Investeringen Shell tot 1995 fors hoger Bedrijven geïnteresseerd in DDR voor Mensen met Keukenkriebels hebben Wij een Sterk Receptenboek. Campagne tegen fusie NN/NMB Postbank Begroting Duitsland bij presentatie al achterhaald Bonden positief over cao-bod NS SieMatic Keukencenter Leiderdorp DONDERDAG 21 FEBRUARI 1991 In vijf jaar bijna 100 miljard DEN HAAG (ANP) De Koninklijke Shell Groep voert de komende jaren de investerin gen fors op. Het concern voorziet in 1995 investeringen van bijna 14 miljard gulden tegen 11,5 miljard in 1990. In de komende vijfjaren komt het totaal aan investeringen in de buurt van de 100 miljard. Daarmee behoort Shell tot de groot ste investeerders in de wereld. In Nederland is Shell met 1,3 gulden miljard (1990) de tweede investeer der na PTT Telecom. Van de voor ziene investeringen is bijna de helft bestemd voor opsporing en win ning. Erin begrepen zijn ook de op lopende kosten voor milieubescher ming. Shell maakt zich nu 'klaar voor de 21ste eeuw'. Toch is er tot op dit mo ment geen sprake van een tekort aan olie. Ook de Golfcrisis heeft hieraan niets veranderd. Het nage noeg wegvallen van de produktie van Irak (3 miljoen barrel per dag in het tweede kwartaal van 1990) en Kuwayt (1,6 miljoen vaten) is hoofd zakelijk door Saudi-Arabië opge vangen, die de produktie opvoerde van 5,4 miljoen vaten per dag in het tweede kwartaal tot 8 miljoen vaten. Van schaarste is dus geen sprake. Topman Van Wachem zegt te ver wachten, dat Kuwayt en Irak vrij spoedig na het uitbreken van de vrede olie leveren. Zoals het er nu uitziet, zijn de boortorens en raffi naderijen in beide landen tot op dit moment nog niet ernstig bescha digd. Al deze factoren overziend ligt het in de verwachting dat de olie prijzen dit jaar op het huidige lage niveau van 17 dollar per vat zullen blijven en blijkt er voor de stijging tot 40 dollar na de inval in Koeweit geen echte reden te zijn geweest, be halve dan een psychologische. Recessie ge vraagtekens bij de huidige situa tie te plaatsen. Zo is het de vraag, hoe lang de economische recessie in de VS duurt en hoe Het oostelijk deel van Europa zich verder zal ont wikkelen. Ook is het Midden-Oos ten in normale tijden altijd al een bron van onrust. Sinds 1973, het jaar van de grote oliecrisis, is het gebruik van olie in de industrie en voor elektriciteits opwekking aanzienlijk gedaald. De helft van het olieverbruik van de in dustrielanden komt nu voor reke ning van het vervoer. Bovendien is het geen eenrichtingverkeer. Ook de olielanden hebben een groeiend belang ervoor te zorgen dat het de industrielanden niet slecht gaat. "We moeten de vrees van afhanke lijkheid niet overtrekken en tot pu re angst laten verworden", aldus Van Wachem. De daling van de olieprijzen in de afgelopen maanden zal wel beteke nen, dat Shell over het eerste kwar taal van dit jaar voorraadverliezen moet tonen. Voorraadwinsten en meevallers niet meegerekend laat de Groep betere resultaten zien dan de andere grote maatschappijen in de wereld, zoals Texaco, Chevron, Mobil, BP en Exxon. Van Wachem noemt 1990 een moeilijk jaar, waarin de financiële positie van de Groep goed is geble ven. Aandeelhouders legt dit geen windeieren. Het uitkeringspercen tage van de winst is zelfs hoger dan vroeger, wat juist door die financië le kracht van de groep mogelijk is geworden. De Shell-bedrijven in Nederland zetten vorig jaar voor 21 miljard gul-, den om, 200 miljoen minder dan het jaar daarvoor. De gemiddelde per soneelsbezetting in Nederland be droeg vorig jaar 15.484 man. De con- cernomzet nam wereldwijd toe tot 135 miljard gulden. De winst kwam uit op ruim 11,8 miljard gulden, 9 procent minder dan in 1989. BONN (GPD) De Duitse minister van financiën Waigel heeft gisteren zijn begroting gepresenteerd in het kabinet, dat deze zonder veel dis- uit de Duitse financiële bijdrage voor de aan de Golf strijdende par tijen en de steun voor de in moei lijkheden verkerende landen aanvaardde. Vandaag zal de Midden-en Oost-Europa. De centra- UTRECHT (GPD) - "Een goede basis om mee verder te gaan", Zo kenschetsten vertegenwoordigers van de Vervoersbonden FNV en CNV de eerste cao-ronde met de Nederlandse Spoorwegen. Tot hun verrassing boden de Spoorwegen drie procent loonsverhoging, en dat scheelt maar een half procent met de looneis van de bonden. "Het bod is nog te mager, maar we kunnen verder", aldus CNV-onderhandelaar Thomas de Jong. "Ik ben blij verrast". Zijn collega Korteweg van de Vervoers- bond FNV zag echter meer hobbels. "Wij willen een prijscompensatie voor het geval de inflatie hoger uit valt dan de door ons ingeschatte 2,5 procent". Die eis is voor de Spoorwegen onbespreekbaar, net als de FNV-wens om in fasen over te gaan naar een vierdaag se werkweek. Dat laatste weegt echter zeer zwaar voor de bond. "Zonder atv geen principeakkoord", aldus Korteweg. De Spoorwegen willen verder een fundamentele studie laten verrichten naar de dienst- en rusttijden, teneinde het personeel flexibeler in te kunnen zetten. Daar wordt ook de onregelmatigheidstoeslag bij be trokken. De bonden zijn hiertoe onder voorwaarden bereid. Het CNV wil een extra loontrede voor mensen in de lagere functies die al aan hun top zitten. Terwijl de FNV eist dat ook de atv in de studie wordt opgeno men. "Dat wordt lastig", erkent Korteweg. In de tijd dat de studie wordt verricht zijn de NS be reid eenmalig 10 procent aan onregelmatigheidstoe slag uit te keren voor de werknemers die daarvoor in aanmerking komen. De bonden willen de toeslag voor het voltallige NS-personeel. Het gebruik van olie in de in dustrie en voor elektriciteitsop wekking aan zienlijk ge daald. In de uit breiding in aanbouw van Hem-centrale in Amsterdam wordt ook geen olie, maar kolen gestookt. Eind 1993 komt er 800 megaWatt uit. Reisbranche Het ministerie van economische za ken is niet bereid de reisbranche fi nancieel de helpende hand toe te steken. Een verzoek daartoe was in gediend door touroperators die rei zen naar ons land organiseren en die zijn aangesloten bij de ANVR. Re den hiervan is de malaise in de reis wereld als gevolg van de Golfoor log. Veel zakelijke en toeristische klanten laten Nederland links lig gen. Forum stopgezet Het opinieweekblad Forum zal 5 maart voor het laatst verschijnen. Dat heeft de Stichting Bepenak gis teren bekendgemaakt. Voor zes journalisten en zes ondersteunende medewerkers wordt ontslag aange vraagd. Volgens uitgever R. Schurink is het opinieblad er niet in geslaagd voldoende lezers aan zich te binden. Forum had afgelopen maand nog maar 4667 abonnees. Het blad werd vorig jaar mei geintroduceerd voor ruim 5000 abonnees van het voor malige dagblad De Waarheid. KLM wil deel Malév De KLM is met de Hongaarse rege ring in gesprek over deelname in de nationale luchtvaartmaatschappij Malév. De Hongaren willen het staatsbedrijf privatiseren en zijn op zoek naar kapitaalkrachtige part- Evenals veel andere maatschap pijen verkeert Malév in grote pro blemen na het uitbreken van de Golfoorlog. De maatschappij onder hield veel lijndiensten op het Mid den-Oosten die zijn komen te ver vallen. SAS wil helft Sabena De Skandinavische luchtvaart maatschappij SAS wil een belang van 50 procent in de Belgische Sa bena. Tussen beide maatschappijen zijn onderhandelingen gaande. Sa bena praat ook met British Airways over een belang van 40 procent in de Belgische nationale luchtvaart maatschappij. SAS-topman Jan Carlzon maakte gisteren in Stockholm bekend dat SAS op zoek is naar een partner in Europa. Zowel Sabena als SAS ver keren in grote problemen. SAS heeft aangekondigd 3500 banen te moeten schrappen als gevolg van verminderd luchtverkeer door de Golfoorlog. Sabena moet 2200 ba nen kwijt. Consumentenwinkels Nederland krijgt een netwerk van consumentenwinkels. Voor 1 janu ari 1993 worden in ongeveer twintig gemeenten deze advies- en informa tiecentra geopend. De eerste drie winkels komen in Twente. De orga nisatie Planpraktijk/Consument en Huishouding heeft dit gisteren in Gronau bekend gemaakt bij de start van een project voor consumenten voorlichting in het Duits/Neder landse grensgebied. De winkels gaan - naar Duits voorbeeld - de consument adviseren en informe ren over onder meer produktaan- sprakelijkheid, verkoop- en beta- lings- en leveringsvoorwaarden. het parle- Op papier klopt het allemaal. In totaal denkt Waigel dat de centrale regering dit jaar 400 miljard moet uitgeven, waarvan naar schatting 80 miljard voor de vijf nieuwe deelsta ten (de voormalige DDR) zijn. Om dat allemaal te kunnen betalen, moet de staat maar liefst 70 miljard mark lenen, waarvan echter meer dan 51 miljard bestemd is voor de kosten van de staatsschuld, zodat er in feite slechts 19 miljard extra ruimte komt. Financiële experts gaan ervan uit dat de begroting nu al achterhaald is. Dat komt, omdat er onvoldoende rekening is gehouden met de dra matische situatie in de ex-DDR en met de extra lasten die voortvloeien Medisch bureau Boerema failliet NIJMEGEN (GPD) - Het Medi cal Research Bureau Internatio nal bv (MRBI) van de Nijmeegse uroloog dr. H. Boerema is door de rechtbank in Arnhem failliet verklaard. Boerema kreeg in 1986 landelijke bekendheid door de oprichting van een pri- vé-kliniek. Een daaruit voort vloeiende samenwerking met het Vendex-concern om tot de oprichting van particuliere kli nieken te komen, mislukte. Volgens curator mr. D.J. Ben der is nog onbekend hoe groot de schuldenlast van de gefail leerde vennootschap is. Bij MR BI werkten in Nederland 35 gering-Kohl nog meer geld probeert te lenen. Indien het begrotingsgat echter alleen door hogere belastinginkom sten kan worden gedekt, hebben de 'wijze mannen' die toezien op de stabiliteit van de D-mark, tegen maatregelen aangekondigd. Het is onze taak ervoor te zorgen dat de uit belastingverhogingen voortvloei ende prijsstijgingen geen inflatie tot gevolg hebben, klonk het drei gend uit Frankfurt. Plannen heeft het kabinet al. Zo wordt er gedacht aan accijnsverho gingen op tabak, drank en benzine. Verder zullen ambtenaren en beter gesalarieerden offers moeten bren gen. DEN HAAG (ANP) - De Treuhan- danstalt, belast met de privatisering van het bedrijfsleven in het voorma lige Oost-Duitsland, is in onderhan deling met zo'n vijftig Nederlandse ondernemingen over investeringen in dit gebied. Vooral de voedings middelenindustrie toont belang stelling. Bovendien is gebleken dat veel jonge Nederlandse boeren ge ïnteresseerd zijn in de mogelijkhe den die de oosterburen sinds de sant kan zijn voor buitenlandse in vesteerders. De integratie van het Oostduitse bedrijfsleven in de wes terse economie is volgens hem geen pure interduitse aangelegenheid. De Treuhandanstalt doet er alles aan de EG-landen"te betrekken bij de privatisering. Dit zei de president van Treuhan danstalt, dr. D. Rohwedder, giste ren na afloop van een promotie-be zoek aan ons land. Het is te vroeg om te bepalen in hoeverre dit soort bezoeken succes heeft, aldus Roh wedder. Hij onderstreepte dat al leen al de markt van zestien miljoen voormalige Oostduitsers interes- dusver. In drie maanden tijd zijn 8500 eenmanszaken, 8000 apothe ken en ongeveer 600 andere kleine en grotere ondernemingen ver kocht en geprivatiseerd. Er wach ten nog 8000 andere ondernemin gen op privatisering. De wegen en de andere verbin dingen mogen dan slecht zijn, als sterk punt van oostelijk Duitsland noemt Rohwedder het scholingsni veau van de beroepsbevolking. ADVERTENTIE sMMcsmBK Zin in een nieuwe keuken maar nog geen idee hoe of wat? Haal dan bij ons het 1 grote SieMatic Keukenboek. Meer dan 180 pagina's met informatie, ideeën en heeft zo 'nfantastisch keukenboek. Maar ja, welk ander keukenmerk biedt u zó veel mogelijkheden en prijsklassen? SieMatic is in Duitsland als beste getest. vooral heel veel inspirerende CirtM"nfll" ^en kopie van het lovende kleurenfoto 's. Niemand anders testrapport krijgt u van ons mee. 't Liefst een SieMatic. Meubelplein 9, Leiderdorp. Tel. 071-412615 (le etage Mijnders Meubelen) AMSTERDAM De oppositiecam pagne die de Vereniging van Effec tenbezitters (VEB) namens institu tionele en particuliere beleggers voert tegen de voorgenomen fusie van Nationale-Nederlanden met NMB Postbank, is gisteren vlie gend van start gegaan. In een bijna paginagrote adver tentie met de kreet "Certificaathou ders Nationale-Nederlanden laat uw stem horen" wijst de VEB erop dat indien de fusie in de huidige vorm doorgaat, die voor aandeel houders Nationale zeer onvoordelig is. Er wordt onvoldoende rekening gehouden met de werkelijke waar de van het aandeel NN en de VEB vraagt aandeelhouders NN daarom haar te machtigen hun stukken niet ter omwisseling aan te melden, ten zij op 28 februari mocht blijken dat de VEB minder dan 50 procent van het kapitaal heeft weten te verzame len. In dat geval zal alsnog op 1 maart worden aangemeld. De VEB trekt 100.000 gulden uit voor de advertentiecampagne. Over de financiering van deze campagne moet nog worden gepraat, zo ver klaarde directeur R. de Haze Win kelman desgevraagd: "Wat we met kosten gaan doen, moet nog nader bekeken worden. Op zich kan de VEB alles zelf betalen, maar we hebben de steun van institutionele beleggers die ook geld hebben". Hoewel de eerste advertenties met een oproep aan aandeelhou ders pas in de avondbladen zouden verschijnen, regende het volgens de VEB-directeur de hele dag al tele foontjes van kleine particuliere be leggers. Ook uit het buitenland, waar in de Engelse Financial Times en de Amerikaanse Wall Street Journal vanmorgen oproepen zijn verschijnen, heeft de VEB al adhe sie ontvangen. De Haze Winkelman heeft geen goed woord over voor uitlatingen van NMB-topman Scherpenhuijsen Rom die dinsdag na de aandeelhou dersvergadering van Nationale liet doorschemeren dat zijn bank wel licht geen medewerking zal verle nen aan opdrachten van klanten om aandelen Nationale met een machti ging aap de VEB aan te bieden. "Wij hebben indicaties ontvan gen dat NMB-cliënten inderdaad dergelijke suggesties te horen heb ben gekregen Indien dit het officie- Ie standpunt van de bank zou wor den, denk ik dat we hiertegen wel iets gaan ondernemen", zei De Haze Winkelman. De NMB Postbank liet desgevraagd weten de advertentie te willen afwachten. Volgens een woordvoerder heeft de bank nog geen officieel standpunt bepaald. Eerder heeft de Rabobank in een brief aan de cliënten die stukken van Nationale in bezit hebben, ge schreven dat zij de stukken op 1 maart zal aanmelden, tenzij de ef fectenbezitters bezwaar maken. Een woordvoerder van de Rabo bank zegt dat wat de klant wil ge woon zal worden uitgevoerd. De ABN/AMRO neemt in deze zaak een neutraal standpunt in. Een woordvoerder: "Indien klanten ons in een bepaalde richting sturen zul len wij die weg gaan. Dat betekent dat indien wij opdracht krijgen machtigingen aan de VEB te geven wij die loyaal zullen uitvoeren. Clienten die niet op het bod reage ren, zullen vóór 1 maart (de slui tingsdatum van de aanmelding) door de bank worden benaderd met de vraag wat er moet gebeuren. De ABN AMRO-woordvoerder kon overigens niet zeggen of een bank verplicht is om in alle gevallen opdrachten van clienten uit te voe ren. Een woordvoerster van de Ne derlandse Vereniging van Banken wilde hierover geen uitspraak doen en verwees naar de Algemene Bankvoorwaarden. In deze voorwaarden wordt ge sproken over een zorgplicht van de bank volgens welke de bank bij de uitvoering van opdrachten van cliënten de nodige zorgvuldigheid in acht dient te nemen. De bank is aansprakelijk indien een tekortko ming in de uitvoering van opdrach ten of een tekortkoming in de nako ming van enige andere verplichting jegens de client te wijten i aan schuld van de bank. Hoogovens: produktie omlaag, mogelijk werktijdverkorting IJMUIDEN (ANP) - Hoogovens in IJmuiden gaat in de komende maanden bij een aantal installaties de produktie beperken met waar schijnlijk tien tot vijftien procent. Het betreft hier vooral de warm bandwalserij en de koudbandwal- serij 2. De hoogovens en de staalfa brieken blijven vooralsnog volgens plan produceren. Dat heeft Hoog ovens gisteren bekendgemaakt. Het concern zegt ook het aanvragen van werktijdverkorting te ovewegen. Als oorzaken voor de produktie- ïnkrimping noemt Hoogovens de aanhoudende onzekere economi sche situatie, die wordt versterkt door het voortduren van de Golf oorlog. Hierbij constateert het staal bedrijf terughoudendheid in de be stellingen waardoor de komende maanden een onderbezetting ont staat bij de installaties. Verder is er volgens het staalbedrijf sprake van druk op de prijzen door de lage dol lar. extra aanbod op de Europese markt en stagnatie in Oost-Europa. Om aan deze situatie het hoofd te kunnen bieden onderzoekt Hoog ovens nog incidentele maatregelen op korte termijn zoals het terug dringen van onderhoudswerkzaam heden, het uitstellen van revisies van installaties en een versnelde uitvoering van structurele bespa ringsmaatregelen. In de nieuwjaarstoespraak van Hoogovens-topman O. van Royen bleek eerder dat het nettoresultaat over 1990 van het hele concern on der de ramingen zal blijven, mede als gevolg van storingen bij de ovens; eerder was gesproken van een winst van 300 miljoen gulden. Tevens merkte Van Royen op dat 1991 in zijn visie een moeilijk jaar gaat worden voor het bedrijf De bekendmaking van Hoog ovens is op de Amsterdamse effec tenbeurs opgevat als een voorbode van economische recessie. De koers knalde na de produktiestop-mede- deling naar beneden en behaalde een dieptepunt van 45,60, gulden wat gelijk het slot van gisteren werd, een verlies van 6,60 gulden. Daarvoor kon het staalfonds nog een hoogtepunt van 53,20 gulden bereiken.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5