LEIDSCH DAGBLAD EXTRA Irak: ultimatum VS schandelijk NODIG! Doden bij schotenwisseling militaire academie Tirana PIET KERKHOf WVC verstrekt stichting van eigen topambtenaar subsidie Bush wil voor zes uur terugtrelddng troepen uit Kuwayt Roker draait op voor ontzien kleine spaarder VERBOUWING? Golf op tv Doek gevallen voor Bordeaux ZATERDAG 23 FEBRUARI 1991 OPGERICHT 1 MAART 1 No. 39481 Prijs fl. 1,45 UTRECHT (GPD) Een topambte naar van het ministerie van WVC is met eigen geld betrokken bij de noodlijdende stichting Cervelaat. Deze in Utrecht gevestigde organi satie voor jongerencultuur heeft de afgelopen zes jaar meer dan één mil joen gulden aan rijkssubsidie ont vangen en werd vorig jaar van een bijna zeker faillissement gered door WVC. Plaatsvervangend generaal drs. K. van der Steenhoven, de op één na hoogste ambtenaar van dit ministe rie, staat als mede-oprichter per soonlijk borg voor een deel van de lening die stichting heeft lopen bij de Rabobank in Rijswijk. Het gaat in het totaal om een bedrag van twee tot drie ton. Toen Cervelaat afgelopen zomer in ernstige liquiditeitsproblemen kwam, adviseerde de nieuw be- noemde directeur van Cervelaat, Joep Hoedjes, WVC geen geld voor nieuwe activiteiten over te maken, omdat het geld anders toch maar in 'het gat' van het verleden zou ver dwenen. WVC heeft dit advies naast zich neergelegd. Cervelaat werkte deels commer cieel en deels op basis van pro jectsubsidies. Die kwamen van WVC, opmerkelijk vaak tegen het advies van de Raad voor de Kunst in. De raad tekende in 1989 bij de minister van WVC protest aan tegen deze gang van zaken. Uit een in het archief van de Raad voor de Kunst gevonden kopie van een intern-me mo van het ministerie van WVC blijkt dat Van der Steenhoven zich in elk geval in 1985 persoonlijk met de subsidiëring van een project van Cervelaat heeft bemoeid. Het ging toen om het aanschaffen van thea tertent De Rups, een faciliteit waar aan WVC uiteindelijk ruim twee ton zou bijdragen. Van der Steenstoven bestrijdt dat er van beïnvloeding van een collega sprake is geweest. "Op het moment dat je in een hiërarchische relatie komt te verkeren, wat vanaf 1987 het geval was, loop je wel het risico dat het sneller zo wordt begrepen. Vanaf dat moment heb ik me door uit het bestuur te treden niet meer ingelaten met Cervelaat". Cervelaat heeft in de persoon van Bous de Jong lange tijd dezelfde di recteur en de dezelfde voorzitter ge had. Toen Hoedjes op 1 januari 1990 De Jong als directeur opvolgde, trof hij een administratie aan die hij als 'chaotisch' omschrijft. De Kamer heeft inmiddels ophel dering gevraagd aan cultuurminis ter d'Ancona over de subsidieverle ning aan de Stichting Cervelaat, en de betrokkenheid hierbij van WVC- topambtenaar Koos van der Steen hoven. Kabinet wil 6000 werkloze leraren aan baan helpen DEN HAAG (GPD) - Het kabinet wil tot 1994 6000 werkloze leer krachten aan een baan helpen. Dat gebeurt via het Centraal Bestuur Arbeidsvoorziening (CBA) en de Regionale Besturen Arbeidsvoor ziening (RBA's). Minister Ritzen (onderwijs) betaalt de kosten om de leerkrachten weer aan het werk te krijgen uit de besparingen die ont staan als de leraren weer een baan hebben. Als het lukt levert dit Rit zen 600 miljoen gulden op aan be sparingen. BAGHDAD (AP/GPD) - Irak heeft het Amerikaanse ul timatum voor de onvoorwaardelijke terugtrekking van zijn troepen uit Kuwayt gisteren 'schandelijk' genoemd. Het is volgens Irak een bewijs van de Amerikaanse wens om de oorlog voort te zetten. President Bush geeft Irak tot van middag zes uur (Nederlandse tijd) de gelegenheid om zich uit Kuwayt terug te trekken. pakt en gedeporteerd naar Irak. De mensen zouden bij moskeeën zijn opgepakt en vervolgens geblin- doekt op transport zijn gesteld. De Kuwaytse regering in ballingschap verklaarde eerder dat de Iraakse be zettingsmacht zijn moord- en mar telpraktijken heeft opgevoerd. President Bush maakte gisteren in het Witte Huis het ultimatum van de Verenigde Staten bekend. ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD/ANP) - PvdA- leider en minister van financiën Kok is bereid af te stappen van het kabinetsplan om de rentevrij stel ling in de belastingen te schrappen. De rentevrij stelling zou wel beperkt moeten worden. Op die manier zou den kleine spaarders moeten wor den ontzien. In ruil daarvoor zou de tabaksaccijns omhoog moeten. Kok heeft zijn voorstel gister avond ontvouwd in de zendtijd op radio en tv vóór politieke partijen. Bij de tussenbalans is het schrap pen van de rentevrij stelling voorge steld als een van de maatregelen om de belastingvrije voet voor iedereen te kunnen verhogen. De rentevrij stelling beloopt nu 1000 gulden per jaar voor alleenstaanden, 2000 gul den voor gehuwden en 500 gulden per minderjarig kind. De sigarettenindustrie houdt in het door Kok geschetste scenario rekening met een verhoging van 25 cent per pakje sigaretten. Dat is evenwel nog exclusief btw. Boven dien zullen volgens de sigaretten- branche handel en industrie hun marge aanpassen. De WD ziet in de opmerking van Kok over het ontzien van de kleine spaarder niets anders dan een po ging om goede sier te maken bij de kiezers. Vice-fractievoorzitter Dijk stal gaf deze reactie gisteren op een verkiezingsbijeenkomst in Hoog- eveen. Dijkstal toonde zich in hoge mate verbaasd over de uitlatingen van de minister van financiën. Het kabinet is ruim twee maanden bezig ge weest met het opstellen van de Tus senbalans. "En nu, binnen vier da gen daarna wil Kok die Tussenba- Regen en wind, zacht In het algemeen veel bewolking en vooral in de ochtend nu en dan regen of motregen. Middagtempe- ratuur ongeveer 10 graden, maar langs de kust en in het Waddenge bied enkele graden lager en kans op mist. Zuidwestenwind, matig tot vrij krachtig, aan de kust en op het IJsselmeer hard of stormach tig- De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: Overwe gend droog en vooral na het week einde vrij zonnig. Middagtempe- ratuur ongeveer 10 graden. Na het weekeinde 's nachts om het vries punt. lans al weer wijzigen", stelde de Dijkstal verbouwereerd vast. De WD is volgens hem wel duidelijk: ongemoeid laten van de rentevrij stelling. Premier Lubbers heeft gisteren overigens gezegd dat hij niet op voorhand tegen het verder snoeien in aftrekposten in de belastingen is. Het is daarvoor nu echter nog te vroeg. Een discussie daarover kan op zijn vroegst bij de begroting 1992 gevoerd worden. De premier rea geerde hiermee op een voorstel van PvdA-fractieleider W öltgens om met het extra snijden in aftrekpos ten een financieel gat "an ongeveer 3 miljard gulden, dat ook na de tus senbalans overblijft, te dichten. Lubbers verbond zijn reactie op Wöltgens gisteren na alloop van het kabinetsberaad aan hebesluit van de commissie-Steven:; om haar werk vooralsnog op te schorten. De commissie, die een verdere vereen voudiging van het belastingstelsel moet onderzoeken, is tot dat besluit gekomen uit woede over de tussen balans. In de tussenbalans staat dat het kabinet in 1994 nog een financieel probleem heeft van 3 miljard gul den. Dat moet maar door de voor stellen van de commissie-Stevens worden opgelost. In de taakop dracht van die commissie staat ech ter dat men budgettair neutraal moet werken: de plannen mogen de overheid niets kosten maar ook niets opleveren. Lubbers noemde het besluit van de commissie om haar werk op te schorten gisteren "heel begrijpe lijk". Hij zei "niet onthutst" te zijn door de houding van de commissie. Het kabinet heeft volgens hem be wust besloten de tussenbalans toch maar uit te brengen om daarna met de commissie te gaan praten. heeft uw broer een vriend wiens zwager ook wel aardig kan timmeren? wij wensen u veel sterkte Rechtshandige leeft negen jaar langer HAMBURG (DPA) - Rechtshandi- gen leven gemiddeld negen jaar lan ger dan linkshandigen. Zij blijken om nog onverklaarbare redenen 'in de strijd om het bestaan in het voor deel te zijn'. Dat hebben de psychologen Stan ley Coren, van de universiteit van British Columbia in Canada en Dia ne Halpern, van de Amerikaanse State University of California giste ren bekendgemaakt. De weten schappers ontdekten dit tijdens on derzoek naar 987 mannen en vrou wen en een ander onderzoek onder basketballspelers. Uit het onderzoek blijkt dat onge veer 10 procent van tienjarige kin deren linkshandig te zijn. Onder tachtigjarigen komt linkshandig heid nauwelijks nog voor. Een functionaris van het Iraakse ministerie verwierp de beschuldi ging van de Bush, dat Irak belang rijke economische installaties in Kuwayt aan het vernielen is. In een verklaring voor het televisiestation CNN zei de functionaris dat de Ver enigde Naties een delegatie naar Irak en Kuwayt mogen sturen om de schade in ogenschouw te nemen. Volgens hem is die veroorzaakt door de bombardementen. De deel nemers aan de delegatie zouden moeten komen uit landen die in het conflict neutraal zijn gebleven, zoals China en de Sovjetunie. Sovjet-president Gorbatsjov en de Iraakse minister van buitenland se zaken Tariq Aziz kwamen gister avond een nieuw, zes punten tel lend plan overeen, dat echter niet tegemoet komt aan de Amerikaanse eisen. De woordvoerder van Bush zei gisteren dat de manier waarop de Iraakse regering duidelijk kan maken dat de troepen uit Kuwayt worden teruggetrokken, kan be staan uit een mededeling aan de Verenigde Naties (VN) in New York. Volgens Bush hebben alle gealli eerden zich achter het ultimatum geschaard. Syrië en Egypte, de be langrijkste Arabische coalitiepart ners tegen Irak, hadden zich gister avond over het ultimatum nog niet officieel uitgelaten. Het ultimatum van Bush was me de bedoeld als een antwoord op het vredesinitiatief van Gorbatsjov, dat de Amerikanen ontoereikend vin den omdat er teveel voorwaarden aan de Iraakse terugtrekking zijn verbonden. En ook het nieuwe in Moskou overeengekomen zes-pun tenplan voldoet niet aan de Ameri kaanse voorwaarden. Amerika eist in het ultimatum dat Irak de terugtrekking van zijn troe pen in een week voltooit. Het Mos kou-plan gaat uit van een periode van 21 dagen, te beginnen een dag na het afkondigen van een algeheel staakt-het-vuren. Het ultimatum van Bush rept niet over een be stand, maar slechts over 'het niet aanvallen van terugtrekkende Iraakse strijdkrachten' en het 'to nen van zelfbeperking van de gealli eerden zolang de terugtrekking plaatsheeft binnen de door ons vast gestelde regelingen'. Amerika eist van Irak dat haar troepen in Kuwayt-stad binnen 48 uur zijn verdwenen en geallieerde krijgsgevangenen moeten ook bin nen 48 uur worden vrijgelaten. Irak stelt voor het vrijlaten van gevange nen een periode van drie dagen. Irak moet van de VS bovendien (valstrik)mijnen en dergelijke uit Kuwayt verwijderen en stoppen met de vernietiging van Kuwaytse goederen. Die laatste eis is speciaal toegevoegd om een eind te maken aan de vernietiging van Kuwayts fa ciliteiten op het gebied van olie-pro- duktie. De Kuwaytse ambassadeur bij de Verenigde Naties heeft verklaard dat Iraakse bezettingstroepen in Kuwayt gisteren mannen, vrouwen en kinderen op straat hebben opge- Hel geheime dossier COUPÉPOLDER. Drie Alphense milieu-activisten hebben beslag gelegd op de stukken die als basis dienden voor de veroordeling van vuiltransporteur Kemp en de stortbaas van de polder in Alphen aan den Rijn waar zoveel gif is gedumpt. De rol van de overheden die altijd onderbelicht is gebleven, wordt daarin een stuk duidelijker. Een onthullend verhaal. Slachtoffer spreekt 'dader' vrij. ONSCHULDIG in de cel. De FEBRUARI-STAKING van vijftig jaar geleden deed pijn. "maar heeft wel zin gehad". DENKWIJZER: verraad aan je ouders. Een kwart eeuw BEATRIX EN CLAUS. pump zwartlak, zwart 44 PAGINA'S HILVERSUM (ANP) - De geza menlijke omroepen verzorgen vandaag via Nederland 3 twee extra uitzendingen rond de af loop van het ultimatum aan Irak in verband met de grondoorlog. De uitzendingen zijn van 17.00 tot 18.30 uur en van 22.30 tot 23.00 uur. Om 18.00 uur Neder landse tijd loopt het ultimatum af. Mocht Irak zich eerder uit Kuwayt terugtrekken, dan be richten het NOS-journaal en de gezamenlijke omroepen hier over zo snel mogelijk op Neder land 3. TIRANA (AP/GPD) - Bij een schietpartij rond de militaire acade mie in de Albanese hoofdstad Tira na zijn vrijdagavond, volgens de staatstelevisie, zeker vier doden ge vallen, onder wie een politieman. De schotenwisseling zou hebben plaatsgevonden tussen anti-com munistische demonstranten en aan hangers van de stichter van het sta linistische Albanië, wijlen Enver Hoxha. Een woordvoerder van de Demo cratische Partij bevestigde dat er werd geschoten rond de militaire academie in Tirana. Het zou echter gaan om groepen hervormingsge zinde officieren en kadetten tegen rechtse militairen die een staats greep wilden plegen. Het Joegosla vische persbureau Tanjug meldde deze lezing van de gebeurtenissen ook. De Albanese president Ramiz Alia had eerder vrijdagavond vrij wel het hele kabinet naar huis ge- Jan Timman loot Victor Kortsjnoi LINARES (ANP/Rtr) - Jan Timman komt in de kwartfinales van het kandidatentoernooi uit tegen Vic tor Kortsjnoi. Anatoli Karpov, de door wereldkampioen Gary Kaspa rov verslagen uitdager uit de vorige cyclus, treft Visuanathan Anad uit India. In de Spaanse stad begint vandaag een sterk bezet toernooi, met onder anderen Kasparov, Kar pov en Timman. De vier tweekampen worden in augustus in Brussel gehouden. Als aanvangsdatum wordt uitgegaan van 11 augustus. Het kandidaten toernooi moet in etappes de nieuwe uitdager van wereldkampioen Kas parov opleveren. De match staat voor 1993 op de agenda. Bons Gelfand (Sov) ontmoet in Brussel Nigel Short (GBr), Vassili Ivantsjoek (Sov) lootte Artoer Joe- soepov (Sov). BORDEAUX (AFP) - Girondins Bordeaux, een van de gerenom meerde voetbalclubs in de Franse competitie, is officieel onder curate le geplaatst. Het komende seizoen zal de club in de tweede divisie uit komen. Bordeaux raakte verstrikt in zwartgeld-affaires; bestuursle den lieten de vereniging zitten met een enorme schuld. Een rechtbank in de Zuidfranse stad heeft het reddingsplan van Jean-Pierre Derose, de voorzitter van de club, van de hand gewezen Bordeaux, vier keer landskampioen en drie maal winnaar van de natio nale beker, heeft een schuld van 50 miljoen gulden. stuurd. Alleen de ministers van de fensie en buitenlandse handel, Kico Mustaqi en Shane Korbaci, zijn ge handhaafd. In een voor de televisie afgelegde verklaring werd gezegd dat er een Presidentiële Raad is ge vormd onder leiding van Fatos Na- no, de voormalige secretaris van het kabinet. "Dit nieuwe lichaam heeft tot belangrijkste taak het veilig stel len van zowel staat als volk tegen vijanden van zowel binnenin als buitenaf', zo staat in de verklaring. De raad blijft tot 31 maart in func tie, de dag waarop de Albanezen voor het eerst sinds de Tweede We reldoorlog op een andere dan de President Alia. Communistische Partij kunnen stemmen. Onduidelijk is of Alia met de instelling van een Presidentiele Raad terug komt op zijn eerdere toezegging dat hij bereid is de Com munistische Partij de macht te laten delen met andere partijen. De regeringswijk in het centrum van Tirana was al eerder door tanks volledig afgegrendeld. Na de mas sale demonstraties door studenten en arbeiders wordt op alle vitale plaatsen voortdurend gepatrouil leerd door met automatische gewe ren bewapende politie-eenheden Ook rond het marmeren praalgraf van Enver Hodzja is een cordon ge trokken. Gistermiddag veroordeelde de Communistische Partij van Albanië in krachtige termen 'het vandalisti sche gedrag van de betogers dat de gevoelens van de hele bevolking zwaar gekwetst heeft'. Ook de Democratische Party, de grootste oppositiepartij, nam onom wonden afstand van het aanhou dende geweld op straat. Ook alle an dere oppositiepartijen en de on langs opgerichte onafhankelijke vakbonden doen eveneens een dringend beroep op het volk de kalmte te bewaren. Alia leek tot de afkondiging van presidentieel bestuur met zijn snel le aanbod tot deling van de macht verstandig te hebben gereageerd op de massale demonstraties. De on lusten hebben immers aangetoond dat Alia niet langer volledig kan re kenen op de politie. Na enkele half hartige pogingen de orde te herstel len, koos deze na het omver trekken van het grote standbeeld van Had- zja de zyde van de studenten en ove rige demonstranten. I óók voor een blik over onze grenzen Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends Dat willen we niet missen! Wij nemen een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts 28.75 Wi| nemen een kwartaalabonnement 76.75' Wij nemen een jaarabonnement 298.60' Voor het abonnement ingaat ontvangen wi| de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode Tel Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden U kunt ook bellen 071-161400

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1