Jeltsin roept om aftreden Gorbatsjov OVER DEZE PRIJZEN VALT NIET TE ONDERHANDELEN meGasooL Vrede lijkt in Colombia nog een illusie Londenaren vast in ondergrondse 1399,- 749f- Uitstel vlucht ruimteveer Steun voor studenten in Tirana Rechter stelt moordenaars op vrije voeten Akkoord over terugkeer vluchtelingen Rwanda WOENSDAG 20 FEBRUARI 1991 IS* ^BUlTENÜWOVy^ ^l PAGINA 9 MOSKOU/LUXEMBURG/HELSINKI (GPD/ANP/AP) - "Ik wil niets van doen hebben met de politiek van Gor batsjov. Ik roep op tot zijn onmiddellijk aftreden". Met deze woorden besloot de president van de Russische Federatie, Boris Jeltsin, gisteren een veertig minuten durend televi sie-interview. Volgens Jeltsin moet de presiden tiële macht worden overgedragen aan de Federatieraad, waarin de lei ders van de vijftien Sovjetrepublie ken zitting hebben. "Gorbatsjov heeft het volk bedrogen. Het voor naamste resultaat van perestrojka is dat het leger wordt ingezet tegen de bevolking", aldus de Russische pre sident. De zeer persoonlijke aanval op Gorbatsjov werd door Jeltsin, die weken heeft moeten wachten op dit live tv-optreden, voorgelezen bij wijze van antwoord op de laatste vraag van de interviewer. Tevoren had hij duidelijk gemaakt niet over de machtsmiddelen te beschikken die Gorbatsjov kan inzetten: KGB en leger. Dergelijke opmerkingen ver sterkten de indruk van een laatste machteloze aanval van Jeltsin op zijn grote rivaal in het Kremlin. "Ik heb", zo zei hij, "ook zelf fouten ge maakt. Mijn belangrijkste was dat ik een overdreven vertrouwen in de president had". Die opmerking sloeg vooral op de steun die Gorbatsjov aanvankelijk Steniging Onder het oog van politieagenten en duizenden toeschouwers is maandag op de bergpas Khyber in Pakistan een man door steniging om het leven gebracht. De man was ervan beschuldigd een jonge vrouw te hebben verkracht. De politie voerde de verdachte naar een open plek op de bergpas. Daar voerden zijn aanklagers, de oudsten van ver schillende stammen uit het gebied, persoonlijk de steniging uit. Sinds 1979 is steniging een aanvaarde straf voor verkrachters of overspeli- gen. (AP) Bomaanslag Bij een bomaanslag op een Indiase bus zijn gisteren' onder de passa giers minstens negen doden geval len. Voorts raakten zeker 38 mensen gewond, van wie acht ernstig, aldus een bekendmaking van de politie. Vooralsnog heeft niemand de ver antwoordelijkheid voor de aanslag opgeëist. (AP) Gevechten Het Cambodjanse regeringsleger heeft twee belangrijke bases ver overd van het leger dat onder lei ding staat van prins Norodom Siha nouk, zo heeft radio Phnom Penh gemeld. De bases in het westen van Cambodja zouden zijn ingenomen tijdens een offensief op 26 en 27 ja nuari. De claims van het leger zijn niet door onafhankelijke bronnen bevestigd. (AP) Guerrillastrijders Guerrillastrijders hebben vannacht een Israëlische legerpost in het zui den van Libanon aangevallen. Het was de eerste aanvalsactie op een Is raëlisch doelwit in zuid-Libanon sinds daar twee weken geleden troepen van het Libanese regerings leger werden gestationeerd. Over eventuele slachtoffers is niets be kend. (AP) Cholera In de Zambiaanse hoofdstad Lusa ka is gisteren een bouwbedrijf ge sloten nadat negentien werknemers waren overleden aan cholera. Afge lopen vrijdag waren al twaalf werk nemers overleden, naar verluidt na het eten van besmet vlees in de kan tine van het bedrijf. Gisteren werd bevestigd dat het aantal slachtof fers is gestegen tot negentien; Ge vreesd wordt dat nog meer mensen zullen overlijden, omdat degenen die met cholerabesmetting in de zie kenhuizen van Lusaka zijn opgeno men tot nu toe niet reageren op de behandeling. (IPS) Verkiezingen Zeventien partijen hebben zondag bij de eerste vrije verkiezingen in 21 jaar zetels gewönnen in de Nationa le Assemblee van de Westafrikaan- se staat Benin (het voormalige Dahomey). Geen van de partijen die de militaire dicatuur vervangen heeft een duidelijke meerderheid veroverd bij de verkiezingen, maar een coalitie van drie partijen die presidentskandidaat Nicephore Soglo steunen is als grootste factie in de Assemblee uit de bus geko men. (AP) Legertop Veertien officieren van het Suri naamse leger zijn bevorderd tot lui tenant-kolonel. Ze dienen nu in de zelfde rang als legerbevelhebber Desi Bouterse. Ook voor het militair gezag, een orgaan dat uit vier leden bestaat en wordt geleid door Bou terse, zijn bevorderingen in voorbe reiding. De officieren zijn vorige week luitenant-kolonel geworden, maar hun bevordering werd pas gis teren bekend. (ANP) had gegeven, maar later weer in trok, aan het zgn. 500-dagenplan, een radicaal programma van econo mische hervormingen, dat door Jeltsin was omarmd. "Het is duide lijk geworden dat zijn gebruik van het begrip perestrojka niet betekent dat het systeem werkelijk wordt veranderd. Gorbatsjov heeft dicta toriale bevoegdheden gekregen, wil de macht aan het centrum laten en geen werkelijke onafhankelijkheid aan de republieken, in de eerste plaats Rusland, geven", aldus Jelt- Jeltsins nieuwe aanval op Gor batsjov en de Sovjet-regeringspoli- tiek komt op het moment dat zijn populariteit volgens opgaven van officiële instituten dramatisch daalt. De Russische president is de afgelopen maanden zowel door Gorbatsjov als vanuit het leger zwaar onder vuur genomen. Sancties De Sovjet-autoriteiten gaan dege nen die verantwoordelijk zijn voor de 22 doden die vorige maand vie len tijdens de militaire ingrepen in de Baltische staten straffen, zo ver klaarde het Finse ministerie van buitenlandse zaken gisteren. De Finnen hadden hierover vragen ge steld aan de Federatieraad. Volgens de Federatieraad komt er een onderzoek naar het gebruik van wapens tijdens de militaire in grepen in de Litouwse hoofdstad Vilnius en de Letse hoofdstad Riga en zullen degenen die zich schuldig hebben gemaakt aan overtredingen van de wet gestraft worden. Vol gens de Raad is tevens een perma nent overlegorgaan met de drie Bal tische republieken opgericht om re gionale problemen op te lossen. De Europese Gemeenschap heeft gisteren in Luxemburg een begin gemaakt met het opheffen van de sancties tegen de Sovjetunie we gens het optreden van Sovjet-troe pen in Litouwen en Letland. De EG wenst de Sovjetunie zo hecht moge lijk te verankeren in de anti-Irakco- alitie en wil daarom de geweldda digheden in de Oostzee-republie- ken niet hoog opspelen. CAPE CANAVERAL (AP) - Tekenen van metaalmoeheid in de scharnieren van luiken van het ruimteveer Discovery kun nen tot gevolg hebben dat de volgende militaire vlucht van de space shuttle volgende maand moet worden uitgesteld, zo heeft de Amerikaanse ruim te-organisatie NASA gisteren meegedeeld. De haarscheurtjes werden maandag ontdekt in de schar nieren van de luiken, die moe ten sluiten wanneer kort na de lancering de exterpe brand stoftank wordt afgeworpen. Door de luiken lopen onder meer leidingen voor de vloeiba re zuurstof en waterstof. Het is voor. het buiten houden van de intense wrijvingshitte bij de te rugkeer van het ruimteveer in de atmosfeer van belang dat de luiken goed sluiten. Ook de twee andere shuttles van de NA SA moeten op hetzelfde euvel worden nagezien. TIRANA/HEERLEN (GPD/AP) Honderden Albanese militai ren uit drie kazernes in de hoofd stad Tirana hebben zich gisteren solidair verklaard met de studen ten van de universiteit, die maan dag in hongerstaking zijn gegaan. De steun uit het leger kwam in de vorm van telegrammen aan de ac tievoerders. De sympathiebetuiging van de militairen voor de studenten toont het ernstige karakter van de botsing tussen studenten en het communistische bewind aan. Bo vendien versterkt zij het reeds eerder geuite vermoeden dat de Albanese strijdkrachten als de nood aan de man komt, voor de regering geen betrouwbare factor zijn. De 720 hongerstakende studen ten, onder wie 200 vrouwelijke, willen met hun actie de depoliti sering van de universiteit afdwin gen. Een van hun voornaamste ei sen is de onmiddellijke verwijde ring van de naam van de vroegere stalinistische leider van Albanië, Enver Hodzja, van de universi teit. Veertig docenten hebben zich bij de actie aangesloten. De regering heeft tot nu toe gewei gerd op de eis van de studenten in te gaan. Zij stelt zich daarbij op het standpunt dat "de naam en de werken van Hodzja onlosmake lijk verbonden zijn met de Alba- nese Arbeiderspartij, de Commu nistische Partij, en dientengevol ge erfgoed van de hele Albanese bevolking zijn". De studenten hebben daar geen boodschap aan en willen hun actie voortzetten tot alle eisen ingewilligd zijn. De boycot van de colleges duurt nu al 14 dagen en inmiddels hebben verschillende nieuw op gerichte en onafhankelijke vak bonden hun steun gegeven aan de acties in het onderwijs. Duizenden Albanezen hebben te kennen gegeven dat zij naar de universiteit zullen optrekken om zich achter de studenten te scha ren, indien de regering de eis tot verwijdering van de naam Hodzja blijft afwijzen. Tot gisteravond laat boog het Centraal Comité van de Communistiche Partij zich over de eisen van de studenten. Behalve een referendum onder de 12.000 studenten, docenten en stafpersoneel over andering van de universiteit eisen de hongerstakers de vervanging van drie ministers: Reis Malde (buitenlandse zaken). Enver Hali- li (justitie) en Hekurian Isaij (bin nenlandse zaken). De regering heeft ook die eisen afgewezen. Wel heeft het bewind verbetering van de woon- en leefomstandig heden op de universteit toege zegd. De actie aan de universiteit krijgt steeds meer steun uit de be volking. Ook alle vier oppositie partijen zijn solidair met de hon gerstakers evenals de pas opge richte onafhankelijke vakbon den. Het Albanese persbureau ATA meldde dat het centrale comitë er bij de studenten op heeft aange drongen hun eisen niet te laten omslaan in conflicten die nationa le politieke gevolgen kunnen hebben. "Ook democratie heeft zijn regels en beperkingen. Er be staat altijd het gevaar van mis bruik en dat kan tot anarchie lei den, zeker in de aanvangsfase van een meerpartijenstelsel", aldus het centrale comitë. Onderwijs-minister Gjenushi zegt dat een naamsverandering van de universiteit alleen door het nieuwe parlement doorgevoerd kan worden. Eind maart staan de eerste vrije verkiezingen in Alba nië gepland. Een tekort aan water, elektriciteit en brandstof zorgt op verschillende plaatsen in de Sovjet-republiek Georgië v net water gehaald, tientallen anderen wachten nog op hun beurt. LONDEN (GPD/AP) Duizenden Londenaren hebben gisteren uren vastgezeten in een treinen die tot stilstand waren gekomen in een donkere, steeds heter wordende metro-tunnels. Ze werden uiteindelijk door perso neel van de ondergrondse met zaklampen door de tunnels naar een station geleid. Twintig passagiers, van wie sommigen meer dan vier uur hadden vastgezeten, werden met een shock naar een ziekenhuis vervoerd. De oorzaak van het drama was een samenloop van omstandigheden. Een aantal treinen op de Central Line werd halverwege tussen twee stations tot stilstand gebracht omdat op die stations verdachte pakjes waren gevon den die eerst onderzocht moesten worden (het bleken geen bommen te zijn). Terwijl de treinen stonden te wachten, brak in een ervan een kleine brand uit. Om de brandweer de gelegenheid te bieden bij de betreffende trein te komen, werd de elektriciteit uitgeschakeld. Hierdoor kwamen nog meer treinen in de tunnels tot stilstand. De meeste treinen waren overvol, zodat veel mensen uren moesten staan. Door de hitte die zich ontwikkelde, viel een aantal passagiers flauw. Er brak echter geen paniek uit. Na een aantal uur besloot het personeel de gestrande passagiers door de duistere tunnels naar buiten te leiden. Voor de inzittenden van de achter ste trein betekende dat een lan^e, macabere voettocht waarbij een aantal keer door andere, gestrande treinstellen moest worden geklommen. Gisterochtend golden op de spoorwegstations in Londen strengere vei ligheidsmaatregelen, nadat maandag b(j een IRA-aanslag op het Victoria- station een man om het leven gekomen was. Via posters werd het publiek opgeroepen verdachte voorwerpen te melden en bagage niet onbeheerd achter te laten. Het station Charing Cross werd gistermorgen enige tijd ge sloten om de politie de gelegenheid te geven een verdacht pakje te onder zoeken. ROME (AFP/Rtr) In de Zuiditali- aanse stad Palermo zijn gisteren twee tot levenslang veroordeelde moordenaars van de mafia op vrije voeten gesteld als gevolg van een omstreden besluit van het Hof van Cassatie. Salvatore Rotolo, bijgenaamd 'Eendje', was de eerste die de Ucci- ardone-gevangenis verliet, even la ter gevolgd door Pietro Senapa. Beiden kregen levenslang omdat ze zeker zes leden van rivaliserende bendes hadden doodgemarteld in speciale 'doodscellen', waarna ze hun lijken in bassins met zuur lieten verdwijnen. De vrijlating volgde enkele uren op het besluit van het Hof van Ap pèl van Palermo om een besluit van het opperste gerechtshof in Rome van vorige week te bekrachtigen. Rechter Corrado Carnavale had toen bepaald dat de preventieve hechtenis van één jaar, tussen de veroordeling en het beroep, niet kon worden verlengd. Maandag stelde het hof van Paler mo de voorwaarden vast voor de vrijlating van de 28 mafiosi. Ze wa ren in 1987 veroordeeld tijdens het grootste mafia-proces in de Italiaan se geschiedenis, toen 338 gangsters tot een totaal van 2700 jaar CU war den veroordeeld. Giovanni Falcone, de rechter van dat proces, noemde de beslissing van Carnevale "een onbegrijpelijke en sensationele ver gissing". r lange rijen. Deze i ADVERTENTIE (Dat hebben wij al voor u gedaan) /irr NORDLAND WASSER DROGER WDRC 1016 capaciteit 4,5 kg wassen centrifugeren 600/1000 t.p.m. 18 wasprogram ma's tijdgestuurde con- densdroger afm hxbxd 85x60x52 cm 2 jaar ga- I XCI.I MtF- BI| MLC.A1H K SAMSUNG KLEUREN TV CB 5012 Z 51 cm full square beeldbuis 40 voorkeurzenders on screen display automatisch zenderzoek systeem incl afstandsbediening de eerlijkste winkel W van Nederland Met teletekst 849^ NAIROBI (GPD) De politieke lei ders van Rwanda's buurlanden zijn gisteren in Tanzania overeen geko men dat Rwandese vluchtelingen die naar huis willen terug keren, daartoe in de gelegenheid gesteld moeten worden. In de Tanzaniaanse hoofdstad Dar-es-Salaam verzekerde Rwanda's president Habyarimana zijn collega's van Tanzania. Burun di, Uganda en Zaïre landen die al lemaal met Rwandese vluchtelin gen te maken hebben dat zijn landgenoten welkom zijn, maar dat buitenlandse hulp noodzakelijk is om hen aan huizen en banen te hel pen. De Rwandese leider beloofde bovendien dat degenen die naar hun vaderland terugkeren, hun po litieke rechten terug krijgen. Naar schatting twee miljoen Rwandezen, voornamelijk leden van de in Rwanda onderdrukte Tut- si-stam, leven al jaren in balling schap in omringende landen. Het vluchtelingenprobleem is de be langrijkste oorzaak van de vorig BOGOTA (AP) Het is de Colombiaanse president Cesar Gaviria nog niet gelukt om zijn schijnbaar onmogelijke taak, om de linkse opstandelingen èn de gewelddadige drugsbazen tot bedaren te brengen, tot een goed einde te brengen. Weinigen hadden voorzien tot welke concessies de president bereid bleek, maar het toegeeflijke beleid lijkt tot mislukken gedoemd. Het beste bewijs daarvoor lijkt de 200 kilo zware autobom die zaterdagavond ontplofte bij de arena van Medellin. Voor het stieren- perk vielen 22 doden en 176 gewonden. Vol gens lokale radiostations was de aanslag het werk van het drugkartel van Medellin. De Colombiaanse politie bevestigde die lezing maandag. De critici van de president kun nen proberen aan de hand van het bloedbad hun gelijk te halen dat Colombia bezig is zijn principes op te offeren, met als resultaat meer moorden, ontvoeringen en bomaansla gen. De handreiking die de regering-Gaviria aan vogelvrije groeperingen heeft gedaan heeft er toe geleid dat sommige drugbazen, maar ook verzetsstrijders, zich hebben over gegeven. Gaviria heeft de drugbaronnen niet te strenge straffen in het vooruitzicht gesteld als zij meewerken met de Colombiaanse jus titie. De uitwijzingen naar de Verenigde Sta ten zijn opgeschort. Misdaad Drie leiders, onder wie de broers Fabio, Juan David en Jorge Luis Ochoa, hebben zich on der die voorwaarden overgegeven. Als ze tenminste een misdaad bekennen en zich in de gevangenis gedragen, hoeven ze maxi maal tien jaar te zitten. Een van de broers, Juan David, meldde zich zaterdagavond in de noordelijke stad Turbo bij de politie, en kele uren voor de fatale bomexplosie in Me dellin. De voorganger van Gaviria, Virgilio Bar- co, begon een grootscheeps offensief tegen de drugmafia nadat in augustus 1989 de des tijds favoriete "presidentskandidaat senator Luis Carlos Galan door het kartel was dood geschoten. In het daaropvolgende jaar lever de Barco 22 verdachten uit aan de Verenigde Staten, werd kartelleider Gonzalo Rodri guez Gacha doodgeschoten en werden tallo ze bezittingen van de cocaïnebazen door de overheid in beslag genomen. Gaviria heeft dat uitwijzingsbeleid herroe pen en relatief lichte straffen in het vooruit zicht gesteld, maar heeft daarmee niet kun nen voorkomen dat de laatste twee maanden tot de meest bloedige uit de geschiedenis van Colombia gerekend kunnen worden. De drugkartels schoten gijzelaars dood die zij hadden gevangengenomen om de regering onder druk te zetten concessies te doen Offensief De meeste doden vielen evenwel door toedoen van de twee overgebleven Colom biaanse verzetsgroepen, het Nationale Be- vrijdingsleger (ELN) en de Revolutionaire Gewapende Strijdkrachten van Colombia (FARC). In de eerste maanden van dit jaar kwamen bij offensieven van de guerrilla's zeker 350 mensen om. Het verzet heeft in die tijd naar schatting voor een miljard dollar schade veroorzaakt aan de Colombiaanse economie. De guerrilla's zeggen dat ze wraak nemen omdat het leger in december het hoofdkwar tier van de FARC in zuidelijk Colombia met de grond gelijk heeft gemaakt en dat ze niet van plan zijn te capituleren. Gaviria is bezig de grondwet te laten her schrijven en heeft daarbij een politieke draai gemaakt door guerrilla's te beloven dat ze waarnemend lid van het parlement kunnen worden, zelfs als ze hun wapens niet neerleg gen. Washington heeft openlijk steun be tuigd aan het nieuwe beleid van Gaviria. maar de vrees uitgesproken dat hij te toe geeflijk is geworden ten opzichte van de drugbaronnen. De lichte straffen die hun in het vooruitzicht zijn gesteld, kunnen in de praktijk nog korter uitvallen, gezien de erva ring die de drugmafia heeft met het omko pen, bedreigen en vermoorden van rechts- dienaren. Het Colombiaanse rechtssysteem lijkt nog niet rijp voor het toegeeflijke beleid van Ga viria. Gonzalo Mejia, een van de vijf leiders uit de middenlaag van het kartel, had zich zelf aangegeven, maar werd vorige maand om mysterieuze redenen vrijgelaten, slechts 44 dagen nadat hij achter de tralies was ver dwenen. Strafvermindering In een vertrouwelijk politierapport, dat on langs in de publiciteit kwam. staat dat Pablo Escobar, de topman van het kartel van Me dellin, totaal met van plan is zich bij de auto riteiten te melden voor strafvermindering. In plaats daarvan gebruikt Escobar zijn in vloed om het parlement iinder druk tesctti uitwijzingen voorgoed af te zweren. Enkele van de 73 parlementsleden, onder wie Juan Gomez, de voormalige burgemeester van Medellin. zijn al met een wetsvoorstel van die strekking gekomen. jaar oktober gestarte rebellie in Noord-Rwanda. Gastheer All Hassan Mwinyi van Tanzania drong er bU andi'i bu ren op aan vluchtelingen die niet naar hun vaderland willen terugke ren te nationaliseren. Tanzania heeft dit in het verleden al tot op ze kere hoogte gedaan. Een woordvoerder van het Rwan dees Patriottisch Front (RPF), dat vorig jaar vanuit Uganda de aanval opende op Rwanda, heeft laten we ten weinig waarde te hechten aan het akkoord en verklaarde dat het vluchtelingenprobleem alleen kan worden opgelost als president Ha byarimana bereid is met de rebellen te gaan praten over Rwanda's poli tieke problemen. Ondanks een maandag door de Rwandese leider afgekondigde wa penstilstand is gisteren opnieuw hevig gevochten in het noorden van het land tussen regeringstroepen en RPF-rebellen. Volgens de Rwande se overheid vielen zo'n driehonderd rebellen Kiningi in de buurt van de stad Ruhengen aan. De rebellen be weren echter dat het regeringsleger het bestand het eerst heeft geschon den door rebellenposities te be schieten Het RPF zegt bereid te zijn een wapenstilstand in acht te nemen maar terug te zullen slaan als zu worden aangevallen. Gouverneur verleent gratie aan Giarratano WASHINGTON (GPD) - De gou- verneur van de Amerikaanse staat Virginia, Douglas Wilder, heeft gis teren gratie verleend aan Joe Gi arratano. die vrijdag op de elektri sche stoel ter dood zou worden ge bracht vanwege een dubbele moord in 1979. Duizenden mensen hebben Wilder de afgelopen maanden ge vraagd om Giarratano gratie te ver lenen omdat er veel reden is om te bstWÜMn ofhijdl noorden inder daad heeft gepleegd. Giarratano werd in de zomer van 1979 tot de doodstraf veroordeeld omdat hij op 4 februari van dat jaar een vrouw met wie hij een apparte ment deelde, Barbara Kline, en haar 15-jarige dochter zou hebben ver moord, Concrete bewijzen ontbra ken e, hter i ie trol ordt nu omge zet in ten minste 25 jaar gevangenis straf.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9