'Dementen slachtoffer van laks rijksbeleid Bommelding bij Holiday Inn Gemeente verstrekt stickers tegen ongewenst drukwerk Allochtonen zonderen zich af sinds oorlog in de Golf Ziekenfonds ontkent schuld aan beddentekort in Leidse regio Onveilige Lammenschansweg wordt op videofilm vastgelegd 'Een Keukenhof op het Sint Pietersplein' BOUWPLANNEN? m m /\rv* wrkv/cu Geen extra geld maar wel veel waardering voor WV STAD LEIDEN LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 21 FEBRUARI 1991 LEIDEN Bij het hotel Holiday Inn aan de Haagse Schouwweg is gisteravond een bommelding ge daan. Er zou een bom liggen in het casino van het hotel. De bedrijfsleiding is zelf op on derzoek uitgegaan en heeft niets ge vonden. Drie weken geleden kreeg Holiday Inn ook al een telefoontje dat er een bom zou liggen. Volgens de bedrijfsleiding is de melding af komstig van dezelfde persoon. LEIDEN Leidenaren die zich ergeren aan de stapels reclame folders op de deurmat, kunnen van de gemeente een sticker krij gen voor de brievenbus. Het col lege van B en W hoopt dat de anti- folderplakker met de tekst 'geen ongeadresseerd drukwerk' de stroom van krantjes indamt. Groen Links had het college vo rig jaar in een brief gevraagd om een verbod op de verspreiding van reclame-drukwerk, zoals dat al bestaat in de gemeenten Gouda en Groningen. De bewoners van Leiden hebben volgens Groen Links veel last van de ongevraag de reclame-boodschappen en gooien de folders meestal meteen weg. Het milieu heeft ook node loos te lijden, doordat de krantjes de afvalberg in Nederland vergro ten. Het gemeente-bestuur betwij felt of het helpt om bedrijven te verbieden folders in een brieven bus te gooien bij mensen die niet willen. Als een bezorger namelijk een overtreding begaat, is het aan de politie om aan te tonen dat de bewoners hun afkeer voldoende duidelijk hebben gemaakt. En dan moet justitie, die het toch al druk heeft, een folder belangrijk genoeg vinden voor een recht zaak. Dat wordt dus goede voorlich ting aan Leidenaren die de ver vuilde brievenbus zat zijn. Wie geen willekeurig in de bus gemik te folders wil, kan een (milieu vriendelijke!) sticker van Vereni ging Milieudefensie op de brie venbus plakken. Wie ook geen 'persoonlijke' wervingsfolders wil, kan een briefje schrijven naar Antwoordnummer 666, 1000 TL Amsterdam. Over een jaar kijkt de gemeente of de voorlichtingsactie heeft ge holpen. In de tussentijd kan de gekwelde Leidenaar ook nog een sticker aanvragen bij het reclame folder-instituut DMÏN. Dan gaan de bezorgers met minder folders op stap en vallen er ook geen huis-aan-huisbladen in de bus. LEIDEN Sinds de Golfoorlog is uitgebroken, hebben allochtonen in Leiden de neiging zich terug te trek ken uit het openbare leven. Maar de oorlog heeft niet geleid tot een ver slechtering van de verhouding tus sen allochtonen en autochtonen. Wel zijn er enkele incidenten ge weest. Dat bleek gisteren tijdens een gesprek tussen vertegenwoor digers van etnische minderheden met wethouder Van Bochove en burgemeester Goekoop. LEIDEN Het schrijnende vraag, tekort aan bedden voor de mente bejaarden in de Leid- het kabinet deze week net bezuinigingsronde heeft afgesloten. De regering bezui nigt bij de 'tussenbalans' 1,75 mil de reden zijn", dacht Kool hardop, regio willen 2,4 miljoen gulden Op tenminste twee basisscholen in Leiden is sprake geweest van scheldpartijen en uit de hand gelo pen vechtpartijen tussen Neder landse kinderen en kinderen van al lochtonen. Enkele allochtone moe ders besloten daarop hun kinderen thuis te houden. De directie onder wijs van de gemeente probeert in overleg met leerkrachten daar iets aan te doen. Verder werd de verspreiding ge meld van een vel papier waarop var kens worden afgebeeld. Als dat op een bepaalde manier wordt gevou wen, verschijnt het hoofd van Sad dam Hussein. "Die vier varkensfi guren zijn vooral uitgedeeld op werkplekken waar veel buitenlan ders in dienst zijn", aldus Van Bochove. Hij noemt verbinding tus sen varkens en politiek 'grievend'. "Maar het algemene beeld was toch dat het over het algemeen rustig is in Leiden. De conclusie van het ge sprek is dat de situatie in Leiden be heersbaar is". Volgens verpleegkundig-adviseur Zorg en Zekerheid voor de demente Samenleving Genderen liggen de wortels bejaarden binnen hun het verleden: "Demente bejaar- Se regio IS voor een groot jard gulden op de gezondheidszorg, den werden in Leiden traditioneel weet ik niet of ze kiezen v bouw of de uitbreiding goedlopend ziekenhuis". deel de schuld van de rege ring in Den Haag. "Het rijk is heel laks en traag bij de bouw van verpleeghuizen voor demente bejaarden in Het is Z en Z een raadsel deze regio", zei directeur J. Kool van het ziekenfonds Zorg en Zekerheid gisteren. Het beddentekort is in Lei den, Rijnstreek en de Duin- Bollenstreek veel groter dan elders in Nederland. zodat verschillende bouwplannen verzorgd in kloosterhuizen, zoals den) van staatssecretaris Simons worden bevroren. Kool: "En dan Mariénhaven in Warmond. De zorgingshuizen zitten in de Bollen streek en de vraag is of die bereid zijn plaats te bieden aan Leidena- de Leidse regio heeft op de rest vj hebben ons wel e het komt door de artikel-12 status van Leiden, maar dat kan toch niet (gezondheidszorg) in totaal slechts 2,25 miljoen beschikbaar. Dat geld is vooral bestemd be stemd voor de verpleeghuizen in de n regio en de nog thuiswonende de- Het ziekenfonds belegde gisteren mente bejaarden. "De dementen in het verzorgingstehuis hebben in elk geval een basiszorg, terwijl demen- lopen", persconferentie om zich te dedigen te^en verwijten gingstehvhzen in het Leidsch Dag- ten thuis echt grote blad. De verzorgingstehuizen in de aldus Kool. Zorg en Zekerheid (Z en Z) haalde gisteren op een persconferentie fel uit naar het Rijk, dat volgens direc teur Kool ernstig in gebreke blijft. Op de wachtlijsten voor de ver pleeghuizen in de regio staan in middels 294 demente bejaarden, terwijl er in heel Nederland jaarlijks nog eens 1000 bedden bij moeten komen. Door de starre houding en de bezuinigingsdrift van het kabi net, komen er met name in de Leid se regio veel te weinig bedden bij. "Het is niet zo dat wij de hoop opge ven, maar we zijn wel uitgeput van het aandringen in Den Haag". Als voorbeeld gaf Kool het regio nale verpleeghuisplan, waarbij twee nieuwe onderkomens worden ke'optosJingen"te gebouwd voor demente bejaarden in Leiden (180 bedden) en omge ving (120). "Dat heeft 8 jaar ge duurd: 8 jaar lang hebben we in Den Haag verteld hoe ernstig de situatie is en 8 jaar werd er gezegd: we zijn op de hoogte van uw situatie. Pas vorig jaar is er eindelijk een beslis sing gevallen, dat er in 1994 ge bouwd gaat worden". Of het dan ook gebeurd is de LEIDEN De gemeente Leiden gaat video-opnamen maken van het verkeer op de Lammenschansweg, waar onlangs een bejaard echtpaar werd aangereden. De videocamera te steken. Het enige wat door het Rijk. "Al is mijn persoonlij- Marokkaanse Moskeeen dat automobilisten ke inschatting dat die subsidie veel te hard rijden". Dat is de ook de conclusie snel zal komen", zei Eilander. Groen Links-raadslid Van Schre ven wilde weten aan wat voor oplos- Walen- singen wordt gedacht, maar wet- gesprek had. In houder Walenkamp weigerde daar- de gemeenteraad op in te gaan. "Mijn ervaring is, dat kamp (verkeer) weigerde gisteren schrijven de bewoners, dat vooral dit soort dingen een eigen leven moet snel duidelijk maken hoe het buurtbewoners, met Dat de allochtonen 'onderduiknei- gingen' hebben gekregen blijkt vol gens hem uit het feit dat ze minder cursussen bezoeken, dat ze discus sies met bijvoorbeeld buren vermij den. "Wij betreuren dat en we zoe ken naar een manier om ze duidelijk te maken dat ze zich niet moeten te rugtrekken. Dat ze voor honderd procent bij de Leidse samenleving horen en daar ook deel van moeten blijven uitmaken", aldus de wet houder. De gemeente overweegt een ver klaring uit te brengen waarin dat wordt aangegeven. Ook moet in die publicatie duidelijk worden ge maakt waar buitenlanders terecht kunnen als ze op problemen stui ten. "We weten nog niet precies hoe we dat moeten aanpakken. We moe ten een middel zien te vinden waar mee we deze groep bereiken". Bij het gesprek waren behalve vertegenwoordigers van allochto nen ook de Raad van Kerken, het Pastoraal Werk, de Turkse en de Joodse Gemeente vertegenwoor digd. Ook de politie was aanwezig. Er is geen afspraak gemaakt voor een tweede bijeenkomst. daarop vooruitlopend mogelij bejaarden fer worden van de hardrijders. Zij willen dan ook dat de gemeente snel geen verga- met een oplossing komt. Volgens verkeersambtenaar J. Ei- kinderen het slachtof- gaat leiden. Om geen onrust te 2 onder de buurtbewoners, wil ik oplossingen verkeer. Walenkamp weet nog niet lander is dat niet zo eenvoudig, wat de de oorzaak is van de herhaal- de doordat de ongevallen niet erg straks achterhaald kunnen zijn. Ik wil ook niet de indruk wekken dat Dor dit ingewikkelde probleem simpele oplossing is, waarvan op elkaar lijken. Hij waarschuwde later wordt gezegd: waarom doet de delijke ongelukken. Na afloop de wethouder: "Zelfs als je bij de wel dat de mogelijke oplossingen gemeente het niet gewoon zus of weg staat, is het nauwelijks voor te waarschijnlijk duur gaan uitvallen, zo". Op 1 maart hoopt de gemeente stellen wat er fout kan gaan. De weg De gemeente is bezig om de Lam- het onderzoek te hebben afgerond, Lubbers in Leiden LEIDEN Premier Lubbers, ka mervoorzitter Brinkman en voorzit ter Van Velzen van het CDA zijn maandag 4 maart in Leiden. In de Stadsgehoorzaal wordt die dag de landelijke verkiezingscampagne van de christen-democraten afge sloten. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Lubbers, Brinkman en Van Velzen voeren alledrie het woord. Pauselijke onderscheiding voor Leidse bloemist LEIDEN 'Keukenhof op het Vati- caan' noemt de Leidse bloemist Nick van der Voort de tuin die hij jaarlijks met zijn broer Charles op het Sint Pietersplein in Rome aan legt. Op eerste Paasdag van dit jaar zorgt hij voor de zesde keer dat de paus tussen de Nederlandse bloe men staat als hij het 'Urbi et Orbi' uitspreekt. Ook het Vaticaan waar deert de inspanning van Van der Voort. Bisschop van het bisdom Rotterdam, msg drs R. Ph Bar, reik te de Leidenaars gisteren namens de paus een onderscheiding uit. Het bedrijf van Van der Voort, ge vestigd aan de Morsweg, was in 1985 al actief bij het Pausbezoek aan Nederland. In Utrecht werd toen de Irenehal versierd met bloemen. Drie organisaties die zich bezighou den met het promoten van de Ne derlandse bloemen in het buiten land, besloten daarop Van der Voort in te schakelen voor activitei ten in Rome. LEIDEN De Leidse toeristenlok ker VW moet voor extra geld aankloppen bij het regionale be drijfsleven. Volgens de gemeente raad dragen de bedrijven in de Leid se regio te weinig bij aan de promo tie-activiteiten, waarvan zij wel de vruchten plukken. De raadscommissie economische zaken besprak gisteren met waarde ring ('helder en duidelijk, ga door op deze weg') de onlangs versche nen nota van de Leidse VW. De WV hoeft echter niet te rekenen op extra steun van de gemeente, die nu borg staat voor een subsidie van on geveer 350.000 gulden. Ook de do nateurs dragen volgens PvdA- raadslid Boot naar verhouding te veel bij aan het werk yan de VVV. De VW heeft aangekondigd an dere inkomstenbronnen te wilen aanboren en zich vaker voor dien sten te laten betalen. CDA-raadslid Al vijfjaar legt de Leidenaar, bij gestaan door een team van tien man, ih korte tijd een plantsoen van zo'n 200 vierkante meter aan. "We nemen al het materiaal mee uit Hol land. Er gaat dus een truck met aan hangwagen met in totaal 30 ton ma teriaal naar Rome. Daar beginnen we om 12 uur 's middags met op bouwen en 12 uur 's avonds is het klaar". De feitelijke aanleg mag dan kor te tijd vergen, de voorbereidingen beginnen al maanden van tevoren. "De tuin moet natuurlijk ieder jaar weer anders zijn. Zodra we terug zijn maken we al weer plannen voor D. van Duyn wilde met de andere raadsleden wel eens weten wat dit precies inhoudt. "In 1987 is ook gesproken over de invoering van het profijtbeginsel bij de VW, maar we hebben nooit gehoord wat daarmee is gebeurd", zei hij. Vol gens de VW is het moeilijk om aan te geven wie meer moet gaan beta len, omdat nog onduidelijk is wie er precies profiteren van de promotie. De raadscommissie vindt dat be drijven maar eens over de brug moeten komen. "Het besef van be drijven dat ook zij een rol kunnen spelen, is niet groot. Kijk alleen maar naar het schoonmaken van de binnenstad", zei Boot met een ver wijzing naar de geringe medewer king van de winkeliers bij het ver wijderen van grafitti. De VW denkt dat dit niet zal meevallen, om dat bij de bedrijven 'de trend be staat om eerder minder dan meer te geven'. het volgend jaar. Daarbij is Jaap Verkade uit Boskoop heel actief. Hij zorgt ervoor dat de bloemen en bomen op tijd in bloei staan. En dan niet een enkel bloemetje, maar volop in bloei. Dat is een kwestie van goede klimaat-, licht- en warm- tebeheersing. Je moet de natuur be duvelen". Zustertjes Op Eerste Paasdag kunnen nog Joop Verkade noch Charles van der Voort iets aan het klimaat doen. "We hebben één keer meegemaakt, dat de zaak is verregend. Alles wordt dan naar binnen verplaatst, omdat er geen rekening met regen was gehouden. Als de weersvoor spelling slecht is, wordt er namelijk een overkapping boven het altaar aangebracht". Ondanks het onzekere klimaat noemt Van der Voort de werkzaam heden in Rome 'een mooie klus'. "In de eerste plaats omdat de aandacht van de hele wereld op dat moment op het Vaticaan is gericht. Wij geven alle tv-journalisten uitgebreide in formatie over de bloemen en plan ten die wij hebben gebruikt. Daar naast is het verblijf in het Vaticaan reuze gezellig. We worden daar on dergebracht in een klooster, tussen de zustertjes". Na afloop van het 'Urbi et Orbi' wordt de Nederlandse delegatie jaarlijks ontvangen door de paus. Die heeft ook al mondeling van zijn waardering óver de Leidse inspanningen doen blijken. Hoewel Van der Voort dit jaar voor de zesde maal naar het Vati caan vertrekt, is de expeditie voor hem bepaald nog geen routine ge worden. "Het is steeds spannend. Lukt het ons het op tijd af te krijgen, ziet het eruit zoals we hadden ver wacht. Daarbij stuiten we vaak op taalproblemen. We zien iedere keer weer blij als we de klus hebben ge klaard". LEIDEN Leidse ondernemersor ganisaties zijn tegen een proef waar door de winkels langer open zouden kunnen blijven. Dat schrijft de Ka mer van Koophandel in een brief aan wethouder J. Walenkamp van economische zaken. De kamer ver zoekt de wethouder af te zien van het plan om Leiden aan te melden als proefgemeente. De winkeliers zullen niet meewerken als het expe riment toch in Leiden wordt gehou den. Het ministerie van economische zaken wil in een aantal plaatsen een experiment houden. De betreffende gemeenten kunnen dan zelf veran deringen in de Winkelsluitingswet aanbrengen. Walenkamp voelde wel wat voor dat idee en besloot de meningen te gaan peilen van onder- Winkeliers tegen proef voor langere openingstijden nemers, vakbonden en consumen ten. Vanochtend vertelde hij nog geen duidelijk beeld te hebben van de ideeen die daarover leven. Om dat hij de brief van de Kamer van Koophandel nog niet had gezien, wilde hij daar niet op reageren. De Kamer van Koophandel zegt te hebben gesproken met Leiden Leeft, het KNOV, en de Kring Lei den van de Raad voor het Filiaal- en Grootwinkelbedrijf. Uit die discus sie is gebleken dat het bedrijfsleven een experiment overbodig vindt omdat na de wijziging van de Win kelsluitingswet de mogelijkheid ontstaat om winkels tot half zeven open te houden. Verschillende ope ningstijden werken bovendien ver warrend voor het publiek. De con currentie tussen winkeliers wordt volgens de Kamer van Koophandel groter. Een ander nadeel is dat het langer openhouden van winkels extra kos ten met zich meebrengt en perso neelsproblemen veroorzaakt. Als het personeel op onaangenamere tgden moet gaan werken, zal het voor de detailhandel nog moeilijker worden om aan voldoende arbeids krachten te komen, aldus de brief. OP NAAR VAN OER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk Oeceuninck. Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Komo-certiticaat. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13