemrood en Ar thur Jonker trad Katwijk aan tegen Flevo uit Nijkerk. Een 13-9 neder laag was hun deel. De Katwijkers gingen lang gelijk op met Flevo (9- 8). De uitzending van Age Seinstra (schoppen) gaf Katwijk de slag. Arco Guyt scoorde 6 maal. LZ in te nemen is Vivax uit Oegst geest. Dat Frits Welling een succes- trainer is bewijst hij wel met zijn formatie. Na de promotie vorig jaar staat Vivax op de drempel van de eerste klasse. Geholpen door het Haarlemse Rapido dat het vertrek van zijn Joegoslaven met nederla gen moet bekopen zijn de kansen om promotie te bewerkstelligen riant te noemen. Tegen Aquarijn liep alles naar wens. Met een sterk spelende goalie Van Duynhoven was Vivax met 6-12 veel te sterk Met WZK Wassenaar gaat het minder. Tegen middenmoter Het Dolfijn werd nipt met 8-7 verloren. Doelpuntenmakers: Evert Breg- man 2x, Hugo Bregman 2x, Erik van der Kroft 2x en Marco Half- mouw. De Zijl/LGB herstelden zich van de nederlaag te gen De Gouwe. Het arme Nautilus werd met 11-2 afgedroogd. Ingrid van Veen scoorde vier keer, Laura Westdijk drie, Marion Rijsbergen LZ kennen een sterke periode. Hoewel men gehan dicapt tegen De Kempvis aantrad wist men toch een 6-1 overwinning te bewerkstelligen. De vervangers presteerden goed, Doelpuntenma kers: Karin Stastra, Emmy in het Veldt, Coby Haastrecht, Moniek van Leeuwen, Anke Schoonwater en Hannie de Wit. WIM SIERA HEEMSTEDE-AALSMEER - De slecht geplande vijfde compe titie-ronde leverde voor LZ 1886 toch wel winst op. Het jeugdpro gramma van het afgelopen week einde was dan ook wel in het voordeel en dat uitte zich in een landelijke zesde plaats met de score van 5392.9. De Zijl/LGB won ruimschoots het treffen met Oceanus uit Aalsmeer en boekte met het puntentotaal van 5489,8 in deze ronde de negende positie. De belangrijkste plaatsen in de zwemcompetitie in de Zwemkro- niekafdeling zijn zo goed als ver geven. Toch lijkt LZ 1886 nog niet tevreden te zijn met zijn positie op de ranglijst. De dadendrang van het afgelopen weekeinde had daar alle schijn van. Ondanks het feit dat tijdens de komende twee weekeinden de Nationale Winter kampioenschappen (NWK) op het programma staan, waren de pupillen van Robert van Zijp best bereid zichzelf nog even te testen. Van Zijp concludeerde dan ook, dat het met de vorm van zijn meeste NWK-gangers wel goed zit. Op de seniorennummers lieten de mannen goede tijden noteren. Dick Roest scoorde op de 200 me ter wisselslag een tweede plaats met 2.09,7 en was de 200 meter wisselslag in 2.12,4, tijden waarmee hij aantoonde in vorm te zijn voor de komende NWK-strijd. Ook Richard van Duyvenbode wilde nog wel even tot op de bodem van zijn kunnen gaan. Met twee persoonlijke re cord, de 400 meter vrije slag in 4.37,0 en de 400 meter wisselslag in 5.08,9 liet hij zijn visitekaartje achter. De 1.00,6 die Karin Stastra op de 100 meter vrije slag liet note ren was goed voor de tweede het zelfvertrouwen. Pauline Stastra deed het verras send goed op de 100 meter rug slag. Zij is haar zwemcarriere aan het afbouwen, maar blijft de ploeg steunen daar waar nodig is, zoals deze ronde met een tijd van 1.08,9 op haar favoriete slag. Ook de tijden op de 400 meter wissel slag bij de vrouwen vielen posi tief uit. Zowel Bianca Hoeks als Fleur Bakker tikten aan in 5.10,6 en dat zijn hoopgevende en sti mulerende tijden voor het vol gend weekeinde. Remco Singeling was niet te kloppen op de 200 meter wissel slag. Zijn winnende tijd was 2.34,5. Ivo Bijker was de tweede tellende man met een persoonlijk record van 2.42,5. Natasja Sierag was de rapste op de 200 meter vrije slag. 2.22.4. LZ schoof m de totaalrangschikking een plaats op en staat met 27.233.5 punten op de negende plaats. De Zijl/LGB De Zijl/LGB had het, vergeleken met de stadgenoot, een stuk moeilijker. De vele geblesseerden in de ploeg van George Siever- ding waren nog niet eens het grootste probleem - zij zwemmen toch niet allemaal mee voor de punten - maar meer de program manummers voor de jongere jaar gangen die wat moelijker zijn op te vullen, deed De Zijl wat achter op belanden bij LZ. Maar die strijd lijkt de Kooi- ploeg nu ook niet meer aan te gaan. Sieverding verlegt het ac cent nu naar de NWK. Ook onder zijn pupillen waren er wel bij die zich nog wel even wilden testen. Andrea Hoenselaar tikte op de 100 meter vlinderslag in een per soonlijke beste tijd aan van 1.12,3. Voor Robin Sprinkhuizen, veelal scorend voor zijn ploeg, werd het een problematische wedstrijd. Door een operatie aan het hoofd was hij genoodzaakt niet vanaf het startblok te starten maar vanuit het water en dat kost altijd seconden. Toch waren zijn 200 meter vrije slag, 1.58,3 en zijn 400 meter wisselslag in 4.54,1 gezien de omstandigheden acceptabel. Problemen ook voor Hanneke Koopmans die met een blessure toch ingezet moest worden bij ge brek aan beter. De 400 meter wis selslag sloot zij evenwel winnend af in 5.15,4 met Nancy Kijk in de Vegte op de tweede plaats in 5.25,9. Marcel de Natris won de 200 meter vlinderslag in 2.13,1. Ook Dennis Schouten lijkt erg ge motiveerd naar de NWK toe te gaan gezien zijn persoonlijk re cord op de 100 meter rugslag van 1.05,3. Ook in de jongste jaargang was nog een positieve score te note ren. Jorien Kleywegt sloo de 200 meter vrije slag af in de tijd win nende tijd van 2.23,8 met haar clubgenote Brenda Lindhout als tweede met 2.31,1. Kleywegt had ook nog een goede tijd op de 200 meter rugslag, 2.46,2. De Zijl blijft in de totaal rangschikking na vijf van de zes competitie-ronden op de elfde plaats staan met 27.338,7 punten. Weinig positiefs over de B- ploeg van LZ dat nog wel uitkomt in de landelijke C-competitie maar daar steeds verder afzakt wegens gebrek aan mankrachten. Zo vertrokken ze zonder senioren mannen en vrouwen naar Delft. Begrijpelijkerwijs ging de ploeg dan ook onderuit met meer dan 300 punten verschil van de win naar van die wedstrijd, DZV. Slechts in de jongere leeftijds groepen werd goed gescoord. Sara Clarke won de 100 meter schoolslag in 1.30,4 met Monique Chaudron als derde in 1.32,5. LZ overheerste bij de jongens gebo ren in 1978 op de 200 meter wis selslag. Tom Onderwater won die afstand in 2.47,4, Bart Vermeulen werd tweede in 2.55,5 en Patrick Kraan was de derde aankomende in 3.01,2. Alle drie de jongens rea liseerden daarmee een nieuw per soonlijk record. Onderwater was ook nog de snelste op de 100 me ter vrije slag met 1.08,3 en nu werd Robert Barmentloo derde in 1.11,1 Noordwijkerhout De ploeg van Nordwijkerhout was in deze ronde in de districts A-klasse bijna niet te stuiten. DES uit Den Haag werd met maar liefst 130 punten verschil geklopt. Met 25 ereplaatsen, waaronder drie programmanummers die volledig door NWH werd be heerst, was trainer Jan Suiker- land meer dan tevreden. Het Noorwijkse NZ&PC eindigde op de derde plaats en Katwijk werd vierde in dit kwartettreffen. Ook tevreden was Ben Kersten de trainer van het zo enthousiaste De Columbiaan uit Voorhout. Zij kon in deze ronde haar positie bij de eerste vijftien in de districtsaf deling handhaven. Met 40 per soonlijke records deed zij het goed in het spannende treffen met Sassenheim. Het uiteindelij ke verschil was maar drie secon- den' NORA BAKKER Gemakzucht is Leython bijna noodlottig LEIDERDORP - Een ongezonde dosis gemakzucht kostte Leython zaterdag op een haar na de zege op Nashuai/VGC 2 uit Geldrop. Na een 2-0 voorsprong in sets liet de Leider- dorpse formatie het op schandelijke wijze afweten. De Brabanders knokten zich terug naar 2-2, maar misten kracht om Leython de gena deklap toe te brengen. Een namiddagje Leython staat meestal garant voor een vaak aar dig, soms goed, maar altijd attrac tief potje volleybal. Zaterdag van dit alles niets. De thuisclub startte aardig en bracht tegen het tweede team van Nashua zonder noemens waardige inspanning de eerste twee sets op zijn naam (15-11 en 15-2). Het had er alle schijn van dat de arme Brabanders binnen een uur de terugreis naar Geldrop zouden kun nen aanvangen. Maar hoe anders verliep de strijd. Leython-coach John Groen achtte na de 2-0 voor sprong de tijd rijp om de jonge Ro gier Schalkwijk ervaring in het eer ste te laten opdoen, en rekende er kennelijk op dat ervaren krachten als Paul de Winter, Derk de Saeg- her, Paul Jacques Verhoeven, Bert- Jan Janzen en Michiel Smit een stapje extra zouden doen. Schalkwijk kwam, en dat mocht ook niet verwacht worden, niet in het stuk voor. Op zich geen ramp, ware het niet dat de overige Ley- thon-spelers het op bedroevende wijze lieten afweten. "Een kwestie van gemakzucht" verzuchtte De Winter na afloop. "Je staat binnen een half uur met 2-0 voor tegen de h'ekkesluiter, tja dan reken je op een snelle 3-0. Helemaal fout natuur lijk". Dat bleek, want Nashua, dat wegens een buitengewoon lange blessureslij st en het afstaan van spelers aan de hoofddmacht slechts 6 spelers op de been kon brengen, profiteerde gretig van de malaise in het Leiderdorpse kamp. Vrijwel al le ballen vlogen richting de reus Jeroen van Vugt, die drie op de vier set-ups succesvol afrondde. Nashua won dan ook zowel de derde (16-17) als de vierde set (12-15). In de beslissende tie-break brak de krappe selectie Nashua op. Voor al Van Vught miste allengs scherp te, en blonk alleen nog verbaal uit. Leython nam halverwege de set drie punten voorsprong en gaf die niet meer uit handen (15-12). Gevoelig verlies Dammers KDC LEIDEN - Subtopper Samen Sterk uit Hazerswoude heeft het in de voorlaatste ronde van de hoofd klasse van de Dambond Midden Holland niet kunnen bolwerken. Koploper DID uit Zoetermeer be ging geen misstap een zegevierde met 12-4. Het Leids Damgenoot- schap vermorzelde Excelsior uit Waddinxveen met 14-2. De Katwijkse Damclub KDC ver loor de aansluiting met de subtop door een gevoelig 11-5 verlies in en tegen Bodegraven. De thuisclub was voor deze gelegenheid ver sterkt met Daan Kromhout. Deze wist met fraai drukspel Gijs van der Wiel van het bord te schuiven. Va der en zoon Yssel boekten beiden eenvoudige overwinningen op Arie Dubbelaar en Arend van Beelen. Bodegraven kwam zelfs op een 8- 0 voorsprong door een zege van Frans Boot op Marco Dulfer. De Katwijkse kopman Frans de Jonge verkleinde de achterstand door Jan Commandeur te verslaan. De reserves van de Rijnsburgse Damclub bereikten een 7-7 tussen stand tegen HDC Alphen. De afge broken stand tegen Wout van der Starren gaat waarschijnlijk verlo ren waardoor de beslissing over eventuele degradatie voor de Rijns burgers pas in de laatste ronde valt.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 16