In elk huis box voor klein chemisch afval DE TIJD, VAN TOEN 'Grote drie' weten schaars publiek niet te boeien VERKIEZINGEN ziekenhuizen 'Lage opkomst pakt in ons voordeel uit' DILETTANTENKUNST ISSSSi - CFO boos op KALLIGRAFIE: ECHTE NATIONALE PAGINA 10 MAANDAG 25 FEBRUARI 1991 Bloedeloos debat van lijsttrekkers PvdA, CDA en WD in Leiden de auto, als wij dat willen?" Hij kreeg geen van 'de grote drie' aan zijn zijde. Het openbaar vervoer kreeg van de lijsttrekkers brede steun. Een vrouw uit de zaal wilde ver volgens weten wat nu eigenlijk werd bedoeld met het Groene Hart. "Waar liggen die grenzen?" Van der Vlist: "Dat weten we ook niet pre cies. Daar doen we onderzoek naar". "O", sprak ze ongelovig. Jansen had het steeds maar weer over 'een samenhangend beleid, waarbij alle instrumenten moesten worden ingezet'. "De WD is geen voorstander van de technocratische instelling van de Rijksdienst". Maar wat hij daarmee bedoelde, werd die middag niet meer duidelijk. Toen Kroes de moeizame discussie be ëindigde, haalden de toehoorders opgelucht adem. gedaan door de in de Tussenbalans aangekondigde bezuinigingen. Het voorstel van het.kabinet om de ver vroegde uittreding voor de collec tieve sector tot en met 62 jaar gelei delijk om te zetten in deeltijd-vut is voor de CFO niet acceptabel. Hardrijder direct staande houden DEN HAAG/REGIO Op verschillende wegen in de pro vincie Zuid-Holland worden overtreders van de maximum snelheid vanaf vandaag zoveel mogelijk direct aangehouden en bekeurd. Dit gebeurt in het kader van een campagne die het Provinciaal Orgaan Ver keersveiligheid deze week start. De politie heeft zich bij deze campagne aangesloten en gaat alle mogelijke middelen op het gebied van de snel heidscontroles inzetten. Mr. P. van Vollenhoven, voorzitter van de Raad voor de Verkeersveiligheid, geeft woensdag het officiële start sein voor de campagne. De campagne is er met name op gericht snelheidsovertredin gen op 50 en 80 kilometer-per- uur-wegen aan te pakken. GPV/RPF rekent op trouwe aanhang DEN HAAG - Het woord van God is een richtsnoer in het leven. Dus ook in de politiek. Volgens GPV/RPF-lijsttrekker Hans Blokland (47) heeft die houding wel degelijk invloed bij principië le stellingname inzake natuur, milieu en ruimtelijke ordening. "Het is niet een-twee-drie in con crete gevallen te vertalen, maar wel degelijk aanwezig", aldus de in Capelle aan den IJssel woon achtige Blokland. De RPF en GPV zijn ook voor de komende statenverkiezingen op 6 maart een samenwerkings verband aangegaan. De partijen hebben een gecombineerde lijst sinds 1982. De partijen trokken de les uit de verkiezingen daarvoor, toen bleek dat zij van elkaar de kiezers wegtrokken en daardoor geen van beidë de kiesdrempel haalden. Blokland rekent erop de twee zetels die GPV/RPF de afgelopen statenperiode hadden, te kunnen vasthouden. "De verwachting is dat de opkomst op 6 maart laag zal zijn. Aangezien we altijd kun nen rekenen op een trouwe aan hang werkt een lage opkomst al tijd in het voordeel van ons", al dus Blokland, die vanaf 1982 sta tenlid is. Wel een duidelijk concreet punt, waarbij Blokland het woord van God wil laten uitkomen, is het opkomen voor de belangen van bij voorbeeld protestantse verzorgingstehuizen. De provin cie wil dat de zogeheten identi teitsgebonden instellingen een afspiegeling vormen van de sa menleving. Vijftig procent niet gelovigen betekent daarom dat de helft van de instellingen ook neutraal moet zijn. "Wij vinden", aldus Blokland, "dat de burgers zelf mogen kiezen waar ze naar toe gaan. Je ziet dat protestants- christelijke tehuizen vaak enor me wachtlijsten hebben, niet in de laatste plaats omdat deze zo goed staan aangeschreven De relatie tussen de bijbel en andere onderwerpen zoals de ruimtelijk ordening en de verste- delijking van Zuid-Holland, is minder duidelijk aan te geven. Zo vindt GPV/RPF dat de Leidse re gio de eigen woningzoekende moet opvangen. Dat de groei uit eindelijk ook in de Bollenstreek terecht komt wijst Blokland af. Hierdoor zouden de bollenge- meenten voor hun eigen inwo ners minder kunnen bouwen, stelt GPV/RPF, die in die streek traditioneel veel kiezers heeft. De bebouwing van de Boterhuispol- der vindt Blokland vervelend, maar toch beter dan een verstede lijking van de Bollenstreek zoals bij voorbeeld Groen Links dat wil. Volgens Blokland hoeft de groei van de glastuinbouw niet per se in Zuid-Holland terecht te komen. Dat bedrijven erover den ken om naar het noorden van het land te verhuizen kan de lijstrek ker zeer wel ondersteunen. Maar een geforceerd vertrek van de glastuinbouw is voor Blokland uit den boze. "We hebben aan de verplichte verhuisoperaties van de PTT en ABP gezien dat dat een heiloze weg is". Voor Blokland hoeft de provin cie nog niet op stel en sprong op gedoekt te worden. Hij vindt een grote Randstadprovincie nog lang niet aan de orde. Door zo'n schaalvergroting kan het bestuur wel eens te ver van de burger af komen te staan. en 1 conditieglas met 1 deksel door Crama geschreeven ver keert om van binnen te leesen 'Le Vin est Mogueur', op 't decksel 'Fide sed cui Vide'. Wie was deze Crama? Drie dragers van die naam ko men in aanmerking als glasgra veur, namelijk Frangois, Abraham en Elizabeth Crama. Francois werd op 18 januari 1637 in de Waalse Kerk gedoopt als zoon van Francois Crama en Eli sabeth Potheuck. Hij was school meester, schrijfmeester aan de Latijnse School, catechiseer meester in de Waalse en voorlezer in de Marekerk. Op 5 februari 1664 trouwde hij met Jeanne Bon te, eveneens afkomstig uit een Waalse familie. Het echtpaar kreeg elf kinderen, van wie er twee al na een maand overleden. Abraham werd 17 maart 1670 geboren, zijn zuster Elizabeth 20 oktober 1672. Van haar weten we dat ze schooljuffrouw en kalligra- fe is geweest, onder andere door een gedicht van Govert Bidloo uit 1710. Govert Bidloo, geboren op 21 maart 1649 in Amsterdam, was van 1694 tot zijn dood in 1713 hoogleraar in de geneeskunde aan de Leidse Universiteit. Daar naast was hij chirurgijn en zelfs lijfarts van stadhouder Willem III, schrijver en dichter. Als dank voor de lessen aan zijn kleinkind bewezen wijdt hij aan haar het gedicht 'Aan Elizabeth Crama, Kunstigste Schrijfmees- teres van deeze Eeuw'. Dit boek is dus kennelijk door de schooljuffrouw Crama aan een van haar ijverigste en deugd zaamste leerlingen geschonken, overigens in het jaar van haar overlijden. Zij- werd in november 1721 in de Vrouwekerk begraven. Haar vader was haar drie jaar eer der voorgegaan. Ook hij vond zijn graf in de Vrouwekerk. Van haar broer Abraham weten we dat hij van 1670 tot 1697 leefde. Een blauwe gekalligrafeerde fles, gesigneerd A. Crama 1692 en aan wezig in het British Museum, wordt aan hem toegeschreven. Het glaswerk met de signatuur Crama in de verzameling van Allard de la Court en een groene het Haags Gemeente- i wordt aan Elizabeth toe geschreven, maar het is waar schijnlijker dat ze van de hand van de vader zijn. Bij nadere be studering van de lichtgroene roe mer met braamnoppen in Den Haag blijkt deze gesigneerd te zijn f.Cram en Crama 78. Als 78 duidt op de datering 1678 kan dit glas niet door Elizabeth gemaakt zijn, aangezien zij in dat jaar pas zes jaar oud was. Waar schijnlijker is het dat het getal 78 duidt op een leeftijd en dan kan slechts Francois bedoeld zijn, omdat zowel Abraham als Eliza beth deze leeftijd nooit bereikt hebben. De Haagse roemer moet dan gedateerd worden op 1715, wat heel goed overeenkomt met het opschrift op een bokaal in de collectie Vecht, dat luidt: 'Crama ILEIDSE KRONIEK OVER /MENSEN EN GEDANE ZAKEN Prijsboek De Lakenhalbibliotheek bezit een Prijsboek met in Duits, Frans en Engels geschreven bladzijden van David Roelands. Voorin is de eerste bladzijde geschreven door Elizabeth Crama. De tekst luidt: Die 't meest in Neerstighz en deugd heeft uytgeblonken. Die werd tot roem en eer, met dit Prysboek beschonken door Eliza beth Crama, 1721. Fecit Aetatis 80', waardoor dit glas uit 1717 moet stammen. Govert Bidloo maakt in zijn ge dicht geen enkele toespeling op glazen, maar noemt slechts pen nen en veren. Waarschijnlijk is Elizabeth Crama geen glasgra veur geweest en moeten we haar alleen bewonderen als 'Meest'res der Penne, de kunstigste Schrijf- meesteres'. INGRID MOERMAN - Men schrijft aan de „N.R.C.": Naar aanleiding van een be sluit, in het vorige jaar genomen door de kerkvoogdij der Ned. herv. gem. te Leimuiden, waar bij de jaarwedde van de te be roepen predikant van 1500 tot f 1050 werd teruggebrachtis door het classicaal bestuur van Leiden dezer dagen een brief tot voornoemd college gericht, hou dende het verzoek, dat die jaar wedde weer verhoogd zou wor den. Zonder dat zou het wel niet waarschijnlijk zijn, dat de zoo jammerlijk verdeelde Ned. Herv. gemeente van Leimuiden weer een eigen herder en leeraar kreeg. Dat verzoek nu is door de kerkvoogdij in behandeling ge nomen, maar gewezen van de hand - althans voor den eerstko- menden tijd - aangezien de fi nanciën der gemeente in schra len toestand verkeeren. Mocht hierin echter later eens een gun stige keer komen, dan zal de kerkvoogdij zeker wel niet onge zind blijken, dergelijk verzoek nogmaals in overweging te ne- Vijfentwintig jaar geleden: - „Ik kon en tientje meer gaan verdienen en dan ben ik dat voor mijn huishouden verplicht dat te doen", sprak een 31-jarige bouwvakarbeider braaf voor de Haagse poltierechter. Deze zou slechts matig enthousiast zijn over de zorgzaamheid van ver dachte. „Alles goed en wel, maar het gaat niet aan om dan zonder meer je werkgever in de steek te laten", zo verweet de rechter. Veronderstel dat iedereen zo ging doen, dan werd het hele maal een janboel." En de bouw vakarbeider had zijn werk in derdaad zonder meer in de steek gelaten, had dus geen vergun ning aangevraagd. „Er zijn rechten, maar ook plichten", stelde de officier van Justitie vast. „Wanneer u onbillijk door uw baas wordt ontslagen, dan neemt u dat ook niet en moet de baas terecht staan." De officier eiste een boete van f 100. LEIDEN - Het echte leven leek za- terdagmiddag ver af te staan van de drie heren die in een achterafzaaltje aan de Nieuwe Rijn in Leiden met elkaar in de clinch gingen over het milieu. De 'grote drie' van de pro vinciale verkiezingen in Zuid-Hol land. de lijsttrekkers Hans van der Vlist (PvdA), Huub van der Meer i (CDA) en Ted Jansen (WD) von- den het tijd worden om de onderlin- J ge partijverschillen te benadrukken in een debat. De heren, die elkaar j als gedeputeerden al elke dag in het - Provinciehuis tegenkomen, hadden nu het bovenzaaltje van café Dej J Koornbrug uitgekozen voor een on- derlinge babbel. Alle kiezers uit het Zuidhollandse waren uitgenodigd; er bij aanwezig te zijn. De belang-, stelling was nihil, de discussie was- i al snel dood gebloed. Het milieu, dat vinden veel men- J sen belangrijk, maar die verkiezin- I gen, ach, wat moet je daar nu mee. Buiten verdrongen de Leidenaren zich voor de marktkramen aan de Nieuwe Rijn. binnen was het rustig, J erg rustig. Van der Vlist mocht de spits afbij- moeten worden vertaald", luidde de,hu w®'Jn. °e, en 5et.C? u z„n bepaald niet heldere verkie- zaten wat dat betreft weer du,dehjk helemaal zingstaal, maar duidelijk was wel pp eénlijn Als het boerenbedrijf te ™aTteknTnen was dat milieu bij de sociaal-democra- l'jden heeft van milieubeleid, dan ten hoog in het vaandel staat. moet hen de hand boven het hoofd worden gehouden. "Je kan niet zo- De CDA'er Van der Meer sprak maar die boeren duperen. Als het blonken niet uit heel andere taal. "Het CDA vindt niet anders kan, moeten ze in elk ge- I een sterke economie noodzakelijk val schadeloos worden gesteld", al- voor milieubeleid". Daar kon de dus Van der Meer die Jansen WD zich wel met het bedrijfsleven moeten we koos ondubbelzinnig voor het ontweek de directe vragen wat aan het milieu doen, als daar milieu. J tenminste een draagvlak voor is. De discussie verwaterde. De par- Maar we moeten niet alles vandaag tijbonzen gingen niet zozeer met el j al willen", zei de liberale Jansen. Een concreet voorbeeld alstu ro blieft, verzocht gespreksleider Jack op het publiek richtend. Maar dat i Olivier en CDA'e publiek haakte snel af. Groepjes de zaal. Op verzoek van Kroes, die mensen aan tafel vonden elkaar het publiek een 'beetje passief veel interessanter dan die warrige vond. Een oudere heer sprak zijn politici. "Laat u die moeilijke woor- verontwaardiging uit over het den achterwege", sprak Kroes steeds maar duurder worden van de streng, toen er op een gegeven mo- auto. "Waarom mogen wij niet met touw meer aan Inderdaad, de gedeputeerden t in helderheid. Waar die duidelijke partijstand punten, waar bleven de keuzes, de meningsverschillen, waar was die nden. "In overleg zijn zijde vond. Alleen Van der Vlist prikkelende discussie? Het drietal rijsseN - De werkgevers i kaar in gesprek, nee, ze praatten lijk nog steeds niet op langs elkaar heen, hoopvol de ogen moesten gaan stemmen op 6 maart. ziekenhuiswezen zijn er als de kip pen bij om bezuinigingen door te voeren, maar hebben nog steeds ten, wisten twijfelaars waarschijn- zicht op de werkdruk en het e*ooAc M,ot fl§ fififi nn ziekteverzuim. Ook de besteding Twee keer kwam e LEIDEN/REGIO - De inzameling van klein chemisch afval in Leiden en acht regio-ge meenten wordt verbetèrd. Elk huishouden krijgt een box waarin klein chemisch afval kan worden opgeborgen. Er wordt een tweede chemokar aangeschaft die samen met de reeds aanwezige veel vaker gaat rijden. Bovendien wordt de middenstand opgewekt wat en- i thousiaster mee te werken aan het inzamelen van chemisch afval. ;De negen gemeenten, aangeslo- chemisch afval ter verwerking wor- 100 procent van het kca ingeza- ten bij de Gemeenschappelijke den aangeboden. De prijs voor het meld) Leiden bijna een miljoen gul- l^u Vuilverwerking Leiden, krijgen verwerken van een kilo kca stijgt den kwijt is aan inzamelen en 5er- v?™iiddag bezorgd dat de tijdens de vergadering van het al- n°8 steeds. Grove schattingen wij- werken van het klein chemisch af- dat in het uiterste geval (dus val. .e. het geld voor verlichting v reactie uit wegruk iaat veel te wensen over. Deze kritiek uitte CFO-bestuur- der H. Stapel vanmiddag in Rijssen op de manifestatie 'Stap in de we reld van de gezondheidszorg'. "Als de werknemers massaal de straat op gaan omdat de werkdruk ons tot aan de lippen staat, dan moeten de werkgevers nog gaan nadenken over de aard en de omvang van het probleem", aldus Stapel. Onder druk van de acties kwam 100 mil joen gulden voor 1990 beschikbaar voor verlichting van de werkdruk ('meer handen aan het bed'). De werkgeversorganisatie NZR rap porteert binnenkort over de beste ding van dit geld. Volgens Stapel wordt het werk druk-geld lang niet altijd juist be steed. "Regelmatig vernemen wij dat directies daar andere gaten mee vullen, apparatuur aanschaffen of eigen prioriteiten realiseren." De CFO vindt dergelijke praktijken on aanvaardbaar. CFO-voorzitter L. Poell toonde gemeen bestuur op 4 maart de voorstellen ter verbetering van de inzameling van klein chemisch J afval (kca) voorgelegd. Het doel is om te proberen uiteindelijk al het klein chemisch afval apart in te 't zamelen. Het afval veroorzaakt schade aan het milieu als het niet goed wordt verwerkt en boven dien biedt verwerking het voor deel dat er grondstoffen worden uitgespaard. Al het chemisch afval inzamelen is, zo blijkt uit onderzoeken van onder anderen de provincie, alleen moge- riijk als er naast een mogelijkheid 1 om het afval bij een chemokar af te jgeven, de burgers-de kans krijgen j het afval thuis goed te bewaren. De I Gevulei wil een tweede chemokar 1 aanschaffen zodat de twee samen 1 door alle straten van de betrokken gemeenten kunnen gaan rijden. Het is de bedoeling vier keer per jaar -zo'n rondrit te maken. Eveneens is uit onderzoek geble ken dat het haalsysteem moet wor gden gecombineerd met een breng- systeem. Burgers moeten ook bij de - middenstand en de gemeentewerf hun klein chemisch afval kwijt kun- *nen. Voor de werkenden die niet op tijd thuis zijn. moeten in de avondu ren en op zaterdag brengpunten -(zoals een gemeentewerf) open zijn. Box Klein chemisch afval (van verfres- ten tot batterijen en van make-up itot medicijnen) komt geleidelijk en met kleine hoeveelheden tegelijk 'vrij in het huishouden. Om de be reidheid mee te werken aan het haal/brengsysteem te vergroten, moet het de burgers makkelijk wor- ',den gemaakt de spullen veilig en ^eenvoudig op te slaan. De Gevulei .wil in alle gemeenten kca-boxen uitzetten. Het is de bedoeling in september al met de uitgebreide inzameling, 'inclusief het uitzetten van boxen, een begin te maken. De kosten die ,ermce gemoeid zijn, komen voor een belangrijk deel voor rekening van de gemeenten zelf. De Gevulei denkt 200.000 gulden duurder uit te zijn (er wordt nu 125.000 gulden aan inzameling van klein chemisch af val gespendeerd). Voor gemeenten is de kostenstijgingen groter. Niet alleen moeten de boxen worden aangeschaft en uitgezet, ook is er •meer personeel nodig. Bovendien zal er, als de actie slaagt, meer klein DE Lakenhal bezit een mooie col lectie drinkglazen en bokalen, die haar ontstaan voor een belangrijk deel dankt aan Leidse colleges, zoals de regenten van verschillen de gasthuizen en de vrienden kring van schout, schepenen en griffier. Daarnaast was van groot belang het legaat van dr. W. Pley- te, voormalig lid van de museum commissie. uit 1903. Het museum kreeg toen door Willem van Heemskerck met prachtige krul letters versierde glazen in zijn be zit. Willem van Heemskerck werd op 16 januari 1613 in Leiden gebo ren als zoon van Jacob Willemsz. van Heemskerck en Trijntje Jans- dr. Verbeecq. Op 13 augustus 1636 deed hij zijn gildeproef bij het droogscheerdersgilde en ging in datzelfde jaar als lakenreder een compagnonschap aan met zijn stiefvader Joost van Sand- weg, waardoor hij zijn vaderlijk erfdeel verspeelde en in 1641 fail liet ging. In 1645 werd hij deken van het droogscheerdersgilde en in 1668 en 1669 was hij hoofdman. Daarnaast schreef hij gedich ten en toneelstukken. Als kalli graaf was hij een typisch beoefe naar van deze 'echte nationale di lettantenkunst' en daarmee een opvolger van Anna Roemer Vis- scher, Maria Tesselschade en An na Maria van Schuurman, die be halve de knipkunst en de kalligra fie ook het glasgraveren als tijd verdrijf beoefenden. Het vroegste glas van Heems- kereks hand in de Lakenhal da teert van 1648, het laatste is uit 1690 - een bokaal die hij op 77-jari- ge leeftijd graveerde, met de tekst: 'Natuyr stelt maet'. In de verzameling van de rijke lakenfabrikant Allard de la Court, die in 1724 het kapitale pand Ra penburg 6 kocht, bevonden zich schilderijen, prenten, tekenin gen, beelden, porselein, beelden en glazen. Van Willem van Heemskerck bezat De la Court vier glazen, twee baKjes en twee kopjes, alle kunstig gekalligra feerd. Opvallend was het grote aantal glazen, gesigneerd 'Petiet'. Schrijfmeester Mathieu Petit was schrijfmeester in Leiden, waar hij een Franse kostschool leidde en bij zün hu- Glas, gegraveerd door Willem van Heemskerck. welijk in 1681 aan de Langebrug woonde. Kort na 1696 verhuisde hij naar Arnhem, waar hij ook weer een Franse school hield en in 1721 overleed. Ook andere Leidse schrijfmeesters hielden zich met het graveren van glazen bezig. Zo kennen uit de collectie van Allard de la Court, de naam 'Crama'. Vermeld worden: 1 groene roemer in de ronte, door Crama opgeschree- ven 'Maatig in Vreugd Gestaadig in Deugd'; 1 groene fles daarop in de ronte geschreeven 'Te Veel of Vol maakt Sot of Dol' door Crama

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 10