Toch weer schot in GATT-overleg Herziening nog niet aan de orde in Maurikse incestzaak vaak onder grote druk familie Seksuoloog: Nieuwe acties in Nicaragua incestslachtojfer H.A.I. B.V. UTRECHT (GPD) - De Utrechtse seksuoloog prof. dr. J. Frenken vindt het onthutsend te zien hoe groot de loyaliteit van incestslacht- offers met hun familie is en hoe groot de druk is die op deze slacht offers wordt uitgeoefend om te voorkomen dat daders worden ge straft. Hij zegt dit in een reactie op het intrekken van de getuigeverkla- ringen van Marianne (25) uit het Be- tuwse Maurik tegen haar broers Ed die en Sammie van Z. De broers zijn eerder veroordeeld tot gevangenis straffen van respectievelijk vijf en vier jaar wegens jarenlang misbruik van hun zuster. Volgens de advocaat van de broers, mr. P. Bovens, heeft Marian ne inmiddels zelfs haar belastende verklaring ingetrokken en heeft zij verklaard dat deze onder druk tot stand is gekomen. Prof. Frenken verklaart echter uit betrouwbare bron te hebben vernomen dat Mari anne onder druk van een familielid slechts heeft gevraagd om het niet uitvoeren van de gevangenisstraf fen, opdat herstel van de familiere latie mogelijk is. Frenken, hoogleraar seksuologie aan de universiteit van Leiden, werd tijdens de rechtszaak gehoord als getuige-deskundige. Aan de ver klaringen van Marianne werd door de verdediging van de broers ge twijfeld. Frenken, die haar bij het verhoor door de rechter-commissa- ris heeft geobserveerd, zei echter dat deze als geloofwaardig moeten worden beschouwd. Hij baseerde zich onder meer op onderzoek dat hij heeft verricht naar het gedrag van incestslachtoffers. Loyaliteit Over het feit dat Marianne nu te kennen heeft gegeven dat haar broers niet hoeven te worden ge straft, zegt Frenken: "Ik ken deze gang van zaken uit ervaringen. Heel vaak wordt de eerste verklaring te genover de politie een dag later al weer ingetrokken, uit loyaliteit je gens de familie. Omdat de slachtof fers onder grote druk staan is het zo verschrikkelijk moeilijk om daders van incest voor de rechter te krij gen. Ik heb vijftig gevallen onder zocht. Slechts vier van de slachtof fers kwamen direct naar buiten met hun verhaal. De overigen bleven ja ren met hun probleem rondlopen". De veroordeling van een dader is volgens Frenken voor een slachtof fer een bijzonder belangrijk mo ment omdat het slachtoffer daar mee wordt erkend. Hij vreest dat Marianne er niet beter van wordt nu zij omwille van de familievrede haar broers niet gestraft wenst te zien. "Het hangt er een beetje vanaf hoe deze strafzaak nu verder loopt. Feit is dat er nu al weer veel publiciteit is geweest en dat de mensen als ge volg van de verklaring van advocaat mr. Bovens denken dat het slachtof fer heeft gelogen". Advocaat mr. Bovens zegt in een reactie op het verhaal van prof. Frenken dat deze bezig is zijn we tenschappelijke naam te grabbel te gooien. "Hij heeft de vrouw niet eens gesproken. Waar praat hij over. Beschikt hij soms over bovenna tuurlijke gaven?". De raadsman van de broers ver klaart in het bezit te zijn van een brief waarin Marianne haar be schuldigingen aan het adres van haar broers intrekt. "Ook heb ik een afschrift van een soortgelijke brief die naar de procureur-generaal van het gerechtshof in Arnhem is ge gaan en beschik ik over diverse brieven van mensen tegen wie Mari anne heeft gezegd dat zij onjuiste verklaringen heeft afgelegd. Ik ben met het naar buiten brengen van deze zaak echt niet over een nacht ijs gegaan. Ik heb de vrouw vier uur lang doorgezaagd". Marianne loopt nu volgens mr. Bovens het risico dat ze nogmaals door de juridische mangel moet. "Op dit moment loopt nog het ver zoek om cassatie bij de Hoge Raad. Nagegaan wordt of de juiste proce dures zijn gevolgd. Als die kwestie is afgelopen en de zaak voor mijn clienten blijft zoals ze is zal ik me tot de Hoge Raad wenden en om her ziening vragen. Dat kan wanneer zich nieuwe feiten hebben aange diend. Dat laatste is naar mijn me ning het geval". EG bereid landbouwsubsidies ter discussie te stellen GENEVE/STRAATSBURG (GPD) De EG heeft zich gisteren in Genève bereid ver klaard tot onderhandelingen over landbouwsubsidies, importheffingen en exportsubsi dies. Na een 15 minuten durende ontmoeting tussen ambtenaren onderhandelaars met se cretaris-generaal Dunkel van de wereldwijde Algemene Overeenkomst voor Handel en Tarieven (GATT), werd tevens een voorlopige agenda voor volgende week woensdag op gesteld. SINGAPORE (GPD) - De Chinese minister van buitenlandse zaken, Qian Qichien, is vandaag begonnen aan een achttiendaagse trip langs een groot aantal Oost- en West- europese landen. Het is de belang rijkste diplomatieke onderneming van Peking, sinds de bloedige on derdrukking van het pro-democra tisch protest in het voorjaar van 1989. Het bezoek valt op het moment dat de westerse leiders en het Krem lin het te druk hebben met de Golf oorlog in de Golf en Peking presi dent Saddam Hussein heeft opge roepen tot een 'onmiddellijke en on voorwaardelijke totale terugtrek king' uit Kuwayt. Daarmee stelden de Chinese leiders zich op één lijn met de westerse regeringen. China hoopt met deze opstelling weer in de gunst te raken van de westerse landen, die hun economische steun hadden opgeschort uit protest te gen het Tienanmen-bloedbad. De i China probeert succes Taiwan terug te dringen rije, Portugal, Spanje, Griekenland en Malta. Diplomaten in Peking ge loven, dat minister Qian met deze reis wil aantonen dat China zich met succes uit het isolement heeft losge maakt, dat het Westen na Tienan- men had opgelegd. Maar dat is volgens diplomatieke waarnemers niet het enige doel van China. Een ander belangrijk stre ven is om de politieke en economi sche voordelen die Taiwan in deze landen heeft behaald, te niet te doen. Hongarije, Polen, Tsjechoslo- wakije en andere Oosteuropese lan den hebben zich tot Taipei gewend voor economische hulp. Toen de vrouw van de Tsjechoslowaakse president Havel, Olga, een privébe- zoek bracht aan Taipei, werd zij ont vangen door president Lee Teng- hui en door premier Hao Pei-tsun. Qian begint zijn Europese reis in Portugal, als een gebaar van dank voor Lissabons gematigde rol bin nen de Europese Gemeenschap. Te gelijkertijd wil China praten over Portugals overzees gebied Macau, dat dichtbij Hongkong ligt. Macau wordt binnen tien jaar aan China worden teruggegeven. LUCHTVAART - De Europese Commissie heeft besloten tot enke le steunmaatregelen om het leven van de Europese luchtvaartmaat schappijen, die als gevolg van de Golfoorlog in grote problemen zit ten. gemakkelijker te maken. Naar vorige week al in Brussel uitlekte, mogen nationale regeringen nood lijdende bedrijven tijdelijk finan- ciéle hulp verlenen voor zover het gaat om compensatie voor kosten stijgingen die rechtstreeks het ge volg zijn van de Golfoorlog. Tweede Kamer akkoord met regionale politie DEN HAAG (ANP) - De i wet voor de vorming van regionale politiekorpsen kan rekenen op zeer brede steun in de Tweede Kamer. Ook de PvdA-fractie. die ernstig be zwaar maakte tegen de indeling van de Haarlemmermeer bij de Haar lemse regio, zal het wetsvoorstel steunen. Dat bleek gisteren bij de voortzet ting van het debat over de interim- wet. Volgens minister Hirsch Ballin (justitie) is er sprake van een mis verstand bij de PvdA. De indeling van Haarlemmermeer bij Haarlem past volgens hem wel degelijk bin nen de afspraken die in het Regeer akkoord zijn gemaakt. Daarmee lijken de vastgelopen GATT-onderhandelingen voor een wereldhandelsovereenkomst te kunnen worden hervat. Volgens de woordvoerder van EG-onderhande- laar Frans Andriessen zegt de EG niets anders dan ze al maanden doet. Maar Rufus Yerxa, de VS-am- bassadeur in Genève, noemde de concessie van de EG van cruciaal belang. De EG is bereid om niet al leen haar interne landbouwsteun met 30 procent te verminderen, maar ook om aparte concessies te doen voor de in- en uitvoer. Cijfers daarover liggen nog niet op tafel. Het GATT-overleg, de in 1986 be gonnen zogenaamde Uruguay-ron- de, liep begin december in Brussel op de klippen wegens de stroeve houding van de EG en de Verenigde Staten. Washington wilde een einde aan de EG-landbouwsubsidies en Brussel vond dat er een eind moest Britse recessie LONDEN (Rtr/KRF) - De bruto nationaal produkt (alles wat in het land wordt geproduceerd) van Groot-Brittannië is in het vierde kwartaal van 1990 ten opzichte van dat ervoor met 0,9 procent afgeno men. In het derde kwartaal daalde het bnp volgens herziene opgave met 1,3 procent (was 1,2 procent) ten opzichte van het tweede kwar taal. De nieuwe cijfers maken dui delijk dat economie van Groot-Brit tannië zich in een recessie bevindt in de klassieke zin van het woord. Dat is wanneer de economie twee kwartalen achtereen krimpt. komen aan de inkomenssteun voor Amerikaanse boeren. Tijdens een spoedvergadering met de 33 belangrijkste landbouw- onderhandelaars uit de wereld, in clusief de EG, kwam Dunkel tot de slotsom dat de zaak niet langer vast zit. De onderhandelingen op tech nisch vlak kunnen wat hem betreft doorgaan over alle 15 onderwerpen waarover in december werd onder handeld, zo zei hij. Dat zijn onder meer een vrijere textielhandel ten behoeve van de ontwikkelingslanden, het vrij ver richten van diensten overal in de wereld, bescherming tegen na- maakprodukties en afbraak land bouwsubsidies. De onderhandelin gen zelf zullen nog maanden in be slag nemen. Het ging woensdag al leen om de vraag of doorgaan nog zin heeft. De Amerikaanse regering moet uiterlijk volgende week vrijdag be slissen of zij aan het Congres verlen ging vraagt van de onderhande lingstermijn. Daarvoor moet Carla Hills, de VS-onderhandelaarster, wel een bewijs aan het Congres voorleggen dat er schot in de hou ding van de EG zit. Jacques Delors, de voorzitter van de Europese Commissie, zei giste ren in het Europees Parlement dat de EG in de GATT-onderhandelin gen voet bij stuk zal houden. "De EG is een 'groene macht'. Er is geen enkele reden die positie op te ge ven". "Hoe eerder de onderhande lingen weer beginnen, hoe beter", aldus een EG-woordvoerder. Alle 108 GATT-partners zijn het er over eens dat mislukken van de GATT een ramp zou betekenen voor de wereldeconomie. Arbeiders vallen een ambtenaar aan voor het ministerie van arbeid in de Nicaraguaanse hoofdstad Managua. De arbeiders kwamen er voor een be spreking met regeringsafgevaardigden over een hoger salaris. Samen met het ziekenhuispersoneel staken zij tegen het economische beleid van de rege ring-Chamorro. (foto AFP) MANAGUA (Rtr/DPA) - Arbei ders en ziekenhuispersoneel in Ni caragua hebben gisteren weer actie gevoerd tegen het economisch be leid van de regering-Chamorro. De omvorming van de planeconomie tot een meer marktgericht bestel gaat gepaard met een gierende in flatie (12.000 procent in 1990) en ho ge werkloosheid 40 procent). Violeta Chamorro was een jaar geleden voor veel Nicaraguanen het symbool van de vrede en de weder opbouw in het door burgeroorlog geteisterde Middenamenkaanse land. Het volk koos bij de verkiezin gen in februari 1990 verrassend de weduwe en krantenuitgeefster als opvolgster van de revolutionair- Sandinistische president Daniel Or tega. De grootste verdienste van Chamorro is dat zij een einde heeft weten te maken aan de acht jaar du rende burgeroorlog die ongeveer 30.000 Nicaraguanen het leven heeft gekost. Chamorro zelf was gisteren in Bonn en kreeg daar morele steun toegezegd. Minister Genscher van buitenlandse zaken prees de stabili serende invloed van Nicaragua op andere landen in Midden-Amerika sinds Chamorro president is. Van onze correspondent door Gijs Schreuders De advocaat van de twee broers Van Z. is plotseling in de publiciteit getreden met de mededeling dat hun zuster haar voor zijn clienten belastende verklaringen inmiddels schriftelijk zou hebben ingetrok ken. Vooralsnog is niet duidelijk hoe deze nieuwe verwikkeling feite lijk moet worden geiterpreteerd. Kennelijk is de vrouw bewogen door de wens haar broers te vrijwa ren voor het daadwerkelijk onder gaan van de door het hof opgelegde gevangenisstraf. Of zij daarmee nu ook erkent dat haar eerdere verklaringen verzin sels zijn, moet nog worden opgehel derd. Deze beschuldigingen date ren al uit 1987 en zijn bij de behan deling in twee instanties voor de rechtbank en voor het gerechtshof uitvoerig aan de orde geweest. De advocaat van de broers heeft laten weten dat hij op grond van de nieuwe verklaring van het al dan niet vermeende incest-slachtoffer overweegt revisie (herziening) bij de Hoge Raad te vragen. Dit is ech ter pas mogelijk als een veroorde ling onherroepelijk is geworden. Een veroordeling gaat in kracht van gewijsde (met andere woorden: wordt definitief) als er geen 'gewo ne rechtsmiddelen' meer tegen kunnen worden ingesteld. Het ho ger beroep is in deze zaak achter de rug. maar dan volgt nog cassatie bij de Hoge Raad In dit geval heeft de advocaat een cassatieprocedure aanhangig ge maakt, die nog gaande is. Bij de be handeling in cassatie gaat het niet meer om de feiten, maar uitsluitend om de interpretatie van het recht. De Hoge Raad kan bij zijn oordeel dus alleen de feiten betrekken die door het gerechtshof zijn vastge steld en moet voorbij gaan aan nieu we omstandigheden of gegevens. Vormverzuim De vraag of het hof uit de eerdere verklaringen van de vrouw terecht de bewezenverklaring heeft afge leid. moet dus buiten beschouwing blijven. Wel kan de Hoge Raad vast stellen dat de motivering van het hof onvoldoende was. Dan is er sprake van een vormverzuim, waar door de veroordeling niet in stand kan blijven. Maar de nieuwe verkla ring van de vrouw speelt daarbij geen rol. Herziening komt mogelijk aan de orde als de Hoge Raad het arrest van het gerechtshof in stand laat. Dan zijn alle gewone rechtsmidde len uitgeput en krijgt de vei oorde ling kracht van gewijsde. Eerst dan kan de advocaat beroep doen op een nieuw feit ('novum') dat ten gunste van de verdachte(n) bekend is ge worden. Een verzoek om herziening moet bij de Hoge Raad worden inge diend. Als deze oordeelt dat er in derdaad nieuwe gegevens op tafel zijn gekomen, wordt de zaak weer naar een gerechtshof verwezen dat dan als het ware van voren af aan met de behandeling begint. De her ziening is een 'buitengewoon' rechtsmiddel, dat speciaal is be doeld om achteraf rechterlijke dwa lingen ongedaan te kunnen maken. Voorlopig is dit in de Maurikse in cestzaak dus nog met aan de orde. De advocaat van de broers heeft te kennen gegeven dat hij niet zal vra gen om een voor alle betrokkenen uiterst belastende nieuwe behande ling, indien zou worden afgezien van tenuitvoerlegging van de aan de broers opgelegde gevangenisstraf Het is denkbaar dat hij hierbij het oog heeft op een gratieverzoek aan de minister van justitie. Het open baar ministerie zou dan moeten be loven bij voorbaat positief over een dergelijk verzoek te zullen advise ren. Dit lijkt een nogal vergezochte manier om aan de juridische ver wikkelingen in de cassatie- en in de eventuele herzieningsprocedure te ontkomen. DE NIEUWE CHRYSLER VOYAGER 3.0i: F 56.495,- Floralaan 2. 2231 ZV Rijnsburg. Telefoon 01718 - 2 92 24. Openingstijden: maandag t/m vrijdag 8.30 - 17.45 uur. Zaterdag 10.00 - 16.00 i De Chrysler Voyager is al leverbaar vanaf f47995.- (grijs kenteken f 28995.-) Prijzen af importeur, ind BTW, exd aflevenngskosten Wijzigingen voorbehouden Het grote nieuws van vandaag vindt z'n oorsprong in 1984, met de introductie van de Chrysler Voyager. De eerste auto met ruimte voor 7 vol wassenen en het comfort van een personenauto. Een nieuwe stijl van autorijden. Dat idee sloeg zó aan, dat u dagelijks Chryslers Voyager tegenkomt in Nederland de meest verkochte MPV. Collega fabri kanten zagen snel de waarde van ons idee in. Ze kwamen met futuristische modellen. Die 'space' gaat echter ten koste van ruimte. Kennelijk zijn we de enigen die de Chrysler Voyager kunnen verbeteren. Dat hebben we dus gedaan. Het resultaat is de nieuwe Chrysler Voyager met een meer gestroomlijnde vorm geving. Het interieur is volledig vernieuwd, terwijl voor zieningen als stuurbekrachtiging en centrale portiervergrendeling gebleven zijn. Ook de ruimte R hebben we intact gelaten. En de vrijheid om die ruimte zelf in te delen met de 2 achterbanken die u eenvoudig kunt ver schuiven, neerklappen en verwijderen. Is al die ruimte nog onvoldoende, dan is er nóg een nieuwtje: de Chrysler Grand Voyager, die liefst 37 cm. langer is en 52 extra bagage ruimte biedt De Grand Voyager heeft de nieuwe 3,3 liter V6-motor, met net als de vertrouwde 3,0 literV6-motor, een 4-traps auto maat en, desgewenst ABS. Het I* nieuwe topmodel is de Chrysler Voyager All Wheel Drive. De ^perma nente vierwielaandrijving en de 3,3 liter V6-motor zorgen dat u verder kunt waar anderen afhaken. U kunt hem èn de ande- 9 re nieuwe Chryslers Voyager nu komen bekijken. Of beter: maak een proefrit CHRYSLER

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11