SpooTTV Aaftink mist de bocht en de gouden medaille Straks wint hij van wereldtoppers' Derde titel gewiclithefster Van de Stoep Stefan Edberg vol lof over Rijnsburger Jan Siemerink Copacabana in Umuiden Training van Roy Emerson MAANDAG 17.30-18 00 EURO World Cup schans springen 18 00-18 30 EURO Big Whaels 18 00-19 00 Sportnet Worslelen 18 30-19 30 EURO NHL Ushockay 18.50-19 25 Ned 2 Sportpanorama 19 00-19.15 Sportnet Programma-mlor- 19 00-20.15 Sportnet Pro Bowling Tour 19 30-20 00 EURO Eurosport News 20 00-21 00 EURO US College Basket ball 20 15-20 30 Sportnet Sport uit Spanje 20 30-21 00 Sportnet Voetbal hoogte punten uil de Spaanse competitie 21 00-22 00 EURO Superbout» boksen 21 00-22 30 Sportnet Boksen 21 05-21 40 BRT 2 To'sport vnjetijds- sporten 22 00-23 00 EURO WK biathlon m Fin land 22 15-22 20 Super Sport» News 22 15-22 30 Ned 3 Studio Sport Journaal 22 30-23 30 Sportnet Sportshow 23 00-00 00 EURO WK waterpolo Perth 23 30-00 00 Sportnet Action Auto 00 00-00 30 EURO Eurosport News 00 00-01 15 Sportnet Bowlen 00 30-02 30 EURO Wond Match Play Snooker m Londen 01 15-02 00 Sportnet Motorsport DINSDAG 08 00-09 00 Sportnet Volleybal Euro- kamp^en schappen 08 30-09 00 EURO EurotSCS 09 00-09 15 Sportnet Sport urt Spanje 09 00-10 00 EURO NHL Ushockey 5-09 45 Sportnet Acton Aq'q INZELL (GPD) - Dat de sprintkernploeg momenteel het kruitvat van het Nederlandse schaatsen is, viel in Inzeil niet te merken. Christine Aaftink veroverde als eerste in de ge schiedenis namens Nederland bij een WK-sprint goud op de 500 meter en finishte in het eindklassement bovendien als derde. Daarmee prolongeerde ze het suc ces van vorig seizoen in Tromso. De waarde van het brons in Inzeil lag echter beduidend hoger. „Zo'n rots- eizoen en dan nog bijna wereldkam pioen worden", zei de 24-jarige Baambrugse. De KNSB kan daar om tijdens de seizoenevaluatie een zelfbewuste sprintster aan de tafel verwachten. „Ik heb nu recht van spreken. Ik wil niet weer een half seizoen door mijn vingers zien glip pen". Aaftink verkeerde zaterdag in een supervorm. In 10,98 opende ze de 500 meter. Pas eenmaal eerder in haar carrière legde ze de eerste 100 meter sneller af. Tijdens het WK in Heerenveen in '89 noteerde ze 10.94 en finishte in de Nederandse re cordtijd van 40,34. Haar eindtijd (40,70) van zaterdag betekende haar beste prestatie dit seizoen. Het goud op die afstand werd later op de mid dag gevolgd door brons op de 1000 meter. Met 1.22,26 reed ze ook op die afstand een beste seizoentijd. Na zaterdag stond ze eerste in het klassement. „Het is waanzinnig. Onvoorstelbaar", zei ze. Haar voor sprong op de nummer twee. de Ja panse Qiaobo Ye, bleef beperkt. Aaftink leek in haar 1000 meternt tegen de (Oost)Duitse Angea Hauck op weg naar een tweede afstandze ge. In de laatste binnenbocht raakte ze echter dermate uit balans („coör- dinatief gestoord", oordeelde ze zelf), dat ze 'slechts' de derde tijd noteerde. Echt druk kon ze zich daar naderhand niet om maken. „Ik heb zo'n rotseizoen gehad. En in eens rijd ik voor de wereldtitel. In mijn kop zit het nu we even een stukkie beter". Aan een greep naar de macht kwam Aaftink gisteren desondanks niet toe. Op de 500 meter zeilde ze de binnenbocht uit en verspeelde op die manier tienden van secon den. En op de dubbele sprint was de Baambrugse veroordeeld tot een solo-optreden. Tegenstandster An gea Hauck was tijdens de training 's morgens ten val gekomen, waarna de titelverdedigster vol op een hou ten bankje botste en zich ernstig aan de knie blesseerde. Aaftink had voor- en nadeel bij de terugtrekking van de Duitse sprintster. Ze miste een gangmaakster en derhalve de kans op een snellere tijd. maar een 'te snelle' Hauck had Aaftink van de derde paats in het eindklassement kunnen afhouden. Haar terugval op de tweede dag deed aan de juichstemming van Aaftink niets af. Ze leefde met „on wijs veel twijfels" naar het WK toe. maar kon opgelucht constateren dat haar ambitieuze plannen on danks de recente probemen, geen schade hadden opgelopen. Tijdens World Cup-wedstrijden acteerde ze veelal in de middenmoot en tijdens het Nederlands kampioenschap moest ze de titel zelfs aan ex-all roundster Marieke Stam laten. Op dat moment achtte Aaftink de tijd rijp de noodklok te luiden. Ze ver weet coach Eppie Beeker een „slap pe begeleiding" en gaf daarmee de aanzet tot het later op non-actief stellen van de Friese coach. De problemen met Bleeker en het succes van Inzell.lijken Aaftink nog bewuster te hebben gemaakt van haar rol als aanvoerster van de sprintkernploeg. Ze maakte duide lijk tijdens de seizoensevaluatie, be gin april, een belangrijke stem te willen hebben in de planning van het nieuwe seizoen. „Ik vind dat ik nu recht van spreken heb. Ik wil niet weer een half seizoen door mijn vingers zien glippen." Aaftink zal in de gesprekken met de BCK eisen dat gedurende de eerste twee maan den van het winterseizoen een ful- time trainer beschikbaar is. Bleeker LEIDEN - Yvonne van de Stoep is gisteren voor de derde keer in successie Nederlands kampioen gewichtheffen ge worden. De 30-jarige Voorscho- tense, die dit keer uitkwam in de categorie tot 67,5 kilo, bracht het in Zwijndrecht tot een totaal van 133 kilo: 57,5 bij het trekken en 75,5 bij het stoten. Een extra poging bij het trek ken, buiten wedstrijdverband, leverde haar een Nederlands re cord op met 60 kilo. Een week eerder had zij het Nederlands re cord stoten al gebracht op 80 ki lo. De categorie waarin Van de Stoep uitkwam kende slechts twee deelneemsters. Mariet Spronk finishte met een totaal van 105 kilo op ruime afstand. Toch kreeg het toernooi voor Van de Stoep nog extra glans omdat zij over alle categorieën gerekend veruit de sterkste vrouw was. Zij kreeg daarvoor de prestatieprijs uitgereikt. LEIDEN - FC Lisse speelde afge lopen zaterdag tegen tweede klasser- IJmuiden een unieke strandwedstrijd. Op het brede strand van IJmuiden boekte de ploeg van Wim Eilander een 3-1 overwinning. Leon van der Zwet, René Warmerdam en Mark Ens scoorden voor de Lis- ser ploeg. Hoewel de weersomstandighe den op het strand van IJmuiden niet kunnen tippen aan Copaca bana in Rio de Janeiro, konden volgens Lisse-trainer Eilander beide elftallen goed uit de voeten in het gedeeltelijk mulle zand. IJmuiden, dat de wedstrijd or ganiseerde, reed met een opleg ger twee verplaatsbare doelen het strand op, met behulp van cornervlaggen en püonnen ten hoogte van de middenlijn werd een veld naar normale afmetin gen uitgezet. Wim Eilander was zeer te spreken over het idee van IJmui den. "Er viel goed te voetballen, boven verwachting. Het is wel loodzwaar, maar als het serieus wordt georganiseerd met doelen en een scheidsrechter, dan bena dert het strandvoetbal het echte voetbal". STVTTGART (GPD) - Roy Emerson gaat zich binnenkort als tenni st rainer bemoeien met Jan Siemerink. De Australiër die in de jaren zestig heerste op de Open Australische (vijf titels op rij) en Wim bledon (twee titelsis een specialist op het gebied van het volleren en moet het ser\ice-volleyspel van de 20-jarige Rijnsburger per fectioneren. Ook Richard Krajicek, het andere grote talent van dit moment, gaat in de leer bij de 'oude meester'. Emerson stond in zijn top-tijd bekend om zijn 'ijzeren pols' aan het net en zijn sterke fysieke gesteldheid. De veelvuldig kampioen heeft nu een tennisschool in Florida (VS) waar jonge profs stage kunnen lopen. Bondseooach Stanley Franker heeft voor Siemerink en Krajicek een tijdelijke opleiding geregeld. Wanneer het duo vertrekt, hangt af van hun individuele toernooi-schema's. Op dit moment wordt Siemerink overigens ook al begeleid door een coach die goed thuis is in zijn speelstijl. Hij wordt op buiten landse trips, zoals afgelopen week in Stuttgart, gesteund door Ro han Goetzke. Deze Australiër is part-time in dienst van de tennis- bond en werkte daarvoor jarenlang met Pat Cash. net als Emerson ook een voormalig Wimbledon-wi Van onze redacteur Rob van der Zanden STUTTGART (GPD) - Volgens Stefan Edberg wordt de heersende tennistop binnenkort serieus bedreigd door een avonturier uit Rijnsburg die op dit moment zijn grenzen nog steeds aan het aftasten en verleggen is: Jan Siemerink. "Hij speelt een spelletje dat de toppers voor problemen zal stellen. Waarom verloor hij nou eigenlijk van mij? Omdat hij de 'big points' niet goed speelde en ervaring mist. Dat is een kwestie van tijd. In de toekomst kan hij dit soort wed strijden winnen". vooraf allesbehalve gerust op een goede afloop. Hij heeft op weg naar de halve finale drie spelers uit de top dertig verrast (Skoff, Bruguera en Tsjerkasov, red.). Het waren vooral base-liners die geen vat op zijn aanvallende spel kregen. Tegen mij was het een andere partij en kwam hij zelf ook onder druk. De grote vraag is: kan hij daar straks mee omgaan?". Er komen in de nabije toekomst wel meer vragen op Siemerink af. Zijn carriere geraakte afgelopen weken in een stroomversnelling, maar de speler zelf wenst voorlopig nog geen grote conclusies te trekken. Via de Open Australische (bij de laatste zestien), het Engelse Telford (waar hij een 50.000 dollar-toernooi won) en Stuttgart speelde hij zich van een plaats buiten de top 100 van de wereld bij de beste zestig. Het be drag aan prijzengeld dat hij in de af gelopen jaren met veel moeite bij een sloeg, kreeg hij nu in één week tijd toegeschoven: 65.000 gulden. Siemerink staat nu zelfs in de top tien van 's werelds meest verdiende tennisspelers, een ranglijst die elke week wordt opgemaakt door de spelersvakbond (ATP). "De toekomst zal leren of ik in de absolute top kom. Daar geef ik me zelf nog genoeg tijd voor. Voorlopig richt ik me op een basisplaats in de top 100. Het is zaak om te bewijzen dat ik dit niveau vast kan blijven houden. In de top gaat het om klei ne dingen. Het gaat perfect en ik zie nu dat de verschillen met de wereld toppers niet zo groot zijn als ik dacht, maar in feite ben ik nog steeds bezig om te ontdekken waar ik nou precies sta als profspeler". In elk geval staat Siemerink met beide benen op de grond. Ook al zag hij de wereld in een week tijd dras tisch veranderen. Van anonieme kwalificatiespeler waarvan de naam consequent verkeerd werd geschre ven (Simerik) werd hij een topat tractie en publiekslieveling. Er zijn weinig Nederlanders die de harten stelen van de Duitsers, maar Jan Siemerink deed het. Als in een spannend jongensboek. 'Stuttgart' wordt voor Siemerink een onwaarschijnlijke week uit het leven van een jonge tennisprof. Vier dagen voor het begin van het sjieke toernooi in Duitsland meldt hij zich nederig bij de organisatie. Om via de kwalificatiewedstrijden een po ging te wagen om in het hoofdtoer nooi van hei met 1 miljoen dollar ge doteerde evenement te komen. Hij wordt op donderdag afgescheept, want het hotel waar de B-garnituur slaapt, zit vol. Op eigen kosten en initiatief mag hij een eigen slaap plaats zoeken in de stad. Een dag la ter wil hij een uurtje oefenen op de baan, maar opnieuw is er geen plaats voor hem. Met zijn spelerspas moet hij de suppoosten steeds weer overtuigen van het feit dat hij broodtennisser is en geen ballen- jongen. De Zweedse wereld - en latere toernooiwinnaar door een viersetszege op zijn land genoot Svensson - behoedde Sie merink afgelopen weekeinde in de halve finale van het ATP-toernooi in Stuttgart voor al te vroege onster felijkheid. De Nederla'ndse revela tie was via het kwalificatietoernooi spectaculair doorgedrongen tot de halve eindstrijd en ontmoette daar Edberg die volgens velen hardhan dig een einde zou maken aan de op mars van het talent. Maar Sieme rink balde aardig mee met de aan voerder van de wereldranglijst en ging met de alleszins acceptabele cijfers van 6-4, 6-4 de baan af. Waar bij hij in de eerste set de 'break' bij 4-4 als het ware schonk door twee dubbele fouten te slaan. De angst voor een oorwassing van jewelste maakte na afloop plaats voor teleurstelling, want hij had het gevoel dat er meer in had gezeten. Tijdens de partij dacht de 20-jarige linkshander zelfs heel even - ergens in de eerste set, toen hij twee keer bijna de service van de Zweed brak - dat hij geschiedenis kon schrijven in de met 6000 toeschouwers gevul de Hans Martin Schleyerhalle. Maar er is nog tijd genoeg om die historie te schrijven. In feite leverde Siemerink al een huzarenstukje door de halve finale te bereiken in een sterk bezet toernooi als de Stuttgart Classics, een van de hoogst aangeschreven evenemen ten van het mondiale circuit. Sinds Tom Okker schopte niemand het zo ver in een dergelijk spelersveld. "Die jongen is zó hongerig en agressief tijdens de wedstrijd, dat levert voor een tegenstander altijd problemen op", zegt Edberg, die ne gen aces om de oren kreeg van zijn tegenstander en er zelf maar twee wist te produceren. "Hij serveert krachtig en neemt zelfs met de tweede service alle risico's. In Mel bourne tijdens de Open Australi sche zag ik hem bezig en was ik on der de indruk. Toen ik hier in Stuttgart op hem stuitte was ik Christine Aaftink v n de 500 meter. De Nederlandse veroverde brons op het WK. was vanwege werkzaamheden op school in die periode vaak niet be schikbaar. De meeste aandacht in de evaluatie zal uitgaan naar de opvolging van Eppie Bleeker. Kandidaten heeft Aaftink naar eigen zeggen nog niet op het oog. Voor het WK liet ze doorschemeren interim-bonds- coach Wopke de Vegt te onervaren te vinden voor het technisch leider schap. Mogelijk dat ze die mening na gisteren enigszins heeft bijge steld. De ambitieuze Aaftink kwam in Inzeil onder de indruk van de be zetenheid van de 32-jarige trainer uit Drachten. „Hij is nog fanatieker dan ik. En hij kan je enorm veel zelf vertrouwen geven. Je vreet ze op, riep-ie steeds". De Vegt zal volmondig ,ja" ant woorden. wanneer de KNSB hem voor de functie van bondscoach be naderd. Ambities heeft hij genoeg en hij maakte bovendien duidelijk aan de eisen van Aaftink te kunnen beantwoorden. „Er moet inderdaad een coach komen die vanaf half sep tember beschikbaar is voor de ploeg. Ik ben in de positie daaraan te voldoen. Ik heb een jaarcontract bg mijn school. Dat loopt per 1 au gustus af'. Het kampioenschap ging nu naar de (Oost)Duitse Monique Garbrecht. die gisteren met zeges op beide af standen de concurrentie de baas bleef. Drie seizoenen terug trachtte de sprintster van de Berlijnse schaatsclub TSC nog furore te ma ken als allroundster, maar zag die poging op niets uitopen. Sindsdien legde de 22-jange studente fysiothe rapie zich toe op de korte nummers. Garbrecht zag Inzeil als het start punt VIB een grote carriere. „Dat ik nu al wereldkampioen ben, bete kent niet dat ik aan het einde van mijn mogelijkheden zit Ik wil jan ziemennK stranaae in öiuugari op s weretas nummer eenstejan taoerg, maar maakte een grote sprong op de ranglijst van profspelers en staat inmiddels rond de zestigste plaats. (foto ap» Die behandeling verandert snel. "Toen ik eenmaal de halve finale be reikte en Edberg zou ontmoeten, gingen opeens alle deuren voor me open. Ze wisten niet hoe vriendelijk ze moesten zijn. Mijn ouders waren zaterdag overgekomen uit Rijns burg. Mijn vader had de auto ver weg geparkeerd, maar de toernooi directeur stond erop dat hij hem voor de deur neerzette. Opeens wil de ook iedereen met me trainen op het centre-court. Dan weet je toch niet watje meerriaakt". Ook de media ontdekken hem snel. Op de traditionele persconfe rentie na de wedstrijden moet hij opeens tientallen journalisten in het Engels te woord staan. Om uit te leggen dat er in het Zuidhollandse dorp Rijnsburg niet alleen bloemen worden gekweekt, maar ook goede tennissers. Of ze in dat plaatsje wel tennisbanen hebben, wil een van de verslaggevers weten. Een Italiaanse tv-reporter komt kort voor de live-reportage van de halve finale overspannen naar een Nederlandse collega gerend voor wat randinformatie over de onbe kende tegenstander van Stefan Ed berg. Hij krijgt te horen dat Jan Sie merink ooit een begenadigd voet baller was bij de BI van Rijnsburg- se Boys en dat er misschien wel een profcarriere in had gezeten als hij niet voor het tennisracket had geko zen. De ijverige commentator vindt het heel interessant en wil weten wat dat dan voor een voetbalclub is, dat Rijnsburgse Boys. "Niet op zon dag voetballen vanwege het geloof? En mag Jan dan nu wel op zondag tennissen?". De overdrijving maakt zich bij wat minder betrouwbare journalis ten snel meester van het fenomeen. Siemerink zou een profcarrière hebben afgebroken vanwege een enkelblessure en scoorde ooit in één seizoen als junior tachtig doel punten. Siemerink lachend "Ik snap ook niet waar het allemaal van daan komt. maar zoveel goals heb ik echt niet gemaakt". De Engelse krant The Guardian schrijft al over de opvolger van Fly ing Dutchman' Tom Okker en heelt het over Siemerink als de 'hardhit ting Dutchman'. Een kwalificatie die nergens op slaat, want de crea tieve service-volleyspeler is allesbe halve een 'hardhitter'. Hij is veel meer de touch-speler, die zich on derscheidt van de meeste anderen vanwege zijn balgevoel. Om met zijn trainer Frits Don te spreken: "De honing druipt er af bij Jan". Vader Siemerink - die als boek houder waakt over de financiële handel en wandel - hoopt dat de eventuele 'gekte' rond zijn talent volle zoon een beetje binnen de per ken blijft. Jan Siemerink senior moest junior in het afgelopen week einde al een beetje afschermen. "Je ontkomt er niet aan en tot op zekere hoogte is het ook best leuk natuur lijk al die belangstelling. Het is een nieuw facet voor Jan en voor ons ook. Ik ben zelfs al gebeld door een mevrouw uit Den HMg Z<- M M en wou even kwijt dat ze zo genoten had van mijn zoon Kijk, dat is schit terend. maar het moet niet te dol worden We genieten intens van tennis en van Jan in het bijzonder, maar de toestanden eromheen moe ten met alle aandacht op gaan eisen en de overhand krijgen Dat zal trouwens niet snel gebeuren Daar zijn we allemaal veel te nuchter

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13