Wereldraad is stuurloos schip De tussenbalans is een wazige leugen 'Een gevangenis is nooit helemaal dicht te krijgen' Assemblee laat duidelijk zien: DONDERDAG 21 FEBRUARI 1991 CANBERRA - Wanneer de blauwgeverfde kangaroespo- ren door het centrum van Canberra binnenkort zijn weggesleten, zal de Assem blee van de Wereldraad van Kerken snel vergeten zijn in deze wat saaie ambtenaren stad. De sporen moesten de naar schatting vierduizend Asembleegangers de weg wij zen tussen de campus van de universiteit en het congres centrum aan de andere kant van de city. Twee weken lang beheerste de kleurrijke oecumenische menigte het stadsbeeld met haar met do cumenten geladen canvastassen, zonnehoeden tegen de overdosis uv-straling en soms nog de kopte lefoons van de vertaalinstallatie om de nek. Canberra noch Australië heb ben veel reden om de Assemblee lang in herinnering te bewaren. Door het chaotische verloop van de laatste dagen en de tijdvreten- de discussies over de Golfoorlog, zijn de onderwerpen die Australië regardeerden, nauwelijks aan bod geweest. De aboriginals, die hun hoop hadden gevestigd op krachtige ondersteuning van hun zaak, moesten genoegen nemen met een bescheiden plaatsje in het programma. Aan discussie over hun zaak, kwam de Assem blee niet toe. Over de Golfoorlog zelf sprak de Wereldraad met een eenzijdig heid die het gezag van de oecume nische beweging opnieuw ernstig afbreuk zal doen. Meer en meer draait het politieke spreken van de Wereldraad uit op holle geba ren en lege woorden. Pleiten voor een wapenstilstand zonder voor waarden, is meer gestoeld op 'goed voelen' dan op 'goed doen', sprak een Britse afgevaardigde terecht. Verliesposten Wat dan wel de winst zal zijn ge weest van deze Assemblee, zal pas later blijken. Vanvouver le verde tot ieders verrassing het conciliair proces op. Canberra heeft vooral op theologisch ter rein goede discussies opgeleverd. Het aanvankelijke doel van de Wereldraad, de eenheid van. de kerk, lijkt weer wat meer in de picture te komen. Uitermate boei end was het debat over de wijze waarop het christelijk geloof ge stalte moet krijgen binnen de so ciale en culturele context van el ke regio. De ervaring met de Wereldraad is dat de verliesposten eerder aan de oppervlakte komen. Zo liepen er gisteren heel wat mensen rond met frustraties of zelfs tranen op het gezicht. Zoals de vertegen woordigers van de Baltische sta ten, die een verklaring over hun zaak onbehandeld van tafel zagen geveegd. Of de vele Zuidafrika nen, die dezelfde ervaring onder gingen. Oorzaak van de tijdnood was de slechte vergaderleiding. De Duit se predikant Heinz Joachim Held, wegens zijn slaapverwek kende presentatie ook wel dr. Va lium genoemd, wist de zaak op nieuw enkele keren grondig uit de hand te laten lopen. De combinatie van dr. Held met secretaris-generaal dr. Emilio Castro begint de Wereldraad be hoorlijk op te breken. Castro heeft van de Wereldraad een stuurloos schip gemaakt. Zijn be vlogenheid mag groot zijn, van management en organisatie heeft de Uruguay aan geen kaas gege ten. De gevolgen zijn een hoge frustratiegraad bij de staf in Ge- nève, een hele reeks verkeerde benoemingen en verslechterde relaties met de kerken. Het zou niet eerlijk zijn alle schuld op Castro's frêle schou ders te schuiven, maar het is ze ker dat heel wat mensen opge lucht ademhalen wanneer de Uruguayaan over twee jaar met pensioen gaat. Enige hoop De benoeming van de Libanese aartsbisschop Keshishian, die re sideert op Cyprus, tot opvolger van Held, geeft enige hoop voor de toekomst. Het feit dat Kes hishian de orthodoxen vertegen woordigt, bewijst dat de ortho doxen ondanks alle onvrede de Wereldraad niet de rug toekeren. De aartsbisschop heeft een goede staat van dienst als organisator en zal er alles aan willen doen om de Wereldraad weer wat body te ge- Als ontmoetingsfeest van chris tenen uit alle werelddelen, was de Assemblee een groot succes. De lijn van Vancouver-1983: veel li turgie, symboliek en participatie uit alle kerken en windstreken, is voortgezet. De witte tent waar alle diensten plaatsvonden, vormde een echte energiebron en oase te gelijk. Dat kerkmensen bijna net zo gewoon zijn als niet-kerkmensen is in Canberra ook duidelijk ge worden. De emoties blijken nog altijd het hoogst op te lopen wan neer er over posities wordt gestre den. Ook hier faalden Castro en Held, want ze wisten dat de be noemingen tot pijnlijke taferelen zouden leiden, maar deden niets om die te voorkomen. Een zo bont samengesteld gezelschap van 950 gedelegeerden moet je wel eens tegen zichzelf in be scherming nemen als er zaken moeten worden gedaan. Nieuwe anglicaanse bisschop in Londen LONDEN (EPD) - De bisschop van Wakefield, David Hope, is be noemd tot anglicaanse bisschop van Londen. De 50-jarige Hope volgt in mei bisschop Graham Leonard op. Hope staat evenals zijn voor ganger bekend als een behou dend kerkleider. Maar in tegen stelling tot Leonard, die heeft ge dreigd de anglicaanse kerk te ver laten, als vrouwen er priester kunnen worden, heeft hij gezegd een 'open' houding tegenover de toelating van vrouwen tot het priesterambt aan te nemen. Ko mend jaar komt deze kwestie aan de orde in de synode. Na de aartsbisschoppen van Canterbury en York is de bis schop van Londen de hoogste ge zagsdrager in de anglicaanse kerk in Engeland. Steun voor Bush. De zuidelijke baptisten, met 15 miljoen leden de grootste protestantse kerk in de VS, steunen het beleid van Bush in de Golfoorlog. Ameri kaanse soldaten en hun thuis front kunnen dan ook rekenen op de "vaste ondersteuning" van de kerk. Alle gelovigen zijn opgeroe pen tot gebed om "goddelijke lei ding voor president Bush". Beroepingswerk Hervormde Kerk: toegelaten tot evangeliebediening en beroepbaar L. Neijmeijer, Alsteedseweg 20, 7481 RV Buurse, tel. 05426-787, M. Oosten brink, 't Goylaan 67, 3525 AA Utrecht, tel. 030-881006, U. Tjallingil, Davids- traat 95, 8725 BZ Groningen, tel. 050- 253936. Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Scheemda drs. P B. Buike- ma Zwammerdam. Gcref. Kerken vrijgemaakt: beroe pen te Alblasserdam i.c.m. Nieuw- Lekkerland M. de Meij Creil en Nage- le, te De Bilt-Bilthoven H.M. Smit Uit- huizermeeden. Gereformeerde Gemeenten: beroe pen te Ouddorp i.c.m. dovenzorg drs. C.J. Meeuse Rotterdam-Z., te Herkin- gen P. Blok Kootwykerbroek. ■■■■HHHHIHi REPORTAGE Helikopter-uitbraak blijft een incident Van onze correspondent Ed Blaauw AMSTERDAM Gevangenissen potdicht maken werkt averechts. Als je gevangenissen ombouwt tot bunkers waaruit zelfs de grootste drugscrimineel niet kan ontsnappen, vallen er doden. Dat voorspelt criminoloog dr. H. Franke van het criminologisch instituut Bonger van de universiteit van Amsterdam. Ook het ministerie van justitie gelooft er niet in om van gevangenissen onneembare vestigingen te maken. "Wantje kunt niet aan de gang blijven", zegt voorlichtster Jannie Pols. De even unieke als spectaculaire ontsnapping van een 42-jarige Turkse gedetineerde, die maandagavond met een gestolen helikopter uit gevangenis De Marwei in Leeuwarden werd gehaald, ziet Franke als een incident. "Echt alarmerend vind ik het niet. Die enkele drugsbaas die ontsnapt. Het is maar een topje van de hele drugsproblematiek in ons land. Het justitiële kwaad van deze spectaculaire ontsnapping is ook gering". Pols: "Toch blijven we op die man jagen. Ontsnappingsgevaar blijft altijd bestaan, hoe je ook beveiligt. En aan steeds maar zwaarder beveiligen zijn ook maatschappelijke risico's verbonden". De grootste groep Nederlandse gedetineerden piekert er niet over om te vluchten. Die zit zijn straf keurig uit. "Een Hollandse gevangene heeft ook nauwelijks baat bij vluchten. Na zijn straf wil hij in eigen land een nieuw leven beginnen. Dat wordt heel wat moeilijker als hij te boek staat als voortvluchtige. Je ziet ook vaak dat een gevluchte gedetineerde zichzelf aangeeft. De grote drugsjongens kunnen uitwijken. Die zijn niet aan Nederland gebonden. Die kunnen makkelijker in een ander land een nieuw bestaan opbouwen. Dat soort criminelen heeft kapitaal achter zich en dus meer mogelijkheden om een bewaker of een politieman om te kopen", meent Franke. Vluchtplan Voor een gedetineerde met geld bestaan soms ingenieuze en kostbare vluchtplannen. Hoewel, hij kiest, net als de modale gevangene, in deze tijd van gecomputeriseerde en geperfectioneerde beveiliging ook wel voor de klassieke manier van ontsnappen, door heroïsch lakens aan elkaar te knopen of door tralies door te zagen met een in een brood meegesmokkelde vijl. "Er zijn velerlei ontsnappingen mogelijk. Of er een relatie bestaat tussen de wijze van ontsnappen en de hoeveelheid geld van een gedetineerde, weet ik niet", zegt Pols. Franke: "Spectaculaire ontsnappingen, waarbij veel mensen zijn betrokken buiten de gevangenismuren, zitten bijna altijd in de drugssfeer. Het zijn vaak de grote jongens. Alleen zij hebben geld om dit soort ontsnappingen te financieren". In negen van de tien gevallen gaan ontsnappingen niet gepaard met geweld, meent Pols. "Maar als er geweld wordt gebruikt, is dat DEN HAAG - Wij zijn allen aan deelhouder in de BV Nederland. Dat is. economisch gezien, al jaren een florerende onderneming, waar wij trots op mogen zijn. Die onder neming produceert veiligheid voor de burgers, met een leger en politie. Ze produceert recht, onderwijs, volkshuisvesting, zorg voor oude ren, jongeren, zieken. Ze produ ceert een bestaansminimum voor alle burgers met sociale zekerheid. De onderneming bevordert de produktie van cultuur, welzijn en welvaart voor alle aandeelhouders en over het geheel genomen zijn we daar sinds de Tweede Wereldoorlog buitengewoon succesvol in ge weest. Welvaart en voorzieningen voor welzijn zijn immens toegeno men; of we daar ieder afzonderlijk veel gelukkiger van zijn geworden is een proces waarop de BV Neder land geen invloed wist te krijgen. Maar goed ook. Als afnemers van de BV Neder land mogen we niet anders dan dik tevreden zijn. We blijven horen bij de rijkste landen van de wereld. Maar als aandeelhouders hebben we reden voor zorg. De financie ringsgrondslag van onze onderne ming is al meer dan tien jaar buiten gewoon zwak. De Raad van Bestuur, het kabi net, geeft al jaren meer uit dan er binnenkomt en die tekorten aan li quiditeit worden tegen dure rente betaling geleend. Die rentebetalin gen hangen als een molensteen om «li1 nek van de directeur financiën van de onderneming; we maken al jaren nieuwe schulden om rente te betalen op oude schulden. geweld ook harder. Je ziet in de samenleving ook geweldsmisdrijven steeds zwaarder worden. Er wordt meer met vuurwapens gedreigd. Wat opvalt is dat gevangenen bij vluchtpogingen steeds meer gebruik maken van professionele hulp van buitenaf'. De gedetineerde met geld kan nu eenmaal makkelijker een helicopterpiloot charteren dan een arme crimineel. Wie geld heeft, heeft macht. Frisse lucht De ontsnapte drugsbaas kwam bijna niet in contact met andere gevangenen. Hij werd dag en nacht in de gaten gehouden, maar mocht wel luchten. Dat kleine beetje bewegingsvrijheid in de frisse lucht werd gevangenis De Marwei fataal. Binnen een minuut was de vuurwapengevaarlijke gevangene gevlogen. Had langdurige eenzame opsluiting met constant een bewaker voor zijn cel geholpen? Franke: "Misschien. Maar dan? We hebben de resultaten van eenzame opsluitingen in het verleden gezien. Toegegeven, ontsnappingen kwamen aan het begin van deze eeuw en de vorige eeuw minder voor. Maar de mensen, die jarenlang echt opgesloten hadden gezeten, waren na hun straf volkomen onbruikbaar geworden voor de maatschappij. Dat is niet het doel waarnaar de gevangenissen in Nederland nu streven. Hoe meer je gaat beveiligen, des te harder is de opstelling van de mensen binnen de gevangenis. Interne problemen worden groter. Het geweld zal toenemen". Een luchtplaats voor gevangenen bedekken met een rooster of tralies, De helikopter waarmee een gedetineerde maandag uit de Leeuwarderge vangenis De Marwei ontsnapte. (foto anp> lost dat niets op? "Hoe je een penitentiaire inrichting ook beveiligt, er blijven vindingrijke gevangenen. Zij slagen erin te ontsnappen". Toch stijgt het aantal ontsnappingen maar zeer licht: 72 in 1990 tegen 70 in 1989. Relatief is er zelfs een daling te zien. Het aantal gedetineerden in gesloten inrichtingen bedroeg vorig jaar 5531 mensen en in 1989 waren dat er 498fi. Ja, mits... In elke onderneming zou de Raad van Commissarissen een directie die gaten met gaten dicht, op de vin gers tikken. In de BV Nederland doet het parlement, de Raad van Commissarissen, dat onvoldoende. Erger: als de Raad van Bestuur het probleem wil aanpakken, strandt dat goede voornemen meestal op verdeeldheid en onwil in de Tweede Lubbers heeft met zijn tussenbalans Kamer, de Raad van Commissaris- De Raad van Bestuur, onder lei ding van president-directeur Ruud Lubbers en vice-president Wim Kok, heeft met de Tussenbalans een ingreep gedaan om de financie ringsgrondslag van de onderne ming gezonder te maken. En meldt nig overtuigende ingreep gedaan om 's Rijksfinanciën weer gezond te maken. zelf al bij de presentatie van het om vangrijke pakket van 17 miljard gul den aan maatregelen: onvoldoende, er komt waarschijnlijk nog meer. Dat komt in ondernemingsland niet erg overtuigend over. Maar goed, meer zat er niet in, want de Raad van Bestuur heeft de grens be reikt en op voorhand klonken uit de Raad van Commissarissen al weer veel 'nee, tenzij's en ja, mitsen'. Dat is al jaren het probleem in de BV Nederland: ieder van de 150 leden van de Raad van Commissarissen wil lid van de Raad van Bestuur spelen en dat maakt de besluitvor ming er niet helderder op. Als aandeelhouders zien wij machteloos toe hoe het beleid van onze onderneming keer op keer niet echt wil slagen. Onze aandelen zijn zo gecertificeerd dat wij slechts eens in de vier jaar een nieuwe Raad van Commissarissen mogen kiezen en als aandeelhouders zijn wij zo pluriform dat de samenstelling van dat college nooit leidt tot een voor ons herkenbare Raad van Bestuur met een overzichtelijke bestuursop- dracht. Terwijl de rekening van het be leid wel aan ons aandeelhouders wordt gepresenteerd. Nu heeft onze Raad van Bestuur wel de euvele moed te melden dat er 17 miljard uit de onderneming wordt gehaald, zonder dat de koopkracht van de ge middelde aandeelhouder wordt aangetast. Dat zou 'gemiddeld' waar kunnen zijn, maar voor u en mij en ieder van ons afzonderlijk is dat een leugen. Het is de leugen van de macro-economie die in haar ei gen Bargoens modellen hanteert waar u en ik nooit in voorkomen. Die macro-economie grijpt in in het leven op universitaire institu ten, op het departement van finan ciën en op een enkele stafafdeling van een grotere onderneming of een belangenorganisatie. Voor ons be staat het leven uit micro-economie: de huishoudportemonnee, de huur, de hypotheek, het debet en credit op de bank- of girorekening. En in die micro-economie hakt het pakket maatregelen van de Tus senbalans er fors en genadeloos in. Daar kan je voor of tegen zijn, al naar gelang de eigen politieke voor keur, maar dat kan alleen ontkend worden door een wazig te formule ren leugen in een Bargoens dat spreekt van 'een koopkracht-be houd lijn'. Saldo-tekort Weliswaar betalen we allemaal vol gend jaar een beetje minder belas ting (een groter deel van het inko men blijft onbelast) en dat compen seert verliezen die kunnen optreden door de andere maatregelen. Maar die andere maatregelen treffen ons dan ook allemaal. En wie in combi natie meerdere maatregelen in het huishoudbudget te verwerken krijgt, incasseert een financiële op donder. Alleen als je geen huis huurt, of geen huis bezit, geen auto rijdt, of geen benzine tankt, niét gebruik maakt van het openbaar vervoer, niet in een verpleegtehuis zit, geen student bent, geen geld hebt ge leend of gespaard, niet rookt, niet bij de rijksoverheid werkt, geen bloemen koopt (waarop immers het hoogste BTW-tarief van toepassing wordt) en je bent nooit een dag ziek. dan ontspring je de dans. Bestaat zo'n Nederlander? Ie mand zonder woning, die zich al leen te voet verplaatst, nooit ziek is en nooit bloemen koopt? Jazeker, in de macro-economie. Dat is de 'koopkracht-behoud-lijner'. Alle andere aandeelhouders van de BV Nederland krijgen van de gi ro met iets grotere regelmaat dat heldere rapport uit de micro-econo mie: "U heeft saldo-tekort. Verzoe ke aanvulling. De debetrente be draagt thans 1,4 procent". Maar die is na de Tussenbalans ook al niet meer aftrekbaar.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2