Belastingvrij sparen via de overheid Na Stevens geen toekomst voor commissie Getuige zag IRA-aanslag uit zolderraam mssse Lubbers wil plan onderzoeken Partners van huisartsen willen 18 mille per jaar EOC lost granaten na forse aanvaring Pronk: forse milieuheffing VRIJDAG 22 FEBRUARI 1991 DEN HAAG (ANP/GPD)) - Het kabinet onderzoekt bin nenkort waarschijnlijk de mogelijkheid van een spaar- vorm, waarbij burgers tot een bepaald maximum rentevrij kunnen sparen bij de staat. Of het onderzoek er komt, hangt af van de uitkomst van het Kamerdebat volgende week over de tussenbalans. Het idee van premier Lubbers voor zo'n 'grootboek-rekening' is in het kabinet besproken tij dens de onderhandelingen over de tussenbalans. Het is be doeld om kleine spaarders tegemoet te komen. Aan het plan zitten bezwaren, maar minister Kok (financiën) heeft het volgens ingewijden niet van tafel geveegd. Het is niet uitgesloten dat Kok in een later stadium opdracht zal geven het plan te onderzoeken, ook al zijn er nu al afwijzende reac ties uit de politiek en het bankwe- ding van het idee. Hij speelt met de trek op consumptieve leningen gedachte burgers de gelegenheid te geven tot een zeker maximum ("zeg 50.000 gulden to(t een ton") geld te storten op een rekening van de staat. De rente zou beperkt moeten zijn, een procent of vijf, maar wel belastingvrij. Voordeel is volgens Lubbers dat de burger het overheidstekort meer gaat zien als een "gezamenlijke, na tionale schuld". Maar Lubbers er kent dat onzekerheid bestaat over de precieze opbrengst van deze spaarvorm, waar tegenover ook minder belastinginkomsten staan. Bovendien zou de staat op deze wij de banken oneerlijke Binnenland kort Des-dochters Zes 'DES-dochters', die een schade vergoeding eisen van tien farma ceutische bedrijven, brengen hun zaak vandaag aan bij de Hoge Raad. De vrouwen, die het proces in 1986 begonnen, zijn allen behandeld voor baarmoederhalskanker en va ginakanker, waarvan wordt ver moed dat het is veroorzaakt door- het middel DES. Hun moeders ge bruikten dat tijdens de zwanger schap. De eis werd in 1988 door de Amsterdamse rechtbank afgewe zen omdat niet duidelijk was van welke bedrijven het kankerverwek kende middel DES afkomstig was. Boerema failliet Het medisch onderzoeksbureau van dr. H. Boerema uit Nijmegen is deze week door de rechtbank in Arnhem failliet verklaard. Het be drijf Medical Research Bureau In ternational BV (MRBI) maakte deel uit van het plan voor twaalf privé- klinieken die Boerema samen met Vendex International eind jaren tachtig wilde oprichten. In de kli nieken zouden patiënten de lange wachttijden in ziekenhuizen kun- nen omzeilen. De ruim twintig men- sen die bij MRBI werken, worden ontslagen. NCRV veroordeeld De NCRV is door de Amsterdamse rechtbank veroordeeld tot het beta len van 25.000 gulden schadever goeding aan GLN Voeding, produ cent van maaltijdvervangende di eetvoeding. In het programma "Rondom Tien" over het onder werp vermageren is ten onrechte gesteld dat de beste methode om af te vallen een kalorie-beperkt dieet van een diëtiste is. Meer varkens Het aantal varkens in Nederland is weer stijgende. Dit blijkt uit een steekproef van het Centraal Bureau voor Statistiek, gehouden in de cember 1990. Volgens de steek proef, gebaseerd op tellingen bij 2.500 varkenshouders, waren er in december 1990 bijna 13,8 miljoen varkens in Nederland. Daarmee lijkt de in 1987 ingezette daling van de varkensstapel ten einde. Neder land telde in 1989 13,6 miljoen var kens. UTRECHT (ANP) - Partners van huisartsen zorgen wekelijks buiten de kantooruren gemiddeld 54 uur voor de bereikbaarheid van de arts. Ze willen daarvoor een vergoeding van 18.000 gulden per jaar. Dat staat in de brochure "Als de dokter even weg is" van de Vereni ging Huisarts Achterwacht (VHA) met de resultaten van een onder zoek onder 650 partners van huis artsen. Bij de VHA zijn ruim dui zend achterwachten aangesloten. Zij moeten, in solopraktijken op het platteland meer dan in de prak tijken in de grote steden, telefoon tjes van patiënten opvangen als de dokter visites aan het maken is. Op kantooruren is doorgaans een assis tente aanwezig, maar daar buiten nemen de partners dit werk meestal huisarts, een vergoeding voor de achterwacht niet. De VHA pleit al enkele jaren voor zo'n vergoeding die het de partners mogelijk zou maken, te kiezen of ze al dan niet zelf als achterwacht willen funge ren. Ze komt via vergelijking met een aantal andere beroepen waarin wachtdiensten voorkomen tot een salaris van 18.000 gulden per jaar. Omdat deze beloning in het huis- achterwachten een van de prioritei ten is van de LHV. "Wij vinden nog steeds dat een persoonlijke achter wacht de voorkeur verdient boven apparatuur of een doktersdienst". De LHV zal de kwestie aan de orde stellen bij de tariefsonderhandelin gen, maar of ze daarbij ook van 18.000 gulden zal uitgaan wilde Knook niet zeggen. Als de tweede fase van de stelsel wijziging in de gezondheidszorg Vereniging vandaag officieel volgens plan doorgaat, worden de exemplaar van de brochure huisartsen op 1 januari 1992 onder namelijk de de Algemene Wet Bijzondere Ziek- i de Landelijke Huisart- aangeboden. Het met de ziektenkostenverzeke- ringssysteem zijn omdat het moet onderhandelen. schil tussen particulier (betaling per consult) en ziekenfonds (een gis- vast bedrag per jaar per verzekerde) de dan vervalt. Kamer de rente- en dividendvrij stelling handhaaft. Dan kan volgens hem zonder de verhoging van de be lastingvrije voet waarvoor het ka binet 1250 miljoen gulden heeft vrij gemaakt in gevaar te brengen. Om de belastingvrije voet te kun nen optrekken heeft het kabinet drie maatregelen voorgesteld: het wegvallen van de rente- en dividen daftrek, het schrappen van rente-af- verhoging van de benzineac cijns. Elk van die maatregelen brengt ongeveer 600 miljoen gulden op, tezamen dus 1800 miljoen gul den. "Daar kan de Kamer dus uit kiezen", aldus Lubbers. Frans Moor blijft lid PvdA-fractie DEN HAAG (GPD) - Frans Moor blijft lid van de PvdA-fractie in de tie kunnen aandoen, beweren te- Tweede Kamer. De problemen tus- genstanders van het plan. sen het Rotterdamse Kamerlid en Fractieleider Brinkman oppert in- de fractieleiding zijn opgelost tij- het CDA-partijblad van deze week dens een gesprek dat Moor gisteren eveneens de mogelijkheid om spa ren bij de overheid te stimuleren. Hij vraagt zich af of inschrijving op staatsobligaties niet fiscaal aantrek kelijker kan worden gemaakt. "Om zo te laten zien dat niet alleen spa ren goed is, maar dat het wegwer ken van die enorme staatsschuld echt wel ons aller probleem is", al dus Brinkman. Hij herhaalt dat de CDA-fractie grote bezwaren heeft tegen het voorstel van het kabinet de fiscale vrijstelling voor spaarren- te af te schaffen. Premier Lubbers geeft in hetzelf- heeft gevoerd met fractievoorzitter Wöltgens en secretaris Buurmeijer. Moor is er overigens niet in ge slaagd nu al zijn positie te herove ren als woordvoerder inkomensbe leid en ambtenarenzaken. Daarover valt later Moor botste recentelijk met de rest van de PvdA-fractie toen hij een afwijkend standpunt innam over het Jeugdwerkgarantieplan. Hij werd toen min of meer op non- actief gesteld. Het Kamerlid zei na afloop van het gesprek de kans niet ROTTERDAM (GPD) Het Explosieven Opruimings Commando (EOC) heeft gisteren aan de Parkkade de munitie van de Franse mijnenjager Eridan gelost. Er bestond aanvankelijk angst voor ontploffingsgevaar, omdat enkele kisten waarin de munitie was opgesla gen in elkaar waren gedrukt na een aanvaring met het tankschip Anwija. Een aantal kisten met beschadigde munitie werd ter vernietiging overgebracht naar Culemborg. Gisterochtend om half tien, tijdens het afmeren, ramde de Eridan aan de Parkkade de tanker. Wegens ontploffingsgevaar zette de politie daarop enige tijd de omgeving af. Volgens een woordvoerder van het EOC is er na de aanvaring geen gevaar geweest voor ontploffing van de munitie. De kapitein-luitenant ter zee P. Visser, die namens de Nederlandse marine een beleefdheidsbe zoek aan de Franse mijnenveger had gebracht, beves tigde dit. De gemeente Rotterdam hoorde pas om twee uur via een uitzending van de regionale omroep Radio Rijnmond over de aanvaring. Volgens een woordvoer der van de gemeente is het laatste woord nog niet ge zegd over de berichtgeving rond het indident: "Dat het nu meeviel, is prettig. Maar de gemeente had meteen op de hoogte moeten zijn. Er zijn volgens mijn informatie drie beschadigde granaten meegenomen door de EOC. Gevaar voor de bevolking is dus niet denkbeeldig geweest". De mijnenjager Eridan brengt samen met een ande re Franse jager, de Andromede een al lang geleden af gesproken routinebezoek aan Rotterdam. Volgens de politie had het schip lichte granaten aan boord. Oogge tuigen hebben gezien dat de EOC in ieder geval 20 millimeter geschutsmunitie heeft afgevoerd. De Eridan liep tijdens de aanvaring met de tanker ter hoogte van de munitiekamer een gat in de romp op van één bij twee meter. De juiste toedracht van de aan varing is nog niet bekend. De rivierpolitie heeft alle betrokkenen gehoord. Voorzover bekend is er tussen de mijnenjager en de 599 ton metende binnen vaarttan ker Anwija, die was geladen met honderd ton stook olie, contact geweest via de marifoon. Mogelijk is er door de dichte mist die er op het moment van de aan varing hing, iets fout gegaan. Onderzoek naar de mari- foongesprekken, die op de band zijn opgenomen, moet duidelijkheid verschaffen over de toedracht. dreigen nieuwe problemen, aldus Moor. Een onverwachte wending in de opiniepeilingen heeft gisteren voor enige opluchting bij de PvdA ge zorgd. De partij stevent bij de Sta tenverkiezingen nog steeds af op een fikse nederlaag, maar er zijn nu tekenen dat de leegloop tot staan is gebracht. Gisteren gepubliceerde cijfers van het Nipo geven de PvdA 26 procent van de stemmen. De af gelopen maanden stond de PvdA telkens op of zelfs onder de 25 pro cent. Tweede zittingsdag: zeer uiteenlopende getuigeverklariiigen ROERMOND (GPD) De tweede Die werd gisteren, deel uitmakend zittingsdag van het eerste op Neder landse bodem gehouden IRA-pro- openbaarheid getoond. De beelden 00^ het r te lezen verklaringen ge- viertal vanaf het Chinees-restaurant - v... zullen dat volgende week wel- uflLu^Pi»1-11bewijs, mjde licht ter zitting komen herhalen. En echtpaar uit Roermond heeft minstens een van de verdach ten in een flits voorbij zien rijden, meteen na afloop van de aanslag. i.uu. de auto, de aankomst .mi auto met daarin de schutters, de OpgCWOndcn vast te knopen. Naar schatting weerzinwekkende koelbloedige Samen met een pompstationhouder twintig Roermondenaren blijken de executies van de twee Australische ujt sittard lijken zij de belangrijkste het op bedaarde wijze getuigen. Die laatste heeft drie lui, aanslag op de avond Volgende week toch debat tussenbalans DEN HAAG (ANP) - Het debat over de tussenbalans wordt defini tief volgende week gehouden. Een ruime meerderheid in de Tweede Kamer verworp gisteren de* bezwa ren van Groen Links en D66 tegen dit tijdstip. Op voorstel van Kamervoorzitter Deetman vindt het debat over de "hoofdlijnen" van de Tussenbalans woensdag en donderdag plaats met een mogelijke uitloop naar vrijdag. Een merderheid was tegen debate ren op de maandag en dinsdag voor de Statenverkiezingen, 'zoals oor spronkelijk was gesuggereerd. toeristen gelopen jaar op de Roermondse wegvluchten van de schutters en de die'"hij"'als de""têrVchtstaande Markt gezien te hebben. Of beter chauffeur van de wagen. De getuige dachten geïdentificeerd heeft, misschien: ze hebben er iets van be- heeft het allemaal gezien alsof hij keie t merkt. En enige lijn in wat de getui gen bij de politie hebben kunnen verklaren, was maar moeilijk te vin den: de op schrift gestelde verkla ringen liepen nogal uiteen en we ken soms danig van elkaar af. Eén getuigeverklaring sprong er gisteren duidelijk uit. Dat was die van een bewoner van een pand aan de Markt die zondagavond 27 mei even na elf uur op de vensterbank van zijn zolderraam op de uitkijk zat omdat hij een vriend verwachtte. De aanslag, compleet met wat er .aan vooraf ging en de vlucht van schutters, heeft hij redelijk nau keurig kunnen volgen. Van zijn be vindingen maakte de technische re cherche met behulp van enkele fi guranten een reconstructie die op videoband werd vastgelegd. de televisie zat te kijken. Maar fneer dan enkele algemene uiterlijkheden kon hij niet geven: dat de schutters mannen zouden zijn, dat ze gemaskerd waren en dat het in één geval om een half-auto- matisch machinepistool ging. Maar hij en eigenlijk geen van al de ande re getuigen bleken in staat de huidi ge verdachten destijds te herken nen of te identificeren als de schut ters. er Later en eerder is dat wel het ge- de val geweest met twee echtparen uit Roermond en Venlo. In die laatste plaats werd ongeveer anderhalf uur voor de aanslag in Roermond een bruine Mazda gestolen. De twee ge tuigen hebben minstens een van de terechtstaande verdachten herkend gewonden naar een plattegrond van de omgeving en wilden de snelste weg naar Duitsland weten. Nadat de pomphouder dat had uitgelegd, stormde een derde persoon binnen die riep: 'come on, let's go...' "Zon der iets te zeggen of de kaart op te vouwen, zijn ze meteen vertrok ken", zei de verbaasde pomphouder destijds tegen de politie over de handelwijze van de 'klanten' die ook hij inmiddels herkend heeft als drie van de vier IRA-verdachten. Ook hij zal dit voor de rechtbank komen verklaren, zo is de verwach ting. Goedkope ov-kaart automobilist' DEN HAAG (GPD) Elke automobilist zou een kaart moeten krijgen hij of zij 25 procent minder hoeft te betalen voor het openbaar In ruil voor die kaart zou de autorijder "een bescheiden extra verhoging van de motorrijtuigenbelasting" moeten accepteren. Pre mier Lubbers zegt dit in de CDA-Krant. Het kabinet wil over dit voor nemen op korte termijn overleg gaan voeren met de Bovag, ANWB en NS. Lubbers: "Ik vind dit boeiend omdat de automobilist natuurlijk wel weet dat hij met alle belasting die hij betaalt in feite ook meebetaalt aan de infrastructuur van het openbaar vervoer. Misschien is het dan rede lijk dat hij daar via de kortingskaart iets van merkt. Vergelijk het met de studenten. Eerst veel bezwaren tegen de ov-jaarkaart, maar nu ma ken ze er toch gebruik van". Van onze correspondenten Henri Kruithof en Peter de Vries DEN HAAG - Het is zeldzaam in de Haagse politiek dat de dingen bij hun naam worden genoemd. Ver- Maar tegenwoordig is het zeldzaam dat Kamerleden zelf fris ver een plan indienen e gen tegen de maatschappelijke geheugen liggen. Van de voorstel- an de le- len van de eerste is nog vrijwel niets verdedi- terecht gekomen. Dekker waar schuwde er bij het verschijn het jargon te zeggen. Bij het CDA, Maar toen kwam de Tussenba- al niets moeten hebben v politieke kritiek. Ze prefereren de zijn voorstellen in 1987 al hullend taalgebruik behoort tot de veilige omweg die leidt langs stu- de politiek één keer aan zijn voor- dikke onder- stellen ging sleutelen, zou er uitein delijk niets van terecht komen. Hij heeft gelijk gekregen. De contouren van Dekkers compromis waren nog niet zichtbaar of het getouwtrek in Den Haag begon weer van voren af slechte maar onuitroeibare Binnen hofse gewoonten. De 'Tussenba lans', zelf een obscure aanduiding diecommissies zoeksrapporten. Zo zijn de laatste jaren Wagner, i gigantische saneringsope- Dekker, Oort en Stevens gevleugel- een kabinet de dingen opeens wel dan alleen de persoon. Steeds vaker bij een naam gaat noemen. Lubbers kiezen ministers of Kamer Tien jaar Voor de moord óp de zijn ex-vrouw is tegen Hagenaar gisteren in hoger beroep tien jaar gevangenisstraf geëist. De rechtbank in Utrecht verklaarde in mei van het vorig jaar doodslag be wezen en legde T. een celstraf van zes jaar op, nadat er tien jaar tegen hem was geëist. Uitspraak is op 7 maart. Kok deden dat deze week, door de commissie-Stevens te vragen bij te dragen aan de oplossing van de onopgeloste financiële problemen. Die opmerking, terloops gemaakt en alleen voor de ingewijde te be grijpen. bleek enorme politieke schade aan te kunnen richten. In de inmiddels lang vervlogen als het 33-jarige tijd dat de politiek zelf nog wel eens met baanbrekende ideeën kwam, 'Oort' was een beter onthaal be- handen te schoren. Zijn voorstellen de belas met bre- tingen te vereenvoudigen werden flink deel overgenomen. Het kabinet maakte het geheel al- werden besluiten van formaat vaak de commissie met klinkende groot probleem stellen de samenstelling. Opdracht: denk het compromis waar de Ka mer zelf niet op komt'. De politiek leen wel wat ingewikkelder, belooft tijdens de werkzaamheden maakte er en passant ook van de commissie zelf geen gekke tenverlichting dingen te doen en het eindrapport den kan uit te voeren. Iede- maatschappelijke en geestelijke stroming van betekenis weet zich te garanderen. Het is be- vernoemd naar de intellectuele va- men vertegenwoordigd, i der of moeder van de gedachte. Zo hebben we het kinderwetje van Van sturen Houten en de wet Vermeend/Moor om er maar eens twee uit totaal ver schillende tijdperken te vier miljard gul die vooral ten goede leek te komen aan de hogere inkomens. Het kabinet Lubbers-Kok besloot bij zijn aantreden tot instelling van nieuwe belastingcommissie, i de onder leiding van de CDA-hoogle- Dekker (volksgezondheid) Oort (belastingen) zijn de sies die nog betrekkelijk vi Stevens. Deze zou ons belas tingstelsel verder vereenvoudigen. Het hoefde geen geld op te leveren en mocht geen geld kosten Het moest 'budgettair-neutraal' om het lans, een magisch woord in Den Haag. Dertien miljard bezuinigin gen en vier miljard lastenverzwa ring bleken niet genoeg om het fi nancieringstekort op het afgespro ken niveau te brengen. Er zit nog een gaatje in van een slordige drie miljard. En dus liet het kabinet het oog begerig op Stevens vallen. Hij zou er misschien wel voor kunnen zorgen, dat die drie miljard via de fiscus bij burgers en bedrijfsleven werd weggehaald, dachten Kok en Lubbers. Maar daar rekende het kabinet buiten de waard zelf. Stevens riep zijn commissie bijeen en ontstak in woede. In een onderkoelde, maar niet mis te verstane brief aan Kok, deelde hij mee dat zijn commissie de werkzaamheden voorlopig even staakt. Onder motto 'dat was niet de afspraak' liet hij weten niet op deze manier het werk van het kabinet te willen doen. Zijn opdracht luidde niet 'bezuinigen', maar 'vereenvou digen' en daar wilde hij aan vast houden. De politieke schade is niet te Commentaar ot teruglrel I. t>i.|ft Sadc belastingverhogingen, schaarden Kamerleden zich onverkort achter partijgenoot Stevens. De PvdA. waar men anders tegen hogere las ten voor de burger aankijkt, mom pelde meewarig dat Stevens niet moet zeuren. Het ws immers nooit beloofd dat de politiek de hele tijd werkeloos zou wachten op zijn rap porten. Zo werd het conflict binnen de coalitie over de belastingdruk door een commissie niet langer ver doezeld, zoals we van commissies gewend waren, maar in één klap pijnlijk duidelijk. Waarschijnlijk komt het na deze week nooit meer goed met Neder- land-commissieland. Hooggeleer den en bekende politieke Nederlan ders zullen zich na deze affaire wel een keer extra bedenken voor ze in een commissie stappen. Vooral de huidige coalitie laat te makkelijk anderen de hete kastanjes uit het vuur halen en maakt een permanen te machteloze indruk. Als de poli tiek dan zelfs de omweg van de commissie niet fatsoenlijk weet te bewandelen, is het in zichzelf ver dwaald. OPLOSSING? Ondanks de onvoorstelbare problemen m ei gen land beeft president Gorbatsiov toch nog kans gezien een belangri|ke bijdrage te leve ren aan het tot staan brengen van het gewa pende conflict in de Golf Het is weliswaar nog met zo ver, maar gezien het feit dat Irak nu be reid is zich terug te trekken zonder extreme voorwaarden te stellen, lijkl het vrijwel onmo gelijk van geallieerde zi|de nog tot een gron doorlog over te gaan. Als verder bloedvergieten wordt voorkomen, kan dat alleen maar diepe voldoening schen ken. Daarover zal iedereen het eens zijn. Des ondanks kan men zich de aarzeling van met name Washington wel indenken om met het Russische vredesvoorstel in te stemmen. Het was de Amerikanen niet alleen te doen om Irak uit Kuwayt te verdnjven, het ging hen, zo bleek uit alles, ook om de vernietiging van het bewind van Saddam Hussein Ze konden dat uiteraard niet hardop zeggen, omdat de VN-resoluties daaromtrent mets aangaven. Verdrijving van Saddam Hussein en zijn kliek was alleen mo gelijk geweest als de geallieerden Irak nog een vernietigende nederlaag in de grondoorlog hadden kunnen toebrengen. Daarmee was Irak tevens als machtsfactor m het Midden- Oosten voor lange tijd uitgeschakeld. het Russische v in Irak uit Kuwayt >sein hoogstwaar schijnlijk in het zadel en met deze meedogen- hlsbeluste potentaat kan niemand de met gerust hart tegemoet zien. Zijn land mag dan op vitale punten in scherven lig gen, zijn militair potentieel zal zelfs na alle bombardementen nog veruit de sterkste zijn in de regio. En de kans is ook nog groot dat hij on danks de nederlaag in de oorlog door de Arabi sche massa's bli|vend als een held wordt ge zien, met alle gistende gevolgen vandien. Zelfs als Washington schoorvoetend akkoord zou gaan met het Russische voorstel zal het vredesproces nog zeer ingewikkeld zijn. Alvo rens de geallieerden het strijdgewoel kunnen verlaten, zullen er garanties moeten komen dat Irak zich met aan nieuwe expansiedrift over geeft. Garanties die van het bewind in Bagh dad moeten komen. Zelfs als die worden gege ven, blijft de knellende vraag wat ze waard zul len z.|n Ook al lijkt het doel waar alles om begonnen was (de ontruiming van Kuwayt) binnen hand bereik. voor president Bush ziet de politieke si tuatie er niet al te florissant uit. De overwinning (of hoe men het ook wil noemen) in de strijd, zal niet veel erkenning knjgen, Saddam Hussein is niet van het toneel verdreven en de Russen, buitenstaanders in het gevecht zelf, gaan met het diplomatieke succes aan de haal AMSTERDAM (ANP) - Voor een ef fectief milieubeleid is het noodza kelijk te komen tot forse heffingen, bijvoorbeeld op het verbruik van energie. Het concreet beïnvloeden van kosten en prijzen kan een einde maken aan het afwentelen van milieukosten op arme landen of toe komstige generaties. De heffingen moeten de feitelijke schaarste weer spiegelen. Dat zei minister Pronk (ontwik kelingssamenwerking) gisteren in Amsterdam. De bewindsman sprak tijdens de presentatie van de Neder landse vertaling van "State of the World", het jaarlijkse milieurapport van de Amerikaanse organisatie World Watch. Pronk noemde zich een "bekeerling" van Lester Brown, de directeur van World Watch. Het pleidooi van Pronk was ge richt op zogeheten regulerende hef fingen, die niet zijn bedoeld om de schatkist te spekken, maar om milieuschadelijk gedrag terug te dringen. Al te lage heffingen zullen uiteindelijk het gedrag niet beïn vloeden, aldus Pronk, die daarmee aansloot bij standpunten van milieu-minister Alders. In het kader van de tussenbalans is afgesproken nadere studie te doen naar een regulerende energie heffing. Alders en Pronk hebben eerder de mogelijkheid van een hef fing van 50 procent geopperd. Een onder leiding van PvdA- Wolfson zal hierover ui terlijk eind dit jaar berichten. Al ders ziet de resultaten liever al in ju- Het kabinet-Lubbers discussieert al geruime tijd over milieuheffin gen. Pronk maakte in Amsterdam duidelijk met Alders en anderen een minderheidsstandpunt binnen de ministerraad te vertegenwoordi gen. Het is bekend dat met name CDA-minister Andriessen van eco nomische zaken zeer gereserveerd staat tegenover regulerende heffin gen. Volgens minister Pronk zijn forse milieuheffingen het effectiefst wan neer zij in Europees verband wor den opgesteld. Een land als Neder land mag echter wel degelijk hier en daar het goede voorbeeld geven, al dus de bewindsman. Hogere heffin gen dienen wel gecompenseerd te worden, bijvoorbeeld in de sfeer van de inkomstenbelastingen. Pronks steunbetuiging aan mil ieuheffingen maakte deel uit van een betoog waarin de minister de noodzaak onderstreepte van een an dere economische orde. In deze or de, waarin milieubescherming een centrale plaats inneemt, zijn vol gens hem andere maatstaven voor het meten van welvaart wenselijk Swarttouw vrijuit ROTTERDAM (ANP) - De voorma lige havenbaron en Fokker-topman Frans Swarttouw wordt door justi tie in Rotterdam niet vervolgd we gens discriminatie van onder ande ren Turken. Dit heeft justitie giste ren bekendgemaakt. Tegen Swart touw was wel proces-verbaal opge maakt. Hij zei vorig jaar november tijdens een lezing voor hoofdzake lijk studenten van de Rotterdam 6 Erasmus Universiteit "dat vijftig procent van het door Jan Modaal verdiende overwerkgeld aan doof stomme, blinden, werkloze Turken zou moeten worden afgedragen" De officier van justitie heeft Swart touw schriftelijk laten weten dat hij de uitlatingen afkeurenswaardig en in strijd met de wet acht. De betrok kene moet dit soort uitlatingen voortaan achterwege laten.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3