Confrontatie dreigt in de 'kleinmetaaT Lange traditie met Forum ter ziele Duitsland kondigt hogere lasten aan 'Economie dodelijk voor frisse ideeën' Nat. Nederlanden slaat terug naar oppositie FNVbij Philips meer dan 11.000 banen weg VRIJDAG 22 FEBRUARI 1991 Sfeer in cao-onderhandelingen wordt grimmiger RIJSWIJK/UTRECHT (GPD/ANP) Na de verharding eind vorige week van de verhou dingen tussen de grafische ondernemers en de vakbonden, dreigt sinds gisteravond een stevige confrontatie in de metaalnijverheid (de 'kleinmetaal'). Ook dreigt de Diensten bond FNV met acties bij de VNU-verkoopgroep en zijn de cao-onderhandelaars bij de Ne derlandse Spoorwegen er nog niet uit. DEN HAAG (GPD) - Het streven om voordat belangrijke beslissin gen worden genomen, eerst over eenstemming te bereiken tussen overheid, werkgevers en vakbon den (het consensus-model), moet op de helling. Het systeem zorgt voor te veel vertraging in de besluitvor ming en vertraagt de aanpassing van de samenleving. Talloze frisse ideeën sterven daardoor een schone dood. Het consensus-model werkt pas echt als problemen "al buiten proportie" zijn gegroeid. G. Zalm, directeur van het Cen traal Planbureau (CPB), heeft dit vanmorgen gezegd op een WD- symposium over de sociaal-econo mische toekomst van ons land. In de jaren negentig moet het zekerheidsstelsel, zodat dit beter aansluit op soortgelijke systemen in andere landen en minder kost. Dit wordt ook een test voor de houd baarheid van het consensus-model. accent gelegd worden op sche prikkels, concurrentie en vrije prijsvorming. Om het grote verschil tussen bru to- en netto-loon terug te dringen en tegelijk meer rekening te houden met het milieubelang in het prijsbe leid, stelde Zalm voor milieuheffin- teem, dat zeker ook goede kanten gen te leggen op milieuvervuilend Afgezien van een loonsverbetering voor jongelui met een vakdiploma, wijzen de werkgevers in de metaal nijverheid zo goed als alle wensen i de vakbeweging af. De tegen- voor twee jaar (in plaats van nu jaar) gesloten moeten kunnen den. VNU stelling kwam gisteren het duide- De Dienstenbond FNV dreigt zijn lijkst tot uitdrukking in de mate waarin de salarissen zullen worden aangepast. Tegenover de eis van een loons verhoging leden bij de VNU-verkoopgroep werknemers) tot acties (werk onderbrekingen uitmondend in sta kingen) op te roepen als de directie compensatie opgenomen zien en daar bovenop 1 procent voor verbe tering van de koopkracht. Uitgaand ëeen van de op dit moment voorziene prijsstijging komt dat neer op 3,5 procent, maar de bond wil ook een eventueel hogere inflatie gecom penseerd zien. heeft, slagvaardiger worden, aldus Zalm. Hij betwijfelde echter of dat mogelijk zal zijn. Er zal hoe dan ook meer nadruk gelegd moeten wor den op het aanpassingsvermogen van elke afzonderlijke burger. Dat lijkt, aldus Zalm, "in ieder geval erbodige luxe". gedrag. De opbrengsten daarva moeten dan besteed worden aan be lasting- en premieverlaging, zodat het verschil tussen bruto- en netto loon kleiner wordt. In het algemeen bepleitte Zalm meer dynamiek bereidheid Een 'belangrijke uitdaging" voor de jaren 90 noemde Zalm het weer aan het werk krijgen van laagge schoolden die nu veelal op een uit- de economie. De kering zijn aangewezen. Dat proces te lopen, moet zal gepaard moeten gaan met groter worden. Er moet een groter grijpende wijziging van het sociale Bij de oplossingen die worden ge vonden. is het zonder meer nodig dat w-erken voor uitkeringstrekkers weer financieel interessant wordt gemaakt. Tegelijk moeten er finan ciële prikkels komen voor bedrij ven om uitkeringstrekkers in dienst te nemen en te houden, aldus Zalm. De CPB'er zei verder dat de Haag se politiek bescheidener moet wor den in de mate waarin men zich met elk detail in de samenleving bezig houdt. Er moeten meer taken en be voegdheden aan anderen worden overgedragen. Zalm hekelde voorts het huidige systeem waarbij spaargelden risico- los geparkeerd worden bij pen sioenfondsen en levensverzeke ringsmaatschappijen. Deels ge beurt dat verplicht, via pensioen voorzieningen. deels vrijwillig. Zalm noemde dit risicomijdend ge drag. ook al omdat de fondsen en maatschappijen hun gelden weer zodanig beleggen, dat zij weinig ri sico's lopen. Milj oenenbeslag zwarte melk-zaak ALKMAAR (ANP) - Het Produkt- schap voor Zuivel heeft met machti ging van de rechtbank van Antwer pen voor bijna zes miljoen gulden beslag gelegd op eigendommen en banktegoeden van vier in Noord- Holland werkzame bedrijven van éen of meer melkmakelaars. De beslagen bij diverse bedrij ven. waaronder banken, dienen om een omvangrijke navordering aan superheffing veilig te stellen. De na vordering is een uitvloeisel van de activiteiten van opkopers van zoge heten 'zwarte melk'. De overtollige melk werd door enkele Noordhollandse makelaars opgekocht bij boeren en in'Belgi sche zuivelfabrieken verwerkt. De veehouders ontvingen van de melk rijders 25 tot 50 cent per liter, terwijl zij volgens de EG-norm 73 cent per liter aan superheffing verschuldigd waren. Het Produktschap heeft aan ongeveer 170 betrokken boeren aanslagen superheffing tot twee miljoen gulden opgelegd. Daarvan is bijna zes ton betaald, tegen ande re heffingen lopen bezwaarschrif- 4 procent per 1 april niet met een beter loonbod komt. (de Industriebond CNV beperkt zich tot 3,5 procent), hebben de werkgevers gisteren een bod ge- alle VNU-periodieken. steld van 1,75 procent loonsverho- De directie biedt ging per 1 juli en nog eens 0,75 pro cent per 1 januari 1992. Voor alle vakbonden is dat bod volstrekt on aanvaardbaar. Confrontatie Woordvoerder van de CNV-bond Jan Immerzeel noemde het overleg van gisteren "uitermate teleurstel lend". Zijn organisatie gaat begin komende week haar achterban raadplegen om te bepalen hoe ver zij in de nieuwe confrontatie met de ondernemersdelegatie zal gaan. De Industriebond FNV houdt morgen bijeenkomsten met kaderleden om de verdere strategie te bespreken. De onderhandelaars van de vak bonden toonden zich gisteren nogal verbolgen over de opstelling van de werkgevers. Pleidooien voor een doorbetaalde vrije dag op de tot na tionale feestdag verheven 5e mei werden afgewezen; uitbreiding van de basis-vakantie met één dag tot 25 dagen vond bij de ondernemers Tegenover een afgewezen wens van de vakbeweging om het over werk te beperken, hebben de werk gevers een pleidooi gesteld voor verruiming van de mogelijkheid van flexibele contracten. Tijdelijke contracten zouden in de toekomst eenjarige cao een loonsverhoging van 2,5 pro cent, in twee helften uit te betalen in januari en juli dit jaar. De FNV- bond had ingezet op 5 procent, maar is bereid deze eis tot 4 procent te matigen. Op 7 maart wordt nog een laatste poging gedaan om tot een vergelijk te komen. De bond ziet wel kans om acties te ontketenen omdat de orga nisatiegraad vooral onder de 120 chauffeurs goed is. NS Het cao-overleg bij de Nederlandse Spoorwegen (26.000 werknemers) spitst zich toe op de arbeidstijden. NS en de bonden gaan ieder voor zich de voorwaarden formuleren waaraan de studie naar arbeids- en rustttijden en toeslagen moet vol doen. Tijdens het volgende cao- overleg op 19, 20 en 21 maart moet dan blijken óf op dit punt overeen stemming mogelijk is, aldus be stuurder W. Korteweg van de Ver- voersbond FNV gisteravond na af loop van de eerste overlegronde. Korteweg bestrijdt dat NS en de bonden elkaar op de loonsverho ging al flink zijn genaderd. NS biedt 3 procent loonsverhoging en 0,5 procent eenmalige uitkering. De vervoersbond wil in de cao prijs- der van de fusieperikelen tussen dit zijn gehouden met de intrinsieke NMB/Postbank een of- (de werkelijk onderliggende), combinatie zou een de overmatige bescherming kennen, er- Volgens Nationale ligt de werke- zocht depothouders (waar meest lijke intrinsieke waarde van haar kleine beleggers hun stukken in certificaten zeker boven, de 100 gul- bewaring hebben gegeven) Natio- den. "Bij een fusie gaat het echter van Effectenbezitters (VEB). De verzekeraar heeft onder mee ABN/Amro en de Rabobank nale een bedrijfsbericht siepartners te sturen waarii aangedrongen de stukken melden. De VEB vraagt via vertentiecampagne dit niet te doen. de fu- om de verhouding tussen de wordt den van de beide partners. Ook de lan te werkelijke intrinsieke waarde bij de ad- NMB/Postbank ligt boven de gepu bliceerde waarde en door de effec- de Internationale Nederlan- pagne onjuiste argumenten han teert om certificaathouders aan te den Groep stijgen, zo stelt de sporen niet aan te melden. De VEB keraar. noemt in de advertentie drie argu- Met betrekking tot de koers- menten, waarom de fusie onvoorde- /winstverhouding vindt de verzeke raar dat deze bij de nieuwe combi- 1natie in de huidige omstandigheden lager zal zijn dan die van Nationale. De bescherming van de nieuwe on derneming onder meer volledige certificering is volgens de Cao-voorstel CLO's De drie Centrale Landbouw Organi saties (CLO's) hebben namens de werkgevers in de land- en tuinbouw de vakbonden voorgesteld in de nieuwe cao een loonstijging van 2,5 procent op te nemen, het ziektever zuim terug te dringen en meer aan dacht te besteden aan arbeidsvoor waarden en gezondheidszorg. De cao voor de land- en tuinbouw moet 1 maart ingaan. Verbod nachtarbeid Het Europees Parlement wil dat de EG-lidstaten de nodige maatrege len nemen om nachtarbeid te ver bieden, aldus een amendement op een voorstel voor een richtlijn (wet) van de Europese Commissie over de organisatie van de arbeidstijd. Nachtarbeid moet in principe ver boden zijn. Afwijkingen op deze re gel kunnen alleen worden toege staan via een cao. Lagere groei produktie De groei van de industriële produk tie was in 1990 iets kleiner dan in 1989. Het produktievolume lag in 1990 3,6 procent hoger dan in het jaar daarvoor. In 1989 groeide het volume met 4,4 procent ten opzich te van '88. Dat blijkt uit CBS-cijfers die gisteren zijn gepubliceerd. Bescheiden rol Commissarissen blijken onder nor male omstandigheden slechts een bescheiden rol te spelen in de on dernemingen waarbij ze zijn be trokken. Dat concludeert drs. J. van der Knoop in zijn proefschrift over de rol van commissarissen. Van der Knoop concludeert dat de Raad van Commissarissen zich voornamelijk beperkt tot adviezen en meedenken over het beleid op langere termijn. Slechts onder buitengewone om standigheden grijpt de raad in. Opvolger De Waarheid 'speelde niet in op de trend' AMSTERDAM "Het einde van een lange traditie van deze uitge verij". Zo omschrijft Forum-di recteur Robert Schurink het be sluit om definitief een punt te zet ten achter het weekblad. Dinsdag ging de kogel door de kerk en be sloten directie en hoofdredactie tot opheffing van het blad. Te laat om de lezers in het laatste num mer van Forum nog tijdig te infor meren. Met nog slechts 4600 abonnees en een groeiend exploi tatietekort bleek voortzetting niet langer mogelijk. Op 5 maart ver schijnt het 45-ste en tevens laatste tig de CPN zich onafhankelijker opstelde en De Waarheid niet lan ger een partijblad was, bedroeg de oplage 7000. Ervoor in de plaats kwam dus het weekblad Forum. Een onaf hankelijk opinieblad voor links Nederland. Het eerste nummer rolde in een oplage van 20.000 exemplaren van de persen. Deels voor de nog overgebleven abon nees van De Waarheid, deels voor de losse verkoop en promotie. Dit alles met als uiteindelijk doel het aantal abonnees in 1994 op 10.000 te brengen. Het mocht niet baten. Uiteindelijk liepen 1600 abon nees weg. Daar tegenover ston den 1100 r Op 1 mei vorig jaar rolde het eerste nummer van het nieuwe opinieweekblad Forum van de persen. De dag ervoor verscheen het laatste nummer van het dag blad De Waarheid. Ook toen werd er een punt gezet achter een tradi tie. Immers, sinds november 1940 verscheen De Waarheid als illega le krant van de toen ondergrond se CPN. Vlak na de oorlog haalde De Waarheid een oplage van 300.000 exemplaren. Maar na de Hongaar se opstand in 1956 zette de neer gang drastisch in. Vier jaar later telde de krant nog slechts 25.000 abonnees. Toen in de jaren tach- Niet de trend Hoofdredacteur Frank Biesboer ziet voor het mislukken een aan tal oorzaken. "Voor een deel was het overschakelen van dag- naar weekblad voor onze medewer kers groot. Dat vroeg een zekere periode van aanpassing. Daar naast speelden de moeilijkheden op de weekbladenmkrkt ons meer parten dan verwacht. Het type blad dat we maakten speelde nu niet bepaald in op een trend. Het engagement van links Neder land bloeit nu eenmaal niet he vig". gen tot nieuwe initiatieven. "Het kostte nogal wat tijd om naams bekendheid te krijgen. Dat ver eist promotie-activiteiten en dat kost geld. Verder dachten we ook in de redactionele sfeer bepaalde dingen te veranderen. Bijvoor beeld met het aantrekken van nieuwe mensen. Maar zelfs met een groei van duizend exempla ren per jaar zat ook dat er niet in." Om het blad nog enige levens vatbaarheid te geven, was vol gens Forum-directeur Schurink een miljoen gulden nodig. De helft om het exploitatietekort weg te werken, de andere helft voor publiciteit. Geld dat niet voor handen was. Gezien het ge ringe aantal abonnees viel daar ook nog weinig steun te verwach ten. Bij het ontstaan van Forum kochten 2500 abonnees een 'aan deel' in de krant van 25 gulden. Schurink: "Dat aandeel gaf geen zeggenschap over het blad. Het betrof een duidelijke steuncam- pagne en drukte de betrokken heid van de lezers uit. We waren ooit van plan bij ons eenjarig be staan een forum te organiseren, waarbij zij ideeën en suggesties konden aandragen." Zover zal het niet meer komen. Hoofdredacteur Biesboer denkt niet dat Forum is achtervolgd door het oude imago van De Waarheid. "Het viel juist de oude lezers op dat er iets nieuws voor in de plaats was gekomen. Van daar ook dat die afhaakten. We hebben ons ook wat meer gericht op een jonger publiek. Dingen die in De Waarheid stonden, vind je nu in Forum niet meer terug." Vroegere plannen om samen te gaan met De Groene Amsterdam mer, zijn volgens Biesboer nooit serieus aan de orde geweest. Ook niet om als partijblad te gaan fun geren voor Groen Links. "Ik sluit niet uit, dat als ons meer tijd gege ven was, het nog wel was gelukt." De uitgeverij van Forum is on dergebracht in de Stichting Be- penak, die is voortgekomen uit De Waarheid. De stichting omvat naast de uitgeverij en het pand aan de Hoogte Kadijk, ook nog twee dochters. Dat zijn drukkerij Dijkman en het publiciteitsbu reau Octo Publishing. De schuld van 1,3 miljoen gulden die de Waarheid nog had aan het Be drijfsfonds voor de Pers is voor een groot deel kwijtgescholden. Op dit moment resteert nog een schuld van 350.000 gulden. Be- penak gaat die schuld met ingang van 1 januari 1992 aflossen gedu rende een periode van tien jaar. Het geld moet voornamelijk ko men uit de exploitatie van het pand aan de Hoogte Kadijk. EINDHOVEN/KEULEN (GPD/ANP) - Bij Philips in Neder land staan 11.300 banen op de tocht. Het banenverlies is een gevolg van de grootscheepse reorganisatie die bij het concern is aangekondigd, zo blijkt uit de jongste cijfers van de Industriebond FNV. De vakbonden schatten tot voor kort dat door de sanering bij Philips Nederland 10.000 van de 56.000 ba nen zouden verdwijnen. Wereld wijd staan er bij het concern circa 45.000 banen op de nominatie om te verdwijnen. Een nadere inventarisatie leert dat het banenverlies in Nederland nog hoger uitpakt dan de ramingen waarop de bonden zich aanvanke lijk baseerden, aldus bestuurder J. Cuperus van de Industriebond FNV. De bond heeft de afgelopen dagen de reeks reorganisatieplan nen bij de Nederlandse vestigingen op een rij gezet en daar komt het ba nenverlies van 11.300 uitrollen. Ver reweg de meeste banen - 9.200 stuks - verdwijnen in Oost-Brabant en dan vooral in de regio Eindhoven, aldus Cuperus. Een woordvoerder van Philips had gistermiddag geen commen taar op de cijfers van de Industrie bond FNV. H11 wilde wel kwijt dat Philips momenteel nog het banen verlies in Nederland aan het inven tariseren is. Whirlpool Whirlpool Corporation is vast van plan om 1 juli 1991 het Philips-be- lang in de Joint Venture Whirlpool International BV op te kopen. Er is alvast een bedrag van 1 miljard Ne derlandse guldens gereserveerd om de Philips-aandelen te betalen. Phi lips en Whirlpool besloten twee jaar geleden tot een joint venture onder de naam Whirlpool International. In dat nieuwe bedrijf kreeg Whirlpool 53 procent van de aandelen en Phi lips 47 procent. Sindsdien worden de koelkasten en wasmachines van beide bedrijven in Europa onder de naam Philips Whirlpool verkocht, maar de naam Philips zal spoedig van de machines verdwijnen. Loonbelasting, btw-tarief en accijnzen ROSTOCK Een arbeider van de Neptun scheepswerf in Rostock klimt van een steiger die staat opgesteld bij m gigantische scheepsschroef. Hoewel dit schip bijna klaar is. is de toekomst van de scheepswerf hoogst onzeker. keraar niet groter dan bij Nationale Moeilijke tijden treffen scheepsbouwers in geheel voormalig Oost-Duitsland. Arbeiders hebben al gestaakt en in Nederlanden. protestmarsen hun ongenoegen geuit. uotoAP) BERLIJN (GPD) - De Duitse mi nister van financien Waigel heeft gistermiddag bij de presentatie in het parlement van zijn begroting 1991 aangekondigd dat de lasten omhoog gaan. Hij liet in het midden om welke belastingen het gaat. Wel deelde Waigel mee dat de nieuwe maatregelen op 1 juli van kracht worden. De coalitiepartijen CDU, CSU en FDP kwamen gisteravond bijeen voor een eerste gespreksronde over dit thema. Aangenomen wordt dat er uiteindelijk een combinatie van hogere loonbelasting, een lichte btw-stijging en meer accijns op ben zine en genotmiddelen uit de bus komt. In kringen in Bonn wordt na drukkelijk rekening gehouden met een verhoging van de benzineprijs van twintig pfennig per liter. Waigel stelde gisteren in de Bondsdag dat belastingverhogin gen onvermijdelijk zijn door niet- voorziene uitgaven voor de Golfoor log. de ontwikkeling in Oost-Euro pa en de kosten van de eenwording. De hogere lasten zullen door de hele bevolking moeten worden gedra gen, maar mogen de groei en werk gelegenheid niet in gevaar brengen. Zo luidde de boodschap van Waigel, wiens begroting op de dag van in diening al weer achterhaald was. Officieel heeft nu dus ook de rege- ring-Kohl erkend dat de verkie zingsbelofte, waarin werd gesteld dat het de Oostduitsers alleen maar beter zou gaan, terwijl de Westduit ser daarvoor geen offers hoefden te brengen, niet bewaarheid wordt. Van kiezersbedrog wilde de rege ringscoalitie echter niets weten. De liberale FDP-voorzitter Otto graaf Lambsdorff, tot de laatste snik een fel tegenstander van hoge re belastingen, erkende dat er ver gissingen zijn gemaakt. Maar voor de regering-Kohl zijn het niet calcu leerbare externe factoren, die Wai- gels begroting nu al tot een farce hebben gemaakt. De minister van financien was al lesbehalve geschokt door de stort vloed van kritiek van de oppositie en ook de demonstratiegolf in de ex-DDR bracht hem niet uit zijn evenwicht. Voor Waigel is de koers juist, wordt er voldoende gedaan voor de nieuwe deelstaten en gaat het er alleen nog maar om dat het geld op de juiste plaats terecht komt. Waigel "Er zal geen dorp. stad of deelstaat failliet gaan. Ik ge loof niet dat geld op dit moment het belangrijkste probleem is". Volgens Waigel heeft de ex-DDR in de eerste plaats een efficient ope rerend bestuursapparaat nodig, waardoor de beschikbare middelen en programma's snel een positieve uitwerking hebben. De uit het oosten afkomstige vice- voorzitter van de SPD, Thierse, hield Waigel voor niets te hebben begrepen van de werkelijke nood in de nieuwe deelstaten. De sociaal democraat zei dat zijn partij en de in 2 december roemloos verslagen SPD-lijsttrekker Oskar Lafontaine al vele maanden geleden hadden ge waarschuwd voor de dramatische ontwikkeling, die nu overal zicht baar is. Thierse noemde drie oorzaken voor de catastrofe. In de eerste plaats blijven investeringen uit door de onduidelijke regeling over onteigend bezit in de ex-DDR. In de tweede plaats hebben Westduitse firma's en hapdelsketens een zo meedogenloze strijd gevoerd tegen Oostduitse produkten. dat de markt in de ex-DDR voor eigen produkten totaal in elkaar is gezakt. Maar voor al verweet hij de regering geduren de het laatste half jaar geen enkel fi- nancieel-economisch concept voor de nieuwe deelstaten te hebben ont wikkeld. Benzine goedkoper, diesel duurder ROTTERDAM (ANP) De ad viesprijzen voor benzines zijn vandaag met een cent per liter omlaag gegaan, die voor diesel, gasolie en huisbrandolie zijn met drie cent per liter gestegen. Olie maatschappij Shell en de organi satie van zelfstandige oliehande laren Novok hebben dit gisteren bekendgemaakt. Voor diesel geldt sen el sade vrije pompen als aan die van Shell een adviesprijs van 119,8 eent per liter. Voor super gelood en Euro- super geven belde adviesprijzen van achtereenvolgens 163 en 156 cent per liter. De adviesprijs van Shell voor super plus loodvrij wordt 160 cent per liter. Unilever verkoopt verpakkingsreus ROTTERDAM-HAMBURG (ANP'DPA) - unüever wil da Duit se verpakkingsreus 4P verkopen, zo heeft het concern gistermiddag meegedeeld. De verpakkingsgroep heeft een jaaromzet van ruim een miljard mark en telt 3.600 werkne- De 4P-verpakkingsgroep heeft haar hoofdvestiging in Kempten en bezit daarnaast nog drie fabrieken in de Bondsrepubliek, alsmede een dochter in het Franse Beauvais De groep fabriceert vouwdozen. flexi bele verpakkingen, kunststoffolien en siliconenpapier.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5