Provinciebestuur Zeeland moet weg' Wand en plafond klassiek afwerken 'Eigen vervoer' voor dhz-materiaal Slangwaterpas in moderne elektronische uitvoering 'Car-striping' nu via dealer Studentenkaart stelt NS voor problemen Binnen uw budget... Boven alle verwachtingen... VrllJDAvj 22 f t-tJKUAril lyyi Tips voor trips KAREN BLIXEN MUSEUM - Het Karen Blixen (Out of Africa) Muse um op haar voormalige landgoed Rungstedlund, ten noorden van Ko penhagen, gaat dit voorjaar open. Het museum aan de Rungsated- strandvej, vlakbij de Sont, is ge opend van 10.00 - 17.00 uur. van het vroege voorjaar tot de herfst wordt er heel wat geklust. Daarbij moeten zware materialen, zoals stenen, bouwblokken, zakken cement, tuintegels, balken en palen vaak vanaf de straat, of uit eigen auto, een heel eind verder worden gesjouwd. Als het om grote hoeveelheden gaat, is dat een vermoeiend karwei. Om dat te voorkomen, zou je een handig vervoermiddel kunnen maken. Een soort lorry, een 'pallet op wielen'. Dat bespaart veel moeizaam werk. Die lorry is heel simpel te maken. Neem een stuk multiplex van 25 De Noorse gipskartonplaatf abrikant Norgips komt met een 'nieuw' bouwmateriaal dat de vakman, maar zeker ook de doe-het-zelver, grote mogelijkheden biedt om wanden en plafonds fraai af te werken. Iedereen kent de gipskartonplaat, een makkelijk aan te brengen en af te werken materiaal, dat zijn popu lariteit mede dankt aan de gunstige prijs. Norgips heeft die vlakke 'bouwplaat' voorzien van reliëfs in paneelvorm. Hierdoor doen deze 'frescopanelen' denken aan het vaak fraai geornamenteerde stuca- doorswerk uit vorige eeuwen. Maar de vormgeving van de panelen is zo- mm dik. Afmetingen naar wens: 100x70 cm is een handzaam minimumformaat. Monteer met schroeven aan een kant van de plaat een rand van balken (ong. 5x7 cm). Plaats op de vier hoeken wielen. Ook dat is snel gebeurd: bok- en zwenkwielen kunnen elk met vier schroeven bevestigd worden. Die wieltypes zijn in goed gesorteerde danig dat ze ook heel goed in een moderne interieur kunnen worden toegpast. Drie types De frescopanelen zijn er in drie uitvoeringen: een wandpaneel, 120 x 160 cm, voorzien van drie recht hoekige reliëfs; een lambrize- ringspaneel, 120 x 80 cm, eveneens met drie reliëfvlakken, en een pla fondpaneel, 120 x 120 cm, met 9 vierkante reliëfs. Die verscheiden heid biedt talrijke combinatiemoge lijkheden. Bovendien kunnen ze bij de bekleding van een wand- of pla fondoppervlak afgewisseld worden met gewone, vlakke gipskartonpla- ten. De eigen fantasie van de verwer ker is dus zeker zo belangrijk als de aard van het materiaal zelf. Zo kun je er ook wat de kleurtoepassing be treft nog iets heel eigens aan toevoe gen. Het gladde kartonoppervlak van de panelen is, zoals de meeste doe-het-zelvers uit ervaring weten, heel gemakkelijk te schilderen, te behangen, enz. Voor de hand lig gend is een afwerking in verschil lende kleuren; de profielen die de reliëfs vormen bijvoorbeeld in een donkere kleur, de vlakke delen in een lichte tint. Het is ook mogelijk de reliefvlak- ken met een fraaie behangsoort of ander decoratief wandbekledings- materiaal te beplakken. Zo kan ie der naar eigen smaak en fantasie een strikt persoonlijk accent aan het interieur geven. Speciale kennis is voor het aan brengen en afwerken van de fresco panelen niet nodig. Lijsten Een op zo stijlvolle wijze vernieuwd kamerinterieur vraagt uiteraard om een bijpassende 'finishing touch'. Ook daaraan heeft de fabrikant ge dacht: met holronde Frescolijsten ijzerwarenzaken, bouwmarkten, enz. te koop. Om vrij zware lasten te kunnen vervoeren, ook over ongelijk terrein zoals een tuinpad, mogen de wielen niet te klein zijn (minimaal 8 cm diameter) en moeten ze voldoende draagvermogen bezitten. Vier wielen met een draagvermogen van 50 kg maken de lorry geschikt voor lasten tot 200 kg. kan een fraaie, welvende overgang tussen wand en plafond bereikt worden. De lijsten zijn (uiterste bui tenmaten) 55 x 55 mm, verkrijgbaar in lengten van 3 meter. Ze bestaan, evenals de gewone gipskartonpla- ten en de panelen, uit een kern van gips, met een 'mantel' van stevig karton. Ze sluiten altijd strak tegen het Plaats aan voor- of achterkant twee zwenkwielen, en aan de tegenoverliggende zijde twee bokwielen. Die laatste danken hun naam misschien aan het feit dat ze net zo eigenwijs zijn als een bok: ze willen maar ëën kant uit. Ze voorkomen dat de lorry, bijvoorbeeld op een iets hellend oppervlak, 'alle kanten tegelijk uitgaat'. En de zwenkwielen zorgen wand- en het plafondoppervlak en zijn met de bijbehorende platenlijm snel en gemakkelijk te monteren. Op de vereiste lengte afkorten en voor de hoekaansluitingen in ver stek zagen is een fluitje van een cent. Het nieuwe scala is te koop bij de bouwmatcrialenhandel. Meer infor matie Norgips. Delfzijl. 05960 - 16777. en-oor dat het transportmiddel toch gestuurd kan worden. Om de lorry handelbaarder te maken, kun je er een duwer aan maken. Aan ëén der smalle zijden twee planken (ong. 2x7 cm. ong. 80 cm lang-) verticaal aan de balken monteren, met soortgelijke planken een diagonale verbinding maken naar de andere smalle zijde. Tussen de verticale planken een stevige metalen buis maken (gaten in de planken boren). Die buis is de duwer. Overigens: zo'n eigen transportmiddel kan ook heel goed van pas komen bij een verhuizing. Stille grasmaaier, slimme trimmer Met het nieuwe tuinseizoen en dus ook het noodzakelijke gazon-onder houd in het vooruitzicht brengt Black Decker twee nieuwe ma chines. Een elektrische maaier (GR 350) met een krachtige 900 W induc tiemotor die vriendelijk is voor ei gen oren en voor de buren. Het ge ruis dat de machine produceert, is voor een cirkelmaaier die per baan 33 cm brede stroken kortwiekt, aan zienlijk teruggebracht. Ook het van kunststof ven-aardi ge chassis draagt in vergelijking met metalen maaierhuizen bij tot meer stilte. Bovendien brengt deze materiaalkeuze het onderhoud tot een minimum terug: kunststof kan Opmerkelijk is ook de sterk varia bele maai-instelhoogte, in vijf ver stelbare standen van 16 tot 60 mm. De grasopvangzak heeft een in houd van 36 liter. De machine is uit gerust met een windtunnel die met een sterke luchtstroom vrijwel alle grasresten opvangt. Een veilig- heidsschakelaar en een messenrem maken het mogelijk om in geval van nood de machine binnen de twee se conden tot stilstand te brengen. De wielen zijn in de carrosserie verzon ken, zodat er tot vlak langs muren e.d. gemaaid kan worden. Duwboom en opvangzak zijn op vouwbaar; de machine neemt dus genoegen met een beperkte opberg plaats in schuur of garage. De prijs 429.-. Wie het gazon gezond en keurig 'ogend' wil onderhouden, ontkomt niet aan de noodzaak om ook de las tige graskantjes rondom palen, bo men, borderbielzen en tuinafschei- dingen bij te 'trimmen'. Met de, evenals de maaimachine GR 350 netgevoede Duo-strimmer 585, met een 310 W motor, gaat dat heel han dig. Het 'mes' is in dit geval een ny londraad (9 meter lang en makkelijk vervangbaar). Doordat de machine- kop 180 graden kan kantelen, kun je aan de zijkanten van een gazon, waar dat overgaat in tuingrond, een messcherpe snede maken. Prijs 175,-. HOOFDDORP - Wie iemand zoekt om mee op vakantie te gaan, om een schouwburg te be zoeken of om een mida&je te winkelen, kan 23 maart terecht op de Reisgenotenbeurs van de stichting 'Samen Uit'. Deze wordt van 14.00 - 17.00 uur ge houden in Hotel de Beurs, Kruisweg 1007. Hoofddorp. Meer informatie over Samen Uit: tel. 01720-38070. AMSTERDAM - Ook in de win ter gaan de rondleidingen in Ar- tis (Amsterdam) gewoon door. Elke zondag om elf uur wachten rondleiders de bezoekers op bij de Apenrots om hen anderhalf uur lang door de tuin te voeren. Naast verhalen over de Artisdie- ren en hun soortgenoten in het wild, kan de bezoeker ook een kijkje nemen achter de scher men o m. bij het aquarium, de roofdieren en het kleine zoog dierhuis. De rondleiding kost niets extra's. Meer informatie tel. 020-5233400. DEN BOSCH - Een festival, ge heel gewijd aan de menselijke stem is VOX. In een stuk of tien concerten en voorstellingen worden verrassende relaties ge legd en ongebruikelijke combi naties gemaakt. VOX wordt ge houden van t/m 24 februari. Meer informatie VW Den Bosch, tel. 073-123071. DEN BOSCH - Indoor Brabant wordt van 28 februari t/m 3 maart voor de 25ste keer gehou den. Voor het eerst zal gebruik worden gemaakt van de ver nieuwde Brabanthallen. Dres suur en springen spelen een hoofdrol bij dit hippisch evene ment. Op vrijdagochtend is er een hengstenkeuring en ver zorgt Freddy Knie met zijn 12 Arabische hengsten een vrij heidsdressuur. Meer informatie 073-212555 of 212325). LEEUWARDEN - Het Fries Mu seum in Leeuwarden toont tot en met 7 april werken van de grafisch kunstenaar Maurits Escher. Hier wordt een over zicht gegeven van werken uit verschillende perioden. Escher hield zich bezig met abstracte beeldproblemen, zoals onmoge lijke bouwconstructies en regel matige vlakverdelingen. Het museum is geopend van di t/m za van 10.00 tot 17.00 uur en zo. van 13.00 tot 17.00 uur. De toe gangsprijs is 3 gulden voor vol wassenen en voor Pas-65-hou- ders 2 gulden. Voor meer infor matie: 058-123001. Het slangwaterpas is een al oud gereedschap, dat gebruikt wordt om over grote afstanden precies horizontale metingen uit te voeren. Het principe is heel eenvoudig: een met water (of een gekleurde vloeistof) gevulde slang is aan beide uiteinden voorzien van 'kijkglaasjes' waarop een maatverdeling is aangebracht. Het ene uiteinde van de slang wordt op een bepaald punt aangebracht of vastgehouden, het andere op een verder gelegen punt waar bijv. een hoogte moet worden afgetekend die op een precieze 'waterpas- lijn' t.o.v. het tegenovergestelde punt ligt. Wanneer de vloeistof in beide kijkglaasjes op hetzelfde maatstreepje staat, is de exact horizontale meting een feit. Een moderne variant is de 'Electra Level', een elektronisch waterpas Het maakt het 'uitwaterpassen' over grote afstanden en onder lastige omstan digheden een heel stuk gemakkelijker en secuurder. Het apparaat hoeft niet afgelezen te worden, het geeft met een piepsignaal aan wanneer begin- en eindpunt van de uit te zetten lijn precies waterpas is. Je kunt er dus ook mee om hoeken werken, en je hebt er geen hulp bij nodig. De Electra Level kan van pas komen bij allerlei klussen waarbij zelfs het langste gewone stelwaterpas letterlijk te kort schiet. Het op een 9 Volts batterij werkende apparaat wordt geleverd met een slang van 12 meter; verlenging tot maximaal 60 meter is echter mogelijk. De prijs ligt rond de 120 gulden. Voor meer informatie: Van Beek Heijermans, Katwijk. 01718 - 60420. Decoratieve strips en andere versieringen op de auto zijn te genwoordig helemaal 'in'. Veel auto's worden al standaard met 'car-striping' geleverd. Je kunt het ook op je onversierde wagen laten aanbrengen. Op de vraag daarnaar is handig ingespeeld door een bedrijf dat complete stripingsets, bestaande uit bie zen, bijpassende decoraties en tekst levert. De auto-eigenaar kan kiezen uit een standaard-as- sortiment van zes verschillende typen in diverse kleurcombina ties. Dealers en garagehouders hebben dit assortiment in de Het aanbrengen moet uiter aard zorgvuldig en vakkundig gebeuren. Daarom heeft de leve rancier gezorgd voor een oplei ding van de met dit werk belaste werknemer(s) van de autobe drijven. Behalve de standaarduitvoe ringen zijn ook zgn. Special Designs mogelijk. Die worden naar wens van de klant vervaar digd. Alle Pol Striping materia len worden gesneden uit hoog waardig vinyl. Voor meer informatie: Pol Stri ping. Ridderkerk.01804 - 18144. Met frescopanelen krijgt het plafond een echt gestuct effect. Belastingaffaire leidt tot motie van wantrouwen MIDDELBURG (GPD) - Het dage lijks provinciebestuur van Zeeland moet zich teweer stellen tegen een motie van wantrouwen. Die wordt morgen ingediend door D66, wan neer provinciale staten in speciale zitting bijeenkomen. Aanleiding is de geruchtmakende belasting- en declaratie-affaire, waarin het colle ge van gedeputeerde staten verwik keld is geraakt. Of die motie het haalt staat nog niet vast. Enkele fracties moeten UTRECHT (ANP) - Ondanks een redelijk probleemloze invoering van de openbaar vervoer-kaart voor Orka s sleuren walvistrainster onder water OAK BAY (AP) - In een Cana dees pretpark is gisteren een walvistrainster onder de ogen van ongeveer tien toeschouwers door drie orka's het water inge trokken en verdronken. Het drama voltrok zich nadat de 23-jarige Keltie Lee Byrne in het water van het bassin was ge vallen. Toen een collega bezig was haar op de kant te trekken greep een van de orka's haar bij een voet en trok haar terug het bassin in. De daaropvolgende tien minuten sleurden de wal vissen de schreeuwende vrouw het water door, terwijl collega's vergeefs probeerden haar te red den. Een vriendin van de trainster zei niet de indruk te hebben ge had dat de orka's agressief wa ren. "Ze speelden met haar en waren heel aardig. Ze vonden het gewoon leuk, zo'n nieuw ob ject in het water." nog een standpunt bepalen. Zeker is dat D66, RPF/GPV en het onaf hankelijke statenlid C.T.A. van Wa terschoot het heengaan van gede puteerde staten zullen eisen. VVD en PvdA vinden dat er in elk geval 'politieke consequenties' getrokken moeten worden; het CDA is ver deeld. In de affaire gaat het om het beta len van navorderingen inkomsten belasting van tien (oud-)gedepu- teerden uit de provinciekas, totaal studenten verwachten de Neder landse Spoorwegen later dit jaar te weinig treinen te hebben. Uit tellin gen van NS in januari blijkt dat het totale aantal treinreizigers, voorna melijk door de invoering van de kaart, explosief is gegroeid. De gemiddelde groei van het rei- zigersvervoer per trein bedroeg vo rige maand 23,6 procent. Daarvan komt gisteren 16 procent voor reke ning van de studenten. Dat er nog geen onoverkomelijke problemen zijn ontstaan komt doordat januari traditioneel een rustige maand is voor het spoor, zo blijkt uit het NS- rapport 'Studenten 1991, groei of in de knoei'. De enorme stijging doet zich voor op alle dagen van de week en op alle tijden van de dag. Er zijn echter pie ken waar te nemen in de maandag en vrijdagochtendspits (respectie velijk 27,7 procent en 26,0 procent groei) en op vrijdag, zaterdag- en zondagavond (29,2, 33,7 en 25,4 pro cent). Het aanvankelijke optimisme van de NS over de verwerking van de studenten heeft met deze cijfers een geduchte knauw gekregen. De spe ciaal voor de studentenkaarthou ders versterkte treinen gaven op maandag en vrijdag percentages vervoersgroei te zien van 35 pro cent. Vooral in deze treinen dreigen grote problemen te ontstaan. De ge schiedenis leert ook nog dat januari de rustigste maand is voor de NS. een bedrag van ruim 6 ton. De na- heffing, over de periode 1979-1984 is door de inspecteur opgelegd we gens bovenmatige reis- en verblijf kosten. Een beroep op de hoogste belastingrechter (de Hoge Raad) om de heffing ongedaan te maken verloor de provincie vorig jaar. Ver volgens zijn de belastingschulden door Gedeputeerde Staten betaald. Dat is gebeurd op grond van vage afspraken in het seniorenconvent (de fractievoorzitters in de staten) en in de statencommissie bestuurs zaken. Er is nooit een officieel voor stel over de zaak naar provinciale staten gegaan. Wel is in de provin cierekening 1984 een reservering opgenomen. Een onderzoekscom missie uit de staten heeft de handel wijze van het college veroordeeld. Volgens de commissie hebben ge deputeerde staten selectief infor matie verstrekt en te veel gegevens onder het mom van 'bescherming van de persoonlijke levenssfeer' achter gehouden. Het doen van de betalingen is bo vendien in strijd met de Provincie wet, constateerde de onderzoeks commissie. Omdat Gedeputeerde Staten in deze adviezen en signalen van ambtenaren negeerden en wei gerden hierover een uitspraak aan Binnenlandse Zaken te vragen, is er volgens de commissie sprake van 'ernstig plichtsverzuim' van het col lege. Dat verwijt geldt ook commis saris van de koningin dr. C. Boer- tien, die als onafhankelijk voorzit ter van het college heeft gefaald. De griffier der staten, mr. J.A. Lander, wordt verweten dat hij onvoldoen de als hoeder van de wet is opgetre den. Het rapport van de commissie is aanvankelijk door het college te gengesproken. Na kritiek in de sta tencommissie bestuurszaken is toe gegeven dat er fouten zijn gemaakt. Beloofd is de 'bestuurscultuur' te herzien en de openheid van bestuur te vergroten. De kritiek van de staten richt zich vooral op het feit dat het college on voldoende wil erkennen dat het fou te wegen heeft bewandeld. Het is nog een open vraag of het gehele college door een motie van wan trouwen getroffen wordt, of slechts eën of meer gedeputeerden. Vooral de positie van de CDA'er Ventevo- gel is de laatste dagen steeds wan- keler geworden. BANGKOK (AP) - De Rode Kh mer heeft de Cambodjaanse provin ciehoofdstad Kompong Thom aan gevallen en het regeringsleger daar bij aanzienlijke verliezen toege bracht. Dat heeft de verzetsbewe ging gisteren via de radio gezegd. De guerrillastrijders zeiden zater dag in twee stadia de aanval op een regeringsbataljon bij Kompong Thom te hebben geopend. Daarbij zouden elf soldaten zijn omgeko men of gewond zijn geraakt, terwijl Rode Khmer meldt successen bunkers en materieel werden ver woest. De Cambodjaanse regering en de Rode Khmer hebben de afgelopen weken hevige gevechten gemeld rond Kompong Thom. De regering zegt eind januari succesvolle offen sieven te hebben geopend rond Kompong Thom en in het noord westen van het land. Daarbij zou den twee grote junglebases van de Cambodjaanse verzetscoalitie on der de voet zijn gelopen. De regering heeft ook toegegeven dat de Rode Khmer vorige week de provinciehoofdstad Battambang in het westen van Cambodja heeft be stookt, waarschijnlijk om de aan dacht van het regeringsleger af te leiden van Kompong Thom. Bij de beschietingen van Battambang zou den 15 doden zijn gevallen. Maij te laat DEN HAAG (ANP) - Kamervoor zitter Deetman heeft minister Maij van verkeer en waterstaat gisteren tijdens het debat over een wijziging van de luchtvaartwet streng onder houden over haar te late aankomst. "Jammer dat wij gedurende 40 mi nuten uw aanwezigheid hebben moeten ontberen", zo interrum peerde Deetman nog enigzins ge matigd het debat na aankomst van de bewindsvrouwe. Toyota, nummer I in Alle nieuwe Toyota's hebben J jaar garantie en 6 jaar carrosseriegarontic. Conform de Toyota-bcpalingcn muhikteppentechniek. ups* Vraag uw dealer. Prijzen met BTW en excl a/leveringskosten. Wijzigingen in prijs en uitvoering voorbehouden Uw Tovotadealer Dealer voor Leiden en wijde omgeving Van Haasteren Motors B.V. Weversbaan 9 - 2352 BZ Leiderdorp Tel 071-899256 'n Begrip voor kwaliteit en service De nieuwe Corolla Friend is in alle opzichten het begin van een langdurige relatie. Door en door betrouwbaar. Uiterst comfortabel en voorzien van een aantrekkelijk pakket extra's: dakspoiler velours mattenset sportieve wielplaten grilleset met verstralers spatlappenset voor en achter flankbescherming Friend-embleem. Geen wonder dat Corolla de meest populaire auto in z'n prijsklasse is. Kom snel bij ons langs voor een proefrit en ontdek dat je van een Friend meer mag verwachten. De nieuwe Corolla Hatchback 1.3/ "Friend" vanaf f1.22.995,-. Afgebeeld met Friend- pakket tegen meerprijs.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11