DEJONGS Citroen ZX heeft meesturende achterwielen MN DE RNELDE Honda toont nieuwe Legends Verlengde versie terreinauto Suzuki Vitara Aardgas als motorbrandstof door Golfoorlog weer actueel AUTOBEDRIJF VAN HAASTEREN B.V. DONDERDAG 21 FEBRUARI 1991 Lancering in maart; Nederland in september bevoorraad De automobielmarkt in Europa en in Amerika zal als gevolg van de Golfoorlog slechts een lichte terug gang te verwerken krijgen. Althans als het conflict voor de geallieerden gunstig verloopt. Is dat onverhoopt niet het geval, dan zal de schade voor de autobranche groot zijn. Dat is de mening van Jacques Calvet, de president-directeur van de Franse PSA-groep (Peugeot en Citroën). Volgens hem zal de teruggang niet meer dan drie procent bedragen. Calvet zei dit onlangs tijdens de in ternationale persconferentie waar op de nieuwe middenklasser van Citroën, de ZX, voor het eerst werd getoond. De nieuwe auto was zelfs voor de Franse pers tot het laatste moment geheim gehouden omdat het be voordelen van de Franse autobla den in het verleden tot grote irritatie bij de buitenlandse persorganen had geleid. En Citroën is bepaald niet gebaat bij een boze pers. Inmiddels staat de eerste groep ZX'en op de parkeerterreinen van de flink gemoderniseerde fabriek in Aulnay bij Parijs. Hoewel de con currentie'in dit gedeelte van de au tomarkt moordend is, denkt Ci troen het toch met succes te kunnen opnemen tegen Europese modellen als de Renault 19, de Opel Kadett, de VW Golf, de Ford Escort en de Fiat Tipo. "Wij voelen de druk van ons imago van innovatie, weggedrag en styling", zei Calvet. "We zijn het aan ons imago verplicht altijd boven de verwachtingen uit te stijgen. Maar daar zijn we, naar mijn mening, deze keer wederom in geslaagd". Overigens is de ZX, die komt tus sen de AX en de BX, niet uitgerust met de typische hydraulische Ci- troën-vering, de de BX en in door ontwikkelde (hydractieve) vorm van de XM kenmerkt. Wel beschikt de wagen standaard over een meesturende achtertrein, waardoor de auto zich volgens de fabrikant gedraagt als een vierwielbestuurd voertuig. Of dat inderdaad het geval is kon de verzamelde pers niet be proeven, omdat niet met de wagens ADVERTENTIE AUTOBEDRIJVEN B.V. VALKENBURG ZH Hoofdstraat 102-108 verkoop Tel. 01718-16947 KATWIJK Zeeweg 82b Tel. 01718-16175 NOORDWIJK v.d. Mortelstraat 254 Tel. 01719-19303 gereden mocht worden. Dat zal pas half maart gebeuren als de auto wordt geïntroduceerd. Meesturen De meesturende achteras is een Ci- troën-patent. Het is een passief wer kend systeem, waarbij men gebruik maakt van de centrifugaalkracht, die in bochten op de achterwielen wordt uitgeoefend. Normaal wor den de achterwielen dan iets in te genstelling richting van de voorwie len gedwongen. Dat geeft onstabili teit als gevolg van de grotere draai- straal. Citroën heeft een systeem van een horizontaal scharnierende achteras, die in een meesturende stand wordt verdraaid door speciale hulpstangen. Alle versies zijn met dit systeem uitgerust. Overigens zal het Nederlandse publiek tot september moeten wachten voordat de ZX in de show room staat. De wagen was dan ook niet te bezichtigen op de deze maand afgelopende RAI-tentoon- stelling. De Fransen hebben name lijk besloten de ZX op de Salon van Genève volgende maand te lance- Snufjes Citroën investeerde twee miljard francs in zijn nieuwe middenklas ser. Wat direct opvalt is de achterzij de van de ZX, die de trekken ver toont van de Fiat Tipo. Dat komt voornamelijk door het derde ruitje. De hand van de Italiaanse ontwer per Bertone is duidelijk v baar. De styling-afdeling troën heeft in de beginfase nauw met Bertone samengewerkt. Er zitten een paar opmerkelijke snufjes in de auto verwerkt. Behal ve de meesturende achterwielen be schikt de ZX over een veschuifbare achterbank (niet in alle typen), die 18 cm kan worden verplaatst. De rugleuningen zijn bovendien ver stelbaar. De voorstoelen kunnen over een afstand van 22 cm worden verschoven. Met een lengte van 4,07 meter en een breedte van 1,69 meter kan niet worden gesproken van een grote middenklasser. Toch is de binnen ruimte heel behoorlijk, al zullen lan ge mensen achterin te weinig hoofdruimte aantreffen. De ZX wordt geleverd in vier ty pen en met drie verschillende moto ren van het bekende TU- en XU-ty- pe. De modellen Reflex en Avanta- ge hebben een 1360 cc motor, die 75 pk levert. De Aura beschikt over een 1580 cc motor (89 pk) en de Vol- cane over een 1905 cc machine van 130 pk. Met katalysator gaat daar overigens 8 pk van af. Alle handgeschakelde versies hebben een vijfbak. Er is ook een automaat beschikbaar. De Volcane is het meest luxe model. ABS is als optie op alle typen mogelijk. De auto heeft o.m. stuurbekrachtiging. ADVERTENTIE In de gemoderniseerde fabriek i klasser is gepland op 1200 stuks. i Aulnay zetten de robots de ZX in elkaar. De dagproduktie van de midder Als maximumsnelheid geeft de fabrikant op voor de Reflex en de Avantage 172 kilometer per uur. De Aura haalt 181 en de Volcane 205 km/u (201 km/u met katalysator). Het luchtweerstandcoëfficicient schommelt rond een Cx-waarde van 0,30, afhankelijk van het type. Over de prijzen is nog niets bekend. Citroën heeft overigens aangekon digd ook met een dieseluitvoering te komen. ADVERTENTIE Kennedylaan 118 v. Hallstraat 30 Leiden Wassenaar 071-769322 01751-19221 In Genève zal Honda op de autoten toonstelling van 7 t/m 17 maart de nieuwe Legend Sedan en Coupé voorstellen. De auto, die in de oude gedaante in de 80 - 100 mille klasse valt, heeft nog niet bijster veel klan ten op zijn naam staan. Het moeten vooral de technische smulpapen zijn die op dit nieuwe tweetal afko- Jaarboek caravan De uitgave van 'Het Caravan- en Camper Jaarboek 1991' beleeft zijn tweede en verbeterde editie. De dik ke gids van meer dan 500 pagina's bevat nu ook informatie over kam peerauto's en de meest gangbare opbouwauto's. Voor wie een vouwwagen, cara van of camper zoekt is dit uitgebrei de overzicht een hele steun. Alle wa gens worden gedetailleerd beschre ven en bij elk is een lijst van dealers opgenomen. Ook de verschillende indelingen zijn met duidelijke teke ningen opgenomen in dit naslag werk. De prijs is 34,50 gulden. Het jaarboek is een uitgave van La Ri viere en Voorhoeve in Kampen. Honda, de motor-tovenaars van Japan, hebben voor de Legend een motor ontwikkeld die heel opmer kelijk in de lengterichting achter de vooras staat. Deze 3.2 ltr krachtbron heeft zes cilinders, 24 kleppen en geen turbo('s). Wel beschikt hij over een tweetraps multipoint injectie systeem dat, op volle toeren wer kend, voor een vermogen van 158 kW (215 pk) moet zorgen. Honda is helemaal geen liefhebber van tur bo's, maar weet niettemin een in drukwekkend koppel van ruim 230 Nm neer te zetten. Ook de fantasti sche NSX kan zonder compressor Formule-1 aspiraties niet ontzegd worden. Het verschil van de Legend met dat model is echter gemis aan uit straling. Het is een prachtige auto, maar de techniek moet hem eigen lijk verkopen. De nieuwe motorop stelling zal, geholpen door de 'dou ble wishbone' wielophanging, on getwijfeld zorgen voor een vrijwel perfecte wegliggmg. Voor de Hon da Legend is ook een nieuwe elek tronisch gestuurde 4-traps auto maat verkrijgbaar. De nieuwe Legends hebben stan daard al het denkbare in huis. Van lederen bekleding tot ABS, en van airbag tot airconditioning. De exac te prijzen zijn nog niet bekend, maar reken gerust op 90 en 105 mil le. Off. Honda dealer voor Leiden, Leiderdorp e.o. TOUWBAAN 18, LEIDERDORP, 071-895000. Drie jaar geleden kwam Suzuki uit met de terreinauto Vitara. Deze op volger van de Samurai is de burger mans-oplossing voor de toentertijd wat 'ruigere' Samurai. Met een iet wat opvallend uiterlijk, een grotere motor van 1.6 ltr. en wat meer com fort sluit de 4WD wel aan bij een be paalde 'lifestyle'. Vitara betekent in het Japans 'manier van leven'. Om aan de bredere behoeften in dit klei ne marktsegment te voldoen heeft Suzuki nu een verlengde versie van de Vitara uitgebracht. Importeur Nimag verwacht dit jaar tegen de 1200 Vitara's in diverse uitvoeringen te kunnen verkopen. Tegen de 20 procent daarvan is de LEIDEN Hoge Rijndijk 2313 KJ Leiden 071-125259 KATWIJK Ambachtswog 9 Katwijk 't Hoon 01718-31925 In het terrein en op de weg is de Suzuki Vitara JLX een comfortabele alles-lader. EEN AUTO VAN MULTILEASE LAATU NOOIT IN DE KOU STAAN. nieuwe vijfdeurs die in mei lever baar is voor ongeveer 45 mille. Vo rig jaar zijn er 1054 stuks verkocht. De importeur noemt de Vitara een 'all road' voertuig die het gelijksoor tige sfeertje van de Jeep Cherokee heeft. Hoewel hij neigt naar een APV is het toch in de mini-marke ting een model dat uniek in zijn soort is. Deze vijfdeurs auto heeft een op gewaardeerde 1.6 ltr motor die 96 pk vermogen levert. Met een 28 cm lan gere wielbasis komt de auto vier in zittenden en hun bagage ruim schoots tegemoet. Gebleven is de soepel en prettige vering die ook on der de driedeurs en de cabrio is aan gebracht. De injectiemotor is voorzien van een 3-weg katalysator en loopt op loodvrije benzine. In combinatie met de goed schakelende 5-bak met dicht bijeen liggende overbren gingsverhoudingen, blijkt de Vitara een vlotte auto op de weg en in het terrein. De tussenbak schakelt de voorwielaandrijving bij en de 4WD- stand kan naar keus in hoge of lage gearing. Er is ook een Vitara met 4- traps automaat die standaard een 'overdrive' heeft. Een extra is de 'power'-knop voor een iets steviger koppel. Maximaal levert de 16- kleps motor een trekkracht van 132,4 Nm bij 4.000 tr/min. De vering is mogelijk in het terrein iets te soepel, op de weg is dat wel prettig. De onafhankelijke voor wielophanging met McPhersons en de starre achteras met schroefveren en reactiearm garanderen een goe de stabiliteit. De auto staat op radi- aalbanden van 195/R15 met speciaal terrein-profiel. Het interieur ziet er appetijtelijk uit, het meubilair is bekleed met sterke tweedstof, voldoende ruitop- pervlak en een net dashboard dat in een sedan van behoorlijk niveau niet misstaat. De stoelen zijn achter geheel opklapbaar en voor kunnen ze vlak liggen om een kampeerbed te creëren. Er is een apart accessoi- res-pakket met o.m. automatisch werkende vrijloopnaven, een elek trische lier en instelbare schokdem pers. Hij is standaard voorzien van een in hoogte verstelbaar stuur, een stuurbekrachtiging, een centrale deursluiting, elektrisch te bedienen buitenspiegels en voorste zijruiten. De belangstelling in de wereld voor de toepassing van aardgas als brandstof voor auto's groeit met de dag; vooral in die landen waar het milieu ernstig wordt belast, want een van de grootste voordelen van aardgas is, dat het superschoon is. Landen als Italië, Frankrijk en Bra zilië, maar ook Nederland zijn al heel ver met de ombouw van wa genparken op aardgas. In de Sov jetunie is een aardgasinstallatie voor verkeersvliegtuigen produk- tierijp. Een Toepolev heeft twintig minuten op aardgas gevlogen. De oorlog in de Golf heeft het aardgas als alternatieve brandstof extra in de belangstelling gebracht. Aardgas als brandstof voor auto's en autobussen is een uitstekend al ternatief voor benzine en diesel. Vooral openbare nutsbedrijven, taxi's en gemeentelijke vervoerbe drijven kunnen hun voordeel doen met het rijden op aardgas. De proe ven die het Gasbedrijf Centraal Ne derland (GCN) al sinds 1982 met au torijden op aardgas neemt, zijn meer dan hoopgevend. Er zijn nu in Nederland nog maar zeven vulsta- tions, maar naar verluidt heeft Shell interesse om tankstations te instal leren om zo een breder gebruik mo gelijk te maken. Ing. H. Lataster, hoofd Distribu tie en Centrale Technische Dienst van GCN en belast met de toepas sing van aardgas als motorbrand stof voor het wagenpark van GCN, is zeer enthousiast. „Niet alleen ver dienen we aan het rijden op aard gas, het geeft bovendien een zeer schone verbranding. Het milieu is er zeer bij gebaat", zegt hij. Sinds enkele jaren rijden vijfendertig au to's van GCN op aardgas. Het gasbe drijf beschikt zelf over een vulsta- tion dat de auto's binnen enkele mi nuten voltankt. Thuistanken kan ook, maar dan vergt het vullen van de glasfiessen in de auto een hele nacht. Hiervoor is een kleine compressor nodig. De gebruiker neemt dan het gas voor zijn auto gewoon af van het aardgas- net en betaalt aan het energiebe drijf. Binnenkort zullen vijftig thuistankinstallaties bij medewer kers worden geplaatst. De Golfoorlog heeft het rijden op alternatieve brandstoffen extra ac tueel gemaakt. Nederland beschikt over grote hoeveelheden aardgas en dat is in feite een grote luxe. Het is dan ook niet toevallig dat minister Andriessen van economische zaken deze maand liet weten 200 miljard kubieke meter aardgas extra te wil len en te kunnen verkopen. Pionierswerk Het Gasbedrijf Centraal Nederland ziet zijn pionierswerk nu beloond doordat zo'n twintig gasbedrijven in Nederland bezig zijn hun wagen parken om te bouwen op aardgas. Niet alleen benzinemotoren zijn ge schikt te maken voor aardgas, ook zware diesels in autobussen en vrachtauto's zijn om te bouwen. Zo experimenteert de busonderne ming Centraal Nederland met aard gasbussen. Volgens de heer Latas ter zijn er grote voordelen. „Door onze aardgasvoorraad in de bodem zijn we voorlopig niet zo afhanke lijk van het buitenland. Naar ver houding tot de dieselmotor is de milieubelasting door de gasmotor minuscuul. De uitstoot van stikstof- oxyden (NOx) ligt tien keer lager dan bij diesel. Bij koolmonoxyde (CO) is dat 25 keer lager en bij de koolwaterstoffen (NMHC) zelfs honderd keer. Roet komt er hele maal niet uit'. Voor het aanpassen van een DAF dieselmotor werd samengewerkt door GCN en de Gasunie. De diesel motor werd omgebouwd tot een zo genoemde 'Ottomotor' (met bou gies). Daarbij werd samengwerkt met een andere pionier, de produ cent van autogasinstallaties Necam bv in Amersfoort. Belasting Binnenkort zal de busonderneming Centraal Nederland tien streekbus sen op aardgas inzetten. In feite is het busvervoer klaar voor het rijden op schone brandstof. Alleen de overheid loopt nog wat achter. Een voorbeeld daarvan is de enorme be lastingheffing op de zwaardere aardgasbussen. Alternatieve brandstoffen wor den zwaarder belast en ook het ge wicht van het voertuig is medebe palend voor de hoogte van de mo torrijtuigenbelasting. En de elf gas flessen onder de autobus wégen heel wat. Daardoor is de wegenbe lasting voor een gasbus wel 9000 gulden tegen 3300 gulden voor een dieselbus. Hiermee plaatst de over heid eigenlijk een onneembare bar rière voor de schone milieubus. Wel iswaar werden de aardgasbus sen vanwege de proefneming door de minister belastingtechnisch enigszins ontzien, maar het ministe rie heeft geoordeeld dat de experi mentele fase voorbij is. Er is nog een overgangsregeling tot 1 mei, maar daarna moet de volledige be lasting van 9 mille per bus worden neergeteld. Het verzoek van Streekvervoer Nederland voor een redelijker tarief heeft (nog) geen gehoor gevonden bij het Rijk, zodat Streekvervoer Nederland vreest dat dit het einde van de schone aardgasbus zal bete kenen. Grote vlucht Inmiddels neemt de toepassing van aardgas als motorbrandstof in de wereld een steeds grotere vlucht. •Lataster: „In Italië rijden zo'n 200.000 auto's op aardgas en in Bra zilië worden er elke week vierdui zend omgebouwd". Necam-directeur Joost Buck voegt daaraan toe: „Het systeem is vooral interessant voor fleet-ow ners, dus bedrijven met grote eigen wagenparken, en openbare nutsbe drijven. De actieradius is circa 300 kilometer. Ideaal voor servicewa gens, stadsbesteldiensten en taxi's. Maar ook vuilnisophaaldiensten, borstelwagens van de stadsreini ging zijn voor toepassing van aard gas in beeld. Vuilnisophalers lopen nu nog de hele dag in de diesel stank". Necam is leverancier van aard gasinstallaties voor het energiebe drijf van de Franse stad Nantes. De Franse staat heeft de agglomeratie Nantes aangewezen als proeftuin voor aardgasauto's. Vijftig auto's van Gaz de France (GDF) en Electri- cité de France (EDF) rijden nu op aardgas. In juni zal dat aantal wor den uitgebreid tot honderd. Op uitnodiging van Necam be zocht een groepje 'aardgaspioniers' uit Nederland en Belgie dezer da gen het energiebedrijf van Nantes om kennis te nemen van de voort gang van het Franse experiment. De interesse van de Belgische over heid voor de Franse en Nederlandse inspanningen is groot. De Belgi sche overheid neemt op dit moment een proef met tien auto's. Men staat er nog aan het begin, maar de eerste resultaten zijn geestdriftig ontvan gen. In de topklasse heeft Honda de Legend vernieuwd door vooral technische en motorische aanpassingen, (foto gpd>

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 21