LEIDSCH DAGBLAD Bush: vredesplan scherper NODIG! Directie ontkent illegale transacties Irak moet in vier dagen weg uit Kuwayt' Vriendin IRA-lid weigerde aanslag op bar Roermond Geen snel besluit over mijnenjagers naar Golf DONDERDAG 21 FEBRUARI 1991 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39479 Prijs fl. 1,45 Besmet voedsel groot probleem voor troepen VS SAUDI-ARABIË (AP) - Bij veel Amerikaanse legeronderdelen in Saudi-Arabie hebben zich op gro te schaal gevallen van voedselver giftiging met de salmonella-bac terie en botulisme voorgedaan. Kolonel Alvin Cotlar, comman dant van een veldhospitaal van de Amerikaanse luchtmacht in het zuidwesten van Saudi-Arabie, zei gisteren dat afgelopen maand op een bepaald moment 600 militai ren door een botulisme-epidemie met acute vergiftigingverschijn selen waren geveld. Momenteel grijpt een salmonella-epidemie om zich heen. Zowel botulisme als salmonel la-vergiftiging wordt veroorzaakt door bacteriën in besmet voedsel. Volgens Cotlar, die chirurg is, zijn er onder de Amerikaanse troepen door de epidemieën tot nu toe geen doden gevallen. De besmetting ontstaat veelal door voedsel dat in Saudi-Arabie van plaatselijke bedrijven wordt betrokken en niet helemaal in de haak is. Naar zijn zeggen is vast gesteld dat een aantal gevallen van botulisme was veroorzaakt door gist dat met die bacterie was besmet. Bejaarde beroofd van handtas met 80 mille op straat beroofd van een handtas met daarin 80.000 gul den. De vrouw was met haar spaargeld op weg naar een kerkelijke instelling. Zij had lange tijd in huis gehad, maar vanwege de vele inbraken in de buurt besloot zij het geld te geven aan een goed doel. Lopend over een busstrook, werd haar de tas door een fiet ser uit de hand gerukt. Een sig nalement van de dader kon de vrouw niet geven. Vliegramp: 19 doden SANTIAGO (AP) - Bij de ramp met een Chileens vliegtuig, dat met 72 mensen, voornamelijk Amerikaan se toeristen, op weg was naar het Zuidpoolgebied, zijn zeker 19 do den gevallen. Het vliegtuig, een BAE-146 van de Chileense maatschappij LAN, stortte in zee, bij een mislukte lan ding op een vliegbasis op het eiland Navarino aan de zuidpunt van Chili. Het toestel kwam op de landings baan niet bijtijds tot stilstand. De overlevenden slaagden erin het doorrollende vliegtuig te verlaten voor het in het water reed. De men sen die achterbleven verdronken in het diepe ijskoude water van de fjord-achtige waterweg. Machinist redt leven jongetje SCHIEDAM (GPD) - Een 7-ja- rig jongetje is gistermiddag op het station Schiedam-Nieuw- land net niet onder een trein ge komen. Dank zij een uiterste rempoging van de machinist kon de jongen de trein nog ont wijken en kwam terecht in de ruimte tussen perron en trein. De treeplank miste hem op slechts een duimbreedte. Het jongetje sprong zonder op te letten zijn blaaspijpje na dat op de rails was gevallen. WASHINGTON/DEN HAAG (AP/Rtr/GPD) - In het stand punt van de Verenigde Staten over het door de Sovjetunie gepresenteerde vredesplan, dat aanvankelijk door presi dent Bush als "volstrekt onvoldoende" werd afgewezen, begint een kentering te komen. Bush heeft Sovjet-presi dent Gorbatsjov volgens de Washington Post meegedeeld dat hij bereid is diens plan een kans te geven, als Irak vol doet aan enkele voorwaarden die in dat plan niet worden genoemd. De Washington Post meldde daag dat het gaat om drie voon den: de Iraakse aftocht moet binnen vier dagen een feit zijn vanaf de dag dat Irak zich akkoord verklaart met terugtrekking; de locaties van alle mijnenvelden in Kuwayt moeten door Irak bekend worden gemaakt en tot slot moeten alle krijgsgevan genen onmiddellijk in vrijheid wor den gesteld. Volgens de doorgaans goed ingevoerde krant is de termijn van vier dagen voor de aftocht mede bedoeld om ervoor te zorgen dat Irak een groot deel van zijn tank macht in Kuwayt zal moeten achter laten. De Sovjetambassadeur in Groot- Brittannië, Leonid Zamjatin, heeft de inhoud van het vredesplan van Moskou voor de Golfoorlog ont- naar Moskou om het standpunt van Baghdad mee te delen. De voorzitter van het Amerikaan se Huis van Afgevaardigden, Foley, meent dat het voor Bush "bijzonder moeilijk" wordt om het Sovjet-plan van de hand te blijven wijzen, als Irak zich bereid toont om zich on voorwaardelijk terug te trekken. Volgens Foley zal Bush dan op de koop toe moeten nemen dat Hus sein aan de macht blijft. Volgens VN-secretaris-generaal Javier Perez de Cuellar, die er be grip voor toonde dat Irak een et maal de tijd wil hebben voor een re actie, is het Sovjet-voorstel een "unieke kans" een bloedige veld slag te voorkomen. Premier Lubbers is ervan over tuigd dat Gorbatsjov 'Baghdad' on- huld. Dat bericht het Britse blad der druk heeft gezet om zich op kor- NEW YORK - In de VS zijn gis teravond de jaarlijkse Grammy- awards voor de beste muzikale prestaties uitgereikt. Jazz-musi- cus en tv- en platenproducent Quincy Jones (boven) werd bij de 33ste Grammy-uitreiking de grote winnaar met zes onder scheidingen voor zijn verzamel plaat 'Back on the Block'. Phil Collins, die niet minder dan acht maal was genomi neerd, kreeg voor 'Another Day in Paradise' de onderscheiding de beste single. De in 1988 overleden Roy Orbison werd onderscheiden als beste manne lijke zanger. Rapper M.C. Ham- (links) kreeg drie gram- my's, voor het beste rhythm and bluesnummer, de beste video clip en de beste rap-solo. Zie ook pagina 24. The Times van vandaag. De belangrijkste punten plan zijn: Fase 1: - algehele, waardelijke terugtrekking te termijn terug te trekken uit Ku- het wayt. Een grondoorlog is dan niet langer nodig. De premier zei gister avond positief tegenover het vre- Sleutelfiguren in drugskartel gearresteerd LOS ANGELES (Rtr) - Twee Colobianen (33 en 36 jaar) die volgens de Amerikaanse re cherche FBI een grote rol speelden bij het witwassen van drugsinkomsten van het Medellin-kartel, zijn op zee gearresteerd. Ze worden omschreven als 'sleutelfiguren in het netwerk van witwassers van drugsgel den'. Ze zijn gearresteerd na een 'undercover'-operatie die twee-en-half jaar duurde Voorafgaand aan hun aan houding zijn de twee aan boord gelokt van een particu lier jacht. Nadat dit in interna tionale wateren buiten de kust van Venezuela voor anker was gegaan, werden ze gearres teerd. Daarmee vermeed de FBI complicaties die gekop peld zijn aan het doen van een uitleveringsverzoek aan Co lombia. x handelswaar uitgestald temidden van de puinhopen 'Alkmaar en Zierikzee gaan niet' DEN HAAG/ZWOLLE (ANP/GPD) tingen gehad en beschikken niet - Nederland besluit pas over enkele over passende tropenkleding. Het dagen of het gevolg geeft aan het luchtverversingssysteem van de Amerikaanse verzoek mijnenjagers schepen is evenmin toereikend, naar de Golf te sturen. Het ministe- Waarnemend defensieminister rie van defensie deelde vanochtend Pronk zei gisteravond na afloop van mee dat de mijnenjagers'Alkmaar' een PvdA-bijeenkomst in Zwolle en 'Zierikzee' zeker niet zullen dat de VS de Nederlandse mijnen- gaan. vegers pas na de oorlog nodig heeft. Deze twee schepen bevinden zich CDA en WD zullen het verzoek "iddellandse Zee als on- van de Amerikaanse regering posi- de permanente NAVO- tief benaderen. Het standpunt van Het Kanaal en zouden de PvdA is nog niet bekend. Man half jaar dood in huis AMSTERDAM (GPD) - De politie heeft in een woning in Amsterdam het stoffelijk overschot van een 51- jarige man gevonden. Het lichaam was compleet gemummificeerd. De man moet 6 maanden geleden een natuurlijke dood zijn gestorven. Een agent die bij de huismeester van de man langskwam, vernam dat hij al geruime tijd geleden op het adres een enorme stapel post uit de brievenbus had gehaald. De man betaalde de huur via automatische afschrijving en had geen contacten. de Middellandse Zee als derdeel vloot v< binnen een week in de Golf kunnen zijn. De defensie-woordvoerder wijst erop dat destijds voor het ver trek van deze schepen uit Den Hel der tegen de bemanningen is ge zegd dat het uitgesloten was dat de mijnenjagers zouden doorvaren naar het Golfgebied. Als er aan het gisteren gedane VS- verzoek zou worden voldaan, zou het betekenen dat de mijnenjagers de reis via Den Helder moeten ma ken, een tocht die zeker twee weken in beslag neemt. Iraks troepen uit Kuwayt. Baghdad desplan van Moskou te staan. kou geeft garanties dat de zich te- grondoffensief nog rugtrekkende Iraakse troepen niet len. De luchtmacht wil verklaring van annexatie van Ku- hoofdkwartier van de geallieerden, wayt, vestiging van vrede en veilig- zei brigade-generaal Neal echter dat heid in de regio. Kwesties als uit- de grondtroepen "klaar zijn voor de wisseling van krijgsgevangenen strijd". (Meer Golfnieuws op pa*i moeten na de Iraakse terugtrekking worden geregeld. Alle partijen ga randeren de grenzen van Irak. De internationale gemeenschap moet zich over het Israëlisch-Arabisch conflict buigen. Geen belofte van Sovjetunie wapenembargo tegen Irak op te heffen. Radio Baghdad meldde dat Sad dam Hussein van vertrouwelingen in de Revolu tionaire Commandoraad het Sovjet plan in beraad hebben. Volgens een medewerkster van het Sovjet- nisterie ROERMOND (GPD) - De Neder landse ex-vriendin van de voort vluchtige IRA-verdachte Conlon heeft 18 november 1989 geweigerd een bom te plaatsen in de Roer- mondse bar 'King George'. Conlon had de vrouw gevraagd een tas met daarin een bom in de bar aan het Stationsplein binnen te dragen. Ze zou dan een drankje hebben moe ten nemen om vervolgens, de tas achterlatend in de bar, weer naar buiten te gaan waar een vluchtauto gereed stond. De vrouw wilde geen medewer king verlenen aan dat plan en gaf Conlon bij het aanhoren van het CHISTOPOL - De handelsgeest in de Sovjetunie Viïn'naastr^m? kent geen gren' zijn naaste Krmg zm Emfabriek in Chistopol, 700 kilometer ten westen van Mos- bifite nl an dse zaken komt de Iraakse minister van bui- ^^J^netde'oro- tenlandse zaken, Aziz, vanavond van dit speciaal voor de Amerikaanse troepen in Saudi-Arabië ontworpen hor loge. Inmiddels ook actuele uit voering met de tekst Operation Desert Storm in handel te Belastingcommissie schort werk op DEN HAAG (GPD) De commissie-Stevens die in opdracht van het kabi- net studeert op een vereenvoudiging van het belastingstelsel, heeft haar schijnt laging, of het brengen De bemanningen hebben niet de Nu 3 miljard gulden niet het Golfgebied vereiste iner werk opgeschort. De commissie doet dit uit woede over de tussenbalans- besluiten van het kabinet. Volgens de commissie gaat het kabinet er in fei te van uit dat zij zal zorgen voor extra baten van circa 3 miljard gulden. Dat is niet volgens de afspraak, aldus de commissie. In een brief aan minister Kok (financiën) zegt commissievoorzitter Ste- (zelf CDA) dat de commissie voorstellen zou doen voor belastingver- zijn. onder het laagste belastingtarief, eer beschikbaar is wordt, aldus Stevens, een onderuit gehaald. AP) voorstel een klap in het gezicht. Eer der had de Noordier haar voorge steld een van de vele in 'King Geor ge' verpozende Britse militairen naar een nabij gelegen steegje te lokken. Daar zou ze dan een potje met hem moeten vrijen en hem ver volgens vermoorden. Maar ook dat weigerde ze. Dat is vanmorgen in hit Roer mondse Paleis van Justitie bekend geworden. Rechtbank-voorzitter mr. Bakermans begon daar om ne gen uur met de openbare behande ling van de processtukken in de strafzaak tegen de vier IRA-ver- dachten Hick, Harte. Hughes en Maguire die ervan worden verdacht op 27 mei op de Roermondse Markt twee Australische toeristen om het leven te hebben gebracht. (pagina 3: Lidmaatschap IRA grrn afbai alO Ruim 100 kilometer file door dichte mist DRIEBERGEN (ANP) - Op de Ne derlandse wegen stond vanochtend rond half tien in totaal ruim 100 ki- lometer-file. Plaatselijk was de mist dicht tot zeer dicht. Op de A-l2 (Arnhem-Utrecht) tus sen Veenendaal en Bunnink stond een file van 20 kilometer Tussen Waddinxveen en Den Haag was eveneens een langzaam rijdende fi le van 20 kilometer. Verder stond er rond die tijd een file van 19 kilome ter op de A2 tussen Geldermalsen en de Lekbrug Vianen. Ook op de A-27, waar zich eerder deze week kettingbotsingen voor deden, stonden files tussen Gor- kum en Houten 13 kilometer en tus sen Raamsdonk en Gorkum 8 kilo meter. Delft Instruments leverde duizenden nachtkijkers aan Irak Af en toe zon Vannacht naar het oosten weg trekkende regen. Overdag droog en af en toe zon. Minimumtempe ratuur omstreeks 3 graden, mid- dagtemperatuur ongeveer 8 gra den. Wind uit zuidwest tot zuid, matig, in de avond boven land toe nemend tot vrij krachtig, aan de kust en op het IJsselmeer tot hard. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: Half tot zwaar bewolkt en af en toe regen. Mid- dagtemperatuur ongeveer 10 gra den, maar na het weekeinde weer enkele graden lager. 26 PAGINA'S DELFT (GPD/AP) - Het bedrijf Delft Instruments heeft jaren gele den enkele duizenden nachtkijkers verkocht aan Irak. Maar directie voorzitter Kingma ontkent dat het om illegale leveranties ging zoals het Amerikaanse ministerie van de fensie beweert. Aangekondigde onderzoeken van de Economische Controledienst boezemen hem dan ook geen enkele angt in. "Er komen-hier geregeld ambtenaren kijken of we ons aan de vergunningsvoorwaarden houden, maar het maakt niet uit of ze nu een keer extra langskomen". Het verbaast Kingma niet dat de geallieerde troepen na de herove ring van het Sauydi-Arabische kustplaatsje Khafji en het le eilandje Qurah voor de kust Kuwayt, kijkers uit zijn fabriek troffen. Kingma herinnert zich niet pre cies meer wanneer de nachtkijkers geleverd zijn, maar hij schat dat dat zo'n 5 tot 10 jaar geleden is gebeurd. Met de regelmaat van de klok wer den zendingen gestuurd naar Irak. De directeur benadrukt dat dat ge beurde met medeweten en toestem ming van de Nederlandse regering. Hij herinnert eraan dat indertijd over die leveranties uitgebreid in de Tweede Kamer is gedebatteerd. "De overheid weet alles, want wij moeten voor iedere transactie een exportvergunning aanvragen". Overigens is het niet zo dat de di rectie van Delft Instruments de na men van de landen waarmee het handel drijft, aan de grote klok hangt. "In de contracten die wij sluiten, staat dat we dat geheim moeten houden en dat doen we ook", aldus directeur Kingma van ochtend. „Pas als de overheid daar ruchtbaarheid aan geeft, komt het in de openbaarheid''. Hij wil dan ook niet zeggen wanneer zijn be drijf is gestopt met het leveren van instrumenten aan Irak. „Maar als de overheid zegt: de exportvergunning wordt met onmiddellijke ingang in getrokken, dan staat het stil en wordt er niets meer geleverd". Het gevolg is dat de fabriek dan met een forse voorraad materialen blijft zit ten. Maar daaraan tilt Kingma niet al te zwaar. "Er komen altijd wel weer andere klanten", zegt hij laco niek. Kingma rekent het niet tot zijn taak de Nederlandse of Amerikaan se regering erop te attenderen dat de Irakezen over geavanceerde in- fra-rood kijkers beschikken. De Ne derlandse overheid wist wat er gele verd was, herhaalt hij, ze heeft er zelf vergunning voor afgegeven. Een deel van materialen en de kennis waar Delft Instruments ge bruik van maakt bij de vervaardi ging van de nachtkijkers, is afkom stig van het Amerikaanse bedrijf Hughes Danbury Optical Systems. De Amerikaanse overheid heeft het bedrijf voorlopig verboden zaken te doen met het Delftse bedrijf. Kingma bevestigt hierover con tact gehad te hebben met de Ameri kaanse autoriteiten, maar officieel weet hij nog van niets. Hij verwacht overigens niet dat een embargo zijn bedrijfsvoering stoort. „Er zijn meer van dat soort bedrijven in de wereld, ook buiten de VS", reageert hij. óók om te weten wie er eerste viool speelt Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends Dat wil ik niet missen! j Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts 28.75 Ik neem een kwartaalabonnement 76.75' J Ik neem een laarabonnement 298.60' Voor het abonnement -nrjaat ontvang ik de kr (aankruisen .vat van toepassing «s» Naam Adres Postcode .Tel Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden U kunt ook bellen 071-161400

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1