Reactie Irak hoopgevend' Gorbatsjov bij slagen vredesplan winnaar oorlog Lubbers razend na beschuldiging WD Van den Broek: V Nederlandse mijnenjagers binnenkort naar Golf Irak wil meer medische hulp Ströbele stopt g9r VRIJDAG 22 FEBRUARI 1991 OORLOG IN DE GOLF PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) - "Een positieve ontwikkeling die hoop geeft". Zo noemde minister Van den Broek vanochtend de berichten dat Irak ingestemd zou hebben met de Sovjet vredesvoorstellen. Van den Broek zei dit vlak voor vertrek naar de ministeriële zitting van de West-Europese Unie (WEU) in Parijs waar hij en interim-minister Pronk (defen sie) met hun collega's van acht andere Europese landen over onder meer de jongste ontwikkelingen in de Golfoor log zullen spreken. Van den Broek kende de precieze inhoud van de Sovjet-voorstellen nog niet. Hij zei te hopen meer in formatie daarover in de loop van de dag te krijgen. Naar verwachting zou de Amerikaanse president Bush vandaag zijn coalitie-genoten in de strijd tegen Irak raadplegen. "De vraag is", aldus Van den Broek, "of er werkelijk sprake druk te hebben dat de grondoorlog even is uitgesteld. "Ik kan me voor stellen dat de vredesvoorstellen eerst zorgvuldig bestudeerd wor den om te zien of er op korte termijn een bestand mogelijk is dat een grondoorlog kan voorkomen", al dus de minister. Voor zover bekend is wat het Sov- rwaardelijke terugtrek- jet-voorstel inhoudt, wordt daarin Irak uit Kuwayt of dat er geen koppeling gelegd tussen de te rugtrekking van Irak uit Kuwayt en een oplossing voor alle andere pro blemen in het Midden-Oosten. Groen Links heeft vandaag een te werken ondubbelzinnig positieve reactie vredesini- gevraagd van de Nederlandse rege ring op de Iraakse toezegging zich onvoorwaardelijk terug te trekken uit Kuwayt. Irak heeft i king toch neven-afspraken worden maakt die ernstige risico's kunnen opleveren voor die onvoorwaarde lijkheid". Wel verklaarde hij gemotiveerd te zijn r aan de "bestendiging tiatieven". Hij noemde de voorstel len belangrijk genoeg om zorgvul dig te laten bestuderen. Hij verwacht dat bij alle partijen voldaan aan de'kern in de anti-Irak-coalitie grote bereid- VN-resoluties, zei de fractie heid bestaat af te stevenen op eer staakt-het-vuren als Irak bereid is aan alle resoluties van de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties Kamerleden Beckers te voldoen. Van den Broek zei de in- kes. LISSABON - Deze vrouw sloeg gisteren weer een kruis erbij in de grond duurt, r tegenover de VS-ambassade in Lissabon. Elk dag dat de Golf-oorlog voort- gen de o i de eerste reactie. Nederland dient zich te spannen voor een zo snel mo gelijk staakt _het vuren, stellen de Groen Sip- DEN HAAG (GPD) - De Neder landse regering stuurt twee mijnen jagers naar de Perzische Golf. Het kabinet heeft daartoe vanmiddag besloten. Minister van defensie-ad- interim Pronk kondigde het besluit gisteravond al aan. Nederland gaat daarmee in op een wens van de Verenigde Staten, die extra mijnenjaag-capaciteit wensen in het noordelijk deel van de Golf. Amerikaanse en Britse mij nenjagers en -vegers zijn al enkele dagen bezig om het noordelijk deel van de Golf mijnenvrij te maken. Een amfibische landing op de kust van Kuwayt is pas mogelijk als de mijnenjagers voor een veilige door gang hebben gezorgd. Het is onduidelijk wanneer de mijnenjagers vanuit de thuishaven Den Helder zullen vertrekken. Pronk kondigde gisteren aan eerst de bemanningen van de aangewe zen oorlogsbodems te willen inlich ten. Mogelijk wordt maandag be kend welke schepen naar de Golf gaan. De Nederlandse marine heeft al enige ervaring in de Golf opge bouwd. In 1987 en 1988, ten tijde van de oorlog tussen Irak en Iran, leverden twee Nederlandse mijnen jagers een aandeel in het zekerstel len van een vrije doorvaart voor koopvaardijschepen. CDA pleit voor handelsembargo tegen Jordanië DEN HAAG (GPD) - Het CDA overweegt het VN-handelsembargo uit te breiden naar Jordanië. CDA- woordvoerder W.A. Mateman liet dit gisteravond weten na een uitzen ding van Veronica Nieuwslijn. Het progamma meldde dat het vier maanden geleden ingestelde han delsembargo tegen Irak en Kuwayt niet waterdicht is. Uit cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek zou blijken dat de export naar Irak na het instel len van het handelsembargo welis waar is afgenomen, maar de handel naar omliggende landen als Jorda nië en Cyprus fors is toegenomen. Vanuit die landen zouden de voor Irak bestemde goederen dan toch op de plaats van bestemming ko- Vanuit Nederland werden zo bij voorbeeld belangrijke elektroni sche goederen aan Irak geleverd. Ook blijken Nederlandse bedrijven via andere landen produkten aan Baghdad te verkopen. Het CDA-kamerlid vindt het daarom nodig dat er op Europees niveau een bijstelling van het em- bargo-beleid dient te worden over wogen. "De vraag moet beantwoord worden of landen als Jordanië moe ten worden toegevoegd aan de em bargo-lijst", aldus Mateman. Hij zal staatssecretaris Van Rooy (econo mische zaken) hierover schriftelijke vragen stellen. Daarnaast wil hij de rol aankaarten die Maastricht Air- port speelt in het ontduiken van het VN-embargo. Het aantal vluchten vanaf dit vliegveld van de Jordaan se luchtvaartmaatschappij Royal Jordanian is sinds het VN-embargo tegen Irak en Kuwayt vervijfvou digd. AMMAN (Rtr) - In de Jordaanse hoofdstad Amman is een Iraakse delegatie aangekomen om te over leggen met vertegenwoordigers van het Rode Kruis, de Arabische Rode*- Halve Maan en particuliere hulpor ganisaties over wat Irak aan medi sche hulpgoederen en voedsel voor kinderen nodig heeft. De Iraakse regering vreest voor het uitbreken van cholera- en ty- phus-epidemieën als gevolg van het wegvallen van de watervoorziening door bombardementen, gebrek aan stroom of gebrek aan brandstof. De vertegenwoordiger van de Iraakse Rode Halve Maan, Amid Chaled Abdul-Hamid, zei op een persconferentie dat het internatio nale Rode Kruis niet genoeg doet voor Irak, vergeleken met de hulp die aan vluchtelingen uit Irak in Iraks buurlanden wordt gegeven. Het internationale Rode Kruis heeft sinds 17 januari 55 ton medicijnen vanuit Iran naar Irak gestuurd, Uni cef 54 ton. U kunt uitrekenen wat onze be hoefte is, zei Abdul-Hamid, als u weet dat wij in voorgaande jaren voor twee miljoen dollar gemiddeld per dag medicijnen importeerden en dat sinds 2 augustus bijna niets meer naar Irak is verscheept. Het Rode Kruis wil ook zelf kun nen vaststellen wat de behoefte in Irak is maar zegt te veel in zijn be wegingsvrijheid in Irak te worden gehinderd. Ook de vernietiging van telefooncentrales en dergelijke maakt het werk van de organisatie er niet gemakkelijker op. JERUZALEM/BONN (Rtr/AFP/DPA) De woordvoer der van de Duitse Grünen-partij, Hans-Christian Ströbele, heeft gis teren zijn terugtreden aangekon digd. Het vertrek van Ströbele is een direct gevolg van zijn recente uitlatingen over de Iraakse raket- aanvallen op Israël. Ströbele noem de dinsdag de aanvallen met Scuds door Irak "logisch". Het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken en de linkse op positionele Burgerrechtenbewe ging-partij zegden woensdag bij eenkomsten met de Grünen af. Ook ging het bezoek van de Grünen aan het Israëlische parlement door Ströbeles uitlatingen niet door. Kuwayt: Iraakse wreedheden zijn toegenomen GENÈVE (AP) De Kuwaytse mi nister van planning, Sulayman Mu- tawa, heeft gisteren gezegd dat de moordpartijen en de martelingen door het Iraakse bezettingsleger in zijn land de laatste twee weken zijn toegenomen. Vooral vrouwen, kin deren en gevangenen zijn hiervan het slachtoffer. Volgens Mutawa vermoorden de Irakezen gemartelde Kuwayti's om te voorkomen dat ze later zullen be richten over de gruweldaden. De li chamen worden daarna begraven zodat "geen sporen meer te vinden zijn". Mutawa stelde voor dat het In ternationale Rode Kruis aan Irak toestemming vraagt de lichamen op te graven. Mutawa besprak in Genè- ve de situatie in zijn land met de mensenrechtencommissie van de Verenigde Naties. turkije Middellandse Zee cyprus «t syrië s-r— libanon /.J Damascus.. Haifa 4 A Tel Aviv %/J V I israëi4LJ Amman Suez Jerusalem JORDAN!.! Kanaal/Port Sai^l Diyarbakir J"/'' Qaiyarah Kirkuk Balad irak Al Qaim Baghdad/, l Kaspische f sovjetunie Y., Teheran vrijdagochtend Geallieerde troepen trekken grens tussen Saudi-Arabie" en Kuwayt over vrijdagochtend Voor het eerst sinds twee weken overdag geallieerde bombardementen op Baghdad iran donderdagnacht Drie Iraakse Scuds zijn op Dhahran afgevuurd en alle onderschept door Patriots donderdag/vrijdag Het vredesplan van de Sovjetunie en Irak wordt met gemengde gevoelens ontvangen. De VS en Groot-Brittannie" reageren zeer terughoudend YEMEN Abu Qtièby Masqat DEN HAAG (GPD/ANP) - Pre mier Lubbers heeft gisteren razend gereageerd op de beschuldiging van VVD-zijde dat hij de "vrede en stabiliteit in de Golf niet heeft ge diend" door zich positief uit te laten over de vredesplannen van Sovjet- president Gorbatsjov. De minister president bedwong zijn woede slechts ternauwernood over verde re WD-beschuldigingen dat hij "niet solidair" is met de anti-Irak- coalitie en zich te veel mengt in het werk van minister Van den Broek (buitenlandse zaken). D66-woordvoerder Kohnstamm daagde de WD uit een motie van wantrouwen tegen de premier in te dienen als de liberalen werkelijk menen dat Lubbers de vrede in de Golf een slechte dienst bewijst. Kohnstamm omschreef de uitlatin gen van WD-woordvoerder Weis glas als "van een dubieus soort". PvdA-woordvoerder Melkert rea geerde eveneens hard op de be schuldigingen van WD-zijde: "U heeft niet het recht moedwillig schade te berokkenen op een ma nier die de grenzen van het politiek fatsoen verre te buiten gaat". Van Koning opgepakt DEN HAAG (ANP) - De vredesac tivist Kees Koning is gisteren door de Haagse politie aangehouden we gens overtreding van de algemene politieverordening. Koning, die met anderen sinds begin deze week voor het ministerie van defensie betoogt tegen de Golfoorlog, weigerde bordjes met de tekst "Ministerie van Oorlog" te verwijderen van het hek van het ministerie. Bij verhoor op het politiebureau bleek dat de 59-jarige Koning nog een gevange nisstraf moet uitzitten. den Broek noemde de WD-uitla- tingen "overtrokken". De minister zei dat over de steun van Lubbers voor het initiatief-Gorbatsjov tevo ren onderling overleg was gevoerd. Hoe kwaad Lubbers was over de aantijgingen van WD-zijde bleek uit het feit dat hij gedurende enige tijd slechts zwijgend en kwaad kij kend achter de regeringstafel op en neer liep en later de uitlatingen van Weisglas simpelweg en met één woord ontkende. Buiten het bereik van de microfoons sprak de minis ter-president van "schandelijke leu gens". Aanleiding tot het tumult in de Kamer was het feit dat Lubbers zich woensdagavond vrij positief had uitgelaten over de intitiatieven van president Gorbatsjov om Irak te be wegen zich uit Kuwayt terug te trekken. Weisglas meende dat de premier met zijn uitlatingen niet al leen afweek van de opstelling van zijn minister van buitenlandse za ken, maar ook een barst had veroor zaakt in de geallieerde coalitie. Im mers, zowel de Amerikanen als de Engelsen hadden veel terughou dender gereageerd op het plan van Moskou, zo stelde Weisglas. De felle stellingname van Weis glas tegenover de minister-presi dent was voor minister Van den Broek aanleiding tot de uitspraak dat de WD wel "erg overtrokken" had gereageerd op het televisie-in terview. "Het was schieten met een kanon op een mini-mug, nee, er was zelfs geen mug", zo merkte Van den Broek op. Hij sloot zijn opmerkin gen af met de hoop uit te spreken dat "in dit buitengewoon ernstige conflict zakelijkheid en een verant woorde bewogenheid voortaan de boventoon zouden voeren". WASHINGTON - President Bush zat gisteravond om acht uur in een theater, waar hij het kassucces 'Black Eagles' bijwoonde, dat gaat over de Tweede Wereldoorlog. Maar voor hij uit het Witte Huis was ver trokken, was hij zelf de hoofrolspe- ler geweest in een heel ander stuk theater, dat ook over een oorlog ging. Om kwart voor zeven werd hij ge beld door Sovjet-leider Gorbatsjov die hem vertelde wat hij even eerder met de Iraakse minister Aziz (bui tenlandse zaken) was overeengeko men. "Het gesprek duurde 33 minu ten", aldus later de woordvoerder van Bush. Dat was lang, maar de twee we reldleiders hadden ook veel te be praten. Gorbatsjov kon Bush, voor het eerst sinds de Golfoorlog vijf weken geleden begon, een denk baar alternatief voor een bloedige grondoorlog aanbieden. Uit wat sindsdien bekend is ge worden, is duidelijk dat Gorbatsjov Bush lang niet alles gaf wat hij wil de. Maar tegelijkertijd was'het toch wel zo veel, dat de Amerikaanse president ook niet gelijk nee kon zeggen. Bezorgdheid Zijn woordvoerder, Fitzwater, ver woordde het later zo: "De president sprak zijn grote bezorgdheid uit over verschillende punten van het plan. Aanzienlijke verdere analyse is nodig. De coalitiepartners zullen worden geraadpleegd". Veel details over het Russische vredesplan moeten nog nader wor den uitgewerkt. Nog lang niet alles is bekendgemaakt. Maar nu al staat één ding vast: het plan van Gor batsjov zal Bush nog heel wat hoofdbrekens bezorgen. Zonder Gorbatsjov zouden de ge allieerden snel aan een grondoffen- sief zijn begonnen. Over de afloop van dat offensief had niemand meer enige twijfel: de murw gebombar deerde Iraakse troepen zouden wor den verpletterd. Dat zou een gruwe lijke, maar in elk geval heldere op lossing van de crisis zijn geweest die ontstond toen Irak op 2 augus tus Kuwayt binnenviel. Zo'n helde re oplossing is nu door het werk van Gorbatsjov niet langer mogelijk. Wat staat er in het acht punten tel lende Russische vredesvoorstel? Onder meer dit: Irak trekt zich onvoorwaardelijk uit Kuwayt terug. Daarmee wordt twee dagen na de afkondiging van een staakt-het-vu ren begonnen. Als Irak tweederde van zijn troe pen uit Kuwayt heeft weggehaald, dienen de economische sancties van de Veiligheidsraad te worden ingetrokken. Alle anti-Irakresdlu- ties van de V-raad moeten ook on geldig worden verklaard. Het plan gaat, vanuit Amerikaans oogpunt gezien, heel wat verder in de richting van een goede oplossing dan het vredesvoorstel dat Irak vo rige week vrijdag aan de wereld pre senteerde. Daarin stond onder meer dat de geallieerden Irak zouden moeten compenseren voor de opgelopen schade. Er stond in dat alle buiten landse troepen uit de regio moesten verdwijnen. Alle schulden van Irak moesten worden kwijtgescholden. En verder was de oude koppeling tussen terugtrekking en een oplos sing van het Palestijnse vraagstuk weer van stal gehaald. Over dit eerste voorstel zei presi dent Bush indertijd: "Wij verwer pen het. Het is niet meer dan een wrede grap". Hij was al wat positie ver toen de Sovjets begin deze week met een eerste vredesvoorstel kwa- Bush zei toen: "Dit plan schiet aanzienlijk te kort". Details over het plan zijn nooit bekendgemaakt, maar volgens de Washington Post van gisteren wilde Bush onder meer, dat er duidelijk in zou staan in hoeveel tijd de Iraakse soldaten uit Kuwayt moeten vertrekken en dat de oorlogsgevangenen direct zou den worden vrijgelaten. Het gisteren bekendgemaakte plan voorziet in die lacunes. En de koppeling van de Iraakse terugtrek king en andere problemen in het Midden-Oosten, volgens verschil lende bronnen nog wel aanwezig in het Russische plan, versie 1, is ook van de baan. Niet vergeten mag daarbij wor den, dat de Sovjets en de Amerika nen de afgelopen week over het eer ste plan contact met elkaar hebben gehad. Fitzwater somde het giste ren op: twee Amerikaanse reacties per telex, één telefoongesprek tus sen de ministers van buitenlandse zaken. Opgeschoven Wat dus is gebeurd, is dat de Sovjets hun plan in de richting van Amerika hebben opgeschoven. Na daarover met Aziz te hebben gepraat, legde Gorbatsjov gisteravond het aldus bijgestelde plan aan Bush voor. Die kon dus nu geen meer zeggen. Maar dat wil niet zeggen, dat hij te vreden zal zijn, want het plan zoals het nu ligt, geeft de Amerikanen op een aantal belangrijke punten ook niet hun zin. De Amerikanen voelen in de eer ste plaats niets voor een staakt-het- vuren van twee dagen, alvorens Irak met de terugtrekking van zijn troepen begint. Vooral het Pen tagon is daar fel tegen, omdat zo'n wapenstilstand Irak de kans zou ge ven z'n gedemoraliseerde troepen te reorganiseren en te bevoorraden. Ook wil het Witte Huis niet dat de economische sancties tegen Irak worden opgeheven. Want dat zou Irak de gelegenheid bieden snel al het vernielde militaire materieel weer aan te vullen en binnen de kortste keren een even grote bedrei ging voor de regio te zijn als vóór 2 augustus. Ten slotte voelt de Amerikaanse regering er niets voor, alle anti-Irak- resoluties van de Veiligheidsraad in te trekken, waarin punten staan als: Iraakse herstelbetaling aan Kuwayt en andere gedupeerden en de terug keer van de emir. Over al die Ameri kaanse twijfels wordt dus nu onder handeld. Fitzwater zei gisteren weliswaar dat Amerika niet met de Sovjetunie onderhandelt over de Golfoorlog, maar daar komt het na tuurlijk toch op neer. Amerika zal ook z'n coalitiegeno ten moeten polsen. En er is alle re den om aan te nemen dat het meer weifelmoedige deel van de coalitie zal zeggen: "Dit plan is toch ook al heel mooi? Ons voornaamste doel, de Iraakse terugtrekking uit Ku wayt, is ermee bereikt. Is nu het beetje meer dat we willen een bloedig grondoffensief waard?" Hoe dat ook uitpakt, zeker is dat het grondoffensief nu, in deze fase van gesprekken en onderhandelin gen, moet worden uitgesteld. Dat al leen al is pure winst voor Saddam Hussein want een grondoorlog op dit moment zou, uit oogpunt van weersgesteldheid en religieuze ka lender, voor de geallieerden het gunstigst zijn. Haat Stel dat het Russische vredesplan uiteindelijk leidt tot de Iraakse te rugtrekking uit Kuwayt, wie zijn dan de winnaars en verliezers? Op pervlakkig gezien is Amerika een van de winnaars, want het heeft zijn zin: Kuwayt is dan weer een vrij land. Maar zoals gezegd: Irak zou zich binnen de termen van het plan mogen herbewapenen en al weer snel een even grote bedreiging voor de veiligheid van de omringende landen kunnen zijn als vóór 2 au gustus het geval was. Veel Irakezen hebben bovendien door de genadeloze bombardemen ten van de afgelopen weken goede redenen om de Amerikanen en hun bondgenoten als Saudi-Arabie en Egypte intens te haten. Is dat niet een klassiek voorbeeld van een Pyr- rhus-overwinning? Irak verliest Kuwayt, dat is duide lijk. Hussein zou verder Irak kun nen verliezen, want hij heeft land en volk tenslotte in twee heilloze oorlo gen gestort. Maar voor hetzelfde geld groeit hij uit tot een soort mo rele winnaar in de ogen van niet al leen de Iraakse, maar ook andere Arabische volksmassa's. Blijft over: de Sovjetunie. Als het Russische vredesplan slaagt, dan is Gorbatsjov het die de vrede heeft bewerkstelligd en Irak van de totale vernietiging heeft gered. Dat levert hem stellig do dankbaarheid (en tal van militaire bestellingen) van Irak op en prestige in de Arabische we reld Het zorgt ervoor dat de Sov jetunie zich van een hechte plaats in de strategisch belangrijke Golfregio verzekert en zich oprui u-. an beetje een supermacht mag voelen. In eigen land moet de getalsnjke islamitische minderheid hem wel dankbaar zijn, alsmede de militai ren die buitengewoon bezorgd over het verloop van de Golfoorlog wa ren. De grote winnaar van de Golf oorlog is dus Michail Gorbatsjov aan het worden

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7