EG verdeeld over aanblijven Saddam Von Weizsacker verdedigt Duitse rol in Golfconfliet Twijfels aan effectiviteit te oude Franse wapens Geen toezeggingen over hulp na de oorlog Iraakse Halve Maan wil voedsel en medicijnen Olie vervuiling in Golf minder erg dan gedacht 91 WOENSDAG 20 FEBRUARI 1991 OORLOG IN DE GOLF Incirlik TURKIJE Kirkuk Balad LIBANON Damascus,. Rutba Amarah Samawah EGYPTE Dhahrarv Medina SUDAN Port Sudan CYPRUS:.;^ i Middellandse f Haifa Tel-Aviv XX ISRAËL—'4U Amman Suez ^xder.uzafénY JORDANJË Kanaal/Port Cairo® Sue Diyarbakir Dinsdagnacht Het aantal Irakezen dat de Turkse grens oversteekt komt ruim boven de 1000 Woensdag De geallieerde troepen zijn klaar voor de grondoorlog Jeddah Mekka S Taif Dinsdag 19 februari Woensdag 20 februari Baghdad Woensdag Intensief diplomatiek verkeer gaat voort; de Iraakse minister Aziz wordt snel weer In Moskou verwacht, de vice-premier Hammadi gaat naar China Dinsdagnacht Geallieerden veroveren een belangrijke Iraakse uitkijkpost Hafar al Batin i g Khalid Kaspische zee Teheran Dinsdagavond Saudiarabie" zegt dat de olievervuiling in de Golf enorm meevalt Riyad SAUDI-ARABIË Khamis Mushayt Van onze correspondent Rudolph Bakker PARIJS - Ook de 12.000 man Franse troepen bereidden zich, volgens de gecensureerde tv-re- portages, voor op het moment voor dat de landoorlog begint. Het links-onafhankelijke dagblad 'Libération' verscheen gisteren met een lang artikel van Frangoié Heisbourg, de Franse directeur van het Internationale Instituut voor Strategische Studies in Lon den. Heisbourg wijst erop dat uit de eerste ervaringen in de Golf blijkt dat met name de Franse landmacht "in het licht van de nieuwe eisen na afloop van de Koude Oorlog niet juist meer is gestructureerd". Heisbourg stelt dat "de Golf crisis heeft aangetoond dat het huidige systeem ons niet meer in staat stelt volledig aanwezig te zijn in een regionaal conflict van grote omvang. De rond 11.000 man van de Divisie Daguet (dat is de naam waaronder de Franse eenheden in de Golf opereren) konden slechts met moeite wor den samengebracht. We moeten wel vaststellen dat wij, met een landmacht van 280.000 man, niet meer soldaten naar de Golf heb ben gestuurd, terwijl de Britten, met een leger van 160.000 man, er zonder noemenswaardige proble men drie keer meer hebben kun nen samenbrengen". Het dagblad 'Le Monde' maak te melding van een artikel in het Amerikaanse economische tijd schrift 'Forbes', waarin uitvoerig wordt uitgelegd dat de Franse wa penindustrie wat zijn 'know-how' betreft de boot al lang gemist heeft. "De wapens die de Fransen in Irak gebruiken, zijn achter haald', aldus Forbes. "Ze lopen een generatie achter op de uitrus ting die door de Amerikanen wordt gebruikt". Forbes wijst er op dat Irak tot nu toe nog niet een van zijn uit de Falkland-oorlog beruchte 'Exo- cets' in actie heeft gebracht. "Dat komt omdat die Franse raketten geen bedreiging meer vormen te genover de radar-controlesyste men waarmee de Amerikaanse marine is uitgerust". En als klap na schrijft Forbes volgens Le Monde: "In Frankrijk, waar de defensiebegroting een tiende be draagt van het Amerikaanse mili taire budget, werken in de wapen industrie 300.000 mensen. Daar mee opereert ze ver boven de nor male omvang voor een land met 24 miljoen gesalarieerden, waar van het bruto nationaal produkt een vijfde bedraagt van dat der Verenigde Staten". Als Forbes' wijst op de sterk verouderde 'Jaguars' waarmee de Franse luchtmacht in de Golf opereert (de Mirages 2000 worden niet ingezet omdat Frankrijk die ook aan Irak geleverd heeft en de Amerikanen, ondanks alle elek tronische systemen, bang zijn vriend en vijand niet uit elkaar te kunnen houden) is dat koren op de molen van Le Monde. Het blad baarde enige dagen geleden op zien met citaten van twee Franse piloten in het Golfgebied. De twee hadden zich tegenover een verslaggever van het blad be klaagd over de ouderdom van hun toestellen. Bovendien voelden ze zich 'nutteloos' omdat het aantal vluchten dat ze uitvoerden tegen over die van de Amerikanen en de Britten vrijwel te verwaarlozen is. "Voor iedere missie die wij uit voeren, vliegen de Amerikanen er zestig". De Franse censor pro beerde later deze uitspraken te BONN (GPD/AFP/Rtr) - De Duitse president Von Weizsacker heeft gis teren in Bonn zijn land nadrukke lijk in bescherming tegen aanvallen op het buitenlandse beleid. Von Weizsacker zei tegenover de inter nationale pers dat Duitsland en de Verenigde Staten in het westen elk op beslissende wijze bijgedragen hebben tot de ontspanning tussen Oost en West. Daardoor, aldus de president, is een klimaat geschapen waarin de Verenigde Naties voor het eerst in de na-oorlogse geschie denis tegenover de Iraakse dictator Saddam Hussein werkelijk ge meenschappelijk politiek dachten en handelden. Von Weizsacker verweerde zich scherp tegen het vooral uit het bui tenland komende verwijt dat de Duitsers zich 'drukken' in het Golf confliet. Iedereen kan volgens hem weten dat de Duitsers zich om histo rische redenen niet militair kunnen optreden. "Maar wij helpen de ge troffen en actief opererende staten op een wijze die door vrijwel nie mand wordt overtroffen", zei hij, doelend op de 17 miljard mark die Bonn voor hulp aan de geallieerden en aan de Iraakse buurlanden heeft uitgetrokken. Het Duitse staatshoofd noemde de kritiek op zijn land 'emotioneel cn tegenstrijdig'. Het tegenstrijdige is dat men in 1990 het herenigde Duitsland als de nieuwe, voorop lo pende Europese macht afschilder de en nu meent dat de Duitsers rem mend. ja zelfs weigerend optreden, zei hij. "Vorig jaar leefde bij velen de angst dat Duitsland met zijn door de hereniging gegroeide macht op een dag ook militair een grotere rol zou eisen. En nu, begin 1991, horen de Duitsers het verwijt dat zij niet aan de Golf willen meedoen", aldus Von Weizsacker De president, die opnieuw pleitte voor een wijziging van de Grondwet zodat Duitse deelname aan vredes missies van de VN mogelijk wordt, toonde zich er verder van overtuigd dat de wereld helemaal niet op nieuw wil ontdekken wat voor goe de soldaten de Duitsers kunnen zijn. Hij erkende dat de Duitsers op dit moment vooral in beslag worden genomen door het herenigingspro ces, waarbij hij een lans brak voor meer begrip bij de Bonner politici voor de dramatische ontwikkeling in de ex-DDR. Von Weizsacker is er van overtuigd dat de Westduitsers zullen leren delen. "Het is nog niet te laat". Genscher Vooral uit de conservatieve Beierse hoek klinkt felle kritiek op wat het 'Genscherisme' is gedoopt, naar de liberale minister Hans-Dietrich Ge nscher van buitenlandse zaken. Zijn tot nu toe tamelijk solisti sche optreden en beleid staan on der grote druk als gevolg van de Golfoorlog. Leidende christen-de mocraten van de CDU/CSU-combi- natie houden de liberale partner verantwoordelijk voor de interna tionale kritiek over de terughou dendheid van de Duitsers bij de be vrijding van Kuwayt. Genscher, die de minister met de meeste dienstjaren in de wereld heet te zijn. kwam vorig jaar decem ber als grote winnaar uit de eerste gezamenlijke Dqitse verkiezing. De vereniging van de beide Duitslan- den, totstandgekomen mede dank zij zijn ontspanningspolitiek en di plomatieke gave om de Sovjets over de streep te halen, bracht hem en zijn liberale partij FDP een glansrij ke zege in de voormalige DDR, maar ook in het zuiden van Duits land. Vooral de CSU verloor stem men aan 'de architect van de hereni ging' en dat zette kwaad bloed. Bij de formatiebesprekingen voor het kabinet moesten ze enkele belang rijke posities prijsgeven aan FD- Van onze correspondent Hans de Bruijn LUXEMBURG (GPD) De EG-ministers van buitenlandse zaken hebben terughou dend gereageerd op de voorstellen waarmee Sovjetleider Gorbatsjov een eind wil maken aan de Golfoorlog. Zij steunen de oproep van Moskou aan Saddam Hussein om zich on voorwaardelijk uit Kuwayt terug te trekken, maar willen niet dat Irak toezeggingen wor den gedaan voor de periode daarna. De ministers stelden in Luxemburg dat Irak niet mag worden beloond. Een offiicële reactie op de Sovjet- voorstellen kwam er niet, omdat de EG niet over de tekst beschikte. Vreemd was dat drie ministers, die van Frankrijk, Duitsland en Groot- Brittannië, de tekst wel kenden, maar er op nadrukkelijk verzoek van Gorbatsjov niets over mochten zeggen. De voorstellen zijn niet openbaar gemaakt, omdat dat de oplossing moeilijker zou kunnen maken. Vol gens minister van buitenlandse za ken Van den Broek is er geen spra ke van een Sovjet-vredesplan, maar van een "dwingende en indringen de oproep van president Gorbatsjov aan Saddam Hussein om de hope loosheid van zijn situatie in te zien en tot ontruiming van Kuwayt over te gaan". De EG-landen staan huiverig te genover een oplossing waarbij Ku wayt wordt ontruimd, maar Hus sein aan de macht zou blijven. Gor batsjov zou dat hebben voorgesteld. De VS en Engeland willen Hussein kwijt, maar Frankrijk en Italië den ken daar anders over. De Italiaanse minister De Michelis zei naclrukke- lijk dat de verwijdering van Hus sein niet het doel mag zijn. Ook Van den Broek zei dat het aanblijven van Saddam Hussein de zaak moeilijker zal maken, maar dat het hoofddoel van de VN-coalitie de bevrijding van Kuwayt is. "Maar als Saddam Hussein er daarna nog zit, zie ik ons nog niet zo snel stoten geld sturen om Irak bij de wederop bouw te helpen", zei de bewinds- EG-hulp De EG wil helpen bij de ontwikke ling van een politiek en economisch stabiele situatie in het gebied. Maar verzoeken daartoe zullen van de landen uit de regio zelf moeten ko- Turkije wil na de oorlog meetellen ISTANBUL (GPD) - De Turkse president Özal heeft' gisteren in een toespraak voor zakenlieden in de stad Adana, niet ver van de vlieg basis Incirlik nog eens nadrukke lijk aanspraak gemaakt op een plaats aan de onderhandelingstafel na de Golfoorlog. "Maar zo God het wil, zal Turkije aan de onderhande lingstafel grote zeggenschap krij gen", aldus özal. Het is duidelijk dat, na Israël, özal de meeste reden heeft zich zor gen te maken over een mogelijk fy siek en zelfs politiek overleven van Saddam Hussein. Niet alleen omdat hij dan een vijandige en wraaklusti- ge nabuur krijgt, maar vooral ook doordat zijn binnenlandse positie dan sterk zal worden verzwakt. men. "Het is niet aan ons om blauw drukken op te stellen voor de struc tuur van de samenwerking en vei ligheid in dat gebied", zei Van den Broek. De EG wil de landen in de Golf economisch steunen, maar het ziet er niet naar uit dat daarvoor veel geld uitgetrokken zal moeten wor den. Volgens Van den Broek kun nen Irak en Kuwayt', zodra hun olie- produktie weer op peil is, hun we deropbouw grotendeels zelf beta len, eventueel met hulp van andere oliestaten. "De rijke Arabische we reld heeft er geld genoeg voor". De Europese Commissie heeft be rekend dat voor de wederopbouw van Kuwayt en Irak 100 miljard dol lar nodig is en nog 40 veertig miljard dollar voor de aanleg van de infra structuur. "Maar we moeten de in druk vermijden dat men wel bij Eu ropa terecht kaft", zei Van den Broek. De twaalf zullen de komende we ken overleg voeren met alle partijen in het gebied. Zo zijn ontmoetingen gepland van de 'troika' van de Ge meenschap, bestaande uit de minis ters van buitenlandse zaken van Luxemburg, Nederland en Italië, met vertegenwoordigers van Isarel, Egypte, Jordanië, Syrië en de Maghreb-landen (Libië, Tunesie, Algerije, Marokko en Mauretanie). PLO De twaalf stellen in een verklaring dat nieuwe pogingen moeten wor den gedaan om het Palestijnse pro bleem op te lossen, door middel van een internationale vredesconferen tie over het Midden-Oosten 'op een daartoe geëigend ogenblik'. Maar volgens minister Van den Broek is de PLO daarbij voorlopig geen ge loofwaardige gesprekspartner meer, nu PLO-leider Arafat de kant van Irak heeft gekozen. Eerder heeft de minister, met de andere EG-landen, ervoor gepleit de PLO aan zo'n vredesconferentie te laten deelnemen. "Ons past een gereserveerde houding tegenover de PLO. Arafat heeft sterk aan ge loofwaardigheid ingeboet", vindt hij nu. Van deJh Broek ziet zo'n con ferentie overigens niet snel tot stand komen. Ook een samenwerkingsverband op gebieden als veiligheid, econo mie en mensenrechten naar het voorbeeld van de CVSE in Europa ziet de EG niet op korte termijn tot stand komen. Voorwaarde daar voor is volgens Van den Broek dat de landen in de regio elkaar erken nen en hun vijandelijkheden sta ken. De twaalf hebben afgesproken te gaan praten over het aan banden leggen van hun wapenexporten naar de landen in het Midden-Oos ten. Er bestaat nu al wel een contro le op die export, maar geen beper king. De twaalf willen een wapen exportbeleid opstellen aan de hand van criteria over wat de landen in deze regio nodig hebben voor hun defensie. Bush: heropbouw Irak niet van ons belastinggeld WASHINGTON (AP) - Van de Amerikaanse belastingbetalers kan niet worden verwacht dat zij na de Golfoorlog helpen meebetalen aan het herstel van verwoeste Iraakse bruggen, gebouwen en elektrici teitsvoorzieningen. Dat heeft presi dent George Bush gisteren tegen leiders van het Congres gezegd. Bush hield de leiders van de De mocratische en Republikeinse par tij voor dat Irak een rijk land is. dat zijn reserves niet zou moeten ver kwisten aan de opbouw van een mi litair apparaat. Twee weken gele den stelde minister van buitenland se zaken James Baker tijdens een hoorzitting van het Congres nog voor een reconstructiebank voor het Midden-Oosten op touw te zet ten, zoals westerse landen dat eer der voor Oost-Europa deden. Bush deelde de Congresleiders mee dat zijn regering in complex overleg verwikkeld is over de naoorlogse toestand in het Midden- Oosten, waarbij onder meer nage dacht wordt over de door Israel be zette Arabische gebieden en de po sitie van Libanon. De president zei echter dat het Midden-Oosten niet moet worden vergeleken met Duits land of Japan na de Tweede Wereld oorlog, omdat de Golfregio be schikt over grote oliereserves. Voor landen met zo'n rijkdom zou Bush geen groot hulpplan willen. Terugtrekkende bewegingen Irak LONDEN (Rtr) Kuwaytse bal lingen in Londen hebben gisteren verklaard dat Irak zijn inlichtin gendiensten in Kuwayt opdracht heeft gegeven zich binnen twee dagen terug te trekken. Een woordvoerder van de organisatie Bevrijdt Kuwayt Campagne (FKC) zei dat dit bericht door Ku waytse burgers uit het oliestaatje was gesmokkeld. Volgens het bericht heeft een hoge Iraakse inlichtingenofficier dit gezegd, aldus het FKC. Het is niet duidelijk of het bevel aan de inlichtingendiensten zich terug te trekken het begin is van een alge hele terugtrekking of dat het slechts een tactische zet is met het oog op het komende grondof- fensief. Amerikaanse grondtroepen hebben gisteren een observatie post aan de Saudisch-Kuwaytse grens bezet die door Iraakse mili tairen was verlaten. Hiermee is in een militaire sector een belang rijk obstakel voor het ophanden zijnde grondoffensief verwijderd. De Iraki's verlieten hun post na dat deze was gebombardeerd. De uitkijkpost lag op een verhoging vanwaar de bewegingen van de geallieerden voor een aanval ruim van te voren konden worden waargenomen. BAGHDAD (AP) - Het hoofd van de Iraakse Rode Halve Maan, de Arabische tegenhanger van het Ro de Kruis, heeft gisteren dringend verzocht om voedsel en medicijnen om hongersnood en ziekte onder de Iraakse bevolking af te wenden. Dr. Ibrahim al-Nouri zei dat in Irak spoedig cholera- en tyfusepide- mieën kunnen uitbreken omdat de riolering en de watervoorzieningen op veel plaatsen in het land bescha digd zijn. Cholera en tyfus worden vooral verspreid via besmet water. Al-Nouri zei dat er al gevallen van diarree zijn gemeld, wat zowel te wijten kan zijn aan besmet water als aan een beschadigd rioleringsstel sel. Melk en bloem zijn schaars, zo zei Al-Nouri. Irakezen krijgen per maand niet meer dan 9 pond bloem, terwijl de meeste bakkerijen geslo ten zijn. Bij het verdeelcentrum van de Rode Halve Maan in Baghdad dromden gisteren duizenden men sen samen in een poging brood te bemachtigen dat door vrachtwa gens uit Jordanië was aangevoerd. Veel mensen klommen op de trucks om zeker te zijn van eten. Al-Nouri zei dat behalve de Alge rijnse, Mauretaanse, Jordaanse en Palestijnse artsen en verplegers die nu al in ziekenhuizen in Baghdad werken, waarschijnlijk nog meer medisch personeel uit andere lan den nodig zal zijn. Ook zei hij dat hij bij het Internationale Comité van het Rode Kruis (ICRC) heeft ge vraagd om deskundigen en mate rieel om het drinkwaterprobleem te lijf te gaan. TEL AVIV Een Patriot-raket trekt een lichtend spoor sover de de hemel hoven Tel Aviv, op weg naar een Iraakse Scud. Gisteravond vuurde Irak een raket af op Israël, die geen schade of gewonden tot ge volg had. Israël heeft 20.000 Deense gasmaskers afgewezen omdat die geen bescherming zouden bieden te gen de strijdgassen die Irak moge lijk op de joodse staat zal afvuren. De maskers waren bestemd voor Palestijnen in de bezette gebieden. Eerder wees Israël al een partij Zweedse gasmaskers voor de Pale stijnen af omdat die geen bescher ming zouden bieden bij biologische oorlogvoering. (foto epai DHAHRAN (AP) - De hoeveelheid olie die in de Perzische Golf terecht is gekomen, is aanzienlijk kleiner dan aanvankelijk is gemeld en is voor ongeveer 30 procent het gevolg van geallieerde luchtaanvallen. Dit is gisteren te kennen gegeven door Saudische functionarissen. Abdullah Dabbagh, directeur van de afdeling onderzoek aan de Saudische Universiteit van Petrole um en Mineralen, zei dat volgens de jongste schattingen gebaseerd op satellietfotografie ongeveer 1.5 mil joen barrel (een vat van 159 liter) ru we olie in de Golf is geloosd. Eerder zei de Saudische regering dat er 11 miljoen barrel in de wate ren terecht was gekomen. Daarmee zou de vervuiling de ergste in de ge schiedenis zijn geweest, aangezien het record stond op 4,2 miljoen bar rel (1979 in de Golf van Mexico). Volgens Dabbagh waren aanvanke lijk verkeerde conclusies getrokken uit satellietfoto's van de ondiepe wateren van de Golf waarop de zee bedding en plankton deden denken aan olievervuiling. Functionarissen van de Saudi sche dienst voor milieubescher ming zeiden te geloven dat 20 tot 30 procent van de olie het gevolg is van geallieerde luchtaanvallen op Iraak se doelen te land en op zee langs de Kuwaytse kust. In eerste instantie zei Saudiarabie dat alle olievervui ling in de Golf was veroorzaakt door Iraakse militairen. De olievlek dreef gisteren 'ongeveer 16 kilometer ten noorden van Jubail. waar de groot ste ontziltingsinstallatie ter wereld is gevestigd.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7