Provincie laaiend over en Gemeenten niet voornemens mee te werken aan tolpleinen 'Wij zijn nog steeds een fatsoenlijk land' Zo n 6000 jongeren zwerven door het land Niet alle verzorgingshuizen even democratisch VERKIEZINGEN DONDERDAG 21 FEBRUARI 1991 REGIO PAGINA 15 Daling eerstejaars Leidse universiteit niet zo dramatisch LEIDEN DE Leidse universiteit heeft in 1990 wel minder eerstejaars gehad maar die daling is niet zo dra matisch als wordt gesuggereerd door de cijfers van het Centraal Bru- eau voor de Statistiek (CBS). Dat is de mening van O. de Groot van de afdeling statistiek van de universi teit. Volgens het CBS heeft Leiden in 1990 ruim vijf procent minder eer stejaars studenten gehad. Daarmee zou deze universiteit de grootste verliezer zijn. "Maar dat aantal is ge baseerd op statistische gegevens van studenten die dat jaar voor het éérst aan een universitaire instel ling gingen studeren. Niet meege teld zijn de omzwaaiers en toe- zwaaiers, degenen die eerst elders hebben gestudeerd", aldus De Groot. En juist die categorie wordt wel meegeteld bij de planning van de universiteit en het vaststellen van de begroting. De Groot: "Op basis van die gegevens worden de centen verdeeld. En in Leiden is het aantal omzwaaiers en toezwaaiers juist toegenomen. De daling valt bij ons wel: ik schat het op een half pro cent". Zwerfjongeren: onderzoekers van de Leidse en Nijmeegse uni versiteit vinden dat er meer woonruimte en betere begeleiding no dig is. (foto ANP) Schrikbarend veel buitenlanders onder zwerfjongeren LEIDEN/DEN HAAG Er is meer woonruimte en beduidend betere begeleiding nodig voor de naar schatting 6000 zwerven de jongeren in ons land. Dat concluderen onderzoekers van de universiteiten in Leiden en Nijmegen. Dat geldt zeker ook voor de meerderjarige thuisloze jongeren: deze groep maakt nog minder kans op een plaatsje in een project voor begeleid ka mer-bewonen en heeft er juist het meeste behoefte aan. De onderzoekers overhandig den hun onderzoeksresultaten gisteren in Den Haag aan minis ter D' Ancona (WVC) en staats secretaris Kosto van justitie. Beide bewindslieden toonden zich ontdaan over het aantal van 6000, alhoewel één van de Leid se onderzoekers, prof. J. van der Ploeg, in 1987 zei dat het er wei eens tussen de 10.000 en de 20.000 konden zijn. De Inspectie Jeugdhulpverlening echter meende een jaar later dat het er 350 waren. Thuisloze jongeren lopen niet altijd op straat: ze zwerven vaak van het ene adres naar het andere. Ondertussen houden ze zich veelal bezig met soft en hard drugs, drank, misdaad en prostitutie. Roken doen ze praktisch allemaal. Veel van hen zijn angstig en krijgen li chamelijke klachten met een psychische oorzaak of door slechte voeding. Ze leiden een duister leventje waarin de kans op verbetering steeds kleiner wordt. Het is niet zo dat de hulpverlening ze nooit eerder heeft weten te bereiken. Integendeel, aldus Van der Ploeg, ze hebben allemaal met hulpverlening te maken gehad, maar die is danig tekort gescho ten. Ze komt meestal te laat en gaat dan te lang op dezelfde weg voort zonder succes te boeken. Ook raken de hulpverleners ontmoedigd. "Als grootste struikelblokken zien de hulp verleners dat de jongeren niet gemotiveerd zijn, niet over hun problemen willen of kunnen praten en vol wantrouwen zijn". Volgens de onderzoekers zijn zwervende jongeren bepaald geen rebellen die bewust kiezen voor een nonchalante leefwijze. In feite is 84 procent ontevreden met het zwerversbestaan: deze groep wil eigenlijk doodgewoon een echt thuis, een redelijke en vaste baan en een gezinnetje. Ze zijn meestal ook nog wel bereid om alsnog verder te le ren. Deze jongeren zijn echter, vooral door hun lage. vaak afge broken opleiding en ook vaak door een laag verstandelijk ver mogen - voorlopig - niet in staat zich op eigen kracht aan de sa menleving deel te nemen. Ze moeten dat. met een vast dak boven hun hoofd en doelmatige begeleiding, langzaamaan le- De thuisloze jongeren komen voor 40 procent uit niet-Neder- landse gezinnen. Verder komen ze vaak uit gezinnen uit lagere klassen die inct meer proble men tegelijk te kampen hebben en van wie de ouders van peda gogiek bepaald geen kaas heb ben gegeten. Meer dan de helft van de zwervertjes werd thuis licha melijk gestraft en één op de vijf van hen liep daarbij zelfs letsel op. Maar liefst 83 procent van de thuisloze jongeren was voor zijn of haar veertiende al eens weggelopen. De kinderen zijn ook vaak de deur uitgezet. Er moet dan ook preventieve hulp worden geboden in deze pro bleem-gezinnen. Minister d'Ancona kondigde aan dat zij en Kosto binnenkort met particuliere organisaties, provincies en gemeenten gaan praten over een gerichter en doorzichtiger beleid. Zuid-Holland verwijt kabinet onzorgvuldig bestuur DEN HAAG - Provincie Zuid-Holland is laaiend over de bezuiniging van het kabinet-Lub- bers. De provincie moet in 1994 17 miljoen gulden op de uitgaven bezuinigen. Daar boven op komen nog eens indirecte kortingen voor een totaal bedrag van 29 miljoen gulden. "Dit is een kwestie van onzorgvuldig bestuur", zei gedeputeerde G. Brouwer (financiën) nadat de gevolgen van de Tussenbalans berekend waren. Grootste bezwaar tegen de Tussen- Daarnaast komt een korting via gen. Dat geldt met name voor de balans is de inbreuk die gemaakt de ziekteverzuimregeling. Het kabi- jeugdhulpverlening (10 miljoen), wordt op het vorig jaar december af gesloten bestuursakkoord tussen rijk en provincies. "Toen hebben de provincies al heel veel moeten inle veren en terwijl de inkt van dat ak- het ziekteverzuim terug te bejaardenoorden betekent dit dringen. Of dat nu lukt of niet, de korting van maar liefst 5 procent, provincie Zuid-Holland moet i De gemeenten en provincies krij gen volgens de Tussenbalans een reeks van taken van het rijk toebe- De gedeputeerde begrijpt dat het deeld. Het kabinet-Lubbers gaat rijk op grote schaal moet bezuini gen, r i uit dat lagere overheden deze de provincie taken doelmatiger en dus goedko per kunnen uitvoeren. De provincie uitvoering voor de nieu- taken een bepaald bedrag, maar dat is wel 10 procent minder dan de rijksoverheid hiervoor zelf altijd Behalve dat Brouwer hoopt op de Tweede Kamer waar de Tussenba lans volgende week wordt behan deld, gaat hij actie ondernemen met de andere provincies in het Inter Provinciaal Overleg. "We zullen ge zamenlijk nog een hartig woordje met het ministerie van binnenland se zaken moeten spreken". Volgens Brouwer zijn de bezuini gingen wel haalbaar, maar kan dat ten koste gaan van de nodige din gen. "Ik wil niet bezuinigen met de WASSENAAR/REGIO - Het ka binet zal de tolpleinen voor de poorten van de hel weg moeten slepen. Hanja Maij-Weggen, de minister van verkeer en water staat, kan op breed verzet van alle betrokken gemeenten rekenen. Niemand is van plan vrijwillig mee te werken aan de uitvoering van de plannen. Minister Alders, die qua ruimtelijke ordening de weg moet effenen voor de komst van de tollenaars, zal zijn juristen meer nodig hebben dan zijn pla nologen. De gemeentebesturen, die deze week het eerste overleg over het kabinetsplan hebben ge voerd, hebben de topambtenaren een duidelijke boodschap voor hun politieke bazen meegegeven: de tolpleinen zijn ongewenst, on uitvoerbaar, onaanvaardbaar. Het kabinet wil vanaf 1995 de auto mobilist in de Randstad fors laten betalen voor het gebruik van een aantal snelwegen. Er zijn zo'n 20 tolplaatsen gedacht, waar geduren de 24 uur per dag de kassa rinkelt. Op de A4 komen tolpleinen bij Nieuw-Vennep en Zoeterwoude, op de A44 bij Wassenaar. Deze week hebben topambtena ren van de betrokken ministeries en van Rijkswaterstaat de gemeenten in de Randstad nader geïnfor meerd. De afkeurende reacties die direct na het lanceren van de plan nen twee weken geleden op het ka- Ministers stuiten op ongekend zware tegenstand binet werden afgevuurd, werden deze bijeenkomsten zc nog krachtiger herhaald. Het qua verkeersoverlast veel ge- In de regio Rotterdam hadden de rijksambtenaren een veertigtal ge meenten uitgenodigd, in het raad huis De Paauw in Wassenaar werd de Haagse regio geraadpleegd over de tolplannen. Uitgenodigd waren onder meer de gemeenten Leiden len werd door de gemeenteverte- mogelijk genwoordigers onderstreept. Een plaagde Wassenaar struikelt aardig voorbeeld is Delft, precies zijn woorden om de plannen van tussen Rotterdam en Den Haag ge- Maij-Weggen af te keuren. Het tol- legen. De Delftse forens kan rich- plein zou op de A44 ter hoogte van ting Den Haag zonder te betalen het bedrijventerrein Maaldrift r de A13 rijden, maar als hij i ten komen. "Eerst waaiert het a heen- èn terugweg tol betalen. ,T Economisch gezien zijn volgens Valkenburg, Voorschoten, Wasse- de gemeenten de tolpleinen ook al n Zoeterwoude. ppn mi„pr van de bovenste plank. Rotterdam moet zijn moet hij op de keer uit om langs de diverse tolhuis- De gemeenten konden voor de vuist weg tal van sluiproutes op sommen, die ongetwijfeld in popu lariteit zullen stijgen, zodra de tol vinden de gemeenten. Voor de leg van de tolpleinen zijn grote stuk ken schaarse, dure grond nodig, plaatselijke wegen worden door het pleinen in bedrijf zijn genomen. Het sluipverkeer extra belast, de politie- ritje Leiden-Wassenaar zal niemand meer via de A44 maken, als via Voorschoten het tolplein kan wor den omzeild. Het was een van de ve le voorbeelden. Ook de willekeur van de voorstel- controles kosten handen vol geld i vooral het Haagse bedrijfsleven wordt wel erg gepakt, want hun jes te rijden en vervolgens duikt men massaal de flessenhals van de Rijksstraatweg in. Dat wordt een chaos", aldus voorspelt een woord voerder van de gemeente. Nog meer vreest Wassenaar allerlei sluipver keer, waardoor het leefklimaat van het dorp ernstig wordt aangetast. "Alle gemeenten hebben unaniem laten weten, dat ze er niet over pein zen hun bestemmingsplannen aan te passen", aldus de woordvoerder i hij voegt er aan toe: "Dit project achterland wordt ontsloten door de wordt een fiasco. Het kabinet kan A44, A4, A12 en A13, allemaal tolwe- i 1995 tol- dig had. Voor Zuid-Holland kan dat kaasschaaf. De provincie moet bij wordt gevraagd, kan volgens hem niet worden opgebracht zonder het krijgt aantal arbeidsplaatsen in te krim pen. Een ruwe schatting wijst erop dat straks 200 mensen bij de provin cie, waar nu 2000 ambtenaren wer ken, weg moeten. De belangrijkste directe korting betreft een vermindering van de uit- kering uit het provinciefonds. Dit ten moeten worden uitgevoerd jaar krijgt Zuid-Holland al 2,4 mil- nog volstrekt onduidelijk. joen gulden minder en dat wordt Behalve provincie Zuid-Holland langzaam opgevoerd tot 7 miljoen kunnen ook instellingen in deze moeten die taken nog eens kritisch Provincie Zuid-Holland stelt 'consequenties' in het vooruitzicht neerkomen op zo'n 8 miljoen gul- zichzelf nagaan welke taken priori- den per jaar. Welke rijkstaken teit hebben straks door provincies en gemeen gulden in 1994. provincie rekenen op fikse kortin- tegen het licht houden". DEN HAAG Verzorgingshuizen leid) van de provincie Zuid-Holland - die weigeren de bewoners directe gisteren op een informatiebijeen- beslist overeind invloed in het bestuur te geven, komst over de samenwerking tus- moeten blijven. Dat zijn waar- moeten er rekening mee houden dat sen bewonerscommissies en oude- schijnlijk milieu en natuur. Ik denk dj^ financiële consequenties kan renbonden. dat de klappen dan met name in de leiden. Bovendien kan de inspectie De provincie had haar verzor- „u ^et buizen 'behoorlijk lastig' gingshuizen opdracht gegeven een maken. derde deel van het bestuur te laten ners zelf hebben gekozen. Vijftien procent heeft echter laten weten 'grote belemmeringen' te zien om met het democratiseringsproces door te voeren. Volgens Cremers komt dit er in de praktijk op neer dat zij hun medewerking weigeren. Dat P. Cremers (ouderenbe- bezetten door die de bewo- Minister d'Ancona blijft optimistisch op verkiezingsavond in Leiden LEIDEN - De PvdA-ballonnetjes in de bijna lege zaal van het Anto- nius Clubhuis In Leiden hingen zichzelf in de weg. De poging de bijeenkomst een feestelijk tintje te geven, leek misplaatst. Minis ter d'Ancona (welzijn) was spe ciaal opgetrommeld om de lokale verkiezingscampagne voor. de provinciale staten wat glans te ge ven, maar de opkomst was be droevend. Tweede-Kamerlid Arie de Jong kwam door drukke werk zaamheden in Den Haag niet op dagen en het Leidse statenlid Theo Roes lag door griep geveld in bed. Voor een handjevol PvdA-inti- mi en een paar Leidenaars gaf de minister haar eerste reactie op de Tussenbalans, zoals de ingrijpen de bezuinigingsoperatie van het kabinet wordt genoemd. Een moeilijke opgave, zo stelde ze zelf vast. Het uitgebreide pakket maatregelen dat zeventien mil jard gulden moet opleveren, be staat volgens haar uit 'moeilijke en hier en daar zelfs tragische boodschappen'. De minister: "Juist voor de PvdA is de bood schap heel moeilijk, vooral in het licht van de komende statenver kiezingen". Als oppositiepartij hebben de sociaal-democraten jarenlang tandenknarsend de bezuinigings plannen van CDA en WD geacc- cepteerd. Nu ze zelf aan de macht zijn moet daar nog eens een flinke schep bovenop worden gedaan. De minister verdedigde zich met de opmerking dat de bezuinigin gen in het regeerakkoord zijn vastgelegd. "De PvdA heeft in het regeerakkoord een keiharde af spraak gemaakt en wij houden ons daaraan. De PvdA treedt niet als potverteerder op maar als be heerder vkn het geld". In vergelijking met de ons om ringende landen zoals Duitsland, Engeland en België mogen de Ne derlanders nog steeds niet kla- Minister d'Ancona, op verkiezingstoernee in Leiden, moet net als haar collega's, fors 'tussenbalansen'. Ze sprak van 'moeilijke en hier en daar zelfs tragische boodschappen'' gen, bij voorbeeld in de gezond gen, meende de minister. "Wij zijn nog steeds een fatsoenlijk land. Na al dat gesteggel is er iets uit de bus gekomen dat recht vaardiger is dan als wij er niet bij waren geweest. De Nederlandse fatsoensnormen zijn overeind ge bleven". Het ministerie van d'Ancona zal de komende jaren ook behoor lijk moeten inleveren. Volgens de beleidsvrouw zal er echter niet worden gekapt in bestaande za ken. "Er zijn wel minder stijgin- heidszorg. Uitbreidingen zullen iets verder opschuiven. Je moet eigenlijk spreken van iets minder De bezuinigingen op WVC zijn vooral merkbaar in de gezond heidszorg. Welzijn en cultuur worden met een totale korting van 220 miljoen gulden 'relatief ontzien'. Niet zo verwonderlijk, aldus d'Ancona, want in beide sectoren valt eigenlijk niets meer te halen. De vorige minister, de CDA'er Brinkman, heeft hierop in de jaren tachtig al flink bezui nigd. "Welzijn is een kaalgepluk te kip", stelde d'Ancona. PvdA-gedeputeerde George Brouwer (welzijn) toonde zich te leurgesteld over de bezuinigings plannen van de regering. "Ik had allerlei leuke plannetjes in ge dachten maar het kabinet heeft me uit die droom geholpen". De provincie zal naar verwachting zo'n vijf procent moeten bezuini gen op ouderen- en jongerenbe leid. Verkiezingsagenda REGIO De Leidse regio wacht de komende dagen weer een aantal politieke avonden in verband met de komende statenverkiezingen. Bij voorbeeld in Voorschoten, waar buurthuis Bloemenwijk Boschgeest vanavond het decor is van een bijeenkomst waar gedeputeerde Van der Vlist (milieu en voorlichting) vertelt wat de provincie kan en mag. De Voorschotense politieke partijen krijgen elk vijf minuten spreektijd en hebben een informatiestand ingericht. Aanvang acht uur. het adres: Van de Oyelaan 39. In Oegstgeest wordt morgenavond een forum gehouden waar de provinciebestuurders Ted Jansen (WD), Pieter de Jong (Groen Links), Hans Klein (CDA), Eddy Schuyer (D66) en Anneke Westerink (PvdA) aanwezig zijn. Plaats van handeling is het Witte Huis aan het Wilhelminapark en ook deze avond begint om acht uur. Wassenaar houdt volgende week dinsdag, 26 februari, een forufndiscussie tussen de gezamenlijke partijen. De foyer van de Zijllaankerk (Lange Kerkdam) fungeert dan als plaats van samenkomst. Aanvang acht In Leiderdorp ten slotte is "Woningbouw in Leiderdorp en buurgemeenten' het onderwerp van een CDA- verkiezingsbijeenkomst op maandag 25 februari. Spreekster is CDA-statenlid L.T.M. Offringa- Knibbe uit Voorschoten. Belangstellenden moeten om half negen m de Menswording aan het Heelblaadjespad zijn. Vaak gaat het bij die belemmerin. maart ofr,cjeel gen om zaken die met het religieuze ouderenbeleid karakter van de instelling te maken aangeboden heben. "Dan komen ze met verha len van de kerk zus en zo, maar daar hebben wij geen boodschap aan". Formeel kan de provincie de hui zen geen sancties opleggen. Maar is er wel het een en ander te regelen in de financiële sfeer. "Als zo'n huis bij voorbeeld een nieuwe keuken wil en daarvoor extra geld aan de pro- menstelling van het bestuur te heb ben veranderd. Een derde deel meldde daar nog mee bezig te zijn. Cremers was tevreden met deze re sultaten. Zuid-Holland heeft vol gens hem een ruime voorsprong op de_andere provincies. resultaten worden begin de de provincie vraagt, houden wij achterhoofd rekening mee dat zij niet zo bereidwillig waren", zegt Cremers. En ook voor wat betreft de in spectie kan de provincie het de in stellingen behoorlijk lastig maken. "Je kunt natuurlijk op een vriende lijke en op een onvriendelijke ma nier met de mensen omgaan. Die huizen denken vaak dat ze alles kunnen maken omdat ze een of an dere dominee achter zich hebben staan. Maar wij zullen ze wel laten merken dat ze in een geïsoleerde po sitie zitten". De verordening, waarin de ver zorgingshuizen wordt opgelegd de samenstelling van hun bestuur te veranderen, is begin 1989 door de provincie uitgebracht. De huizen kregen anderhalf jaar de tijd de ver ordening in praktijk te brengen. Die termijn was in oktober 1990 afgelo pen. Meer dan de helft van de verzor gingshuizen heeft opgegeven de sa- Onduidelijkheid over fusie Westnederland BOSKOOP Het personeel van busmaatschappij Westnederland eist snel duidelijkheid over de fusie met de HTM. De ondernemingsraad (OR) heeft laten weten dat de 1800 werknemers van Westnederland het gevoel hebben dat ze aan het lijntje worden gehouden. Een jaar geleden is een rapport gepresenteerd met de fusieplannen. De aandeelhouders Verenigd Streekvervoer Nederland (Westne derland) en de gemeente Den Haag (HTM) voeren al tgden overleg. De ondernemingsraad van Westneder- land verbaast zich erover dat hl t kennelijk zo moeilijk is met een exact standpunt naar buiten te ko men'. OR-voorzitter P. van Vliet "Ons geduld wordt wel heel erg op de proef gesteld. Er wordt door de aandeelhouders te laconiek met de belangen van het personeel omge sprongen. De onrust neemt toe, men weet niet meer waar rr.cn jan toe is". 0uö/hrutoó Honderd jaar geleden stond er in de krant: - In een politiebureau te Dublin heeft dezer dagen eene hoogst vermakelijke scene plaats ge had. Een zekere mijnheer Davis vorderde van een mijnheer Moore een papegaai terug, die hem was ontstolen, en verlang de, dat de geroofde vogel als ..ge tuige" zou worden gehoord. Hoe komisch deze eisch ook was, toch liet de rechter den vogel halen. Men bracht hem in eene groote, overdekte kooi. Davis vroeg den rechter verlof den geverderden getuige te mogen ondervragen; hij wilde den heer Moore vol strekt niet van diefstal beschul digen, daar het best mogelijk was, dat de werkelijke dief het beest aan dien heer had ver kocht. De advocaat van Moore vroeg hieroop aan Davis op wel ke wijze zijn getuige den eed moest afleggen. Op het zelfde oogenblik zong de vogel: ,£chep vreugde in 't leven!" De heer Da- vis nam daarop den doek van de kooi, en ging vlak bij den vogel staan en zeide: „Houd jij maar veel van den baas, mijn jongtje! "De vogel sprong tegen den tra lies op en liefkoosde hem. Hierop nam Davis den papegaai uit dde kooi, zette hem op de hand en vroeg: „Hoe spreekt de hond?" Lorrie blafte uit alle macht. „En de kaC" Terstond klonk een klagend miauwen door de zaal. „Wie is je baas? Daar begon de vogel ,.lk h, n van baas Anton, en baas Anton is van mij!" Alle aanwezigen lachten. De rechter gaf de pape gaai aan de heer Davis terug en Lorrie herhaalde: „Ik ben van baas Anton!" Vijfentwintig jaar geleden: - De minister van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk, mr. M. Vrolijk heeft een te- Ugravi gr iuurrl naar de Hol landse schaatsploeg in Gothen burg. Het telegram t aan Kees Verkerk „Mijn gelukwensen i i gericht i luide: het be- op

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15