Geen onderzoek naar rol provincie Franse douane legt beslag op bus Beulc Boswachter loopt soms dertig keer in de week tekenbeet op Statenleden steunen beleid GS in Alphense gifaffaire Actie kamerlid om Eurostep op kabelnet toe te laten Zeekoeien bedreigd door olierampen en haaienetten 'Mens neemt enorme risico's als dierproeven worden verboden' Nieuwe studie Duits-Russisch VRIJDAG 22 FEBRUARI 1991 Bedrijf aansprakelijk voor drugs in bagage NOORDWIJK/LEIDEN/ALPHEN De Franse douane heeft beslag gelegd op een touringcar van Beuk in Noordwijk waarin bagage met 600 gram heroïne werd aangetrof fen. Van wie de tas is, is niet be kend. Om de bus terug te krijgen moest Beuk 34.000 gulden op tafel leggen. Later werd de boete ver laagd naar 7000 gulden en werd de bus, die nog in Frankrijk staat, vrij gegeven. Aanvankelijk wilde de onderne mer de hoge boete niet betalen om dat hij het onredelijk vindt dat de vervoerder aansprakelijk wordt ge steld voor iets waaraan hij niets kan doen. Beuk wilde via de rechter een uitspraak forceren. Nu de boete fors is verlaagd, ziet hij voorlopig van gerechtelijke stappen af. In het ver volg legt de Franse douane beslag op alle autobussen waarin drugs worden gevonden waarvan de eige naar niet bekend is. Bij Beuk is dat eveneens het geval: de eigenaar van de partij heroïne is niet geïdentifi ceerd. De touringcar, gecharterd door het bedrijf Eurolines, werd bij de grensovergang Reckum op de auto snelweg tussen Gent en Lille gecon troleerd. De bus keerde na een weekeinde in Amsterdam met 38 Franse passagiers terug naar Parijs. Het is de eerste maal dat de Fran se douane dermate streng optreedt en een wet uit de kast haalt die de vervoersmaatschappij verantwoor delijk kan stellen voor het vervoer van drugs. Dat heeft, aldus de woordvoerder van de douane in Lil le, ook alles te maken met de huidi ge, gespannen internationale situa tie. In Frankrijk verkeren sinds het uitbreken van de Golfoorlog 200.000 politiemannen, gendarmes en douaniers in hoogste staat van paraatheid wegens gevaar van ter rorisme. "Je kunt je goed indenken, dat in plaats van heroïne springstof fen worden vervoerd. De busmaat schappijen moeten zich daar ook bewust van zijn", aldus de woord voerder. Het afgelopen jaar heeft de ddua- ne in Lille al een grote campagne gehouden onder busondernemin gen om etiketten op vervoerde ba gage te krijgen. Volgens de douane zouden de grote drugshandelaren hoe langer hoe meer gebruik van touringcars maken om heroïne en Touringcarbedrijven uit de Leid- se en Alphense regio vinden het een enorm probleem. Elke koffer of tas aan een controle onderwerpen is moeilijk zegt de één en de ander be weert zelfs dat de chauffeurs daar toe niet bevoegd zijn. Er zijn onder nemers die hun passagiers een naamlabel op hun eigendom laten plakken. De chauffeur controleert dan of de betreffende bagage bij die passagier hoort. Persofficier Vos zegt dat de bus ondernemers koffers mogen con troleren als zij dat in hun vervoers- voorwaarden hebben opgenomen. Maar verder mogen zij niet gaan. Geregeld, zegt de persofficier, be reiken hem berichten vanuit het buitenland dat eigenaars van auto's direct een zware boete moeten beta len, als ze drugs bij zich hebben. Doen ze dat niet, dan moeten ze hun eigendom laten staan. Als de wet van het betrokken land dit toestaat is daar weinig tegen in te brengen. LEIDEN Boswachters worden soms wel twintig tot dertig keer per week gebeten door een teek. In de regel worden ze er niet ziek van, maar de kans op infectie na een tekenbeet is natuurlijk wel groter, dan voor mensen die zo nu en dan een wandeling in de bos sen of duinen maken. Een beet, zo zei B.M. de Jongh van het Antoniusziekenuis in Nieuwegein vanmorgen op de Boerhaavecursus in Leiden, hoeft niet per se tot infectie te lei den. Volgens De Jongh is het niet nodig om na een beet direct naar de dokter te lopen. Pas als er een grote, rode schijf met witte 'pit' (ter grootte van een rijksdaalder) ontstaat, dan is er sprake van be smetting en is het oppassen ge blazen. De Jongh vertelde dat de bos wachter vaak wordt gebeten en er is weinig tegen te doen. Als er een reactie op een tekenbeet volgt, dan is die goed met antibiotica te behandelen. Tijdig onderkennen dat er wat aan de hand is, is heel belangrijk. De Jongh onderzocht 127 bos wachters van wie er 25 positief op een steek reageerden. Ze werden niet ziek, omdat ze zelf antistoffen aanmaakten. Bij een evengrote controlegroep van kantoonver- kers was er sprake van acht posi tieve gevallen. Vijf procent van de boswach ters kreeg ziekteverschijnselen. Een enkeling bleef ermee tobben, omdat ze niet wisten wat er aan de hand was. Later konden zij zich de grote rode schijf met pit herin- Een verwaarloosde tekenbeet kan vervelende consequenties voor de gezondheid hebben, zei prof.dr. R. van Furth uit Leiden, die samen met de Maastrichtse hoogleraar Sj. van der Linden de cursus organiseerde. Mits vroeg tijdig herkend, aldus Van Furth. is genezing simpel en doeltref fend. Maar wordt de diagnose ge mist, dan bestaat de kans dat de patiënt, soms pas najaren, ernsti ge complicaties krijgt zoals her senvliesontsteking, aandoenin gen aan het zenuwstelsel of het hart. Na tien jaar kunnen er zelfs nog gewrichtsklachten optreden. DEN HAAG/LEIDEN - De WD- uitzenden. Door het verbod kan de fractie van de Tweede Kamer vindt zender in Nederland geen groot pu- dat de Europese onderwijs-zender bliek bereiken waardoor ze aanmer- Eurostep dat in Leiden is gevestigd, kelijk minder interessant is voor op de Nederlandse kabel moet wor- sponsors en adverteerders. Ver den toegelaten. Vorig jaar heeft het huist Eurostep haar hoofdkantoor commissariaat voor de media door- naar een ander land. dan wordt de gifte verboden omdat Eurostep een organisatie voor de wet een buiten- commercieel tv-station zou zijn. landse zender In dat geval mag Eu- WD-kamerlid D.J.D. Dees is het rostep wel op de kabel- niet met deze gang van zaken eens en heeft gisteren schriftelijke vra- Eurostep kan wel worden ontvan gen gesteld aan de ministers van gen met een kleine schotelantenne. WVC. verkeer en waterstaat, econo- Maar de meeste Nederlandse tv-kij- mische zaken en onderwijs. kers zijn aangesloten op het kabel- Eurostep overweegt haar Leidse net en hebben geen apparte schotel hoofdkantoor naar het buitenland antenne op het dak staan. Voor de te verplaatsen als ze niet op de kabel Eurostepprogramma's is boven- wordt toegelaten. Begin april neemt dien een speciale ontvanger nodig. Eurostep hierover een definitieve Volgens kamerlid Dees is 'het Ne- beslissing tijdens een algemene le- derlands belang gediend met hand- denvergadering. having van Eurostep in Nederland Volgens de huidige mediawetge- en de beschikbaarheid van de on- ving mag Eurostep geen educatieve derwijsprogramma's op de kabel programma's via de kabelnetten De VVD wil van de vier betrokken ministers weten of ze bereid zijn via wetswijziging Eurostep toch op de kabel toe te laten. "Wij vinden dat de overheid dergelijke zenders niet mag belemmeren. Eurostep moet een groter bereik krijgen", aldus een woordvoerder van de liberalen. DEN HAAG - Er komt geen onderzoek naar de rol van de provincie Zuid-Holland bij de illegale stortingen op de voormalige stortplaats Coupépolder in Alphen aan den Rijn. De provinciale staten wezen gisteren unaniem het ver zoek daartoe van Groen Links af. Fractieleider van Groen Links John Steegh had gisteren een interpella tie aangevraagd over het vervoer en stort van chemisch afval waarvan de provincie zou hebben geweten Haarlemmermeer wil eerst praten over Scliipholplan HOOFDDORP - De gemeenteraad van Haarlemmermeer heeft giste ren in een unaniem aanvaarde mo tie uitgesproken dat er opnieuw moet worden onderhandeld over het uitbreidingsplan voor Schiphol. Volgens de raad kan de luchthave Volgens milieugedeputeerde Van der Vlist was het niet zozeer de nieuwe informatie die Groen Links alleen groeien als aan vooraf vastge- ertoe had bewogen om een interpel- stelde milieu-eisen wordt voldaan, latie aan te vragen, alswel de nade- Volgens de indiener van de motie, hebben meegewerkt. Hij had rende verkiezingen op 6 maart. Hij D66-raadslid B. Ottens, is het plan gewerkt wordt aan ontkende dat Steegh nu beschikt van aanpak voor Schiphol, zoals dat materiaal die een we- eind vorig jaar is gepresenteerd. strafrechtelijke maatregelen tegen onder meer Zuid-Holland, de be- zenlijk ander licht op de rol van de thans onaanvaardbaar. provincie zou kunnen werpen. De gemeenteraad is van mening j dat er in het plan te weinig rekening Vanaf het moment dat bekend jg gehouden met gevolgen voor het werd dat in de Coupepolder op gro- mjijcu. Ook eist Haarlemmermeer te schaal illegaal afval is gestort, eerst duidelijkheid over de verbete- heeft de provincie open kaart ge- ring van het openbaar vervoer rond speeld, zo stelde Van der Vlist. "Er Schiphol. is een onderzoek geweest waaruit Volgens verschillende politieke bleek dat de provincie op een ma- partijen moeten eerst gelanceerde nier heeft gehandeld, zoals we dat alternatieve plannen van onder nu nooit meer zullen doen. We heb- meer de stichting en Natuur nauw- ben daar naar mijn mening vol- keurig worden bestudeerd, doende lessen uit getrokken". schikking gekregen over informatie die tot nu toe niet openbaar is ge maakt. Steegh wilde het zware politieke middel van een enquêtecommissie in stelling brengen om "eindelijk de onderste steen boven te hebben". Volgens hem zijn er wel onderzoe ken geweest maar waren die niet uitputtend. "Voordat Belgische au toriteiten de provincie Zuid-Hol land in rechtzaken aan de kaak stelt, moeten wij zelf zien wat van de ge ruchten waar is". Steegh zei met een enquête geen schuldigen te willen aanwijzen, maar slechts de Volgens Steegh moet er duide lijkheid komen over drie zaken. In ste plaats wil hij weten of het De Groen-Linkser Steegh (links) kreeg in de statenvergadering gisteren geen steun voor zijn voorstel om een ui gebreid onderzoek te laten verrichten naar de handel en wandel van de provincie in de zaak van illegale stort i Alphen aan den Rijn. foto Hieico Kuiper heid aan het licht te brengen. "Daar toenmalig bestuur van de provincie hebben de mensen van de Alphense Coupépolder ook recht op", aldus Steegh. Oud-vakbondsman regio-directeur arbeidsbureaus LEIDEN De zeekoe ofwel dugong, het grootste plantenetende zeezoogdier, wordt in een groot deel van zijn verspreidingsge bied ernstig bedreigd. De recente olieramp in de Golf kan voor de zeekoeien in het ge bied fatale gevolgen hebben. Beschermende maatregelen zijn dringend noodzakelijk. Dat is de conclusie van een onderzoek dat is uitgevoerd ddor wetenschapelijk mede werkers van het Leidse Centrum voor Milieukunde, het AID Environment in Am sterdam, het Rijksinstituut voor Natuurbe heer op Texel en de Pattimura Universiteit van Ambon. Het project werd financieel ge steund door het Wereld Natuur Fonds. De zeekoe is een zeldzame en met uitster ven bedreigde diersoort. Hij komt voor langs de kusten van Indonesië, een deel van India, de Arabische Golf en Oost-Afrika. Het dier kan drie meter lang worden en weegt 450 ki-1 lo. Zeekoeien zijn zeer gevoelig voor oliever ontreiniging: de neusgaten raken er door verstopt i de dieren stikken. In de Golf le ven nog ongeveer 2500 tot 3000 zeekoeien die ernstig door de olieramp worden bedreigd.. Doordat de zeekoe slecht eens in de drie tot vijfjaar een jong krijgt, dat pas na ongeveer 14 jaar geslachtsrijp is, zal eventueel herstel van de populatie in het golfgebied lang du- De zeekoe wordt bovendien zwaarbejaagd omdat zijn vlees zeer geliefd is onder de lo kale bewoners. Ook worden de ivoren slag tanden verhandeld. De introductie van het gebruik van haaienetten is voor zeekoeien fataal: ze raken erin verstrikt en verdrinken. De onderzoekers willen in een volgende fase van het onderzoek bekijken hoe het ge steld is met zeegrasbedden, de belangrijkste voedselbron van zeekoeien. Het uiteindelij ke doel van het onderzoek is het doen van aanbevelingen voor een beter beheer van het onlangs ingestelde Aru Tenggara Nationale Park voor de bescherming van een 60.000 hectare groot kustgebied. In dit gebied leven ook zeeschildpadden, vissoorten en vogels. begin jaren '80 actief betrokken geweest bij het storten van onder meer chemisch afval in de Cou pepolder. Zo zou een ambtenaar al in 1981 hebben geconstateerd dat „Tt de polder tegen de regels in tot 4.5 LEIDEN/ALPHEN/LISSE Het meter onder NAP werd afgegraven Regionaal Bestuur voor de Arbeids- om zo meer afval te kunnen herber- voorziening 'Rijnstreek' heeft de 48- gen jarige Dick Visser als directeur be- Maar ook zou de provincie de ge- noemd. Hij treedt per 1 april in meente Alphen onder druk hebben dienst. Visser is thans adjunct-di- gezet om chemische afvalstoffen recteur van een GAK-vestiging. aan te nemen. Daarbij gaat het vol- Daarvoor was hij werkzaam als dis- gens Steegh om blauw asbest, sh- tnctsbestuurder en voorzitter bij de redder (samengeperste auto's), Industriebond FNV. boormengsel, zuiveringsslib en De arbeidsbureaus Leiden, Lisse, bleekaarde. Steegh concludeert Alphen en Gouda en het centrum daarom dat de provincie "het over- vakopleiding in Leiden vormen ge treden van de regels in de hand zamenlijk het Regionaal Bestuur heeft gewerkt, gedoogd en gestimu- LEIDEN Proefdieren blijven altijd nodig. Tenzij de mens be reid is om zelf als proefpersoon te dienen. Dan moet die mens echter beseffen dat hij enorme risico's loopt. Want hoe moet worden getest of nieuwe medi cijnen heilzaam of juist giftig werken? In Nederland worden ruim een miljoen proefdieren ge bruikt. Vliegen, wormen en an dere lagere diersoorten zijn daar niet eens bij geteld. Er wordt naarstig naar alternatie ven gezocht. In Leiden, bij voor beeld. De toxicoloog prof.dr. G.J. Mulder verricht baanbre kend werk. Het Centrum voor Bio-Farmaceutische Weten schappen, een onderdeel van de Leidse universiteit, waaraan hij verbonden is, kreeg onlangs een geldprijs van 200.000 gulden voor het opzetten van nieuwe testen. Testen waarvoor geen dieren meer worden gebruikt. Het reageerbuisje wordt aange wend om te kijken wat genees middelen in mens en dier doen. Anders gezegd: prof. Mulder zoekt naar alternatieven voor dierproeven. En daar krijgt hij die 200.000 gulden voor. Een be drag dat vier keer zo hoog is als de Zwitserse organisatie nor maal pleegt toe te kennen. Waarmee zij de waardering voor Mulders werk aangeeft. Zijn centrum is onderzoek wat stoffen (geneesmiddelen) in het lichaam voor uitwerking hebben. Twee organen die hier nauw bij betrokken zijn, zijn de lever en de nieren. De vraag waarop Mulder antwoord wil geven is: hoe treedt vergiftiging op en hoe kun je het voorkomen. Met het geld dat hem is toebe dacht. worden instrumenten ge kocht waarmee waarnemingen kunnen worden gedaan die met het blote oog onmogelijk zijn. Proefdieren De roep wordt steeds luider: dierproeven moeten de wereld uit of tot een minimum worden beperkt. Gaan we die kant in derdaad op? Prof. Mulder zegt er dit over: "Op korte termijn Prof. Mulder: "Dierproe Leidse toxicoloog krijgt grote geldprijs voor baanbrekend werk mag je dat niet venvachten. Eerlijk gezegd denk ik dat er al tijd dieren nodig blijven voor onderzoek. Je kunt nu eenmaal niet alles in de reageerbuis uit zoeken. hoe graag je dat zou willen. Neem de ademhaling als voorbeeld. Die kun je nooit in een reageerbuis nabootsen. Kortom, er zullen intacte syste men nodig blijven om stoffen te kunnen testen. En daar heb je dan toch dieren voor nodig. Al zouden zich vrijwilligers aan dienen voor zo n test. dan krijg je vervolgens met de ethische commissie te maken". Maar proeven met dieren kunnen worden teruggedron gen, zegt prof. Mulder. Door proefdieren te gebruiken kan in een vroeg stadium worden aan getoond of stoffen gevaarlijk zijn. Het komt dan ook veelvul dig voor dat een test kort na het begin wordt afgebroken, omdat de stof een gevaar voor de ge zondheid blijkt te zijn. De bevolking, aldus Mulder, eist dat het 'iets' krijgt dat geen gevaar voor de gezondheid op levert. Dus stelt de overheid ho ge eisen aan chemische midde len. "Je kunt dat alleen maar garanderen als je elke keer op nieuw de veiligheid van die middelen onderzoekt. Zoiets kan in het reageerbuisje of met dierproeven. Als de bevolking vieligheid eist, dan kun je niet om dieren heen, je hebt ze ge woon nodig. De reageerbuis is dan niet toereikend". Uitdokteren De mogelijkheden die prof. Mulder thans uitdoktert kunnen niet direct in de praktijk wor den gebruikt. Ze geven echter wel inzicht in de vraag hoe het, bij voorbeeld, is gesteld met de giftigheid in de lever en wat de betekenis daarvan is in een li chaam dat nog leeft. "We cre ëren een klimaat dat deze syste men er kunnen komen. En het is een introductie in de industrie waar veel dierproeven worden gedaan. Ik verwacht dat het nog een jaar of vijf tot tien zal duren alvorens we ermee aan de slag kunnen". Waar het allemaal om draait, legt Mulder uit, is of de syste men die nu in de maak zijn goed genoeg zijn om te kunnen zeg gen dat een geneesmiddel veilig kan worden gebruikt. Daaraan wordt met grote voortvarend heid gewerkt. De industrie-kijkt er met argusogen naar uit. De dierproeven blijven voor alsnog van belang. Zegt de mens: het moet afgelopen zijn met dieren, dan draagt ze enor me risico's. De veiligheid van een geneesmiddel is dan in het geding. "Je zou zeggen dat je zonder medicijnen moet leven", zegt Mulder, "maar wat moet je beginnen met iemand die een maagzweer heeft?" Hoe erg lijdt een proefdier? "Er zijn afschuwelijke proeven, ik ontken dat niet. Maar als er een dwingende reden voor is. echt essentieel, neem ik die proef toch. Praat je over indus triële produkten. dan vind ik ze waanzin. In ons laboratorium gebruiken we de lever of nieren. Een dier wordt daartoe onder narcose gebracht en we laten het vervolgens inslapen. Het lij den wordt beperkt. Hoewel af maken natuurlijk ook wel zeer rigoureus is. In de publiciteit zie je dat de nadruk op huisdie ren ligt. Nou, die worden zelden voor proeven gebruikt". leerd". streek'. In de tweede plaats heeft de pro vincie volgens Steegh een onzuive re rol gespeeld bij het niet afgraven van de stortplaats. Zo vindt hij het onbegrijpelijk dat de provincie de proefafgraving in 1988 heeft stopge zet. Volgens Van der Vlist is dat stopgezet omdat toen genoeg be wijs was verzameld voor het straf rechterlijk onderzoek tegen trans porteur Kemp. Ten slotte wil Steegh helderheid over de eventuele medewerking van Zuid-Holland aan het overtre den van de Belgische wettelijke re gelingen In het Waalse plaatsje Mellery zijn gigantische hoeveelhe den chemisch afval gestort dat voor een deel afkomstig was uit Zuid- Holland en vliegas en slakken uit de Leidse vuilverbranding. Door het afgeven van ontheffingen voor transport heeft Zuid-Holland wel degelijk meegewerkt aan de illegale import in Belgie. de Arbeidsvoorziening 'Rijn- LEIDEN Vanaf september kun nen studenten aan de Leidse uni versiteit Duits/Russisch kiezen als bovenbouw-studie. In deze nieuwe studierichting worden de talen Duits en Russisch gedoceerd en wordt inzicht gegeven in de politie ke. maatschappelijke en culturele ontwikkelingen in deze taalgebie den. De bovenbouwstudie kan wor den gekozen na een propadeuse Duits of Slavisch. De nieuwe studierichting wordt ingesteld omdat door de recente ontwikkelingen in Oost-Europa de behoefte aan academici zal toene men die beide talen beheersen. Een grondige kennis van het Russisch en het Duits zal zowel voor het be drijfsleven als voor het bekleden van functies bij de overheid van groot belang kunnen zijn. Ook noodzakelijk hiertoe is de kennis van de politieke, maatschappelijke en culturele situatie in beide taalge bieden en in die landen die tot de Russische en Duitse invloedssfeer kunnen worden gerekend. De studie verduidelijkt de ver houding tussen Duitsland, Oosten rijk en de Sovjetunie en hun relatie met Middeneuropese landen. De laatste eeuwen heeft Midden-Euro pa in politiek en cultureel opzicht onder invloed gestaan van Duits land/Oostenrijk en de Sovjetunie. iOinil - Dat het bijgeloof in onzen tijd de wereld nog niet uit is. blijkt alweer ten duidelijkste uit het navolgende, te Woerden voorge vallen feit. in het jaar onzes Hee- ren 1891. Vrouw B. had een kind. dat ziekelijk was. en verzocht aanhoudend aan de 65-jarige vrouw K.. om haar kind eens te komen zien. daar het wurmpje zoo vreeselijk leed. Vrouw K., volstrekt geen kwaad vermoe dende. ging op zekeren dag eens mede. bezag het kind vond dat het oud was, en gaf den raad het wat warmer te dekken, waarop zij onmiddelijk tot antwoord een paar ferme oorvegen van t de i den: ,,Neen. leelijke heks, jij hebt mijn kind betooverd; 's nachts kruip jij door het sleutelgat van de deur en legt mijn kind de kwade hand op! Maar als het kind aanstaande nacht weer on rustig is. dan steek ikje morgen dood!" waarbij zij meteen een flink broodmes liet zien. Van dat doodsteken is. gelukkig niets ge komen. wat te danken is aan de hoge autoriteit, die, nadat me vrouw K. haar werdervaren aan dezen had medegedeeld, zorgde, dat de bijgeloovige vrouw B. terdege werd onder houden. Vijfentwintig jaar geleden. - De bus die in de hal imn het ge meentehuis van Egmond-aan- Zee stond voor de inzameling voor het huwelijksgeschenk aan Prinses Beatrix en Claus von Amsberg. is verdwenen. Vermoe delijk is de bus tn het weekeinde gestolen, omtrent de inhoud van de bus is uiteraard niets bekend. De voordeur van het gemeente huis bleek met een breekijzer te zijn geopend. Een 16-jangescholiere isgister- middag omstreeks kwart voor vier in een trapportaal van V. en D. gevallen, toen zij plotseling onwel werd. Het meisje kreeg een diepe snijwond aan de lin kerschouder. De E.H D. bracht haar naar het ziekenhuis.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15