Golfgebied uitbreiden EG wil hulp Arabische grondtroepen moeten wachten nuin Commissie van VN op de vingers getikt Kritiek op Europese onmacht x--\ Israël hekelt Grünen OORLOG IN DE GOLF PAGINA 7 STRAATSBURG (AP) De Europese Commissie heeft gisteren plannen ontvouwd voor hulp bij de wederopbouw van het Midden-Oosten na afloop van de Golfoorlog. De ini tiatieven behelzen ondermeer het geven van financiële steun, het terugdringen van de wapenwedloop en de verbe tering van de economie in de regio. Jacques Poos, de Luxemburgse mi nister van buitenlandse zaken en te vens voorzitter van de EG, en Abel Matutes, de EG-commissaris voor het Midden-Oosten, stelden dat de bewapeningswedloop de veiligheid in het Midden-Oosten voortdurend zal bedreigen. "Elke overeenkomst moet daarom gulering voor de controle hierop be vatten", aldus Poos. Poos en Matutes verklaarden dat het EG-initiatief ook zal moeten en herverdeling van de 'Golfoorlog is bedreiging voor mensenrechten' LONDEN (AP) - Een toenemend aantal mensen is vanwege oppositie tegen de Golfoorlog gearresteerd of gevangengezet, zo is gisteren ge meld door de mensenrechtenorga nisatie Amnesty International. Amnesty dringt er bij regeringen, waaronder die van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Turkije, Egypte en Israël, op aan geen men senrechten te schenden onder hel mom van nationale veiligheid. De organisatie zegt te vrezen dat "der gelijke maatregelen worden getole reerd en uiteindelijk systematisch worden voor de duur van de oorlog en de nasleep daarvan". Volgens Amnesty maakt de oorlog op pijnlij ke wijze duidelijk dat "aanhouden de schendingen van mensenrech ten een risico vormen voor een rechtvaardige en stabiele wereldor de". De mensenrechtenorganisatie or ganiseert naar aanleiding van de Golfoorlog een internationale cam pagne in de hoop dat mensenrech ten niet zullen worden opgeofferd aan politieke en militaire doelstel lingen. De campagne gaat van start onder de naam "Mensenrechten in de Schaduw van Oorlog". Amnesty heeft sinds de inval van Irak in Kuwayt nauwgezet de schendingen van de mensenrech ten door de Iraakse bezettingstroe pen geregistreerd en spreekt in ver band hiermee van "een catalogus van willekeurige arrestatie, marte ling en doden zonder vorm van pro ces, die triest genoeg iedereen ver trouwd is die onze voorgaande be richten over schendingen in Irak heeft bestudeerd". welvaart. Matutes zei dat niet alleen de politieke spanningen in de regio zullen moeten afnemen, maar ook de sociale en economische proble men. Hij zei dat de EG bereid is om de hulp aan het Midden-Oosten na de oorlog 'substantieel' te verho gen. De EG is van plan tussen 1992 en 1996 een bedrag van 4,9 miljard gul den te geven aan Syrië, Yemen, Iran en mogelijk Irak. Poos zei dat de EG het idee steunt voor een internatio nale conferentie over de problemen in het Midden-Oosten. Functiona rissen van de EG zullen de komen de twee weken besprekingen voe ren met verschillende landen in het Midden-Oosten over de Europese initiatieven. Onmacht Het Europese parlement heeft gis teren stevige kritiek geuit op het Europese beleid voor en tijdens de Golfoorlog. De kritiek spitste zich toe op de onmacht van de Europese Gemeenschap om een politieke en militaire rol van betekenis te spelen in het Golfconflict. Een aantal parlementariërs meent dat de landen van de EG tot dusver een gênant gebrek aan een heid hebben getoond, waardoor zij nu zowel diplomatiek als militair aan de zijlijn zijn komen te staan. Een Italiaanse afgevaardigde van de Groenen zei dat hij ontdaan was door het feit dat Sovjet-president Gorbatsjov de EG het nakijken had gegeven door zelf met een vredes plan op de proppen te komen. "Het zou beter zijn geweest als de Luxemburgse minister van buiten landse zaken, Jacques Poos dit ini tiatiefhad genomen", aldus de Itali- Poos verwierp de verwijten en verweet de parlementariërs een ge brek aan realiteitszin. Als excuus voerde hij aan dat de EG nu een maal niet gemachtigd is een formeel buitenlands beleid te voeren. Aan zo'n gezamenlijk beleid wordt ove rigens gewerkt binnen de Intergou- vermentele Conferentie over de Eu ropese Politieke Unie. Poos stelde nog dat de ministers van buiten landse zaken van de EG de afgelo pen maanden regelmatig gezamen lijk Irak hebben opgeroepen om Kuwayt te verlaten en dat de EG voor het uitbreken van de oorlog be reid was te praten met Baghdad. Een aantal afgevaardigden drong er ook op aan dat de geallieerden zich strikt aan de VN-resoluties houden en dus niet proberen om Saddam Hussein of zijn oorlogsma chinerie te vernietigen. 'Grof optreden Irak verzwegen' GENÈVE (AP) - De Commissie Mensenrechten van de Verenigde Naties is gisteren óp de vingers ge tikt omdat zij voorbij zou zijn ge gaan aan grove schendingen van de mensenrechten in Irak. Adama Dieng, secretaris-gene raal van de Internationale Commis sie van Juristen, zei dat de commis sie enkele malen had nagelaten stappen tegen Irak te nemen, on danks een overvloed aan bewijzen waaruit bleek dat in Irak sprake was van "de meest verschrikkelijke en wijdverbreide misbruiken". Dieng maakte vooral gewag van het gebruik van chemische wapens in de acht jaar durende oorlog met Iran, een record aantal massa-exe cuties, duizenden verdwijningen en stelselmatige marteling. Dieng wees erop dat de commis sie in 1989 bij stemming een resolu tie verwierp waarin kritiek werd ge uit op het Iraakse mensenrechten- beleid. De resolutie was ingediend door verscheidene westerse landen. De tegenstemmers waren voorna melijk Derde Wereld-landen. De Sovjetunie en China onthielden zich van stemming. De Verenigde Staten weigerden als co-sponsor van de resolutie op te treden. In 1990 werd een nieuwe resolutie met kritiek op Irak, die de steun had GEHEIM OVERLEG - De i lige Algerijnse president Ben Bella heeft gisteren verklaard dat er ge heime onderhandelingen tussen Frankrijk en Irak zijn geweest. Hij zei 'persoonlijk' aanwezig te zijn ge weest bij gesprekken tussen Sad dam Husayns halfbroer Barzan en Edgar Pisani, een adviseur van de Franse president Mitterrand. De on derhandelaars zouden zijn uitgeko men op een 'scenario dat hetzelfde is als de SU momenteel naar voren brengt'. van alle westerse leden, op procedu rele gronden niet in behandeling ge- Dieng concludeerde dat Irak door dit uitblijven van kritiek de indruk moet hebben gekregen dat het bo ven de wet stond. "Straffeloosheid leidt inderdaad tot minachting van de wet", aldus zijn conclusie. De Internationale Commissie van Juristen is een onafhankelijke orga nisatie die als adviseur van ver scheidene VN-lichamen optreedt. De commissie telt juridische des kundigen uit meer dan vijftig wes terse en Derde Wereld-landen. Gaddafi: Arabische revolutie als de oorlog doorgaat PARIJS (AP) - De Libische leider Moammar Gaddafi heeft gisteren gedreigd een revolutie in de Arabi sche wereld te ontketenen waarbij geen continent gespaard zal blijven, wanneer de "oorlog van wraak" te gen Irak wordt voortgezet. "Wraak is niet toelaatbaar. Het voortduren van de situatie zou ons ertoe kunnen aanzetten de revolutie te bevelen, van de Golf tot de Atlan tische Oceaan", aldus Gaddafi in een interview met Radio Monte Car- lo-Midden-Oosten. Volgens Gadda fi zijn de "revolutionaire krachten in de wereld" in afwachting van zijn teken om een revolutie te beginnen. Hij zei echter de vrede een kans te willen geven. De Libische leider sprak zich nogmaals uit tegen de bezetting door Irak van Kuwayt, maar voegde daaraan toe: "Nu Irak gunstig heeft geantwoord op de eisen van de in ternationale gemeenschap, is wraak niet toelaatbaar". RUQI (SAUDI-ARABIË) - De Egyptische tankcommandant Ah med Maurni staat zowat te popelen om zijn tank van Amerikaanse ma kelij Kuwayt te laten binnenruk ken. "Ik ben klaar om te vechten", zegt hij, "ik wacht alleen nog op een bevel". Vermoedelijk zullen hij en zijn tankbemanning nog een tijdje moeten wachten, zelfs nadat het grondoffensief zal zijn losgebar sten. Binnen de geallieerde coalitie hebben de Arabische deelnemers andere taken dan de westerse troe pen. De Amerikaanse en Britse grond troepen zijn de afgelopen dagen veel verder richting Kuwaytse grens opgetrokken dan de troepen van Egypte, Saudi-Arabië en Syrië. De Arabische manschappen liggen ingegraven in het woestijnzand, in afwachtende positie. Uit de ma noeuvres van de geallieerde troe pen valt wel het een en ander op te maken over de taakverdeling tus sen de westerse en Arabische grondtroepen. Amerikaanse, Britse en Franse troepen zullen de eerste aanvallen uitvoeren op de Iraakse stellingen in Kuwayt. De Arabische troepen wachten dan voorlopig af aan de grens. Is een gat de Iraakse verdediging te Iraakse weerstand gebroken, dan trekken Egyptische, Saudische en Kuwaytse troepen Kuwayt binnen om het laatste Iraakse verzet te bre ken en het land in bezit te nemen. "Zo ziet het plan er waarschijnlijk uit", aldus een Britse kapitein, die anoniem wil blijven. "Het zou nu eenmaal niet kunnen dat wij of de Amerikanen een Arabisch land in- Politieke overwegingen spelen een grote rol bij militaire beslissin gen. Veel Arabische landen hebben in de eerste plaats troepen naar de Golf gestuurd als politiek gebaar. De opdracht luidde het verdedigen van Saudi-Arabië tegen een Iraakse aanval. Vanwege die politieke sym boolfunctie en de beperkte militaire opdracht is de omvang van de mees te Arabische eenheden gering ge bleven. De Egyptenaren vormen met de omvang van hun strijdmacht in Saudi-Arabië een uitzondering on der de Arabische coalitiegenoten. Egypte heeft 36.000 goed getrainde manschappen in Saudi-Arabië, die in staat zijn aanvallend te opereren. Het Egyptische leger heeft boven dien in de oorlog van 1973 met Is raël ervaring opgedaan met het doorbreken van verdedigingslinies in de woestijn. De Egyptenaren hebben verder 2000 commando's paraat, die speciaal zijn getraind en toegerust om een verdedigingslinie van wallen en tankgrachten te door breken. Anders dan Egypte zijn de overi ge Arabische geallieerden nauwe lijks tot offensieve acties in staat. De Syriërs hebben weliswaar enige slagveldervaring door de strijd in Libanon, maar de 19.000 manschap pen lijken niet voor het uitvoeren van een aanval geschikt. De Syri sche gepantserde eenheden kunnen slechts van dienst zijn om achter de eerste aanvalslinies Kuwayt binnen te rukken. De Saudische luchtmacht heeft naam gemaakt tijdens de luchtoor log, maar de Saudische grondtroe pen hebben geen enkele oorlogser varing. Kuwayt kan niet meer dan 5000 man grondtroepen op de been brengen. De troepen uit andere lan den, zoals Pakistan, Marokko en Se negal, hebben gezamenlijk een om vang die nog kleiner is dan een landmachtdivisie. De meeste landen zijn slechts symbolisch met troepen in de Golf vertegenwoordigd, wat ook geldt voor de 500 Afghaanse guerrilla strijders die als adviseurs met de Amerikaanse mariniers zullen meetrekken. De Afghanen hebben in eigen land ervaring opgedaan met oorlogsvoering tegen Sovjet- materieel en kunnen van dienst zijn om de Amerikanen te informeren waarop Iraakse ka- tanks van Sovjet-makelij kunnen worden uitgeschakeld. De overige geallieerden hebben geen grondtroepen in de Golf, zoals Ne derland, Spanje, Australië en Por tugal. Zij zijn alleen met marine schepen in de Perzische Golf verte genwoordigd. Dan is er nog een groep landen - Korea, Polen, Bulga rije, Hongarije en de Filipijnen - die de geallieerden met medische hulp bijstaan. Tsjechoslowakije heeft 200 deskundigen op het gebied van ont smetting na een chemische aanval naar de Golf gestuurd. Dat de zwaarste last op het slag veld op de schouders komt van de Amerikanen en Britten is volgens sommigen vanzelfsprekend. De Britten en Amerikanen hebben het voordeel dat zij dezelfde taal spre ken en hebben veel ervaring met ge zamenlijke oefeningen in NAVO- verband. Ze hebben jarenlang sa men geoefend om zich voor te berei den op een mogelijke grondoorlog in Europa. Er blijft nog enige ondui delijkheid bestaan over de mate waarin de Fransen aan het grondof fensief zullen deelnemen. Met 14.000 manschappen, onder wie le den van het Vreemdelingenlegioen, kunnen de onder Amerikaans op perbevel geplaatste, goed toegerus te Franse troepen een belangrijke bijdrage leveren aan het offensief tegen Irak. Het blijft echter de vraag of Fran se troepen ook Iraaks grondgebied mogen betreden, wat voor een om singeling van Kuwayt nodig kan zijn. Tijdens de luchtoorlog hadden de Fransen er bezwaar tegen doelen in Irak te bombarderen. Minister van defensie Jean-Pierre Chevene- ment, die deze bezwaren had aange tekend, is inmiddels opgestapt en de Franse luchtmacht kon de beper kingen opzij zetten, maar het is niet helemaal zeker dat de nieuwe mi nister, Pierre Joxe, de Franse grondtroepen alle ruimte zal geven. Ambassades in Iran doelwit van aanslagen NICOSIA (AP) - De ambassades van Groot-Brittannië, Italië en Tur kije in Teheran zijn gisteravond het doelwit geworden van aanslagen die vermoedelijk een protest zijn te gen de oorlog van de westerse geal lieerden tegen Irak. Volgens het Iraanse persbureau IRNA gooiden onbekenden grana ten naar de drie missies en werd door de aanslagen nauwelijks scha de aangericht. Kort tevoren was in Iran gemeld dat de geallieerden met hun bombardementen op Irak scha de hadden aangericht aan moskee ën en heilige plaatsen van de islam. Een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken in Londen zei dat er bij de Britse mis sie in Teheran twee bommen tot on- ploffing waren gekomen en dat daarbij geen slachtoffers waren ge vallen. Een veiligheidsbeambte in de Italiaanse ambassade meldde dat daar in een vertrek een granaat naaf binnen was gegooid. De Turk se ambassade weigerde elk com mentaar. Censuur Irak met liplezen ontdoken MADRID (DPA) - De Spaanse tele visie is de Iraakse censuur te slim af geweest. In een bericht van de tv- correspondent in de Iraakse hoofd stad Baghdad, Angela Rodicio, schakelde de censuur het geluid een tijd uit. De Spaanse krant Diaro 16 meldde gisteren echter dat een deskundige van de taal voor doof stommen, in de Madrileense centra le van de staatszender, de verstoor de passage van de lippen van de journaliste kon aflezen. De Iraakse autoriteiten hadden het bij het Spaanée bericht gemunt op een zin, waarin van de volledige verwoesting van het vliegveld van Baghdad melding werd gemaakt. Middellandse Zee SYRIË J~?t i —J— LIBANON Cy Damascus,- Diyarbakir L Kaspische zee Woensdag Baghdad opnieuw zwaar gebombardeerd SOVJETUNIE Haifa A ,/f 1 TelAviv ISRAËL4 Amman X Woensdag Geallieerde artillerie en gevechtsvliegtuigen beschieten observatieposten in Kuwayt Woensdag Volgens het Britse dagblad The Independent hebben geallieerde tanks doelen in Kuwayt aangevallen Woensdag Amerikanen halen met helikopters 450 Iraki's op die zich in Kuwayt hebben overgegeven Riyad Donderdag Nederland beraadt zich over verzoek om mijnenjagers te sturen. De schepen zouden overigens pas na afloop van de Golfoorlog nodig zijn k UBUU< TV ?hab/v: I. VERATEN/ Masq*^ OMAN woensdag 20 februari donderdag 21 februari SAUDI-ARABIË Khamis Mushayt hL*. JERUZALEM (Rtr) - Israëlische regeringsfunctionarissen en politici van regeringspartijen en oppositie hebben bezoekende afgevaardig den van de Duitse Grünen-partij gisteren fel aangevallen nadat zij hadden verklaard dat de Iraakse ra- ketaanvallen op Israël "logisch zijn". Partij-woordvoerder Hans-Chris- tian Ströbele werd in de krant Jeru salem Post aangehaald: 'Traks aan vallen op Israel zijn het logische, bijna uitgelokte gevolg van Israels beleid jegens de Palestijnen en de Arabische staten, met inbegrip van Irak". Het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken en de linkse op positionele Burgerrechtenbewe ging-partij zegden direct bijeen komsten met de Grünen-vertegen woordigers af die voor gisteren wa ren georganiseerd. "Het was onze aanvankelijke bedoeling de verte genwoordigers van de Groene partij die Israel bezoeken, te ontmoeten", deelde het ministerie van buiten landse zaken mee. "In het licht van het interview met de woordvoerder, die de Iraakse raketaanvallen op Is raël rechtvaardigde, zien wij niet langer het nut met hen een dialoog aan te gaan. Dit komt tegen de ach tergrond van de Duitse betrokken heid bij het opbouwen van de Iraak se oorlogsmachine", aldus het mi nisterie. ADVERTENTIE ALNO: goed gereedschap. Het ALNO kookcentrum. bi|voorbeeld. Voor iedereen die van koken zijn hobby heeft ge maakt. Dus werkelijk alles bij de hand ALNO zorgt voor perfektie in kwaliteit en betrouwbare service. Wereldklasse die u toekomt Haal gratis de informatieve ALNO brochure bij: LEIDEN: Houtwerf Keukens tel. 769345. LISSE: Mieloo Bouwmat., tel. 19119.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7