Albanezen halen beeld Hoxha neer WEU door EG en NAVO uit winterslaap gewekt Slovenië gaat eigen weg President Ramiz geeft toe aan eisen betogers Verkiezingen nieuwe kans voor El Salvador i r lI'y 4 .i-rM CDU-leiding: De Maizière niet bij Stasi Joegoslavische federatie in staat van ontbinding DONDERDAG 21 FEBRUARI 1991 «i^ÖÜITENLAMDv TIRANA/WENEN/BRUSSEL (GPD/AP/ANP) De Albanese president Ramiz Alia heeft gisteren na massale protesten in de hoofdstad Tirana verklaard dat hij leiding wil geven aan een nieuw te vormen regering. Eerder op de dag hadden demonstranten in zeker twee steden een standbeeld van de in 1985 overleden leider Enver Hoxha neergehaald. "Ik heb besloten ring er raad te in een televisieboodschap die hele land werd uitgezonden. Hij zei dat het land in "een kritieke fase" verkeerde en riep de oppositiepar tijen op om samen te werken. Ook werd voor de televisie een verklaring voorgelezen Adil Carcani, waarin werd dat de Enver Hoxha-universiteit de hoofdstad een andere rege- De val van het beeld van Hoxha is presidentiële symbolisch voor de afkalving van president Alia het stalinisme in Albanië. In decem ber had de overheid zelf al het Sta- lin-beeld weggehaald op de naburi ge Heldenboulevard. Verslaggever Ilir Ikonomi van ra dio Tirana schatte gisteren dat 60.000 betogers zich op de universi- premier teitscampus hadden verzameld. An deren spraken van 20.000 tot 100.000 Ikonomi vertelde verder boeken van Hoxha werden dat Albanië uit is op nauwere rela ties met de Europese Gemeenschap en op humanitaire hulp van de EG. Een Albenese delegatie heeft deze week in Brussel gesproken met een aantal hoge ambtenaren van de EG. De delegatie werd geleid door Pe- SAN SALVADOR (AP) - Terwijl de wereld de blik gericht houdt op de oorlog in de Golf wordt in El Salvador een belangrijke stap voorbereid op weg naar beëindi ging van de burgeroorlog. Zowel de legale oppositiepartijen als het verzet van El Salvador zien in de verkiezingen van 10 maart kan sen om een doorbraak te bereiken in het conflict dat de afgelopen tien jaar aan ongeveer 75.000 Sal- vadoranen het leven heeft gekost. De Salvadoranen kunnen op 10 maart naar de stembus om 84 par lementsleden en 262 nieuwe bur gemeesters te kiezen. Terwijl de verkiezingscampagne zich afwik kelt zijn regering en verzet achter de schermen naar verluidt dich ter dan ooit bij een akkoord over een wapenstilstand. De politieke oppositie de Christen-Democratische Partij en de Democratische Convergentie ziet evenals de rebellenbewe ging, het Nationaal Bevrijdings front Farabundi Marti (FMLN), de verkiezingen als een keerpunt. De huidige regering wordt over heerst door de rechtse Republi keinse Nationalistische Alliantie, ofwel Arena, waarvan president Cristiani de leider is. Maar er is een goede kans dat de oppositie bij de verkiezingen de meerder heid behaalt. Het FMLN weigerde eerdere verkiezingen te erkennen. Ze za gen die als een voorwendsel om een door militairen beheerst auto ritair regime een democratisch tintje te geven. De rebellen pro beerden door sabotage een nor male gang van zaken te blokke- Dit keer hebben de rebellen voor het eerst beloofd van sabota- ge-acties af te zien. De vooraan staande rebellenleider Leonel Gonzalez zei onlangs voor de clandestiene radiozender van het verzet: "Deze verkiezingen vin den plaats in totaal andere om standigheden". Dankzij deze te rughoudendheid van het FMLN is een recordaantal kiesgerechtig den geregistreerd; 35 procent meer dan bij de presidentsverkie zingen van 1989. Intussen maakt het FMLN avances naar de gevestigde poli tieke oppositie. "Wij verwelko men de inspanningen van de op positie", zei Gonzalez. "Als de op positie na de verkiezingen een meerderheid in het parlement heeft zal dat het onderhande lingsproces ten goede komen". Sinds negen maanden zijn re gering en verzet met elkaar in ge sprek, onder bemiddeling van de Verenigde Naties. Na enkele mis lukkingen wordt sinds oktober vorig jaar achter gesloten deuren onderhandeld. Op de agenda staan onder andere regelingen over inkrimping van het rege ringsleger en hervorming van de rechtspraak, de grondwet en het kiesstelsel. Bronnen in de regering, het ver zet en internationale diplomatie ke kringen melden dat de partijen dicht bij een akkoord zijn. VN-be middelaar Alvaro DeSoto zou een akkoord over een staakt-het-vu- ren hebben voorgelegd dat door het FMLN zou zijn aanvaard. Het grote knelpunt in de dialoog is de eis van het FMLN dat gebieden die de rebellen in handen hebben door de regering als FMLN-terri- torium worden erkend. De rege ring weigert dit. Het verzet, dat bijna een kwart van het land on der controle heeft, hoopt dat de oppositiepartijen op dit punt wel concessies willen doen als zij de regeringsmacht in handen krij gen. De hoop op een doorbraak in het vredesproces bij verkiezings winst van de oppositie betekent niet dat op dit moment het ge weld in El Salvador is geluwd. Vernacht wordt dat de rebellen in de aanloop naar een nieuwe en mogelijk laatste onderhande lingsronde hun militaire activitei ten zullen opvoeren om hun posi tie aan de onderhandelingstafel te versterken, terwijl ook het rege ringsleger zich niet onbetuigd zal laten. krijgen. Daarmee komt de regering verbrand en dat de betogers zeer op- i negen i de tien siteit, die sinds drie weken actie ten op de campus, n, hadden gesteld. Op het Skanderbegplein in Tira- hadden eerder op de dag i derden agenten samengetrokken rond de radio- en televisiegebou- andere plaatsen van strate- schatting 5.000 demonstranten het gische betekenis. Veel arbeiders le- twaalf meter hoge standbeeld Hoxha omver getrokken. De politie loste daarbij enkele waarschu wingsschoten in de lucht, maar la ter verzoenden politieagenten zich met de demonstranten. Ook in de havenstad Durres werd een stand beeld van Hoxha neergehaald. De betogers riepen leuzen ter onder steuning van de hongerstakende studenten. Hoxha voerde na de Tweede We reldoorlog een stalinistisch regime in Albanië. Ook zijn opvolger Ramiz Alia, die de teugels wat heeft laten vieren en economische hervormin gen heeft beloofd voor de verkiezin gen van 31 maart, moest het giste ren ontgelden. "Ramiz, je weet niet wat honger is", schreeuwden de be togers, die Hoxha luidkeels op gelij- tien e ken het werk te hebben neergelegd om de demonstratie bij te kunnen wonen, aldus Ikonomi. Een journalist van de officiële Al banese media zei dat de vakbonden slechts een dag vantevoren hadden aangekondigd dat er gestaakt zou worden. Ze gingen daarmee in te gen de richtlijnen van de regering, die zeggen dat werkonderbrekin gen 15 dagen vooraf moeten worden gemeld. De vakbonden zouden de haastige beslissing hebben geno men omdat ze oordeelden dat de le vens van de hongerstakende stu denten in gevaar waren. De studenten in Tirana begonnen zo'n drie weken geleden actie te stelden een manifest met ke voet stelden met Hitier. Buitenland kort Bestorming Indonesische studenten hebben vanmorgen het parlement in Jakar ta bestormd om te protesteren te gen wat zij noemen onderdrukking van demonstraties tegen de Golf oorlog. Ongeveer vijftig leden van een groep die zichzelf het Indonesi sche Islamitische Volksfront noemt eiste een ontmoeting met de militai re leden van het parlement om te klagen over het slaan en arresteren van demonstranten vorige week in de steden Jakarta en Bandung. (Rtr) Doodstraf De Amerikaanse Senaat heeft giste ren öen wetswijziging goedgekeurd die de doodstraf instelt voor terro risten die verdacht worden van moordaanslagen op Amerikaanse staatsburgers in zowel binnen als buitenland. Een voorstel van tegen standers van de doodstraf werd met 74 tegen 23 stemmen verworpen. Volgens de oude wet kregen terro risten voor moordaanslagen levens lang. (Rtr) Coupleider De niet erg berouwvolle Spaanse coupleider uit 1981, Antonio Tejero, heeft gisteren zijn beroep om voor waardelijk vrijgelaten te worden verloren. Drie dagen voor de tiende verjaardag van de couppoging wees een militaire rechtbank het verzoek van de oneervol ontslagen luite nant-kolonel af met het argument dat hij nog geen derde van de 30-ja- rige straf heeft uitgezeten. Tejero (61) had tot voor kort altijd gezwo ren nooit om clementie te zullen vragen. (AP) Tsjechoslowakije Tsjechoslowakije is vandaag als tweede Oosteuropees land na Hongarije lid geworden van de Raad van Europa. Bij de plechtig heid in Madrid zal minister van bui tenlandse zaken Jiri Dienstbier het toetredingsprotocol ondertekenen. De Raad van Europa telt dan 25 lid staten. (DPA) Junglecommando Het Junglecommando in Suriname heeft de hulp ingeroepen van het Nationaal Leger bij een intern con flict. Dit maakte Ronny Brunswijk gisteren bekend in een telefoonge sprek met het Surinaamse radiosta tion SRS. Dinsdagavond brak in de omgeving van Albina een vuurge vecht uit toen leden van het Jungle commando verhinderden dat enke le ondercommandanten wapens kochten van een rondreizende wa penhandelaar. Brunswijk sloot twee mannen op maar enkele ande ren, waaronder 'blanken', vluchtten het bos in, aldus Brunswijk. Ook viel twee kilo goud in handen van het Junglecommando. (GPD) Vluchtelingen De bijna 120 Zuidafrikaanse vluch telingen die na het uitbreken van de gewelddadigheden in Zuid-Afrika tussen het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) en de rivaliserende Inkatha-beweging hun toevlucht hadden gezocht in Mozambique, zullen overgeplaatst worden naai Tanzania. Het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de Ver enigde Naties (UNHCR) in Maputc is bezig daarvoor een noodplan op te zetten. (IPS) i op. In een televisiedebat met leden van de drie Albanese op positiepartijen, zelden vertoond in Albanië, zei de communistische partijfunctionaris Robert Koli dins dag dat de regering aan acht eisen had voldaan. Met de aankondiging van de naamsverandering van de universiteit waren dat er gisteren negen geworden. Het is niet duide lijk wat de laatste eis is waarop de regering voorlopig niet wil ingaan. Mogelijk gaat het om het ontslag van minister van justitie Enver Ha- lili en zijn collega's Reis Malile en Hekuran Isai van buiten landse zaken, op wier vertrek de studenten hebben aangedrongen. i.. r/ 'I Inmiddels i traq Pojani, directeur multilaterale banië zo snel mogelijk normale rela- binnen- samenwerking van het ministerie ties met de Gemeenschap wil.Met van buitenlandse zaken in Tirana, alle andere Midden- en Oosteurope- De Albanese delegatie heeft in se landen heeft ze handels- en sa- duidelijk geworden Brussel duidelijk gemaakt dat Al- menwerkingsakkoorden. De Chinese te levisie bracht beelden van het neerhalen in Ti- i n het beeld van de voormalige Al banese leider Enver Hoxha (inzet). BONN (GPD) Er zijn geen bewi j zen dat de vroegere Oostduitse mi nister-president Lothar de Maizière voor het voormalig ministerie van staatsveiligheid heeft gewerkt. Dat heeft de secretaris-generaal van de CDU Volker Ruhe gisteren gezegd De ex-premier zal, zo zei Ruhe, nog deze week een verklaring afleggen. De Maizière had op 17 december zijn politieke functies als plaatsver vangend CDU-voorzitter, afgevaar digde en voorzitter van de CDU-af- deling Brandenburg neergelegd, toen het weekblad Der Spiegel met nieuwe beschuldigingen aan zijn adres kwam. De politicus zou min stens acht jaar onder de deknaam 'Czerny' voor de vroegere Oostduit se Stasi hebben gewerkt. De Maiziè re, die dit steeds heeft ontkend, her haalde toen dat hij alleen contacten had onderhouden uit hoofde van zijn baan als advocaat. Hij vroeg daarop minister Schau- ble (binnenlandse zaken) om een onderzoek te beginnen. Dat is vol gens een woordvoerder van het mi nisterie nog niet afgesloten. Eind voiyg jaar had Schauble verklaard dat er aanwijzingen in onvolledige dossiers zijn gevonden, die erop duiden dat De Maizière de verrader Czerny zou kunnen zijn. BUDAPEST Het Sloveense par lement heeft gisteren alle formele obstakels opgeruimd die de onaf hankelijkheid van de republiek in de weg stonden. Alle bepalingen die de Sloveense souvereiniteit over droegen aan de Joegoslavische fe deratie zijn uit de Grondwet ge schrapt. Besluiten van de Joegosla vische regering zullen in het ver volg terzijde worden geschoven. Daarmee is de weg naar volledige onafhankelijkheid in principe vrij gemaakt. Dat betekent overigens nog niet dat Slovenië zich al van Joegoslavië heeft afgescheiden. De republiek hoopt de onafhankelijkheid te be reiken in goede samenspraak met de andere republiejcen en niet op basis van een eenzijdig besluit. In Ljubljana wordt ingezien dat alleen een vreedzame afscheiding tot een spoedige erkenning van Slovenië in het buitenland kan lei den. In de Sloveense hoofdstad doet het gerucht de ronde dat Oos tenrijk, Nederland, België en Luxemburg al hebben verklaard dat ze bij een vreedzame afschei ding tot diplomatieke betrekkingen zullen overgaan. Verder bestaat er groot optimisme over de kansen van Slovenië om op vrij korte ter mijn lid van de EG te worden. Het parlement heeft daarom inge stemd met een declaratie waarin Slovenië de overige republieken voorstelt te onderhandelen over een vreedzame oplossing voor Joego slavië. De Slovenen gaan er daarbij van uit dat de federatie in minstens twee (Slovenië en de rest), maar mo gelijk in meer delen uiteen zal val len. Een commissie, bestaande uit president Kucan, premier Peterle en de parlementsvoorzitter, moet de onderhandelingsdelegatie gaan leiden. Morgen zullen de presiden ten van alle republieken in de Bosnische hoofdstad Sarajevo bij eenkomen om verder over de toe komst van het land te praten. Daar zal Slovenië de parlementsbeslui ten nader toelichten. Onduidelijk is tot nu toe of de Slovenen nog steeds een confederatief verband met Joe goslavië nastreven. Dat zal mede af hangen van de reactie van de overi ge republieken. Met de declaratie maakt Slovenië duidelijk dat het streeft naar onaf hankelijkheid op korte termijn, on geacht of buurrepubliek Kroatië dat tempo kan volgen. Die streeft weliswaar ook naar soevereiniteit, maar stuit daarbij op veel verzet van de grootste republiek Servië, omdat elf procent van de Kroatische bevol king Servisch is. Met de onafhankelijkheid van Slovenië hebben de Serviërs veel minder moeite. De afgelopen we- xen is zelfs duidelijk geworden dat het hen mogelijk helemaal niet zo slecht uitkomt als de kleinste repu bliek Joegoslavië snel verlaat. Daar mee komt Kroatië in een geïsoleer de en moeilijke positie terecht. President Kucan heeft overigens onlangs gezegd dat hij verwacht dat Kroatië onmiddellijk het Sloveense voorbeeld zal volgen. Ook Macedo nië zou hebben laten doorscheme ren dat het in geval van Sloveense onafhankelijkheid uit de federatie zal treden. Verdragen De Slovenen gaan ervan uit dat ze, als een van de legale opvolgers van Joegoslavië, alle internationale ver dragen zullen overnemen die dat land tot nu toe heeft ondertekend. Dat geldt ook voor de grenzen met Oostenrijk en Italië. Vooral dat laatste verdrag is niet helemaal on omstreden, omdat Joegoslavië aan het einde van de oorlog een stuk van Italië heeft ingelijfd en het jaren heeft geduurd eer beide landen een grensverdrag hebben ondertekend. In maart zal het Sloveense parle ment beslissen over een nieuwe munteenheid, die in eerste instantie naast de Joegoslavische dinar zal gaan gelden. De eerste proefdruk ken van het nieuwe geld werden on langs in Ljubljana getoond. Als de overige republieken bereid zijn te onderhandelen over onafhankelijk heid, zal een van de belangrijkste struikelblokken waarschijnlijk de financiële afwikkeling worden. Dit sombere vooruitzicht voor de zojuist 72 jaar geworden federatie van zes republieken op de Balkan, die in 1918 werd opgericht na de Eerste Wereldoorlog, is een gevolg van het besluit van het Sloveen 1 parlement van om Joegoslavië in twee of meer zelfstandige staten te verdelen. Tevens werd de centrale regering in Belgrado elk recht ont zegd om zich ook maar in iets te bemoeien met de soevereine republiek Slovenië. De republiek begon zijn eigen weg binnen Joegoslavië te gaan in het begin van 1989, toen zij zich in haar geheel mobiliseerde tegen het Joe goslavische leger, dat ervan werd verdacht een staatsgreep te beramen. In april 1990 werden in Slovenie de eerste vrije verkiezingen in Joego slavië uitgeschreven, waarin de oppositie de absolute meerderheid kreeg. In juli 1990 verklaarde de republiek zich tot soevereine staat en in december werd een referendum gehouden over afscheiding. Geen ander Europees land is in zijn geschiedenis zo sterk bedreigd door interne onrust en uiteenvallen zoals Joegoslavië. Sinds de oprich ting dreigt strijd tussen nationaliteiten, religies, republieken en provin cies de federale samenhang te vernietigen. De historische ontwikke ling van de verschillende volken en minderheden verschilt kennelijk te Serven (36 procent), Kroaten (20), Boniers (9), Slovenen en Albane zen (elk 8), Macedoniërs (6), Montenegrijnen (3) en Hongaren (2) heb ben zich eeuwenlang onderscheiden door taal. schrift, culturele ge bruiken en religie. Van de bevolking van 23.4 miljoen mensen hangt 41 procent het Grieks-Orthodoxe christelijke geloof aan, 12 procent is rooms-katholiek en 3 procent moslim. Daarbij komt een economische Noord-Zuid-kloof in Slovenie in het noorden floreert de economie nog enigermate, in het zuidelijke 'armen huis' Macedonië moet men van een gemiddeld maandinkomen van omgerekend niet meer dan 160 gulden zien rond te komen. Sinds het federale communistsische bewind de teugels heeft moeten laten vie ren, is er bijna niets meer dat de vijandige bevolkingsgroepen bindt en staat Joegoslavië op het punt uiteen te vallen. PARIJS Nog maar een paar jaar gele den was de Westeuropese Unie een slapen de organisatie die, hoewel al bijna veertig jaar oud, door weinigen serieus werd ge nomen. Ook de poging in 1984 om de WEU te nieuw leven in te blazen had weinig ef fect. Van de beoogde hoofdrol van de WEU in het Europese veiligheidsbeleid was geen sprake. Dat is door de gebeurtenissen in Oost- Europa en de Golf veranderd. De WEU wordt nu gezien als de club waarin de Eu ropese identiteit op veiligheidsgebied ge stalte moet krijgen. Vreemd genoeg kan dat over enkele jaren zelfs tot het verdwij nen van de organisatie leiden, maar niet ie dereen is daar op voorhand rouwig om. Morgen praten de ministers van buiten landse zaken en defensie van de negen WEU-landen (Frankrijk, Duitsland, Groot- Brittannië, Italië, de Benelux, Spanje en Portugal) in Parijs over de toekomst van deze organisatie, waarin zij op veiligheids gebied samenwerken. Alle negen zijn te vens lid van zowel de EG als de NAVO. Dat dubbel-lidmaatschap is van groot belang in de discussie over de WEU-toe- komst. Sommige landen (Frankrijk, Italië) willen de WEU in de EG laten opgaan, zo dra die zich meer met Europees veilig heidsbeleid bezighoudt. Anderen (Neder land, Engeland), willen de WEU een 'brug' laten zijn naar de NAVO en de VS. Bemiddelaar In Parijs zullen daarover geen besluiten vallen. Europa staat pas aan het begin van de discussie. De EG-landen (behalve de WEU-landen zijn dat Griekenland, Ierland en Denemarken) praten dit jaar over om vorming van de EG tot een Europese Poli tieke Unie (EPU) met een gemeenschap pelijk buitenlands en veiligheidsbeleid. De WEU kan de rol van bemiddelaar spelen. Zij heeft bevoegdheden op veilig heidsgebied die de EG niet heeft, maar heeft geen militaire structuur zoals de NAVO. Een vervanging daarvan, waarbij automatisch ook de Amerikanen buiten spel gezet zouden worden, lijkt niet in het belang van de Europese veiligheid. De Fransen, Duitsers en Italianen heb ben voorgesteld de WEU in de EG op te ne men. Zij zou de militaire uitvoerder moe ten worden van de besluiten die door de EG-regeringsleiders worden genomen. Zoals de WEU al eerder, bij de maritieme Golfoperaties van 1987 en nu, een coördi nerende rol heeft gespeeld. Bij de huidige Golfcrisis hebben de Eu ropese landen aanvankelijk eerder op ei gen houtje hebben geopereerd dan samen gewerkt. Volgens sommigen is dat het be wijs dat een Europees buitenlands en vei- ligheidbeleid niet werkt; volgens anderen is dat juist een pleidooi voor zo'n beleid. De Italianen willen zelfs de WEU ophef fen en de EG een militaire 'poot' geven, maar daar voelt bijna niemand voor. Een Europese defensie zou de bijl aan de wor tel van de NAVO kunnen zijn. Het is niet vreemd dat 'atlantisten' als minister Van den Broek en zijn Britse collega Hurd daar fel tegen zijn. 'Brug' Er zijn echter verschillende Britse bezwa- ,ren komen vooral voort uit het verzet te gen een Europese politieke unie, waarbij in Brussel het Europese (en dus het Britse) buitenlands beleid wordt bepaald. Van den Broek is op zijn beurt tegen een te zware rol voor de niet democratisch ge controleerde EG-regeringsleiders Een tussenoplossing is de WEU een 'brugfunctie' te geven tussen de NAVO/VS en de EG. Hurd pleitte daar deze week nog eens voor in een rede in Luxemburg. In een vertrouwelijke nota voor de bijeenkomst van Parijs heeft WEU-secretaris-generaal dr. Van Eekelen daar een aantal ideeen over geventileerd Ook Van Eekelen erkent dat de band van Europa met Amerika via de NAVO in tact moet blijven. Maar de Europese pijler van de NAVO moet sterker worden. Van Eekelen neemt de Frans-Duitse visie over dat de Europese regeringsleiders de hoofdlijnen moeten uitzetten van het be leid dat in WEU-verband uitgevoerd moet worden. Vergaderingen van de NAVO, de WEU en de Europese politieke unie moeten zo veel mogelijk plaatsvinden op dezelfde dag en plaats om een betere afstemming te krijgen. Daarom ook moet het WEU-secre- tariaat worden overgeplaatst van Londen naar Brussel, waar de EG en de NAVO hun hoofdkwartieren hebben. Vervlechting Er vindt in Europa een toenemende ver vlechting plaats van het buitenlandse be leid. De ministers van de negen, twaalf of zestien zien elkaar bijna elke week wel er gens. Een driehoeks-relatie van WEU. EG en NAVO is misschien wel de beste ma nier om irritaties te voorkomen en toch zo veel mogelijk samen te doen. Een driehoeksverhouding waarin de WEU zich allicht meer tot de EG dan tot de NAVO aangetrokken zal voelen. Verster king van de WEU betekent bovendien dat Frankrijk, dat geen lid van de militaire structuur van de NAVO is. via de WEU toch meer mede-verantwoordelijk wordt voor de Europese defensie Bovendien wordt de NAVO in haar op treden geremd omdat zij zich tot het NAVO-verdragsgebied moet beperken. De WEU kent die beperking niet Daar door biedt de WEU de Europese landen een mogelijkheid om militaire operaties buiten ons continent (bijvoorbeeld in de Golf) uit te voeren en te coördineren. Ineenschuiven Met het wegvallen van de dreiging van het Warschaupact zal een Europees veilig heidsbeleid vanzelf meer gericht zijn op gevaren uit een andere hoek, zoals het Midden-Oosten. De NAVO biedt daarvoor te weinig speelruimte. WEU-cenheden (multinationaal samengesteld) kunnen makkelijker ook buiten Europa optreden. Een probleem is dat niet alle EG-landen lid van de WEU zijn en niet alle Europese NAVO-landen lid van de EG De Grieken, Ieren en Denen mogen straks in de EG wel meepraten over het veiligheidsbeleid van Europa, zonder er via de WEU verant woordelijkheid voor te hoeven dragen. De Denen en Grieken zijn daarentegen wel NAVO-lid. Noorwegen en Turkije zijn wel lid van de NAVO maar niet van de EG Het volle dig ineenschuiven van EG en WEU zou de Noren en Turken in Europa buitenspel zetten Al klc Ml te un de drie k.m de WEU daarom voorlopig effectiever zyn als intermediair in deze driehoeksverhou ding.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9