Lubbers: ultimatum Amerika is redelijk 'Belasting op koophuis heel normaal Volgende week zijn we stapel gek. Lof voor project van AZL met aambeeld-prothesen Start met basisvorming dit jaar niet haalbaar Getuigen moeten confrontatie met IRA-verdachten aangaan HEMA 19 ZATERDAG 23 FEBRUARI 1991 'Landoorlog als Irak zich vandaag niet terugtrekt' DEN HAAG (GPD) Premier Lubbers vindt het ultimatum dat de Amerikaanse presi dent Bush aan Irak heeft gesteld "alleszins redelijk". Beginnen de Irakezen vandaag niet met de terugtrekking en blijft een officiële verklaring van de Iraakse autoriteiten daarover uit, dan is een land-offensief volgens Lubbers onvermijdelijk. UTRECHT (ANP) - Een commissie van de Gezondheidsraad is zeer en thousiast over een project met mid denoor-prothesen in het Acade misch Ziekenhuis Leiden. Met de in het AZL ontwikkelde technieken kan volgens haar veel "gezond heidswinst" worden behaald. De commissie heeft gisteren aan de bewindslieden van welzijn, volksgezondheid en cultuur een ad- een vrijwel normaal gehoor. Gelijk- ruim 85 procent van de patiënten tot al worden nagevolgd in de Verenig- De premier vindt de opstelling van Bush "in lijn met de resoluties van dan niet belaagd voelen" door mo gelijke bombardementen door de Veiligheidsraad": over de terug- vliegtuigen van de internationale trekking kan geen twijfel zijn. Dat coalitie. moet gebeuren, anders is escalatie De premier zei door Bush niet te- van het conflict een feit, aldus de voren geraadpleegd te zijn over de Kuwayt. „De patiënt is misschien gered, maar het kankergezwel is niet verwijderd". vies uitgebracht over achttien pro jecten op het gebied van de ontwik kelingsgeneeskunde die sinds 1986 door WVC zijn gesubsidieerd. Een ervan was de ontwikkeling van uit kunststof (hydroxyapatiet) vervaardigde middenoor-implanta ten en - vooral - de toepassing ervan bij defecten die een gevolg zijn van chronische middenoorontsteking. Er zijn er in Leiden enkele honder den geïmplanteerd. Ze bleken veel minder vaak te worden uitgestoten dan prothesen van donorbot of an dere materialen. tijdige vervanging van aambeeld e stijgbeugel levert voor 75 procent hebben an de patiënten een aanzienlijk hoorherstel op. Volgens de onderzoekers heeft de toepassing van hydroxyapatiet ook een reconstructie van de gehele ge- hoorgangwand binnen het bereik van de mogelijkheden gebracht. De ontwikkeling van het totale "kunst- middenoor" is nog in een experi menteel stadium. veertig publikaties verzorgd in toonaangevende weten- Twente. daarvan is. bij de behandeling van botkanker amputatie te voorkomen zonder dat dit het resultaat van de therapie aantast. De commissie noemt de resulta ten veelbelovend. In het AZG krijgt bijna de helft van de patiënten met bottumoren met succes de sparen de behandeling in plaats van de ge bruikelijke amputatie. De commis sie uit ook waardering voor de ge slaagde samenwerking tussen het AZG en de Technische Universiteit schappelijke tijdschriften. In Nederland worden jaarlijks minstens 8.000 operaties uitgevoerd om de gevolgen van chronische middenoorontsteking te behande len. De commissie zegt dat toepas sing van de Leidse prothesen en re constructietechnieken bij een aan zienlijk deel van hen kan leiden tot een verbetering van het gehoor. minder te spreken over een erkmgsproject van vier academische ziekenhuizen (Gro ningen. Leiden, Utrecht en VU Am sterdam) met MRI-scanners (mag netische resonantie beeldvorming). Volgens haar is er bij dit onderzoek wel sprake van een zekere taakafba kening. maar hoegenaamd niet van samenwerking. De onderzoeksvra- Implantatie v aambeeld- ontwikkelde technieken internatio- Ze laat zich ook positief uit over gen zijn slechts gedeeltelijk beant- de ontwikkeling van botvervangen- de prothesen in het Academisch minister-president. Lubbers noemde het "begrijpe lijk" dat vooral in Israël met lede ogen wordt gekeken naar de laatste inhoud van diens korte verklaring van gisteren. Lubbers wist ook niet zeker of de ministers van buiten landse zaken en defensie van de ontwikkelingen op het diplomatie- Westeuropese Unie, gisteren bijeen ke front. Met de aanvulling van in Parijs, door de Verenigde Staten Bush op de Sovjet-voorstellen om tevoren op de hoogte zijn gesteld tot een vreedzame beëindiging van van de speech, de Golfoorlog te komen, is nog geen De Tweede-Kamerfracties van einde gemaakt aan de macht van CDA en PvdA lieten gisteren weten Irak in het gebied, beaamde Lub bers gisteren na afloop i kelijkse kabinetsberaad. Als Irak vandaag een begin maakt met de ontruiming van Kuwayt, "dan is er een restant, een stuk be zorgdheid over", aldus Lubbers. Behalve op het wapenpotentieel van Irak doelde de premier ook op de Iraakse leider Hussein, volgens Lubbers "een man die op macht uit is". De premier wilde echter niet speculeren over een mogelijke ont wapening van Irak. het stellen van een ultimatum "ge- het we- past" te achten. Een CDA-woord- voerder verklaarde wel zorgelijk te zijn over de tactiek van de ver schroeide aarde, die Irak volgens Bush in Kuwayt toepast. De PvdA hoopt dat de Sovjetunie betrokken blijft bij de ontwikkelingen, omdat het immers president Gorbatsjov was die een diplomatieke door braak lijkt te hebben bewerkstel ligd. WD-fractievoorzitter Bolkestein verklaarde gisteren in een toe- "Het lijkt mij prima dat de terug- spraak tot de Organisatie van Vrou- trekking vergezeld gaat door een verklaring van Saddam Hussein". Volgens Lubbers zullen de terug trekkende Iraakse troepen "zich wen in de WD in Lunteren, te ver wachten dat „de persoonlijke macht" van Saddam Hussein intact zal blijven, ook na terugtrekking uit DEN HAAG (ANP) - De start van de basisvorming op 1 augustus van dit jaar is niet haalbaar. De periode van voorbereiding op de invoering van dit pakket van veertien gemeen schappelijke vakken in de eerste twee, driejaar van mavo, havo, vwo en lbo moet daarom worden ver- lengd. Dit schrijft de Onderwijs raad, het hoogste adviescollege van Looneis Drie samenwerkende bonden in de gezondheidszorg hebben een eisen pakket opgesteld voor de komende cao-onderhandelingen in het zie kenhuiswezen. AbvaKabo (FNV), CFO (CNV) en FHZ (organisatie van hogere functionarissen) willen een algemene loonsverhoging van vier procent. De twee andere organisa ties, NMV en WIO, zijn nog bezig met de opstelling van hun verlan gens. De onderhandelingen starten 10 april. Spaarplan Het plan van premier Lubbers om mensen voordelig bij de staat te la ten sparen, is in strijd met EG-re- gels. Binnen de Europese Gemeen schap bestaat een vrije markt voor kapitaal, goederen en diensten, verzet daartegen bij de Tweede Ka- -- 6 ™er-fractie van het CDA. de regering op onderwijsgebied, in een nog niet gepubliceerd advies aan staatsecretaris Wallage (onder wijs). De start van de invoering van de basisvorming op 1 augustus is al leen mogelijk als de benodigde wetswijzigingen op 1 april in het Staatsblad staan, schrijft de Onder wijsraad. Ook de relevante algeme ne maatregelen van bestuur, de kerndoelen (die zullen aangeven wat de leerlingen in de nieuwe on derwijsopzet moeten kennen en kunnen) en de na- en omscholings programma's voor de leraren moe ten dan zijn vastgesteld. De raad noemt "uitermate twijfel achtig" dat Wallage dit alles in min der dan twee maanden (het advies is van 8 februari) zal weten te realise ren. Blijft de bewindsman vasthou den aan de datum van 1 augustus, dan bewijst hij de uiteindelijke in voering van de basisvorming een slechte dienst "met alle nadelige ge volgen van dien voor de motivatie van de leerkrachten en het elan van het vernieuwingsproces", aldus de raad. Staatssecretaris Wallage heeft de invoering van de basisvorming ver deeld in twee perioden: een startfa se (het schooljaar 1991-1992), die aanvangt op 1 augustus, en de in voeringsfase die een jaar later be gint. Tot dusverre hield de PvdA- bewindsman hardnekkig vast aan de start van de eerste periode per 1 augustus, dit ondanks een groeiend prothese leidt op het ogenblik bij naai erkenning hebben gekregen en Ziekenhuis Groningen. Het doel sche waarde van MRI niet mogelijk. en Wildenrath in Duitsland. De overval in Munster mislukte, maar in Wildenrath werden een Britse korporaal en zijn zes maanden oude dochtertje doodgeschoten. Tijdens de rechtszitting werd ook bekend dat de Belgische politie vo- BREDA - In Breda is gisteren de grootste vrouwengevangenis van Neder- Het in dat depot gevonden auto- land 'geopend'. Er kunnen 110 gedetineerden worden ondergebracht. De matische geweer is niet alleen ge bruikt bij de aanslag in Roermond, maar ook bij aanslagen in Munster ROERMOND (ANP/AP) - De vier IRA-verdachten mogen van de rechtbank in Roermond volgende week aanwezig zijn bij het verhoor van vier kroongetuigen. Recht bankpresident mr. E. Bakermans bepaalde dit gisteren. Eerder had officier van justitie mr. J. Laumen de rechtbank ge vraagd om de verdachten uit de zit tingszaal te verwijderen als de ge tuigen worden gehoord, omdat van hun aanwezigheid een grote bedrei ging zou uitgaan. De verdediging was het er niet mee eens en had de rechtbank gevraagd niet op de eis van de officier in te gaan. Volgens de rechtbank is tot op dit moment niet gebleken dat er sprake is van een objectieve bedreiging. Gisteren werd duidelijk dat bij de aanslag op de Australische toeris ten Melrose en Panapoulos op 27 mei vorig jaar in Roermond tenmin ste 21 keer is geschoten. Achttien keer met een automatisch geweer en drie keer met een revolver. Tij dens de derde procesdag werd met name ingegaan op de resultaten van De Nederlandse studente die zegt te diverse technische onderzoeken. zijn gevraagd Britse militairen te Op tal van plaatsen zijn vingeraf- helpen doden, heeft in een gisteren drukken gevonden van de vier IRA- voorgelezen getuigenis verklaard verdachten Hughes, Harte. Hick en dat de IRA-verdachten haar hebben Maguire. Uit niets is echter geble- gedreigd te vermoorden als zij enige ken dat er vingerafdrukken zijn informatie over hen zou vrijgeven, aangetroffen op de wapens die bij de aanslag zijn gebruikt. Die wa- Volgens de getuigenis werd de 19- pens, het automatische geweer en jarige vrouw bedreigd door een van de revolver, zijn later teruggevon- de IRA-leden, waarmee zij een rela- hacj aangeknoopt. "Hij dreigde me te vermoorden als ik ooit iets over hem of de IRA zou vertellen", stond in de verklaring. De betref fende man, ene Conlin, is voort vluchtig. Hij hield zich bezig met de voorbereiding van de aanslag. Conlin zou de studente gevraagd hebben een Britse soldaat mee te lokken naar een steeg in de buurt, waar hij vervolgens neergeschoten zou worden door een IRA-lid. Con lin zou haar ook gevraagd hebben een bom achter te laten in het King rig jaar een zware semtexbom heeft George cafe in Roermond, waar gevonden in het bos waar drie van veel Britse soldaten komen die de vier IRA-verdachten schietoefe- vlakbij in Duitsland gelegerd zijn. ningen hielden. De kant en klare bom, die 1,53 kilo semtex bevatte, De studente verklaarde in haar was verstopt bij de plaats waar Sean getuigenis dat zij beide verzoeken Hick, Gerard Harte en Donna Ma- had geweigerd, maar zij gaf toe dat guire hun schotvaardigheid oefen- zij een flat had gehuurd in Den den. Op dezelfde lokatie werd nog Haag, die moest dienen als schuil- 800 gram semtex aangetroffen, plaats voor de IRA-leden na de aan slag op de Australische toeristen. "Ik denk dat de IRA-mensen die ik krachtigste explosieven. Een paar heb ontmoet mij misbruikt heb- ons semtex was destijds genoeg om ben", stond in haar verklaring, vlucht 103 van PanAm op te blazen boven het Schotse Lockerbie. Het materiaal is ben favoriet wapen van het IRA. Studente Het is nog niet duidelijk of een aanklacht zal worden ingediend te gen de studente wegens medeplich tigheid. ADVERTENTIE Concurrentievervalsing is niet toe gestaan. Daarvan is sprake als het idee van Lubbers zou worden uitge voerd. Dit zegt prof. mr. drs. P.W.C. Akkermans, hoogleraar staats- en bestuursrecht aan de Rotterdamse Erasmus Universiteit. Ontsnapping DEN HAAG (GPD)- Het Genees middelenvergoedingssysteem (GVS) kan niet per 1 april in wer king treden. Dit heeft staatssecre taris Simons (volksgezondheid) gisteren de Tweede Kamer mee gedeeld. Als nieuwe datum noemt hij nu 1 juli en daarmee blijken geplande bezuinigingen van zeker 100 miljoen gulden voor dit jaar niet te worden ge haald. Reden van het uitstel is dat de speciale commissie van de Zie kenfondsraad niet eerder dan 1 april met haar beoordeling van medicijnen gereed is. Simons is nu ongeveer een jaar bezig het GVS in te voeren. Hij heeft dit stelsel opgezet om op de geneesmiddelenkosten te bespa ren. Vorig jaar voorjaar gelastte hij een net ingevoerde vrijwillige Invoering van medicijnen plan wordt uitgesteld prijzenafspraak af. In plaats van een kostenstijging van tussen de 9 en de 12 procent per jaar wil de bewindsman naar een groei van maximaal 4 procent. Vorig jaar verwachtte hij met de invoering van het systeem tot 1994 een be drag van tussen de 700 miljoen gulden en één miljard te bespa ren. Het GVS houdt in dat alle me dicijnen in groepen zijn inge deeld die ongeveer dezelfde wer king hebben. Per groep wordt een gemiddelde prijs vastgesteld. Deze limiet wordt dan vergoed voor ziekenfondsverzekerden en voor 65-plussers met een stan daardpakketpolis. Wie een mid del krijgt voorgeschreven dat duurder is zou moeten bijbetalen. Het is juist deze bijbetaling waarvoor patiëntenorganisaties vrezen. Mede om die reden heb ben ze bij de Europese Commis sie in Brussel een klacht tegen het ministerie van WVC ingediend. De Reumapatientenbond bij voorbeeld vreest dat patiënten in hun keuzevrijheid zullen worden beperkt. Arts niet vervolgd AMSTERDAM (ANP) - De arts in opleiding van het Academisch Me disch Centrum (AMC) in Amster dam die door een fout een 60-jarige man besmette met het aids-virus, zal niet strafrechtelijk worden ver volgd. Dit heeft de Amsterdamse persofficier van justitie mr. L. de Wit gisteren meegedeeld. Volgens het openbaar ministerie is "de fout van de arts voor een deel het gevolg van bepaalde tekortkomingen in de organisatie. Het gaat dan om de wij ze waarop patiënten op de betref fende afdeling worden geprikt. Ver schillende patiënten liggen door el kaar heen. Het "prik-protocol" had wat strakker kunnen zijn", aldus de persofficier. Huis van Bewaring De Koepel. De DEN HAAG Is het eerlijk dat ei- man zat in voorlopige hechtenis we gens het bezit van 22 kilo cocaïne. Hij is naar alle waarschijnlijkheid zomaar De Koepel uitgewandeld. De gevangene kreeg rond drie i genaar/bewoners belasting moeten betalen over hun eigen huis? "Ja", luidt het stellige antwoord van de Delftse econoom Conijn. "Een ei genaar/bewoner doet een investe- middags in het Huis van Bewaring ring en dat levert hem een 'inko- bezoek. Vermoedelijk is de man daarna in gezelschap van het be zoek vertrokken. De vermissing werd pas rond zes uur bij het uitde- zichzelf huur uitspaart". En over die men' op in de vorm van woonge not". Ofwel: de eigenaar/bewoner doet een belegging waarmee hij len van het eten opgemerkt. Marechaussees De Nederlandse regering zendt vol gende maand een detachement van twintig marechaussees naar het An tilliaanse eiland St.Maarten. De mi litairen zullen speciale bijstand ver lenen aan justitie voor drugs- en fraude-onderzoeken. De laatste ja ren heeft St. Maarten zich ontwik keld tot een doorvoercentrum van drugs vanuit Colombia naar de Ver enigde Staten en Europa. Daarnaast worden er via banken drugsgelden witgewassen. Pil Het gebruik van de anticonceptiepil lijkt een risicofactor voor het optre den van chlamidia-infecties. Artsen van de afdeling huid- en geslachts ziekten van het Academisch Zie kenhuis Groningen schrijven dit in het Nederlands Tijdschrift voor Ge neeskunde. Zij hebben een onder zoek gedaan waarbij 217 bezoek sters van de polikliniek voor ge slachtsziekten waren betrokken. Bij bijna een derde van deze vrou wen werd de infectie aangetoond. Voor vrouwen die de pil gebruikten was het percentage 44, voor vrou wen die de pil niet slikten 23. 'huurwaarde' moet belasting wor den betaald. De belangenvereniging Eigen Huis is evenmin op voorhand tegen een huurbelasting voor huiseigena ren. Want voor een deel is de aan koop van een eigen huis een beleg ging. En over beleggingen moet be lasting worden betaald. Wel is Ei gen Huis boos dat de politiek het huurwaardeforfait als een 'melk koe' gebruikt. De term huurwaarde stamt uit de vorige eeuw en wordt in heel Euro pa gebruikt. Maar Nederland is een van de weinige landen waar eigena ren (nog steeds) fiscaal worden aan geslagen voor de huurwaarde van hun huis. Conijn: "Waar het huur waardeforfait is afgeschaft, gebeur de dat uitdrukkelijk als fiscale tege moetkoming aan eigenaar/bewo- een percentage 'eigen-woningbezit' 'Een koopwoning is een belegging waarmee de koper zichzelf huur uitspaart De Tweede Kamer wilde de kool ners. Ook daar wordt het dus als dat tegen de 45 procent loopt, is het en de geit sparen en bedacht het 'normaal'gezien dat je belasting be- aanschrijven van huiseigenaren volgende compromis de aankoop je eigen huis en als een heel wat profijtelijker. taalt i 'gunst' wanneer de heffing achter wege blijft". Toch blijft het vreemd dat de eigenaar van een caravan of een ple zierjacht geen belasting betaalt over de 'huurwaarde' van zijn bezit, en een huiseigenaar wel. Dat komt na tuurlijk omdat het opsporen, aan schrijven en controleren van een handjevol plezierjacht-eigenaren meer geld kost dan het oplevert. Bij 100 procent werd. Kortom, het deel van de woning waarover huurbelas ting moest worden betaald, ging van een huis is voor 80 procent een sluipenderwijs omhoog. En ook het -p, i besteding en voor 20 procent een .r IGZlCrj^Cnt, belegging. Over het beleggingsdeel Toch adviseerde een gezaghebben- van 20 procent moet huurbelasting de commissie onder aanvoering van worden betaald, besloot een kamer- huis rond de anderhalve ton ieder jaar f 1650 bij zijn belastbaar inko- percentage ging omhoog van 1 pro cent naar 1,8 procent. Anno 1991 moet een eigenaar vi baron Van Lawick hét parlement meerderheid medio jaren '70 het huurwaarde forfait af te schaffen. Van Lawick vond de aankoop van een huis, net adjuct-directeur van de Vereniging Wat er vervolgens gebeurde laat men optellen. Door de tussenbalans zich raden, snuift Frank van Loon, wordt dat bijna f 2800 in 1994. In als de aankoop van een plezierjacht, een besteding. En over bestedingen werd iedere drie a vier jaar opge- harde guldens schiet hij/zij er dus Eigen Huis. Het beleggingsaandeel ruim 500 gulden per jaar bij in. Ver betaal je geen belasting. gelijkingen met de huursector gaan schroefd, totdat het in 1989 bijna bijna altijd mank. In het eerste jaar dat een extra huurverhoging van 2.5 procent (in totaal 5,5 procent) van kracht wordt, wordt de 'gemiddel de' huurder een kleine f 150 per jaar armer. Maar binnen een paar jaar haalt de huurder de eigenaar/bewo ner in wat betreft de lastenverho ging. Immers: huurverhogingen zijn cumulatief. Open kaart Volgens het kabinet moet het huur waardeforfait omhoog omdat de hu ren omhoog gaan. Dat klinkt recht vaardig, maar volgens Eigen Huis is dat een 'kreupel argument'. "Ik heb liever dat het kabinet open kaart speelt en zegt: we hebben het geld nodig. Dat is tenminste flink", aldus Van Loon. Conijn noemt de discus sie over de gelijke lastenverdeling voor de huur- en koopsettor "een doodlopende weg". Conijn "Daar is in de jaren '70 enorm veel studie naar verricht. Maar dat is een onbe gaanbare weg gebleken. Er is geen helder ijkpunt om vast te stellen of huurders dan wel eigenaren beter af zijn". Maar ook al probeert het kabinet bij de tussenbalans een min of meer gelijke lastenverzwaring door te voeren voor de huur- en koopsector, de gevolgen zullen er niet minder om zijn. In aantal blijft de vraag naar woningen wel op peil. Maar de vraag naar dure woningen zal afne men. Met als gevolg dat de door Heerma zo fel begeerde 'doorstro ming' zal stagneren. Met die door stroming wil Heerma huurders die goed verdienen, stimuleren hun (te) goedkope huurwoning te verruilen voor een duurdere. De bedoeling is dan dat de goedkope woningen vrij komen voor de écht lage inkomens, zodat Heerma minder geld aan huursubsidie kwijt is. Maar dat re kensommetje moet nu opnieuw. Maandag begint de Stapelgekke Week van de Hema. Dan stapelen we de ene stapelgekke aanbieding op de ande re. Dat is bi| ons een week lang de normaal ste zaak van de wereld. De normaalste zaak .van de wereld

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3