Tegenvaller voor Leiden van tien miljoen Penningmeester CDA: college verdoezelt kosten referendum m li LEIDSCH m DAGBLAD Lagere straf gevraagd voor schietpartij uit hartstocht Als gevolg van bezuinigingen 'Slaaghwijk heeft voor 94 stadsverwarming' Start nieuwbouw Zijlbedrijven Paaseieren vermist LEIDEN De firma Jamin in het winkelcentrum Kopermo len heeft een vreemde ontdek king gedaan. Bij het controle ren van de vakken bleken gis teren een aantal paaseieren verdwenen. Geen kleintjes, maar zeven stuks met een lengte van 25 centimeter. De winkelwaarde bedraagt hon derd gulden. LEIDEN - De gemeente verdoe zelt de werkelijke kosten van het referendum. In plaats van de 44.000 gulden die het college noemt, bedragen de kosten zo'n 3,5 ton. Het college geeft een ver keerde voorstelling van zaken om tegenstanders van het referen dum argumenten te ontnemen. Dat beweert penningmeester Th. Valk van de Leidse CDA-af- deling in het februari-nummer van het afdelingsblad CDAk- koord. Zijn uitspraken zijn nogal opmerkelijk omdat 'zijn' eigen CDA-wethouder J. Walenkamp verantwoordelijk is voor het refe rendum. In zijn artikel betoogt Valk dat het referendum teruggedraaid moet worden. Hij noemt de raad pleging van de stadsbevolking een 'onzinnig plan'. Door de kos ten van het onderzoek lager voor te schotelen, wordt de burger juist verder verwijderd van de po litiek, zo meent de penningmees ter. Op basis van doorberekening van salarissen van wethouders en andere ambtenaren die zich er mee bemoeien, komt Valk tot de conclusie dat het referendum dik drie ton duurder is dan het colle ge beweert. "Terwijl vooraf dui delijk is dat de inspanning prak tisch voor niets is en dat de poli tiek alleen maar aan geloofwaar digheid heeft ingeboet", aldus Valk. *3 wesselman 110»-OuO» W»l»««Tg Stwwoc" oo» op ijivdag g*op VRIJDAG 22 FEBRUARI 1991 LEIDEN Alle woningen in de Slaaghwijk zijn vanaf het najaar van 1993 aangesloten op de stadsver warming. Wethouder T. van Rij (volkshuisvesting) nam gisteravond de vrees weg van de bewoners dat de stadsverwarming pas in 1994 is aangelegd. "Twee-derde deel van de woningen is in 1992 al aangeslo ten en het hele project moet voor het stookseizoen '93A94 klaar zijn. Er is dus geen vertraging", aldus Van Rij. Hij zei dit naar aanleiding van op- Bezwaren tegen school afgewezen LEIDEN De werkzaamheden voor de nieuwbouw van basis school Woutertje Pieterse aan de Antonie Duyklaan beginnen op 4 maart. De protesten tegen de aanleg van de ontsluitingsweg naar de nieuwe school zijn ongegrond ver klaard. Eerder wees de gemeente raad al een groot aantal bezwaren af tegen de bouw van de school op een sportveld in de Leidse Hout. Gisteravond bleken tijdens een commissievergadering alleen D66 en Socialistiese Partij het eens met de 169 personen en instellingen die bezwaar maakten tegen de aanleg van de weg. C. Jochemsen van de directie groen vertelde dat maatre gelen worden genomen om schade aan bomen zoveel mogelijk te voor komen. LEIDEN/DEN HAAG - Wel of niet met voorbedachte rade? Die vraag stond gistermorgen cen traal bij de behandeling in hoger beroep door het Haagse gerechts hof van de zaak tegen een 44-jari- ge Leidenaar. De man heeft in mei van het vorig jaar in een wo ning aan de Morsweg zes schoten gelost op de man met wie zijn vrouw overspel pleegde. Het slachtoffer overleed niet, maar liep wel zware verwondingen op. Eerder was de man door de recht bank tot drieëneenhalf jaar ver oordeeld en hij was hiertegen in beroep gegaan. Zowel procureur Couzijn als rechter Van Deth brachten tij dens de zitting een verklaring van een getuige naar voren die zegt de ochtend voor de schietpartij door de verdachte te zijn opgebeld. De Leidenaar zou hebben gevraagd of hij een goede advocaat wist want hij was van plan de vriend van zijn vrouw 'te grazen te ne men'. Tijdens het telefoonge sprek zei de Leidenaar er voor te willen zorgen dat zijn 'concur rent' in een invalidenwagentje te recht zou komen. De verdachte hield ook een tira de over de seksuele aspiraties van zijn vrouw. Bij de schietpartij la ter op de middag werd het slacht offer in benen en buik geraakt. Voor de procureur was de link tussen voornemens en daad zo duidelijk dat van voorbedachte rade zou kunnen worden gespro ken. "In elk geval poging tot doodslag". Advocaat Meewisse van de ver dachte hield de rechter voor dat de man het misdrijf niet zo ge pland had. "De man maakte zich zorgen om de toekomst van zijn kinderen. Vanuit die bezorgdheid zou hij toch nooit schieten in de nabijheid van zijn kinderen. Dat is nu wel gebeurd en dat kan nooit de bedoeling zijn geweest". Dat hij een wapen bij zich had, lag voor de hand. hij zou op weg zijn geweest naar de schietvereniging waar hij lid van is. De verdachte zelf hield zich nogal op de vlakte. Op de vraag van de rechter om de hele zaak nog eens uiteen te zetten, zei de Leidenaar daar niet weer op te willen ingaan. Dat, plus het ver haal van de Leidenaar over zijn ei gen misère, schoot de rechter in het verkeerde keelgat. "U vindt uzelf wel erg zielig hè", sneerde hij. "Als ik u hoor jengelen over uw gevangenisstraf dan heb ik absoluut geen medelijden. Het wordt tijd dat u zich neerlegt bij uw echtscheiding en probeert de draad van uw leven weer op te pakken". Voor de procureur was de zaak duidelijk: De Leidenaar had zich schuldig gemaakt aan een ernstig misdrijf en drieëneenhalf jaar ge vangenisstraf was daarvoor zeker niet te veel. De advocaat sprak van een 'crime passionelle' en be pleitte daarmee een lagere gevan genisstraf. Uitspraak op 7 maart. Ravage in huisjes aan Vrouwenweg LEIDEN Uit een tuinhuisje aan de Vrouwenweg worden een hegge- schaar, een boormachine, berg schoenen en kledingstukken ver mist. De diefstal werd gepleegd na het forceren van een raam. Er werd grote ravage aangericht. Bij een tweede tuinhuisje werd een alumi nium pui geforceerd, maar bleef in braak achterwege. Eerder deze week waren tien tuinhuisjes aan de Vlietweg het doelwit van onverla ten. Wijkwijzer voor nieuwe bewoners Paneras-Oost LEIDEN - De zogenaamde 'wijk wijzer voor Pancras Oost' wordt mogelijk ook uitgedeeld aan nieu we bewoners van de wijk. Dit bete kent dat er heel wat meer worden gedrukt dan de oorspronkelijk ge plande 2200. Bij dit aantal is ervan uitgegaan dat alleen de zittende be woners een exemplaar ontvangen. In de wijkwijzer stellen alle in stellingen. ondernemingen en orga nisaties in de buurt zich voor via een korte tekst. De woningbouw verenigingen Ons Doel en Leiden hebben 1600 gulden beschikbaar gesteld om de uitgave te financie ren. Maar omdat met name Ons Doel wat wensen heeft op gebied van vormgeving, is dit bedrag niet toe reikend. De begroting is nog niet rond, maar de kosten worden ge schat op 4000 gulden. Namens de gemeente liet L. Meijer gisteren we ten dat het ontbrekende bedrag wel wordt aangevuld. Het boekje wordt gedrukt op het moment dat alle organisaties hun eigen tekstjes hebben ingeleverd. Er worden nog plannen gemaakt om de verspreiding goed te regelen. Voorts bekijkt de buurtgroep hoe de wijkwijzer actueel kan worden gehouden. Wethouder stelt bewoners gerust merkingen van vertegenwoordiger Schreuder van de bewoners van de Slaaghwijk. Die plaatste enkele kanttekeningen bij de discussie over het Verbeteringsplan voor de Slaaghwijk en de financiering daar van. Alle fracties gingen akkoord met de plannen van het college van B en W. die totaal negen miljoen gulden kosten. De uitvoering be gint dit jaar. De bewoners vroegen extra aan dacht voor een aantal problemen. Gewezen werd op het tekort aan parkeerplaatsen dat mogelijk ont staat bij de Wiekelhorst en op de ge vaarlijke situatie bij de scholen aan het Valkenpad. Schreuder noemde het 'ontzettend verheugend' dat de gemeente 500.000 gulden beschik baar heeft gesteld zodat woning bouwvereniging De Sleutels de re novatie van 217 flatwoningen in een keer kan aanpakken. Na dat project worden nog eens 267 woningen van deze vereniging aangepakt. Daarna komen huizen van Wo ningbouwvereniging Leiden aan de beurt. De bewoners zijn bang dat dan weer problemen ontstaan, om dat de financiële situatie van de Wo ningbouwvereniging Leiden nog slechter is dan die van De Sleutels. Bovendien geeft het Rijk steeds minder subsidies voor woningver betering. Vandalisme Schreuder vertelde verder dat de bewoners niet enthousiast zijn van de 'onderdoorgang' die is gepland bij de Buizerdhorst. Enkele com missieleden sloten zich daarbij aan. Ze waren bang dat de 'tunnel' zou zorgen voor een onveilige situatie en voor vandalisme. Volgens wet houder Van Rij is dat niet zo. "Van af alle kanten heb je contact met de omgeving. Deze onderdoorgang wordt veel mooier en ruimer dan die bij de Milanenhorst". Van Rij vertelde dat hij wil bekij ken of bij het winkelcentrum De Kopermolen een ondergrondse par keergarage kan komen. "Misschien kan die mogelijkheid in het bestem mingsplan worden opgenomen". Hij noemde het 'van de gekke dat meer dan 600 parkeerplaatsen ko men bij het winkelcentrum dat voor de wijk is bedoeld. L. Driessen van de WD was het helemaal niet met Van Rij eens. Die parkeerplaatsen zijn hard nodig, vond ze. "Als je aan de kop van de Merenwijk woont, is de Kopermo len best ver weg". LEIDEN De eerste paal van het nieuwe pand van De Zjjl Bedrijven (DZB) in Roomburg wordt geslagen op woensdag 27 februari. Wethou der H. de la Mar en enkele werkne mers van de sociale werkvoorzie ning verrichten deze handeling om 14.00 uur. Daarna wordt een recep tie gehouden in het complex van DZB aan de Touwbaan in Leider dorp. De nieuwe vestiging werd nood zakelijk toen De Zijl Bedrijven een contract sloot met chocoladefa briek De Baronie. Op Roomburg wordt chocolade ingepakt. Voor deze taak zijn 120 mensen nodig. Het aantal werknemers van de soci ale werkplaats wordt uitgebreid met 60. De verwachting is dat in de nieuwe produktiehal uiteindelijk 160 mensen zullen werken. Bouwplan Zijloever LEIDEN Over het plan om 60 se niorenwoningen te bouwen op Zijl oever wordt donderdag 28 februari een informatieavond gehouden. Ar chitecten en ambtenaren geven uit leg over het bouwplan, dat enigszins afwijkt van het bestem mingsplan. De woningen worden wat hoger dan volgens dat plan mo gelijk is. De bijeenkomst begint om 20.00 uur in buurthuis'Mirt/Honken aan de Driftstraat. LEIDEN - Basisschool De Burggraaf is een actie begonnen voor Foster Parents Plan. De school stelde een boekje samen met lievelingsrecepten van ouders en leerlingen. Verschillende sponsors zorgden ervoor dat de kosten voor het drukken van het boekje werden betaald. Zo kan de opbrengst geheel aan Foster Parents Plan worden overge maakt. Op de foto overhandigt de directeur van de school, G.J. de Zwart, het eerste exemplaar van het boekje aan de ouders Schouten, Hudson en Van der Nat. Het kookboekje kost 7 gulden 50 en is verkrijgbaar bij de school aan de Oppenheimstraat. (foto jan üoIvmu LEIDEN De gemeente Leiden krijgt circa 10 miljoen gul den minder van het Rijk door de nieuwe bezuinigingen van het kabinet. Dat verwacht wethouder P. Bordewijk (finan ciën). De gemeente bereidt momenteel een nieuwe bezuini gingsronde voor, maar de hoogte van het te bezuinigen be drag is nog niet bekend. De 10 miljoen gulden komt daar nog eens bovenop. De hoogte van de nieuwe bezuini gingen wordt nog voor de zomer be kend. Het is de bedoeling dat de ge meenteraad bij de behandeling van de begroting voor '92 hierover een besluit neemt. De bezuinigingen zouden dan in '92 en de daarop vol gende jaren hun beslag krijgën. De zogeheten 'tussenbalans', waarbij het kabinet deze week voor 14 miljard gulden aan bezuinigin gen afsprak, kost Leiden ten minste 4 tot 5 miljoen gulden. Alle gemeen ten bij elkaar moeten van de 14 miljard die zij nu ontvangen on geveer 1 miljard gulden aan rijks- steun inleveren. "De helft van dat bedrag wordt evenredig verdeeld over alle gemeenten", zei Borde wijk. Leiden ontvangt nu jaarlijks 120 miljoen gulden als algemene uitke ring van het rijk. Hoe de resterende 500 miljoen gulden wordt weggehaald bij de 650 Nederlandse gemeenten, is nog on duidelijk. "Als dat ook evenredig gebeurt, kost dat ook nog eens 5 miljoen gulden", rekende Borde- Snackbar mag niet in Van der Waalsstraat LEIDEN Er mag geen snackbar worden gevestigd in het pand van de voormalige slagerij aan de Van der Waalsstraat. Dat vertelde wet houder T. van Rij van ruimtelijke ordening gisteravond tijdens een commissievergadering. Een aantal bewoners van de Van der Waalsstraat en omgeving teken de vorige week protest aan tegen de voorbereidingen die werden getrof fen om een snackbar te vestigen in het pand. Op last van de gemeente werden de werkzaamheden stil ge legd. Vervolgens werd bekeken of de komst van de snackbar inderdaad in strijd was met het bestemmings plan, zoals de omwonenden stel den. Het plan dateert uit 1933, en toen bestonden er nog helemaal geen patatzaken. Het betreffende pand had een woonbestemming, maar meteen vanaf het begin was er een slagerij in gevestigd. Een snack bar is echter iets anders dan een winkel, vindt de gemeente. Van Rij: "Een snackbar is op andere tijden open: 's avonds en op zondag. Dat is toch een groot verschil met een win kel". wijk de zwijgende raadscommissie voor. Zo eenvoudig is het echter niet. Die 500 miljoen moeten komen uit de zogeheten 'decentralisatie- maatregelen' van het Rijk, hetgeen in de praktijk neerkomt op kosten besparingen bij de overheid. "Hoe veel dat oplevert, weet ik niet", zei Bordewijk. Brug Daarbij komt dat de gemeenten ook moeten opdraaien voor de beper king van het ziekteverzuim wat Bordewijk voor de gemeente Lei den begroot op een bedrag van an derhalf miljoen. Het kabinet wil dat werkgevers en daar is de gemeen te er één van de eerste 6 weken betalen van het ziekteverlof van een werknemer. "Dat klopt niet", vond Bordewijk, "want de gemeente heeft van het rijk ook nooit extra geld gekregen toen het ziektever zuim onder ambtenaren steeg". Bordewijk liet al eerder weten dat het spreiden van de bezuinigingen over alle onderdelen waar de ge meente geld aan uitgeeft, niet lan ger mogelijk is. Bezuinigingen kun nen alleen nog worden uitgevoerd door bepaalde uitgaven geheel te schrappen, verwacht Bordewijk. Mogelijk dat ook de decentralisatie de gemeente dwingt bepaalde voor nemens terug te draaien. "Wanneer bijvoorbeeld het be weegbaar maken van de Blauw- poortsbrug, waarvoor de gemeente nu rijkssubsidie ontvangt, weer op het bordje van de gemeente wordt gelegd, sluit ik niet uit dat we van dat project zullen afzien", aldus Bordewijk. Voorspellingen zijn echter moeilijk te doen, omdat vol strekt onduidelijk is hoeveel geld het rijk geeft voor zaken die naar de gemeenten worden overgeheveld. LEIDEN Leerlingen van de pc-basisschool De Zwaluw in de Stevenshof namen vanochtend een nieuwe dependance aan de Mary Zeldenrustweg in gebruik. Het hoofd van de school, Ad Lankhorst ramde daarbij de school deur open. De hoofdvestiging van De Zwaluw is gevestigd aan de Antoinet te Kleynstraat. De school is daar na zes jaar uit haar jasje gegroeid. De Zwaluw telt inmiddels 271 leerlingen en dat aantal stijgt nog steeds, (foto Henk Bouwman) STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13