Conflict over 'cao' ambtenaren dreigt 'Lidmaatschap IRA geen strafbaar feit' CPB: koopkracht daalt niet intratu 'Tussenbalans kost gezin 600 gulden per jaar' 'Weduwen gedupeerd door nieuwe nabestaandenwet' Ernstig bezwaar Kamer tegen doorberekenen politiekosten DONDERDAG 21 FEBRUARI 1991 BINNENLAND PAGINA 3 Ambtenaren willen over 2 weken duidelijkheid DEN HAAG/UTRECHT (GPD) De ambtenarenorganisaties willen over twee weken duidelijkheid hebben over de mogelijkheden die de regering biedt voor de verbetering van de arbeidsvoorwaarden van de ambtenaren. Komt die duidelijkheid er niet, dan ligt een conflict voor de deur. Voor schier eindeloos gehakketak met minister van binnenland se zaken Dales zijn de bonden niet in. De bonden ging voor het overheidspersoneel met 4 procent. Daar bovenop is nog een en ander nodig voor zaken als maatregelen die de werkgelegen heid bevorderen. Minister Dales, namens de regering optredend als de werkgever van het overheidsper soneel, noemde gisteren, na afloop loonsverho- gevaar komen. Formeel zou dat groeide dat de inkomens van het ambtenaren de maatregelen die de Tussenba lans voor het overheidspersoneel in petto heeft. Met name het feit dat de overheidspersoneel toch niet al te ver met eventuele grotere salaris stijgingen in het bedrijfsleven mee zouden kunnen gaan. Voorzitter Vrins van de grootste voorbeeldfunc tie" krijgen toebedeeld bij loonma tiging, verslechtering van pensioe nen en bestrijding ziekteverzuim, alsmede de aangekondigde forse af- slanking van het aantal ambtenaren de eerste overlegronde met de ambtenarencentrale ACOOP (FNV) (alleen al bij het rijk per saldo 7.000), hekelde na afloop van het overleg zijn volstrekt verkeerd gevallen. ROERMOND (ANP) - Op de eerste dag van het IRA-proces in Roer mond stonden gisteren twee vragen centraal: mag de officier van justitie vier IRA-verdachten ook vervolgen omdat zij lid (zouden) zijn van de IRA en moeten de zware beperkin gen die voor drie van hen gelden worden opgeheven? Over de straf zaak zelf, de moord op twee Austra lische toeristen op 27 mei vorig jaar op de Roermondse markt, werd al leen in de dagvaarding gerept. Het eerste IRA-proces in Neder land, dat naar verwachting ruim veertien dagen zal duren, begon gis teren onder grote belangstelling in een zwaar bewaakt gebouw van de Roermondse rechtbank. De officier van justitie, mr. J. Laumen, legde vier verdachten, de 30-jarige John Edward Hick, Gerard Harte en Paul Hughes, beiden 27 jaar, plus de 24- jarige Donna Maquire, allen Ieren, primair moord dan wel het mede- plegen daarvan op de twee Australi sche advocaten ten laste. Boven dien wilde hij hen ook vervolgen omdat zij volgens hem lid zijn van de IRA. Dat lidmaatschap is vol- gens de officier van justitie straf baar, omdat het een verboden orga nisatie is die het plegen van misdrij ven ten doel heeft. De verdediging, onder aanvoe ring van de raadslieden mr. W. van Bennekom en mr. J. Wassenberg, was het daar volstrekt mee oneens. Volgens hen is het nog niet eerder in Nederland voorgekomen dat een buitenlander wordt vervolgd omdat hij lid zou zijn van een criminele or ganisatie in het land van herkomst. Mr. Laumen meende dat de ver dediging er een politieke zaak van probeerde te maken. "Het gaat hier enkel en alleen om het lidmaat schap van een organisatie die in Roermond twee mensen heeft laten vermoorden. Politiek heeft daar weinig mee te maken", aldus de of ficier van justitie. Verschil van mening tussen het openbaar ministerie en de verdedi ging was er ook over de vraag of de zware beperkingen die voor drie verdachten nu al meer dan acht maanden gelden, en voor Donna Maquire al meer dan twee maan den, kunnen worden opgeheven. Na een beraad van meer dan an derhalf uur willigde de rechtbank het verzoek van één van de advoca ten in, om de beperkingen voor de verdachten gedeeltelijk op te hef fen. Volgens de rechtbank zouden bonden, nog geen percentage de loonruimte. Uitgaande van standpunten die zij eerder heeft ingenomen zal de to tale ruimte waarbinnen de verbete ring van de arbeidsvoorwaarden tot stand moet komen, niet meer dan iets boven de 3 procent belopen. Daaruit moeten dan overigens ook de extra maatregelen worden gefi nancierd die door de bonden wor den bepleit. Voor de bonden i DEN HAAG (GPD) zijn zeer verontrust ov ging van de Algemene Weduwen e duwnaars recht op e beperking niet aanvaardbaar. Ze vrezen dat mede door de tussenba lans ook niets terecht zal komen van de belofte dat geldbesparing die voortkomt uit de 'kleine efficiency' (efficiënter werken), ten goede mag komen aan het loonoverleg. De bon den zijn bang dat ook dat geld door de schatkist zal worden opgestre- i dergelijke Wezenwet (aww) door een nabe- ring. Dat kost de staat In staandenwet. Enkele honderden vrouwen stuurden, na een oproep, een brief over hun persoonlijke si tuatie naar de Vrouwenbond FNV de actiegroep 'Weduwen ris Ter Veld (sociale zaken) het 'v duwenzwartboek', met daarin de verzamelde brieven, aan. Een wetsvoorstel voor de nabe- n1.1 o ting 535 gaat ook voor ongehuwd nenden gelden. Voor weduwen met kinderen der de achttien jaar zal de niei teruit gaan. Bovendien wordt, als zij baan hebben, een gedeelte van hun inkomen van de uitkering afge trokken. Dat is nu nog niet zo. Voor i eerder stadium heeft het staandenwet gaat volgende week weduwen met kinderen die ouder kabinet te kennen gegeven dat bij peling van de uitkeringen in stand zou kunnen blijven. Bij grotere dien hebben steeds loonstijgingen zou de koppeling in een betaalde baan. Na DEN HAAG (GPD) CDA en WD eind vorig jaar in de Eerste Kamer, in de Tweede Kamer hebben grote omdat daarin ook de verantwoorde moeite met een voorstel de beveili- lijkheid voor de veiligheid aan de gingskosten van Sphiphol te verha- particuliere exploitant werd over- l£n op luchtreizigers. Beide fracties, gedragen. Vandaar dat Hirsch Bal- aie een meerderheid vormen in de lin in allerhaast met een nieuw Kamer, maken ernstig bezwaar te- wetje op de proppen kwam. gen het op deze wijze doorbereke- Wanneer bereken je wel politie nen van politiekosten. Per keer zal kosten door en wanneer niet? Als je de luchtreiziger daarvoor een be- het op vliegvelden doet, moetje dan drag van 6,50 gulden moeten beta- ook in voetbalstadions de kosten len. van politie-inzet doorberekenen? In navolging van andere landen Deze vraag blijft voor CDA en WD wil minister Hirsch Ballin (justitie) het grootste beletsel om met de wet de NV Luchthaven Schiphol laten in te stemmen. Afhankelijk van het opdraaien voor de beveiligingskos- antwoord, dat de minister vandaag ten. Schiphol kan op zijn beurt die zou geven, zouden de twee fracties kosten doorberekenen aan de lucht- bepalen of zij met het wetsvoorstel reizigers. Een dergelijke maatregel kunnen instemmen. levert de justitieminister een be- drag van 35 miljoen gulden op. Een soortgelijk wetsvoorstel sneuvelde de Tweede Kamer. De herzie- zijn dan achttien jaar en weduwen zonder kinderen, wordt de leeftijds grens voor een nabestaandenuitke- wet vast te leggen. Boven- ring opgetrokken van 40 tot 50 jaar. vrouwen Als deze vrouwen jonger zijn dan 50 uitspraak vallen ze in de bijstand. Voor vrou wen die nu weduwe zijn, komt een overgangsregeling. Ongeveer 100.000 vrouwen wor den direct getroffen door de nieuwe wet. De weduwen vrezen dat de wet voor hen veel slechter uitvalt dan voor weduwnaars. Als het wets voorstel van Ter Veld doorgang vindt, moeten weduwen en weduw naars meer dan veertig procent van het minimumloon verdienen om er bovenop hun uitkering iets van over te houden. De positie op de ar beidsmarkt is echter voor vrouwen slechter dan voor mannen. Vrou wen die jarenlang niet buitenshuis gewerkt hebben omdat ze het huis houden deden en voor de kinderen zorgden, komen helemaal moeilijk aan de slag. Als ze al een baan krij gen, is het werk over het algemeen zwaar en slecht betaald. Ter Veld erkende dat het wets voorstel een belemmering vormt voor vrouwen met 'kleine baantjes'. Ze voegde de verontruste weduwen echter toe dat zij "zich niet gek moe ten laten maken". DEN BOSCH - Na enkele eeuwen ergernis heeft Den Bosch besloten dat het nu eindelijk maar eens uit moet zijn met het plassen tegen de kerkmuren van de Sint Jan. De dranghekken die voor het carnaval werden geplaatst, blijven staan, zeker tot juni. In de tussentijd beraden kerkbestuur en gemeente zich over het probleem van de uri nerende heren. (foto anpi Financieringstekort twee miljard te hoog ADVERTENTIE Vrij Een 48-jarige reclasseringsambte- naar en betaald voetbalscheidsrech ter is gistermiddag in vrijheid ge steld. Dit heeft de persofficier van justitie, mr. Regelink, meegedeeld. De ambtenaar wordt verdacht van het plegen van ontucht met aan zijn zorg toevertrouwde personen. De man ontkent de tegen hem inge brachte beschuldigingen. Boven dien heeft hij volgens zijn advocaat een alibi. Brand Bij een brand in een woning in Ven- lo zijn gisteren twee driejarige meis jes om het leven gekomen. Een vijf jarig jongetje moest met ernstige ademhalingsproblemen in het Sint Maartens-gasthui's worden opgeno men. De ouders bleven ongedeerd. Op het moment dat politie en de brandweer arriveerden was de brand al door buren geblust. Naar de oorzaak wordt een nader onder zoek ingesteld. Specialisten De nieuwe specialistentarieven die het Centraal Orgaan Tarieven Ge zondheidszorg (COTG) in december heeft vastgesteld, kunnen worden gehandhaafd. Voorzitter mr. J.J.R. Bakker van het College van Beroep voor het Bedrijfsleven heeft giste ren de door een aantal specialisten gevraagde schorsing van de tarief beschikkingen van het COTG ge weigerd. Brandstichting Nauwelijks een week na de door een patiënt aangestoken brand op de zevende verdieping van het psy chiatrisch ziekenhuis Vijverdal in Maastricht, waarbij de brandstich ter zelf en twee andere patiënten om het leven kwamen, is gisteren in deze instelling weer een geval van brandstichting geconstateerd. Het was dit keer slechts een onbeteke nend brandje in wasgoed op de vier de verdieping, dat door medewer kers onmiddellijk werd opgemerkt en meteen werd geblust. Bij aankoop van een complete, tuinset (incl. kussens), een bijpassende parasol kado! HET GROENE WARENHUIS voorschoten Leidseweg 518, tel Aanbiedingen geldig DEN HAAG (ANP/GPD) - De koopkracht gaat er de komende ja ren niet op achteruit, ondanks alle lastenverzwaringen. Het Centraal Planbureau, dat de maatregelen van de tussenbalans heeft doorgere kend, maakte dit gisteravond be kend. De modale inkomens - rond 40.000 gulden - stijgen tot 1994 met 1,5 procent. Dat is 0,75 procent min der dan zonder de bezuinigingen het geval zou zijn. De minimumlo ners gaan er ondanks alles 0,3 pro cent op vooruit. De ambtenaren zijn nog het slechtst af. Hun salarissen stijgen de komende jaren gemid deld slechts met 0,1 procent. Zon der de tussenbalans konden ze nog op 0,7 procent rekenen. Ook volgens het CPB zijn alle maatregelen onvoldoende om het gat in de begroting in 1994 te laten dalen naar de afgesproken 3,25 pro cent. In totaal komt het kabinet in dat jaar nog twee miljard. Premier kondigde dinsdag al aan dat de maatregelen ontoereikend zijn. Mi nistervan financiën Kok verklaarde gisteren overigens dat hij niet zo zwaar tilt aan het hogere tekort. "We moeten daar niet dramatisch over Coalitiepartner het CDA is juist nogal geschrokken van berekenin gen van het CPB. Het CDA wil nieuw overleg over het financie ringstekort. "Want afspraak is af spraak", zo stelde fractievoorzitter Brinkman gisteren. Hij noemde de cijfers 'somber tot zeer somber'. "Daarom moeten we nog meer doen. Dat financieringstekort moet op de afgesproken hoogte uitko men". Brinkman noemde de tus senbalans overigens een 'mistig stuk'. "Laten we eerst de mist op klaren over dit stuk, want je moet wel erg groot licht opzetten voor je iets ziet". Het Planbureau heeft in zijn bere keningen de extra maatregelen om ziekteverzuim en arbeidsonge schiktheid terug te dringen (ge raamde opbrengst 3,75 miljard) goeddeels buiten beschouwing ge laten. Het kabinet heeft hier name lijk nog geen concrete besluiten over genomen. Het CPB boekt voorlopig 600 miljoen in, de op brengst van het voor rekening van de werkgever brengen van de eerste zes weken ziekte. Wordt het pakket toch in volle omvang gerealiseerd (onder meer door wachtdagen in de Ziektewet voor werknemers en beperking van de duur van een wao-uitkenng) dan daalt de sociale premiedruk met 0.6 procent tot en met 1994. Hierdoor verbetert de koopkracht van de ge middelde verdieners licht (0.1 pro cent). Mensen met een uitkering hebben geen voordeel. Na 1994 zijn de gevolgen positie ver, aldus het CPB. Werkgelegen heid en produktie zullen stijgen, wat gunstig is voor het overheidste kort. De maatregelen zullen het be roep op Ziektewet en wao 'duur zaam' beperken. Tot en met 1994 ontstaat er een extra arbeidsaanbod van 45.000 personen, van wie de helft aan de slag gaat of blijft. FNV-voorzitter J, Stekelenburg noemt de verwachtingen van het Centraal Planbureau over de ont wikkeling van de werkloosheid 'niet erg verheffend'. "Het is nu des te noodzakelijker om veel forser in te zetten op het scheppen van werk". de verdachten voortaan weer on derling contact mogen hebben, maar later op de dag maakte de offi cier van justitie bekend dat ze vanuit het huis van bewaring in Maastricht worden overgeplaatst naar gevangenissen elders in het land. Volgens de officier overweegt het ministerie de verdachten op ver schillende plaatsen onder te bren gen, omdat ze worden beschouwd als uitermate vluchtgevaarlijk. De verdediging reageerde furieus en kondigde aan "alle ons ten dienste staande middelen" te benutten om een mogelijke overplaatsing te voorkomen. Voor het begin van het proces wa ren strenge veiligheidsmaatregelen genomen, uit vrees voor een eventu ele actie van de IRA om de verdach ten te bevrijden. De binnenstad van Roermond was hermetisch afgeslo ten, tientallen journalisten uit bin nen- en buitenland werden grondig gefouilleerd en de zittingszaal was van kogelvrij glas voorzien. Tiental len politiemannen -en vrouwen volgden de eerste dag van het pro ces vanuit de rechtszaal. Voorwaarden Ontkoppeling nu vrij streng DEN HAAG (GPD) - Handhaving van de koppeling hangt af van de verhouding tussen werkenden en niet-werkenden. Indien de huidige verhouding van 86 niet-werkenden tegenover 100 werkenden slechter wordt, moet in beginsel ontkoppeld te worden. Minister De Vries (soci ale zaken) heeft dit de Kamer mee gedeeld in een nieuw wetsvoorstel over de koppeling. De bewindsman verbindt wel en kele voorwaarden aan de ontkoppe ling. Zo moet het vaststaan dat er geen maatregelen mogelijk zijn die een eventueel verslechterende ver houding tussen werkenden en niet- werkenden tegengaan. Bovendien zal de verhoeding over een termijn van acht jaar worden beschouwd. Volgens De Vries is de norm van 86 niet-werkenden tegenover 100 werkenden hoger dan de norm die bij uitvoering van het kabinetsbe leid ontstaat. Als alle maatregelen uit het regeerakkoord worden uit gevoerd. en er ook nog iets aan het terugdringen van het aantal ar beidsongeschikten gedaan wordt, zullen er in 1994 nog maar 84 niet- werkenden zijn tegenover 100 wer kenden. Mocht het kabinet tot ontkoppe ling besluiten, dan zullen eerste de SER. de Raad van State en het par lement worden geraadpleegd. De Vries noemt in het wetsvoor stel ook een bovenmatige loonstij ging als mogelijkheid om de koppe ling niet toe te passen. Wat boven matig is, is echter niet ingevuld. Wel wijst De Vries erop dat een boven matige loonstijging zal leiden tot minder banengroei en dus automa tisch ook tot een verslechtering van de verhouding tussen werkenden en niet-werkenden. Volgens minis ter Adriessen van economische za ken is de fatale loonstijging 3,75 procent, zo verklaarde hij in het blad 'De Werkgever'. Instituut budgetvoorlichting rekent bezuinigingsmaatregelen door Van onze correspondent Eric Nederkoorn DEN HAAG De tussenbalans heeft tot nu toe vooral voor hoofd brekens gezorgd op het Binnen hof, maar straks kan de burger zich op het hoofd gaan krabben. Het Haagse snoeiwerk, bedoeld om het begrotingstekort in 1994 tot in de buurt van 3,25 procent te rug te dringen, kan voor een gezin grote financiële gevolgen hebben. Christine Groenewegen van het Nibud (Nationaal instituut voor budgetvoorlichting) voert een fic tief, doorsnee gezin op en schetst de gevolgen, onder het voorbe houd dat nog lang niet alle maat regelen vast staan. Voorlopige ba lans: min 600 gulden per jaar. "Het blijft koffiedik kijken", ver ontschuldigt Groenewegen zich bij voorbaat. "Het is nog niet duidelijk of het rentevrijstelling bij het spaar geld vervalt, of de aftrek van con sumptieve kredieten definitief komt te vervallen, hoe hoog de mo torrijtuigenbelasting wordt en of het roken extra wordt belast. Maar goed, dat er flink wat gebeurt staat wel vast. Daarom is er best een beeld te schetsen. Let wel, het gaat niet om het 'gemiddelde gezin' - want was is dat? - maar om een voorbeeld". In dit voorbeeld wonen man, vrouw en twee kinderen in een huurhuis van 460 gulden per maand. De man is kostwinner, hij verdient 2500 gulden netto per maand. Hij rijdt in zijn auto naar het werk, de rest van het gezin stapt re gelmatig in bus of trein, op weg naar school bij voorbeeld. Er wordt in huis dagelijks één pakje sigaretten gerookt. Het gezin heeft, op jacht naar een eigen huis, door de jaren heen flink wat gespaard. Het gevolg De huurbaas int vanaf 1 juli maan delijks geen drie procent extra maar vijf en een half, zo bepaalde het ka binet. Dit kost het gezin 11,50 gul den extra. De heer des huizes ver rijdt 100 liter benzine in de maand. Bij een accijnsverhoging van vijf cent per liter kost dat vijf gulden per maand. De rest van het gezin be taalt maandelijks 150 gulden aan ritjes met het openbaar vervoer. Dit wordt vijf en een half procent duur der, oftewel 8,25 gulden. Op de rookwaren heft de regering een kwartje per pakje (7,50 gulden per maand). De grootste klap krijgt het gezin doordat de rentevrij stelling op spaargeld komt te vervallen. Bij een spaarrente van 2000 gulden per jaar, scheelt dit maandelijks 55 gul den. Deze laatste post lijkt wellicht hoog gekozen, want wie 2000 rente mag innen heeft een meer dan aar dig spaarcentje (zeker voor een doorsnee gezin), maar daar staat te genover dat ander snoeiwerk nog niet in het voorbeeld is verwerkt. De te verhogen wegenbelasting ont breekt bij voorbeeld, evenals het beknotten van huursubsidie en an dere te verwachten lastenverzwa ringen (een fles jenever wordt ook duurder). Bovendien heeft het voor beeldgezin geen krediet afgesloten - wat wel veel voorkomt - zodat ook het mogelijk vervallen van deze af trekpost in dit voorbeeld nog niet nadelig doorwerkt. Al met al bedraagt de maandelijk se lastenverzwaring voor dit gezin 87 gulden en 25 cent. Per jaar komt dat neer op 1037 gulden. Daar tegen over staat dat de kostwinner zijn be lastingvrije voet mag opkrikken tot 35 procent van 1200 gulden (35 pro cent, want hij komt met zijn inko men in de laagste belastingtabel). Dit belastingvoordeel komt aldus neer op 420 gulden. Het uiteindelij ke nadeel voor het gezin bedraagt 617 gulden per jaar. Groenewegen benadrukt dat elke voorstelling min of meer een slag in lucht is. "Er kunnen tot 1994 wel duizend dingen tussendoor komen. Wat gebeurt er met de olieprijs bij voorbeeld? Als de prijs van de ben zine zelf daalt, wordt dat gecompen seerd door de accijnsverhoging en merkt de autorijder in feite niks. Maar als de benzineprijs ook nog eens stijgt, komt de klap des te har der aan". Ze schat in dat van de be dachte ingrepen in de consumptie ve kredieten, spaargelden en de si- garettenaccijns er twee doorgaan. "Eentje zal wel als wisselgeld in het kamerdebat worden ingeleverd". DE TUSSENBALANS: gevolgen voor het besteedbaar inkomen Kostenpost Verandering extra huurverhoging van 2,5 bij huur van t. 460,-- benzine verhoging van 0.05 per liter s bij 100 liter per maand: 5,5 verhoging bij bedrag van f. 150,-- per maand: verhoging van f. 0,25 per pakje bij een pakje per dag: rentevrijstelling vervalt s bij rente van I. 2000,-- per jaar: Lastenverzwaring per maand De lastenverzwaring v totaal per maand f. 87,25 r dit gezin is per jaar: 12 x f. 87,25 - f. 1047,-- Het belastingvoordeel (t.g.v. verhoging belastingvrije voet van f. 600,--) is voor dit gezin 35 van f. 1047,-- f. 366,45. lastenverzwaring: f. 1047.- belastingvoordeel: t. 366,45 nadeel per jaar: f. 680,55 Pronk dreigde met aftreden ZWOLLE (ANP) - Minister Pronk van ontwikkelingssa menwerking heeft tijdens de on derhandelingen over de tussen balans gedreigd op te stappen als hem een bezuiniging van 1,2 miljard zou worden opgelegd. Tijdens een spreekbeurt in Zwolle zei Pronk dat hij, gecon fronteerd met dit bedrag, had gezegd: "Dit maak ik niet mee". Voor de bewindsman was deze bezuiniging 'onacceptabel' omdat daarmee de Derde We reld zou moeten opdraaien voor de internationale verplichtin gen van Nederland ten opzichte van Öost-Europa, internationale milieuzaken en andere interna tionale verplichtingen. Volgens Pronk was het best mogelijk ge weest om al deze 'vervuilingen' onder zijn departement te bren gen. Maar dan alleen in combi natie met een uitdijende begro ting. "Het is te gemakkelijk om met 1,5 procent (ontwikkelings hulp) te zwaaien", aldus Pronk. Voor hem lag de grens bij het voorstel dat uiteindelijk in de tussenbalans is opgenomen: het schrappen van de kapitaal- marktleningen en geen verdere vervulling van het budget van zijn departement. "En daar ligt nog steeds mijn grens", aldus Pronk. De bezuiniging op zijn begroting is uiteindelijk be perkt gebleven tot ruim een half miljard. Dit voorbeeld geeft een indruk wat het netto effect kan zijn op het besteedbare inkomen van een gezin dat bestaat uit: man, vrouw en twee kinderen. Het netto inkomen per maand bedraagt ongeveer f. 2500.- Bij dat inkomen geldt het belastingtarief van 35 Partijen twisten nog over datum 'tussendebat' DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer heeft gisteren geen besluit genomen over een datum waarop over de tussenbalans wordt gede batteerd. Het ontbreken van bere keningen van het Centraal Planbu reau (CPB) over alle maatregelen was de oorzaak. Die berekeningen kwamen pas gisteravond. De Kamer probeert nu vandaag een besluit te nemen. CDA en PvdA houden vooralsnog vast aan een de bat volgende week woensdag en donderdag. WD en Groen Links willen het debat in de week van de statenverkiezingen houden. D66 wil pas na de verkiezingen in de Kamer over de tussenbalans praten.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3