Groen licht voor een voordelige start. Felle kritiek parlement op uitval Jeltsin MffC-, mm- -a Sovjet-parlement stelt ultimatum aan Georgië Masaryk schreef vlak voor zelfmoord brief aan Stalin Zweden wil af van sancties PAGINA 10 DONDERDAG 21 FEBRUARI 1991 MOSKOU (AP) Leden van de Opperste Sovjet en de par tijkrant Pravda hebben Boris Jeltsin, de president van de Russische Federatie, gisteren aan de muur genageld omdat hij in een interview direct heeft opgeroepen tot het vertrek van Sovjet-president Michail Gorbatsjov. In een resolutie van het parlement werd Jeltsin met 292 tegen 29 stemmen openlijk veroordeeld. De eind vorig jaar afgetreden minis ter van buitenlandse zaken Edoeard Sjevardnadze hield gisteren een pleidooi voor beëindiging van de "oorlog van presidenten". Het was voor het eerst sinds zijn aftreden dat hij in het openbaar uitspraken deed. De uitlatingen van Jeltsin, die hij dinsdag deed tijdens een televisie interview, zonden gisteren een ware schokgolf door de Opperste Sovjet. Achter elkaar stapten de parlemen tariërs op het spreekgestoelte om Jeltsin terecht te wijzen. Deze zei dinsdag dat Gorbatsjov moet ver trekken omdat hij "het land op de rand van de dictatuur" heeft ge bracht en hij liet tevens weten dat hij het achteraf betreurt dat hij de Sovjet-president zo lang heeft ge steund. In de resolutie zegt de Opperste Sovjet dat de uitlatingen van Jeltsin bedoeld waren om de wettelijke or ganen van de staatsmacht te "liqui deren" en de president tot aftreden te bewegen. "Dat gaat tegen de grondwet in en maakt de situatie in het land ernstiger", aldus de resolu tie, MOSKOU (AFP) - Het Sovjetpar- lement heeft de Kaukasische repu bliek Georgië gisteren gewaar schuwd dat het de noodtoestand in Zuid-Ossetië zal instellen als de toe stand in deze Georgische deelstaat niet binnen drie dagen is gestabili seerd. Dit heeft het persbureau TASS gemeld. van de Sovjetunie wil afscheiden. In Zuid-Ossetië, gelegen in het noorden van Georgië, is 66 procent van de bevolking Osseets en 28 pro cent Georgisch. De afkondiging i Het parlement eiste voorts dat er :n einde komt aan de blokkade in Tschinvali, waardoor de 30.000 woners verstoken zijn van de noodtoe- stroom, brandstof en levensmidde- zaken mogelijk maken de orde Zuid-Ossetië te herstellen. Anders zullen de troepen de noodtoestand zelf afdwingen. Die is nu alleen in de hoofdstad Tschinvali en het dis trict Dzjava van kracht. Bij de gevechten tussen Georgi sche nationalisten en Osseten zijn de afgelopen weken zeker 25 doden en 50 gewonden gevallen. De strijd ontbrandde nadat het Georgische parlement in december een eind LIMA (AP) - De cholera-epidemie in Peruwaarvan het dodental is gestegen tot 115zal volgens het Peruaanse had gemaakt aan Zuid-Ossetiës au- ministerie van volksgezondheid nog twee maanden duren. De regering maakte dinsdag bekend dat de Vibrio tonome status. Moskou heeft deze Cholera bacil is aangetroffen in de drinkwatervoorziening van de hoofdstad Lima. stand zal het de troepen van het len van buitenaf. Ook riepen de af- Sovjet-ministerie van binnenlandse gevaardigden Georgië op de illegale milities te ontwapenen. Volgens het ministerie van volksgezondheid is de epidemie onder controle, wat niet verhindert dat het aantal 27 afgevaardigden slachtoffers intussen gestaag toeneemt. Dagelijks komen er nog 2000 mensen bij. zich niet wensten uit te spreken Sjevardnadze zei tegen journalis ten dat zolang de destabilisatie doorzet, de Sovjetunie het gevaar van een dictatuur of een burgeroor log boven het hoofd blijft hangen. Hij drong er bij Jeltsin en Gor batsjov op aan hun geschillen bij te leggen, omdat "aan deze oorlog, een oorlog van parlementen, een oorlog van wetten en nu een oorlog van presidenten een eind moet komen". Sjevardnadze trad in december af omdat hij de Sovjetunie in de rich ting van een dictatuur zag gaan. Gis- Boeren en vissers hebben geklaagd over grote verliezen als gevolg van de epidemie. De boten liggen (zie foto). In verband met vrees voor verspreiding van de ziekte is de Peruaanse export wel geheel stil komen te liggen. De Zuid-Osseten willen ee republiek binnen de Unie de wal met Noord-Ossetië, een autonome levensmiddelen vrij- republiek binnen de Russische Fe deratie, terwijl Georgië zich juist Sommige afgevaardigden zeiden gisteren dat Jeltsin in feite heeft op geroepen tot het gewelddadig om verwerpen van Gorbatsjov. Anatoli teren zei hij dat het ingrijpen van Tsjechojev, lid van de conservatie- het Sovjet-leger in de Baltische re- ve groepering Sojoez, en Viktor publieken, dat plaatshad na zijn af- Azarov, vertegenwoordiger van een treden, had aangetoond dat zijn ouderengroep, zeiden dat Jeltsin angst niet ongegrond was geweest, openlijk heeft aangezet tot burger- De 60-jarige Jeltsin. die wil dat de oorlog. Tsjechojev herhaalde het persoonlijke macht van Gorbatsjov verzoek van Sojoez aan Gorbatsjov in handen komt van de Federatie- om in het hele land de noodtoestand raad, waarin de leiders van de vijf- af te kondigen om onrust in de kiem tien Unierepublieken zitting heb- schreef Jeltsins opmerkingen als Interfax en Oogpunt rekenen op de een uiting van "ziekelijke ambities steun van 65 procent van de Sovjet- en machtshonger". bevolking. PRAAG (AP) De Tsjechoslo- waakse minister van buitenland se zaken Jan Masaryk heeft een dag voor zijn dood aan Sovjet-dic tator Jozef Stalin een brief ge schreven waarin hij verklaarde liever zelfmoord te plegen dan de vrijheid in zijn land vermorzeld te zien worden door de Sovjetunie. De krant van de Tsjechoslo- waakse communistische partij. Rude Pravo, maakte gisteren de brief van Masaryk aan Stalin openbaar. De brief werd volgens Rude Pravo enkele dagen na de communistische machtsoverna me in Tsjechoslowakije op 25 fe bruari 1948 geschreven. In de brief, gevonden in tot dus ver gesloten archieven van de communistische partij, beschul digt Masaryk Stalin op een bittere toon ervan zich niet aan zijn be- lofte te houden dat de Tsjechoslo- waken niets te vrezen zouden hebben van Moskou. Volgens Ma- zaryk heeft Stalin hem ertoe ge dwongen dat hij liever "in alle stilte sterft dan te moeten leven in een door de Sovjetunie geregeerd Tsjechoslowakije." De publicatie van de brief voegt een stuk toe aan een van de groot ste mysteries in de naoorlogse Tsjechoslowaakse ge schiedschrijving. Masaryk was de onconventionele maar uitermate populaire zoon van de vroegere president Tomas Masaryk. Hij werd in 1940 minister van buiten landse zaken van de Tsjechoslo waakse regering in ballingschap. Na terugkeer in Praag in 1945 bleef hij deze post behouden bin nen de regering van de gekozen communistische premier Klement Gottwald. Na de communistische machts overname, zo schrijft Mazaryk in zijn brief, was het voor hem on mogelijk geworden zijn liefde voor westerse democratische waarden te combineren met zijn onmogelijkheid tegen de Sovjets te strijden, omdat die het land be vrijd hadden van de nazi's. Op 9 maart schrijft Mazaryk: "De vrijheid is vervangen door re pressie de weg wordt vrijge maakt voor een totalitaire politie staat." Op 10 maart wordt hij dood gevonden in de tuin van het Czernin paleis, het gebouw van het ministerie van buitenlandse zaken in Praag. Sindsdien doen vele geruchten de ronde over de doodsoorzaak. Communisten hebben altijd gezegd dat hij zelf moord heeft gepleegd. Tegen standers van het regime beweer den dat Masaryk uit het raam is gegooid omdat de communisten van hem af wilden. Niemand kon ooit zijn gelijk bewijzen. Van 21 februari tot en met 18 maart is het één en al aktie. Wie oog heeft, voor mooie dingen in 't leven kan van 21 februari tot en met 18 maart z'n hart ophalen bij de Citroen dealer. Want daar zijn nu drie wel heel verleidelijke aanbiedingen. Citroën AX Plaisir f17.990,-* Citroen BX Cannes vanaf f 24.500,-* We stellen voor: de razend knappe Citroën AX Plaisir (een plezier om naar te kijken, een genot om in te rijden) en de uiterst luxueuze Citroën BX Cannes. De één op en top sportief, de ander ongekend comfortabel. Beide met alles erop en eraan. En met een prijs, waardoor u verrast zult zijn. Cilroën AX Plaisir f 17.990,-' Standaard voorzien van aluminium velgen, sportieve brede banden, wielkuiplijsten, dorpelverbreders, achterspoiler, speciale striping, uitgebreide interieuruitrusting en een pittige I I liter motor. Veel plezier voor weinig geld Het voordeel op de beide modellen inclusief de uitgestelde betaling kan oplopen tot ruim f3.000,-. Uitgestelde betaling op elke Citroën AX en Citroën BX tot 1 januari 1992 maximaal f 10.000,-** Uouwens, van de prijs van een Citroën AX of BX zult u nooit wakker hoeven liggen. Zeker niet als u ook nog eens gebruik maakt van ons andere aanbod: uitstel van be taling tot I januari I992 op elke Citroën AX en Citroën BX. Maximaal f 10.000,-**, A|jn/srri geheel zonder rente of kosten! Kom dus snel naar de Citroën dealer, want de aktie speelt zich daar nu af. Alle lichten staan op groen voor voordeel. Citroen BX Cannes vanaf f24.500,-' Standaard voorzien van bumpers en wieldoppen aan carrosseriekleur aangepast, getint glas rondom, zonwering achter, wisser op de achterruit, exclusieve bekleding en Cannes-striping. Te verkrijgen in de kleuren wit, grijs metallic en blauw metallic. Veel luxe! Autobedrijf Van der Velde BV, Kennedylaan ll8, Leiden. STOCKHOLM (AP) - Zweden overweegt de sancties tegen Zuid- Afrika op te heffen. Dat heeft de Zweedse regering gisteren in een verklaring in het parlement, de Riksdag, gezegd. Volgens het kabi net zijn in Zuid-Afrika fundamente le en onomkeerbare stappen gezet om de apartheid af te schaffen. Zweden heeft alle aanbevelingen van de Verenigde Naties voor sanc ties tegen Zuid-Afrika overgeno men, te beginnen met het wape nembargo van 1977. Nadien volg den boycots op handel, investerin gen en uitwisselingen op technisch, cultureel en sportief gebied. Ook staat Stockholm gemeentebesturen toe een eigen boycot af te kondigen. De Zweedse krant Dagens Nyhe- ter schreef gisteren dat de regering vermoedelijk als eerste het embar go op investeringen zal opheffen. Die boycotmaatregel dateert van 1987 en de opheffing ervan zou gun stig zijn voor een zestal Zweedse be drijven dat vestigingen in Zuid- Afrika heeft. Ex-legerchef: 'Suharto is niet onvervangbaar' SINGAPORE (GPD) - President Suharto van Indonesië is niet on vervangbaar. Er zijn genoeg capa bele mensen in het land die hem kunnen opvolgen. Dat verklaarde de voormalige legerbevelhebber, generaal Sumitro, gisteren in een parlementaire hoorzitting in Jakar ta. Sumitro wordt beschouwd als de woordvoerder van de legertop bui ten de strijdkrachten. Met zijn op merking rekende de voormalige le- gerchef en ex-hoofd van het machti ge, maar intussen ontmantelde, Commando voor het herstel van veiligheid en openbare orjie (Kop- kamtib), af met de vaak geponeerde stelling, dat er geen kandidaten be schikbaar zijn voor het president schap dan alleen president Suharto zelf. Suharto is al meer dan 25 jaar aan de macht. Zijn vijfde termijn van vijf jaar loopt in maart 1993 af. De stelling, dat de president on vervangbaar is, wekt volgens gene raal Sumitro de indruk, dat in een land van 180 miljoen mensen, nie mand te vinden is voor de toppost. Sumitro is van 1971 tot 1974 leger en veiligheidschef geweest. Hij was toen na Suharto de machtigste man in Indonesië. Als Kopkambtib-chef had hij de bevoegdheid om de presi dent te arresteren. Hij trad af na een machtsstrijd, die hij verloor. Hij wordt nog altijd gerekend tot een van de naaste adviseurs van de pre sident en van de legertop. Sumitro staat bekend om zijn openhartige en vaak ook controversiële opmer kingen. De ex-legerbaas wees de oproep van de moslimorganisaties, dat de politieke partijen nu al president Suharto moesten nomineren voor een zesde termijn af met de opmer king dat "het nog veel te vroeg is om dit aan de orde te stellen". Suharto heeft nog geen enkele in dicatie gegeven of hij een nieuwe nominatie zal accepteren. Hij zei dat elke beslissing over wie president wordt en hoe lang diens termijn is, door de Raadgevende Volksvergde- ring wordt beslist. Niemand, inclu sief de president, kan zijn wil opleg gen aan de volksvergadering, aldus Suharto. Israël krijgt geld voor huizen WASHINGTON (Rtr/UPI) - De Verenigde Staten hebben alsnog 400 miljoen dollar goedgekeurd voor een huisvestingsprogramma voor joodse immigranten uit de Sovjetunie in Israël. Dat heeft de Amerikaanse regering gisteren meegedeeld. De Amerikaanse minister Baker (buitenlandse zaken) heeft zijn Is raëlische ambtgenoot Levy opge beld om hem het besluit mee te de len, aldus een regeringsverklaring in Washington. Het bedrag zal in een keer worden overgemaakt en niet in drie termij nen, zoals Washington eerde wilde, maar waartegen Jeruzalem bezwaar aantekende. De toezegging van de lening was al eerder gedaan, maar het definitieve besluit werd opge houden omdat Washington eerst voldoende garanties van Jeruzalem wilde dat het niet zal worden ge bruikt voor huizenbouw in de be zette gebieden, inclusief Oost-Jeru zalem.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 10