Hussein maakte misrekening 'met oorlog 5Positie van Arafat sterker dan ooit Wereldraad eist staakt-het-vuren BB pcnnpïwnc Palestijns leider FaysaI al-Husayni loopt op eieren in Israël JERUZALEM - In zijn huis in Oost-Jeruzalem staat zijn koffer al tijd klaar. "Mij verrassen de Israëli's niet rneer", zegt FaysaI al-Husayni, de belangrijkste Palestijnse leider in de bezette gebieden. "Ze kunnen doen wat ze willen. Als ze me mor gen deporteren zullen ze me niet verbaasd zien kijken". Vijf of zes keer - hij is de tel kwijt geraakt - is Husayni al naar de ge vangenis gebracht. Hoewel hij in de loop van de tijd een zekere handig heid heeft gekregen in het laveren door het mijnenveld van de Israëli sche bezettingspolitiek, gaan er af en toe toch ladingen af. Van de afge lopen vier jaar heeft hij er anderhalf gevangen gezeten zonder vorm van proces en op grond van geheime aanklachten. Bijna dagelijks eisen vertegenwoordigers van Israëlische regeringspartijen zijn verbanning. De jongste rel speelde zich een paar weken geleden af, toen het po pulaire dagblad 'Yecliot Achronot' meldde dat Husayni in een inter view met een Italiaanse krant zijn vreugde had uitgesproken over de Iraakse raketbeschietingen van Tel Aviv. Het nieuws bleek gebaseerd op een 'vertaalfout'. Hoewel niet mag worden aangenomen dat Husayni zeven dagen rouw in acht nam toen de eerste Scuds in Tel Aviv landden, weigert hij vrijwillig munitie te verschaffen aan de Israë lische autoriteiten. Geen informatie Gevraagd naar zijn commentaar op Arafats mededeling dat het Israëli sche leger bezig is 12.000 Palestijnse gevangen over te brengen naar Di- mona, om daar te dienen als mense lijk schild bij de kerncentrale, ant woordt de Palestijnse leider dan ook dat hij daar geen informatie over heeft. Hetzelfde antwoord geeft hij op een vraag naar de PLO-beschuldi- ging dat er raketten op Irak worden afgevuurd vanaf bases in de Israëli sche Negev-woestijn. "Gelet op de ervaringen van Sari Nusseibeh praat ik daar liever niet over", voegt hij er verontschuldigend aan toe. Professor Nusseibeh, een andere bekende activist, is een paar weken geleden zonder proces voor drie maanden achter slot en grendel ge zet. Aanvankelijk deden de Israëli sche autoriteiten het voorkomen alsof hij zich aan spionage voor Irak had schuldig gemaakt. Later bleek dat hij was opgebeld door een Iraak se diplomaat in Tunis. De inhoud van het onderhoud is niet bekend gemaakt. De Golfoorlog en de steun voor Saddam Husayn hebben de positie van de Palestijnen er niet gemakke lijker op gemaakt. Volgens Husayni heeft de PLO zich van het begin af aan verzet tegen de bezetting van Kuwayt. "Op 6 augustus, vier dagen na de invasie van Kuwayt door de Iraki's, nam de PLO het eerste ini tiatief door de onmiddellijke terug trekking van de Iraakse troepen uit Kuwayt te eisen. Daarnaast wilde de PLO besprekingen tussen de re geringen van Irak en Kuwayt en verkiezingen in Kuwayt zonder bui tenlandse interventie". "Dat is de positie van de PLO ge weest zolang het ging om een con- -ijgelaten. "De verwoesting (foto EPA) Palestijnen uit de bezette gebieden vertellen dat onze belangen zijn ge- toen de Amerikanen en andere vreemde troepen het gebied bin nentrokken, vonden wij dat we het recht hadden ons af te vragen waar om ze hier zijn. Als ze hier zijn om de internationale rechtsorde te ver zekeren, dan willen wij weten wat ze denken te doen aan de rechtsorde in Palestina. Wat gebeurt er met al andere resoluties van de Veilig heidsraad die al wachten druk maakt?", vraagt FaysaI den van de Europese Gemeen schap. De Europese deelname aan de anti-Iraakse coalitie wordt daar in omschreven als een 'daad van collectieve waanzin en wreedheid', een 'neerbuigend behandelen en manipuleren van Arabieren', een 'schending van democratische prin cipes' en een 'keuze vooi lang liggen Te tend geweld', niemand zich Het memorandum ver\ onvoorwaardelijke steun aan Israël bij het zien van een paar beschadig de schade. Ik zie dan ook geen enke- fel uithalen tegen de lan- le tegenspraak tussen onze eis aan de Europeanen om de oorlog te stoppen en ons verzoek om hulp aan de mensen hier. De EG heeft trouwens zelf gezegd dat ze niet al leen Israël, maar ook de Palestijnen zou helpen". Husayni erkent dat de Europea nen financiële hulp verstrekken, maar het grootste deel van die hulp verlening zou verlopen via UNR- jt de EG WA, de VN-organisatie voor Pale- 2 vluchtelingen. En omdat hij vluchtelingenprobleem be- Husayni rethorisch. o "Dus toen de Iraki's met hun de gebouwen en een beperkt aantal schouwt als voorstel kwamen om de internatio-slachtoffers', terwijl in de loop van waarlozing nale rechtsorde in Kuwayt te eer- de opstand 'duizenden Palestijl biedigen en de resoluties van de huizen' zijn verwoest Veiligheidsraad na te leven als ook stijnen zijn vermoord door de Israë- elders in het Midden-Oosten de lische autoriteiten'. resoluties zouden worden gerespec- T\/r^+^^ x x teerd, steunden we dat initiatief. Moton IT16t tWGG mstGTl Het zou immers ook ons belang die- De EG, is de conclusie, meet met Husayni vast. "We verkopen onze nen. Zo vraagt de PLO dus om niets twee maten als het gaat om de taxa- principes aan niemand. We zeggen anders dan cle naleving van resolu- tie van eigendommen en lichame- alleen: wat jullie doen is verkeerd, ties van de Veiligheidsraad, terwijl lijk letsel. De woede en verontwaar- Maar omdat jullie in de verkeerde het Palestijnse vraagstuk door de internationale '1300 Pale- gemeenschap ziet hij financiële hulp aan UNWRA als een plicht. "We herinneren de EG aan haar ver antwoordelijkheid, en dat heeft niets te maken met bedelen", stelt de andere kant, of het nu gaat Kuwayt, Saudi-Arabië of de Ver enigde Staten, erop staat dat we ons uitspreken voor of tegen de coali tie". Teleurstelling De deelname aan de strijd van Eu- diging van de ondertekenaars houdt hen er niet van aan het eind van het document de Europese lan den te vragen om 'een noodpakket economische hulpmaatregelen'. De EG-ambassadeur in Israël rea geerde verontwaardigd, vooral ropese landen die in principe niet nanciële steun aan de Palestijnen i_. onsympathiek staan tegenover de de bezette gebieden miljoenen dol- verlangens van het Palestijnse volk, lars aan extra hulp heeft toegezegd, heeft in Tunis en Oost-Jeruzalem te- Voor wat betreft het politieke deel leurstelling gewekt. In een recent van het 1.500 woorden tellende me- interview noemde Yasser Arafat de morandum toonden EG-functiona- Europese houding het_gevolg van rissen zich teleurgesteld dat de i Kuwayt zelfs niet terloops 'misrekening'. De Europi zouden hebben gedacht dat de log binnen een paar uur voorbij zijn. FaysaI al-Husayni, Hij weigerde verder commentaar, dertekenaars, begrijpt niets richting doorgaan schaden jullie onze belangen en daarvoor dragen jullie de verantwoordelijkheid". De steun van de PLO voor Sad dam Husayn heeft het imago van die organisatie in het Westen geen goed gedaan. Husayni erkent dat oorlog is nog niet voorbij kunnen nog allerlei ontwikkelingen verwachten. Pas daarna kunnen we een balans opmaken. Persoonlijk meen ik dat de PLO de juiste beslis ing heeft genomen, al hebben we Palestijnen de Iraakse bezetting die niet op de juiste senteerd" gepre- on Kritiek PLO-leiding de Husayni veroorlooft zich soms de relaties niet nog r troebelen. Daarom was het interes- hebb'en het volste recht c sant te zien dat vooraanstaande sen die deze oorlog zijn begonnen te verschenen dat hij aanstuurt op e vervanging van het leiderschap na de oorlog, en het Britse weekblad 'The Economist' tipte hem onlangs als opvolger van Arafat. Het laatste wuift hij geamuseerd weg en het eerste berust volgens hem op een misverstand. "Wat ik in werkelijk heid heb gezegd, is dat er nogal wat veranderingen zijn te verwachten in de Arabische wereld als deze oorlog doorgaat. Men vroeg mij toen: denkt u dat er nieuwe regimes ko men in de Arabische wëreld? Ik be vestigde dat. Daarop kreeg ik de vraag of er ook in de PLO veranderingen zul len zijn en ik antwoordde: mis schien is de PLO het enige demo cratische regime in de Arabische wereld en juist omdat er democratie heerst, denk ik dat de PLO niet zal veranderen. In de andere regimes, waar geen democratie heerst, heeft men geen ander alternatief dan het ten val brengen van de regering. Na de oorlog komt er ongetwijfeld een bijeenkomst van de Palestijnse Na tionale Raad, maar dat betekent niet dat daar automatisch zal wor- dert besloten tot veranderingen. Het Franse nieuwsagentschap conclu deerde daaruit dat ik had gezegd dat er 'misschien wijzigingen' zullen zijn in het leiderschap. Maar ik moet ik u zeggen dat de positie van Yas ser Arafat als leider van het Pale stijnse volk nog nooit zo sterk is ge weest als op dit moment". Een van de politieke veranderin gen van de laatste maanden in Israël is een toenemend pessimisme bij politici uit het 'vredeskamp' over de toekomst van de dialoog met de Palestijnen. Verbitterd over de Palestijnse sympathie voor Saddam Husayn hebben bekende activisten, onder wie Yossi Sarid van de Bur gerrechtenpartij, laten weten dat het wat hen betreft voorlopig niet meer hoeft. Husayni maakt niet de indruk er wakker van te liggen. "Het probleem met Yossi Sarid is dat hij soms iemand kritiekloos omarmt en liefheeft, om er pas later achter te komen dat die persoon an ders is dan de voorstelling die hij van hem heeft gemaakt. Sarid en anderen moeten ons aanvaarden zoals we zijn en niet zoals ze o'ns graag zouden zien. Ik verschil op een groot aantal punten van mening met het vredeskamp in Israël, maar ik heb daar geen moeite mee want zij zijn de vijand. Ik respecteer hun denkwijze, ook al heb ik daar kri tiek op, en ik accepeer hun leiders. Maar ik accepteer niet dat ze mij de les lezen, dat ze mij adopteren en dat ze mij voorschrijven hoe ik met mijn volk en met mijn leiders moet omgaan. Als we van elkaar aanvaar den dat we anders zijn, maar niette min hetzelfde doel nastreven, kun nen we met elkaar praten. Laat ik een voorbeeld noemen. Ik ben er van overtuigd dat de verwoesting van Irak zal leiden tot instabiliteit in het Midden-Oosten en een vredes proces moeilijker maakt. In Israël menen veel mensen het tegenover gestelde, namelijk dat de verwoes ting van Irak een voorwaarde is voor vrede. Ik begrijp waarom ze zo denken, maar ik vind het geen re den om niet meer met elkaar te pra ten. Zij zullen nooit leden worden van de PLO en ik zal nooit deel uit maken van hun Zionistische bewe ging, maar laten we samen probe ren een regeling te bereiken". Is Saddam Hussein nu gek, of juist niet? Als hij het niet is, wat denkt hij dan te winnen met een waanzinnige oorlog, die eigenlijk nog niet eens een oorlog is? Het is geen oorlogsvoering omdat er niet wordt gevochten. Al meer dan een maand vernietigen de geallieer den vanuit de lucht materiaal. Bij die acties komen weliswaar ook duizenden mensen om maar met 'oorlog' in de betekenis van het voe ren van gevechten, het winnen van veldslagen of het bezetten van ge bieden, heeft het niets te maken. Het is zelfs de vraag of het Iraakse leger nog tot georganiseerde tegen stand in staat is als het tot een gron doorlog komt. Natuurlijk, alles kan: het is een oorlog waarop het regime in Baghdad zich al tien jaar heeft voorbereid. Miljoenen werden be taald voor bunkers en om het land in een onneembare vesting te veran deren. Het is dus mogelijk dat een aan zienlijk deel van het Iraakse leger de luchtaanvallen heeft overleefd met een ongebroken moreel en met nog goed functionerende wapen systemen. Maar waarschijnlijk is dat niet en de leiding in Baghdad moet dat weten. Dat verklaart mis schien de capitulatie onder voor waarden op 15 februari. Een capitu latie met de hoogst mogelijke inzet voor verdere onderhandelingen. De deskundige voorlichting over de slimme high-tech wapens die desgewenst het toilet van Saddam Hussein binnenvliegen, heeft het zicht op de kern van elke oorlogvoe ring verloren doen gaan. Daardoor is ook de vraag onbeantwoord ge bleven, waarom het regime in Bagh dad begonnen is aan een oorlog die het in militair opzicht nooit kon Een mogelijk antwoord is, dat in de regering van Saddam Hussein heel goed wordt beseft dat een oor log nooit beslist wordt door militai re operaties alleen. Dat is het best uitgelegd door de Pruisische gene- raal on Clausewitz in zijn klassie ke boek 'Vom Kriege'. Een oorlog wordt beslist op drie fronten. Het is een conflict tussen regeringen, uit gevochten met militaire middelen en gesteund door het thuisfront. Door deze drie factoren kan een oor log ook op drie manieren worden verloren. Zo kan een regering ineenstorten of capituleren zonder dat de militai re situatie daar aanleiding toe geeft (Duitsland 1918). De militaire ope raties kunnen ook tot een nederlaag leiden, terwijl volk en regering daar niet toe bereid zijn (Nederland 1940). Of regering en krijgsmacht zijn bereid door te vechten, maar het thuisfront weigert (Amerika in de Vietnam-oorlog). In de periode tussen 2 augustus 1990 en 15 januari 1991 is er in Bagh dad ruim tijd geweest om na te den ken over de oorlogsdreiging. Wel licht heeft de Iraakse regering be dacht dat het Amerikaanse militaire optreden na 1945 niet erg standvas tig en ook niet erg overtuigend is ge weest. In feite is er nauwelijks éen militaire operatie succesvol afgelo pen, behalve de invasie in Grenada, en dat had geen leger. De grote oorlogen leverden geen overwinning op. De oorlog in Korea de regeringen van de geallieerden tegen elkaar op te zetten en ten tweede het thuisfront te breken. Vanuit dit oogpunt werden Scuds op Israël afgevuurd. Het Iraakse le ger zou op deze manier alleen maar hoeven te voorkomen dat het eindigde i begon, de oorlog nietigend zou worden verslagen: in Vietnam eindigde zelfs met desastreuze nederlaag. Ook de klei nere militaire operaties waren vrij wel zonder uitzondering fiasco's. En altijd en overal, speelde de pu blieke opinie in de Verenigde Sta ten een beslissende rol. Winnen zonder zege Ook zonder Clausewitz te kennen gen de beelden van de werkelijk kan Hussein beredeneerd hebben heid van de oorlog. Elke dag dat de het hoefde, met andere woorden, al leen maar in de bunkers te blijven en te overleven; de vliegtuigen wer den met dezelfde gedachte gepar keerd in Iran. De ervaringen met Vietnam we zen uit dat het Amerikaanse thuis front allerminst is opgew dat het conflict om Kuwayt zonder een militaire zege, tot de mo gelijkheden behoort. De politieke strategie, die altijd van een hogere orde is dan de militaire strategie, is er misschien op gericht ten eerste oorlog langer duurt, zal het protest ertegen sterker worden. Ten slotte zou Amerika het opgeven en zich te rugtrekken terwijl Irak Kuwayt be houdt, denkt Hussein wellicht. Het tonen van beelden van ver woesting en vernietiging onder de burgers in Irak, bij voorkeur door westerse journalisten, was gericht op het tweede doel, het breken van het thuisfront. Het miste zijn effect dan ook niet. Het verzet tegen de oorlog in de Verenigde Staten, in West-Europa en in de Arabische sta ten nam duidelijk toe. Misrekening De misrekening in Baghdad lijkt echter te zijn geweest, dat Clause witz' theorie ook voor Irak opgaat. Er lijkt in de top van het regime een ernstig conflict te zijn ontstaan, met als resultaat het voorstel van 15 fe bruari. Het is niét ondertekend door Hussein. Daarbij komen berichten over een interne machtsstrijd, over aanslagen en executies. Hoogst waarschijnlijk wordt er ook een staatsgreep beraamd. Ook de aan slag op Hitier op 20 juli 1944 was een onderdeel van een lange en grondig voorbereide staatsgreep met als doel de oorlog te beëindigen zonder gezichtsverlies. Daarnaast lijkt het Iraakse thuisfront het breekpunt te naderen. Veel hangt af van de verwachtingen waarmee de oorlog is begonnen maar Baghdad en andere steden worden al een maand lang systematisch gebom bardeerd. De luchtverdediging functioneert niet of nauwelijks. Het belangrijk ste deel van de Iraakse luchtmacht is uitgeweken. Een ander deel is vernietigd op de grond. Militaire successen zijn er niet te melden. De hopeloosheid van de situatie wordt zo duidelijk, ondanks alle gecontro leerde en gecensureerde regerings mededelingen. Het vreugdevol af schieten van geweren in Baghdad, na de bekendmaking van het onder handelingsaanbod, is een symp toom: het geeft meer dan iets anders te kennen dat het Iraakse volk oor logsmoe is. Dat betekent niet dat de oorlog nu snel zal zijn afgelopen. Dat kan; maar over oorlog bestaat maar één zekerheid en die is, dat niets zeker HYLKE TROMP Prof.dr. H Tromp is hoogleraar-directeur van het Polemologisch Instituut van de Rijksuniversiteit in Groningen. WOENSDAG 20 FEBRUARI 199lj" Geen begrip voor positie Israël CANBERRA (GPD) - De Wereldraad van Kerken heeft vandaag na een chaotische discussie van ruim zes uur op geroepen tot een onmiddel lijk staakt-het-vuren in het Golfgebied. De oproep is niet aan voorwaarden gebonden. Van de Nederlandse gedele geerden stemde een klein deel tegen en onthield de rest zich van een oordeel uit on vrede over het verloop van het debat. Een tegenvoorstel van de Britse anglicanen om niet verder te gaan dan ondersteuning van het beleid van de VN, werd met ruime meer derheid verworpen. De anglica nen hadden onder andere de steun van de Nederlandse delega tie. Het debat had een uiterst ver warrend verloop, waarbij het tot tv/ee keer toe gebeurde dat een genomen besluit korte tijd later weer ongedaan werd gemaakt. Bovendien vergde de discussie zoveel tijd dat zeven andere pu blieke verklaringen (Zuid-Afrika, Baltische staten en enkele andere onderwerpen) onbehandeld wer den ovegedragen aan het nieuwe Centrale Comité (bestuur), dat morgen en overmorgen voor hef eerst bijeenkomt. De doopsgezinde afgevaardig de ds. A. Hoekema noemde de gang van zaken "een aanfluiting". "Voor ons zaten gedelegeerden uit Letland. Ze waren in tranen toen bleek dat de verklaring over de Baltische staten van de agenda werd gehaald. Dit lijkt echt ner gens op". De Golfverklaring zegt onder meer dat de VN moet terugkeren naar geweldloze sancties tegen Irak, zonder een deadline. De be zetting van Kuweit wordt "een schending van het internationale recht" genoemd. Het conflict moet echter worden opgelost via vreedzame onderhandelingen. Bovendien verbindt de Wereld raad de kwestie-Kuwayt aan de oplossingen van andere conflic ten in de regio, waaronder de Palestijnse kwestie. De Wereld raad spreekt zich uit voor een in ternationale vredesconferentie in het Midden-Oosten. Alle buiten landse troepen moeten uit de re gio worden teruggetrokken, vindt de Assemblee. Het Golfdebat werd vertroe beld doordat de Westduitse gede legeerde K. Raiser de verklaring aangevuld wilde zien met een al gemene verklaring tegen militair geweld als middel om conflicten op te lossen. De Assemblee aan vaardde het voorstel van Raiser, maar schrok later van haar eigen moed. De uitspraak impliceerde namelijk dat elke vorm van mili tair geweld van de hand werd ge wezen. Besloten werd de stem ming over te doen, en ditmaal werd Raisers voorstel afgewezen. Het debat over de Golfverkla- 'Terughoudendheid nodig bij hanteren tuchtmaatregelen' LEIDSCHENDAM (ANP) - Het bestuur van de hervormde syno de heeft kerkeraden nogmaals opgeroepen terughoudend te zijn met tuchtmaatregelen tegen ho moseksuelen. Het bestuur reageert hiermee op een uitspraak van de commis sie voor het opzicht, die onlangs een tuchtmaatregel goedkeurde die een kerkeraad had opgelegd aan een gemeentelid op grond van zijn homoseksuele levenswij ze. Volgens de commissie had de kerkeraad "pastoraal verant woord" gehandeld. Volgens het synodebestuur hebben in dit geval de criteria, die eind 1989 door de synode werden opgesteld, nog niet goed kunnen functioneren, zoals: de kerkeraad moet kunnen aangeven in hoe verre zij in andere gevallen tucht toepast en hij moet kunnen uit leggen wat hij heeft gedaan om een homoseksueel zich veilig te laten voelen in de gemeente. ring begon met een Nederlandse poging om de eenzijdige passages over Israël gewijzigd te krijgen. Dr. K. Blei (hervormd) zei dat de Nederlanders verontwaardigd zijn over het gebrek aan begrip voor de positie van Israël. Hij noemde de tekst van de verkla ring slechter dan het eerste ont werp. Zo was de zin dat Israël zich door de conflicten in het Midden- Oosten bedreigd voelt in zijn be staan, verwijderd. Verder laakte Blei het ontbre ken van een waarderend woord voor de terughoudendheid waar mee Israël heeft gereageerd op Iraakse raketaanvallen. "Nergens uit de tekst blijkt enige solidari teit met Israël". Eveneens onac ceptabel noemde Blei de para graaf over Libanon. Daarin wordt het voorgesteld alsof het Israels schuld is dat er weer geweldda digheden zijn uitgebroken in het zuiden van Libanon. De Nederlanders kregen slechts ten dele hun zin. Een mo tie van dr. Blei leed schipbreuk. Wel kreeg hij de gelegenheid om mee te praten bij de uiteindelijke vaststelling van de tekst. Op een bepaald moment dreig de het debat te eindigen zonder stemming. Er was een motie aan genomen om het debat te sluiten en tot stemming over te gaan. Waarop een aantal afgevaardig den verklaarde tegen te zullen stemmen uit onvrede. De Assem blee heropende daarop het debat. Potter geweigerd als erevoorzitter CANBERRA (ANP) - Dr. Philip Potter is op de assemblee in Can berra geen ere-voorzitter van de Wereldraad van Kerken gewor den. "Het was de bedoeling dat ik honorair president zou worden. Maar ze wilden niet", aldus de vo rige secretaris-generaal van de Wereldraad. De Westindische me thodist had van 1972 tot 1984 de leiding bij de Wereldraad. Volgens een staflid, dat niet bij name genoemd wil worden, wa ren zowel Emilio Castro, de huidi ge secretaris-generaal, en de af tredende voorzitter, dr. Heinz Joachim Held, tegen. Castro om dat hij zich het liefst laat omrin gen door mensen tegen wie hij niet hoeft op te zien. De bezwaren van Held richtten zich vooral tegen het feit dat de nieuwe secretaris-generaal, die in de loop van volgend jaar wordt benoemd, te veel door Potter voor de voeten zou worden gelopen. "Gezien de huidige chaos zou de Wereldraad het advies van Potter wel kunnen gebruiken", aldus het eerder genoemde staflid. De Assemblee er vandaag wel toe zeven nieuwe presidenten te benoemen, zij het na eindeloze discussies. Bisschoppen voor Golfoorlog bijeen ROME (IPS) Paus Johannes Paulus II heeft uitnodigingen verstuurd voor een speciale bis schoppelijke conferentie over de Golfoorlog. Voor de conferentie, die begin maart wordt gehouden, worden kerkelijke hoogwaardig heidsbekleders uitgenodigd uit alle landen die direct betrokken zijn bij de oorlog. Volgens een woordvoerder van de Heilige Stoel is de bijeenkomst uniek. De conferentie is bedoeld om de gevolgen van de Golfoor log voor de volkeren in het Mid den-Oosten te analyseren. Met na me de relaties tussen de verschil lende religies, de islam, het joden dom en het christendom, staan daarbij centraal. Ook de dialoog tussen Oost en West en de katho lieke gemeenschappen in het Midden-Oosten vormen onder werp van gesprek. Keten van hoop. Moslims, jo den, christenen, vluchtelingen en verdrevenen houden op 24 febru ari, aan de vooravond van de her denking van de Februari-staking een 'keten van hoop' op het Jonas Daniël Meijerplein in Amster dam. De keten is bedoeld als sym bolische daad van saamhorigheid met alle mensen die niet bij de oorlog in de Golf betrokken wil len zijn. Vesperdiensten. De Leidse binnenstadskerken (hervormd, gereformeerd en luthers) organi seren in de 'üjdenstijd' op vijf achtereenvolgende donderdagen vesperdiensten, waarvan de eer ste morgen plaatsvindt. In de diensten, die van half acht tot acht uur plaatsvinden, stat het evangelie van Marcus centraal rond het thema 'Niet heersen, maar dienen'. De vespers vinden plaats in de lutherse kerk (Hoog- landsekerkgracht). Regels van de kerk. Dr. Willem Ouweneel houdt vrijdagavond in de Leidse Streekschool (Lam- menschanspark) de derde lezing in een serie van vier over het bij belboek Nehemia. Thema is dit keer 'De regels van de kerk'. Aan vang acht uur.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2